התיקון ה-21 לחוקת ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התיקון ה-21 לחוקת ארצות הברית

התיקון ה-21 לחוקת ארצות הברית חוקק ב-17 בפברואר 1933, הוא התיקון אשר מבטל את התיקון ה-18, הידוע בשם "חוק היובש".

התיקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

Section 1

The eighteenth article of amendment to the Constitution of the United States is hereby repealed.

Section 2

The transportation or importation into any State, Territory, or possession of the United States for delivery or use therein of intoxicating liquors, in violation of the laws thereof, is hereby prohibited.

Section 3

This article shall be inoperative unless it shall have been ratified as an amendment to the Constitution by conventions in the several States, as provided in the Constitution, within seven years from the date of the submission hereof to the States by the Congress.

תרגום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סעיף 1

התיקון ה-18 לחוקת ארצות הברית מבוטל בזה.

סעיף 2

העברה, ייבוא או צריכה של משקאות משכרים בשטח כל מדינה, טריטוריה או כל שטח אחר בבעלות ארצות הברית נאסרת אם היא עומדת בסתירה לחוקי המקום.

סעיף 3

תיקון זה לא ייחשב כאילו נתקבל אלא אם כן יאושר כתיקון לחוקה על ידי ועידות במדינות השונות כמתואר בחוקה תוך שבע שנים מיום הגשתו למדינות הברית על ידי הקונגרס.

מהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיקון ה-21 ביטל את חוק היובש ברמה הפדרלית, אך שמר את זכותן של המדינות השונות לחוקק חוקי יובש משלהן. מדינות רבות שמרו בהתחלה על זכות זו, אך בהדרגה חדלו מכך (מיסיסיפי הייתה האחרונה לבטל את חוק היובש שלה, בשנת 1966). כיום, רוב המדינות מעבירות את הסמכות לחוקק חוקי יובש לערים ולמחוזות בשטחן.

תולדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיקון ה-21 עבר בקונגרס ב-20 בפברואר 1933 ואושר על ידי שלושה רבעים מהמדינות ב-5 בדצמבר אותה שנה.

תיקון זה הוא היחיד עד כה בתולדות ארצות הברית כולה אשר אושר על ידי ועידות ברחבי המדינות השונות, ולא על ידי בתי המחוקקים שלהן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]