התמצאות (סיירות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף התמצאות)


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

התמצאות היא מיומנות במציאת מקומות, ניווטים, הגעה לנקודות ומיקום אל מול מפה. תחום זה נחקר, בין היתר, על ידי הגאוגרפיה הקוגניטיבית.

סוגי התמצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקובל להבחין בין התמצאות במרחב פתוח, במרחב עירוני ובמרחב סגור (פנים של מבנה, למשל).

התמצאות במרחב הפתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמצאות במרחב העירוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

במובנים רבים ההתמצאות במרחב העירוני דומה להתמצאות במרחב הפתוח, בכל האמור בזיהוי כיוונים ושימוש במפה. עם זאת, המרחב העירוני כולל מרכיבים שונים מהותית כגון שילוט, סוגי מרחבים (רחובות ראשיים ומשניים, כיכרות), מבנים ואוכלוסייה ייחודיים לאזורים מסוימים, ועוד. המיומנות של התמצאות במרחב עירוני כוללת גם שימוש בתחבורה ציבורית, איתור בתי עסק (למשל מציאת מסעדה או פארק בעיר זרה). ניתן גם להחשיב בטיחות בדרכים כמיומנות עירונית.

התמצאות במרחב סגור[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמצאות במרחבים סגורים נדרשת בדרך כלל במבנים גדולים, אך יש לה משמעות גם במקומות קטנים יחסית. ההתמצאות נובעת מהכרת העקרונות של סוג המבנה - למשל במרכזי קניות קיימת חלוקה לאזורים שונים (הסעדה, חנויות, בידור, שירותים) אשר היכרות עמה מקלה מאוד על ההתמצאות. בניגוד להתמצאות במרחב, במבנים לא קיימת אפשרות להיעזר בכיווני רוחות או בטופוגרפיה. במבנים מורכבים המשרתים ציבור רחב (כבית חולים או תחנות משטרה) מותקנים לא פעם עזרי התמצאות כגון שלטי הכוונה ואף סימון בצבע של מסלולים בתוך המבנה.

יישום התמצאות בקבוצות מודרכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמצאות וניווט הן מיומנויות מורכבות הנלמדות באופן הדרגתי. בתנועות נוער וחוגי סיירות, הפעלות התמצאות קלאסיות מבוצעות הן בטיולים ארוכים והן בקצרים, כאשר הדגש של הטיול הוא המסלול -מעבר בנקודות ציון שונות כגון כיפה, פיצול ואדיות וכו'. ההתמצאות הקלאסית בלילה עוסקת בניווט על פי הזיכרון, תוך תצפית כוכבים לשם קביעת הכיוון (תצפית כוכבים שאינה לשם קביעת כיוון נכללת בתחום השדאות ולא התמצאות). הפעלות קלאסיות נוספות להתמצאות: בניית שולחן חול, סקירת השטח, בניית מצפן.

במהלך הפעלות אלו מתמודד החניך עם האתגרים שמוצבים לו על ידי המדריך והטבע. התמצאות מאפשרת הן התמודדות אישית עם האתגר, והן התמודדות קבוצתית - חניך היודע לנווט ילמד חניך אחר את יסודות הניווט. ההתמצאות יוצרת חוויה של קשר בלתי אמצעי עם הטבע.