ואסילה לוקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ואסילה לוקה

ואסילה לוקה (Vasile Luca) ‏ (8 ביוני 1898 - 23 ביולי 1963) נולד בשם Luka László, מראשי המשטר הקומוניסטי הרומני, הונגרי סקלרי במוצאו.

לוקה נולד ביישוב קטן מיושב סקלרים בשם סנקטולנה (Sâncatolna) בטרנסילבניה, האימפריה האוסטרו-הונגרית. אחרי מות אביו עבר לבית יתומים בעיר סיביו. בגיל 17 התגייס ולחם במסגרת הגדודים הסקלריים נגד הרפובליקה הסובייטית של בלה קון ונגד הצבא הרומני שפלש להונגריה. בשנת 1919 עשה תפנית חדה והצטרף לתנועה הקומוניסטית והנהיג את הקומוניסטים של ברשוב, רומניה. הוא נעצר, נשפט ונכלא כמה פעמים. בשנת 1940, כאשר ניסה לעבור את הגבול לברית המועצות יחד עם שני חברים מהנהגת המפלגה הקומוניסטית הרומנית (זיגלבוים ורוסנק), נתפס ונידון ל-8 חודשי מאסר. הוא היה כלוא בצ'רנאוץ כאשר העיר עברה בשנת 1940 לשלטון ברית המועצות, שוחרר, והתקבל כגיבור. הוא הצטרף לפעילותה של אנה פאוקר באותן השנים בברית המועצות. הוא היה לחבר פרלמנט ברפובליקה האוקראינית והתחתן עם אליסבטה (בטי) בירמן (Betti Birman), שפעלה בעבר במנגנון הלוגיסטי של הבריגדות הבינלאומיות בספרד.

לאחר כניסת הצבא האדום שב לרומניה יחד עם אנה פאוקר. שניהם היו חלק מארבעת המנהיגים המובילים של המפלגה הקומוניסטית הרומנית שעלתה לשלטון. לאחר 1947 התמנה לסגן ראש ממשלה ושר אוצר.

הדחתו ומאסרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך, תוך כדי מאבקים תוך מפלגתיים (בין קבוצת בית הסוהר שכללה את גאורגה גאורגיו-דז', יוסיף קישינבסקי, גאורגה אפוסטול ופטרה בורילה ובין קבוצת מוסקבה שכללה את אנה פאוקר, ואסילה לוקה ותאוהרי ג'אורג'סקו) הואשם בכישלון הרפורמה המונטרית של שנת 1952 והוסיפו נגדו גם האשמות על קשר אנטי-מפלגתי, כולל על שיתוף פעולה דמיוני עם הסיגורנצה בשנות השלושים של המאה ה-20. הוא עבר עינויים ונשבר בחקירה, הודה בהאשמות וכדי למצוא חן בעיני החוקרים האשים את אנה פאוקר ב"לאומנות ציונית". בשנת 1952 נעצרה גם אשתו והוחזקה בבידוד כמה שנים. שלח לשווא במשך השנים לגאורגיו-דז' מכתבים שבו ביקש מחילה ונפטר בכלא איוד בשנת 1963. לאחר מותו, בשנת 1968, טוהר שמו על ידי יורשו של גאורגיו דז' בהנהגת המפלגה והמדינה, צ'אושסקו.

יחסו ליהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוגע ליהודי רומניה נקט בעמדה אנטי-ציונית חריפה ביותר, מלווה בביטויי אנטישמיות מובהקים. בישיבת הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית ב-5 באוקטובר 1945 בנושא "הבעיה הלאומית" גינה את היהודים ניצולי השואה כ"מנצלים את הפועלים הרומנים" והשווה את הציונים ואת ניצולי השואה לפאשיסטים. להתקפות אלה הצטרפה אליו גיזלה ואש היהודיה.

בשנת 1947 ערך לוקה ביקור בארץ ישראל יחד עם אשתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ואסילה לוקה בוויקישיתוף