סקלרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סקלרים
Székelyek
Szekelyek big.jpg
אישים סקלרים:מימין לשמאל:שורה א:רוזה לאבורפאלווי, שאנדור קרשי-צ'ומה, גיירג' דוז'ה, קלמן מיקש; שורה ב:בלאז' אורבאן, מוזש סייקיי, גאבור ארון, אימרה מיקו; שורה ג:ארון טאמאשי, ארון מרטון, אלק בנדק, שאמואל טלקי סייקי; שורה ד:שאמול קאלנוקי, שאנדור קאניאדי, טיוואדאר פושקאש, פאל פטר דומוקוש
אוכלוסייה
מוערכת בין 500,000 – 700,000
שפות
הונגרית
דגל עם סמלי הסקלרים - השמש והסהר

סֶקְלֶרִיםהונגרית: Székelyek "סֶקֵיִי", ברבים "סֶקֵיֵק", ברומנית: Secui "סֶקוּי") היא קבוצה אתנית דוברת הונגרית, החיה מאות רבות של שנים בעיקר בדרומה ודרום-מזרחה של טרנסילבניה, כעת בתחום רומניה.

מחוז מספר הסקלרים אחוזים מהאוכלוסייה
הרגיטה (מחוז) 275,841 84.61%
קובסנה (מחוז) 164,055 73.81%
מורש (מחוז) 227,673 39.26%

הסקלרים שוכנים בעיקר במחוזות הרגיטה, בקובסנה ובמורש. בעבר היו מי ששייכו אותם לצאצאיהן של קבוצות רבות, בהן המדיארים, הסקיתים, ההונים, הגפידים, האווארים, הבולגרים של הדנובה, האונוגונדורים, הכוזרים (במיוחד השבט הקרוי "אברהם") או הקאבארדינים מהקווקז.

לא ידוע במדויק מתי הצטרפו הסקלרים להונגרים, אך מקורות היסטוריים (Anonymus, Simon de Kéza)[דרוש מקור] מזכירים אותם בנשימה אחת עם ההונגרים כבר במאה ה־10 – יש להניח שבשלב זה סיגלו לעצמם את השפה ההונגרית. בהיותם "עם נלווה", הסקלרים השתתפו במבצעים הצבאיים של ההונגרים, תמיד בקו הראשון.

הסקלרים מוזכרים יחד עם הפצ'נגים בשנת 1116 ביחידת החלוץ של הצבא ההונגרי, כלוחמים בקרב אולסאבה, בהנהגת אישטוואן השני, מלך הונגריה (מלך בין השנים 1116–1131). בשנת 1146 מוזכרים הסקלרים יחד עם הפצ'נגים בצבאו של גזה השני, מלך הונגריה (מלך בין השנים 1141–1162) בקרבות Leitha שנערכו נגד היינריך השני מאוסטריה. הסקלרים נשלחו על ידי אנדראש השני, מלך הונגריה, בהנהגת הרוזן יואכים מסיביו וביחד עם רומנים, סקסונים טרנסילבנים ופצ'נגים לסייע בידי בורילה, צאר בולגריה. הסקלרים גם היו חלק מגייסות אנדראש השני בקרבות שערך בשנים 1217–1218 במסגרת מסע הצלב החמישי בתחומי ארץ ישראל, כנגד המוסלמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקלרים בוויקישיתוף