ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי

שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסויימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסויימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בענין שימוש בתמונות שרשיונן הוגבל:

 1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
 2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסויימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה


תוכן עניינים

הקלטת 'צבע אדום'[עריכת קוד מקור]

אדם שהקליט אזעקת 'צבע אדום' שבקעה מהצופרים. האם הוא רשאי לפרסם אותה בוויקישיתוף או שמא היא מוגנת בזכויות יוצרים? תודה. דוג'רית - שיחה 07:30, 1 ביוני 2015 (IDT)

הצלם אינו ידוע[עריכת קוד מקור]

ברשותי צילומי במה של אמי על ידי צלמים שונים מלפני 40-50 שנה, ללא חתימה. ברצוני להעלות 2-3 לויקיפדיה. איזו אופציה עלי לבחור בזכויות יוצרים והאם להעלות לויקישיתוף או בצורה חופשית? Dyamshaket (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

לוגואים מאתרים שונים[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלות תמונות של לוגואים מאתרים שאינם החברה עצמה בעלת הלוגו?

לדוגמא התמונה הזו: תמונה נמצאת באתר של המכון הטכנולוגי חולון.

סביר להניח שהם עצמם משתמשים בתמונה במסגרת "שימוש הוגן", השאלה היא האם יש להם איזשהם זכויות בתמונה על אף שהיא לוגו של חברה, או שלחברה יש את כל הזכויות בתמונות של הלוגו שלה ולכן אני יכול להעלות את התמונה בלי להתחשב באתר שממנו אני לוקח את התמונה?

תודה לעונים, אוריאל Orielno - שיחה 23:53, 4 ביולי 2015 (IDT)

מישהו יודע מה עליי לעשות במקרה כזה?
או שאולי במצבים כאלה כדאי לי כבר לפנות לחברה שהלוגו שייך לה ולבקש מהם שישלחו לי תמונה שבבעלותם? Orielno - שיחה 10:25, 8 ביולי 2015 (IDT)
השאלה צריכה להיות מה אתה מתכוון לעשות באותו סמליל. בד"כ אנו משתמשים בסמלילי חברות בערכים העוסקים באותם גופים. אם כך הדבר, אין שום בעיה להעלות את סמליל החברה תחת הגדרת שימוש הוגן (גם אם הקובץ נלקח מאתר שאינו של אותה חברה), שכן אותו קובץ בעצם נועד לצורך המחשה בערך אודות החברה. Ldorfmanשיחה 23:56, 9 ביולי 2015 (IDT)
Balloons-aj.svg תודה רבה! Orielno - שיחה 09:48, 10 ביולי 2015 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שמי נטיף אלמליח, ואני מנסה מזה כמה ימים לעלות את הערך "נוסח השומרונים לתורה". כתבתי אותו כעבודת רפרט במסגרת לימודי תואר שני באוניברסיטת תל אביב. הערך הוסר על ידי משתמש בטענה ל"הפרת זכויות יוצרים". כשפניתי אליו אמר לי שהערך מזכיר לו בלשון ובסגנון את ספר השומרונים שבו כתבו אסתר וחנן אשל. אכן נעזרתי במאמרם אך נתתי להם קרדיט במקום הראוי, וחלילה לא העתקתי מהם. מה גם שהמאמר שלהם בכלל עוסק בנושא קטן מאוד מתוך כלל הערך. אני לא מבינה מה עליי לעשות כדי להחזיר את הערך. חשוב לי מאוד להעלותו שכן השקעתי רבות בכתיבתו ואני מעוניינת שרבים נוספים ייהנו מעבודתי. אודה על כל עזרה בנושא, בברכה, נטיף. עומרי אלמליח - שיחה 12:59, 5 ביולי 2015 (IDT)

לא יודע כמה עוקבים אחרי דף זה. עדיף להעלות את הבקשה בשיחה:נוסח השומרונים לתורה. בורה בורה - שיחה 09:12, 5 ביולי 2015 (IDT)
משתמש:ראובן מ. ראיתי שאתה הנחת את התבנית של הפרת זכויות יוצרים על הערך. האם תוכל התייחס? תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 11:51, 5 ביולי 2015 (IDT)

זכויות יוצרים-סוכנות החלל האירופאית[עריכת קוד מקור]

שלום, האם יש תבנית / חוקים לדברים המפורסמים ממידע של סוכנות החלל האירופאית? לדוגמא, רשום באתר שלהם מה מותר ומה אסור אבל לא הבנתי אם זה שימוש חופשי או הוגן. יש כמה דברים מדהימים שנחשפתי אליהם לאחרונה מבחינת מידע על ניטור כדור הארץ מהחלל, האטמוספירה והימים, ונראה לי שיהיה טוב לשים זאת בויקיפדיה. לדוגמא - הגאואיד שחושב לפי לווין GOCE ונמצא כאן. בתודה מראש אמא של גולן - שיחה 13:15, 5 ביולי 2015 (IDT)

לפי האתר שלהם בקישור למטה אז: "The contents of the ESA Web Portal are intended for the personal and non-commercial use of its users". ומכאן לא ניתן להשתמש ללא האישור המפורש שלהם לפי הרישיון של ויקיפדיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:50, 5 ביולי 2015 (IDT)
להוציא את צילומי הגשושית רוזטה ששוחררו לחופשי. תבנית {{‏ESA-ROSETTA-NAVCAM‏}}.‏ Geagea - שיחה 19:05, 5 ביולי 2015 (IDT)

צילום מגב הספר[עריכת קוד מקור]

במהלך המחקר שלי צילמתי את גב הספר "בנתיב שהלכתי" שבו ישנה תמונה של יוכבד בת-רחל, שספר זה הוא למעשה הביוגרפיה שלה. העלתי אותה לויקיפדיה תחת "שימוש הוגן" ורציתי לוודא שבאמת לא תהיה לי בעיה להשתמש בה בערך שלה. האם התמונה אכן נכנסת תחת רישיון זה ולא תהיה לי בעיה להשתמש בה? Nofar gr (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה ב-16:31, 20 ביולי 2015‏

העתק הדבק מתוך אתרי אינטרנט[עריכת קוד מקור]

פעםים רבות אני אוהב לחפש ערכים שעדיין לא כתבו עליהם וליצור אותם. העניין הוא שלעיתים החומר היחידי אודות אותם ערכים נמצא בתוך אתר אינטרנט של גורם פרטי כזה או אחר ו/או גורם מסחרי. האם מותר לי להעתיק משם את הטקסט מילה במילה?

לא, אסור לך. זו הפרת זכויות יוצרים. ‏ MathKnight (שיחה) 11:38, 26 ביולי 2015 (IDT)

איך מעלים תמונה שהיא פבליק דומיין[עריכת קוד מקור]

לא ראיתי באשף ההעלאות אפשרות כזאת. האם אפשר לבקש מכם שתעלו אותה? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת ב-19:11, 26 ביולי 2015

באשף העלאת הקבצים לוויקישיתוף, לאחר שסימנת את האפשרות "הקובץ הזה אינו פרי עבודתי" (אני מניח שזה אינו קובץ פרי עבודתך), תוכל לבחור באפשרות "סיבה אחרת שאינה רשומה לעיל" ואז לכתוב בתיבה את הקוד הבא: {{PD}}. קוד זה יצור תבנית שתעיד כי מדובר בקובץ שהינו בנחלת הכלל. פנה אלי בדף השיחה שלי אם תזדקק לסיוע נוסף. בברכת סופ"ש נעים, Ldorfmanשיחה 01:29, 31 ביולי 2015 (IDT)
תבנית PD אינה טובה. ראה תבנית:PD. אם אתה מעלה את הקובץ לוויקיפדיה העברית עליך לבחור אחד מהתבניות בקישור האחרון. אם אתה מעלה לוויקישיתוף אתה עדיין יכול להשתמש באותן תבניותאו להשתמש ב- {{PD-because |1= }} כשאתה מוסיף את ההסבר לך למה זה חופשי במילים שלך. Geagea - שיחה 19:40, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

שימוש בתמונות מוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

האם מותר לקחת תמונות מוויקישיתוף ולהשתמש בהן באתר אינטרנט אחר ? תודה. גיא - פתרון למחיקה 13:55, 11 באוגוסט 2015 (IDT)

כן, אם מקפידים על עמידה בתנאי הרישיון (וזה די פשוט). ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. כל התמונות בוויקישיתוף הן חופשיות (גם אם לא בדיוק רישיון CC-BY-SA)‏. Tzafrir - שיחה 21:11, 19 באוגוסט 2015 (IDT)
כן, אך יש לתת קרדיט ליוצר התמונה (ולא רק לוויקיפדיה) בהתאם לרישיון. אם אפשר לקשר לתמונה בוויקישיתוף - אז כדאי. ‏ MathKnight (שיחה) 21:18, 19 באוגוסט 2015 (IDT)

ערוץ יוטיוב Beyond The Lot[עריכת קוד מקור]

האם ניתן לקשר לסרטונים מערוץ היוטיוב BeyondTheLot, שנראה שהוא ערוץ רשמי מאומת של האחים וורנר (WB)? ‏ MathKnight (שיחה) 19:17, 27 באוגוסט 2015 (IDT)

ערוצי יוטיוב[עריכת קוד מקור]

האם מותר לקשר לסרטונים מערוצי היוטיוב https://www.youtube.com/user/JohnWilliamsVideos ו- https://www.youtube.com/channel/UCfv8TEQ44ej9uPGF-SNsDBA סיגלית.ת (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

רשיון תמונה[עריכת קוד מקור]

העליתי תמונה מהויקיפדיה האנגלית. התמונה הועלתה לרשת ע"י משרד ההגנה האמריקאי.( photo courtsey US dept. of Defance) מה הרשיון הנדרש ? Meiri424 - שיחה 14:42, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

תלוי מה. רשימת התבניות עבור המחלקות השונות של ארצות הברית נמצאים כאן. תבחר מה מכל אלה מתאים לך או לשים פשוט {{PD-USGov}} ואז מישהו יתקן. אם אתה מעלה את התמונה לוויקיפדיה העברית אזיי תשתמש בתבנית {{תמונה פדרלית}}. Geagea - שיחה 22:57, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

צילום של קופסה של תרופה - שימוש הוגן או חופשי?[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, אשמח לעזרה, לאחר שנשאלתי ואני לא בטוחה בתשובה. נשמע לי שגם אם אני מצלמת תמונה של קופסת תרופות, היא אמורה להיות דומה לתמונה של עטיפת דיסק/סרט, אותה ניתן להעלות רק תחת שימוש הוגן; אבל מצד שני אני רואה שיש קטגוריה שלמה של מאות תמונות של קופסאות תרופות בוויקישיתוף, תחת רישיונות חופשיים. מה נכון, באיזה רישיון להשתמש? תודה, Ravit - שיחה 20:29, 15 בספטמבר 2015 (IDT)

כעקרון גם צורת הקופסה וגם מה שמופיע על הקופסה מוגן בזכויות יוצרים. יחד עם זאת צורת הקופסה של תרופות (מלבנית) לא מוגנת. תמונות וציורים על הקופסה מוגנים. תמונות וציורים בדרך כלל מהווים רק חלק קטן מהתמונה אזיי ברוב המיקרים אין בעיה. ראי גם בקומונס כאן. אם שם התרופה מופיע בתמונה נא להוסיף גם תבנית {{Trademark}}‏. Geagea - שיחה 00:21, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה רבה לך! Ravit - שיחה 16:16, 16 בספטמבר 2015 (IDT)

שלום שמי סמדר אור. אני יוצרת במתנה מילון פירושים חינמי לקהל היעד שלי .[עריכת קוד מקור]

כל ערך אני מגבה בתמונה. לשם כך אני מוציאה תמונות מ- bing כששם אני מחפשת תמונות שניתנות לשינוי ולשיתוף. כל התמונות מהסוג הזה מופיעות בוויקיפדיה. האם אני יכולה להשתמש בתמונות אלו שמתפרסמות בוויקיפדיה ללא חשש מתביעה. (כמובן כדי לבטא את תודתי, בכוונתי לתת תרומה גם אם סמלית). תודה סמדר

כמעט כל התמונות בוויקיפדיה נמצאות בפועל בויקישיתוף. ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. מעבר לכך, ר' גם חיפוש התמונות באתר Creative Commons‏. Tzafrir - שיחה 14:44, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

מחסום כפר ורבורג[עריכת קוד מקור]

שלום. אני מנסה להעלות לערך הנ"ל תמונה שאני צילמתי תחת הרשיון החפשי מסוג: CC-BY-SA-3.0 ולא מתאפשר לי היות וקופץ למסך חלון שאומר שיש להציג רשיון מתאים. מה הבעייה ? Meiri424 - שיחה 14:39, 19 בספטמבר 2015 (IDT)

רשיון לתמנות מאתר eBAY[עריכת קוד מקור]

שלום. האם נדרש רשיון מתמונה שהועלתה לאתר מכירות אינטרנטי כמו eBay  ? אם כן איזה ? Meiri424 - שיחה 14:06, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

@Meiri424: למיטב ידיעתי אין ב־eBay שום התייחסות מיוחדת לרשיון. לכן צריך להתייחס לתמונות משם כמו כל "תמונות מהאינטרנט" - אם אין סיבה טובה לחשוב שמדובר על תוכן חופשי, צריך לקבל אישור מפורש מיוצרי התמונה. Tzafrir - שיחה 14:40, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

העלאת תמונות ממאגר חופשי לוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

שלום לכם, בימים אלו אני שוקדת על עיצוב מחדש של דף העמותה ואני מתקשה למצוא בוויקישיתוף אייקונים מתאימים עם קו עיצובי אחיד (מה שיש כרגע זה הכי טוב שמצאתי ואני עוד עובדת על זה - אשמח לקישורים לאייקונים שווים יותר אם יש לכם). בעקבות זאת, המליצו לי על האתר הזה שממנו אמורה להיות אפשרות לשימוש חופשי. מכיוון שאני לא סומכת על עצמי לגמרי באותיות הקטנות של הניסוחים המשפטיים, אשמח אם תוכלו לבדוק שאכן אפשר להעלות משם תמונות לוויקישיתוף. אם כן אשמח גם להנחיות בנוגע למה שצריך לכתוב איפה כשמעלים את הקבצים. המון המון תודה Chenspec-WMIL - שיחה 14:45, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

אגב, המלצות לאתרים נוספים שאפשר להעלות מהם יתקבלו בברכה גם כן קריצה Chenspec-WMIL - שיחה 14:47, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
במבט ראשון הדרישה לקישור (דרישה שלא קיימת ברישיונות CC - אפשר להמירה בדרכים חלופיות, בהתאם למדיום) נראית לי בעייתית. לגבי אתרים אחרים: אפשר להמליץ על ויקישיתוף? יש כמובן את סמלילי טנגו. אפשר לשוטט בקטגוריות משם. Tzafrir - שיחה 09:37, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה, טוב ששאלתי לפני. חיפשתי בויקישיתוף בקטגוריית האיקונים והתחלתי לעבור על לא מעט מתתי ותת תתי הקטגוריות שלה אבל את זה עוד לא מצאתי ונראה נחמד, בהחלט אעבור עליה. אין דרך לראות את כל הקבצים בקטגוריה מסויימת בלי לפתוח בנפרד כל תת קטגוריה נכון? (פעם שעברה שבדקתי לא הייתה אבל אני אופטימית שאולי....) Chenspec-WMIL - שיחה 14:33, 8 באוקטובר 2015 (IDT)

זכויות יוצרים של חומרים שנכתבו על ידי בני משפחה[עריכת קוד מקור]

העלתי לויקיפדיה קובץ המכיל מכתבים שכתב סבי בשנת 1941. סבי נרצח בשנת 1943, כלומר לפני למעלה מ 70 שנה. למרות עובדות אלו אני מקבל התראות מחיקה עבור הקובץ עקב בעית זכויות יוצרים. כאמור כיורש שלו איני רואה לעצמי צורך לבקש רשות לפרסם את מיכתביו משום ארכיון שמחזיק אותם. להבנתי, גם העובדה שהיוצר אינו בחיים מעל 70 שנה משחררת אותי מצורך זה. אשמח להבהרות בנושא. --Tzahi d - שיחה 10:24, 2 באוקטובר 2015 (IDT)

זכויות שם ספר, הפרת זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

אם יש שם של ספר לפני בערך 49 שנה ואני רציתי להשתמש בשם בשביל פרויקט מותר לי?

להשתמש בשם הספר או בתוכנו? לאיזה צורך בדיוק להשתמש בשם הספר? אם מדובר על כך ששם הספר מופיע כחלק מרשימת ספרות או משהו דומה אצלך, לכאורה לא אמורה להיות בעיה. אבל יש לי הרגשה שלא הבנתי את השאלה. Tzafrir - שיחה 22:38, 14 באוקטובר 2015 (IDT)

יגאל אלון[עריכת קוד מקור]

האם הקובץ קובץ:Yigal alon.jpg שהעלתי עומד ברישיון? ‏Archway שיחה 00:18, 4 בנובמבר 2015 (IST)

התמונה היא לשימוש הוגן, כלומר: היא אינה חופשית. אנחנו משתמשים בתמונות עם מגבלות שימוש רק אם אין בררה. מבט בערך יגאל אלון מראה שיש לא מעט תמונות חופשיות שלו. יש תמונה חופשית לא רעה שלו בגיל קצת יותר צעיר. לכן אני לא רואה סיבה להשתמש בתמונה. Tzafrir - שיחה 06:27, 4 בנובמבר 2015 (IST)
אתה מגיע עם עודף משקל אידאולוגי. כל ששאלתי זה האם העלתי את התמונה עם הרישיון המתאים (מעולם לא העלתי תמונות לא חופשיות בעבר). יש להשתמש בתמונה הזו כי אין אופציות עדיפות. אתה מדבר על גיל צעיר -- אבל תמונותיו מהפלמ"ח לא מבטאות את אלון המדינאי והמבוגר. התמונה הנוכחית מזעזעת. ‏Archway שיחה 09:24, 4 בנובמבר 2015 (IST)
בתשובה לשאלתך: סימון הקובץ נראה לי נכון. ולעצם העניין: אני מסכים אתך שהתמונה הנוכחית לא מוצלחת במיוחד. אבל מה רע בתמונות שלו מגיל צעיר יותר? לפי אניטה שפירא, אלון היה בשיאו במלחמת העצמאות ואין פסול בשימוש בתמונות משם כתמונות מייצגות. אתה מוזמן גם לנסות לשחרר תמונות אחרות שלו (מבני משפחתו או ארכיונים שונים). Tzafrir - שיחה 11:20, 4 בנובמבר 2015 (IST)
כפי שאמרתי, עם כל הכבוד לתמונותיו מהפלמ"ח ומצה"ל, כמו יצחק רבין, הוא זכור באחרית ימיו כאיש ציבור וכמדינאי. זה לא מתאים. תשמע, אני אניח את התמונה בדף השיחה ואראה האם יש רוב לעמדתי להצבתה (חרף היותה לא-חופשית). ‏Archway שיחה 21:34, 4 בנובמבר 2015 (IST)
משתמש:Archway, דרך הפעולה שלך אינה נכונה. אין מקום להצבת תמונה בשימוש הוגן בערך בו יש תמונות חופשיות למכביר. זו לא שאלה של רוב או מיעוט. הדרך הנכונה היא למצוא תמונה חופשית באחד הארכיונים או לבקש אישור מתאים לתמונה קיימת. המיזם הזה הוא מיזם חוקי ולא מיזם פרטיזני. Geagea - שיחה 00:43, 5 בנובמבר 2015 (IST)
גם אתה מערבב אידאולוגיה עם דרך הפעולה במיזם. אין בערך תמונות חופשיות למכביר שרלוונטיות לפוליטיקאי. יש תמונות של חייל. אין דיוקן. ויקיפדיה האנגלית עשתה את זה. רוצה לחפש תמונה חופשית בארכיבים? בקשה, עשה זאת. עד אז זו התמונה שיש. ‏Archway שיחה 01:04, 5 בנובמבר 2015 (IST)
סליחה, איזו אידאולוגיה אני מערבב? Geagea - שיחה 01:15, 5 בנובמבר 2015 (IST)
מתוך וק:רתש, קרן ויקימדיה מאפשרת להשתמש בתמונות מוגנות בזכויות יוצרים תחת תנאים מסוימים. התנאים שצריכים להתקיים:

כללים שהציבה קרן ויקימדיה. כללי שימוש הוגן של מדינת ארצות הברית. כללי שימוש הוגן של המדינה שבה נמצא מעלה התמונה (אצל רוב דוברי העברית מדובר בכללי שימוש הוגן של מדינת ישראל).

התמונה הנ"ל עומדת בתנאים הללו. היא נמצאת תחת שימוש הוגן בוויקיפדיה האנגלית, לפי כללי ארצות הברית. משכך, יש לי רשות חוקית להעלותה, חרף זכויות היוצרים שלה, תחת שימוש הוגן בוויקיפדיה העברית. התנגדות לה רק משום ש"אנחנו צריכים לשאוף לא להשתמש בתמונות לא-חופשיות" היא אידאולוגית. להתנגדות כזו, כמו להתנגדות להצבת משפטים פוליטיים בערכים שונים, יהיה טעם רק אם יהיה רוב של בעלי זכות ההצבעה נגד הצבת התמונה. ‏Archway שיחה 01:20, 5 בנובמבר 2015 (IST)

שימוש הוגן נחשב להוגן רק אם הוא דרוש. כשיש הרבה תמונות חופשיות של נשוא הערך בכלל ובמיוחד חופשיות במאגר שלנו בוויקישיתוף, אין מקום לתמונה בשימוש הוגן. הכלל שאומר שאנחנו צריכים להשתמש בתמונות חופשיות שניתן להשתמש בהן גם לשימוש מסחרי וכו' הוא מדיניות ולא אידאולוגיה. Geagea - שיחה 01:27, 5 בנובמבר 2015 (IST)
אין פה על מה להתווכח. שימוש הוגן נחשב לכזה אם הוא עומד בכללים. התמונה הועלתה קודם לכן תחת שימוש הוגן בוויקיפדיה האנגלית. התנאי היחידי שראיתי שלא תקף לחוקי ישראל הוא "רזולוציה נמוכה". לא במקרה זה עסקינן. התמונה נדרשת כי היא עוסקת באדם חשוב והיסטורי, כי היא מתארת באופן הטוב ביותר את נשוא הערך, כי אין לה אלטרנטיבה שפויה, וכי היא מיטיבה עם הציבור ורווחתו. תמונה זו קיימת בוויקי האנגלית חרף קיומן של התמונות הרבות שהזכרת בוויקישיתוף. אנחנו אכן צריכים להשתמש בתמונות חופשיות. אם למישהו יש תמונה כזו שהיא הולמת, רצוי שיעלה אותה. במקרה זה הצדק איתי. אין תמונה נורמלית שלו כמדינאי. ‏Archway שיחה 01:34, 5 בנובמבר 2015 (IST)
אין פה על מה להתווכח. זה לא עומד בכללים לשימוש הוגן (או ליתר דיוק: כתיבת "אין פה על מה להתווכח" לא תורמת לדיון). סעיף 2 בדף שאליו הפנית דורש שעל היצירה לספק מידע משמעותי לערך (כגון זיהוי האדם המדובר, או המחשת נקודות מסוימות המצוינות בגוף הערך). אפשר לזהות את אלון היטב מהתמונה הנוכחית (כמו גם מהתמונות הטובות משירותו הצבאי). לכן אין סיבה להשתמש בתמונה לא חופשית. Tzafrir - שיחה 07:23, 5 בנובמבר 2015 (IST)
זה כן עומד בכללים. זה נמצא בוויקיפדיה האנגלית. זה עומד בחוקי מדינת ישראל. התמונה אכן עומדת בכלל שציינת -- עוזרת לזהותו, ממחישה נקודה מרכזית מחייו (היותו מדינאי). אי אפשר להשתמש בתמונתיו הצבאיות בתבנית של פוליטיקאי. אי אפשר! יש עבור זה את תבנית החייל. ‏Archway שיחה 07:48, 5 בנובמבר 2015 (IST)

עדכון: התמונה לא הוחלפה. Tzafrir - שיחה 08:28, 12 בנובמבר 2015 (IST)

שימוש בציטוטים[עריכת קוד מקור]

אני מאיירת וברצוני ליצור סדרת הדפסים של הסופרים האהובים עלי האם אני רשאית לצרף להדפסים ציטוט מספריהם? (פסקה אחת) רובם מספרים שנכתבו לפני למעלה ממאה שניפ.

אם הספרים נכתבו לפני יותר ממאה שנים, יש סיכוי לא רע שזכויות היוצרים עליהם פגו (זכויות היוצרים פגות באופן כללי שבעים שנה לאחר מות היוצר). את יכולה לתת דוגמה לספר? האם מדובר על כתיבה בוויקיפדיה או שאלה כללית בעניין זכויות יוצרים? Tzafrir - שיחה 13:16, 11 בנובמבר 2015 (IST)

לכידת כתבה מתוך עיתון[עריכת קוד מקור]

האם מותר ללכוד ולהוריד לערך ? האם דינו של עיתון כדין ספר ? אייל ההמ - שיחה 22:49, 11 בנובמבר 2015 (IST)

עיתון הוא "יצירה" באותה מידה כמו ספר. אם מדובר במשהו לא מספיק ישן (מעשרות השנים האחרונות, כלומר: אם לא פגו זכויות היוצרים), סביר להניח שציטוט כתבה שלמה הוא בגדר העתקה. אפשר אולי במקרים מסוימים לצטט אותה כשימוש הוגן. אבל אולי עדיף לקשר לכתבה אם היא זמינה באינטרנט. מהי הכתבה? Tzafrir - שיחה 08:27, 12 בנובמבר 2015 (IST)
רציתי לצרף קריקטורה שהופיעה בעיתון "דבר" בסוף שנות השישים. אני מבין שזה אסור. תודה על התשובה. אייל ההמ - שיחה 10:03, 12 בנובמבר 2015 (IST)
לעומת זאת, תוכל לקשר אליה למרות שזה כמובן לא אותו הדבר. Tzafrir - שיחה 16:41, 12 בנובמבר 2015 (IST)
ממש לא אותו דבר. עדיף לוותר במקרה הזה אייל ההמ - שיחה 21:42, 12 בנובמבר 2015 (IST)

פרקים חדשים[עריכת קוד מקור]

מותר לשאול כאן שאלות על זכויות יוצרים בוויקיפדיה שלא קשורות לתמונות? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:11, 12 בנובמבר 2015 (IST)

למה לא? (הסתייגות: המשיב אינו עורך דין, וכן אינו נציג רשמי של קרן ויקימדיה). Tzafrir - שיחה 17:43, 12 בנובמבר 2015 (IST)
טוב, אני אשאל ואז נראה. מה דעתה של ויקיפדיה העברית בנושא הפרות זכויות יוצרים של צד שלישי שדווקא עוזרות לה? כלומר: ערך X מדבר על סדרת טלוויזיה. מדי שבוע יוצא בארצות הברית פרק חדש. כעבור יום מופיעים 25 שורות עליו בערך הזה, שבוע לפני הגעתו ארצה. יכול להיות שהתורם מתגורר בארצות הברית, אין לי מושג, מדובר באנונימי. אבל האם זאת לא פגיעה בזכויות היוצרים של yes? אני מניח שהמושג העדיף כאן הוא דווקא זכויות קניין, אם כי גם תרגום הוא חלק מהעסקה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:47, 12 בנובמבר 2015 (IST)
המידע שנוסף לוויקיפדיה אינו הפרה של זכויות היוצרים יותר מכך שסיכום עלילתם של ספרים או סרטים בערכים. לא מדובר על העתקה. מה שאמור לעניין אותנו הוא לאו דווקא שיקולי זכויות יוצרים אלא שיקולי אמינות: מהו בדיוק המקור שעליו מסתמך האלמוני? ברור שאנחנו לא יכולים לסמוך על האלמוני עצמו (בלי קשר להיותו אלמוני. גם אם אני הייתי כותב את אותם הפרטים ללא מקור זה היה פסול). Tzafrir - שיחה 17:53, 12 בנובמבר 2015 (IST)
איך אפשר לכתוב סיכום עלילת ספר אם הספר טרם יצא לחנויות? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:55, 12 בנובמבר 2015 (IST)
הוא "יצא לחנויות" במקומות אחרים בעולם. Tzafrir - שיחה 18:08, 12 בנובמבר 2015 (IST)
בדיוק. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:09, 12 בנובמבר 2015 (IST)

תמונה חופשית[עריכת קוד מקור]

אם אני מוצא באתר של הוצאת/חנות ספרים, מותר להעלות אותה לערך על הספר?

לא כל תמונה שנמצאת באינטרנט היא תמונה חופשית. יתכן שימוש בודד בתמונת הכריכה של הספר לפי תנאי שימוש הוגן. ר' גם ויקיפדיה:שאלות ותשובות/זכויות יוצרים#תמונות. Tzafrir - שיחה 19:25, 15 בנובמבר 2015 (IST)

תמונה של קסניה סבטלובה[עריכת קוד מקור]

הדובר של חברת הכנסת קסניה סבטלובה אמר שהוא ישלח לי תמונה שצולמה ע"י דובר הכנסת והיא ברשות הציבור. הוא ביקש שאשלח לו במייל את כל מה שאני צריכה ממנו. האם יש צורך שאבקש ממנו שדובר הכנסת ישלח במייל אישור לכך? או שיספיק שפשוט אצהיר שכך הדבר כשאני מעלה את התמונה? --Midrashah - שיחה 18:25, 21 בנובמבר 2015 (IST)

ראשית כל, תודה. כמובן שנשמח לקבל משהו טוב יותר מהתמונה היחידה שיש כרגע בויקישיתוף (וכך גם לגבי חברות כנסת אחרות מסיעתה ללא תמונה בערכיהן). לעצם השאלה: לפי מה שאמר הדובר, מדובר לכאורה על תמונות שהן ברשות הציבור. במקרה הזה לא נדרש שום אישור. אבל לאור ניסיון העבר עם אתר הכנסת אני מניח שזה לא המצב. נסה לברר מי צילם את התמונה והאם הוא באמת ויתר על זכויות היוצרים. אם לא, האם מדובר על תמונה ברישיון חופשי כלשהו? לחלופין, חברת הכנסת יכולה להצטלם ולהעלות את התמונה (או להעלות תמונה ייצוגית מהאלבום הפרטי שלה בבית).
אם מי שמעלה את התמונה הוא בעלי זכויות היוצרים עליה, לא נדרש אישור מיוחד. אם אתה מקבל מהדובר תמונה שלה כאשר שם בעלי זכויות היוצרים ידוע ויש אישור ממנו או ממנה להשתמש בה לפי תנאי רישיון חופשי (כגון CC-By-SA, ר' ויקיפדיה:OTRS לגבי האישור לצריך להעביר. Tzafrir - שיחה 21:04, 21 בנובמבר 2015 (IST)
זה בוודאות ברשות הציבור. הדובר שלה אמר שכל בעיתונים משתמשים בה. --Midrashah - שיחה 22:47, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אני חושד שלא. מתייג את משתמש:Geagea‏. Tzafrir - שיחה 00:15, 22 בנובמבר 2015 (IST)
סימנתי את התמונות ככאלה שצריכים לקבל אישור. יש לך שבוע לקבלת אישור על פי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה

אני מרגיש שזה נראה יותר מדי כמו בירוקרטיה, אז קצת הסבר: תוכן שנמצא ברשות הציבור הוא תוכן ללא מגבלות זכויות יוצרים. אני אישית הייתי מאוד מושר אם כמה שיותר תוכן היה ברשות הציבור. למרבה הצער זה לא המצב כיום. כאשר "יצירה" (בפועל: כמעט כל מה שאנחנו כותבים, מציירים, מצלמים, ועוד. בפרט רוב הצילומים) נוצרת, היוצר שלה מקבל אוטומטית זכויות יוצרים עליה (או מישהו אחר. אני לא אכנס לדקדוקי החוק. לשם הפשטות אני אניח כאן שהיוצר הוא בעלי זכויות היוצרים). בשלב זה "כל הזכויות שמורות" ליוצר. הוא יכול להרשות לאחרים שימושים שונים בתמונה (לפעמים גם בתמורה לכסף). רישיונות Creative Commons נועדו כדי שיהיה קל ליוצרים להרשות לאחרים להשתמש בתוכן. היוצר יכול בעיקרון להחליט שהוא מוותר בכלל על זכויות היוצרים ומעביר את היצירה לרשות הכלל.

מכאן כמה שאלות הבהרה לדובר הכנסת:

 • האם מותר לכל אחד להשתמש בתמונות ללא שום מגבלות (לדוגמה: גם ללא קרדיט לדובר הכנסת)? (עשוי לרמוז שהם אכן ברשות הציבור)
 • לחלופין, האם מותר (ללא בקשת אישור מפורש) להעתיקן? לשנותן? להשתמש בשימוש מסחרי? (מועמדות להיות תוכן חופשי)

Tzafrir - שיחה 15:14, 22 בנובמבר 2015 (IST)

לא הבנתי את כוונתך. נראה לי הרבה יותר פשוט לשלוח אישור לפי הנוסח בוויקיפדיה:OTRS. בכל מקרה ההסכמה או האישור צריך להיות מתועד במערכת של OTRS. ‏ Geagea - שיחה 15:25, 22 בנובמבר 2015 (IST)

תמונה ששווה להוסיף[עריכת קוד מקור]

היי. אתם חושבים שיש איזו אפשרות חוקית להשתמש בתמונה הזאת או להוציא ממישהו הסכמה לשימוש. לדעתי זאת תמונה שממש תעשיר את הערך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:08, 3 בדצמבר 2015 (IST)

זוהי הידיעה שבה הופיעה התמונה. אין לי מושג מהו מקורה. אם תצליח, נהדר. יש לא מעט תמונות של כריס המסוורת' בוויקישיתוף. Tzafrir - שיחה 17:50, 3 בדצמבר 2015 (IST)
כן, אני יודע שזאת הידיעה. יש המון כאלו ברשת. זה הגיע מיחסי ציבור של סרט חדש. לא מעניינת אותי סתם תמונה, אלא התמונה הזאת, בגלל ההבדל הענק למראו הרגיל. מזכיר את מקרה שרליז ת'רון. אין איזה חוק שמרשה לקחת תמונות ששוחררו על ידי הפקה של סרט או משהו? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:01, 3 בדצמבר 2015 (IST)

נוהל שחרור\קבלת תמונות מלע"מ[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. לפי שנים ספורות עלה בכנסת נושא שחרור התמונות שבארכיון לע"מ. מצאתי בגוגל כמה תמונות שמקורן בלע"מ והייתי רוצה להוסיפן לערכים. מדובר בתמונות אחמ"ים כמו מאיר שמגר, דוד אלעזר, אמנון ליפקין-שחק וכיו"ב. האם קיים נוהל מסודר לקבלת הרישיון המתאים בעניין זה? אודה לתגובתכם. בברכה --Kippi70 - שיחה 23:07, 3 בדצמבר 2015 (IST)

Kippi70, המקסימום שהושג בהחלטת ממשלה (לא בכנסת, אלא בעקבות לחץ של ויקימדיה ישראל על הממשלה) היה כי ניתן להשתמש בתמונות מהארכיון לשימוש עצמי - לא מסחרי! לפיכך, אין להן מקום בוויקישיתוף לפי אותה הודעה חגיגית של בנימין נתניהו. בנוסף, צויין באותה החלטה כי כל שר יהיה רשאי להעניק אישור לשחרור תמונות ממשרדו (נחש מה - אף שר לא הורה על שחרור מעין זה...).
בעבר פנתה חנה ללע"מ לגבי תמונות ספציפיות. אני לא מודע לנוהל מסודר לגבי קבלת רישיון לתמונות כגון אלה שציינת ואני מניח שצריך לפנות בנפרד לגבי כל תמונה ותמונה. אולי חנה תעדכן אותנו במשהו שלא מוכר לי. Ldorfmanשיחה 23:29, 3 בדצמבר 2015 (IST)
שלום לירון, סליחה על התגובה המאוחרת ותודה לך על תשובתך. אפנה לחנה לקבלת פרטים נוספים. בברכה --Kippi70 - שיחה 08:14, 5 בינואר 2016 (IST)

תמונות מאתר אופוס[עריכת קוד מקור]

אם קבלתי מאופוס רשות להשתמש בתמונה מהאתר שלהם כדי לשים בערך על הספר איזה רישיון זה נחשב? זאב קטן - שיחה 14:03, 23 בדצמבר 2015 (IST)

סביר להניח שזה מתאים לשימוש הוגן - כל עוד מדובר בהצגת התמונה של כריכת עטיפת הספר בלבד וללא שימוש נוסף. האם יש אפשרות לקבל מהם תמונות ברישיון חופשי? Tzafrir - שיחה 14:17, 23 בדצמבר 2015 (IST)
סליחה על הבורות אך מה זאת אומרת לקבל תמונות ברשיון חופשי? ואיך אני משיג את הרשין החופשי בפועל? וכשאני מעלה את התמונה מה לסמל בסעיף הזה:Now tell us why you are sure you have the right to publish this work? זאב קטן - שיחה 14:21, 23 בדצמבר 2015 (IST)

PCGalaxy[עריכת קוד מקור]

נראה כאילו התוכן של הערך PCGalaxy הועתק מתוך אתר האינטרנט הרשמי של PCGalaxy. האם זה נחשב להפרת זכויות יוצרים? גם אם כותב הערך מקושר בצורה כזו או אחרת אל PCGalaxy? יוניון ג'ק - שיחה 10:40, 26 בדצמבר 2015 (IST)

זה שהכותב מקושר לאתר לא אומר כלום. בעל זכויות היוצרים הוא בעל האתר ועל כן יש לפעול על פי הנהלים. אין אישור? יש לסמן. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 14:14, 26 בדצמבר 2015 (IST)

ערך שאסור לערוך בו?![עריכת קוד מקור]

נתקלתי בערך אקטואר שנטען בדף השיחה שבו שאסור לערוך אותו. נכתב בו:

הערך נכתב ע"י אבי בר-אור שהזכויות לערך שיכות לו. John Doe 18:02, 18 דצמבר 2005 (UTC)

מעולם לא נתקלתי בדבר כזה. מה עושים במקרה כזה? טל גלילי - שיחה 15:33, 30 בדצמבר 2015 (IST)

אתה יכול לערוך. הכוונה כנראה הייתה לתת קרדיט לכותב. כל מי שעורך בוויקיפדיה מאשר זאת ברישיון חופשי. אין דרך חזרה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:00, 30 בדצמבר 2015 (IST)

תמונות מתוך ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

שלום, האם אפשר להשתמש בתמונות מהאתר ויקיפדיה ולעלות לאתר אינטרנט מסחרי?

תודה

באופן כללי: כן (למעט חריגים מועטים), בהנחה שמקפידים על מספר כללים בסיסיים. ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. Tzafrir - שיחה 17:16, 3 בינואר 2016 (IST)
אפשר להשתמש רק בתמונות ברישיון חופשי, אסור תמונות ברישיון בשימוש הוגן. בנוסף חובה לתת קרדיט ולציין שהמקור הוא ויקיפדיה ולציין את שם היוצר/צלם המופיע בפרטי הרישיון של התמונה. אם תלחץ על התמונה עם העכבר תוכל לראות את פרטי הרישיון. אי מתן קרדיט היא הפרה של זכויות יוצרים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:36, 3 בינואר 2016 (IST)

העלאת מספר תמונות ברישיון "שימוש הוגן" בערך אחד[עריכת קוד מקור]

אני כותב ערכים על קבוצות כדורסל המשחקות בליגת הפיתוח של ה-NBA, חלק מהקבוצות שימו את שמם ומיקומם במהלך השנים. מטבע הדברים השתנה גם הלוגו של הקבוצה. האם ניתן להעלות את הלוגואים הישנים תחת רישיון לשימוש הוגן, למרות ששם הקבוצה שונה משם הערך? Eladti - שיחה 22:02, 5 בינואר 2016 (IST)

מותר להעלות תמונה של סריקה של עמוד מספר?[עריכת קוד מקור]

אם כן, מה אני צריך לכתוב עליו? סופר, מתרגם, הוצאה?

תלוי, באיזה הקשר? וכן, את זה. אביעדוסשיחה 22:36, 10 בינואר 2016 (IST)

תמונות מאתר הספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

לפי הידוע לי יש שיתוף פעולה עם הסיפרייה הלאומית בנושאים שונים. האם זה כולל תמונות של ספרים שיש להם? (אם אני מעלה משם תמונה זה נחשב שימוש חופשי) זאב קטן - שיחה 14:20, 20 בינואר 2016 (IST)

זאב קטן, התשובה שלילית. חומרים שהספרייה הלאומית בחרה לשחרר במסגרת מיזם הגלאם מופיעים בוויקישיתוף. מלבד במסגרת זאת, אין להעתיק תמונה מאוספי הספרייה ולהעלות לוויקישיתוף, אלא אם כן היא חופשית מתוקף החוק. Ldorfmanשיחה 15:23, 20 בינואר 2016 (IST)
יש הרבה מאוד תמונות בספרייה הלאומית שהם בנחלת הכלל. יש לבדוק לגופו כל מקרה. למיטב הבנתי מיזם הגלאם הוא מיזם להעלאת חלק מהתמונות החופשיות לוויקישיתוף. אם אינני טועה אין לספריה הלאומית זכויות יוצרים עליהן ובמונח שחרור הם מתכוונים למאמצים שנעשים לדיגיטציה והעלאה לוויקישיתוף. יחד עם כל זה ישנה משתמשת נחמדה שעובדת בספריה הלאומית ואפשר לבקש ממנה לצלם מספר מסוים או להעלות גרסה ברזולוציה גבוהה יותר. דוגמה לקובץ שהעליתי לאחרונה מהסיפריה הלאומית ולעומתה ישנה אחרת שלא העליתי מכיוון שנושא זכויות היוצרים לא היה ברור דיו (ראה כאן. Geagea - שיחה 15:45, 20 בינואר 2016 (IST)
תודה על המחמאה Face-smile.svg. אני כבר לא עובדת בספריה הלאומית, אבל ניתן לבקש העלאה של תמונות או דברים כאלה, דרך דלפק היעץ של הספריה הלאומית. בהנחה שהתמונה חופשית מזכויות יוצרים, לא צריכה להיות בעיה להעלות אותה. דריה - שיחה 16:29, 20 בינואר 2016 (IST)
איך אני יודע אם התמונה היא חופשית או לא? זה כתוב? זאב קטן - שיחה 17:16, 20 בינואר 2016 (IST)
באיזו תמונה מדובר? (דריה, אני מתנצל. לא ידעתי שאת כבר לא עובדת שם.). Geagea - שיחה 17:20, 20 בינואר 2016 (IST)
לא תמונה מסויימת. פשוט היום הייתי באתר שלהם וראיתי שיש להם הרבה תמונות של ספרים באכות טובה אז חשבתי להוסיף אותם לערכים כשאכתוב או אראה שחסר. זאב קטן - שיחה 17:51, 20 בינואר 2016 (IST)
זה תלוי בשנת הצילום, מקום הצילום, הצלם, תאריך פרסום התמונה. בדרך כלל זה 70 ממות הצלם. אם צולם בישראל לפני 2008 אז 51 שנה מתאריך הפרסום. לאט לאט תלמד את הכללים ובינתיים תתייעץ. Geagea - שיחה 17:18, 21 בינואר 2016 (IST)
בקיצור לפני שאעלה תמונה ברישיון חופשי אשאל פה אם אני יכול. זאב קטן - שיחה 17:26, 21 בינואר 2016 (IST)

שימוש בתמונה של ספריית הקונגרס האמריקני[עריכת קוד מקור]

שלום. האם מותר להשתמש בתמונה שפורסמה על ידי ספריית הקונגרס? המדובר בתמונה הראשונה מפה (דייגים בכינרת) לערך החקלאות בישראל. תודה לעונים. yechiel - שיחה 10:22, 28 בינואר 2016 (IST)

האוסף האמור הוא של תמונות שפורסמו בשנים 1890-1910 (בציריך ובדטרויט). אם אני מבין נכון, הוא כבר ברשות הציבור. Tzafrir - שיחה 14:18, 28 בינואר 2016 (IST)
התמונות כבר נמצאות בוויקישיתוף כמו יתר התמונות המופיעות בקטגוריה זו. אלה תמונות שנלקחו בארץ ישראל ולא רק בישראל לכן הן כוללות תמונות גם מלבנון וכו'.
Geagea - שיחה 15:40, 28 בינואר 2016 (IST)
תודה. yechiel - שיחה 01:43, 29 בינואר 2016 (IST)

לוגו משימות סטרונאוטים של סוכנות החלל האירופאית[עריכת קוד מקור]

שלום, ניסיתי להעלות לויקישיתוף לוגו של משימות האסטרונאוטים של סוכנות החלל האירופאים. לכל אסטרונאוט של ESA יש לוגו של המשימה שלו, דהיינוIRISS אשר שימשה את אנדראס מוגנסן או FUTURA וכו'. בויקישיתוף רוצים למחוק. האם הלוגו של המשימות הן בשימוש חופשי כמו אצל נאס"א, או שצריך להעלות לכל ויקי בנפרד עבור שימוש הוגן בערכי האסטרונאוטים? בברכה אמא של גולן - שיחה 13:49, 31 בינואר 2016 (IST)

הלוגו כבר נמצא בוויקישיתוף תמונה:ESA logo.png. ‏ Geagea - שיחה 10:59, 2 בפברואר 2016 (IST)
האתר של esa כותב שהשימוש בתכנים שבאתר הם לא לשימוש מסחרי ולכן לא ניתן להעלות תמונות מאתר זה לוויקישיתוף. להוציא את צילומי הגשושית רוזטה ששוחררו לחופשי. תבנית {{‏ESA-ROSETTA-NAVCAM‏}}
מצד שני, לוגואים שכוללים כיתוב בלבד או עיצוב גאומטרי פשוט (PD-shape), כמו תמונה:ESA logo.png, ניתן להעלות לוויקישיתוף בתנאי שמתקיימים תנאי Threshold of originality באותה מדינה (שזה ברוב מדינות העולם).
הקבצים שאת העלאת: קובץ:Iriss education logo medium.png ו-תמונה:Iriss logo large.jpg, לא כוללים עיצוב פשוט ולכן הם כנראה יימחקו. אזהרת המחיקה שקיבלת מתייחסת לעובדה שבכלל לא הוספת תבנית רישיון לקובץ.
מצד שלישי יש את המקרה של הקובץ שמופיע כאן. הוא נמצא בוויקישיתוף כאן . העניין הוא שהוא חופשי מכיוון שהוא נמצא גם באתר של נאסא כאן. התמונות מאתר נאסא חופשיות (לכל תמונה שם יש מספר). אז אם את מוצאת את הלוגואים שלך באתר של נאסא תוכלי להעלות אותם ברישיון {{PD-USGov-NASA}}.‏Geagea - שיחה 12:33, 2 בפברואר 2016 (IST)
הי Geagea, תודה רבה. כאן נמצא נושא האישורים וזה נראה לי שאומר שהקובץ מותר לשימוש לא מסחרי, דהיינו אינו מתאים לויקישיתוף. האם עלי להעלות אותו מחדש לויקי העברית בשימוש הוגן? בברכה--אמא של גולן - שיחה 13:51, 4 בפברואר 2016 (IST)
כן, בהחלט. תבנית {{לוגו|שם הערך}} מתאימה. Geagea - שיחה 14:02, 4 בפברואר 2016 (IST)

כרזות, פרסומות וקמפיינים[עריכת קוד מקור]

שאלה, מותר להעלות תמונות מתוך פרסומות או קמפיינים ברישיון חופשי או רק בשימוש הוגן? למיטב ידיעתי על פרסומות אין זכויות יוצרים. האם זה נכון? אני שואל בגלל נתקלתי בתמונה הזו שהיא בשימוש הוגן. תודה לעונים יאצקין52 - שיחה 17:15, 31 בינואר 2016 (IST)

משתמש:דוד שי, משתמש:hanay, משתמש:Deror avi, יש לכם מושג..? יאצקין52 - שיחה 00:36, 1 בפברואר 2016 (IST)
ולמה בדיוק שלא יהיו זכויות יוצרים על פרסומות או קמפיינים? זוהי יצירה ככל יצירה. אביעדוסשיחה 01:18, 1 בפברואר 2016 (IST)
כמו אביעדוס. דוד שי - שיחה 05:48, 1 בפברואר 2016 (IST)

צילום מסך מעיתונות יהודית היסטורית[עריכת קוד מקור]

האם מותר לצלם מסך של עיתונות יהודית היסטורית ולפרסם כתמונה מתאימה לערך? מדובר בפיליטון משנת 1905 של עגנון.--Tmima5 - שיחה 10:49, 2 בפברואר 2016 (IST)

לא. שמואל יוסף עגנון נפטר בשנת 1970 והזכויות על יצירותיו לא פגו. Geagea - שיחה 10:54, 2 בפברואר 2016 (IST)
אפשר, למרבה המזל, לתת קישור... אביעדוסשיחה 21:21, 2 בפברואר 2016 (IST)
תודה Geagea. אביעדוס, הפעם קישור לא יעזור, כי זוהי תמונה שנועדה לקישוט הערך: פיליטון. רציתי להדגים איך נראה פיליטון בתקופה המדוברת. עגנון היה אמור להיות הדובדבן שבקצפת...--Tmima5 - שיחה 00:48, 3 בפברואר 2016 (IST)

מדוע אתם מסירים קישור לראיון בטלויזיה?[עריכת קוד מקור]

שלום רב, לא ברור לי מדוע קישור שהוספתי לערך "אלומית ישי" הוסר - זהו קישור לראיון בתכנית "חוצה ישראל" ששודר בטלויזיה החינוכית. הקליפ של הראיון מופיע ב- YouTube וגם בבלוג של פרופ' אלומית ישי ואין עליו זכויות יוצרים. בראיון יש מידע חשוב לציבור ואני מבקש הסבר מדוע משתמש בשם Ldorfman חוזר ומוחק את הקישור. https://www.youtube.com/watch?v=D5kH060zrpE תודה, בן דור Dr Ben Dor (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

שלום לך,
ראשית, דווקא יש עליו זכויות יוצרים - של הטלוויזיה החינוכית. לו הקטע היה מופיע בערוץ ה-YouTube של החינוכית, לא היתה בעיה לקשר אליו. אם הועתק לערוץ שפתח אדם אחר, יש בכך הפרת זכויות יוצרים. איננו מעודדים זאת ולכן, לא מקשרים לקטעי וידאו שכאלה.
שנית, בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: כפתור חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן, חשוב להקפיד עליה. בברכת שבוע טוב, Ldorfmanשיחה 00:18, 14 בפברואר 2016 (IST)
ליתר דיוק: יש בכך חשד בהפרת זכויות יוצרים. מה צריך לעשות כדי שזה יהיה ברור שלא מדובר על הפרת זכויות יוצרים? Tzafrir - שיחה 07:59, 14 בפברואר 2016 (IST)
להשיג אישור מהחינוכית לשימוש בתכנים שהם יצרו. Ldorfmanשיחה 11:20, 14 בפברואר 2016 (IST)

האם מותר לפרט את תוכן העניינים המלא של ספר שירים?[עריכת קוד מקור]

ראו הלא הר הלא אש. אביעדוסשיחה 18:03, 19 בפברואר 2016 (IST)

האודה לשמחה[עריכת קוד מקור]

בהאודה לשמחה#האודה לשמחה - טקסט מקורי ותרגום עברי מופיע תרגום של השיר לעברית, והוספה הערת שוליים הקובעת כי הזכויות על התרגום שמורות, בניגוד לרשיון של ויקיפדיה. מה עושים? Amitayzl - שיחה 14:56, 23 במרץ 2016 (IST)

עניתי בדף השיחה. לא נראה שיש בעיה, מכיוון שיש הרשאה מפורשת להשתמש בתרגום. Tzafrir - שיחה 22:52, 23 במרץ 2016 (IST)

דיון חשיפת מסמכי פנמה[עריכת קוד מקור]

שלום, האם התכתובת שעל בסיסה נחשפו מסמכי פנמה יכולה להיות בשימוש הכלל? האם היא לא תחת זכויות יוצרים של העיתון שפרסם, או כיוון שזה צוטט במגוון רחב של עיתונים, היא כבר שייכת לשימוש הכלל? תודה מראש אמא של גולן - שיחה 12:15, 10 באפריל 2016 (IDT)

אני לא מצליח להבין את הטיעון המשפטי לכך שאין זכויות יוצרים על הקובץ. אבל כל עוד זה טוב לקומונז, זה טוב גם לנו. ליתר דיוק: זה נראה לא נראה לי קובץ נידח אלא קובץ שבטוח עבר כמה וכמה עיניים, לכן אני מניח שאם היו איתו בעיות, הן כבר היו עולות. באופן כללי למיטב הבנתי זה שמישהו מדליף מסמך לא מבטל את זכויות היוצרים עליו, וזה שמישהו אלמוני לא אומר שאין זכויות יוצרים על מה שהוא יצר. Tzafrir - שיחה 12:52, 10 באפריל 2016 (IDT)
לעיתון מן הסתם אין זכויות יוצרים. אולי ליוצר. התבנית בוויקישיתוף אומרת שהקובץ לא מקורי מספיק כדי שלמישהו יהיו זכויות יוצרים עליו. כמו לוגו פשוט שכולל מילים או מספרים בפונט חופשי או שרבוט של ילד וכו'. כל עוד זה בוויקישיתוף אפשר כמובן להשתמש. האמת שלא נראה שכתוב שם משהו יוצא דופן אבל יש סיכוי שמישהו יציע דיון מחיקה. Geagea - שיחה 13:08, 10 באפריל 2016 (IDT)
האם התכתובת עצמה, מצד העיתון, לא שייכת לעיתון? אמא של גולן - שיחה 14:25, 10 באפריל 2016 (IDT)
עד כמה שאני יודע - זכויות היוצרים על כתבה שכותב עיתונאי שייכות לו (המלל). אם סורקים את הכתבה אז יש זכויות גם לעורך (=העיתון). זכויות יוצרים על תמונה בעיתון שייכות לצלם. מזה אני מסיק שזכויות אם בכלל יכולות להיות שייכות למשתתפי השיחה. שוב, למיטב ידיעתי ואני לא משפטן או עורך דין. Geagea - שיחה 14:34, 10 באפריל 2016 (IDT)

תרגום תמונה שקיימת בויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

Sobo 1909 266.png


האם מקובל לתרגם את המונחים לעברית ולהעלות תמונה חדשה.
או יותר טוב, האם מקובל לערוך את התמונה ולהוסיף חץ עם כיתוב עברית לשריר הנידון.
תודה PelicanTwo - שיחה 14:52, 12 באפריל 2016 (IDT)

ראשית כל, לעניין זכויות יוצרים ורישוי (מכיוון שבזה עוסק הדף). כל התמונות שנמצאות בויקישיתוף הן תוכן חופשי ולכן בפרט ניתן לשנות אותן ולהפיץ את השינויים. תרגום הוא רק אחד מסוגי השינוי האפשריים. התמונה הזו היא ברשות הכלל (ללא מגבלות זכויות יוצרים). מעבר לכך: זה בהחלט מקובל. אם אתה צריך עזרה, אתה מוזמן לפנות לסדנה לגרפיקה. Tzafrir - שיחה 14:59, 12 באפריל 2016 (IDT)
יופי, תודה צפריר. PelicanTwo - שיחה 15:12, 12 באפריל 2016 (IDT)

כרזה/תמונה שהופצה באופן אנונימי[עריכת קוד מקור]

לעיתים מפורסמת כרזה/תמונה באופן אנונימי, בדר"כ במסגרת תעמולה. בחלק מהמקרים היוצר חשוף לתביעה בגין לשון הרע או הסתה ולכן הוא בוחר להישאר אנונימי.
ההגיון אומר שאם אין מישהו שמוכר בתור "יוצר", אז גם לא קיימות "זכויות יוצרים" לגבי זה.
אבקש לדעת אם ההנחה הנ"ל נכונה.
בתודה בן נחום - שיחה 21:45, 26 באפריל 2016 (IDT)

בן-נחום, בזכויות יוצרים, החוק קובע. זה שמישהו בחר לא לגלות את זהותו, אינו אומר שאין לו זכויות יוצרים. (למה אינך חותם על פנייתך?) חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:57, 26 באפריל 2016 (IDT)
כעת חתמתי.
תודה לך חנה, רק רוצה להיות בטוח שהבנתי נכון - החוק קובע שגם במצב המתואר לעיל לא פקעו זכויות היוצרים? --בן נחום - שיחה 21:45, 26 באפריל 2016 (IDT)
בן-נחום, אתה מדבר על יצירה אלמונית (שיוצרה אינו ידוע או שיוצרה מעדיף להשאר אלמוני). יצירה כזו מוגנת בז"י למשך 70 שנים מיום פרסומה. מכאן, ההנחה שלך שגויה. באופן כללי, כל יצירה מוגנת, אלא אם שחרר היוצר את זכויותיו בה. בברכה --Kippi70 - שיחה 11:16, 27 באפריל 2016 (IDT)

מתי צויר הציור של בנג'מין ווסט? (משה ואהרון מדברים עם פרעה).[עריכת קוד מקור]

מתי צויר הציור של בנג'מין ווסט? (משה ואהרון מדברים עם פרעה). קישור לאתר: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%90%D7%AA_%D7%9E%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D המייל שלי: ranasher100@gmail.com

תודה רבה.

מפת קוד סיריוס[עריכת קוד מקור]

בערך מעוז דרורה מופיע צילום של מפת קוד סיריוס, בשימוש הוגן. האם ניתן להשתמש בה גם בערך נעדרי טנק אלתגר? זה יכול לסייע מאד בהבנת תוכן הערך. תודה, קלונימוס - שיחה 09:38, 10 במאי 2016 (IDT)

כתוב שם: "ניתן להשתמש בקובץ זה בערך מפת סיריוס בלבד". חזרתישיחה 21:01, 10 במאי 2016 (IDT)

מחיקת תמונה והעלתה מחדש בשימוש הוגן.[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה! לאחרונה אני עסוק בכתיבתו של ערך על הנשיאה ה-25 של בית המשפט העליון של קליפורניה- רוז בירד. במסגרת המחקר הגעתי להקלטה של קמפיין הבחירות שערכה, וממנו יצרתי תמונה לערך. התמונה המדוברת היא למעשה צילום מרקע, אולם נאמר לי שייתכן וזו הפרה של זכויות יוצרים. איני מומחה לזכויות יוצרים, אולם אני לא בטוח שזכות היוצרים על פריים בודד (מתוך סרטון תעמולה שיועד להפצה בציבור) עומדת לצלם שנשכר לבצע את הפרסומת לפני 29 שנים או ליורשיה של בירד (אם ישנם כאלו). שאלותי הן:

1. האם תמונה זו יכולה להחשב לכזו הנמצאת "בתחום האפור" של ויקיפדיה, ולכן אוכל להשאירה ברישיון חופשי?

2. אם התמונה מפרה זכיות יוצרים הרי שיש להורידה מויקישיתוף, אולם לא מצאתי כיצד יש לעשות זאת. אשמח להסבר...

3. האם ניתן להעלות את התמונה בשנית תחת שימוש הוגן?

4. בנוסף, אני עומד בקשר עם ה-California Supreme Court Historical Society כדי לקבל אישור לשימוש בתמונות איכותיות יותר (נקווה שיענו בחיוב...). האם עד לקבלת האישור אוכל להעלות את התמונה מאתר האגודה תחת שימוש הוגן?

תודה רבה! דונאתל - שיחה 15:20, 16 במאי 2016 (IDT)

העתקת ערך מויקישיבה[עריכת קוד מקור]

הערך יהושע רוזן הועתק מויקישיבה מילה במילה פרט למשפט אחד שהושמט שנוסף. האתר ברישיון CC BY-NC 3.0 (הרישיון של ויקיפדיה הוא CC-BY-SA-3.0). האם לאחר שהוספתי בדף השיחה קישור לדף הערך בויקישיבה, השימוש בדף כמו שהוא מותר? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 11:32, 17 במאי 2016 (IDT)

רישיון CC BY-NC 3.0 לא מתיר שימוש מסחרי. זו הפרת זכויות יוצרים. Geagea - שיחה 11:47, 17 במאי 2016 (IDT)
תוכל להסתכל על ההסבר שנתתי בדף השו"ת? האם הוא מדויק? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 13:34, 17 במאי 2016 (IDT)
לא. Geagea - שיחה 14:14, 17 במאי 2016 (IDT)
מה שגוי? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 15:16, 17 במאי 2016 (IDT)
ישנם יותר מאשר סוג אחד של רישיון שמותרים במיזמי ויקימדיה. Geagea - שיחה 15:22, 17 במאי 2016 (IDT)
כעת בסדר? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:10, 17 במאי 2016 (IDT)

האם יש אישור להשתמש בלוגו של ארגון טרור? איך אני יכול לדעת אם יש או אין?[עריכת קוד מקור]

אני יוצר ערך שקשור לארגון הטרור המדינה האסלאמית ואני מעוניין להשתמש בתמונה המוצגת באתר הבא: http://jihadintel.meforum.org/identifier/465/islamic-state-libya-provinces

איך אדע שיש לי אישור להשתמש בתמונה הזו? עומר345 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

עומר345, לא צריך לקבל אישור להעלאת לוגו של ארגון, חברה וכדומה. אבל יש להעלות רק ברישיון בשימוש הוגן לערך על הארגון. יש להשתמש בתבנית {{לוגו}}. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:41, 22 במאי 2016 (IDT)

אין לי מושג כיצד לבדוק את הזכויות על התמונה הבאה ובנוסף שאלה נוספת על מוזאון ישראל?[עריכת קוד מקור]

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Moses_and_Aaron_with_the_10_Commandments_1674.jpg אם לא כיצד מוחקים ואם כן כיצד משחזרים עמוד ?

אם קיימת יצירה במוזאון ישראל מגילה אסתר עתיקה בת כמה מאות שניים ואני מעוניין לעשות בה שימוש בדף מגילת אסתר כיצד ניתן לעשות זאת, אם יש דרך לעשות צילום לשימוש הציבור (אולי כשימוש הוגן? http://www.museumsinisrael.gov.il/en/items/Pages/ItemCard.aspx?IdItem=ICMS_IMJ_330889 המגילה והתמונה המדוברת.F67HGBVN (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

לגבי השאלה הראשונה לפי הקישור הזה הציור נעשה על ידי Aron de Chavez בשנת 1674 עבור "Creechurch Lane Spanish & Portuguese Synagogue" הקהילה הספרדית בלונדון. כרגע נמצא באוסף פרטי. על פי הקישור הזה הציור היה תלוי בבית הכנסת בוויס-מרקס שבלונדון (שנת היצירה שצוינה 1675). ציירים ממשפחת Chaves נזכרים כאן. אני חושב שהתמונה ישנה ובנחלת הכלל. תבנית PD-Art-100 יכולה להתאים לדעתי.
לגבי השאלה השנייה. הכלל הוא שכל עוד מדובר בקובץ דו מימדי זה קביל כ-PD-old-100/PD-Art-100. התמונה כמות שהיא בקישור היא תלת מימדית. חיתוך חלקים ממנה יניבו את התוצאה המבוקשת לדעתי. Geagea - שיחה 01:51, 27 במאי 2016 (IDT)
מחקתי את הקובץ השני, לא בגלל המגילה, אלא בגלל זכויות היוצרים של מוזיאו ישראל על התמונה הספציפית הזאת שאני רואה בה יצירה של מוזיאון ישראל. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 09:12, 27 במאי 2016 (IDT)

לא ברור לי מה את רוצה חנה לתמונה של הציור יש רישיון PD-Art-100 , זה המקור https://shalommorris.com/2016/02/01/yitro-the-minhag-to-stand-or-to-sit/ ולדעתי זה אמור להספיק לתמונת של משה, לגבי המגילה אני צריך לערוך את המגילה שיראו רק את המגילה ללא הצל והחלק המגולגל שלה זה אמור להספיק ? F67HGBVN

F67HGBVN, האמת שתמונה לא נראית כל כך ישנה. אולי אם היית מציין מקור מדויק מלכתחילה לא היה צורך בכל זה. העברתי את הקובץ לוויקישיתוף. הקובץ השני נמחק בצדק. תוכל להעלות ייצוג דו מימדי של המגילה העתיקה. לצלם שצילם את המגילה יש זכויות יוצרים בתמונה. Geagea - שיחה 03:11, 28 במאי 2016 (IDT)

צודק טעות שלי, מצטער חנה. אני לא מבין מה אני צריך לעשות עכשיו עם התמונה של מוזאון ישראל השימוש שלה הוא למען שימוש חופשי לא לעשיית רווח, המוזאון הוא למען המוני ישראל לא? איך אני יכול להשיג תמונה אחרת באיכות טובה של המגילה אם היא במוזאון ישראל (אין מושג אם היא מוצגת לקהל)? F67HGBVN

תמונת הברכות לקריאת המגילה של אברהם דה צ'אבס מוגנת בזכויות יוצרים ("צילום: © מוזיאון ישראל, ירושלים, אלי פוזנר"). אתה יכול לבקש אישור על פי ההנחיות בויקיפדיה:OTRS. ניסיתי לחתוך את התמונה לחלקים קטנים אבל זה יצא קטן מידיי. הצייר המדובר לא כל כך מוכר יחסית. פנייה כאמור למוזיאון ישראל/אלי פוזנר יכולים לעזור. אולי יש גם משהו בספרייה הלאומית (אם כי אני לא מוצא כלום בחיפוש הרגיל) ניתן לשאול בדלפק היעץ של הספרייה הלאומית. Geagea - שיחה 04:27, 29 במאי 2016 (IDT)

דבר ראשון תודה על כל המאמץ והעזרה ! הצלם הוא הצלם הראשי של מוזאון ישראל http://www.hadassah.ac.il/%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%94/%D7%91%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%AA%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%91/%D7%AA%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%AA/%D7%90%D7%9C%D7%99-%D7%A4%D7%95%D7%96%D7%A0%D7%A8/?courseId=1197 OTRS היא אופציה מעניינת, אני רציתי לדעת אם אני מגיע לצלם מספיק אישור שלו או שיש צורך גם במשהו נוסף מהמוזאון ונגיד קבלתי אישור אני צריך לעלות אותו או לכתוב אותו פה ? F67HGBVN

הצלם בוודאי יודע אם זכויות היוצרים שלו. אם הוא מאשר שהוא בעל הזכויות ושהוא משחרר את התמונה לנחלת הכלל באחד מהרישיונות שלנו, מבחינתנו זה תקף. Geagea - שיחה 02:32, 30 במאי 2016 (IDT)

נער עם מקטרת[עריכת קוד מקור]

הי, הקובץ "Garçon à la pipe.jpg" (נער עם מקטרת) נמצא בויקי האנגלית תחת רישיון PD-US אבל רשום שם במפורש לא להעלות אותו עדיין לויקישיתוף. האם ניתן להעלות אותו לויקיפדיה העברית? תודה מראש אמא של גולן - שיחה 12:37, 30 במאי 2016 (IDT)

נמצא בוויקי האנגלית ברישיון PD-USonly. כדי שתמונה תהיה חופשית היא צריכה להיות חופשית במדינת המקור (צרפת מן הסתם) ושם איננה חופשית. לא ניתן להעלות לוויקישיתוף. יחד עם זאת זה שימוש הוגן בערך על הציור לדעתי. Geagea - שיחה 13:03, 30 במאי 2016 (IDT)

בערך יחיאל חזק הוסרה תמונתו.[עריכת קוד מקור]

בערך יחיאל חזק הוסרה תמונתו ע"י בוט. בעלת הזכויות היא אישתו שצילמה וגם העלתה את התמונה. מישהו יודע איך להחזירה? בכבוד רב רפאל גורי Rafael Guri - שיחה 07:57, 1 ביוני 2016 (IDT) טעות בכתיבת שם הערך. אנא התייחסו להודעה הבאה בתודה, רפאל גורי Rafael Guri - שיחה 07:59, 1 ביוני 2016 (IDT) תיקון רפאל גורי Rafael Guri - שיחה 08:07, 1 ביוני 2016 (IDT)

התמונה נמחקה משום שהופיעה בפייסבוק כאן לפני שהועלתה לוויקישיתוף. כדי שהיא תוחזר יש לשלוח אישור לפי ההנחיות בויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 08:35, 1 ביוני 2016 (IDT)

זכויות יוצרים של תמונה[עריכת קוד מקור]

שלום, מישהו יכול לבדוק את הזכויות על התמונה הזאת, ולראות אם הן מאפשרות העברה של התמונה לויקישיתוף? טוויגשיחה • ז' בסיוון ה'תשע"ו • 23:12, 12 ביוני 2016 (IDT)

איור של ג'ון רונלד רעואל טולקין נפטר בשנת 1973. לא חופשית. בוויקי האנגלית היא בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 00:04, 17 ביוני 2016 (IDT)

מפות ביוכימיות[עריכת קוד מקור]

לאוניברסיטת קיוטו יש פרויקט שנקרא KEGG ובו יש להם מפות של מסלולים ביוכימיים וגנטיים. האם אפשר לשים מפה כזאת בערך? בן זמרה - שיחה 23:39, 16 ביוני 2016 (IDT)

לא מוכר לי חומר חופשי מאוניברסיטה זו. לא ברור למה אתה חושב שיש סיכוי שזה חופשי. יש דוגמה לאיזושהי מפה או למשהו שהועלה מאתר האוניברסיטה? Geagea - שיחה 00:07, 17 ביוני 2016 (IDT)
בויקיפדיה באנגלית ראיתי מפות כאלה בכמה ערכים (פשוט חיפשתי kegg). אבל יש לי שאלת תם קטנה, זה לא נכנס פשוט בהגדרה של שימוש הוגן שלא צריך אישור? (וגם יש להניח שזה מופיע באתר האוניברסיטה בשביל להוסיף ידע לציבור) בן זמרה - שיחה 01:56, 17 ביוני 2016 (IDT)
בן זמרה, פרסום בוויקיפדיה בדרך כלל אינו נחשב שימוש הוגן.
לגבי ההנחה, האוניברסיטה אולי רוצה שישתמשו בזה בשימוש לא מסחרי בלבד ואילו בוויקיפדיה רוב התוכן אינו מוגבל לשימוש לא מסחרי.
תוכל להפנות במדויק לתמונה בוויקיפדיה האנגלית? ‏חיפוש נתן לי בעיקר קישורים. Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 02:03, 19 ביוני 2016 (IDT)
לא הבנתי נכון מה כתוב חשבתי שגן השרטוט של המולקולות והמפות הוא מ-KEGG אבל אני מבין שרק מספרי הגישה הם מ-KEGG. לא נורא מצאתי את wikipathways שמשתפים מסלולים מטבוליים ברשיונות פתוחים לציטוט (לפחות זה שמעניין אותי, RIMS1. בן זמרה - שיחה 11:47, 19 ביוני 2016 (IDT)

סרט שעדיין בקולנוע[עריכת קוד מקור]

האם מותר לכתוב ערך או להוסיף מידע על סרט שצפיתי בו בעזרת "פופקורן טיים" שעדיין מוקרן בקולנוע בארץ ומכיל את העלילה שלו? שילה אלשלם (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

הפרת זכויות יוצרים בעת הצפייה.
מידע אינו מוגן בזכויות יוצרים ולכן אין משמעות לאופן בו השגת את המידע. אתה יכול לשדוד בנק ולבוא לוויקיפדיה להוסיף מידע על שטרות. זה לא רלוונטי.
קיימים מצבים בהם השימוש במידע עצמו אסור, למשל מידע פנים או פגיעה בפרטיות, זה לא רלוונטי למידע שפורסם בצורה חוקית ונצרך תוך הפרת חוק. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 01:52, 19 ביוני 2016 (IDT)

תודה לפי מה שהבנתי ממך אז אחרי שכבר צפיתי מותר להשתמש במידע ואשמח לדעת באיזה סרטים כן מותר לצפות ב "פופקורן טיים" אם בכלל שילה אלשלם (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

באופן כללי כל סרט מוגן בזכויות יוצרים עד שבעים שנה ממות יוצריו / בעלי הזכויות. יציאתו של מוצר מהשוק אינה מפסיקה את זכויות היוצרים. מותר לצפות בסרט רק בהסכמת בעלי הזכויות. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 02:09, 19 ביוני 2016 (IDT)

IOS 10[עריכת קוד מקור]

שלום רב, אפל הוציאו לאחרונה גרסה חדשה למערכת ההפעלה שלה והם פתחו דף ייעודי עם מידע ותמונות לעיתונות באתר שלהם. אפשר להעלות את התמונות שמוצגות שם להורדה לֿוויקימדיה? Sokuya - שיחה 19:23, 22 ביוני 2016 (IDT)

לא. רישיון השימוש לא מצויין במפורש שם (לפחות מקריאה ראשונית). Tzafrir - שיחה 23:17, 22 ביוני 2016 (IDT)
Sokuya, לא חושב, אבל לפי דעתי המקום של השאלה הוא פחות לכאן ויותר למתנדבי OTRS‎‎‏.--mikey641 - שיחה 15:43, 24 ביוני 2016 (IDT)
לא ברישיון חופשי, רק בשימוש הוגן אם יש ערכים רלוונטים. מכל מקום, זה לא המקום לשאול שאלות כאלה. לשם כך יש את הדף ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 15:48, 24 ביוני 2016 (IDT)
אם אני לא טועה מחקתי כמה קבצים כאלה בקומונס. הם כולם מפרים זכויות יוצרים. אם בכל זאת אתה חושב שיש איזשהו טקסט בדף שציינת האומר שהקבצים חופשיים תחת אחת רישיונות החופשיים אתה מוזמן להעלות לקומונס שוב ולהציב תבנית {{LicenseReview}} כך שבקר של קומונס יבדוק ויאשר. על פניו לא ראיתי שיש אישור כזה בדפים. אם יש מיקום ספציפי שאתה חושב שיש בו שחרור זכויות יוצרים כזה קשר לדף המדויק ואבדוק. Geagea - שיחה 17:04, 24 ביוני 2016 (IDT)

זכויות יוצרים של תמונות בוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

האם התמונות בוויקישיתוף חופשיות לשימוש וניתן להשתמש בהן בכל מקום (לדוגמא, באתרים אחרים)? טוויגשיחה • י"ז בסיוון ה'תשע"ו • 19:36, 22 ביוני 2016 (IDT)

כן, מדובר על תוכן חופשי. אם כי זה לא אומר שמדובר על תמונות ללא זכויות יוצרים. רוב התמונות הן עם זכויות יוצרים, אך עם רישיון שימוש שמרשה שימוש (גם מסחרי) בהן בתנאים פשוטים. ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. Tzafrir - שיחה 20:24, 22 ביוני 2016 (IDT)
טוויג, לפי תנאי הרישיון יש לתת קרדיט למקור וליוצר. והתמונות צריכות להיות מפורסמות באותו רישיון, אחרת זאת הפרה של זכויות יוצרים. וגם בתמונות שזכויות היוצרים עליהן פגו ראוי לתת קרדיט למקור וליוצר אם הוא ידוע כמובן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:43, 22 ביוני 2016 (IDT)

תמונות המופיעות ב-Flickr[עריכת קוד מקור]

היי מצאתי ב-Flicker את התמונה הבאה: Saar 4.5 Missle Ship (INS Herev) האם ניתן להעלות אותה לוויקישיתוף? האם יש איזשהו שיתוף פעולה בין ויקיפדיה לוויקישיתוף? כי אני זוכר שיש סעיף על זה באשף העלאת תמונה. בברכה Sokuya - שיחה 17:44, 26 ביוני 2016 (IDT)

התמונות המועלות לפליקר, שייכות לבעלי זכויות היוצרים שמצלמים ומעלים אותם, כל אחד יכול לבחור את הרישיון שהוא מעדיף. תמונה זאת הועלתה ברישיון All rights reserved. ראה מצד ימים למעלה. אם אין רישיון העונה לתנאי הרישיון של וויקיפדיה, אסור להעלות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:17, 26 ביוני 2016 (IDT)
חנה Hanay , הבנתי. כי התמונה כן ניתנת להורדה (ע"י Flickr) ברזולוציות שונות. בכל מקרה שלחתי פנייה לארכיון צה"ל. אני מקווה שפעלתי נכון ושהם יענו לי. לא מכיר פנייה קצרה יות לדוברות חיל היםץ Sokuya - שיחה 19:21, 26 ביוני 2016 (IDT)
ניתנת להודה אין משמעותו שניתן להעלות לוויקיפדיה. אפשר לעשות גם שימוש פרטי לא באינטרנט. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:25, 26 ביוני 2016 (IDT)
חנה Hanay, התמונות הבאות ניתנות להעלאה בוויקישיתוף?
אם כן, תוכלי להעלות אותם בבקשה? כדי שאני לא אעלה אותם בצורה לא נכונה. Sokuya - שיחה 11:29, 27 ביוני 2016 (IDT)
Sokuya , בכל התמונות כתוב NonCommercial, לא מתאים להעלאה לוויקיפדיה, יש לקבל אישור ספציפי מיחידת דובר צה"ל. הם כבר נתנו בעבר על פי הנוסח המופיע בדף ויקיפדיה:OTRS ראה התמונה של מטס חיל האוויר מעל אושוויץ. אני מציעה שתפנה אליהם עם התמונות הספציפיות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 11:58, 27 ביוני 2016 (IDT)
חנה Hanay אני לא טוב בפניות האלו, יש מישהו בויקיפדיה שיכול לעזור לי בנושא? יש מישהו שאני יכול לבקש ממנו לעשות זאת? Sokuya - שיחה 12:37, 27 ביוני 2016 (IDT)
אולי משתמש:MathKnight יהיה מוכן לטפל בכך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:29, 27 ביוני 2016 (IDT)
למשתמש קודקוד צהוב הייתה הצלחה מסוימת בעניין תמונות של דוברות חיל הים. Geagea - שיחה 01:27, 28 ביוני 2016 (IDT)
Sokuya, יש כלי [1] שבודק אם תמונות בפליקר הן חופשיות או לא, ומעלה אותן עם הרישיון המתאים.--mikey641 - שיחה 15:13, 29 ביוני 2016 (IDT)
וואי מעולה! תודה mikey641. יש הגבלה לכמות התמונות? אני אעלה כמה יותר מאוחר. Sokuya - שיחה 17:20, 29 ביוני 2016 (IDT)
לא, אתה פשוט שם את הid של התמונה בשדה "OR single Flickr photo ID" לוחץ על run ואז לוחץ transfer selected files to commons, אם ניתן להעלות התמונה הופכת לירוקה, ואם לא לאדום.--mikey641 - שיחה 18:14, 29 ביוני 2016 (IDT)

beyond rational belief[עריכת קוד מקור]

הי, האם פסקי דין של בית המשפט העליון של ארצות הברית, נמצאים תחת זכויות יוצרים. לדוגמא, פסקי דין של רות ביידר גינסבורג (It is beyond rational belief that H.B. 2 could genuinely protect the health of women). בברכה אמא של גולן - שיחה 22:26, 27 ביוני 2016 (IDT)

תמונת עטיפה של ספר[עריכת קוד מקור]

שלום, אני כותב ערך על ספר (ישראלי) והבנתי שמותר להשתמש בתמונה גם ללא אישור במסגרת שימוש הוגן... האמנם? אם כן, כשאני מנסה להעלות את התמונה אני נשאל איזה סוג רישיון יש לתמונה. מה אני אמור לציין כדי להעלות את התמונה? --EldadHe - שיחה 00:27, 11 ביולי 2016 (IDT)

משתמשים ב{{עטיפת ספר}}‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 01:04, 11 ביולי 2016 (IDT)
כנראה שאני עושה את זה לא טוב... הוא רושם לי "המידע שסיפקתם על רשיון הקובץ אינו תקין. שימו לב שחובה למלא את כל השדות (למעט "גרסאות אחרות") בתבנית המידע." אני מציין את התבנית שרשמת אחרי "אישורים והיתרים=". גם רק זה וגם יחס עם שם הספר. --EldadHe - שיחה 01:12, 11 ביולי 2016 (IDT)
בסדר, הבנתי... תודה. --EldadHe - שיחה 01:16, 11 ביולי 2016 (IDT)

העלאת תמונה של בעל הערך שצולמה ע״י צלם אחר[עריכת קוד מקור]

שלום, הנני מעוניינת להוסיף תמונה לערך, התמונה היא של האדם עליו הערך כתוב אך התמונה צולמה ע״י צלם מקצועי. מה עלי לעשות מבחינת זכויות היוצרים? באיזו תבנית עלי לבחור מרשימת התבניות תודה

ראה הנחית בוויקיפדיה:OTRS. ‏ Geagea - שיחה 00:58, 21 ביולי 2016 (IDT)

תמונה בדף של NASA History[עריכת קוד מקור]

שלום, האם ניתן להשתמש בתמונה של אדם שעדיין חי המופיעה באתר NASA history? ראו תמונה מס' 11 של Jim Burke ? תודה אמא של גולן - שיחה 10:06, 15 ביולי 2016 (IDT)

הבדלים בזכויות היוצרים[עריכת קוד מקור]

ערב טוב אני מאוד אשמח לקבל הסבר על ההבדלים שבין CC BY-SA 3.0 לCC BY-SA 4.0. בתודה מראש‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 22:00, 20 ביולי 2016 (IDT)

אני לא מוצא כרגע משהו מוצלח יותר, אז קרא כאן. בפרט:
 • גרסה 3.0 כוללת גרסאות שונות של הרישיון לארצות שונות. בגרסה 4.0 יש גרסה אחידה לכל העולם.
 • טיפול מוצלח יותר ברישוי מסדי נתונים (אני לא בדיוק מבין את זה).
Tzafrir - שיחה 22:12, 20 ביולי 2016 (IDT)
אבל אין באמת הבדל ברשיון עצמו, נכון?‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 22:34, 20 ביולי 2016 (IDT)
ברמה של התקציר: לא. Tzafrir - שיחה 10:36, 21 ביולי 2016 (IDT)
אוקי, תודה‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 14:59, 21 ביולי 2016 (IDT)

זכויות יוצרים בדף פרטי[עריכת קוד מקור]

האם אני יכול להכניס טקסט לדף פרטי והוא יהיה ברשיון אחר מהסטנדרט (CC BY-SA 3.0)? ‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 22:04, 20 ביולי 2016 (IDT)

בטופס העריכה כתוב "שמירת השינויים מהווה את הסכמתך לתנאי השימוש ואת הסכמתך הבלתי־חוזרת לשחרר את תרומתך בכפוף לרישיון CC BY-SA 3.0 ולרישיון GFDL"‏. זה חל על כל הדפים. למה בדיוק אתה צריך את זה? Tzafrir - שיחה 22:14, 20 ביולי 2016 (IDT)
אם אני רוצה ליצור דף עם רשיון CC BY-SA 2.0 (שלא יהיה אפשר לשימוש מסחרי)?‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 22:35, 20 ביולי 2016 (IDT)
גרסה 2.0 של הרישיון דומה במהותה אבל ישנה יותר ושונה בכמה פרטים טכניים. באופן כללי לכל אחת מהגרסאות הללו יש ואריאנט שאוסר שימוש מסחרי (לדוגמה: CC-BY-SA-NC 3.0. או אם לדייק: CC-BY-SA-NC 3.0 unported) ואין שום סיבה טובה להשתמש בגרסה ישנה יותר. לעניין התוכן בוויקיפדיה: כל התוכן כאן (למעט, אולי, חלק מהתמונות) מותר לשימוש מסחרי. למה אתה צריך דף שיהיה אסור לשימוש מסחרי ויאוחסן דווקא בוויקיפדיה העברית? Tzafrir - שיחה 23:25, 20 ביולי 2016 (IDT)
סתם, לא משהו מיוחד. תודה רבה על העזרה‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 23:39, 20 ביולי 2016 (IDT)
ראה שיחת ויקיפדיה:דף משתמש#האם במרחב המשתמש מותר לעשות שימוש בטקסטים המוגנים בזכויות יוצרים. Geagea - שיחה 01:03, 21 ביולי 2016 (IDT)
..אז אני לא יכול לשים הודעה בראש הדף שהטקסט שלהלן הוא ברשיון CC-BY-SA-NC 3.0 unported ?, מדוע בוויקישיתוף אני יכול לקבוע איזה רשיון אני רוצה, ובדף טיוטה לא?‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 01:15, 21 ביולי 2016 (IDT)
רק רישיונות חופשיים. גם בוויקישיתוף. בכלל בוויקישיתוף אסור אפילו שימוש הוגן. Geagea - שיחה 01:20, 21 ביולי 2016 (IDT)
אוקי, תודה‏ .Meni yuzevich בית חב"ד לכולם ט"ו בתמוז ה'תשע"ו 14:59, 21 ביולי 2016 (IDT)

שימוש הוגן של תמונה ששלחו לי[עריכת קוד מקור]

כתבתי ערך על קפסולת זמן ובהודעה בפייסבוק שלחו לי תמונה של קפסולת זמן שהוצבה בעיריית כפר סבא. האם אני רשאי להשתמש בה במסגרת "שימוש הוגן" (ואם כן, איך לציין זאת כשאני מעלה?) או שעלי התעקש שישלחו לי הצהרה? --EldadHe - שיחה 08:32, 24 ביולי 2016 (IDT)

שימוש הוגן הוא מוגבל ויכול להיות שבעתיד שינויים בתנאים לו יביאו למחיקת הקובץ. כמו כן, הצלם עדיין בעל זכויות מלאות על התמונה ועשוי לתבוע אם לדעתו השימוש אינו הוגן. עדיף לדעתי להתעקש על הצהרה.‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 16:13, 4 באוגוסט 2016 (IDT)
אין סיבה להשתמש בשימוש הוגן, אפשר ללכת לצלם. יש לבקש מהם אישור על פי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:33, 4 באוגוסט 2016 (IDT)

העלאת תמונת פוסטר של סרט[עריכת קוד מקור]

העליתי לשרת תמונת פוסטר של פוקס פייר (סרט, 1996) לאחר שבדקתי את ההנחיות והגעתי למסקנה שמדובר בשימוש הוגן. למרות זאת היא נמחקה מהשרת תוך סתירת טענת שימוש הוגן. התמונה מופיעה באתרים רבים ברשת, ולאחר שקראתי גם בדף שאלות ותשובות, אני שב ומשתכנע שהיא עומדת בכללי שימוש הוגן. מדוע תימנע העלאת התמונה לשרת ולערך המסוים הזה? נדב - שיחה 08:10, 9 באוגוסט 2016 (IDT)

הבהרה: לא מדובר בכרזה הרשמית של הסרט. נדב - שיחה 12:00, 10 באוגוסט 2016 (IDT)
יש בערך כרזה של הסרט. אין הצדקה לכרזה נוספת בשימוש הוגן. Tzafrir - שיחה 14:32, 10 באוגוסט 2016 (IDT)
כרגע, השאלה היא עקרונית, ולא מתייחסת לשאלת תרומת התמונה לערך הזה. כדיון נפרד, אני אישית דווקא סבור שהתמונה מוסיפה נופך תרבותי לערך. נדב - שיחה 08:43, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

לכידות מסך המופיעות באתרי אינטרנט[עריכת קוד מקור]

כללי השימוש ההוגן מתירים שימוש בלכידת תמונה מסרט. האם כל תמונה שהיא לכידת מסך בעליל, המפורסמת באתרי אינטרנט, עונה על הכלל הזה? נדב - שיחה 08:48, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

אם סתם תמונה מפורסמת ב"אינטרנט": לך תדע מי שם אותה שם והאם היא מותרת לשימוש. Tzafrir - שיחה 18:38, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

תמונות מלחמת העולם השניה[עריכת קוד מקור]

אם אני מבין נכון עד 2008 ההגנה על זכויות יוצרים של תמונות פגה לאחר 50 מצילום התמונה. האם זה אומר שאפשר להעלות תמונות מהמלחמה שמוצאים סתם ברשת? לדוגמה: האם התמונה המופיעה כאן, ניתן להעלותה לויקישיתוף? אליהו52קשיחה 11:44, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

הכלל שמדבר על 50 מצילום התמונה הוא עבור תמונות שצולמו בישראל {{PD-Israel}}. תמונה זו בנחלת הכלל רק אם חלפו 70 שנה ממות הצלם. Geagea - שיחה 16:18, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

הנוקמים: מלחמת האינסוף[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להעלות בבקשה את הכרזה הבאה כפוסטר הזמני של הסרט במסגרת שימוש הוגן? http://www.movienewz.com/img/films/avengers-infinity-war-part-1-poster.jpg, אם כן אשמח אם זה לא יבוצע על ידי. כי אני לא מסתדר טוב עם ויקישיתוף. תודה מראש Sokuya - שיחה 21:26, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

שגיא ברייטנר[עריכת קוד מקור]

שגיא ברייטנר אייר את הציור הבא שלבסוף גם קעקע אותו לכתף השמאלית שלו ופירט על כך בפוסט באינסטגרם הנ״ל. האם ניתן לראות בכך סריקה של איור ולהעלות את התמונה במסגרת שימוש הוגן:

סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).

התכלית היא שהתמונה תצורף לעמוד האישיות (כרגע בטיוטא זמנית) שם מפורט הסיפור על הקעקוע שיש לו חלק חשוב בסיפור חייו של האישיות. האם זה אפשרי שההרשאה של התמונה תיהיה שהיא תוכל להופיע רק בערך המדובר ולא בשם ערך אחר? Sokuya - שיחה 00:56, 15 באוגוסט 2016 (IDT)

ראשית כל: לא אתה צילמת את התמונה, לכן אין לך זכויות יוצרים גם על התמונה עצמה (בלי להתייחס למקור: הקעקוע). לכן צריך ממילא לבקש אישור מבעלי הזכויות על התמונה. אין טעם להשוות לסריקה מספר. ככלל יש להמעיט ככל האפשר בתמונות בשימוש הוגן. אפשר להשתמש בתמונה הזו רק אם היא תורמת משהו מאוד חשוב לערך, ולא לגמרי ברור לי מה זה. Tzafrir - שיחה 19:22, 15 באוגוסט 2016 (IDT)
Tzafrir, לא טענתי שיש לי זכויות יוצרים על התמונה. וכן זה תורם משמעותית לערך. יש שמה פסקה המפרטת את הסיפור מאחורי הקעקוע המהווה אבן דרך בחיי האישיות (אף צוין ע״י האישיות עצמה בפוסט המצורף). האם ניתן להשתמש במסגרת שימוש הוגן? Sokuya - שיחה 20:23, 15 באוגוסט 2016 (IDT)
אם זה באמת חשוב, תשיג תמונה חופשית. Tzafrir - שיחה 20:43, 15 באוגוסט 2016 (IDT)

האם אפשר להעלות תמונה מגטי אימג'ס?[עריכת קוד מקור]

כותבערכים - שיחה 20:30, 18 באוגוסט 2016 (IDT)

לא. Geagea - שיחה 00:53, 20 באוגוסט 2016 (IDT)

סריקת כתבות מארכיון ידיעות בשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

לאחר שהעלתי הקבצים כרסם בי ספק. 3 קבצים מופיעים בערך הזה שביט 2. האם תקין ?מינוזיג - שיחה 00:02, 20 באוגוסט 2016 (IDT)

שימוש בנתונים מאתר הבורסה[עריכת קוד מקור]

בוק:בב ישנה בקשה לקחת נתונים מאתר מאיה מערכת אינטרנט להודעות ולעדכן בערכים הרלוונטיים. כתבתי כבר בוט שעושה את זה, אבל אני לא בטוח שזה תקין מבחינת זכויות יוצרים.

תכל'ס השאלה האם יש בעיה לקחת נתונים מספריים מאתרים בהיקף נרחב? האם יש הבדל אם זה נעשה באופן ידני או באמצעות בוט? החבלןשיחהמועדון החלל הוויקיפדי 09:52, 30 באוגוסט 2016 (IDT)

שלום לך,על עובדות ונתונים אין זכויות יוצרים. בברכה --Kippi70 - שיחה 14:01, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

הארכיון הציוני[עריכת קוד מקור]

תמונה של גולדסמיד משנת 1900 של צלם לא ידוע. האם לארכיון הציוני יש באמת זכויות יוצרים על התמונה כפי שהם טוענים? ומה דינם של תמונות כאלו שמוחזקות בידי ארכיונים? --אפי ב.התחברו ל♥ • 08:53, 16 בספטמבר 2016 (IDT)

העלאת תמונה ברשות המצולם הצלם נפטר מזה זמן מה[עריכת קוד מקור]

מאמן הג'ודו אורן סמדג'ה, מסר לי תמונה אישית שלו עם אחת המדליות החשובות שקיבל (מוזכר אודותיו בערך שלו) התמונה צולמה ע"י צלם ידיעות אחרונות יוסי רוט שנפטר, נסיתי להעלות אותה בדרך שהורגלתי במאות התמונות שהעליתי, אך ציינתי שאני לא יצרתי אותה, ואז נפתח לי דף שהיקשה עליי את בחירת האישור הנכון, ועל כן שאלתי, איך והאם אני יכול להעלות תמונה שפרטיה צויינו לעיל, נמסרה לי ע"י המצולם וצלם התמונה (יוסי רוט) נפטר.

זכויות היוצרים בתמונה הן בידי היורשים של הצלם. עליך להשיג אישור מהם לשחרור הזכויות לנחלת הכלל על פי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 00:43, 29 בספטמבר 2016 (IDT)

זכויות יוצרים של אתר אחר[עריכת קוד מקור]

מבקשת לברר האם נהוג בוויקיפדיה לתת קרדיט בהעתקה חלקית של טקסט שנוצר קודם לכן באתר אחר (במקרה זה בסגנון ויקי). בברכה, חוה - שיחה 09:11, 25 בספטמבר 2016 (IDT)

זכויות היוצרים הם ליוצרים בפרט ולאו דווקא לאתר שבו פורסם החומר. אם תוכן הועתק לוויקיפדיה בניגוד לרישיון השימוש בו, אנא דווחי על כך. אם מדובר על תוכן שהעתקתו מותרת (לדוגמה: רישיון שימוש דומה לוויקיפדיה), צריכים לתת קרדיט על כך לכותביו לפחות בדף השיחה. Tzafrir - שיחה 10:18, 25 בספטמבר 2016 (IDT)
Tzafrir, בהמשך לדיון הנ"ל, מדובר בערך וילהלם ריטר פון גוטמן שהועתק מויקיגניה, אתר המפרסם ברישיון GNU Free Documentation License 1.2 (וחוה היא כותבת הערך). מה תנאי ההעתקה משם לויקיפדיה? האם ניתן להפיץ מחדש ברישיון שבשימוש ויקיפדיה? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 01:45, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
אני נוטה לחשוב שזה לא יתקבל, עד כמה שזה עצוב. במקור ויקיפדיה השתמשה ברישיון GFDL גרסה 1.2. למיטב הבנתי הגיעו למסקנה שהשימוש בו יותר כל מיני בעיות מעשיות והעדיפו לעבור להשתמש ברישיון Creative Commons שכבר היה קיים באותו השלב אבל לא כשוויקיפדיה נוצרה. ההחלטה הזו הייתה מקובלת גם על קרן התוכנה החופשית (מתחזקי רישיון ה־GFDL) והם החליטו ליצור את גרסה 1.3 של הרישיון שכל השינוי בו לעומת הגרסה הקודמת היה יצירת אפשרות מוגבלת בזמן לוויקיפדיה ואתרים כמוה לשנות את הרישיון. הייתי מאוד שמח אם מתחזקי ויקיגניה היו טורחים לשנות את רישיון התוכן (אבל זה המון עבודה: צריך לפנות לכל מי שתרם תוכן ולבקש אישור). בינתיים נראה שצריך אישור מפורש. Tzafrir - שיחה 03:21, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
שכחתי לתייג את חוה. Tzafrir - שיחה 03:28, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
שלום רב, אין מתחזקים בוויקיגניה. אני כותבת כמעט יחידה כיום יחד חברתי מיכל ומכיוון שאיני מבינה בנושא המשפטי לצערי איני יכולה לסייע. אם אתם רוצים לסייע או לשנות אשמח, בהתייעצות עם ארנון הרשקוביץ שהיה יוזמו של האתר. בברכה, חוה - שיחה 12:20, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
Tzafrir, האם לפי תנאי הרישיון של GFDL 1.2 מספיק שנציין את המקור בדף השיחה או שצריך אישור בOTRS של כל אחד מהתורמים? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 18:57, 5 באוקטובר 2016 (IDT)
הבעיה עם ה־GFDL היא (למיטב הבנתי) שהוא דורש לא סתם לכתוב את שם הרישיון או להפנות לאתר עם עותק הרישיון, אלא לכלול עותק של הרישיון. זה סביר במקרה שמפרסמים ספר. לא אם רוצים להעתיק מסמך באינטרנט. לכן אני לא חושב שאפשר להכניס לוויקיפדיה תוכן ברישיון הזה (כדי לא להטעות את הקוראים). אם יש אפשרות לקבל אישור OTRS של כל התורמים שהתוכן הוא גם ברישיון CC-BY-SA, אז אין בעיה. Tzafrir - שיחה 19:52, 5 באוקטובר 2016 (IDT)
Tzafrir, תודה על המענה-רשמתי בהתאם פסקה בנושא. במידה ויש טעות, אשמח אם תתקן. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 12:35, 7 באוקטובר 2016 (IDT)

הסדר העתקה מאתר ויקיגניה[עריכת קוד מקור]

(המשך הדיון שהחל בשיחה:וילהלם ריטר פון גוטמן) תקציר הפרקים הקודמים-הועתק תוכן מאתר ויקיגניה שהוא אתר ויקי המשתמש ברישיון GFDL (כפי שוויקיפדיה השתמשה בעבר). בדיון הנ"ל התקבלה הסכמה עקרונית להגיע להסדר העתקה גורף, על ידי שני פעילים בולטים באתר. אני מתייג את מתנדבי OTRS‎‎‏ שגם הם רלוונטים לדיון, לאור אישורי העתקה קודמים שהתקבלו (מכון ויצמן, מכבי, עמותת חיל הים). אני מקיים את הדיון כאן ולא בדף הפניות של OTRS כדי לקבל החלטה משותפת כיצד לנהוג, לפני שנבחר דרך מוגדרת, במקום לפתוח פניות שלא לצורך וגם כי האתגר העיקרי כרגע הוא נושא זכויות היוצרים. כמובן שכל מי שיכול להעיר מהניסיון של שינוי הרישיון בוויקיפדיה, גם זה יתקבל בברכה.

להבנתי שני המנהלים לא יכולים להחליט בשביל התורמים שלהם לגבי שחרור התוכן ברישיון אחר-באופן היפותטי, עלול להיות מצב שמישהו מעתיק מוויקיגניה לוויקיפדיה ערך מסוים ואחד התורמים מתנגד להפצה מחדש שלו ברישיון החדש של ויקיפדיה. יש לדעתי כמה אפשרויות כדי למנוע תקלה כזו:

 1. העורכים בוויקיגניה יקיימו הצבעה על שינוי הרישיון באתר (לאחר שיודיעו לכל התורמים שלהם בדף השיחה/מייל), או על כל הערכים או על העריכות מנקודת זמן מוגדרת-להבנתי אם לא כל התורמים יסכימו, אי אפשר להחיל את השינוי רטרואקטיבית (על כל התרומות לאתר, אלא רק ממועד מסוים). הסכמה על שינוי רישיון מנקודת זמן מסוימת יכולה למנוע בעיות עם ערכים שיכלו להיות לגיטימיים אבל לא ניתן היה ליצור קשר עם אחד התורמים החדשים (שאולי רק הוסיף קישור פנימי). יש באתר חמישה משתמשים פעילים (ב30 ימים האחרונים, מתוכם משתמש המכונה אנציקלופדיסט, שחזר לאחרונה אחרי שלוש שנים), מתוך כ2040 משתמשים. בהרבה ערכים רוב העריכות הן של חוה.
 2. כל עורך בוויקיגניה יצהיר בנפרד על מוכנותו לשחרר את התוכן בוויקיפדיה-כל אישור יתקבל בOTRS. כל ערך שיועתק ייבדק לפי רשימת התורמים שלו ואם כולם בין אלו שהסכימו, הערך לגיטימי להעתקה. קצת מסורבל, אבל לדעתי נותן מענה לרוב הערכים (במקביל לשינוי הרישיון באתר החל מ...).
 3. אישור לכל ערך בנפרד-ייתכן שמספר הערכים שיועתקו מוגבל ממילא ואולי עדיף לקיים לכל אחד בנפרד את אישור ההעתקה.

מה דעתכם? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 17:58, 9 באוקטובר 2016 (IDT)

כמו שציינתי קודם, שינוי הרישיון בוויקיפדיה נעשה בעזרת טריק בנסיבות מיוחדות שלא יחזרו על עצמן (אפשר לפנות ל־FSF, אבל אני לא מקווה להרבה). היו כל מיני מקרים של שינויי רישיון בתוכנה (לדוגמה: של פיירפוקס, או ליתר דיוק: של דפדפן מוזילה שקדם לו). הם היו כרוכים בתהליך ממושך. באופן כללי קהילת המשתמשים צריכה להחליט שרוצים לשנות רישיון, ואז לזהות מיהם בדיוק בעלי זכויות היוצרים ואז לנסות לעבור אחד־אחד ולקבל את הסכמתם.
תוכנת מדיה ויקי כבר עוזרת לזהות את תרומתם של המשתמשים השונים. אפשר לצאת מההנחה (הקצת פסימית מדי) שהתורמים של כל דף הם בדיוק מי שתרמו לו. יכול להיות שההנחה הזו היא קצת פסימית. אך יכול להיות שיש תרומות שלא מופעות בהיסטוריה: אם היו כל מיני העתקות תוכן ישירות בין דפים. אם תופעה זו הייתה תופעה נפוצה, צריך אולי להקדיש יותר זמן לזיהוי התרומות של התורמים השונים. אם לא, אפשר להסתכל גם על התורמים לכל דף בנפרד.
הסתכלתי על כמה דפים אקראיים: נויפלד – עריכות של חוה בלבד. FHL – עריכות של חוה בלבד. רשימה משדובה, ליטא - 28/2/1872 – עריכות של חוה בלבד. אם העריכות של חוה כוללות חלק כה גדול של התוכן, הרי שמה שחוה תחליט תקף לפחות לחלק הזה של התוכן. בפרט גם הדף על וילהלם ריטר פון גוטמן נכתב כולו על ידי חוה.
לכן נראה לי שאם חוה מוכנה לשנות את התוכן של דפים שהיא כתבה, אפשר להתעלם בינתיים מהדפים שנכתבו רק על ידה. ולנסות לקבל אישור בהמשך לשני דברים: לתוכן שנכתב על ידי משתמשים אחרים (מי שאפשר ליצור איתם קשר) וברירת המחדל שמוצגת באתר (מבחינה טכנית זהו שינוי פשוט שמנהל האתר יכול לעשות). חוה? Tzafrir - שיחה 19:02, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
תודה על התגובה! רק להעמיד דברים על דיוקם-מיכל הוסיפה עריכה לוילהלם ריטר פון גוטמן.‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 19:13, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
ראוי לציון-כעת ראיתי במזנון את הדיון על עדכון הרישיון של ויקיפדיה. אני אנסה להתעמק בכך. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 21:27, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
הי לכולם,
תודה רבה על פתיחת הדיון.
סליחה אך לא הבנתי איזה שינוי עלי לעשות בתוכן הדפים. נראה לי קצת מסובך כל העניין. חוה - שיחה 19:47, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
ההסדר הזה נראה לי סבוך למדי, במיוחד לאור העובדה שמספר התורמים בוויקיגניה אינו גדול מדי. אני יודע שאני הוא זה שהסכמתי (בדיון האחר) להגיע להסדר כזה, אבל עכשיו הוא נראה לי מאוד מורכב... ייתכן והפתרון הפשוט ביותר יהיה בקשת אישור בכל פעם שמישהו ירצה להעתיק משם לפה. ממילא אני לא חושב שזה יקרה לעתים תכופות כל כך... Arnonher - שיחה 19:59, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
Arnonher, אפשר לשמור אותו יחסית פשוט-לגבי הודעה לכל המשתמשים, ניתן לעשות שימוש בהודעה בראש האתר (מה שכיום משמש את "חדש באתר אוקטובר 2016").
אני מניח שאם תעשו הצבעה למשך חודש, אפשר יהיה לקבוע שכל התרומות החדשות לאתר יהיו ברישיון המתאים לשימוש בויקיפדיה, ואז זה ימנע בעיות עתידיות עם תרומות של מגוון משתמשים (מה שצפריר התייחס אליו כ"ברירת המחדל").
לגבי התרומות עד היום, בסוף חודש אוקטובר (או בכל מועד אחר שייבחר), אפשר לעשות רשימה של כל המשתמשים שאישרו אצלכם את השימוש ברישיון של ויקיפדיה (לאחר שהועתק תוכן שאושר על ידי המשתמשים, לא ניתן לבטל את ההסכמה. אם אני מבין נכון, מה שנדרשים להסכים עליו אלו תנאים זהים, רק בלי הצורך להעתיק את הרישיון במלואו).

מספיק שרק אתה, חוה ומיכל תאשרו וזה מכסה כמות מאוד גדולה של ערכים. במידה ויש ערך ספציפי שמישהו מעוניין להכניס לויקיפדיה, אפשר לפנות ספציפית למשתמשים הרלוונטים ולעדכן את האישור אצלנו (ואם לא ניתן יהיה ליצור קשר, אפשר יהיה בהחלט לעשות מאמץ ולשכתב את הערך). העבודה שנשקיע באישור כל ערך בנפרד יותר גדולה מעבודה שנשקיע מול משתמשים (כל ערך-קבלת אישור מחדש של כל התורמים לערך, בלי קשר למה שאישרו בעבר), ולכן לדעתי עדיף אישור מול משתמשים.

בכל מקרה, כל ערך שיועתק יקבל תיעוד בדף השיחה שבו יהיה קישור לדף המקביל בויקיגניה ותיעוד של האישור (גרסה מותאמת של {{אישור}} לויקיגניה, בדומה לתבנית:אישור/מכון ויצמן, שבה יצויינו המשתמשים שאישרו העתקה). מה שאנחנו צריכים ממכם זה דף אחד בכתובת קבועה ששם יהיו רשומים המשתמשים שאישרו את ההעתקה.

מתנדבי OTRS‎‎‏, האם ניתן יהיה לעדכן את אישור הOTRS אחרי שהתקבל אישור קודם? (הכוונה-אם בסוף אוקטובר יאשרו רק שלושה משתמשים ובסוף נובמבר עוד שניים יאשרו, האם ניתן לעדכן זאת?) ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 21:27, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
ניתן תמיד לשלוח מייל נוסף לצוות ה-OTRS ואם האישור החדש תקין, יעודכן הכרטיס המכיל את האישור הקודם וניתן יהיה להמשיך להשתמש בו. בסופו של דבר זוהי מערכת לניהול פניות, כך שכל הפניות באותו נושא מנוהלות תחת אותו מספר, והקשה על הקישור בתבנית האישור תוביל לכל שרשרת המיילים. Ldorfmanשיחה 00:57, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
Ldorfman, תודה על התגובה!
חוה, לא ראיתי הודעה כלשהי בוויקיגניה בנושא. האם ראית את תגובתי הקודמת לארנון? לגבי הערך הספציפי של וילהלם ריטר פון גוטמן, על מנת שנוכל לעשות שימוש בוויקיפדיה בערך שנכתב בוויקיגניה, נצטרך את אישורך והאישור של מיכל באמצעות מייל, לפי התהליך המוסבר בדף ויקיפדיה:OTRS (תחת הכותרת "מתן אישור לשימוש בטקסט" ו"הצהרת הסכמה לכל הבקשות"). אם אתן מוכנות לאפשר העתקה של כל ערך שתרמתן לו באמצעות הרישיון הנהוג בוויקיפדיה, הדבר יקל עלינו בעתיד ויחסוך תהליך חוזר עבור כל ערך שיועתק. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 22:27, 13 באוקטובר 2016 (IDT)
שלום Hummingbird,
אם מדובר באישור בדוא"ל של ארנון, מיכל ושלי בנוגע לאישור העתקה גורף אין בעיה (אני ממתינה לתגובתה של מיכל). להתחיל עם תבניות ודפים קבועים, אין לי כוחות להתעסק בזה מכיוון שאני מתחזקת לבד את האתר ( הסמכויות שלי הן רק של מפעילת מערכת ולא מעבר לכך). ממילא כפי שכתב ארנון אין כמעט מה להעתיק מוויקיגניה לוויקיפדיה. בברכה ותודה לכם על המאמץ, חוה - שיחה 09:13, 14 באוקטובר 2016 (IDT)
שלום חוה,
 1. האם מיכל הגיבה? ברגע שיהיה אישור של שתיכן, ניתן לעשות שימוש בערך וילהלם ריטר פון גוטמן אצלנו. כשתצליחי ליצור קשר איתה, תעדכני כאן. כדי להקל עלייך, אני אוודא שעשית את התהליך כמו שרשום בויקיפדיה:OTRS.
 2. אנחנו (אני, מתנדבי OTRS או ברעזרא) כבר נדאג לתבנית אצלנו. צריך שאצלכם יהיה דף קבוע (אולי "ויקיגניה:הסכמה לפרסום תכנים בוויקיפדיה") שאליו נוכל לקשר-את רק צריכה ליצור את הדף (אולי כדף משנה של ויקיגניה:השטעטל) ואנחנו נקשר אליו מהתבנית. בנוסף, אם יש הסכמה אצלכם לגבי העניין, רצוי שתפתחי דיון על שינוי הרישיון אצלכם. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:23, 19 באוקטובר 2016 (IDT)
צר לי, זה לא ילך למרות הרצון הראשוני לסייע. מאחר שמיכל לא ענתה, אני יותר ממניחה שהתשובה שלילית. אין לי כוונה לפתוח דיון בוויקיגניה ולנהל דיון עם עצמי :-) . לצערי הנוהל אצלכם מסבך את הנושא. מאחלת לכם בהצלחה ואני מסיימת כאן את הדיון בנושא. בברכה, חוה - שיחה 14:05, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

פרס אופיר[עריכת קוד מקור]

הוועדה הישראלית למדרוג נענתה לבקשתי ושלחה לי את נתוני הצפייה בטקסי אופיר החל מתחילת המדידה בשנת 1998. מדובר בקבצי אקסל. האם מותר לי להעלות אותם לוויקיפדיה לצורך סימוכין? במידה ולא כיצד עליי לפעול כדי להעלות את הקבצים האלו לווקיפדיה? אסף - שיחה 19:23, 26 בספטמבר 2016 (IDT)

הידע עצמו לא מוגן בזכויות יוצרים, הצגתו כן. אני מניח שאת הקובץ עצמו כמו שהוא אסור לך להעלות, אך כן מותר לך ליצור טבלה בערך המתאים ובו נתוני הצפייה, תוך ציון המקור. ‏ MathKnight (שיחה) 19:25, 26 בספטמבר 2016 (IDT)
ובמסגרת שימוש הוגן? אין שום צורה להעלות אותה לוויקיפדיה? הם מציגים את הנתונים האלה באינטרנט אבל היה פשוט לפנות אליהם בצורה מסודרת ולקבל את כל הנתונים בצורה מרוכזת. אין שום דרך להעלות גם אם הם מסכימים? אסף - שיחה 19:31, 26 בספטמבר 2016 (IDT)
מתוך האתר שלהם:
Cquote2.svg

ציטוט הנתונים או פרסומם בציבור מותר ובלבד שייעשה תוך הקפדה על שלמותם ודיוקם של הנתונים, ותוך ציון העובדה כי הנתונים נמסרו באדיבותה של הוועדה הישראלית למדרוג, והופקו ע"י חברת קאנטר מדיה TNS בע"מ.

Cquote3.svg
– הוועדה הישראלית למדרוג


אז מה זה אומר בעצם? ואם אני מביא את הסימוכין בכך שאני מספק לינקים לקבצים הללו מתוך אתר לשיתוף קבצים? בברכה אסף - שיחה 13:14, 27 בספטמבר 2016 (IDT)

לא חייבים לקשר לקבצים עצמם, ואפשר פשוט לציין "הנתונים נמסרו באדיבותה של הוועדה הישראלית למדרוג, והופקו ע"י חברת קאנטר מדיה TNS בע"מ." עוד הערה על החתימה שלך: יש משתמשים נוספים בשם אסף, ולכן ראוי שתשנה את חתימתך לאסף (Sokuya) כדי שיהיה ניתן להבדיל. ‏ MathKnight (שיחה) 13:49, 27 בספטמבר 2016 (IDT)
קיבלתי את ההערה על החתימה, אבל חשוב לי לקשר לקבצים עצמם כדי שבעתיד יוכלו לבחון את האמינות שלהם אסף - שיחה 13:54, 27 בספטמבר 2016 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── משתמש:MathKnight, האם יש לך תשובה? Sokuya (אסף) - שיחה 00:17, 29 בספטמבר 2016 (IDT)

על הקבצים עצמם אין לי תשובה טובה. מתייג את משתמש:Deror avi בנושא. ‏ MathKnight (שיחה) 11:31, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
אם קיבלת את הנתונים במייל תוכל לעשות העברה למייל של OTRS. בדף השיחה תוכל לציין שהמקור הועבר במייל ונמצא בכרטיס OTRS מספר XXXX.‏Geagea - שיחה 13:03, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
מעולה! Geagea קיבלתי אותם במייל. איך עושים העברה למייל של OTRS? Sokuya (אסף) - שיחה 13:05, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
אתה נכנס למצב עריכה במייל שלך ומפעיל את אופציית ההעברה למייל permissions-he@wikimedia.org ‏Geagea - שיחה 14:49, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
אוקיי שלחתי, מה הצעד הבא? אסף (Sokuya) - שיחה 15:26, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
 • Ticket#: 2016093010012198
 • Ticket#: 2016093010012205
הוספתי תבנית בראש דף השיחה . Geagea - שיחה 20:15, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
Geagea האם שני הקבצים הועלו? ואיך אני יכול לסמן אותם בתור הערת שוליים. למה רק משתמשים מסויימים יכולים לראות את הקובץ ואחרים לא. אני למשל לא יכול לראות את הקובץ. איך זה בדיוק עובד? לא הבנתי כל כך... אסף (Sokuya) - שיחה 21:10, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
כל עוד הקבצים עצמם לא שוחררו לכל שימוש, לא ניתן להציגם לקהל הרחב כ"חופשיים". צוות ה-OTRS אמור לוודא שהמידע זהה למה שנמסר בקבצים וערב לנכונות הנתונים הנמסרים בוויקיפדיה על סמך הקבצים שהועברו. Ldorfmanשיחה 23:40, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
תוכל לקשר לקשר לכרטיס ה-OTRS. במידת הצורך אפשר יהיה לוודא נכונות וקיום הקובץ והוא נשאר במערכת OTRS. הרי זו הייתה הבעיה שלא היה לך לאן לקשר. הנתונים עצמם חופשיים כפי שהסביר MathKnight וקובץ בפורמט xls לא ניתן להעלות לוויקישיתוף ממילא. Geagea - שיחה 01:06, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
הבנתי. גם אם אני אמיר אותו ל-PDF? בכל מקרה אני אזין את המידע ואחזור אלייך לבקשת עזרה בהפנייה ובהערות שוליים. אסף (Sokuya) - שיחה 01:08, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
אם תמיר לקובץ בפורמט png או PDF אזיי תוכל להעלות. השאלה היא בשביל מה לעשות את זה. אם יש בכוונתך להשתמש בקובץ אזיי כן, תוכל להעלות והשתמש בו באחד ממיזמי ויקימדיה. Geagea - שיחה 01:13, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
אני לא רוצה סתם לטרטר אותך ו־PDF עדיף מכלום (וכמובן שעדיף על PNG), אז אולי נתחיל בזה. אבל מה שבאמת רוצים זה את הנתונים עצמם. בצורה המקורית, או כקובץ CSV או ODF. אם אני צריך את הנתונים, אני לא רוצה להתחיל להעתיק אותם ידנית מטבלה. המקום היחיד שאני יכול לחשוב עליו עבור נתונים הוא ויקיספר, וגם שם זה נראה לי דחוק. Tzafrir - שיחה 08:07, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
המרתי אותם ל-CVS ושלחתי אותם בחזרה במייל שסופק לעיל למערכת OTRS. מקווה שעכשיו נוכל להעלות אותם למיזמים. אסף (Sokuya) - שיחה 14:13, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
סליחה על התגובה המאוחרת. גם פורמט CVS לא נתמך. למעשה אף אחת מצורות קבצי מסד נתונים לא נתמכות. PDF או PNG.‏ Geagea - שיחה 02:21, 5 באוקטובר 2016 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אז להמיר ל-PDF? ‏ Geagea , זה יהיה בסדר? אסף (Sokuya) - שיחה 17:51, 7 באוקטובר 2016 (IDT)

כן. Geagea - שיחה 04:00, 8 באוקטובר 2016 (IDT)

הצגת סיכומי מאמרים[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להציג באתר שלי סיכומי מאמרים כגון- עיתונות זרה, עיתון מקומי, ספר -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

איך זה קשור לוויקיפדיה? אם הכוונה היא לסיכומי ערכים, אין בעיה עם זה. Ldorfmanשיחה 00:58, 10 באוקטובר 2016 (IDT)

יצירה ספרותית שפורסמה לאחר המוות[עריכת קוד מקור]

אדם אשר כתב יצירה (ספר, יומן) והיא פורסמה לאחר מותו (לדוגמא של קורבנות השואה), לבקשתו או בלעדיה - מהו הדין לגבי חלות זכויות היוצרים? כיצד מחשבים את הזמן? מיהם בעלי הזכויות?

70 שנה ממות היוצר או מתאריך פרסום היצירה (יכול להיות שונה בהתאם למקום פרסום התמונה). זכויות היוצרים שייכות ליורשי היוצר. Geagea - שיחה 01:19, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

תמונות בערכי קינדרטרנספורט ועליית הנוער[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:דלפק ייעוץ#זכויות יוצרים

שלום, רציתי לדעת אם יש זכויות יוצרים לתמונות המופיעות בקישורים הבאים: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%99%D7%A0%D7%93%D7%A8-%D7%98%D7%A8%D7%A0%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98 https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%A0%D7%95%D7%A2%D7%A8 --המרכז ללימודי השואה - שיחה 12:45, 13 באוקטובר 2016 (IDT)

- סוף העברה
המרכז ללימודי השואה-לכל תמונה יש את הרישיון שלה, אם כי רובן חופשיות לשימוש בתנאים מסוימים. האם תוכל/י לתת קישור ספציפי לתמונות בהן את/ה מעוניינ/ת? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 22:18, 13 באוקטובר 2016 (IDT)

אוסף התצלומים הלאומי[עריכת קוד מקור]

נראה לפי הפתיח של האתר [2] שאין מניעה משימוש בתצלומים כל זמן שאין צלמית זכויות יוצרים על התמונה. האם אכן כך ?אייל ההמ - שיחה 23:32, 18 באוקטובר 2016 (IDT)

לא. כדי שתמונות באתר יוכלו להיות חופשיות צריך להיות כתוב שהם בעלי זכויות היוצרים ושהם משחררים את התמונות תחת רישיון נניח CC-BY-SA-4.0 או במקום ציון הרישיון הם צריכים לכתוב שניתן לעשות מהתמונות יצירות נגזרות ושיהיה ניתן לעשות בתמונות שימוש מסחרי. Geagea - שיחה 01:17, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

יום נחלת הכלל, או, יש לי יום יום חג?[עריכת קוד מקור]

גם https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%95%D7%9D_%D7%A0%D7%97%D7%9C%D7%AA_%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9C וגם בתבנית public domain, כתוב שהזכויות משתחררות בראשון לינואר. בתבנית פבליק דומיין, יש אפילו קישורים לסעיפים בחוקים הישנים וגם בחוק החדש. אבל קראתי את החוקים בעיון, ואין שום אזכור לסוף שנה או תחילת שנה או ינואר וכו, בהקשר הזה. 50 שנה או 70 שנה ממות האדם או מהיצירה. זה מה שכתוב. למה, אם כך, התבנית אומרת אחרת?

צריכים לחול 70 שנה או 50 ממות האדם או פרסום היצירה בשנים שלמות. כך שרק ב-1 בינאור של השנה הבאה נמצאת היצירה בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 00:08, 22 באוקטובר 2016 (IDT)
זה לא מה שכתוב בחוק. יש לך אסמכתא (דברי פרשנות לחוק מתוך פסק דין של בית המשפט, או דיון בכנסת שמבהיר שזו משמעות החוק, או הכי טוב - ציטוט מלשון החוק)?
אה! הייתי צריך לחפש דצמבר. זה כתוב ברור מאד בסעיף 43: "תקופת זכות היוצרים ביצירה תסתיים ב-31 בדצמבר של השנה שבמהלכה אמורה לפקוע הזכות לפי הוראות פרק זה.". כנראה שלא קראתי בעיון מספיק. :-) 188.120.148.109 14:39, 23 באוקטובר 2016 (IDT)

מבצע תרנגול 53[עריכת קוד מקור]

שלום, בקישור הבא [3] יש תמונות שצולמו במהלך פשיטה בשטח מצרים בשנת 1969, צילומי מסמכים צבאיים שונים (פקודות מבצע, דיווחי טלפרינטר וכו). התמונות והמסמכים יכולים לשפר משמעותית את הערך על המבצע. האם הם מוגנים זכויות יוצרים ? אגב, התמונות נמסרו לפרסום בעיתונים לאחר המבצע אייל ההמ - שיחה 23:04, 29 באוקטובר 2016 (IDT)

זכויות היוצרים על מסמכים צבאיים שייכים לצבא או למי שכתב אותם (כדאי אולי לבדוק עם דרור) בכל מקרה PD-Israel תקף רק לגבי תצלומים. וגם לגבי תצלומים מדובר בשטח מצרים. לא נראה לי שPD-Egypt תקף. Geagea - שיחה 02:13, 30 באוקטובר 2016 (IST)

זכויות יוצרים על דבריו של אדם שנפטר וטרם חלפו 70 שנה ממותו[עריכת קוד מקור]

אצל מי מצויות הזכויות במקרה כזה? המשפחה? ההוצאה שהוציאה את ספרו של האדם? האם מותר לפרסם את דבריו בהינתן אישור של המשפחה? טוויגשיחה • כ"ח בתשרי ה'תשע"ז 01:34, 30 באוקטובר 2016 (IST)

זכויות היוצרים נמצאות בידי יורשיו. להוצאה אין זכויות יוצרים. לכריכת הספר יכולים להיות זכויות וכן לאיורים ותצלומים. זכויות היוצרים שייכות ליוצר (מלל - הסופר, תצלומים- הצלם, איורים - המאייר). המשפחה אכן יכול לשחרר את זכויות היוצרים בהתאם להנחיות בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 02:08, 30 באוקטובר 2016 (IST)
תודה. עד איזה דור של היורשים הזכויות נמצאות? האם רק ילדים או גם אחרי? טוויגשיחה • כ"ח בתשרי ה'תשע"ז 09:43, 30 באוקטובר 2016 (IST)
זה לא לפי דורות זה לפי שנים. זכויות היוצרים הם נכס שבעליו מוריש עם מותו בד"כ לאשתו וילדיו. אם גם הם נפטרו אז זה עובר שוב בירושה. עד 70 שנה. Geagea - שיחה 10:54, 30 באוקטובר 2016 (IST)

משתמש:קליאו/טיוטה[עריכת קוד מקור]

מפר זכויות יוצרים? אורשיחה • 05:59, 1 בנובמבר 2016 (IST)

תמונה מכאן[עריכת קוד מקור]

האם אחת מהתמונות ניתנת להצגה בשימוש הוגן בערך נס בדאלונה? שיר § שיג § שיח § 23:17, 1 בנובמבר 2016 (IST)

הודעה על הפרת זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

אני מעוניינת להוסיף תמונה לערך "ניסן בן חמו". זה באישורו ולבקשתו. את התמונה הוא העביר לי. קבלתי התראה על הפרת זכויות יוצרים. כיצד עלי לנהוג במקרה זה?

תני קישור לקובץ ולהודעה שקיבלת. בריאן - שיחה 14:04, 2 בנובמבר 2016 (IST)

האם הסריקה חוקית?[עריכת קוד מקור]

מצאתי בויקיפדיה סריקה של ספר "מגרסת הזהויות" https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%92%D7%A8%D7%A1%D7%AA_%D7%94%D7%96%D7%94%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA הסריקה חוקית? מותר להוריד את הספר מהאתר? תודה