ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקהייבוא לוגו מהרשת[עריכת קוד מקור]

האם זה יהיה תקין להעלות לוגו של חברה מסוימת, במקרה הזה אופטיקה הלפרין, לצורך כתיבת ערך על הרשת? אם כן, יש מגבלות שיש לעמוד בהן? ★ ℬ𝐴ℛשיחה ★ 05:55, 3 בינואר 2017 (IST)

מיוחד:העלאה/fairuse, {{לוגו|אופטיקה הלפרין}}. יש להשתמש בתמונה הזאת רק באופטיקה הלפרין. בברכה, אורשיחה@ • 06:16, 3 בינואר 2017 (IST)
ברעזרא אורשיחה@ • 19:51, 4 בינואר 2017 (IST)
SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!. ★ ℬ𝐴ℛשיחה ★ 20:26, 4 בינואר 2017 (IST)

שאלה לגבי גיור של תרשימים מויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור]

שלום, אני מעוניין לגייר תרשימים מויקיפדיה האנגלית ולהעלות אותם מחדש? יש לי את הידע הגרפי לביצוע של הדבר הזה. אך אבקש לדעת תחת איזה רישיון יש לבצע זאת? האם יש התניות נוספות? מצ"ב התרשימים:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmosphere3.svg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmospheric_electromagnetic_opacity.svg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Sauerstoffgehalt-1000mj2.png

בברכה, Meir138 - שיחה 19:50, 4 בינואר 2017 (IST)

שלושת הקבצים נמצאים בוויקישיתוף, וניתן להשתמש בהם חופשי בכל ערך שהוא: קובץ:Atmosphere3.svg, קובץ:Atmospheric electromagnetic opacity.svg, קובץ:Sauerstoffgehalt-1000mj2.png יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:50, 4 בינואר 2017 (IST)
כן, אני יודע שהם בויקי שיתוף. משם הבאתי אותם. השאלה שלי הייתה: האם כשאני מחליף את התוויות מאנגלית לעברית ומעלה את התמונות מחדש יש צורך לבצע פעולות מיוחדות? ותחת איזה רישיון להעלות אותם? כי הרי את קבצי המקור לא אני יצרתי...אני רק מתרגם את התוויות. תודה רבה על הסיוע. Meir138 - שיחה 20:53, 4 בינואר 2017 (IST)
יכול להיות שהתכוונת לתרגם? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:06, 4 בינואר 2017 (IST)
אפשר לתרגם את התרשימים הללו? אני לא מכיר. אשמח ללמוד. כעקרון אני פשוט רוצה להשתמש בתרשימים האלו בערך מסוים, אלא שאני רוצה שהכיתוב יהיה בעברית. מה יש לעשות? Meir138 - שיחה 21:11, 4 בינואר 2017 (IST)
אפשר לתרגם, רק יש לקשר לקובץ המקור ולתת קרדיט ליוצר המקורי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:14, 4 בינואר 2017 (IST)
מבחינת העבודה - על קבצים 1, 3 יש לפנות לסדנא לגרפיקה. קובץ 2 ניתן לתרגום אוטומטי של טקסט מוטמע. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:15, 4 בינואר 2017 (IST)
אוקי תודה רבה על עזרתכם. למדתי משהו חדש. אפנה לסדנת הגרפיקה בבקשה לסיוע. Meir138 - שיחה 21:18, 4 בינואר 2017 (IST)

CC 4.0[עריכת קוד מקור]

אני מתכתב עם צלם מקצועי שביקשתי ממנו להעלות תמונות לויקישיתוף. אבל הוא לא יודע באיזה רשיון להשתמש. אני ראיתי שהרשיון CC 4.0 הוא הרשיון המגביל ביותר שניתן לעשות בו שימוש בויקיפדיה. אבל הצלם ביקש ממני רישיון שמתאים לתנאים הבאים.

"מה הרשיון שמאפשר רק שימוש בתמונה עם קרדיט מצורף בכל פרסום? זה הדבר היחידי שנשמע לי הגיוני? לא כולל שימוש מסחרי כמובן"

האם יש רשיון כזה בויקישיתוף? במידה ולא, האם יש רשיון דומה בשימוש הוגן או OTRS? איך הוא יכול להעלות את התמונה לויקיפדיה או לשרת בהתאם לתנאים שלו? (אשמח שתתייגו אותי, תודה) – אסף (Sokuya)שיחה 15:17, 11 בינואר 2017 (IST)

רישיון cc-by-sa-4.0 אומר שימוש בתמונה עם קרדיט עם אפשרות לעשות יצירות נגזרות והיתר לשימוש מסחרי. כל התמונות בווקישיתוף ניתנות ליצירה נגזרת ולשימוש מסחרי. OTRS זה לא ייצור נפרד. זה בין היתר דרך לקבל אישור מאנשים חיצוניים שלא במערכת, כמו הצלם שלך. שימוש הוגן יכול להיות רק אם אין תמונה בערך והאדם הלך לעולמו. כך שנראה שזה לא אקטואלי. הצלם צריך להסכים לשימוש מסחרי. Geagea - שיחה 17:14, 11 בינואר 2017 (IST)
Geagea, מהתיאור שלך את רישיון 4.0 לא ברור ברור לי במה הוא שונה מרישיון 3.0. אפשר הבהרה לגבי זה? תודה. דוג'רית - שיחה 10:07, 15 בינואר 2017 (IST)
לצורך העניין אין שוני מהותי. זוהי גרסה חדשה שמוסיפה כל מיני שיפורים. לדוגמה: בגרסה 3.0 היו כל מיני גרסאות מקומיות של הרישיון שהותאמו לחוקים של ארצות שונות. גרסה 4 כוללת התאמות טובות יותר למערכות חוקים בארצות שונות. באופן כללי אין שום בעיה להשתמש בגרסה 3.0 של הרישיון, אבל אם כבר צריכים לבחור במה להשתמש, עדיף לבחור בגרסה 4.0. ר' לדוגמה סיכום של שינויים כאן. Tzafrir - שיחה 14:52, 15 בינואר 2017 (IST)

פרסום תמונה בערך[עריכת קוד מקור]

קיבלתי תמונה מהאישה עליה אני עושה את הערך והיא אמרה לי שיש אישור לפרסם את התמונה, האם זה מספיק על מנת לפרסמה? ואם כן אשמח להסבר כיצד אני מפרסם את התמונה בתור התמונה של הערך.--Tzahi25 - שיחה 23:42, 14 בינואר 2017 (IST)

צחי, לא די באישור בעל-פה לשימוש בתמונה. על התמונה להיות משוחררת לכל שימוש, כולל מסחרי, לפי הנוהל המקובל במיזם. עליך להעביר דוא"ל ובו אישור מהמחזיק בזכויות על התמונה לפי הנוסח שמופיע במסגרת בדף "ויקיפדיה:OTRS".‏ Ldorfmanשיחה 01:49, 15 בינואר 2017 (IST)
צחי, אם תסתבך - תפנה אלי במייל (אני אסביר לך צעד צעד). כדי לפנות אלי במייל - יש ללחוץ על שם המשתמשת שלי, בשורה השלישית כתוב 'פניות ניתן לשלוח במייל' - לחץ על המילה מייל ושלח הודעה. דוג'רית - שיחה 10:07, 15 בינואר 2017 (IST)

היי, איני מצליח ליצור קשר דרך המייל, זה רושם שעדיין אין אימות למרות שאישרתי את פרטיי, האם ישנה דרך אחרת שאוחל להיעזר בך בנושא כי רק התמונה כרגע חסרה לי ובלי זה זה נראה לא גמור.--Tzahi25 - שיחה 22:12, 15 בינואר 2017 (IST)

לוגו של מיזם = שימוש הוגן?[עריכת קוד מקור]

שלום, אתמול פתחתי ערך חדש אודות מיזם אוטו-תל. במידה ואשיג לוגו של המיזם, האם מותר להגדיר אותו כשימוש הוגן לערך הזה בלבד? --EldadHe - שיחה 11:39, 19 בינואר 2017 (IST)

-EldadHe, לוגו הוא בשימוש הוגן ורק לערך זה בלבד, איזה אינטרס יש למיזם לאשר את הלוגו ברישיון חופשי? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:40, 19 בינואר 2017 (IST)
רציתי לשאול האם ניתן להשתמש בו כשימוש הוגן? האם בכלל ניתן להעלות לוגו כלשהו בתנאים אלה? --EldadHe - שיחה 23:11, 19 בינואר 2017 (IST)
EldadHe, ניתן להעלות ראה הסבר בדף ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:39, 22 בינואר 2017 (IST)

תמונה שצולמה בעבורי[עריכת קוד מקור]

שכרתי צלם שיצלם עבורי תמונות למי שייכות זכויות היוצרים? ומה אני כותב ב'יוצר התמונה'? הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 09:44, 22 בינואר 2017 (IST)

בישראל, אם לא הוסכם אחרת, זכויות היוצרים שייכות לך. יוצר התמונה הוא הצלם ואילו בעל הזכויות (אתה) יצטרך לשלוח אישור לפי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 11:05, 22 בינואר 2017 (IST)
התשובה לא ברורה. אם יש לאלקושי את זכויות היוצרים, למה נדרש לשלוח אישור OTRS? לא מספיקה הצהרתו בטופס העלאת התמונות? Tzafrir - שיחה 19:06, 22 בינואר 2017 (IST)
זה הנוהל בוויקישיתוף בכל מקרה שבו מעלה היצירה הוא לא זה שצילם אותה. במקרים של Work for hire למשל או במקרים בהם רשום המצולם בתמונה כיוצר שלה יתבקש אישור OTRS למעט מקרים שבהם כתוב שמדובר בסלפי ועל פניו סביר שזה אכן כך. טכנית, אם משתמש האלקושי היה מעלה את התמונה וכותב את שמו בשדה היוצר אז אף אחד לא היה שם לב מן הסתם, אבל פה נשאלה שאלה ישירה - מה הנכון לעשות.Geagea - שיחה 22:37, 22 בינואר 2017 (IST)

איור באתר של הסמיתסוניאן[עריכת קוד מקור]

מנסה את מזלי, האם למשל האיור הזה של מסלולי כוכבי הלכת הוא חופשי? תודהPelicanTwo - שיחה 19:27, 23 בינואר 2017 (IST)

אני לא חושב שיענו לך על השאלה הזאת על כל הציורים בעולם. תבדוק בגוגל. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:15, 24 בינואר 2017 (IST)
על פניו נראה לי שעומד בתנאי ‏{{‏PD-USGov-SI‏}}‏. כאן כתוב שהדיאגרמה הוכנה תוך שימוש בנתונים מסימולטור של נאס"א. ישנה מפה דומה בקישור הזה שאפשר להעלות אותה לפי‏ {{‏PD-USGov-NASA‏}}‏.Geagea - שיחה 01:26, 24 בינואר 2017 (IST)
אין דברים כמוך Gea, אתה פשוט אוצר. PelicanTwo - שיחה 07:33, 24 בינואר 2017 (IST)

העברת תמונה לעץ משפחה[עריכת קוד מקור]

אני מכין עכשיו עץ משפחה לפי התמונה הזאת. האם אני צריך לתת קרדיט? אם כן איך? בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 22:50, 23 בינואר 2017 (IST)

אם אתה כבר עובד על זה יש בסיס לעץ זה כאן. הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 22:54, 23 בינואר 2017 (IST)
תודה, אבל אני מעדיף להתחיל מאפס. בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 22:58, 23 בינואר 2017 (IST)
על עובדות אין זכויות יוצרים. מי הבן של מי זה עובדות. הקרדיט לא דרוש כאן אבל אתה יכול לציין בתקציר מאיפה נלקחו העובדות. בדרך כלל אם צריך לתת קרדיט לאיזשהו עניין בערך, עושים את זה בדף השיחה.Geagea - שיחה 23:10, 23 בינואר 2017 (IST)
תודה רבה. בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 23:11, 23 בינואר 2017 (IST)

שימוש הוגן לכרזת אירוע[עריכת קוד מקור]

את התמונה הזו (כרזה של אירוע אוסקר) שייכתי תחת שימוש הוגן של כרזת סרט. זה בסדר או שהיה עלי לבחור אופציה אחרת מבין האופציות לשימוש הוגן? תודה. דוג'רית - שיחה 00:50, 26 בינואר 2017 (IST)

נראה לי תקין - "...או כרזה מסוג אחר". Geagea - שיחה 10:37, 26 בינואר 2017 (IST)

למי אני נדרש לפנות בנוגע לשימוש בתמונה ברישיון CC by-nc?[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לנסות ולהשתמש בתמונה של מעיין רפיח זוכה במדליית זהב שנמצאת בפליקר. אולם כרגע התמונה היא עם רישיון CC by-nc ולא CC by. האם אני נדרש לפנות גם SPH-SYOGOC (הוועדה המארגנת שפרסמה את זה בפליקר) וגם ל-Imran Ahmad (הצלם שצילם במסגרת פעילות של עיתונאים צעירים של הועדה המארגנת) על מנת שיאשרו להעלות את התמונה לויקיפדיה תחת רישון CC by או רק לאחד מהם? ואם רק לאחד, אז למי? Nimrodbr - שיחה 10:05, 26 בינואר 2017 (IST)

זה לא ברור מאליו. לדעתי תפנה ל-Imran Ahmad. הוא בוודאי ידע אם הוא בעל זכויות היוצרים. תבקש ממנו לשנות את הרישיון לאחת משתי האפשרויות שלמטה:
Cc-by new white.svg Some rights reserved CC-BY Green check.png OK
Cc-by new white.svgCc-sa white.svg Some rights reserved CC-BY-SA Green check.png OK
Geagea - שיחה 10:35, 26 בינואר 2017 (IST)

תמונות אישים בר-אילן[עריכת קוד מקור]

האם יש אפשרות לבקש אישור מאוניברסיטת בר אילן, לגבי תמונות של חברי הסגל שלה, הנמצאים באתר האוניברסיטה? ואם כן, איך עושים את זה? הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 10:29, 27 בינואר 2017 (IST)

הָאֶלְקֹשִׁי, אפשר לפנות, יש לפעול לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS לגבי כל תמונה. חייבים לקבל אישור מבעלי זכויות היוצרים. איני בטוחה שהאוניברסיטה היא הכתובת, כי ייתכן שהתמונות נמסרו לה על ידי המרצים עצמם ואז כל מרצה הוא הכתובת לגבי תמונתו. בנוסף התמונות באתר האוניברסיטה הן לרוב קטנות ולא איכותיות, ורצוי לקבל קובץ מקורי גדול. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 10:54, 27 בינואר 2017 (IST)

שימוש מסחרי בתמונה שהועלתה לשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

למי אני צריך לפנות כדי לממש את מלוא זכויותיי במקרה שנעשה שימוש מסחרי (שיבוץ במודעה ) בתמונה שהעלתי לויקיפדיה ואפילו ייחוס לא בוצע? נעשתה פנייה לגוף המפרסם תוך דרישה לפיצוי בהתאם לחוק זכויות היוצרים 2007 אך הגוף לא טרח לענות.

יאיר הנווט - שיחה 15:36, 8 בפברואר 2017 (IST)

יאיר הנווט, האם העלית תמונה שאתה צלמת ברישיון בשימוש הוגן? אם כן, דינה של התמונה להימחק או שתשנה את הרישיון לחופשי,. אם התמונה נלקחה מאתר כל שהוא ועומדת בכללים, אז אין לך כל זכויות יוצרים על התמונה כי אתה לא היוצר של התמונה. באיזו תמונה מדובר? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:10, 8 בפברואר 2017 (IST)
אני צילמתי אותה. זו התמונה של חגי בן ארצי. יאיר הנווט - שיחה 22:51, 9 בפברואר 2017 (IST)
יאיר הנווט, התמונה אינה בשימוש הוגן כמו שכתבת בהתחלה, אלא ברישיון חופשי. אתה יכול לתבוע אותם. לאיזו מודעה אתה מתכוון? כי למשל באתר כיפה כאן, נתנו לך קרדיט. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 23:13, 9 בפברואר 2017 (IST)
אני מדבר על מודעה מסחרית שפורסמה בעיתון שבועי בתפוצה יחסית מצומצמת אבל ארצית, בשם שביעי. בקיצור - זה עלון שבת. יאיר הנווט - שיחה 08:11, 10 בפברואר 2017 (IST)
כאמור, הבעיה היא לא שהם השתמשו בה לשימוש מסחרי, אלא שהם לא נתנו קרדיט, כפי שהרשיון בו העלית את התמונה מחייב אותם. eman שיחה 11:47, 10 בפברואר 2017 (IST)
אז, תכלס', למי אני פונה בעניין? יאיר הנווט - שיחה 19:28, 11 בפברואר 2017 (IST)
שוב - על איזה תמונה מדובר, ותחת איזה רישיון היא פורסמה כאן? אם הבעיה רק קרדיט - שלח מכתב דרישה למפרסם. דרור - שיחה 19:32, 11 בפברואר 2017 (IST)
[1] גיליון 243 עמוד 23. וכבר שלחתי מכתב אך הוא לא קיבל מענה. יאיר הנווט - שיחה 20:55, 11 בפברואר 2017 (IST)
איפה התמונה אצלנו? דרור - שיחה 21:04, 11 בפברואר 2017 (IST)
חגי בן ארצי. יאיר הנווט - שיחה 21:19, 13 בפברואר 2017 (IST)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שלום רב.

להלן פרטים של אתר שממנו אני רוצה להעתיק תמונות האם אני צודקת שזה מותר לפי החוק? US National Library of Medicine National Institutes of Health: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3227647/ - Copyright Rose et al. This is an open-access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original author and source are credited. בתודה אסתר - שיחה 09:10, 13 בפברואר 2017 (IST)

כן. Tzafrir - שיחה 14:50, 13 בפברואר 2017 (IST)
בוויקישיתוף תבנית {{PD-USGov-NCBI-scienceprimer}}.‏ Geagea - שיחה 16:31, 13 בפברואר 2017 (IST)
אתה בטוח? מדובר על מאמר שפורסם בPLOS ONE ברישיון CC-BY (לא ברור לי איזו גרסה). נראה לי שמדובר על {{PLOS}}. ר' c:Template:PLOS‏. Tzafrir - שיחה 17:31, 13 בפברואר 2017 (IST)
אתה צודק. כדאי במקרה הזה כדאי לתת את הקישור הישיר למאמר כאן. Geagea - שיחה 18:36, 13 בפברואר 2017 (IST)

קובץ אודיו[עריכת קוד מקור]

היי. רשות השידור מעלה לאתר שלה אוטומטית את כל שידורי הרדיו. התוכנית שאני מעוניין בה עלתה לחודשיים, ואז תרד, כמו הרבה מאות תוכניות אחרות. הם משאירים קבוע רק מה ש"חשוב מאין כמותו". אני יכול במקרה להוריד את קובץ האודיו, לשים אותו באיזה מקום, ולשים קישור בקישורים חיצוניים, או שזה לא חוקי? תודה, יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:20, 21 בפברואר 2017 (IST)

האודיו מוגן בזכויות יוצרים. Geagea - שיחה 15:42, 21 בפברואר 2017 (IST)
זאת שאלה או תשובה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:39, 21 בפברואר 2017 (IST)
זאת תשובה. הכוונה היא שאם אתה מוריד את הקובץ למקום אחר שאינו של רשות השידור, זאת הפרת זכויות יוצרים שלהם. ובוויקיפדיה לא מקשרים לקבצי אודיו או וידאו המפרים זכויות יוצרים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:52, 21 בפברואר 2017 (IST)
בסדר גמור. תודה. אז אני מקשר לאתר שלהם ושם תבנית דרוש עדכון כדי לא לשכוח להוריד בעוד חודשיים קישור מת. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:54, 21 בפברואר 2017 (IST)

מיכאל אנדה[עריכת קוד מקור]

הקובץ הזה מופיע בויקיפדיה האנגלית בערך על מיכאל אנדה, הקובץ אינו מופיע בוויקישיתוף, האם אני יכול להעבירו גם כן לערך העברי? ואם כן איך אני עושה זאת? הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 01:03, 22 בפברואר 2017 (IST)

זכויות יוצרים באתר https://www.fs.fed.us/[עריכת קוד מקור]

שלום לכם,

מצאתי באתר https://www.fs.fed.us/ תמונות מעולות.

האם מבחינת ויקיפדיה יש להן זכויות יוצרים (האם אפשר להעלות אותן אל ויקיפדיה)?

תודה מראש, סלמה - שיחה 10:33, 23 בפברואר 2017 (IST)

לפי דף המדיניות שלהם כנראה שלא, והם כותבים שהם אמורים לכתוב במפורש אם לתמונה יש זכויות יוצרים. יש לך דוגמה לתמונה מהאתר שבה ברצונך להשתמש? Tzafrir - שיחה 11:01, 23 בפברואר 2017 (IST)
תודה צפריר :)
חשבתי על התמונה הזו: https://www.fs.usda.gov/activity/tahoe/recreation/hiking/?recid=55444&actid=50
ובאופן כללי, היכן אפשר למצוא את פרטי הזכויות יוצרים של כל תמונה באתר זה?
סלמה - שיחה 11:30, 23 בפברואר 2017 (IST)
אין התייחסות מפורשת ולכן (כמו שכתוב במדיניות שלהם, ובניגוד למה שמקובל באופן כללי באינטרנט), אין זכויות יוצרים על התמונה. כשמעלים אותה, יש להשתמש בתבנית Template:PD-USGov-USDA-FS. תודה לך על העבודה ולממשלת ארצות הברית על התמונות החופשיות. Tzafrir - שיחה 11:55, 23 בפברואר 2017 (IST)

תמונות ארבעת השופטים החדשים[עריכת קוד מקור]

באתר בתי המשפט ובעוד מקומות רשמיים. כמעט ברור שישמחו לתת לנו להשתמש בהן. מהי הפרוצדורה לכך? תודה. עמירם פאל - שיחה 09:19, 26 בפברואר 2017 (IST)

אתה צריך לקבל אישור מהצלם/בעל זכויות היוצרים על פי ההנחיות והנוסל בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 17:03, 28 בפברואר 2017 (IST)
התמונות באתר בית המשפט שייכות לרשות השופטת. התחלתי כבר בתהליך עם דוברות בתי המשפט לקבל תמונות אלה וכן כל התמונות של כל השופטים שיש עליהם ערך ואין תמונה. בנתיים הגיעה תמונות של יוסף אלרון. לגבי יתר שלושת החדשים הם רוצים לשלוח תמונה עדכנית. אז נחכה בסבלנות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:29, 28 בפברואר 2017 (IST)
תודה. עמירם פאל - שיחה 19:37, 28 בפברואר 2017 (IST)

תמונה משנת 1949 ז"י Associated Press[עריכת קוד מקור]

בידי תמונה שצולמה בישראל במרץ 1949 במושב בני דרום בשמו אז "נתיבות מורשה". התמונה נושאת חותמת Copyright Associated Press Photo אבל גם אשור שנמכרה למאן דהו (ראו תמונה) שכנראה מכר או העביר לאדם שמצאצאיו קיבלתי את התמונה. היא נושאת גם מספר ושם( MALMED), אולי שם הצלם. מה מצב זכויות היוצרים והאם היא משוחררת על פי חוקי מדינת ישראל (צולמה לפני שנת 1963)? שנילי - שיחה 22:59, 27 בפברואר 2017 (IST)

אפ - חותמת תמונה.jpg
Netivot Morasha 23 March 1949.jpg
שנילי, על פניו זה PD-Israel. המחזיק בעותק הפיזי של תמונה לא אומר מי בעל זכויות היוצרים המקורי. כדאי שתעלה את התמונה עצמה לכאן שאני אוכל לראות. יש תצלמים של Associated Press photo שהועלו לוויקישיתוף גם מספריית הקונגרס.Geagea - שיחה 17:02, 28 בפברואר 2017 (IST)
תודה לתשובתך. להלן התמונה וההסבר המודבק מאחוריה. על התמונה עצמה מאחור מופיעה כאמור חותמת Copyright Associated Press Photo (לונדון). שנילי - שיחה 18:23, 28 בפברואר 2017 (IST)
התמונה היא PD-Israel. את דף ההסבר יש למחוק. הוא לא חופשי כי PD-Israel מתייחס רק לתמונות. בכל אופן כדאי להשאיר מקומית בגלל העניין עם URAA ובגלל שמדובר ב-AP. יש לנו עוד הרבה תמונות PD-Israel בוויקיפדיה. Geagea - שיחה 19:55, 28 בפברואר 2017 (IST)

רשיון על פי חוק במצרים[עריכת קוד מקור]

ברישיון מוגדר שהתמונה היא בגדר פאבליק דומיין על פי החוק המצרי. תחת הפירוט לרישיון יש כמה קריטריונים להגדרה של תמונה ככזו עפ"י החוק במצרים. עברנו על הקריטריונים, אבל אנחנו לא בטוחים האם התמונה עומדת באחד מהקריטריונים האלו (פרסום לפני למעלה מ 25 שנה, קריטריונים לא אמנותיים וכו'). בדף השיחה לא מצאנו דבר. מה דעתכם? האם ניתן לראות פה כפאבליק דומיין? (אנחנו רוצים להשתמש בה בספר לימוד). זה הקישור https://arz.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%84%D9%81:%D9%83%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%83%D8%A7%D8%AA%D9%8A%D8%B1_%D9%85%D8%B5%D8%B7%D9%81%D9%89_%D8%AD%D8%B3%D9%8A%D9%86.jpg Laliv g - שיחה 18:20, 2 במרץ 2017 (IST)

תמונות ויקיפדיה אנגלית[עריכת קוד מקור]

איך מעבירים תמונות מהויקיפדיה האנגלית? הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 18:54, 2 במרץ 2017 (IST)

מעבירים לוויקישיתוף אבל לבדק היטב שהרישיון תקין. באיזו תמונה מדובר? Geagea - שיחה 19:05, 2 במרץ 2017 (IST)
בזאת. הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 02:15, 3 במרץ 2017 (IST)
הקובץ נמצא שם בשימוש הוגן. העליתי לשרת המקומי גם כן בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 03:08, 3 במרץ 2017 (IST)
תודה רבה. הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 03:22, 3 במרץ 2017 (IST)

שגיא ברייטנר 2[עריכת קוד מקור]

דיברתי עם שגיא לגבי התמונה קובץ:SagiBraitnerPR1 (cropped).jpg, הוא שלח מייל לפני כמה ימים אבל אני עדיין רואה שהתמונה בסכנת מחיקה. מה אפשר לעשות? משתמשת:Hanay, משתמש:Geageaאסף (Sokuya)שיחה 22:55, 9 במרץ 2017 (IST)

שלום Sokuya, אתמול לא נכנסתי למערכת OTRS, אבל עד שלשום לא ראיתי כל פנייה. אבדוק היום. פניות לברור אישורי OTRS יש לעשות בדף ויקיפדיה:OTRS/פניות. הוא מיועד לכך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 11:01, 10 במרץ 2017 (IST)
משתמשת:Hanay הוא שלח מייל לכתובת המייל שרשומה בהודעה. – אסף (Sokuya)שיחה 13:20, 10 במרץ 2017 (IST)
זה נשלח למייל הכללי ולא לתור בעברית. העברתי. Geagea - שיחה 13:25, 10 במרץ 2017 (IST)
Sokuya, הוספתי את האישור, להבא אנא שלח את האנשים למערכת בעברית ונוסח בעברית. הנחיות מפורטות ראה בדף ויקיפדיה:OTRS. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:31, 11 במרץ 2017 (IST)
שלחתי אותו להודעה בעמוד התמונה – אסף (Sokuya)שיחה 19:14, 11 במרץ 2017 (IST)

עטיפות של אלבומים (מוזיקה)[עריכת קוד מקור]

שלום. עד לא מזמן לא היתה בעיה, אבל עכשיו מופיעה טבלה שלא ברור מה צריך למלא בה... לגבי "אישורים" - מובן. "תיאור" - שם הקובץ. "תאריך" - שנת יציאה של האלבום. "גרסאות אחרות" - לא חייבים למלא. מה לגבי "מקור" ו-"יוצר" - אני לא מבין... {{מידע |תיאור= |מקור= |תאריך יצירה= |יוצר= |אישורים והיתרים={{עטיפת אלבום|שם-הערך-בו-מותר-השימוש}} |גרסאות אחרות= }} BoogieBrother85 - שיחה 23:19, 9 במרץ 2017 (IST)

מקור, במקרה הזה המפיץ של האלבום, למשל אן.אם.סי.יוצר הוא המעצב של היצירה (במידה ומופיע בתוך החוברת הנלווה). בברכה --Kippi70 - שיחה 12:32, 10 במרץ 2017 (IST)
תודה... בד"כ זה אכן מופיע, אבל אם לא מופיע שם היוצר, אפשר לכתוב, למשל, "לא ידוע"? כי צריך לכתוב משהו, אחרת התמונה לא תעלה... BoogieBrother85 - שיחה 15:21, 10 במרץ 2017 (IST)
BoogieBrother85 , כשאינך יודע כי המידע לא קיים, אתה יכול לכתוב לא ידוע. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:28, 10 במרץ 2017 (IST)

קישור לפרק מתוך ספר[עריכת קוד מקור]

באתר המרכזי לפסיכולוגיה בישראל, פסיכולוגיה עברית, יש מדור ספרים בו מועלים מדי פעם פרק או שניים מתוך ספר, באדיבות המחבר. למשל בדף הזה יש קישור לפרק הזה מתוך הספר. בראש הפרק נכתב "כל הזכויות שמורות לאוניברסיטת חיפה החוג לפסיכולוגיה. הותר לפרסום באתר "פסיכולוגיה עברית"." האם מותר או אסור לשים קישור ישיר לפרק הזה כקישור חיצוני בתוך ערך רלוונטי, מבחינת זכויות יוצרים? תודה, Ravit - שיחה 21:43, 15 במרץ 2017 (IST)

Ravit, בקישור כתוב שהם מעלים את הקובץ באישור, אז איני רואה בעיה. אבל אני מקווה שזה קובץ שיישאר שם, לא העלאה זמנית. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:51, 15 במרץ 2017 (IST)
תודה על התשובה. העלאה קבועה לעומת זמנית זה תמיד סיכון שלוקחים, אבל מדובר באתר רציני שמכבד את עצמו, ולא נתקלתי בעבר בבעיות מסוג זה עם קבצים כאלו שהועלו יחסית מזמן, אז לדעתי נמשיך לעקוב ואם יהיו בעיות כאלו נשקול מחדש קישורים מסוג זה. Ravit - שיחה 22:04, 15 במרץ 2017 (IST)

הסמתכות על ספר או מקור כתוב בעת כתיבת ערך בויקיפדיה-שתי שאלות[עריכת קוד מקור]

כשכתובים ערך בויקיפדיה הרי מסתמכים על מקורות כתובים. בעת הסתמכות זאת לפעמים יש דמיון גדול מידי בין בחלק המקורי עליו בוסס הערך לבין הערך החדש שהוא בלתי נמנע. אתן דוגמא עם ציטוט בדיוני: אם ארצה לכתוב: "תפוח נפל מהעץ- זאת הייתה הסיבה לכך שהשועל ראה אותו ורדף אחרי הכבשה." אז במקרה המדובר בעת כתיבת הערך ארצה לשמור על העובדות שקרו ואנסח זאת למשל כך: "השועל רדף אחרי הכבשה מפני שהתפוח נפל מהעץ". עד כאן שאלתי הראשונה- האם עיבוד זה של המידע וכתיבתו במילים אחרות נכון מבחינת זכויות יוצרים? שאלתי השנייה היא האם הסדר המחשבתי של הכתוב גם הוא כלול בזכויות יוצרים? כך למשל באירועים היסטוריים עוקבים, כשאחד קורה שנה אחרי האחר ומהווה את הגורם הראשי להיווצרותו קשה להפריד את הסדר הכרונולוגי לסדר אחר שלא יחפוף את זה של המחבר. אתן דוגמא בדיונית נוספת: "המלחמה פרצה בשנת 1491. המלחמה הבאה פרצה עקב המלחמה הראשונה, כל זאת בשנת 1492"-כשאני רוצה לבוא ולנסח מידע זה בויקיפדיה אין לי ברירה מלשמור על הסדר הנוכחי כי אחרת אוכל להטעות את הקורא. העניין הוא שזה מחשיד אותי מפני שזה גם הסדר שהתשמש בו הסופר. אם זה לסיכום שאלה זאת-האם יש בעייתיות בסדר מחשבתי זהה לספר למשל אך עם ניסוח אחר של המילים?Shaun The Sheep - שיחה 13:31, 16 במרץ 2017 (IST)

שלום לך, לגבי השאלה הראשונה - יצרת ניסוח משלך לעובדות זהות, זה מה שצריך לעשות. לגבי השאלה השנייה - על עובדות אין זכויות יוצרים, רק על הניסוח והסידור שלהן. אם אין דרך לשנות את הסדר תצטרך לשנות את הניסוח - כלומר להגיד אותו דבר במילים אחרות. בדר"כ כשמסתמכים רק על מקור אחד, המאמץ מבחינתך גדול יותר. כשאני יוצר ערך, אני משתדל להסתמך על מספר מקורות ולעיתים גם בשפות שונות. לפי דף המשתמש שלך אתה יכול לחפש חומר בעברית ואנגלית ואולי גם בערבית. אם תצטרך עזרה ספציפית, אתה מוזמן לפנות לדף היחה שלי. בהצלחה!--Kippi70 - שיחה 14:22, 16 במרץ 2017 (IST)
הו אוקיי- עכשיו זה יותר מובן אך עדיין יש לי תהיה- במידה ואני כותב ערך על סמך ספר עד כמה אני יכול לכתוב כשזה לא מפר את זכויות היוצרים? יש אולי הגבלה מסוימת לכמות השימוש בספר או מקור מידע מסוים?Shaun The Sheep - שיחה 15:18, 16 במרץ 2017 (IST)
Shaun The Sheep, בהנחה שאתה מנסח מחדש את כל הספר, אתה ראשי, ויכול, לבדוק שזה לא פלגיאט. הבעיה היא אחרת. ערך שנכתב על סמך מקור אחד, הוא לא מספיק טוב. אתה צריך מקורות נוספים. בברכה אמא של גולן - שיחה 15:28, 16 במרץ 2017 (IST)
אין בכוונתי לנסח את כל הספר מחדש כמובן. עם זאת כבר קרו לי בעבר מקרים בהם כתבתי פסקה והיא הייתה דומה בסידור הכרונולוגי שלה לפסקה מספר אחר זאת מתוך מקום של סידור היסטורי וכרונולוגי של התרחשויות. האם זה נכון להשאיר אותה כך אותה לתקן?Shaun The Sheep - שיחה 15:41, 16 במרץ 2017 (IST)

ציוצים של נשיא ארצות הברית[עריכת קוד מקור]

תהייה: האם יש הבדל בזכויות היוצרים של התבטאויות נשיא ארצות הברית (דונלד טראמפ) אם הוא מצייץ בחשבון הרשמי של נשיא ארצות הברית לעומת החשבון האישי שלו? בברכה אמא של גולן - שיחה 14:38, 3 באפריל 2017 (IDT)

עקרונית יש הבדל בין ציותיו כ"אדם פרטי" לבין ציוציו מתוקף תפקידו. הראשונים - מוגנים. האחרונים - יתכן שחופשיים. דרור - שיחה 14:12, 14 באפריל 2017 (IDT)

צילום מסך[עריכת קוד מקור]

מה המדיניות בנוגע להעלת קובץ שהוא צילום מסך מתוך תוכנית טלוויזיה? תודה, יוניון ג'ק - שיחה 22:18, 13 באפריל 2017 (IDT)

אסור. זאת הפרת זכויות יוצרים. חנה Hanayשיחהחג פסח שמח ואביבי 07:51, 14 באפריל 2017 (IDT)
מתי זה נחשב שימוש הוגן? Nimrodbr, Tzafrir, Kippi70, deror_aviבעלי הידע בתמונות וזכויות יוצרים? יוניון ג'ק - שיחה 14:05, 14 באפריל 2017 (IDT)
כמעט אין סיבה שזה יהיה שימוש הוגן. כעיקרון, אם אני לוקח כדוגמא את סרטי הארי פוטר - תמיד אפשר להשתמש בצילום של אתר ההסרטה, או של השחקנים שהוא חופשי, ולא בצילום מסך (ראה לדוגמא פורטל:הארי פוטר/תמונה נבחרת/גלריה - בפורטלים אנחנו לא מרשים "תמונות שימוש הוגן" ועדיין ראה איזה גלריה יפה יש). דרור - שיחה 14:11, 14 באפריל 2017 (IDT)
מה לגבי סדרות אנימציה, כמו משפחת סימפסון? יוניון ג'ק - שיחה 14:17, 14 באפריל 2017 (IDT)
דינו של צילום מסך הוא כדין שימוש ביצירה המקורית עצמה. בהתאם לכך, שימוש הוגן בצילומי מסך הוא בהתאם לתת סעיף 19א של חוק זכויות יוצרים, התשס"ח: "שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך". אנו רגילים לראות צילומי מסך בעיקר בדיווחים עיתונאיים כאשר ציון העובדה שמדובר בצילום מסך הוא בדומה לציון שמו של הצלם. Nimrodbr - שיחה 14:37, 14 באפריל 2017 (IDT)
שימוש הוגן מותר רק שהוא לא פוגע מסחרית ביוצר, ורק שאין תחליף חופשי. (וגם לסדרה הסימפסונים אפשר לרוב למצוא תחליף חופשי). זה לא אומר שבכלל אי אפשר, אבל לעיל בהנחיות כתוב שאפשר תמונה בודדת. בדוגמא של הסימפסונים, הוגן לקחת תמונה אחת לכל דמות. דרור - שיחה 20:32, 15 באפריל 2017 (IDT)

קישור לתמונות מוגנות באתר אינטרנט[עריכת קוד מקור]

מה הדין לגבי קישור מדף ויקיפדיה לדף אינטרנט עם תמונות מוגנות בזכויות יוצרים?

הסבר: קישרתי דף ויקיפדיה לאתר אינטרנט של צלמת מקצועית עם תמונות רלוונטיות לערך, המוגנות בזכויות יוצרים בזו הלשון:

© all photos: Ilse Ruppert. All displayed photographs on this website are property of Ilse Ruppert and protected by international copyright law. No reproduction, publication, presentation, storage, modification or utilization for any purpose without prior written permission of the photographer. No liability is taken for the up-to-dateness, correctness or completeness of the displayed contents.

במחשבה נוספת, האם קישור לאתר, כולל קרדיט לצלמת, הוא בגדר הצגת תמונות המפרה זכויות יוצרים, או שזה שימוש הוגן? --נדב - שיחה 18:14, 18 באפריל 2017 (IDT)

ישנם בפליקר המון תמונות שהן ברישיון לא חופשי ויחד עם זאת אינן מפרות שום חוק. מותר לבעל זכויות יוצרים או צלם להעלות תמונות שלו לרשת אבל לא לשחרר אותן לנחלת הכלל. לא ניתן להעלות אותן למיזם שלנו כי הזכויות עליהן לא שוחררו אבל ניתן לקשר אליהם אם רוצים בתנאי שלא מדובר באתר שהעלה את התמונות באופן פירטי. במקרה כזה אסור גם לקשר. שימוש הוגן בתמונה זה משהו אחר. כשאין בנמצא קובץ חופשי ניתן להשתמש בתמונה במגבלות המופיעות פה. Geagea - שיחה 22:29, 19 באפריל 2017 (IDT)

העלאת צילום עטיפת ספר[עריכת קוד מקור]

ככל שאני מבין, שימוש בצילומי עטיפות ספרים הוא בבחינת שימוש הוגן. ברצוני לצלם עטיפת ספר שנמצא ברשותי ולהעלות את התמונה לדף ויקיפדיה. האם להעלות לשרת בלבד או ויקישיתוף? --נדב - שיחה 15:12, 20 באפריל 2017 (IDT)

קבצים עם רציונל של שימוש הוגן ש להעלות לוויקיפדיה בלבד. הם יימחקו בוויקישיתוף. תבנית הרישיון {{עטיפת ספר}}. Geagea - שיחה 15:28, 20 באפריל 2017 (IDT)
כך תיארתי לעצמי. תודה. --נדב - שיחה 17:58, 20 באפריל 2017 (IDT)

העלאת סריקת עיתון[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלות סריקה PDF של עיתון? השאלה מתייחסת לכתבה בעיתון משפחה, אך היא נוגעת לכל העיתונים וכתבי העת.בנימין100 - שיחה 12:53, 24 באפריל 2017 (IDT)

לא ללא בדיקה של מצב זכויות היוצרים של העורך, הכתבים והצלמים בעיתון. Geagea - שיחה 13:04, 24 באפריל 2017 (IDT)
אם כבר עלתה השאלה הזו, אוסיף שאלה משלי-אספתי בעבר כתבות שונות עם פרטים מעניינים שאפשר לשלב בויקיפדיה, מדי פעם אני עושה את שילוב הפרטים בעצמי, אבל אני לא מספיק לעמוד בקצב והעריכה גוזלת זמן רב (אז בד"כ אני מסתפק בהוספת קישור למקור אינטרנטי ומקווה שמישהו ישלים בעתיד את המידע שמופיע בכתבה).
חשבתי להעלות סריקות של כתבות כאלו כדי שכל מי שמעוניין יטפל בהן ואולי לפתוח מיזם לטובת העניין. השאלה האם ניתן להעלות את התמונות לפרק זמן קצר ברישיון "שימוש הוגן" כדי שכל מי שמעוניין יוכל להיעזר בהן לעריכת ערכים (תוך אזכור המקור בערך) ולאחר מכן התמונות יימחקו? האם אפשר להשאיר אותן במצב כזה אם הן לא מטופלות תקופה ארוכה (נניח חודש)? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:26, 24 באפריל 2017 (IDT)

זכויות יוצרים על טקסטים של סרטים[עריכת קוד מקור]

ערכתי תסריט של סרט, האם מותר לי לצטט משם קטעים למרות שאת העריכה המקורית עשיתי ללא קבלת רשות מבעלי הזכויות המקוריים, ובמידה ולא כיצד ניתן לקבל אישור כזה (היות והסרט המקורי הוא בבעלות חברת "פוקס המאה ה-20")?