ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות-באילו תמונות מותר להשתמש בתוך ויקיפדיה?
מהי תמונה חופשית?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
כיצד ניתן להשתמש בתמונות מוויקיפדיה מחוץ לאתר?


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

 1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
 2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות חופש פנורמה (אנ'). ‏ לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר בישראל אבל לא בכל המדינות
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1970 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1970 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1970 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:
נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה - פניות בנושא OTRS


תוכן עניינים

ארכיון המדינה ועוד[עריכת קוד מקור]

 1. כיצד ניתן להשתמש במידע מארכיון המדינה? האם מותר לצטט מפרוטוקול ישיבת ממשלה המופיע שם, וכיצד?
 2. האם מותר לצטט מסקנות ועדה שמינתה הממשלה, שהודפסו ב'ספר קלינגהופר על המשפט הציבורי'?
 3. האם מותר לצטט מסקנות ועדה כנ"ל שמופיעות בצילום מסמכים מארכיון המדינה, כאשר המקור הוא 'אוסף רות גביזון'?

בתודה אגלי טל קהלת - שיחה 19:05, 30 במאי 2018 (IDT)


שימוש בתמונה מתוך טקס החתימה על הסכם עם ירדן[עריכת קוד מקור]

היי, ברצוני להעלות תמונה שבה מופיע דב קולני, בטקס החתימה על ההסכם לשיתוף פעולה תיירותי עם ירדן. התמונה צולמה ב- 4.4.1995 (קולני היה בעברו היועץ המשפטי של אתר התיירות, והיה אמון על הכנת ההסכם). זהות האיש שצילם את התמונה אינה ידועה. האם לנוכח עובדה זו ולנוכח החשיבות ההיסטורית של התמונה, אפשר להעלות אותה לאתר ויקישיתוף? Shoshil37 - שיחה 21:11, 19 ביוני 2018 (IDT)

לא. ויקישיתוף מיועד רק לתמונות חופשיות. יש להמתין 50 שנה או לבקש אישור מהצלם. דרור - שיחה 20:28, 20 ביוני 2018 (IDT)
תודה דרור. שאלה נוספת - האם אפשר להעלות צילום של קטע עיתונות שבו מספרים על קולני בעיתון "דבר", מהתאריך ה- 22.1.1960? Shoshil37 - שיחה 09:59, 21 ביוני 2018 (IDT)

צילומי ידיעות ותמונות מתוך עיתונים[עריכת קוד מקור]

כיצד ניתן לבקש רשות לפרסם צילום של ידיעה או תמונה מתוך עיתון כגון: ידיעות, מעריב, דבר. למי צריך לפנות? האם יש מחלקה כזאת העיתון? אלחנן וינוגרד (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

אושו[עריכת קוד מקור]

מאיזה שלב הציטוטים באושו חוצים לכיוון הפרת זכויות יוצרים? איך בודקים אם הציטוט סביר או שכבר הועתק קטע נרחב מידי? אמא של גולן - שיחה 12:22, 8 באוגוסט 2018 (IDT)


תמונה מלפני 80 שנה[עריכת קוד מקור]

האם מותר לי להשתמש בתמונה בשחור-לבן של רחוב מלפני 80 שנה ולפרסם אותה כאן ?. פארוק - שיחה 22:11, 22 בספטמבר 2018 (IDT)

פארוק, אם צולם בישראל אז כן. יש כמובן לציין מקור כראוי. אם לא צולם בישראל אז צריך לקבל מידע נוסף כמו שם הצלם ותאריך פטירתו וכן מקום ונסיבות הצילום. Geagea - שיחה 13:34, 25 בספטמבר 2018 (IDT)
תודה וחג שמח. פארוק - שיחה 15:42, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

תמונה של הלל פריש[עריכת קוד מקור]

שלום רב, כתבתי את הערך הלל פריש וביקשתי וקיבלתי ממנו במייל תמונה שלו. אני רוצה כעת להעלותה. אודה להנחיה מתאימה, כך שלא יהיה חשש מפגיעה בזכויות יוצרים. תודה. עמירם פאל - שיחה 17:52, 24 בספטמבר 2018 (IDT)

ראה בבקשה דף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 13:35, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

Philip Herbert Cowell[עריכת קוד מקור]

הי, התמונה כאן מ-1931] אולם הרישיון הרשום מתחת מעורר את השאלה אם אוכל לשים אותה בויקישיתוף? האסטרונום עצמו נפטר ב-1949 אמא של גולן - שיחה 13:56, 26 בספטמבר 2018 (IDT)

אמא של גולן, לא. הצלם הוא Walter Stoneman ‏(1876-1956) וכן צויין שהתמונה ברישיון CC BY-NC-ND 3.0 (שימוש מסחרי אסור).
חתימה, אמא של גולן. Geagea - שיחה 12:49, 6 באוקטובר 2018 (IDT)

תמונות מספריית הקונגרס בוושינגטון[עריכת קוד מקור]

תמונה כמו זו בה מוצגים גשר בנות יעקב ובית המכס התחתון נמצאית בספריית הקונגרס ומתוארכת 1920-1936. האם ניתן להשתמש בה ולפי איזה רשיון ? Danny Gershoni - שיחה 15:11, 30 בספטמבר 2018 (IDT)

Danny Gershoni, הקובץ כבר קיים בוויקישיתוף: קובץ:The Jordan Valley north of Lake Galilee. Jordan at Jisr Benat Yacoub. Galilee-Damascus road showing British and French frontier post LOC matpc.15399.jpg ו-קובץ:The Jordan Valley north of Lake Galilee. Jordan at Jisr Benat Yacoub. Galilee-Damascus road showing British and French frontier post LOC matpc.15399.tif.‏ Geagea - שיחה 04:41, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
הי Geagea. תודה על התשובה אבל השאלה שלי הייתה יותר בעצם רחבה והתייחסה להעלאת תמונות מספריית הקונגרס. התמונה הנ"ל הועלתה ברשיון תבנית:PD-Matson שאני מניח שמתייחסת לאוסף מטסון שנתרם לספריה. האם יש רשיון כללי לספריית הקונגרס ? האם יש רשימה של רשיונות כדוגמת תבנית:PD-Matson שנעשה בה שימוש כאן ? Danny Gershoni - שיחה 11:58, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
Danny Gershoni, כן. עבור אוספים יש את הקטגוריה - Category:Custom PD license tags related to the United States וכן ישנה רשימה גם בדף תבנית PD-Matson - ‏Template:PD-Matson#Other licenses for images from Library of Congress collections.‏ Geagea - שיחה 12:52, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
במקרים מסויימים מצויין שם הצלם וכו'. גם הכללים הרגילים תקפים. Geagea - שיחה 12:53, 6 באוקטובר 2018 (IDT)

בעיה במתן הרשאות בהעלאת קבצים[עריכת קוד מקור]

העליתי לויקיפדיה כ-60 קבצים המכילים פריטים בולאים מישראל שכולם הונפקו לפני 1 בינואר 1968. בסעיף אישורים רשמתי את הביטוי PD-IsraelGov, כפי שנכתב בדף ההנחיות להעלאת פריטים בולאים מישראל Commons:Stamps/Public domain. ראיתי שכל הפריטים שהעליתי נכנסו לקטגוריה בשם "קטגוריה: קבצים בלי רישיון שתוכנה יכולה לקרוא". במה טעיתי? מה צריך לעשות כדי לפתור את הבעיה? RimerMoshe - שיחה 20:51, 3 באוקטובר 2018 (IDT)

האם יש תשובה איזה הרשאה צריך לתת לפריט בולאי שהונפק בישראל ונמצא ברשות הכלל? RimerMoshe - שיחה 15:26, 5 באוקטובר 2018 (IDT)
נענה בשיחת משתמש:Geagea#רישיון של גלויות של הדואר: תבנית PD-IsraelGov לא קיימת בוויקיפדיה, היא קיימת בוויקישיתוף - PD-IsraelGov. אם רוצים להעלות קבצים ברישיון זה בוויקיפדיה אז יש להשתמש ב- PD-because באופן הבא ‏{{PD-because|2=PD-IsraelGov}}‏. Geagea - שיחה 00:46, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

שימוש במשל של ממשיל רוסי שנפטר לפני יותר מ100 שנים[עריכת קוד מקור]

שלום, אני רוצה לכתוב ערך על הדוב וחברו של קרילוב, האם זה מותר לפי זכויות היוצרים? בנוסף לכך המקור לכך הוא מקראה של בית ספר יסודי, האם מותר מקור זה? גל - אולי נדבר ~ 13:58, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

בהחלט כן. אפשר לכתוב ערכים גם על יצירות שזכויות היוצרים עליהן לא פגו עדיין. יש כבר ערך על משלי קרילוב (ומסתבר שיש גם תרגום עברי שזכויות היוצרים עליו פגו. אבל זה לא הכרחי). לעניין שאר השאלה שלך: מומלץ כבר לשאול אותה בדלפק הייעוץ. באופן כללי צריך לראות שיש מה לכתוב על הסיפור. ר’ לדוגמה את מעשיות האחים גרים וערכים שישנם על חלק מהסיפורים. אני מניח שערך כזה צריך לכלול תוכן מעבר לעלילת הסיפור. בהצלחה. Tzafrir - שיחה 14:46, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

בקשר למקור הכוונה שהתרגום מ1992 ואני הולך לכתוב חלק מהמידע לפי תרגום זה, האם אני יכול או שיש בעיות?גל - אולי נדבר ~ 14:54, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

מבחינת זכויות יוצרים: אין בעיות להתבסס עליו. אפשר בעיקרון גם לצטט ממנו קטעים קצרים. אסור להעתיק משם את כל הסיפור או הניתוח. כמובן שרצוי (משיקולים שלא קשורים לזכויות יוצרים אלא לאיכות הערך) שיהיו לך גם מקורות אחרים. Tzafrir - שיחה 14:59, 4 באוקטובר 2018 (IDT)
טוב. תודה על העזרה.גל - אולי נדבר ~ 15:02, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

עזרה למשתמש אנונימי[עריכת קוד מקור]

היי

אני אנונימי וגם קצת מבולבל לכן אשמח לדעת קודם כל אם התמונה פה ניתנת להעלאה לוויקימדיה..אני סבור שכן בהתאם למה שכתוב כאן. במידה והכל כשורה, אשמח אם מישהו יוכל לעשות זאת כיוון שאני אנונימי ואין לי כרגע עניין להירשם. ארצה להוסיף אותה לערך יחידת הלוט"ר, אולם את זה כבר אוכל לעשות בעצמי. תודה רבה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לא, הרישיון שלה אינו חופשי (לא מרשה שימוש מסחרי). Tzafrir - שיחה 18:23, 5 באוקטובר 2018 (IDT)
ובכן, מה ההבדל בין זו לזו? אנונימי -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
שאלה טובה. תמונה זו הייתה ברישיון חופשי בתאריך 22 בספטמבר 2011 וקיבלה אישור בקר ויקישיתוף (בירוק). מאוחר יותר הרישיון באתר פליקר שונה. כיוון ששחרור זכויות היוצרים הוא בלתי חוזר התמונה חופשית. Geagea - שיחה 00:43, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
תודה. האנונימי

שימוש בטקסט מאתר[עריכת קוד מקור]

התבקשתי להעלות ערך על מפעל, ולצורך כתיבת הערך הותר לי לעשות שימוש באתר המפעל. איזה אישור אני צריך להביא על היתר השימוש שניתן לי? בברכה. על הטוב - שיחה 09:36, 12 באוקטובר 2018 (IDT)

על הטוב, ראה דף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 00:37, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
Geagea הסתכלתי אבל עדיין זה לא ענה לי, מכיוון שאני צריך אישור שימוש רק לי, ולא אישור שימוש כללי. בברכה. על הטוב - שיחה 07:39, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
על הטוב, אין דבר כזה אישור שימוש רק לי. האישור צריך להיות לכל אדם וגם למשמשים שיעתיקו מוויקיפדיה. שחרור זכויות היוצרים הוא לנחלת הכלל. Geagea - שיחה 14:26, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
אני מבין. שלחתי כבר אישור על שימוש בזכויות היוצרים באתר. בברכה. על הטוב - שיחה 14:33, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

משה וובר[עריכת קוד מקור]

אני סבור שהערך משה וובר לוקה בהז"י, ראו כאן. דברי הרב - שיחה 21:13, 15 באוקטובר 2018 (IDT)

הערך מאוד ותיק. אולי הם העתיקו מוויקיפדיה? דגש - שיחה 10:43, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
שאלה טובה. הטקסט הוא מילה במילה זהה לאותו האתר, אז זה לא סתם דמיון אלא העתקה. השאלה, מה הועתק ממה? Dovno - שיחה 10:44, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
הערך נוצר (ע"י אלמוני) כבר עם הטקסט הזה, בתחילת 2012. Dovno - שיחה 10:46, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
האתר גם ותיק. הניסוחים אופייניים לאתר. אך אינני יכול לקבוע מי העתיק ממי. דברי הרב - שיחה 11:11, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
הטקסט הזהה היה באותו אתר לפחות מ-2013. לא מצאתי ארכיון עם גרסה מוקדמת יותר של האתר. אז אם הם העתיקו מוויקיפדיה זה בלי לציין שהמקור כאן (מה שמפר להבנתי את תנאי הרישיון של ויקיפדיה). ואם הועתק משם לכאן (סביר יותר, לפי צורת הניסוח של הטקסט, במיוחד בעת שהועלה ב-2012), אז זו הז"י. וכמובן ייתכן שאותו אחד כתב גם שם וגם כאן, ואז זה לא הז"י, אלא רק צריך אישור OTRS.‏. Dovno - שיחה 11:36, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
אם תשימו לב האמור בוויקיפדיה הועתק לחבדפדיה כבר ב-20 בפברואר 2012.. אמנם האתר קיים מיוני 2008 אבל הדף על משה וובר מתחיל להימצא בארכיון האינטרנט מ-11 ביוני 2013. העובדה שארכיון האינטרנט לא סרק דפים משנת 2012 או לפני לדעתי מלמדת שלא היו דפים באתר זה. אני לא חושב שיש לנו עילה להניח הז"י. Geagea - שיחה 15:13, 16 באוקטובר 2018 (IDT)

זכויות יוצרים על תמונות שמקורן בגרמניה[עריכת קוד מקור]

מתי פגות זכויות היוצרים על תמונות שמקורן בגרמניה? האם אחרי 50 שנה כמו בישראל? Amikamraz - שיחה 22:58, 16 באוקטובר 2018 (IDT)

Amikamraz, לא. 70 שנה ממות היוצר. ראה Commons:Copyright rules by territory/Germany.‏ Geagea - שיחה 00:33, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
תודה על תשובתך, Geagea. תרשה לי להקשות: מה קורה אם היוצר אינו ידוע? (נראה לי שזה המצב ברוב המקרים בתצלומים היסטוריים). Amikamraz - שיחה 09:17, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
Amikamraz, הוספתי לך קישור לעניין. כעקרון יש את PD-EU-no author disclosure כאשר שם היוצר לא נמסר או לא ידוע וגם PD-anon-70-EU במקרה ומדובר באנונימי. שזה 70 שנה משנת הפרסום לראשונה אם פורסם באירופה. אלא שיש פה קצת בעייתיות. צריך להראות שהתמונה אכן פורסמה ולא שכבה באלבום בבית. אם התמונה נמצאת במוזיאון אז יש יותר תוקף לטענה שהיוצר לא ידוע או שהוא אנונימי. אם התמונה לא פורסמה מעולם אלא בשנים המאוחרות אזיי 25 שנה מתאריך הפרסום לראשונה לפי תבנית PD-EU-unpublished. ‏Geagea - שיחה 14:23, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

שלטי בחירות[עריכת קוד מקור]

מדוע מבקשים למחוק את התמונות של שלטי הבחירות שצילמתי בעצמי? על מה ולמה? מה הבעיה פה? מה אני עשיתי לא בסדר שאחרים עשו בסדר בקטגוריה: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Municipal_elections_in_Israel,_2018? למישהו יש הסבר?

בקשת המחיקה: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/Files_uploaded_by_Sokuyaאסף (Sokuya)שיחה 19:03, 22 באוקטובר 2018 (IDT)

עניתי שם והנושא גם מופיע בויקיפדיה:מזנון#תמונה של כרזת בחירות במרחב ציבורי. לצערי רוב הקבצים שכוללים שלטי בחירות צריכים להימחק. אלא אם השלט נמצא בחלק שולי של התמונה והתצלום לא מתמקד בשלט. או שלטים שכוללים רק שם המועמד או מלל קצר. Geagea - שיחה 22:46, 22 באוקטובר 2018 (IDT)

בית ספר אופק[עריכת קוד מקור]

ראיתי שרוב רובו של תוכן הערך בית ספר אופק לקוח מאתר ביה"ס. מה צריך לעשות? להוסיף את התבנית "הפרת זכויות יוצרים"? Arsenal sin platea (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אכן העתקה מילה במילה של כל הטקסט. בנוסף, באתר שלהם רשום שהדף שונה לאחרונה ב-2011 והערך אצלנו נוצר ב-2012, אז גם אין פה ספק כאילו האתר שלהם העתיק מוויקיפדיה. הנחתי תבנית הז"י. Dovno - שיחה 13:58, 29 באוקטובר 2018 (IST)
תודה --Arsenal sin platea - שיחה 14:05, 29 באוקטובר 2018 (IST)

אישור לרישיון חופשי[עריכת קוד מקור]

היי, נושא חשוב, אשמח לעזרה :) יצרתי ערך בויקיפדיה ואני מעוניין להעלות תמונה של הלוגו הרלוונטי לו. השאלה שלי היא האם בעשותי כן אני מתיר לאנשים ל" להשתמש, להעתיק, לשנות, ולמכור אותה" כמו שרשום בויקישיתוף? או שכאשר הלוגו מוגן תחת סימן מסחרי עדיין אין לאף אחד אופציה לקחת אותו לטובתו האישית גם אם העליתי אותו לויקישיתוף? הרי בטח כל הלוגואים המוצגים של מיליוני החברות בויקיפדיה לא ניתנים להעתקה/שינוי/מכירה. סליחה על החפירה פשוט הציטוט הזה מויקישיתוף בלבל אותי מאוד. Saarphoto (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Saarphoto, אין חובה שהלוגו שיופיע בערך על אותו גוף ישוחרר לנחלת הכלל אפשר להעלאות אותו לשרת המקומי (בדף זה) בתנאי שימוש הוגן.
ההעלאה לוויקישיתוף פירושה שחרור זכויות היוצרים לנחלת הכלל ואז כמו שציינת יהיה מותר להשתמש, להעתיק, לשנות, ולמכור אותה. במידה ותרצה לעשות זאת עליך לשלוח אישור לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 04:28, 3 בנובמבר 2018 (IST)

העלאת תמונה - עינת קליש-רותם[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#העלאת תמונה - עינת קליש-רותם

צילום כתבה מעיתון מ-1945[עריכת קוד מקור]

תמונה זו (קובץ:זויעהל.jpg) הועלתה לוויקישיתוף. ברור שהיא לא נוצרה ע"י מעלה היצירה ("עיתון קול ישראל 10 במאי 1945"). האם היא ברשות הציבור (ויש לעדכן תבניות רשיון בהתאם), או האם עדיין מוגנת (ויש להסירה מוויקישיתוף)? Dovno - שיחה 12:31, 11 בנובמבר 2018 (IST)

Dovno, האמת שכבר עשיתי תחקיר על קובץ:Kol israel journal.jpg, כך שזה היה פשוט לי יותר. Done טופל. Geagea - שיחה 16:37, 11 בנובמבר 2018 (IST)

סריקת תמונות מעיתונות מאתר הספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

שלום, באתר הספרייה הלאומית ישנם הרבה כתבות עיתונאיות מהעבר סרוקות. אתמול כתבתי ערך על כדורסלן העבר מרק טורנשיין, רציתי לצרף לערך תמונה מהכתבה הזו, שפורסמה בעיתון דבר ביום 15 ביולי 1968. האם מותר לי לעשות זאת? אם כן, איך עושים את זה? האם פשוט להעלות או שיש פרוצדורה מסויימת? תודה רבה! Amiroשיחה 10:11, 21 בנובמבר 2018 (IST)

patch[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

האם אפשר לראות ב Patch של משימת חלל את ה"לוגו של הטיסה" ולהכניס את התמונה במסגרת "שימוש הוגן" לשרת? דוד א. - שיחה 09:43, 1 בדצמבר 2018 (IST)

- סוף העברה
Deror avi. Geagea - שיחה 14:43, 2 בדצמבר 2018 (IST)
אתה יכול לתת דוגמא ל-Patch ? דרור - שיחה 19:07, 2 בדצמבר 2018 (IST)
ראה דוגמה פה בריבוע דוד א. - שיחה 19:28, 2 בדצמבר 2018 (IST)
הי דוד55, לוגו של משימה של נאס"א זה שימוש חופשי. לוגו של משימה של סוכנות החלל האירופית הוא חופשי לא מסחרי, כך שאי אפשר להעלות לויקישיתוף, ולכן בויקיפדיה בערך על המשימה. לוגו של משימה של סוכנות החלל הרוסית כנראה לא חופשי. בויקיפדיה נהוג שאפשר להעלות לערך על המשימה בלבד בשימוש הוגן ברזולוציה לא גבוהה. אתה יכול להסתכל על משימות חלל דומות אמא של גולן - שיחה 20:55, 2 בדצמבר 2018 (IST)
נראה לי שלפי הסברים בקובץ Soyuz39_patch.png ב-commons אין מגבלות לשימוש בקבצים אלו ואף ניתן לעלות אותם לויקישיטוף. האם אני צודק? דוד א. - שיחה 06:59, 3 בדצמבר 2018 (IST)
הי דוד55 נראה שהם בויקישיתוף כשצריך להוסיף להם לרישיון את שתי התבניות הבאות {{PD-RU-exempt|type=logos and emblems}} {{Insignia}} אמא של גולן - שיחה 13:18, 5 בדצמבר 2018 (IST)
תודה רבה. נראה אם אסתדר עם הנושא. דוד א. - שיחה 17:11, 5 בדצמבר 2018 (IST)

צילום של להקת מחול משנות ה- 80[עריכת קוד מקור]

האם שילוב של תמונה של להקת מחול שצולמה בשנות ה- 80 בערך על הלהקה הוא בגדר שימוש הוגן? Orly Simon - שיחה 07:11, 4 בדצמבר 2018 (IST)

Orly Simon, על פניו כן בתנאי שאין בערך תמונות חופשיות כלשהן. Geagea - שיחה 02:57, 21 בפברואר 2019 (IST)

קטע אודיו בערך על יצירה[עריכת קוד מקור]

האם שילוב קטע אודיו של פחות מ- 30 שניות בערך על היצירה עצמה נחשב שימוש הוגן? Orly Simon - שיחה 07:16, 4 בדצמבר 2018 (IST)

האם כריכת תוכנייה שווה לכריכת ספר?[עריכת קוד מקור]

שלום, לפני כחודש ביקרתי באירוע מסוים, באירוע זה המשתתפים וצוות ההפקה קיבלו תוכנייה עם סידור האולם, ברכות ופרטים על המשתתפים. חשוב לציין שהקהל הרחב באירוע לא קיבל את התוכנייה.

דרך חברים בהפקה קיבלתי תוכנייה במתנה כמזכרת. האם העלאת הכריכה צריכה להיות בשימוש הוגן או כתמונה חופשית? 89.139.23.210

צילום מסמך ביחד עם המרחב[עריכת קוד מקור]

העליתי לויקישיתוף את שתי התמונות האלו

וקיבלתי הודעה שיש בעיה עם זכויות יוצרים. בעבר הסבירו לי שאם אני מצלם את המרחב ביחד עם האוביקט אין בזה בעיה וזה מה שעשיתי כאן. אשמח אם מישהו יעזור לי בעניין. קפדניקו - שיחה 10:29, 21 בדצמבר 2018 (IST)

מתייג את Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים קפדניקו - שיחה 09:14, 23 בדצמבר 2018 (IST)
"מצלם את המרחב ביחד עם האוביקט" - זה בעייתי. התמונות מפרות זכויות יוצרים. דרור - שיחה 13:39, 23 בדצמבר 2018 (IST)
לצערי, אני לא מצליח לראות את התמונות אז תשובתי מתייחסת באופן כללי לנושא ולא לתמונות הפרטניות שהופיע מעלה. אוביקט (עלון/תמונה/פסל/איור) המפורסם בשטח הציבורי, זכויות היוצרים עליו שייכים ליוצר/ים שלו. בהתאם לכך תצלום של האוביקט ופרסומו דורשם את הסכמתם. חריג לכך הוא צילום של המרחב באופן כזה שחלק מהאוביקט מופיע בצילום אבל כל עוד האוביקט הוא לא המוקד של הצילום. לדוגמא: צילום של פסל המוצב בכיכר רבין דורש את אישור הפסל כי התצלום הוא של היצירה שלו והיא מוקד הצילום. לעומת זאת, צילום רחב ופנורמי של כיכר רבין שחלק מהפסל מופיע בו, יכול, בחלק מהמקרים, לא לדרוש את אישור הפסל. Nimrodbr - שיחה 12:57, 28 בדצמבר 2018 (IST)
בישראל מותר לצלם פסל או מבנה אדריכלי במרחב הציבורי כיוון שבישראל יש חופש פנורמה. זה לא כולל תצלום של יצירה נגזרת כמו למשל תצלום של עלונים, תצלום של תצלום, תצלום של כריכת ספר וכו'. וכן, כאשר החלק המוגן ביצרה הוא אגבי אז אין בעיה (הסבר באנגלית). Geagea - שיחה 04:46, 29 בדצמבר 2018 (IST)

דפים סרוקים[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלאות דפים של ספרים ישנים סרוקים (בעיקר שערים) מתוך אתרים שונים, כגון היברו בוקס ואוצר החכמה, וכן אתרים שונים של מכירות פומביות, שמעלים קבצים שונים סרוקים? אם כן, איזה רשיון נצרך? בברכה בן-ימין - שיחה 01:28, 30 בדצמבר 2018 (IST)

בן-ימין. בדרך כלל, אם חלפו 70 שנה מפטירת היוצר, אזיי כן. הרישיון {{PD-scan|PD-old}}‏ או רישיון מדוייק יותר {{PD-scan|PD-old-auto-1923|deathyear=XXXXX}} כאשר במקום XXXXX לכתוב את שנת פטירתו של היוצר. ראה דוגמה קובץ:Zera Shimshon.jpg. ‏Geagea - שיחה 02:29, 30 בדצמבר 2018 (IST)
תודה על התשובה. אם הבנתי - האישור הוא על אף שאדם אחר סרק את היצירה!? בברכה בן-ימין - שיחה 14:30, 30 בדצמבר 2018 (IST)
בן-ימין, לא נוצרות זכויות יוצרים בסריקה של קובץ. Geagea - שיחה 03:01, 21 בפברואר 2019 (IST)
תודה לך על התשובה... בברכה בן-ימין - שיחה 14:13, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונות מתקופת השואה באתר "יד ושם"[עריכת קוד מקור]

האם יש בעיית זכויות יוצרים על תצלומים מתקופת השואה בצרפת שמפורסמים באתר "יד ושם"? Amikamraz - שיחה 22:07, 9 בינואר 2019 (IST)

Amikamraz, לצערי כן. יש לבדוק לגבי כל תצלום את מצב זכויות היוצרים. Geagea - שיחה 03:02, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונת טסלקופ כנראה מ-1904 שנמצאת בויקי הגרמנית[עריכת קוד מקור]

שלום, האם התמונה הזו אודות טלסקופ במצפה הכוכבים בארה"ב, המופיעה בויקי הגרמנית עם תג זמן של 1904 יכולה לעבור לויקישיתוף? אמא של גולן - שיחה 10:44, 14 בינואר 2019 (IST)

אמא של גולן, התמונה הזו פורסמה בשנת 1955 בספר של האסטרונום Henry C. King: ‏ The History of the Telescope‏ בשנת 1955 (כאן במהדורה מאוחרת יותר עמ' 317).
על פי התיאור בדף זה: "The Bruce telescope (Yerkes observatory) ca. 1904"
בוויקי הגרמנית מבקשים לא להעביר לוויקישיתוף כי אין מידע לגבי היוצר. אולי תוכלי למצוא מידע נוסף לגבי הקובץ. Geagea - שיחה 03:54, 21 בפברואר 2019 (IST)

כללי ויקימדיה לשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לבקש ממישהוא להעלות תמונות ששבעלותו לויקיפדיה, ויש סיכוי שהוא יסכים להעלות אותם לשימוש הוגן בלבד, כך שלא יהיו בעיות בשימוש מצד זכויות היוצרים, אבל אני רוצה לדעת מה ויקימדיה מאשרת שלא לאשר (דהיינו אילו זכויות הוא יכול להשאיר אצלו). david7031שיחה • ט' בשבט ה'תשע"ט • 14:42, 15 בינואר 2019 (IST)

david7031, אין דבר כזה לאשר תמונות בשימוש הוגן. אם אין תמונה בערך אפשר לשים תמונה/תמונות מעטות לפי תנאי שימוש הוגן. כל הזכויות בתמונה נשארות בידי בעל זכויות היוצרים. Geagea - שיחה 02:56, 21 בפברואר 2019 (IST)
Geagea, אם הבנתי נכון, הבעיה בשימוש הוגן היא גם פגיעה בזכויות של היוצר (שימוש בלי רשות), וגם שיש בויקיפדיה תמונות בלי רישיון חופשי. נניח הנימוקים האלו
 • מדובר בתמונה ברזולוציה נמוכה (רלוונטי רק לתמונה שמקורה בארצות הברית ובמדינות הדורשות תנאי זה – לא בתמונות שצולמו בישראל או בבריטניה).
 • שימוש זה אינו מגביל את בעלי הזכויות מלמכור את היצירה בכל דרך שהיא ואינו פוגע בהם כלכלית.
מסבירים למה אין פגיעה ביוצר.
והנימוקים האלו
 • הוספת התמונה לערך מעשירה אותו באופן משמעותי מכיוון שהיא משמשת לזיהוי או המחשת נושא הערך.
 • התמונה משמשת להמחשת אופן היצירה של יוצר היצירה.
 • מדובר בתמונה היסטורית רבת משמעות של אדם מפורסם, עצם מפורסם או אירוע מפורסם.
מסבירים למה חשוב שהתמונה תהיה בויקפדיה למרות שהיא לא חופשית.
הואיל ובמקרה שאני מדבר עליו, השימוש אמור להיות בהסכת היוצר, אז קיימת רק הבעיה של תמונות שאינן חופשיות בויקיפדיה, ורציתי לדעת מה הכללים לגבי באילו ערכים וכמה מותר לשים תמונות עם רישיון לא חופשי. david7031שיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ט • 11:09, 21 בפברואר 2019 (IST)
david7031, הסכמת היוצר היא חסרת משמעות מבחינתנו. הוא לא מסכים לשחרר את התמונה ברישיון חופשי כמו שאנחנו רוצים, עם אפשרות לשימוש מסחרי והסכמה ליצירת יצירות נגזרות. מה שנשאר הוא שימוש הוגן בהתאם לתנאי שימוש הוגן. ראה גם שאלות ותשובות נפוצות בנושא שימוש הוגן. Geagea - שיחה 00:53, 22 בפברואר 2019 (IST)
Geagea, זה בדיוק מה שאני טוען. שם כתוב:
"בהגדרה שימוש הוגן הנו הפרה של זכויות יוצרים."
"המחוקק מאפשר הפרה זו בצורה מוגבלת ולמטרות לימודיות בלבד."
"על פי כללי שימוש הוגן כאשר לוקחים תמונה (או מלל) מבעל הזכות מבלי רשותו, חייבים לקחת חלק קטן מהמלל או תמונה אחת מתוך תמונות רבות (לכל היותר שתים מאתר)"
נראה לי די ברור שאם זה עם רשות של היוצר, אז לדוגמא אפשר לקחת יותר משתי תמונות מאתר אחד. מה לגבי כמה תמונות באותו ערך? האם זה כלל של הקרן או כלל שנועד למנוע פגיעה ביוצר?
david7031שיחה • י"ט באדר א' ה'תשע"ט • 19:55, 23 בפברואר 2019 (IST)
david7031, לא כל כך הבנתי אותך. אנחנו צריכים אישור לשחרור זכויות יוצרים לפי אחד מהרישיונות שלנו שכולל הסכמה לשימוש מסחרי והסכמה ליצירה נגזרת. אם אין הסכמה כזו יש לשקול לאייר ערך בקובץ בשימוש הוגן. בתנאי שאין קובץ חופשי אחר לאיור הערך. Geagea - שיחה 17:00, 4 במרץ 2019 (IST)

שימוש בתמונה מעיתון שכבר לא קיים[עריכת קוד מקור]

האם שימוש בתמונה מעיתון תל אביב שכבר לא קיים וכתבות שלו נמצאות רק בארכיון האינטרנט מותרות לשימוש--Yossipik - שיחה 19:56, 23 בינואר 2019 (IST)

Yossipik, לא. יש לבדוק מצב זכויות יוצרים לגבי כל קובץ או כתבה. Geagea - שיחה 02:53, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונות אלבום/ סינגל[עריכת קוד מקור]

אני יוצר כרגע טיוטה לערך על השיר סתם (סטטיק ובן אל) ודרושה תמונת הסינגל. כיצד להעלות זאת לויקיפדיה, אם בכלל? 14:36, 5 בפברואר 2019 (IST)מישהו בוויקיפדיה - שיחה

מישהו בוויקיפדיה, ר’ עזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן (אליו הגעתי מהדף ויקיפדיה:העלאת קובץ לשרת שמקושר מרשימת הקישורים שבצד). Tzafrir - שיחה 19:14, 5 בפברואר 2019 (IST)

תמונה של ארנסט המינגוויי בויקי באנגלית[עריכת קוד מקור]

בויקי באנגלית כתוב שאפשר להעלות את התמונה הזאת לויקישיתוף כי היא ברשות הציבור בארצות הברית. אין לי מושג איך מטפלים בתמונות כאלה, מישהו יכול להעלות אותה? מנחם.אל - שיחה 20:48, 5 בפברואר 2019 (IST)

מנחם.אל, אני רואה שכבר ביצעת את ההעברה - קובץ:Hemingway hunting Africa.jpg. ‏Geagea - שיחה 03:03, 21 בפברואר 2019 (IST)
כן הצלחתי בסוף; אחרי שראיתי שחנה לא פעילה, הבנתי שאם אין אני לי מי לי...מנחם.אל - שיחה 12:07, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונות לשימוש ברישיון הוגן בערכים לאישים שאינם בין החיים[עריכת קוד מקור]

בעקבות דיון במזנון אשמח לעזרה בהעלאת תמונה בערך של אריק רודיך וגם לדעת באופן כללי לערכים נוספים על תהליך האיתור ברשת לתמונה שניתן להשתמש בה בשימוש הוגן--Yossipik - שיחה 22:05, 11 בפברואר 2019 (IST)

לא הבנתי את השאלה - האם זו שאלת זכויות יוצרים - או שאלה טכנית. דרור - שיחה 22:12, 11 בפברואר 2019 (IST)
אני מניח שגם וגם. ודרך אגב, בהודעה שמחקת כתבת שהכללים לא מאפשרים שימוש הוגן. למה לא? הרי הוא מת.
ולשואל, אתה מוזמן לפנות לבת שלו, אולי היא תוכל לסייע לך. david7031שיחה • ז' באדר א' ה'תשע"ט • 22:15, 11 בפברואר 2019 (IST)
דרור, זו שאלה טכנית כדי להבין את התהליך של איתור תמונה ברשת מאתר / מכתבה / פייסבוק או כל מקור אחר והשימוש בה הרישיון שימוש הוגן. ול-david7031, אני רוצה לנסות להוסיף מתוך מה שמצוי ברשת קודם ואם לא אז נפנה הלאה--Yossipik - שיחה 22:20, 11 בפברואר 2019 (IST)
Yossipik תחפש כאן
למרות שבאופן עקרוני ברור שעדיף להכניס תמונה עם רישיון חופשי, ולא ברור לי למה אתה מעדיף לחפש ברשת. david7031שיחה • ז' באדר א' ה'תשע"ט • 22:36, 11 בפברואר 2019 (IST)
david7031, תודה אבל לא לזה התכוונתי. התכוונתי לתהליך אותו יש לעשות כדי להוסיף תמונה שהרי זאת לא תמונה שנמצאת אצלי במחשב אלא משהו שאני מאתר מהרשת. העניין הוא מה לבחור ואיך להעלותו.--Yossipik - שיחה 23:31, 11 בפברואר 2019 (IST)
א. תאתר את התמונה הכי טובה שאתה מוצא (אין קריטריונים לתמונה טובה, אבל אני סומך עליך). ב. תוריד אותה למחשב. ג. תעבוד לפי ההוראות בדף [[עזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן|הזה]. בהצלחה. david7031שיחה • ז' באדר א' ה'תשע"ט • 23:35, 11 בפברואר 2019 (IST)
זה לא הדרך. פנה למשפחה, ובקש מהם תמונה חופשית טובה, ואז תעלה אותה ברישיון חופשי. (אם ניתן להשיג תמונה חופשית זה לא "שימוש הוגן"). דרור - שיחה 12:45, 12 בפברואר 2019 (IST)
דרור, תודה. אולי אעשה זאת בשלב מאוחר. כרגע נראה לי שאעלה את מה שרוב האתרים העלו והשתמשו בכתבות שלהם וזה את תמונה מהאלבום שלו סטאללה--Yossipik - שיחה 13:58, 12 בפברואר 2019 (IST)

קובי מרימי[עריכת קוד מקור]

התמונה הזאת הועלתה לויקישיתוף, אני חושב שהיא מפרה זכויות יוצרים. אשמח שתבדקו את זה. – אסף (Sokuya)שיחה 22:06, 13 בפברואר 2019 (IST)

רשום במפורש שם היוצר שהוא שונה משם המשתמש שהעלה את התמונה. שמתי שם תבנית המבקשת אישור מבעלי הזכויות בתמונה. אם האישור לא יינתן היא תימחק אוטומטית כעבור שבוע. Dovno - שיחה 22:13, 13 בפברואר 2019 (IST)

שוק הסיטונאים[עריכת קוד מקור]

האם אפשר להוסיף לויקיפדיה תרשים של שוק הסיטונאים שפורסם בעיתון "ידיעות תל אביב" בשנת 1955? ראו קישור מצורף. – אסף (Sokuya)שיחה 17:44, 14 בפברואר 2019 (IST)

Sokuya, כנראה שלא. לא מדובר בתצלום ולכן תבנית {{PD-Israel}} לא מתאימה ובוודאי לא חלפו 70 שנה ממות היוצר. Geagea - שיחה 02:49, 21 בפברואר 2019 (IST)

אסף גורן[עריכת קוד מקור]

התמונה הבאה שהועלה לוויקידיתוף מפרה זכויות יוצרים. לא מדובר בתמונה חופשית. – אסף (Sokuya)שיחה 15:54, 19 בפברואר 2019 (IST)

אסף, בוויקישיתוף, אם תיכנס להגדרות ("preferences") ושם ללשונית "Gadgets", תוכל להדליק את האפשרות בשם "Quick delete" (זה תחת "Maintenance tools"). זה מוסיף לך מספר אפשרויות שימושיות בתפריט הצד בוויקישיתוף כדי לסמן בקלות תמונות החשודות כבעייתיות. למשל "No permission" אם חסר אישור מסודר מבעלי התמונה, או אפילו "Report copyright violation" אם זו הפרה ברורה. Dovno - שיחה 16:21, 19 בפברואר 2019 (IST)
הו מעולה, לא הכרתי את זה. תודה! עכשיו אטריד אותך פחות. – אסף (Sokuya)שיחה 16:31, 19 בפברואר 2019 (IST)
אפילו הכנתי דף מיוחד לדברים האלה: עזרה:תמונות/ניטור. Geagea - שיחה 02:51, 21 בפברואר 2019 (IST)

הסירו את הערך שלי שנכתב בנושא ארגון אזרחי, בעזרת ובשיתוף מנכ"ל אותו ארגון ובשימוש במידע אתר הארגון.[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#הסירו את הערך שלי שנכתב בנושא ארגון אזרחי, בעזרת ובשיתוף מנכ"ל אותו ארגון ובשימוש במידע אתר הארגון.

כתבות מ"קול העם"[עריכת קוד מקור]

שלום. קובץ:בגץ רבסיה 1951.jpg מכיל צילומי כתבות מ"קול העם" מהשנים 1951–1958. כמה שאלות:

 1. האם עדיין יש עליהן זכויות יוצרים? אם לא, האם מותר להעלות אצלנו ובאיזה רשיון? (כרגע מעלת הקובץ עשתה זאת תחת הטענה שהיא היוצרת ומשחררת לרשות הציבור, וזה ודאי שגוי).
 2. המשתמשת גם העלתה את הקובץ לוויקישיתוף, בשם File:בגץ רבסיה 1951 - קרדיט- JPress NLI & Tau.jpg. אם אכן פגו זכויות היוצרים אז רק צריך לתקן שם את הקרדיט. אולם אם עדיין מוגן יש למחוק משם, כמובן.

תודה, Dovno - שיחה 09:09, 28 בפברואר 2019 (IST)

Tirzah135, יש על הכתבות עדיין זכויות יוצרים ולכן אי אפשר להעלות את הסריקות לוויקישיתוף. במקום התמונה אפשר לקשר לכתבות באתר עיתונות יהודית היסטורית. Tzafrir - שיחה 09:20, 28 בפברואר 2019 (IST)

צילום מסך מהממשק של מדיה-ויקי[עריכת קוד מקור]

אני רוצה להעלות צילום מסך של חלק מהממשק של מדיה-ויקי, במקרה הזה של הכפתור "תצוגה מקדימה", שהתמונה הנוכחית שלו בויקישיתוף מדיה:Preview-help-he.png Preview-help-he.png מיושנת. הבעיה היא, שאיני יודע תחת איזה רשיון או רישיונות עלי להעלות את התמונה.. מעולם לא העליתי קובץ לויקישיתוף קודם לכן, כך שאיני בקי ברשיונות והנהלים.
אשמח מאוד לעזרה נועם ימיני - שיחה 22:28, 3 במרץ 2019 (IST)

ציור של אדם שמת באיטליה ב-1911[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה.

כאן מובא ציור של אדם שמת באיטליה ב-1911. האם אפשר לצאת מתוך נקודת הנחה כי חלפו 70 ממות היוצר? או שמא זהו ציור של מאייר חדש שצייר על בסיס תמונה או ציור ישן? האם יש אפשרות להשתמש בתמונה הזו? תודה, Biegel - שיחה 23:40, 10 במרץ 2019 (IST)

Biegel, לא. יכול להיות שהצייר עדיין חי. אם הציור מבוסס על תצלום אזיי גם לצלם יש זכויות יוצרים והציור הוא יצירה נגזרת. Geagea - שיחה 16:48, 22 באפריל 2019 (IDT)

זכויות יוצרים על תמונה[עריכת קוד מקור]

האם התמונה של הרב אהרן הכהן שנמצאת כאן מוגנת בזכויות יוצרים? הנ"ל נפטר ב1936 (לפני83 שנה) אין לי מושג מי יצר את התמונה. העתק בשחור לבן של התמונה פורסם בספר כבר לפני 60 שנה. david7031שיחה • ו' באדר ב' ה'תשע"ט • 22:38, 12 במרץ 2019 (IST)

david7031, העליתי את התמונה לוויקישיתוף - קובץ:Aharon ben Yosef ha-Kohen.jpg. ראה גם הערה בדף השיחה של הערך. Geagea - שיחה 04:19, 17 באפריל 2019 (IDT)
ראיתי. ראה תגובתי. david7031שיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ט • 07:27, 17 באפריל 2019 (IDT)

מה דינו של מסמך משפטי?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

שלום שוב, לא מצאתי בדפי העזרה תשובה לשאלה הזאת: יש בידי צילום של הצהרה שניתנה בפני בג"ץ. שם המצהיר הושחר, לאור בקשתו לשמור על אנונימיות. שאלתי היא: מי הבעלים החוקי של המסמך? האם ניתן להעלותו כפי שהוא, כדי לצרף את התמונה לערך? מדובר בערך המאבק להרחקת אסדת לוויתן, וההצהרה מוכיחה טענות על ניסיונות להשתיק את המאבק. תודה! המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 08:17, 27 בפברואר 2019 (IST)

סעיף 6 בחוק זכות יוצרים, התשס״ח–2007 אומר: פרסומים רשמיים: 6. על אף הוראות סעיף 4, לא תהא זכות יוצרים בחוקים, בתקנות, בדברי הכנסת ובהחלטות שיפוטיות של בית משפט או של כל רשות שלטונית המפעילה סמכות שפיטה על פי דין.. למיטב הבנתי אין זכויות יוצרים בהחלטות השיפוטיות אולם בכל היתר יש לפי. Geagea - שיחה 15:48, 4 במרץ 2019 (IST)
תודה משתמש:Geagea! שאלת המשך: המסמך הזה אינו החלטה שיפוטית, אלא תצהיר של אחד הצדדים בעתירה לבג"ץ. מהי הבנתך במקרה הזה? אגב, אין לי בעיה לקבל מאותו צד, ויתור על זכויות יוצרים. השאלה האם זה מספיק במקרה זה. תודה. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 16:30, 4 במרץ 2019 (IST)
לדעתי כן אבל אני לא עורך דין. אולי משתמש:Deror avi יוכל לעזור. Geagea - שיחה 16:44, 4 במרץ 2019 (IST)
הזכויות בתצהיר הם למצהיר (ואולי גם לעורך הדין שניסח בפועל את התצהיר). אני לא רואה שום דרך שניתן להעלות מסמך זה לויקיפדיה ברישיון חופשי (וגם ויקיפדיה, כאנציקלופדיה לא יכולה להחזיק מסמך כזה. אם כבר אפשר היה להעלות - אז לויקישיתוף). וצריך שכל אדם שמוזכר בתצהיר יוותר על זכותו לפרטיות. דרור - שיחה 20:36, 4 במרץ 2019 (IST)
- סוף העברה

המתנהלאיטו, אני לא עורך דין אבל הערה מתבקשת: המצהיר יהיה חייב לחשוף את זהותו לפחות בפני מי שיקבלו את הפניה במערכת OTRS. האם מקובל לשים בוויקישיתוף מסמך שבעלי זכויות היוצרים עליו חסוי? Tzafrir - שיחה 20:06, 22 במרץ 2019 (IST)

אני באמת לא יודע. כרגע זה פחות רלוונטי, אני אולי אוסיף קישור לאתר שבו המסמך נמצא (בהסכמת המצהיר), ולא את המסמך עצמו. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 13:40, 23 במרץ 2019 (IST)

האם מותר להעלות צילום של כתבה מהעיתון, ידיעות אחרונות 1960?[עריכת קוד מקור]

לא קיימת בעיית זכויות יוצרים על התמונה בכתבה (תמונה ששייכת למשפחתי), אני תוהה לגבי עצם הכתבה עצמה Vivitelaviv (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

התשובה שלילית: זכויות היוצרים על הכתבה עדיין לא פגו וידיעות אחרונות לא פרסמו את הכתבה כתוכן חופשי. לעניין התמונה: זה יהיה הכי פשוט אם יש לכם עותק נוסף של התמונה שלא פורסם בעיתון (הוא בטח יהיה גם באיכות טובה יותר). Tzafrir - שיחה 17:54, 27 במרץ 2019 (IST)

זכויות יוצרים על תמונת מחזור מבית ספר[עריכת קוד מקור]

התגלגלה אלי תמונה של זכריה באומל כתלמיד בבית ספר יסודי, ואני מעוניין להעלות אותה לערך עליו. הבעיה - האם התמונה משוחררת מזכויות יוצרים? הצלם (האלמוני) בא כנראה בשליחות ובתשלום בית הספר, לצורך צילום תמונת מחזור עבור בית הספר והתלמידים, אז למי שייכות זכויות היוצרים על התמונה? הצלם הרי עשה את התמונה בעבור בית הספר (ולכן על פניו הזכויות שייכות לבית הספר), ומצד שני בית הספר חילק את התמונה לתלמידים לשימושם ללא כל הגבלות, כדרכו של עולם. האם התמונה משוחררת מזכויות יוצרים, או שהם שייכות לבית הספר, או לאחר? נת- ה- - שיחה 17:25, 4 באפריל 2019 (IDT)

יש למישהו זכויות יוצרים על התמונה. Tzafrir - שיחה 17:47, 4 באפריל 2019 (IDT)
ולדעתך הוא? נראה שאם יש זכויות על תמונה כזו, הרי הם שייכים להנהלת בית הספר ששכרה את הצלם. נת- ה- - שיחה 17:50, 4 באפריל 2019 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: :לכאורה, זכויות היוצרים שייכות למי ששילם על התמונה (ככל הנראה בית הספר). זה שהוא ככל הנראה נתן להם לעשות איזה שימוש שהם רוצים, זה לא מספיק. צריך שהוא יצהיר את זה. אם מנהל בית הספר יכותב אישור זה נראה לי מספיק, אבל אני לא בטוח. david7031שיחה • כ"ט באדר ב' ה'תשע"ט • 18:03, 4 באפריל 2019 (IDT)
נת- ה-, זכויות היוצרים שייכות לצלם שכנראה מחזיק בתשלילים ויכול לעשות עותקים נוספים לפי דרישה. בישראל יש חריג מסוים (לא רק בישראל) ש"זכויות יוצרים ביצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין" סעיף 35 ב לחוק זכויות היוצרים הישראלי. אולם צילום בית הספר אינו צילום אירוע פרטי. Geagea - שיחה 16:13, 22 באפריל 2019 (IDT)
מדוע שלא יחשב כאירוע פרטי? בית הספר הוא שטח פרטי לעניין זה שהנהלת בית הספר שולטת בכניסה ויציאה אליו, ואין זה 'שטח ציבורי פתוח'. לפי דבריך, כל צילום אירועים במוסד חינוכי (אוניברסיטאות, ישיבות וכו') אף שנעשים בהזמנה ובתשלום אינם מקנות זכויות יוצרים למוסד, וזה נראה מופרך. באופן פרטי במקרה דנן, התמונה צולמה לפני זמן רב וחל עליה חוק זכויות היוצרים הישן (גרסה 1911), שנותנת כח רב יותר למזמין העבודה אם שילם עליה, ועל כן הוראות הסעיף הנזכר אינם רלוונטיות למקרה. נת- ה- - שיחה 09:51, 24 באפריל 2019 (IDT)
נת- ה-, לא ציינת שנה ולכן הנחתי שמדובר בתמונה עכשווית. אתה צודק באבחנה לגבי תחולת החוק. חוק זכויות היוצרים (2007) חוקק ב-25 בנובמבר 2007 ותחולתו היא חצי שנה מאחר יותר, היינו: 25 במאי 2008. סעיף 5 (1) (א) של חוק זכות יוצרים, 1911, אכן קובע כי שאם אדם שילם עבור תשלילי התמונות הרי שזכויות היוצרים בידיו. העברת התמונות במתנה לתלמידים אינה כוללת העברת זכויות יוצרים. לגבי "אירוע פרטי" נראה לי שהכוונה היא לאירוע פרטי ולא לשטח פרטי. האם צילום תמונה קבוצתית של תלמידי ביתי ספר היא אירוע פרטי? דרור דעתך. Geagea - שיחה 15:54, 24 באפריל 2019 (IDT)
או בית הספר או הצלם הם בעלי זכויות היוצרים. דרור - שיחה 20:24, 24 באפריל 2019 (IDT)
ובהמשך לכך - מה דין תמונות מחזור שהמצולמים בהם שילמו עבורם? ספציפית אני מחזיק בתמונת מחזור של קורס צבאי מ-1979. --ריהטא - שיחה 05:39, 1 בינואר 2020 (IST)
מצטרף לשאלה. תמונת מחזור שהוזמנה על ידי כלל התלמידים ואף שולמה על ידם, (ללא התערבות מוסד הלימודים) מה דינה? בברכה בן-ימין - שיחה 13:00, 1 בינואר 2020 (IST)

NASA- שימוש במדיה שונות[עריכת קוד מקור]

קישור חיצוני להסבר במה אפשר להשתמש מחומרי NASAEliran t (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

שים לב שהרבה מהנחיות אלו של NASA לא רלוונטיות לצורך שימוש בוויקיפדיה, המצריכה רשיון חופשי, אשר, בין השאר, דורש לאפשר "לעשות ביצירה שימוש לכל מטרה, לרבות מטרה מסחרית". Dovno - שיחה 10:22, 16 באפריל 2019 (IDT)
מדובר על חומר ללא זכויות יוצרים, כלומר ברשות הציבור. באופן כללי ליצירות של הממשל האמריקאי אין זכויות יוצרים. יש תבניות יעודיות בוויקישיתוף לסיבות שונות לכך שיצירה היא ברשות הציבור ואחת מהן היא מן הסתם תוכן שנוצר על ידי נאס״א. Tzafrir - שיחה 20:34, 16 באפריל 2019 (IDT)

האם אפשר להשתמש בתמונות מספר שזה מה שכתוב בו?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

מתנדבי OTRS, אני מתכוון למה שכתוב בתמונות הבאות

DSC 0030א.jpg
DSC 0031ב.jpg
DSC 0032ג.jpg

--שלום1234321שיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ט • אם אני לא עונה תפסיקו להתעטש 11:56, 17 באפריל 2019 (IDT)

- סוף העברה
שלום1234321, לא. צריך אישור מבעל/י זכויות היוצרים. Geagea - שיחה 14:18, 17 באפריל 2019 (IDT)

שימוש בצילום של עיתון ישן שמקור הצילום מאתר שנותן רשות להשתמש בתנאי שמציינים קרדייט[עריכת קוד מקור]

העלאתי את המונה הבאה ורשמו שיש בעיה בזכויות יוצרים של התמונה למרות שציינתי מקור והאתר שממנו לקחתי מסכים בתאני שמציינים קרדיט איך אני מעלה את התמונה בצורה שלא יבטלו לי את העלאה זו התמונה : מקור עיתון חירות מקור התמונה אתר http://ranaz.co.il קישור:http://ranaz.co.il/articles/article1835_19631125.asp

אשמח שעזרו לי איך לפתור את הבעיה? שעועיתהגלידה (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

משתמש:שעועיתהגלידה, העיתונאי שכתב את הכתבה הוא נח זבולוני (1910-2004). הכתבה מוגנת בזכויות יוצרים ובמקרה הזה יש זכויות יוצרים גם לעיתון (עורך העיתון). מחקתי את הקובץ מוויקישיתוף. תוכל לקשר לכתבה באתר העיתונות העברית ההיסטורית. Geagea - שיחה 15:14, 22 באפריל 2019 (IDT)

גוגל מפות[עריכת קוד מקור]

האם אפשר לעלות תמונה מתוך גוגל מפות ? לחיים • י"ט בניסן ה'תשע"ט 22:47, 24 באפריל 2019 (IDT)

לא. עבור מה זה נדרש? Tzafrir - שיחה 03:00, 25 באפריל 2019 (IDT)
עבור בניין שיש עליו ערך לחיים • כ' בניסן ה'תשע"ט 13:30, 25 באפריל 2019 (IDT)

ילדי בית העץ (סדרת טלוויזיה)[עריכת קוד מקור]

הי, לדעתי כל תקצירי הפרקים מועתקים מתקציר הפרקים ביו טיוב. לעומת זאת בכללי הערך בסדר. האם נדרש לתקן? אמא של גולן - שיחה 17:05, 27 באפריל 2019 (IDT)

דעתי (לא כמומחה זכויות יוצרים) היא שזו אכן הפרה שיש להסיר מהערך. מדובר בתקצירי העלילה של 60 פרקים, אז משהו כמו 100+ משפטים מועתקים מילה במילה (בין אם מיוטיוב או מאתר תאגיד השידור כאן). Dovno - שיחה 23:07, 27 באפריל 2019 (IDT)
נענה ארבע פסקאות למטה: "בכל מקרה לקיחת תקציר של מישהו אחר זו הפרת זכויות יוצרים.". Dovno - שיחה 00:18, 13 במאי 2019 (IDT)

שימוש בלוגו בשלושה ערכים[עריכת קוד מקור]

שלום, הלוגו קובץ:לוגו כשרות לנדא.jpeg נמצא בשימוש הוגן בערך יצחק אייזיק לנדא ובערך שבח צבי רוזנבלט, אך למעשה ייעודו האמיתי הוא הערך בד"ץ הרב לנדא שנכתב לאחרונה. האם מותר להכניסו גם לשם? מוטיאל - שיחה 18:43, 1 במאי 2019 (IDT)

מוטיאל, אני מסכים. מדובר בלוגו של בד"ץ הרב לנדא. לדעתי יש להסיר מהערכים האחרים. לא מדובר בלוגו של יצחק אייזיק לנדא או שבח צבי רוזנבלט (תיוג לחיים 2). ‏Geagea - שיחה 08:53, 2 במאי 2019 (IDT)

השתמשו בתמונה שצילמתי ל google maps בדף של ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

לפני מספר שנים צילמתי תמונה של מקום מסויים ולפני שבוע נכנסתי לבדוק משהו על המקום הזה בויקיפדיה. להדהמתי ראיתי את אותה התמונה בדיוק שצילמתי בעצמי (אחד לאחד- אותה אישה הולכת באותו כיוון, אותו אוטו מחנה על המדרכה באותו המיקום ועוד...) בדף של ויקיפדיה. רציתי לשאול, למרות שזה רק תמונה ושזה לא כזה עקרוני לי, מה עליי לעשות בכזה מצב? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ציין בבקשה את שם הקובץ או קישור לתמונה וכן גם קישור לדף בו מופיעה התמונה ב-Google Maps. כעקרון, במקרה זה יש לדווח על הפרת זכויות יוצרים והתמונה תמחק. Geagea - שיחה 08:57, 2 במאי 2019 (IDT)

צילום מסך מסרט[עריכת קוד מקור]

לדף של הסרט. מה למלא בתיאור? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

בדיוק מה שכתבת פה צילום מסף מהסרט ... ‏Geagea - שיחה 09:00, 2 במאי 2019 (IDT)

תקציר סרט[עריכת קוד מקור]

שלום לכם חברים יקרים,
עלתה לי תהייה - כיצד תקצירי סרטים מפורסמים באתרים רבים, ללא הפרת זכויות יוצרים?
האם מדובר בשימוש הוגן? האם הם קיבלו היתר? האם מדובר בקניין רוחני לכל דבר והם סתם מפרים?
הקשר לאירוע הרלוונטי.
תודה!
בר הראלשיחה 20:15, 2 במאי 2019 (IDT)

תקציר נכתב על ידי מישהו. הוא היוצר. אם עשה זאת בתשלום כחלק מעבודתו הרי שזכויות היוצרים שייכות למעביד. בכל מקרה לקיחת תקציר של מישהו אחר זו הפרת זכויות יוצרים. תוכל תמיד לעשות תקציר במילים שלך. Geagea - שיחה 22:19, 5 במאי 2019 (IDT)

הוספת לוגו של עמותה[עריכת קוד מקור]

שלום, ברצוני להוסיף קובץ תמונה מסוג JPG - לוגו של עמותת ידיד לחינוך לערך ידיד לחינוך. יש בידי אישור להעלאת הקובץ. תחת איזה רשיון להעלות את הלוגו? הקובץ נמצא במחשב שלי או בגוגל תמונות: http://www.pulseem.com/Pulseem/ClientImages/2225///19528e55ade7424b9fb3e3d2e6031cff..jpg בתודה, --Mashalif - שיחה 22:12, 5 במאי 2019 (IDT)

Mashalif, לוגו העמותה בערך על העמותה אפשר להעלות בשימוש הוגן. לא צריך בשביל זה לשחרר את זכויות היוצרים לנחלת הכלל. עשיתי זאת עבורך. אם תרצה בכל זאת לשחרר לנחלת הכלל ראה הנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏ Geagea - שיחה 22:26, 5 במאי 2019 (IDT)

מודעת רחוב[עריכת קוד מקור]

מודעה רבנים לנדא ורוזנבלט.jpg

זוהי תמונה של מודעת רחוב עם טקסט. את התמונה צילמתי בעצמי. הטקסט מעדכן באופן טכני מספר עניני כשרות על זני פירות שונים. המידע שם היה אקטואלי לזמנו, וכיום לא רלוונטי. המידע גם אינו בו שום עניין כלכלי או מסחרי. האם לדעת המומחים ניתן לפרסם את התמונה? חיים נהרשיחה • א' באייר ה'תשע"ט 15:29, 6 במאי 2019 (IDT)

חיים נהר, הטקסט מוגן בזכויות יוצרים של מי שחתום על המסמך. חופש הפנורמה לא חל כאן כיוון שמלל לא נכלל במסגרת חופש הפנורמה והמודעה לא מוצגת באופן קבוע במרחב הציבורי. Geagea - שיחה 05:30, 11 במאי 2019 (IDT)
תודה. אטשטש את הטקסט. חיים נהרשיחה • ז' באייר ה'תשע"ט 21:01, 11 במאי 2019 (IDT)

מדלייה שתמונתה הופיעה בעיתון ב1869 ומוגנת בזכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור]

שלום, לפי הכתוב באתר המדליה הזו לקוחה מאיור שהופיע בעיתון ב1869. למה התמונה מוגנת בזכויות יוצרים? בגלל הצילום ברזולוציה גבוהה? אם אעתיק ברזולוציה נמוכה אוכל להשתמש בה? אמא של גולן - שיחה 09:58, 10 במאי 2019 (IDT)

אני לא עורך דין, אבל לעניות דעתי ההטבעה של הלוגו שלהם על התמונה יוצרת יצירה חדשה שהיא כבר מוגנת בזכויות יוצרים. Tzafrir - שיחה 22:02, 10 במאי 2019 (IDT)
אמא של גולן, מדובר באיור מהמגזין The Illustrated London News ‏volume LV מה-9 באוקטובר 1869. אפשר למצוא את האיור גם במקור: כאן. אז ככה:
ראשית, הרזולוציה לא קובעת אם יצירה היא בנחלת הכלל או לאו. יש איזה עניין עם הרזולוציה כאשר עושים שימוש בקובץ בשימוש הוגן.
לגבי שאלתך "למה התמונה מוגנת בזכויות יוצרים?": זכויות היוצרים הם למשך חיי היוצר (המאייר במקרה הזה) ועד ל-70 שנה מפטירתו. אם את מצליחה לראות ולזהות את שם המאייר אז זה פשוט. בודקים אם חלפו 70 שנה מפטירתו. במקרה הזה זה לא ברור. אז תאורטית התמונה יכולה להיות עדיין בזכויות יוצרים. מצד שני סביר יותר שהיא בנחלת הכלל. יש בוויקישיתוף לא מעט קבצים מאותו מגזין כאן. לאחר דיונים ארוכים יצרו בוויקישיתוף את תבנית הרישיון PD-old-assumed ואפשר לעשות שימוש בתבנית הרישיון בקבצים שבהם שם היוצר לא ברור וחלפו 120 שנה מפרסום היצירה. אני חושב שקובץ זה עומד בתנאי הזה. אגב הכיתוב במגזין מפנה אותך לעמוד 368 באותו מגזין וגם שם יש איור מעניין. Geagea - שיחה 05:27, 11 במאי 2019 (IDT)
Geagea תודה רבה !! זה ממש מגניב. אמא של גולן - שיחה 09:39, 11 במאי 2019 (IDT)

לוגו של פרס ספרותי[עריכת קוד מקור]

שלום, אני רוצה לעדכן את הערך פרס גפן שהלוגו שלו השתנה. האם נדרש רישיון עבור תמונת הלוגו החדש? ואם כן, איזה טופס עלי לשלוח לאגודה שמחלקת את הפרס (ובעלת הזכויות)? דקל ער - שיחה 16:20, 12 במאי 2019 (IDT)

דקל ער, הקובץ:לוגו פרס גפן לספרות ספקולטיבית.jpg הועלה לוויקישיתוף ואינו כולל אישור כנדרש על פי דף ויקיפדיה:OTRS. אין חובה לשחרר לנחלת הכלל קובץ לוגו. הוא יכול להימצא בערך בשימוש הוגן. הבעיה שהקובץ נמצא בשימוש במיזמים בשפות השונות. אזיי ישנן 2 אפשרויות:
 • להעלות את הקובץ בשימוש הוגן בכל אחד מהמיזמים בשפות השונות ולבקש מחיקה בוויקישיתוף.
 • לשלוח אישור לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 23:02, 5 ביוני 2019 (IDT)
תודה, זה בבדיקה מול בעלי הזכויות. דקל ער - שיחה 21:55, 8 ביוני 2019 (IDT)
Geagea קיבלתי כעת תגובה שמבקשים לא להעלות לשימוש חופשי אלא לשימוש הוגן בלבד. כיצד ניתן למחוק מוויקישיתוף? סליחה, זו הפעם הראשונה שאני מעלה תמונה לויקיפדיה. דקל ער - שיחה 14:10, 16 ביוני 2019 (IDT)

סוג רשיון[עריכת קוד מקור]

אני מדבר עם צלם בקשר לשימוש בתמונות שלו בויקיפדיה. באיזה רישיון כדאי לו להשתמש אם הוא מסכים שהתמונות שלו יהיו בשימוש חופשי במיזמי ויקימדיה, אך בגופים חיצוניים כגון אתרי חדשות לא יוכלו להשתמש בתמונות אלה ללא תשלום? Zeze62 - שיחה 21:48, 25 במאי 2019 (IDT)

Zeze62, אין אצלנו רישיונות המגבילים שימוש מסחרי בתמונות. הצלם חייב לשחרר לנחלת הכלל את הזכויות כולל שימוש מסחרי ויצירה נגזרת. הוא כמובן יכול לחייב שיינתן לו קרדיט. המומלץ זה CC-BY-SA-4.0 שאומר שמי שעושה שימוש ביצירה יהיה חייב לתת לו קרדיט ואם הוא עושה יצירה נגזרת אזיי גם היא צריכה להיות ברישיון חופשי דומה. Geagea - שיחה 22:56, 5 ביוני 2019 (IDT)
תודה Geagea. העליתי היום את קובץ:Adva Cohen.jpeg שהצלם צילם. העליתי את התמונה כמו שצריך? Zeze62 - שיחה 15:33, 21 ביוני 2019 (IDT)
Zeze62 נראה בסדר. השלב הבא הוא לשלוח אישור למייל של OTRS‏ (permissions-he@wikimedia.org) אישור מהצלם לפי הנוסח בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 06:37, 22 ביוני 2019 (IDT)
בסדר. תודה על העזרה Zeze62 - שיחה 11:14, 22 ביוני 2019 (IDT)

שימוש בתצלום שחקן בהעדר תמונה חופשית[עריכת קוד מקור]

כאשר אין תמונה חופשית של שחקן קולנוע, האם שימוש בתמונות כלהלן נחשב שימוש הוגן?
1. תמונת השחקן באתר IMDb.
2. יצירת לכידת מסך מתוך סרטון ראיון עם השחקן.
--נדב - שיחה 09:33, 27 במאי 2019 (IDT)

נדב לא ניתן להשתמש ברישיון שימוש הוגן לשחקן שעדיין בחיים. אמא של גולן - שיחה 17:21, 6 ביוני 2019 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שלום רב אני מעוניינת לפתוח ערך בפעם הראשונה בוקיפדיה, ערך ביוגרפיה חדש.. תחת שם "מועין חאטום" שהיה פילוסוף משורר, סופר, וצייר.. בעל השיגים מרשימים בכל התחומים הללו ועוד! יש לציין שהדף יתורגם לעברית גם כן! כל החומרים הרליוונטים והמקוריים קיימים אצלי כיוון שאני הבת שלו.. וכי חלק מהחומר נמצא בספרים וציורים שפרסם בספרים או באינטרנט לפני מותו (ב6 פברואר 2019), וחלקם ישנים מאוד אך שמורים אצלנו ולא פרסמו וחלקם פרסמו לפני שנים רבות! שאלתי כאן נוגעת לאופן הנכון ביצירת הדף ובעיקר בגלל חוק זכויות יוצרים אינני רוצה להשתמש בחומר שיחסום בפני את הערך.. כי צירתו חשובה לי מאוד, ומצד שני חשוב שיהיה ערך שלם ומקיף. לכן אשמח להסבר מפורט על אופן השימוש במידע בצורה הנכונה

תודה מראש חנין מועין חאטום --Haneen Hatoum - שיחה 15:33, 6 ביוני 2019 (IDT)

שלום חנין. מה שאת צריכה לעשות, זה לכתוב את הערך במילים שלך, ולא להעתיק פסקאות מספרים אחרים. ואז גם אם את מתבססת על ספרים אחרים, זו לא הפרת זכויות יוצרים. לשאלות נוספות, את מוזמנת לדלפק הייעוץ, או לחממה או לדף השיחה שלי. בהצלחה.david7031שיחה • ט"ו בסיוון ה'תשע"ט • 03:09, 18 ביוני 2019 (IDT)

תצלום אדם שנפטר לפני יותר מ-50 שנה[עריכת קוד מקור]

ישנו תצלום נפוץ של דער נסתר שטרם איתרתי את מקורו. האם, משום שזכות היוצרים על תצלום פוקעת בתום השנה שבה מלאו 50 שנים ליצירתו, ומשום שדער נסתר עצמו נפטר ב-1950 ולכן לא ייתכן שהתצלום צולם לאחר שנת 1950, אז למעשה התצלום (ובעצם כל תצלום של דער נסתר) הוא ללא זכויות יוצרים? אם כן, האם עליי להעלותו לוויקימדיה? בברכה, ש. יונתן - שיחה 10:15, 15 ביוני 2019 (IDT)

שלום לך, הנשוא נפטר בברית המועצות, לכן חלים על התמונה דיני זכויות היוצרים שם (תצטרך לבדוק זאת בויקישיתוף). תמונה הנמצאת בנחלת הכלל ניתן להעלות לוויקישיתוף, לא לוויקימדיה. בברכה --Kippi70 - שיחה 20:23, 15 ביוני 2019 (IDT)

סרטון יוטיוב עם הצהרת שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

מצאתי ביוטיוב סרטונים שנפתחים עם כתוביות המצהירות שמדובר בסרטון במסגרת שימוש הוגן. הסרטונים כוללים סצנות קצרות מתוך סרט. עד כמה הצהרת משתמש זו מהימנה ורלוונטית לוויקיפדיה?--נדב - שיחה 15:54, 17 ביוני 2019 (IDT)

נדב, גם תמונות שמופיעות בעיתונים הם לעיתים בשימוש הוגן. זה לא אומר כלום לגבנו. יש לבחון כל מקרה לגופו. Geagea - שיחה 01:24, 27 ביוני 2019 (IDT)
Geagea, לא הבנתי את תשובתך. הרי שאלתי על מקרה מאד ספציפי: מפעיל ערוץ יוטיוב העלה לערוץ שלו סרטונים שנפתחים עם כתוביות כלהלן: This video is in fair use and has no reason to be copyrighted. בסרטון הראשון הוא מצהיר: These clips were edited and chopped down to fit "Fair Use". no claims or reports should be taken place. ארחיב גבי המקרה: סרט קולנוע הופץ בשלוש גרסאות שונות, כשבכל גרסה יש סוף שונה, סצנת סיום אחרת. היוטיובר העלה סרטונים קצרים מאד (דקה-שתיים) מתוך כל אחת מסצנות הסיום. השאלה שלי היא לגופו של מקרה: האם להצהרת שימוש הוגן זו יש תוקף לגבי ויקיפדיה ובכלל? אני מתייג את Deror avi. מקווה שהובנתי.--נדב - שיחה 08:49, 27 ביוני 2019 (IDT)
מה מטרת השאלה? להשתמש בקטע בויקיפדיה:שימוש הוגן? Tzafrir - שיחה 09:05, 27 ביוני 2019 (IDT)
Tzafrir: השאלה היא אם מותר להעלות את הסרטונים לדף ויקיפדיה הרלוונטי (הערך על הסרט) תחת "קישורים חיצוניים". ובהנחה שעכשיו תעלה שאלת החשיבות: הסרט הוקרן בערוצי הסרטים בישראל עם סוף אחד בלבד שנחשב Main ending, והסופים החלופיים לא מוכרים כאן (הוא לא הוצג כלל בקולנוע).--נדב - שיחה 09:14, 27 ביוני 2019 (IDT)
להצהרת שימוש הוגן אין שום תוקף אצלנו. המשפט: "This video is in fair use and has no reason to be copyrighted." שגוי. אם וידאו נמצא בשימוש הוגן אז הוא מן הסתם מוגן בזכויות יוצרים ולא להפך.
לגבי שאלתך אם קישור לזה יכול להופיע בקישורים חיצוניים. לדעתי לא. Geagea - שיחה 09:22, 27 ביוני 2019 (IDT)
האם קישור זה הוא היחיד המזכיר סופים אחרים? האם הוא נדרש כהערת שוליים לעובדה שיש עוד סופים שצולמו? או שאפשר למצוא מקור אחר ? אמא של גולן - שיחה 09:30, 30 בנובמבר 2019 (IST)

תמונה שרצה ברשת[עריכת קוד מקור]

שלום, האם יש זכויות יוצרים על תמונה שרצה ברשתות החברתיות, בקבוצות וואטסאפ וכדו' ומקורה לא ידוע? מוטיאל - שיחה 11:45, 23 ביוני 2019 (IDT)

זה שהמקור לא ידוע לא אומר שבעלי זכויות היוצרים ויתרו על זכויותיהם בתמונה. Dovno - שיחה 11:53, 23 ביוני 2019 (IDT)

גזרי עתונות לא מזוהים[עריכת קוד מקור]

ביקרתי בארכיון של סופר ועיתונאי שנפטר בשנת 1990. האיש אהב לחתום על כתבות קצרות שלו בעיתונות בשפע שמות עט בדויים. בארכיון מצאתי מאות גיזרי עיתונים ללא תאריך ולרוב ללא שם העיתון. בכולם חתימה בשם בדוי. סרקתי קולאז' של מספר גזרי עיתון כאלה. אני מעריך שמדובר בשנות ה-50 עד שנות ה-80, אך אין כל ציון תאריך על גיזרי העיתון. האם ניתן להעלות סריקה כזאת ולהשתמש בה בערך על הסופר?אביברעם - שיחה 23:09, 24 ביוני 2019 (IDT)

אביברעם, השאלה באיזו מדינה מדובר. יש בוויקישיתוף קווים מנחים בנושא - Commons:When to use the PD-signature tag. אם מדובר בחתימה ללא סף מקוריות (אנ') יכול להיות שניתן להעלות אותה לוויקישיתוף ברישיון PD-signature. זה תלוי באיזו מדינה. דרור, תוכל לחוות דעתך לגבי ישראל. בקווים המנחים פה יש התייחסות לגרמניה, סין, יפן, ירדן והממלכה המאוחדת אבל אין התייחסות לישראל. Geagea - שיחה 09:47, 25 ביוני 2019 (IDT)
תודה. אכן מדובר בישראל. אביברעם - שיחה 10:10, 25 ביוני 2019 (IDT)
להבנתי, אם בחירת גזרי העיתונים וסידורם נעשה על ידך, הרי זו (הקולאז') יצירה מקורית שלך ועל כן אתה רשאי לשחרר את הזכויות ביצירתך ולהעלות אותה ברשיון חופשי לכל שימוש שהוא. שים לב שהזכויות לכל טקסט בנפרד שייכות למי שכתב אותו (ככל הנראה לאותו עיתונאי; במידה ולא ניתן לדעת מתי נכתבו ועל ידי מי, קשה לומר אם הזכויות כבר פגו...), בברכה --Kippi70 - שיחה 11:41, 25 ביוני 2019 (IDT)
דרור, תייגתי אותך כאן. Geagea - שיחה 07:57, 26 ביוני 2019 (IDT)
לא הבנתי את השאלה. דרור - שיחה 01:17, 28 באוגוסט 2019 (IDT)

איור ממאמר בכתב עת מדעי משנת 1914[עריכת קוד מקור]

Binokulares Mikrokop mit einem Objektiv

בידי מאמר משנת 1914 שפורסם בכתב עת מדעי אנגלי. יש במאמר איור/רישום של מכשיר שאני מעוניין להשתמש בו בערך על האישיות שהיתה אחראית על פיתוח המכשיר הנ"ל. האם ניתן להשתמש בסריקה של רישום כזה? אביברעם - שיחה 23:16, 24 ביוני 2019 (IDT)

אביברעם, השאלה היא מי המאייר והאם חלפו מעל ל70 שנה מפטירתו. קישור יעזור. Geagea - שיחה 09:30, 25 ביוני 2019 (IDT)
תודה. להלן [קישור אל המאמר https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2818.1914.tb01727.x], האיור בעמוד 5. אביברעם - שיחה 10:06, 25 ביוני 2019 (IDT)
עשיתי רישום לאתר אבל אני רואה רק את העמוד הראשון וכל יתר העמודים מטושטשים. המאמר נכתב על ידי Felix Jentzsch‏ (1882-1946). אם לא צויין באותו דף של האיור או במקום אחר במאמר שם של מאייר אחר אזיי ניתן להניח שהמאייר הוא כותב המאמר. במקרה הזה ניתן להעלות לוויקישיתוף. תבנית הרישיון {{PD-scan|PD-old-auto-1923|deathyear=1946}}.‏ Geagea - שיחה 10:39, 25 ביוני 2019 (IDT)
רישום לאתר כנראה לא מספיק. בעבר קיבלתי את המאמר במלואו מחבר במוסד אקדמי בארץ. לא ברור לי אם מהלך זה פוגע בזכויות של האתר. בכל אופן האיור הוא של מיקרוסקופ של חברה מסוימת. לדעתי כותב המאמר קיבל את האיור מהחברה המסחרית. בתודה. אביברעם - שיחה 11:26, 25 ביוני 2019 (IDT)
אם המאייר הוא מישהו אחר אז צריך לדעת מי. אני חושב שאם לא צויין אחרת במאמר, אזיי ההנחה שהוא זה שיצר את האיור היא סבירה. לשיקולך. Geagea - שיחה 11:40, 25 ביוני 2019 (IDT)
הקישור לא נפתח לי. אם שם המאייר לא כתוב, אז אפשר להניח שמדובר בכותב המאמר (70 שנה ממות הכותב), או לחלופין להתייחס לזה כיצירה יתומה - היינו לחכות 71 שנה מיום פרסום המאמר. דרור - שיחה 21:05, 25 ביוני 2019 (IDT)
איך אפשר להעביר אל מי מכם את המאמר (pdf) כדי שתוכלו לבדוק? בתודה, אביברעם - שיחה 07:40, 26 ביוני 2019 (IDT)
אביברעם, שלח לי למייל (עבור לדף המשתמש שלי ואז "שליחת דוא"ל למשתמש"). Geagea - שיחה 08:00, 26 ביוני 2019 (IDT)

אביברעם, האיור מופיע גם כאן וכאן. אם אני מבין נכון מדובר במיקרוסקופ הראשון של Ernst Leitz I שנפטר בשנת 1920. אני מניח שהאיור הוא שלו (ישנה אפשרות גם שהוא פרסם מאמר ובו איור של המיקרוסקופ ויכול להיות שיש שם ציון של שם המאייר). Geagea - שיחה 16:24, 26 ביוני 2019 (IDT)

Geagea המיקרוסקופ הספציפי הזה הוא פיתוח הקשור לבן שלו - ארנסט לייץ השני - שנפטר בשנת 1956. לדעתי התרשים היה חלק מקטלוג או פרסום מסחרי אחר שהחברה הפיקה כשהדגם הזה הושק. תרשימים של דגמים אחרים קיימים בויקישיתוף, למשל פה. מה המסקנה שלך לגבי השימוש בתרשים במאמר? האם לוותר? תודה על כל העזרה. אביברעם - שיחה 19:10, 26 ביוני 2019 (IDT)
אביברעם, בבקשה. המיקוסקופ מופיע בפרסומות של החברה לפחות משנת 1870. ‏Geagea - שיחה 21:53, 26 ביוני 2019 (IDT)
Geagea המיקרוסקופ שמופיע במאמר וגם כאן הוא הראשון שיוצר עם שתי עיניות במקום עינית אחת שהיתה נהוגה עד אז במיקרוסקופים. חידוש זה הוצג ב-1913 ולכן המאמר (שנכתב ב-1914) מתייחס אליו כחידוש. את החידוש הזה הצליח לפתח הצוות של ארנסט לייץ השני - שכאמור נפטר בשנת 1956. מכיון שלהערכתי הזכויות על האיור/תרשים היו במקור של החברה - והיא למעשה קיימת עד היום, אם כי בשינוי שם ומבנה - מה הדין לגבי זכויות אלה עם הזמן שחלף מאז 1913? בברכה, אביברעם - שיחה 23:01, 26 ביוני 2019 (IDT)
אביברעם, אם שם המאייר לא יודע והאיור פורסם לראשונה באירופה בשנת 1913 אזיי אפשר לעשות שימוש בתבנית {{PD-EU-no author disclosure}} יחד עם {{PD-US-expired}}. אבל בפרסום הזה מופיע אותו איור בדיוק עם מיקרוסקופ 2 עיניות באיכות נמוכה אמנם אבל אותו איור. הפרסום הוא משנת 1897 והפרסום הזה הוא מ-1870. אז אולי כדאי שתבדוק. Geagea - שיחה 00:50, 27 ביוני 2019 (IDT)

פתק חתום של נעמי שמר[עריכת קוד מקור]

מצאתי בארכיון של סופר ישראלי שנפטר בשנת 1990 פתק ששלחה נעמי שמר ליוסף טבנקין. טבנקין שלח את הפתק לסופר הנ"ל והוא נמצא בארכיונו. מנהל הארכיון התיר לי לסרוק את הפתק ואף להשתמש בו לצורך ערך על הסופר הנ"ל. האם די בכך, וניתן להעלות את הפתק החתום על ידי נעמי שמר? בתודה, אביברעם - שיחה 23:11, 26 ביוני 2019 (IDT)

המלל בפתק מוגן בזכויות יוצרים. נעמי שמר (1930-2004) מוגן עד ה-1 בינואר 2075. הדבר היחיד זה אם עושים ערך על הפתק אז אפשר להציג אותו בערך בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 01:13, 27 ביוני 2019 (IDT)

שימוש בתמונה מתוך עיתון אקדמי, מה דרוש?[עריכת קוד מקור]

היי כולם, מה התנאים כדי לאפשר שימוש בתמונה של DATA או של MODEL מתוך עיתון אקדמי? Shaishyy - שיחה 15:26, 2 ביולי 2019 (IDT)

צריך שהצלם ישחרר את זכויות היוצרים (או, במקרה שזכויות היוצרים נקנו לעיתון, אז שהעיתון ישחרר). אחרת – רק אם מדובר על שימוש הוגן.david7031שיחה • כ"ט בסיוון ה'תשע"ט • 15:40, 2 ביולי 2019 (IDT)
david7031 ומה בדבר תמונות מפרסומים ישנים באזור שנות השישים? ואם התמונה מתארת סיטואציה שהיא לא ייחודית ומקורית נגיד לוח של שחמט עם השחקנים בסדר מסויים? או גרפים כאלה ואחרים? האם מותר לי להשתמש בהם או ליצור בעזרת תוכנות כמו וורד את אותם הגרפים לחתוך ולהעלות ?? תודה רבה על העזרה: Shaishyy - שיחה 15:52, 2 ביולי 2019 (IDT)
גם על תמונות משנות השישים יש זכויות. לוח שחמט עם שחקנים בצורה מסוימת, אם זה משהוא שאין לו שום ייחודיות (נניח – הדגמה מה קורה כשמלכה מאיימת על רץ ובמקביל פרש וצריח מאיימים עליה), אז מותר. אבל לכאורה אם אתה צריך להעתיק את זה דווקא מאותו עלון, אז זה ייחודי, אחרת היית עושה את זה לבד. כנ"ל לגבי גרפים.david7031שיחה • כ"ט בסיוון ה'תשע"ט • 15:58, 2 ביולי 2019 (IDT)
david7031 זה פשוט יותר נוח מלהתחיל לעשות בוורד או בתוכנות אחרות וחוסך זמןShaishyy - שיחה 16:08, 2 ביולי 2019 (IDT)
וכן מה לגבי שימוש בדאטא משם, נגיד ואני בונה את הטבלה של הדאטא שהם גילו בוורד האם יש בזה בעתיות ? Shaishyy - שיחה 16:08, 2 ביולי 2019 (IDT)
סליחה על חוסר המענה. לא יודע.david7031שיחה • ב' בתמוז ה'תשע"ט • 19:04, 4 ביולי 2019 (IDT)

העלאת תמונה לויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

לצורך כתיבת ערך על סופר ישראלי ביקרתי בארכיון אליו הועברו כל ניירותיו האישיים לאחר פטירתו ב-1990. בין המסמכים השונים מצאתי תמונה אחת של הסופר עם רעייתו (נפטרה ב-1993). לזוג לא היו ילדים. התמונה, באיכות נמוכה יחסית, צולמה ככל הנראה על ידי קרוב משפחה או אורח של הסופר. הצלם אינו ידוע. מנהל הארכיון סרק ושלח לי קובץ של התמונה. מנהל הארכיון התיר לי להשתמש בתמונה לצורך הערך בויקיפדיה. האם אפשר להעלות תמונה כזו לויקישיתוף? האם עלי לציין שאני בעל התמונה? תמונות של הסופר הנ"ל נדירות. בברכה אביברעם - שיחה 22:27, 4 ביולי 2019 (IDT)

שלום לך, לא ברור מי הצלם ומתי צולמה התמונה. הזכויות בתמונה מן הסתם שייכות לארכיון בו נשמר העזבון. אני ממליץ שתעלה ברשיון שימוש הוגן. במידה ויתברר (או שסביר להניח) שהתמונה צולמה לפני למעלה מ-50 שנים, אז ניתן יהיה להחליף לרשיון חופשי. בברכה --Kippi70 - שיחה 16:26, 8 ביולי 2019 (IDT)

דאגלס C-47 דקוטה[עריכת קוד מקור]

האם הערך מפר זכויות יוצרים? ראו בדף השיחה. לדעתי הוא גם כפול ומיותר. --א 158 - שיחה 15:44, 8 ביולי 2019 (IDT)

תוכן הערך כמעט זהה לתוכן של הטקסט המקורי. החלפתי את התוכן בתבנית הז"י. הויקיפד שיצר את הערך החזיר את התוכן. ראו בדף השיחה. מה עושים עכשיו? --א 158 - שיחה 08:42, 9 ביולי 2019 (IDT)

כתב אישום[עריכת קוד מקור]

האם כתב אישום מוגן בזכויות יוצרים? תודה בן נחום - שיחה 10:12, 9 ביולי 2019 (IDT)

JSTOR[עריכת קוד מקור]

שלום. כשנכנסים למאמר ב-JSTOR, יש אפשרות להוריד את המאמר כקובץ pdf, ואז אפשר להעתיק את הדומיין. האם מותר לי (בתור מנוי על האתר) לעשות כך ולקשר מויקיפדיה, או שיש בכך הפרה של זכויות יוצרים? Biegel - שיחה 06:58, 14 ביולי 2019 (IDT)

Biegel, אני מבין שאתה שואל האם יש הפרת זכויות יוצרים בקישור ישיר לקובץ. אם אתה מוסיף ליד הקישור את שם היוצר והמאמר/ספר וכן את האתר בו נמצא הקובץ לא חושב שיש בעייה. אם כי זה לא נראה כל כך אנציקלופדי. Geagea - שיחה 12:00, 30 ביולי 2019 (IDT)

סלומון טקה[עריכת קוד מקור]

האם התמונה הזו היא בגדר שימוש הוגן בערך על פרשת מותו של סלומון טקה? שמזן (שיחה) • ערכי בראבו • 14:35, 18 ביולי 2019 (IDT)

למה לא?david7031שיחה • ט"ו בתמוז ה'תשע"ט • 14:36, 18 ביולי 2019 (IDT)

האם הלוגו של הערוץ של יוטיובר מותר לשימוש בויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

יש בוויקיפדיה ערכים שונים על יוטיוברים. האם מותר להשתמש בתמונת הפרופיל של ויטיובר בערך עליהם בוויקיפדיה? אלמוגומיכאל (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

אלמוגומיכאל, אם מדובר בלוגו שלא כולל את תמונת היוטיובר אז אפשר בתבנית רישיון {{לוגו}}. אם מדובר בתמונת אהיוטיובר אז לא. Geagea - שיחה 15:10, 4 באוגוסט 2019 (IDT)

מותר לפרסם עלון פיקוד העורף ?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

אבקש ממתנדבי OTRS לבצע את הפעולה הבאה: להלן הקובץ "File:התנהגות בעת רעידת אדמה פיקוד העורף.jpg"

ET - שיחה 01:39, 4 באוגוסט 2019 (IDT)

ET, כוונתך לקובץ:התנהגות בעת רעידת אדמה פיקוד העורף.jpg. מכיוון שפנית אליי גם בוויקישיתוף אז אני עונה לך כאן. זכויות היוצרים בקובץ שייכות לצה"ל לכן צריך אישור מהם. Geagea - שיחה 02:10, 4 באוגוסט 2019 (IDT)
תודה ET - שיחה 10:48, 4 באוגוסט 2019 (IDT)
- סוף העברה

צילום של כתב היד אסקוריאל[עריכת קוד מקור]

העליתי לאחרונה ערך חדש על כתב יד אסקוריאל, וברצוני א. להעלות תמונה של כריכת הספר. ב. צילום של דף לדוגמה מכתב היד שמופיע בתוך הספר (מדובר בכ"י ייחודי ויש עניין רב במבנה שלו). באילו תנאים מותר לי להעלות תמונות אלו? תודה! Hodavyahu - שיחה 12:23, 7 באוגוסט 2019 (IDT)

אם אתה מדבר על כריכת הספר שבו יצא לאור כתב היד, אז יהיה קצת קשה להגדיר את הערך כערך על הספר, ואז יהיה מותר בשימוש הוגן.
לגבי צילום של כתב היד, מותר בשימוש הוגן, אבל לכאורה עדיף כבר להביא תמונה מסריקה של כתב היד שיש באינטרנט, היא בטח יותר איכותית.david7031שיחה • ז' באב ה'תשע"ט • 23:04, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
david7031 - רוב תודות! העליתי בשימוש הוגן (מקווה שכמו שצריך) והוספתי לערך. הזמינות של כתב היד באתר של הספריה הלאומית היא רק בתוך תחומי הספריה, אם אתה מחובר לרשת שלהם...

העלאת תמונות בשימוש הוגן באנגלית[עריכת קוד מקור]

העלתי את התמונה הזו לוויקיפדיה, לשימוש הוגן בערך קרימינולוגיה חיובית בעל הזכויות בתמונה רוצה לעלות אותה גם לוויקיפדיה האנגלית לערך המקביל שם. מישהו יודע איך לעשות את זה? הָאֶלְקֹשִׁישיחה • ו' באב ה'תשע"ט 20:22, 7 באוגוסט 2019 (IDT)

יש פה סתירה מסויימת. העלאת קובץ בשימוש הוגן משמעה שאין אישור של בעלי הזכויות, ואנחנו מעלים בכל זאת כי לדעתנו השימוש שאנו עושים בה הוא שימוש הוגן כי אין חלופה חופשית. לפי עזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן: "לא ניתן להעלות תמונות שיצרתם בעצמכם תחת מסגרת כללי שימוש הוגן. אם אתם יוצרי התמונה, אנא העלו את התמונה ברישיון חופשי לוויקיפדיה העברית או לוויקישיתוף.". Dovno - שיחה 20:29, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
זה תמונה של ספר שלו, הוא העלה את זה לוויקישיתוף ומחקו לו את זה, לא יודע למה. הָאֶלְקֹשִׁישיחה • ו' באב ה'תשע"ט 20:34, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
צריך להעביר אישור לשימוש לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. נקודה לתשומת לב היא שאם מדובר בספר, ייתכן שהזכויות שייכות להוצאה לאור ולא לסופר. Dovno - שיחה 20:46, 7 באוגוסט 2019 (IDT)

לוגו USMLE[עריכת קוד מקור]

שלום! אני מעוניין להעלות את הלוגו של בחינת ה-USMLE לערך עליה. האם הדבר מותר במסגרת שימוש הוגן? בתודה מראש, Elhananha - שיחה 16:24, 8 באוגוסט 2019 (IDT)

כן. דרור - שיחה 01:13, 28 באוגוסט 2019 (IDT)

חלק מתמונה[עריכת קוד מקור]

יש לי תמונה שאני רוצה להעלות (50 שנה בארץ). מופיעים בה מספר אנשים. אחד מהם הוא בעל ערך בויקיפדיה ללא תמונה ואני רוצה להוסיף את התמונה. האם אפשר/מקובל "לחתוך" ולהעלות רק את החלק עם אותו אדם, או שצילום צריך/מקובל להעלות בשלמותו, כפי שחתך אותו הצלם? Zyakov (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Zyakov, תעלה את התמונה המלאה ותעשה חיתוך בכלי החיתוך המובנה במערכת אצלנו. קובץ על יד אפילו כתב לכלי הסבר מפורט - עזרה:חיתוך תמונה. Geagea - שיחה 00:14, 14 באוגוסט 2019 (IDT)
באותו עניין. בתמונה שלושה אנשים. על שניים מהם אני יודע שנפטרו. אחד מהם היה שגריר ברית המועצות בישראל ולכן אני רוצה להעלות את התמונה. הוא היה יליד 1903. האדם השלישי בתמונה היא אשת השגריר. לא מצאתי שום אינפורמציה לגביה פרט לשמה. סביר שנולדה לפני 100 שנה או יותר. האם אפשר להעלות את התמונה?
Zyakov, אם התמונה צולמה בארץ ישראל לפני למעלה מ-50 שנה על ידי צלם ארצישראלי תוכל להעלות אותה בתבנית רישיון PD-Israel. שנת הפטירה של המצולמים או הצלם לא לא משנה פה. Geagea - שיחה 01:06, 28 באוגוסט 2019 (IDT)
כוונתי היתה - אין ודאות שהיא לא בחיים
לדעתי עדיף להעלות את התמונה בשלמותה, בלי החיתוך, ואז לרשום בכתובית מי המצולמים. מעניק יותר מידע לקורא. דרור - שיחה 01:09, 28 באוגוסט 2019 (IDT)
מסכים. זאת הכוונה שלי ברגע שהתמונה תעלה
העלתי את התמונה. קיבלתי אזהרה שאין רשיון מתאים. איזה רשיון או תיוג צריך לשים? הקובץ שאני העלתי מסריקה שלי של תמונה שצולמה בארץ לפני יותר מ-50 שנה. זה הקובץ [[1]]

אם צילמתי קצינים בכירים בצה"ל במהלך שירותי במילואים, האם ניתן להעלות א"ז כאן?[עריכת קוד מקור]

ז"א, שהאם זה לא פוגע בהם או משהו בסגנון. שלומי חלוויעל - שיחה - צה"ל חזק ומוכן! - שיחה 23:53, 27 באוגוסט 2019 (IDT)

זה לא שאלה של זכויות יוצרים - אלא זכויות פרטיות (צריך את הסכמתם). דרור - שיחה 01:10, 28 באוגוסט 2019 (IDT)
שלומי חלוויעל, ראה גם תבנית:אזהרת זכויות פְּרָטִיוֹת. Geagea - שיחה 01:22, 28 באוגוסט 2019 (IDT)
השאלה אם צילמת אותם במקום ציבורי או במקום פרטי? אמירושיחה 23:14, 29 באוגוסט 2019 (IDT)
Amirosan זה צולם בחמ"ל. שלומי חלוויעל - שיחה - צה"ל חזק ומוכן! - שיחה 00:09, 2 בספטמבר 2019 (IDT)
כקצין בכיר במילואים (על פי עדותך), אתה צריך לדעת שיש כאן שיקולי ביטחון שדה. אם אין שיקול שכזה, והתמונה לא עומדת בניגוד לחוק הגנת הפרטיות, העלאת התמונה מותרת Nirvadel - שיחה 00:08, 13 בספטמבר 2019 (IDT)

עיתון ישן[עריכת קוד מקור]

צילום של עמוד עיתון ישראלי משנת 1948 (הצילום עצמו חדש יותר), האם עדיין יש זכויות יוצרים על העיתון או הצילום? במידה וכן האם זה מותר בשימוש הוגן בערך של אותו עיתון?

בתודה מראש, מוטיאל - שיחה 09:35, 28 באוגוסט 2019 (IDT)

יש זכויות יוצרים על הטקסט (ככל הנראה, אלא אם היוצר מת לפני יותר מ־70 שנה (אולי בכתבה כ"כ ישנה מספיק 50)) ועל הסריקה עצמה יש זכויות יוצרים.
לכאורה ניתן בשימוש הוגן, עדיף את אחד מעמודי השער.david7031שיחה • כ"ט באב ה'תשע"ט • 14:05, 30 באוגוסט 2019 (IDT)

תמונה שמקורה באינטרנט[עריכת קוד מקור]

יש בבעלותי תמונה שמצאתי באינטרנט על פי חיפוש "מוסמנת לשימוש חוזר מסחרי עם אפשרות לביצוע שינויים". האם אוכל להעלות אותה? ואני לא מבין כל כך את הקטע של הרישיון זכויות... אני לא מבין מאיפה להשיג אותו. הארי פוטר 73שיחהמיזם קטאן 17:34, 31 באוגוסט 2019 (IDT)

הארי פוטר 73, קישור. Geagea - שיחה 17:38, 31 באוגוסט 2019 (IDT)
ויקיפדיה לא מאפשרת לשלוח את הקישור הארי פוטר 73שיחהמיזם קטאן 17:40, 31 באוגוסט 2019 (IDT)
אז האתר כנראה בעייתי. אתה יכול לכתוב קישור ולהחליף נניח את "/" ב"ש". Geagea - שיחה 17:43, 31 באוגוסט 2019 (IDT)
https:/images.app.goo.glשzio1iuo5kiR2J78J6. הארי פוטר 73שיחהמיזם קטאן 17:44, 31 באוגוסט 2019 (IDT)
הארי פוטר 73, הקישור שסיפקת מוביל לקובץ שהועלה לוויקישיתוף ונמחק משם עקב הפרת זכויות יוצרים - File:Murtisco e Jacob Kowalski.png. ‏ Geagea - שיחה 22:20, 31 באוגוסט 2019 (IDT)

אני רוצה למחוק תמונה שהעליתי לויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

העליתי תמונה לויקישיתוף ועל פי מה שמסרו לי בתמונה דומה, התמונה מפרה זכויות יוצרים. בבקשה מחקו את התמונה. הארי פוטר 73שיחהמיזם קטאן 15:40, 1 בספטמבר 2019 (IDT)

(התמונה נמצאת בקישור הבא:
הארי פוטר 73, נמחק. Geagea - שיחה 15:58, 1 בספטמבר 2019 (IDT)
תודה רבה. הארי פוטר 73שיחהמיזם קטאן 16:42, 1 בספטמבר 2019 (IDT)

זכויות יוצרים על תוכנה המשמשת לשרטוט[עריכת קוד מקור]

הכנתי שרטוט כמו זה המופיע משמאל. האם התוכנה ששימשה להכנת השרטוט מוגנת בזכויות יוצרים, באופן שמונע את הצגת השרטוט? האם חובה לציין את שם התוכנה בקובץ השרטוט? עוזי ו. - שיחה 17:40, 1 בספטמבר 2019 (IDT)

שלושה ישרי פסקל נפגשים בנקודת שטיינר
מהי התוכנה? Tzafrir - שיחה 17:44, 1 בספטמבר 2019 (IDT)
איך זה יכול להשפיע על התשובה?... התוכנה מתוארת כאן: (אנ'). עוזי ו. - שיחה 17:59, 1 בספטמבר 2019 (IDT)
התוכנה C.a.R. היא תוכנה חופשית. תבנית רישיון בוויקישיתוף GPLv3 (אפשר גם גרסאות אחרות של GPL). אם יש מרכיב יצירתי שלך בקובץ תוכל להוסיף רישיון משלך. אם עשית צילום מסך לתוצר התכנה תוכל להשתמש בוויקישיתוף ב- {{free screenshot|license={{GPL}}}}. בוויקיפדיה: אם התוכנה מפיקה קובץ אזיי {{PD-because|2=GPLv3}} אם צילום מסך אזיי {{צילום מסך חופשי|[[commons:Template:GPLv3|GPL גרסה 2 ומעלה]]}} אם כי אין הרבה קבצים שמשתמשים בתבנית.
לשאלה שלך "איך זה יכול להשפיע..." אם לא מדובר בתוכנה חופשית אזיי גם הקבצים שהיא מפיקה או צילומי מסך שלה אינם חופשיים.
לשאלה "האם חובה לציין את שם התוכנה בקובץ השרטוט". לדעתי כן בשדה המקור. Geagea - שיחה 01:09, 2 בספטמבר 2019 (IDT)

החלפת לוגו[עריכת קוד מקור]

קיבלתי את ההודעה ההבאה:
"שלום
אני מנהלת את אתר האינטרנט של רשת אמי"ת וכבר לפני שנתיים החלפתי את הלוגו.
ניסיתי לפעול לפי הכללים שלכם אבל הורידו לי את הלוגו החדש והחזירו את הישן.
מה אפשר לעשות?
אירית הרמן - Irith Herman
052-6070766 "
אודה לכם אם תנחו אותי כדי שאוכל לסייע לפונה. תודה, Amikamraz - שיחה 13:35, 3 בספטמבר 2019 (IDT)

Amikamraz, אני רואה שבמאי 2017 חנה ביטלה את החלפת הלוגו בגלל שהוא הועלה ללא אישור OTRS והוא אכן נמחק. לאירית הרמן יש שם משתמש: שיחת משתמש:נוריתי. חנה הסבירה לה שם שצריך רק להעלות את הגרסה החדשה של הלוגו במקום זה הקיים, כדי שיהיה תחת אותו רישיון בשימוש הוגן. Liad Malone - שיחה 15:18, 5 באוקטובר 2019 (IDT)
Liad Malone, תודה על תשובתך. אירית, אני מקווה שהבעיה נפתרה. Amikamraz - שיחה 17:38, 5 באוקטובר 2019 (IDT)
Amikamraz, לפי ההיסטוריה של קובץ:Amitnewlogo.jpg, אני רואה שאירית החליפה את הלוגו 18 דקות לפני שכתבת את הפנייה המקורית, והוא זה שמוצג כרגע בערך. Liad Malone - שיחה 17:47, 5 באוקטובר 2019 (IDT)
Symbol thumbs upcolor.png Amikamraz - שיחה 18:04, 5 באוקטובר 2019 (IDT)

צילומים של תמונות מתוך ספר שיצא ב-1947[עריכת קוד מקור]

מכיוון שהתמונות האלו, שצולמו ב-1948, פורסמו בספר שיצא ב-1951 ומי שצילם אותן נפטר רק ב-1991, מופיעות ברישיון, אני רוצה לוודא שמותר לי לצלם ולהעלות גם תמונות מספרו של יעקב שמעוני, שיצא ב-1947 ומחברו נפטר ב-1996. Liad Malone - שיחה 22:39, 5 בספטמבר 2019 (IDT)

לפי מה שכתוב ברישיון של היצירות האלו, גם אצלך יהיה מותר (51 שנה לאחר יצירת הצילום).אם כי לא ברור לי למה החוק הישראלי רלוונטי, לאור זה שמדובר בעיתונאי ארמני–אמריקאי.david7031שיחה • ו' באלול ה'תשע"ט • 22:46, 5 בספטמבר 2019 (IDT)
לפי הכתוב ברשיון, בגלל שהתמונות צולמו בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. וכך גם התמונות בספר של שמעוני. Liad Malone - שיחה 23:15, 5 בספטמבר 2019 (IDT)

הופעות רחוב[עריכת קוד מקור]

מה הדין עם הקלטה או הסרטה שלי להופעת רחוב שארגנה עיריית תל אביב, במקום הומה אדם, נגיש (אפילו ללא אבטחה) ובפרט ללא תשלום כאשר הביצוע הוא ליצירה שפגו זכויות היוצרים שלה. האם לאמן/עירייה זכויות על הביצוע, או שזו נחלת הכלל וניתנת לי הזכות לעשות בהקלטות שימוש חופשי ומסחרי, גם ללא מתן קרדיט? למשל להכניס כקובץ שמע בערך העוסק ביצירה.
ומה כאשר ההופעה אינה ביוזמת העירייה, למשל עם קבצנים שמנגנים ברחוב? 176.12.254.202 08:36, 10 בספטמבר 2019 (IDT)

דרור, דעתך. Geagea - שיחה 13:12, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
אם ביצירה פגו זכויות היוצרים - אז אין זכויות יוצרים (אלא אם מדובר ביצירה נגזרת - זאת אומרת אם היה שינוי כלשהו, או עיבוד כלשהו, שאז יש זכות ליוצרים החדשים).
אתה שאול אם יש זכויות ביצוע - זה שאלה של זכויות מבצעים ולא של זכויות יוצרים. (אפנה לסעיף 10 לחוק האומר: "הוראות חוק זה לא יחולו על ביצוע לאחר שבעים שנים מתום השנה שבה בוצע הביצוע המקורי. לפי סעיף 3 לחוק הארכת תקופת זכות יוצרים בתקליט וזכויות מבצעים (תיקוני חקיקה), התשע״ז–2017, הוראות החוק לא יחולו על ביצוע שבשנת 2017 חלפו חמישים שנים מתום השנה שבה בוצע הביצוע המקורי."
גיאה - להבנתי אגב המצב שונה אם זו יצירה חופשית לחלוטין שמנוגנת ברחוב, לבין מצב שהיצירה מוגנת, וכן יש הבדל אם היצירה מנוגנת ברחוב בישראל או במקום אחר בעולם (בכל מדינה חל הדין שלה). דרור - שיחה 21:31, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
תודה דרור. האם הביצוע לא נחשב לאינטרפרטציה של היצירה, קרי יצירה נגזרת? Geagea - שיחה 13:03, 19 באוקטובר 2019 (IDT)
לא. (כי אם כך זה נכון על כל ביצוע, ואז אין בעצם גבול לזכויות יוצרים על יצירה מוזיקלית - וזה בניגוד להוראות החוק - זאת אומרת גם מוצרט היה מוגן כיום). דרור - שיחה 21:13, 19 באוקטובר 2019 (IDT)

יצירות שבעל זכות היוצרים בהן אינו ידוע או לא אותר (תיקון מס' 5) תשע"ט-2019, סעיף 27א[עריכת קוד מקור]

משתמש:deror avi, בינואר 2019 נוסף תיקון לחוק זכויות יוצרים. האם התיקון לחוק מאפשר לנו להעלות לויקיפדיה יצירות מוגנות בזכויות יוצרים אם לא הצלחנו לאתר את בעל הזכויות? ואם תתקבל פנייה מבעל הזכויות, אז נסיר אותה לבקשתו? יאצקין52 - שיחה 17:39, 28 בספטמבר 2019 (IDT)

לא. כי צריך שקידה ראויה למצוא את בעל הזכויות - וכיוון שהרישיון שלנו הוא בבסיסו מסחרי - צריך לפרסם מודעה בעיתונות. דרור - שיחה 19:19, 28 בספטמבר 2019 (IDT)
פרסום בויקי חדשות נחשב? קריצה יאצקין52 - שיחה 19:45, 28 בספטמבר 2019 (IDT)

ויקיפדיה אנגלית ואחרות[עריכת קוד מקור]

העלתי תמונה לויקישיתוף על סמך זה שצולמה בארץ לפני למעלה מ-50 שנה. (רשיון PD-israel). האם אפשר להציג אותה בערך שבויקיפדיה האנגלית? Zyakov - שיחה 23:18, 3 באוקטובר 2019 (IDT)

אם היא נמצאת בקומונז, אפשר להשתמש בה בערכים באנגלית (ואין שום צורך להעלות אותה בנפרד לוויקיפדיה האנגלית). Tzafrir - שיחה 15:00, 5 באוקטובר 2019 (IDT)

שימוש בפריטים של הספרייה הלאומית שנכתב עליהם צפייה חופשית ...[עריכת קוד מקור]

שלום רב.

כרזה זו ודומות לה המוצגות באתר ארכיון הספרייה הלאומית נכתב עליהן תחת זכויות השימוש כך: "הצפייה בפריט זה חופשית לכלל המשתמשים, בספרייה ומחוצה לה".
האם ניתן לפי זה להשתמש תחת רישיון כלשהוא בתמונה זו ושכמותה בויקיפדיה או להיפך אסור לעשות בהן כל שימוש.
האם במקרה שעברו X שנים מותר ? ואם כן כמה ?
תודה רבה מי-נהר - שיחה 18:01, 10 באוקטובר 2019 (IDT)
מי-נהר, 70 שנה ממות היוצר/כותב הכרזה. צפייה חופשית אין פירושה שזכויות היוצרים שוחררו. Geagea - שיחה 17:29, 11 באוקטובר 2019 (IDT)
תודה לך Geagea מי-נהר - שיחה 19:52, 11 באוקטובר 2019 (IDT)

ישראל שומר[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

אבקש ממתנדבי OTRS לבצע את הפעולה הבאה: לאשר שיתוף לתמונה אלמ ישראל שומר, שצולמה על ידי והושמה גם באתר עמותת הנח"ל http://www.nahal.co.il/%d7%90%d7%9c%d7%9e-%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c-%d7%a9%d7%95%d7%9e%d7%a8/

אני עורך אתר הנחל Odedbre (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Odedbre, הוסבר לך גם בדף שיחתי. ישנו הליך ביורוקרטי פשוט שצריך לעשות - משלוח מייל לפי הנוסח בוויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 05:51, 14 באוקטובר 2019 (IDT)
- סוף העברה

עטיפה של ספר לשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

אבקש ממתנדבי OTRS לבצע את הפעולה הבאה: לפי מה שקראתי, תמונה של עטיפת הספר בערך על הספר מותרת לשימוש הוגן. צילום העטיפה זמין באתר של ההוצאה. האם אפשר לקחת את התמונה משם או שאני חייב לייצר עותק בעצמי, בצילום או סריקה. Zyakov - שיחה 02:08, 18 באוגוסט 2019 (IDT)

Zyakov, אתה יכול לקחת מאותו אתר ובלבד שיהיה מדובר בכריכת הספר בלבד (סריקה או צילום כמו סריקה) ולא בתמונה תלת מימדית. Geagea - שיחה 22:32, 18 באוגוסט 2019 (IDT)
- סוף העברה

קובץ:טיסת השוקולד.png[עריכת קוד מקור]

משתמש:Deror avi, האם אפשר להשתמש בתמונה זו בדף הערך טיסת השוקולד? או שיש עם התמונה בעיית זכויות יוצרים/פרטיות? יאצקין52 - שיחה 16:46, 18 באוקטובר 2019 (IDT)

יש בעליות זכויות יוצרים. ולא ברור לי במה התמונה ממחישה משהו שלא מופיע בטקסט (ולכן זה לא שימוש הוגן). דרור - שיחה 21:15, 19 באוקטובר 2019 (IDT)

מוסיקה ברשיון CC-BY-NC[עריכת קוד מקור]

אני מקריין ערכים במיזם "ויקיפדיה מדוברת", ומעוניין להוסיף מוסיקת רקע לקריינות. האם מותר לי להשתמש במוסיקה שקיימת באינטרנט תחת רשיון CC-BY-NC? ומה לגבי מוסיקה ברשיון CC-BY-NC-SA? Naftali10w (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

Naftali10w, לא. ה-"NC" ‏(CC-BY-NC או CC-BY-NC-SA) משמעותו Noncommercial - אישור שימוש מסחרי. רישיון כזה לא מתאים לנו. Geagea - שיחה 12:44, 19 באוקטובר 2019 (IDT)

סמל יחידת הכיבוי האווירי[עריכת קוד מקור]

מהו הרשיון המתאים להצבה בעמוד הסמל?...ירונש שיחה 17:07, 19 באוקטובר 2019 (IDT)

Done טופל ע"י Geagea. ירונש שיחה 17:38, 23 באוקטובר 2019 (IDT)

העלאת תמונה מפליקר - בהחזקת SDASM[עריכת קוד מקור]

תמונה זו.נמצאת בארכיבי "מוזיאון האוויר והחלל של סאן דייגו" (אנ'). האם ניתן להעלותה לויקיפדיה ואם כן, תחת איזה רשיון?

 • הערה שמופיעה מתחת לתמונה: No known copyright restrictions.
 • בתמונה מוצגים שני מטוסי תצוגה מהדגמים קונבאייר 990‏+880, כלומר שצולמה בתחילת שנות ה-60. ירונש שיחה 17:38, 23 באוקטובר 2019 (IDT)
ירונש, כן. תבנית הרישיון בוויקישיתוף:
{{PD-SDASM}}
{{Flickreview}}
התבנית התחתונה היא עבור אישור בקר ויקישיתוף שיבדוק אם הקובץ אכן נמצא בפליקר. אגב, יש כלי להעלאות מפליקר - flickr2commons. ‏Geagea - שיחה 15:40, 25 באוקטובר 2019 (IDT)

תמונה שצולמה בשנת 1949 בניו יורק[עריכת קוד מקור]

Hirsch Loeb Gordon (FL12171699) .jpg

האם התמונה עדיין מוגנת? ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 01:15, 28 באוקטובר 2019 (IST)

אריאל פ., לא באופן אוטומטי. באיזו תמונה מדובר? Geagea - שיחה 05:52, 1 בנובמבר 2019 (IST)
תמונה של אדם בשם הירש ליב גורדון. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 08:47, 1 בנובמבר 2019 (IST)
התמונה הזאת ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 09:17, 1 בנובמבר 2019 (IST)
אריאל פ., העליתי את הקובץ. ראה משמאל. Geagea - שיחה 09:45, 14 בנובמבר 2019 (IST)

Geagea תודה רבה רבה. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 14:49, 15 בנובמבר 2019 (IST)

תמונות חברי כנסת מאתר הכנסת[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להעלות לויקיפדיה ותחת איזה רשיון? ירונש שיחה 14:34, 30 באוקטובר 2019 (IST)

זכור לי משהוא על זה. באופן פשוט הם לא נותנים אישור שימוש, ולכן אסור. אצל חברי כנסת שנפטרו אפשר להעלות תמונה אחת בשימוש הוגן (אבל מאתר הכנסת זה מסובך, כי בעקרון לא אמורים לקחת הרבה תמונות מאותו אתר).david7031שיחה • א' בחשוון ה'תש"ף • 14:49, 30 באוקטובר 2019 (IST)

אישור תמונות כרזה של סרט -שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

אבקש ממתנדבי OTRS לבצע את הפעולה הבאה: שלום למתנדבים, אבקש להחזיר לשימוש את הקובץ File:להאיר את יוסי כרזה.jpg. הקובץ הוא כרזה של סרט והשימוש בו הוא תחת סעיף שימוש הוגן ואבקש אישור להשתמש בו רק בערך על שם הסרט (שנמצא כרגע בכתיבה) וגם בערך של קובי פרג' במאי הסרט.

בתודה Shaykea - שיחה 14:40, 30 באוקטובר 2019 (IST)14:39, 30 באוקטובר 2019 (IST)

Shaykea, הקובץ File:להאיר את יוסי כרזה.jpg לא היה אמור לוויקישיתוף. כתוב את הערך ותעלה את הקובץ לשרת המקומי דרך כאן. Geagea - שיחה 23:48, 30 באוקטובר 2019 (IST)

תודה רבה, אעשה זאת 85.250.217.134 01:31, 31 באוקטובר 2019 (IST)

- סוף העברה

העתקת רשימה[עריכת קוד מקור]

יש לי בבית ספר על מעיינות בגולן ובתוכו רשימה של המעיינות שמופיעים בספר. מותר להעתיקה לויקימסע תוך שינוי הסדר?--שלום1234321אפצישיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף 15:43, 5 בנובמבר 2019 (IST)

אני די בטוח שלא. ייתכן שמותר לך לחפש בגוגל את כל המעיינות שמופיעים שם, וליצור בעצמך רשימה על בסיס המידע שגילית שם.david7031שיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף • 15:46, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אני מתכוון רשימה של שמות המעיינות.--שלום1234321אפצישיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף 16:55, 5 בנובמבר 2019 (IST)
הבנתי. אני חושב שלעשות "העתק–הדבק" אסור, אבל אם תאה יוצר את הרשימה לבד, גם אם הדרך למצוא את המקורות אליה עברה דרך אותו ספר, זה מותר.
לשם השוואה, אם אני רוצה ליצור ערך, אז אסור לי להעתיק את רשימת המקורות מאיפשהוא, אבל מותר לי לפתוח מקור מקור גם אם אחרי זה אני מחליט להביא את כל אותם המקורות.david7031שיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף • 16:59, 5 בנובמבר 2019 (IST)

כרזה של קלוב התעופה הישראלי משנת 1940[עריכת קוד מקור]

הכרזה הזו נמצאת במספר אתרים חשובים לשימור תולדות המדינה. האם ניתן להעלותה לויקיפדיה ותחת איזה רישיון?...ירונש שיחה 23:09, 6 בנובמבר 2019 (IST)

38. תקופת זכות יוצרים
זכות יוצרים ביצירה תהא למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו, בכפוף להוראות פרק זה.
39. תקופת זכות יוצרים ביצירה משותפת
זכות יוצרים ביצירה משותפת תהא למשך חייו של היוצר האחרון שנותר בחיים, מבין היוצרים במשותף של היצירה, וכן שבעים שנים לאחר מותו.
40. תקופת זכות יוצרים ביצירה שפורסמה בעילום שם
לא מופיע על יצירה שמו של אדם כיוצר היצירה ויוצרה אינו ידוע בציבור, או שמופיע עליה שם בדוי של אדם שזהותו אינה ידועה בציבור, תהא זכות יוצרים ביצירה לתקופה של שבעים שנים מהמועד שבו פורסמה לראשונה; לא פורסמה היצירה עד תום שבעים שנים ממועד יצירתה, תהא זכות היוצרים בה לתקופה של שבעים שנים ממועד יצירתה; ואולם אם גילה יוצר היצירה את זהותו לציבור, במהלך תקופת זכות היוצרים כאמור, יחולו הוראות סעיפים 38 או 39, לפי העניין.


באופן עקרוני, אלה הסעיפים הרלוונטיים בחוק. בפינה השמאלית למטה מופיע איזשהוא כיתוב שלא הצלחתי לפענח. האם זה שם היוצר (או בית העיצוב שעיצב את הכרזה)? אם כן, יש עליו זכויות יוצרים. אם לא לכאורה הוא משוחרר. (עברו 70 שנים).david7031שיחה • ט' בחשוון ה'תש"ף • 23:34, 6 בנובמבר 2019 (IST)

בית דפוס "אמנות" חיפה. כבר לא קיים מזמן. ירונש שיחה 01:52, 7 בנובמבר 2019 (IST)
כן, אבל לכאורה למישהוא שם יש זכויות יוצרים. Geagea, מה דעתך?david7031שיחה • ט' בחשוון ה'תש"ף • 10:47, 7 בנובמבר 2019 (IST)
וחוץ מזה דיברתי על הפינה השמאלית למטה, לא הימנית.david7031שיחה • ט' בחשוון ה'תש"ף • 10:49, 7 בנובמבר 2019 (IST)
אהה, נכון. אמרת 'שמאלית' ופיספסתי את זה בגלל עייפות. לפי בית המכירות הפומביות "קדם": "לינולאום: הירשקורן חיפה [כנראה רח' נורדאו] 3 ". זה המבצע הטכני של ההדפסה, לא המעצב. הזכויות לא שייכות למעשה לקלוב לתעופה? ירונש שיחה 15:23, 7 בנובמבר 2019 (IST)
ייתכן. אני לא בטוח. (ראיתי בזמנו אזיו כתבה על צלמת שמחתימה את המצולמים על כך שזכויות היוצרים יישארו אצלה, ואין לי מושג מה קורה כשלא מסכמים). לדעתי, גם אם זכויות היוצרים שייכות למועדון, עדיין מדידת הזמן היא מחיי היוצר. כאן אין לנו דרך לדעת מי היוצר, ולכן אחרי 70 שנה מותר. ככה נראה לי, אבל אני לא בטוח ב100 אחוז.david7031שיחה • ט' בחשוון ה'תש"ף • 15:29, 7 בנובמבר 2019 (IST)
תודה. נראה לי שכדאי שנהייה בטוחים. אולי גם Deror avi יחווה דעתו. בינתיים אנסה ליצור קשר עם נכדו של בעל בית הדפוס. ראיתי "רשימה" שפירסם היכן שהוא. ירונש שיחה 18:57, 7 בנובמבר 2019 (IST)
בהנחה שהזכויות שייכות לקלוב (הנחה סבירה, כמזמין היצירה), בהנחה שהקלוב יודע מי היצר, ובהנחה שהיוצר עדיין חי - היצירה מוגנת (וגם אם נפטר לאחרונה). אזי לא תמונה חופשית (הקלוב עדיין קיים? - אם לא יתכן שהזכויות פגו). דרור - שיחה 23:15, 7 בנובמבר 2019 (IST)
תודה. הקלוב עדיין קיים למרבה הפלא. ירונש שיחה 23:40, 7 בנובמבר 2019 (IST)
אז ייתכן שיהיה מותר להעלות את זה בשימוש הוגן לערך עליו, גם אם יש זכויות יוצרים.david7031שיחה • י' בחשוון ה'תש"ף • 00:08, 8 בנובמבר 2019 (IST)

המכלול[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להעתיק ערכים מאינציקלופדיית המכלול? אורןגבע - שיחה 12:34, 8 בנובמבר 2019 (IST)

לא!!!david7031שיחה • י' בחשוון ה'תש"ף • 12:58, 8 בנובמבר 2019 (IST)
וניתן לציין את המכלול כמקור (כלומר להעתיק נתונים מהערך במכלול ולציין זאת)? אורןגבע - שיחה 15:19, 8 בנובמבר 2019 (IST)
זה בוודאות לא. Liad Malone - שיחה 15:44, 8 בנובמבר 2019 (IST)
לא ברור לי למה התכוונת במילה „להעתיק״. משיקולי זכויות יוצרים: אסור להעתיק משם טקסט (כמו באופן כללי ממקור חיצוני). מותר להסתמך על הנתונים משם בערך, אבל לא בוודאי שלא בניסוח המקורי (ויש גם שאלה האם זהו מקור טוב או לא טוב לערך, אבל זו שאלה נפרדת). Tzafrir - שיחה 23:30, 9 בנובמבר 2019 (IST)

תמונת חסיד העולם הרמן גרבה[עריכת קוד מקור]

התמונה הזו צולמה מתישהו בשנות ה-40 ונמצאת באתרים רבים באינטרנט. היוצר לא ידוע. האם ניתן להשתמש בה ותחת איזה רשיון?... ירונש שיחה 01:18, 12 בנובמבר 2019 (IST)

תחת שימוש הוגן ודאי שמותר. לגבי שימוש חופשי, זה מסובך, כי לכאורה זה תלוי בשאלה באיזו מדינה זה צולם, ואני לא יודע מה עושים כשיש ספק.david7031שיחה • י"ד בחשוון ה'תש"ף • 14:19, 12 בנובמבר 2019 (IST)
David7031: התמונה צולמה בגרמניה, בסבירות רבה מאוד שבתקופת גרמניה הנאצית. ירונש שיחה 18:01, 12 בנובמבר 2019 (IST)
אז צריך לבדוק מה אומרים חוקי זכויות היוצרים הגרמניים, ומה אומר החוק הישראלי עליהם.david7031שיחה • ט"ו בחשוון ה'תש"ף • 18:02, 12 בנובמבר 2019 (IST)
תודה, אבל זה מעבר ליכולתי ולידיעותי. מבקש את חוות דעתו של Deror avi לגבי הנ"ל. ירונש שיחה 19:25, 12 בנובמבר 2019 (IST)
השאלה מי צילם - אם גרמני - אז אין בעיה. אם אמריקאי - צריך לחכות 70 שנה (אין בעיה), אלא אם יודעים מי הצלם (ואז 70 שנה מיום מותו), אם רוסי - עדיין מוגן. שימוש הוגן - זה בטח. דרור - שיחה 20:35, 12 בנובמבר 2019 (IST)
Deror avi: לאחר השוואת תמונות מתקופת מלחמת העולם השנייה, ברמת סבירות גבוהה שזה צולם בגרמניה ע"י גרמני אנונימי כלשהו. אז באיזו תבנית רשיון להשתמש בעמוד התמונה? , אני לא מוצא פורמט רשיון מתאים בחלונית הבחירה של אשף ההעלאה אצלנו. ירונש שיחה 21:28, 12 בנובמבר 2019 (IST)
ירונש, עבור המקרים בהם אין בוויקיפדיה העברית תבנית רישיון מתאימה אבל יש בוויקישיתוף, יצרנו את תבנית {{PD-because}} בפרמטר |2= יש לציין את תבנית הרישיון בוויקישיתוף. במקרה הזה תבנית הרישיון היא: {{PD-because|2=PD-EU-no author disclosure}}. ‏Geagea - שיחה 05:24, 14 בדצמבר 2019 (IST)
Geagea, אנלא יודע אם הרשיון הזה מתאים. נראה לי שהרשיון ששיבצתי בעמוד התמונה, יותר זהיר ומתאים. מפאת כבודו של האיש ומשפחתו, הייתי מעדיף לנהוג בזהירות יתר. דעתך?...ירונש שיחה 05:46, 14 בדצמבר 2019 (IST)
כן, זה נראה בסדר. Geagea - שיחה 05:56, 14 בדצמבר 2019 (IST)

תמונה של פרופ לוונשטאם[עריכת קוד מקור]

התמונה בערך ויקיפדיה האנגלית הזה לא נמצאת לשימוש חופשי בויקישיתוף. האם יש דרך להעלותה לגירסא עברית של הערך? אביברעם - שיחה 13:14, 14 בנובמבר 2019 (IST)

אביברעם אתה יכול להעלות לגרסה העברית של ערך עליו תחת רישיון שימוש הוגן וציון מפורש מאיפה המקור (לא ויקיפדיה האנגלית, אלא מאיפה ויקיפדיה האנגלית לקחה את התמונה) אמא של גולן - שיחה 18:55, 26 בנובמבר 2019 (IST)
אמא של גולן תודה על העזרה. באין מקור אחר טוב לתמונה שבויקיפדיה האנגלית, השתמשתי בתמונה שהועלתה, לבקשתי, לוויקישיתוף על ידי אחד מתלמידיו בישראל. אביברעם - שיחה 09:15, 30 בנובמבר 2019 (IST)

La Reine Parysatis ecorchant un eunuque (תרחיט משנת 1900)[עריכת קוד מקור]

הי, תחריט משנת 1900, של ג'יימס אנסור שנפטר בשנת 1949, האם ניתן להשתמש? לדוגמא כאן ? תודה רבה אמא של גולן - שיחה 18:52, 26 בנובמבר 2019 (IST)

לדעתי יכולות להיות זכויות על הסריקה. מעבר לזה, לא נראה לי שיש זכויות יוצרים. אם זה מוגדר תמונה, אז היה נוצרה בתקופה שהספיק חמישים שנה. ובל מקרה, גם עברו 70 שנה ממות היוצר, אז אני לא מכיר סוג של יצירה שעדיין מוגנת.david7031שיחה • כ"ט בחשוון ה'תש"ף • 18:58, 26 בנובמבר 2019 (IST)
אמא של גולן, ג'יימס אנסור נפטר בשנת 1949. ב-1 בינואר הקרוב יחלפו 70 שנה ממות היוצר. תבנית PD-Art. ‏Geagea - שיחה 20:53, 26 בנובמבר 2019 (IST)

זכויות יוצרים על סריקה של ספר[עריכת קוד מקור]

האם להיברו בוקס יש זכויות יוצרים על סריקה של ספר? (היינו ספר שפגו עליו זכויות יוצרים, ואני מעוניין להציג עמוד מתוכו בערך).david7031שיחה • ד' בכסלו ה'תש"ף • 22:51, 1 בדצמבר 2019 (IST)

david7031, למיטב ידיעתי לא אלא אם צויין אחרת באתר שלהם. Geagea - שיחה 05:12, 14 בדצמבר 2019 (IST)

NewTagNavyHQ.svg סמל מפקדת חיל הים[עריכת קוד מקור]

הסמל הוקטורי יוּצר על ידי Matankic תוך שימוש בתמונת התג בתור רפרנס NewTagNavyHQ.jpg. לתמונת התג מאוחסן אישור OTRS.

שאלות
 1. האם יתכן שאישור ה-OTRS אינו בר תוקף?... שהרי זכויות היוצרים על הסמל שייכות למדינת ישראל/משרד הביטחון, ולא למוזיאון חיל הים, ועל כן יש להניח שמי שנתן את האישור, אינו בעל זכות לעשות כן, ועשה זאת בשגגה.
 2. האם אישור ה-OTRS חל גם על העבודה הוקטורית שנוצרה על פי תמונת התג?
  ירונש שיחה 18:26, 11 בדצמבר 2019 (IST)
 1. התמונה נתרמה על ידי תא"ל בדימוס ניר מאור, מנהל המוזיאון, שמופעל ושייך למשרד הביטחון. לא ברור אם לו הסמכות לעשות כן. בנוסף, חשוב לבדוק ב-ORTS מה שוחרר; הצילום, התג או שאין זה משנה. מתייג את קודקוד צהוב, לידיו הגיעה התמונה ו-Geagea, בעל גישה למערכת ORTS.
 2. אם האישור אכן יתברר כקביל, הרי ששוחרר תחת רשיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0, וכל יצירה נגזרת, תחת קרדיט נאות ורישיון דומה ניתנת לשימוש חופשי. Matankic - שיחה 02:05, 14 בדצמבר 2019 (IST)
ירונש, מוזיאון חיל הים אכן אישר כי הם המחזיקים בזכויות היוצרים של הקובץ, והם שחררו אותם לנחלת הכלל. לקודקוד צהוב יש מהלכים ברמות הכי גבוהות של מערכת הביטחון הישראלית (וגם במדינות רבות בעולם). מרגע שזכויות היוצרים שוחררו "העבודה הוקטורית" היא יצירה נגזרת המבוססת על יצירה בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 03:46, 14 בדצמבר 2019 (IST)
Symbol thumbs upcolor.png אחלה, תודה, אז אפשר להמשיך ללא דאגות. ירונש שיחה 04:25, 14 בדצמבר 2019 (IST)

סמל צבא מצרים[עריכת קוד מקור]

מהו הרשיון שניתן להשתמש בו, כדי שניתן יהיה לשבץ את הסמל הנ"ל בכל הערכים של צבא מצרים ויחידותיו?
האם יש משהו בדומה לתבנית:סמל צה"ל?....ירונש שיחה 21:28, 14 בדצמבר 2019 (IST)

יש כבר דגל ונראה שהוא בשימוש. Tzafrir - שיחה 18:15, 15 בדצמבר 2019 (IST)
זה לא רלוונטי. לכל צבא, זרוע צבאית, חיל וגייס יש דגל, ובכל זאת יש לכל גוף כזה סמל יחודי משלו. בדיוק כמו שלצה"ל יש סמל יחודי משלו, שראוי להציגו. ירונש שיחה 22:52, 15 בדצמבר 2019 (IST)
‏Geagea: עזרתך בעניין?...ירונש שיחה 18:21, 19 בדצמבר 2019 (IST)
בינתיים אין לקובץ אפילו בעלי זכויות יוצרים. אנחנו לא יכולים להשתמש סתם כך בכל קובץ מהאינטרנט. Tzafrir - שיחה 19:19, 19 בדצמבר 2019 (IST)
סמליל צבא מצרים יכול להיות בשימוש הוגן בערך על צבא מצרים ובערך על סמליל צבא מצרים. גם הרישיון של {{סמל צה"ל}} הוא רישיון בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 02:20, 20 בדצמבר 2019 (IST)

נתיבי הים התיכון[עריכת קוד מקור]

 • בקשת שחזור כל התמונות שהועלו לערך נתיבי הים התיכון. אני סבור שפגו הזכויות יוצרים על התמונות. בתודה.
 • יאצקין52 - שיחה 02:59, 21 בדצמבר 2019 (IST)
  יאצקין52 - הבא קישורים מפורטים והסבר כדבעי מדוע לטעמך ניתן להשתמש בהן. eli - שיחה 09:58, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  אני מעריך שפגו הזכויות יוצרים על תמונות אלו. יאצקין52 - שיחה 10:10, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  כל המידע הכתוב בדפי התמונות שנמחקו הוא שהיוצר ותאריך היצירה אינם ידועים, וכי "משה מנו העביר את התמונה לפרסום". אז האם יש לך מידע על כך שתמונות אלו צולמו בישראל ע"י צלם ישראלי וכבר פורסמו לפני יותר מ-50 שנה? אם כן, אז אכן פגו כבר זכויות היוצרים עליהן. או האם כשהועלו התמונות (ונמחקו) ב-2007 היה זה הפרסום הראשון שלהן? Dovno - שיחה 11:05, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  ככל הנראה משה מנו העביר את התמונות ב-2007 לעורך בתשלום/עורך מטעם על מנת שיעלה אותם ברישיון חופשי. אינני יודע מי צילם את התמונות. כנראה אחד העובדים בחברה או אחד מבני משפחת מנו או כל אדם אחר. סביר להניח שהתמונות לא צולמו לאחר 1966. יאצקין52 - שיחה 11:45, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  אני לא מומחה, אולם להבנתי אם התמונות ישבו מאז שנות ה-60 בארכיון פרטי של משפחת מנו ופורסמו לראשונה רק ב-2007 אז לא עבר מספיק זמן מאז הפרסום הראשוני כדי שיפוגו זכויות היוצרים. אפשר להתייעץ עם בעלי הידע בנושא. Dovno - שיחה 12:02, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  בזמנו יצרה חנה את תבנית {{כללי מדיניות ישנים לקבצים}} עבור אישורי OTRS שנתקבלו לפני כניסת מערכת OTRS לפעילות. שחזרתי 2 קבצים בהם הופיעה תבנית רישיון. קובץ אחד ללא תבנית רישיון נשאר מחוק. קובץ אחד משנת 1965 ‏לפי {{PD-Israel}}. לא מופיע תאריך צילום לגבי יתר התמונות. לגבי העובדה "ישבו מאז שנות ה-60 בארכיון פרטי של משפחת מנו" זה הכלל בדרך כלל אלא שעל פי החוק הישראלי (PD-Israel) זה 50 שנה מיצירת הנגטיבה. Geagea - שיחה 12:49, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  אני מעריך שכל התמונות צולמו לפני 1966. אי אפשר לסמן את כולן כ-PD-Israel? יאצקין52 - שיחה 13:22, 24 בדצמבר 2019 (IST)
  אם יש מקור לתאריך התצלום. Geagea - שיחה 13:32, 24 בדצמבר 2019 (IST)

תמונה של כריכת ספר לערך העוסק בספר[עריכת קוד מקור]

אני יוצרת ערך ויקיפדיה לספר ומצאתי תמונה של הכריכה באינטרנט, וכמו כן יש ברשותי את הספר ואפשרות לסרוק את הכריכה. איזו מהאופציות תאפשר לי להעלות את התמונה, או איזו אפשרות אחרת קיימת בפניי?

אפשר להעלות במסגרת שימוש הוגן, אני חושב שזה לא משנה אם מהאינטרנט או מסריקה שלך. (מה שיותר איכותי).david7031שיחה • ח' בטבת ה'תש"ף • 20:20, 4 בינואר 2020 (IST)
תודה! (ועכשיו בדף הנכון ובפורמט המתאים... סליחה על הסרבול בדף השיחה) דרואיד - שיחה 00:18, 8 בינואר 2020 (IST)

סמולוויל - כותרים[עריכת קוד מקור]

ערך שמאגד כותרים שונים. מותר להעלות בשימוש הוגן תמונת עטיפה / כריכה של אחד מהם? אורה - שיחה 17:19, 9 בינואר 2020 (IST)

רק בתנאי שאותה תמונה לא בשימוש בערך אחר. כך התקבל בוויקיפדיה, בחוק עצמו אין הגדרות חד משמעיות לגבי היקף השימוש שמותר במסגרת שימוש הוגן. Uziel302 - שיחה 17:21, 9 בינואר 2020 (IST)
אפשר יותר מאחת? נגיד עטיפה אחת של DVD ושער של מגזין? צריך מקור / קרדיט כלשהו? אורה - שיחה 17:23, 9 בינואר 2020 (IST)

קרדיט[עריכת קוד מקור]

ערך שיצרתי בעבר ונערך מאז רק עריכות זוטות ואני מעתיק את הטקסט לאתר אחר, אני צריך לתת קרדיט?

חירבת תיבנה -ערך שבוטל[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#חירבת תיבנה -קובץ שנשלח לפני חודשיים#חירבת תיבנה -ערך שבוטל

קובץ:הביטוי בשימוש מתוך שיחה בוואטסאפ.jpg[עריכת קוד מקור]

מפר זכויות יוצרים?--שלום1234321אפצישיחה • ט"ו בטבת ה'תש"ף 15:36, 12 בינואר 2020 (IST)

מתנדבי OTRS?--שלום1234321אפצישיחה • ט"ו בטבת ה'תש"ף 17:12, 12 בינואר 2020 (IST)
כן. Geagea - שיחה 17:13, 12 בינואר 2020 (IST)
לבקש מחיקה?--שלום1234321אפצישיחה • ט"ו בטבת ה'תש"ף 17:24, 12 בינואר 2020 (IST)
Geagea?--שלום1234321אפצישיחה • ט"ז בטבת ה'תש"ף 20:52, 12 בינואר 2020 (IST)
כן. הרקע של הקובץ מוגן. Geagea - שיחה 21:06, 12 בינואר 2020 (IST)
Geagea, מתברר שיש עוד תמונות כאלה (חפש בויקישיתוף Whatsapp) מה שעשיתי שם בסדר?--שלום1234321אפצישיחה • י"ט בטבת ה'תש"ף 21:04, 15 בינואר 2020 (IST)

פרסום שירים מספר שמתיר להעתיק מהיצירה בתנאים מסוימים[עריכת קוד מקור]

שלום, אני כותבת ערך חדש על ספר שירה ובפתיחת הספר מצוין כי: "לורם איפסום מופץ ברשיון Commons Creative... המתיר להעתיק, להפיץ ולהעביר את היצירה בכפוף לתנאים הבאים: ציון שם המחבר וכתובת האתר הרשמי". האם מותר לי מתוקף ההצהרה הזו לפרסם מספר שירים מהספר בערך הויקיפדי? תוך ציון שם המחבר כמובן וכן אצרף את כתובת האתר הרשמי של הספר. יש לציין כי כל שיר מורכב משלוש שורות, וניתן להוריד אותו בחינם דרך האינטרנט. אשמח לתשובה ותודה! MoriCher - שיחה 12:46, 13 בינואר 2020 (IST)

הָאֶלְקֹשִׁי אשמח לדעתך בעניין, תודה! MoriCher - שיחה 12:07, 14 בינואר 2020 (IST)
סורי, אני לא ממש מבין בזכויות יוצרים. הָאֶלְקֹשִׁישיחה • י"ז בטבת ה'תש"ף 13:53, 14 בינואר 2020 (IST)
א. אם אני מבין נכון רק הלורם איפסום מופץ ברישיון Commons Creative.
ב. גם לגבי רישיון Commons Creative יש סוגים שונים. איזה מהרישיונות צויין? Geagea - שיחה 14:00, 14 בינואר 2020 (IST)
הספר מופץ תחת רשיון "CC BY-NC-ND", כלומר האוסר שימוש מסחרי ואוסר יצירות נגזרות. רשיון כזה אינו תואם את הרשיון הפתוח הנדרש כדי להכליל תוכן בוויקיפדיה ("CC BY-SA").‏ Dovno - שיחה 14:14, 14 בינואר 2020 (IST)
הבנתי, תודה! MoriCher - שיחה 16:29, 14 בינואר 2020 (IST)

זכויות יוצרים בציור שנמכר לי ובכוונתי להדפיסו בספר להפצה[עריכת קוד מקור]

קניתי ציור. בכוונתי להדפיס את צילום הציור בספר שבכוונתי להוציא. אין לי רשות מיוחדת מהאומן לעשות זאת. האם יהווה הפרת זכויות יוצרים או שרכישת הציור מעבירה לי גם את הזכות לעשות בציור שימוש של צילומו והפצתו? דורון

רכישת הציור לא מעבירה לך את זכויות היוצרים. העברת זכויות היוצרים טעון מסמך בכתב. Geagea - שיחה 07:51, 14 בינואר 2020 (IST)