ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קיצור דרך: וק:זישות

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי

שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסויימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסויימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בענין שימוש בתמונות שרשיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסויימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה


הקלטת 'צבע אדום'[עריכה]

אדם שהקליט אזעקת 'צבע אדום' שבקעה מהצופרים. האם הוא רשאי לפרסם אותה בוויקישיתוף או שמא היא מוגנת בזכויות יוצרים? תודה. דוג'רית - שיחה 07:30, 1 ביוני 2015 (IDT)

הצלם אינו ידוע[עריכה]

ברשותי צילומי במה של אמי על ידי צלמים שונים מלפני 40-50 שנה, ללא חתימה. ברצוני להעלות 2-3 לויקיפדיה. איזו אופציה עלי לבחור בזכויות יוצרים והאם להעלות לויקישיתוף או בצורה חופשית? Dyamshaket (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

לוגואים מאתרים שונים[עריכה]

האם מותר להעלות תמונות של לוגואים מאתרים שאינם החברה עצמה בעלת הלוגו?

לדוגמא התמונה הזו: תמונה נמצאת באתר של המכון הטכנולוגי חולון.

סביר להניח שהם עצמם משתמשים בתמונה במסגרת "שימוש הוגן", השאלה היא האם יש להם איזשהם זכויות בתמונה על אף שהיא לוגו של חברה, או שלחברה יש את כל הזכויות בתמונות של הלוגו שלה ולכן אני יכול להעלות את התמונה בלי להתחשב באתר שממנו אני לוקח את התמונה?

תודה לעונים, אוריאל Orielno - שיחה 23:53, 4 ביולי 2015 (IDT)

מישהו יודע מה עליי לעשות במקרה כזה?
או שאולי במצבים כאלה כדאי לי כבר לפנות לחברה שהלוגו שייך לה ולבקש מהם שישלחו לי תמונה שבבעלותם? Orielno - שיחה 10:25, 8 ביולי 2015 (IDT)
השאלה צריכה להיות מה אתה מתכוון לעשות באותו סמליל. בד"כ אנו משתמשים בסמלילי חברות בערכים העוסקים באותם גופים. אם כך הדבר, אין שום בעיה להעלות את סמליל החברה תחת הגדרת שימוש הוגן (גם אם הקובץ נלקח מאתר שאינו של אותה חברה), שכן אותו קובץ בעצם נועד לצורך המחשה בערך אודות החברה. Ldorfmanשיחה 23:56, 9 ביולי 2015 (IDT)
Balloons-aj.svg תודה רבה! Orielno - שיחה 09:48, 10 ביולי 2015 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכה]

שמי נטיף אלמליח, ואני מנסה מזה כמה ימים לעלות את הערך "נוסח השומרונים לתורה". כתבתי אותו כעבודת רפרט במסגרת לימודי תואר שני באוניברסיטת תל אביב. הערך הוסר על ידי משתמש בטענה ל"הפרת זכויות יוצרים". כשפניתי אליו אמר לי שהערך מזכיר לו בלשון ובסגנון את ספר השומרונים שבו כתבו אסתר וחנן אשל. אכן נעזרתי במאמרם אך נתתי להם קרדיט במקום הראוי, וחלילה לא העתקתי מהם. מה גם שהמאמר שלהם בכלל עוסק בנושא קטן מאוד מתוך כלל הערך. אני לא מבינה מה עליי לעשות כדי להחזיר את הערך. חשוב לי מאוד להעלותו שכן השקעתי רבות בכתיבתו ואני מעוניינת שרבים נוספים ייהנו מעבודתי. אודה על כל עזרה בנושא, בברכה, נטיף. עומרי אלמליח - שיחה 12:59, 5 ביולי 2015 (IDT)

לא יודע כמה עוקבים אחרי דף זה. עדיף להעלות את הבקשה בשיחה:נוסח השומרונים לתורה. בורה בורה - שיחה 09:12, 5 ביולי 2015 (IDT)
משתמש:ראובן מ. ראיתי שאתה הנחת את התבנית של הפרת זכויות יוצרים על הערך. האם תוכל התייחס? תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 11:51, 5 ביולי 2015 (IDT)

זכויות יוצרים-סוכנות החלל האירופאית[עריכה]

שלום, האם יש תבנית / חוקים לדברים המפורסמים ממידע של סוכנות החלל האירופאית? לדוגמא, רשום באתר שלהם מה מותר ומה אסור אבל לא הבנתי אם זה שימוש חופשי או הוגן. יש כמה דברים מדהימים שנחשפתי אליהם לאחרונה מבחינת מידע על ניטור כדור הארץ מהחלל, האטמוספירה והימים, ונראה לי שיהיה טוב לשים זאת בויקיפדיה. לדוגמא - הגאואיד שחושב לפי לווין GOCE ונמצא כאן. בתודה מראש אמא של גולן - שיחה 13:15, 5 ביולי 2015 (IDT)

לפי האתר שלהם בקישור למטה אז: "The contents of the ESA Web Portal are intended for the personal and non-commercial use of its users". ומכאן לא ניתן להשתמש ללא האישור המפורש שלהם לפי הרישיון של ויקיפדיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:50, 5 ביולי 2015 (IDT)
להוציא את צילומי הגשושית רוזטה ששוחררו לחופשי. תבנית {{‏ESA-ROSETTA-NAVCAM‏}}.‏ Geagea - שיחה 19:05, 5 ביולי 2015 (IDT)

צילום מגב הספר[עריכה]

במהלך המחקר שלי צילמתי את גב הספר "בנתיב שהלכתי" שבו ישנה תמונה של יוכבד בת-רחל, שספר זה הוא למעשה הביוגרפיה שלה. העלתי אותה לויקיפדיה תחת "שימוש הוגן" ורציתי לוודא שבאמת לא תהיה לי בעיה להשתמש בה בערך שלה. האם התמונה אכן נכנסת תחת רישיון זה ולא תהיה לי בעיה להשתמש בה? Nofar gr (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה ב-16:31, 20 ביולי 2015‏

העתק הדבק מתוך אתרי אינטרנט[עריכה]

פעםים רבות אני אוהב לחפש ערכים שעדיין לא כתבו עליהם וליצור אותם. העניין הוא שלעיתים החומר היחידי אודות אותם ערכים נמצא בתוך אתר אינטרנט של גורם פרטי כזה או אחר ו/או גורם מסחרי. האם מותר לי להעתיק משם את הטקסט מילה במילה?

לא, אסור לך. זו הפרת זכויות יוצרים. ‏ MathKnight (שיחה) 11:38, 26 ביולי 2015 (IDT)

איך מעלים תמונה שהיא פבליק דומיין[עריכה]

לא ראיתי באשף ההעלאות אפשרות כזאת. האם אפשר לבקש מכם שתעלו אותה? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת ב-19:11, 26 ביולי 2015

באשף העלאת הקבצים לוויקישיתוף, לאחר שסימנת את האפשרות "הקובץ הזה אינו פרי עבודתי" (אני מניח שזה אינו קובץ פרי עבודתך), תוכל לבחור באפשרות "סיבה אחרת שאינה רשומה לעיל" ואז לכתוב בתיבה את הקוד הבא: {{PD}}. קוד זה יצור תבנית שתעיד כי מדובר בקובץ שהינו בנחלת הכלל. פנה אלי בדף השיחה שלי אם תזדקק לסיוע נוסף. בברכת סופ"ש נעים, Ldorfmanשיחה 01:29, 31 ביולי 2015 (IDT)
תבנית PD אינה טובה. ראה תבנית:PD. אם אתה מעלה את הקובץ לוויקיפדיה העברית עליך לבחור אחד מהתבניות בקישור האחרון. אם אתה מעלה לוויקישיתוף אתה עדיין יכול להשתמש באותן תבניותאו להשתמש ב- {{PD-because |1= }} כשאתה מוסיף את ההסבר לך למה זה חופשי במילים שלך. Geagea - שיחה 19:40, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

שימוש בתמונות מוויקישיתוף[עריכה]

האם מותר לקחת תמונות מוויקישיתוף ולהשתמש בהן באתר אינטרנט אחר ? תודה. גיא - פתרון למחיקה 13:55, 11 באוגוסט 2015 (IDT)

כן, אם מקפידים על עמידה בתנאי הרישיון (וזה די פשוט). ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. כל התמונות בוויקישיתוף הן חופשיות (גם אם לא בדיוק רישיון CC-BY-SA)‏. Tzafrir - שיחה 21:11, 19 באוגוסט 2015 (IDT)
כן, אך יש לתת קרדיט ליוצר התמונה (ולא רק לוויקיפדיה) בהתאם לרישיון. אם אפשר לקשר לתמונה בוויקישיתוף - אז כדאי. ‏ MathKnight (שיחה) 21:18, 19 באוגוסט 2015 (IDT)

ערוץ יוטיוב Beyond The Lot[עריכה]

האם ניתן לקשר לסרטונים מערוץ היוטיוב BeyondTheLot, שנראה שהוא ערוץ רשמי מאומת של האחים וורנר (WB)? ‏ MathKnight (שיחה) 19:17, 27 באוגוסט 2015 (IDT)

רשיון תמונה[עריכה]

העליתי תמונה מהויקיפדיה האנגלית. התמונה הועלתה לרשת ע"י משרד ההגנה האמריקאי.( photo courtsey US dept. of Defance) מה הרשיון הנדרש ? Meiri424 - שיחה 14:42, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

תלוי מה. רשימת התבניות עבור המחלקות השונות של ארצות הברית נמצאים כאן. תבחר מה מכל אלה מתאים לך או לשים פשוט {{PD-USGov}} ואז מישהו יתקן. אם אתה מעלה את התמונה לוויקיפדיה העברית אזיי תשתמש בתבנית {{תמונה פדרלית}}. Geagea - שיחה 22:57, 30 באוגוסט 2015 (IDT)