ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקהתוכן עניינים

שימוש הוגן של תמונה ששלחו לי[עריכת קוד מקור]

כתבתי ערך על קפסולת זמן ובהודעה בפייסבוק שלחו לי תמונה של קפסולת זמן שהוצבה בעיריית כפר סבא. האם אני רשאי להשתמש בה במסגרת "שימוש הוגן" (ואם כן, איך לציין זאת כשאני מעלה?) או שעלי התעקש שישלחו לי הצהרה? --EldadHe - שיחה 08:32, 24 ביולי 2016 (IDT)

שימוש הוגן הוא מוגבל ויכול להיות שבעתיד שינויים בתנאים לו יביאו למחיקת הקובץ. כמו כן, הצלם עדיין בעל זכויות מלאות על התמונה ועשוי לתבוע אם לדעתו השימוש אינו הוגן. עדיף לדעתי להתעקש על הצהרה.‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 16:13, 4 באוגוסט 2016 (IDT)
אין סיבה להשתמש בשימוש הוגן, אפשר ללכת לצלם. יש לבקש מהם אישור על פי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:33, 4 באוגוסט 2016 (IDT)

העלאת תמונת פוסטר של סרט[עריכת קוד מקור]

העליתי לשרת תמונת פוסטר של פוקס פייר (סרט, 1996) לאחר שבדקתי את ההנחיות והגעתי למסקנה שמדובר בשימוש הוגן. למרות זאת היא נמחקה מהשרת תוך סתירת טענת שימוש הוגן. התמונה מופיעה באתרים רבים ברשת, ולאחר שקראתי גם בדף שאלות ותשובות, אני שב ומשתכנע שהיא עומדת בכללי שימוש הוגן. מדוע תימנע העלאת התמונה לשרת ולערך המסוים הזה? נדב - שיחה 08:10, 9 באוגוסט 2016 (IDT)

הבהרה: לא מדובר בכרזה הרשמית של הסרט. נדב - שיחה 12:00, 10 באוגוסט 2016 (IDT)
יש בערך כרזה של הסרט. אין הצדקה לכרזה נוספת בשימוש הוגן. Tzafrir - שיחה 14:32, 10 באוגוסט 2016 (IDT)
כרגע, השאלה היא עקרונית, ולא מתייחסת לשאלת תרומת התמונה לערך הזה. כדיון נפרד, אני אישית דווקא סבור שהתמונה מוסיפה נופך תרבותי לערך. נדב - שיחה 08:43, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

לכידות מסך המופיעות באתרי אינטרנט[עריכת קוד מקור]

כללי השימוש ההוגן מתירים שימוש בלכידת תמונה מסרט. האם כל תמונה שהיא לכידת מסך בעליל, המפורסמת באתרי אינטרנט, עונה על הכלל הזה? נדב - שיחה 08:48, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

אם סתם תמונה מפורסמת ב"אינטרנט": לך תדע מי שם אותה שם והאם היא מותרת לשימוש. Tzafrir - שיחה 18:38, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

תמונות מלחמת העולם השניה[עריכת קוד מקור]

אם אני מבין נכון עד 2008 ההגנה על זכויות יוצרים של תמונות פגה לאחר 50 מצילום התמונה. האם זה אומר שאפשר להעלות תמונות מהמלחמה שמוצאים סתם ברשת? לדוגמה: האם התמונה המופיעה כאן, ניתן להעלותה לויקישיתוף? אליהו52קשיחה 11:44, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

הכלל שמדבר על 50 מצילום התמונה הוא עבור תמונות שצולמו בישראל {{PD-Israel}}. תמונה זו בנחלת הכלל רק אם חלפו 70 שנה ממות הצלם. Geagea - שיחה 16:18, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

הנוקמים: מלחמת האינסוף[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להעלות בבקשה את הכרזה הבאה כפוסטר הזמני של הסרט במסגרת שימוש הוגן? http://www.movienewz.com/img/films/avengers-infinity-war-part-1-poster.jpg, אם כן אשמח אם זה לא יבוצע על ידי. כי אני לא מסתדר טוב עם ויקישיתוף. תודה מראש Sokuya - שיחה 21:26, 14 באוגוסט 2016 (IDT)

שגיא ברייטנר[עריכת קוד מקור]

שגיא ברייטנר אייר את הציור הבא שלבסוף גם קעקע אותו לכתף השמאלית שלו ופירט על כך בפוסט באינסטגרם הנ״ל. האם ניתן לראות בכך סריקה של איור ולהעלות את התמונה במסגרת שימוש הוגן:

סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).

התכלית היא שהתמונה תצורף לעמוד האישיות (כרגע בטיוטא זמנית) שם מפורט הסיפור על הקעקוע שיש לו חלק חשוב בסיפור חייו של האישיות. האם זה אפשרי שההרשאה של התמונה תיהיה שהיא תוכל להופיע רק בערך המדובר ולא בשם ערך אחר? Sokuya - שיחה 00:56, 15 באוגוסט 2016 (IDT)

ראשית כל: לא אתה צילמת את התמונה, לכן אין לך זכויות יוצרים גם על התמונה עצמה (בלי להתייחס למקור: הקעקוע). לכן צריך ממילא לבקש אישור מבעלי הזכויות על התמונה. אין טעם להשוות לסריקה מספר. ככלל יש להמעיט ככל האפשר בתמונות בשימוש הוגן. אפשר להשתמש בתמונה הזו רק אם היא תורמת משהו מאוד חשוב לערך, ולא לגמרי ברור לי מה זה. Tzafrir - שיחה 19:22, 15 באוגוסט 2016 (IDT)
Tzafrir, לא טענתי שיש לי זכויות יוצרים על התמונה. וכן זה תורם משמעותית לערך. יש שמה פסקה המפרטת את הסיפור מאחורי הקעקוע המהווה אבן דרך בחיי האישיות (אף צוין ע״י האישיות עצמה בפוסט המצורף). האם ניתן להשתמש במסגרת שימוש הוגן? Sokuya - שיחה 20:23, 15 באוגוסט 2016 (IDT)
אם זה באמת חשוב, תשיג תמונה חופשית. Tzafrir - שיחה 20:43, 15 באוגוסט 2016 (IDT)

האם אפשר להעלות תמונה מגטי אימג'ס?[עריכת קוד מקור]

כותבערכים - שיחה 20:30, 18 באוגוסט 2016 (IDT)

לא. Geagea - שיחה 00:53, 20 באוגוסט 2016 (IDT)

סריקת כתבות מארכיון ידיעות בשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

לאחר שהעלתי הקבצים כרסם בי ספק. 3 קבצים מופיעים בערך הזה שביט 2. האם תקין ?מינוזיג - שיחה 00:02, 20 באוגוסט 2016 (IDT)

שימוש בנתונים מאתר הבורסה[עריכת קוד מקור]

בוק:בב ישנה בקשה לקחת נתונים מאתר מאיה מערכת אינטרנט להודעות ולעדכן בערכים הרלוונטיים. כתבתי כבר בוט שעושה את זה, אבל אני לא בטוח שזה תקין מבחינת זכויות יוצרים.

תכל'ס השאלה האם יש בעיה לקחת נתונים מספריים מאתרים בהיקף נרחב? האם יש הבדל אם זה נעשה באופן ידני או באמצעות בוט? החבלןשיחהמועדון החלל הוויקיפדי 09:52, 30 באוגוסט 2016 (IDT)

שלום לך,על עובדות ונתונים אין זכויות יוצרים. בברכה --Kippi70 - שיחה 14:01, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

הארכיון הציוני[עריכת קוד מקור]

תמונה של גולדסמיד משנת 1900 של צלם לא ידוע. האם לארכיון הציוני יש באמת זכויות יוצרים על התמונה כפי שהם טוענים? ומה דינם של תמונות כאלו שמוחזקות בידי ארכיונים? --אפי ב.התחברו ל♥ • 08:53, 16 בספטמבר 2016 (IDT)

העלאת תמונה ברשות המצולם הצלם נפטר מזה זמן מה[עריכת קוד מקור]

מאמן הג'ודו אורן סמדג'ה, מסר לי תמונה אישית שלו עם אחת המדליות החשובות שקיבל (מוזכר אודותיו בערך שלו) התמונה צולמה ע"י צלם ידיעות אחרונות יוסי רוט שנפטר, נסיתי להעלות אותה בדרך שהורגלתי במאות התמונות שהעליתי, אך ציינתי שאני לא יצרתי אותה, ואז נפתח לי דף שהיקשה עליי את בחירת האישור הנכון, ועל כן שאלתי, איך והאם אני יכול להעלות תמונה שפרטיה צויינו לעיל, נמסרה לי ע"י המצולם וצלם התמונה (יוסי רוט) נפטר.

זכויות היוצרים בתמונה הן בידי היורשים של הצלם. עליך להשיג אישור מהם לשחרור הזכויות לנחלת הכלל על פי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 00:43, 29 בספטמבר 2016 (IDT)

זכויות יוצרים של אתר אחר[עריכת קוד מקור]

מבקשת לברר האם נהוג בוויקיפדיה לתת קרדיט בהעתקה חלקית של טקסט שנוצר קודם לכן באתר אחר (במקרה זה בסגנון ויקי). בברכה, חוה - שיחה 09:11, 25 בספטמבר 2016 (IDT)

זכויות היוצרים הם ליוצרים בפרט ולאו דווקא לאתר שבו פורסם החומר. אם תוכן הועתק לוויקיפדיה בניגוד לרישיון השימוש בו, אנא דווחי על כך. אם מדובר על תוכן שהעתקתו מותרת (לדוגמה: רישיון שימוש דומה לוויקיפדיה), צריכים לתת קרדיט על כך לכותביו לפחות בדף השיחה. Tzafrir - שיחה 10:18, 25 בספטמבר 2016 (IDT)
Tzafrir, בהמשך לדיון הנ"ל, מדובר בערך וילהלם ריטר פון גוטמן שהועתק מויקיגניה, אתר המפרסם ברישיון GNU Free Documentation License 1.2 (וחוה היא כותבת הערך). מה תנאי ההעתקה משם לויקיפדיה? האם ניתן להפיץ מחדש ברישיון שבשימוש ויקיפדיה? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 01:45, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
אני נוטה לחשוב שזה לא יתקבל, עד כמה שזה עצוב. במקור ויקיפדיה השתמשה ברישיון GFDL גרסה 1.2. למיטב הבנתי הגיעו למסקנה שהשימוש בו יותר כל מיני בעיות מעשיות והעדיפו לעבור להשתמש ברישיון Creative Commons שכבר היה קיים באותו השלב אבל לא כשוויקיפדיה נוצרה. ההחלטה הזו הייתה מקובלת גם על קרן התוכנה החופשית (מתחזקי רישיון ה־GFDL) והם החליטו ליצור את גרסה 1.3 של הרישיון שכל השינוי בו לעומת הגרסה הקודמת היה יצירת אפשרות מוגבלת בזמן לוויקיפדיה ואתרים כמוה לשנות את הרישיון. הייתי מאוד שמח אם מתחזקי ויקיגניה היו טורחים לשנות את רישיון התוכן (אבל זה המון עבודה: צריך לפנות לכל מי שתרם תוכן ולבקש אישור). בינתיים נראה שצריך אישור מפורש. Tzafrir - שיחה 03:21, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
שכחתי לתייג את חוה. Tzafrir - שיחה 03:28, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
שלום רב, אין מתחזקים בוויקיגניה. אני כותבת כמעט יחידה כיום יחד חברתי מיכל ומכיוון שאיני מבינה בנושא המשפטי לצערי איני יכולה לסייע. אם אתם רוצים לסייע או לשנות אשמח, בהתייעצות עם ארנון הרשקוביץ שהיה יוזמו של האתר. בברכה, חוה - שיחה 12:20, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
Tzafrir, האם לפי תנאי הרישיון של GFDL 1.2 מספיק שנציין את המקור בדף השיחה או שצריך אישור בOTRS של כל אחד מהתורמים? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 18:57, 5 באוקטובר 2016 (IDT)
הבעיה עם ה־GFDL היא (למיטב הבנתי) שהוא דורש לא סתם לכתוב את שם הרישיון או להפנות לאתר עם עותק הרישיון, אלא לכלול עותק של הרישיון. זה סביר במקרה שמפרסמים ספר. לא אם רוצים להעתיק מסמך באינטרנט. לכן אני לא חושב שאפשר להכניס לוויקיפדיה תוכן ברישיון הזה (כדי לא להטעות את הקוראים). אם יש אפשרות לקבל אישור OTRS של כל התורמים שהתוכן הוא גם ברישיון CC-BY-SA, אז אין בעיה. Tzafrir - שיחה 19:52, 5 באוקטובר 2016 (IDT)
Tzafrir, תודה על המענה-רשמתי בהתאם פסקה בנושא. במידה ויש טעות, אשמח אם תתקן. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 12:35, 7 באוקטובר 2016 (IDT)

הסדר העתקה מאתר ויקיגניה[עריכת קוד מקור]

(המשך הדיון שהחל בשיחה:וילהלם ריטר פון גוטמן) תקציר הפרקים הקודמים-הועתק תוכן מאתר ויקיגניה שהוא אתר ויקי המשתמש ברישיון GFDL (כפי שוויקיפדיה השתמשה בעבר). בדיון הנ"ל התקבלה הסכמה עקרונית להגיע להסדר העתקה גורף, על ידי שני פעילים בולטים באתר. אני מתייג את מתנדבי OTRS שגם הם רלוונטים לדיון, לאור אישורי העתקה קודמים שהתקבלו (מכון ויצמן, מכבי, עמותת חיל הים). אני מקיים את הדיון כאן ולא בדף הפניות של OTRS כדי לקבל החלטה משותפת כיצד לנהוג, לפני שנבחר דרך מוגדרת, במקום לפתוח פניות שלא לצורך וגם כי האתגר העיקרי כרגע הוא נושא זכויות היוצרים. כמובן שכל מי שיכול להעיר מהניסיון של שינוי הרישיון בוויקיפדיה, גם זה יתקבל בברכה.

להבנתי שני המנהלים לא יכולים להחליט בשביל התורמים שלהם לגבי שחרור התוכן ברישיון אחר-באופן היפותטי, עלול להיות מצב שמישהו מעתיק מוויקיגניה לוויקיפדיה ערך מסוים ואחד התורמים מתנגד להפצה מחדש שלו ברישיון החדש של ויקיפדיה. יש לדעתי כמה אפשרויות כדי למנוע תקלה כזו:

  1. העורכים בוויקיגניה יקיימו הצבעה על שינוי הרישיון באתר (לאחר שיודיעו לכל התורמים שלהם בדף השיחה/מייל), או על כל הערכים או על העריכות מנקודת זמן מוגדרת-להבנתי אם לא כל התורמים יסכימו, אי אפשר להחיל את השינוי רטרואקטיבית (על כל התרומות לאתר, אלא רק ממועד מסוים). הסכמה על שינוי רישיון מנקודת זמן מסוימת יכולה למנוע בעיות עם ערכים שיכלו להיות לגיטימיים אבל לא ניתן היה ליצור קשר עם אחד התורמים החדשים (שאולי רק הוסיף קישור פנימי). יש באתר חמישה משתמשים פעילים (ב30 ימים האחרונים, מתוכם משתמש המכונה אנציקלופדיסט, שחזר לאחרונה אחרי שלוש שנים), מתוך כ2040 משתמשים. בהרבה ערכים רוב העריכות הן של חוה.
  2. כל עורך בוויקיגניה יצהיר בנפרד על מוכנותו לשחרר את התוכן בוויקיפדיה-כל אישור יתקבל בOTRS. כל ערך שיועתק ייבדק לפי רשימת התורמים שלו ואם כולם בין אלו שהסכימו, הערך לגיטימי להעתקה. קצת מסורבל, אבל לדעתי נותן מענה לרוב הערכים (במקביל לשינוי הרישיון באתר החל מ...).
  3. אישור לכל ערך בנפרד-ייתכן שמספר הערכים שיועתקו מוגבל ממילא ואולי עדיף לקיים לכל אחד בנפרד את אישור ההעתקה.

מה דעתכם? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 17:58, 9 באוקטובר 2016 (IDT)

כמו שציינתי קודם, שינוי הרישיון בוויקיפדיה נעשה בעזרת טריק בנסיבות מיוחדות שלא יחזרו על עצמן (אפשר לפנות ל־FSF, אבל אני לא מקווה להרבה). היו כל מיני מקרים של שינויי רישיון בתוכנה (לדוגמה: של פיירפוקס, או ליתר דיוק: של דפדפן מוזילה שקדם לו). הם היו כרוכים בתהליך ממושך. באופן כללי קהילת המשתמשים צריכה להחליט שרוצים לשנות רישיון, ואז לזהות מיהם בדיוק בעלי זכויות היוצרים ואז לנסות לעבור אחד־אחד ולקבל את הסכמתם.
תוכנת מדיה ויקי כבר עוזרת לזהות את תרומתם של המשתמשים השונים. אפשר לצאת מההנחה (הקצת פסימית מדי) שהתורמים של כל דף הם בדיוק מי שתרמו לו. יכול להיות שההנחה הזו היא קצת פסימית. אך יכול להיות שיש תרומות שלא מופעות בהיסטוריה: אם היו כל מיני העתקות תוכן ישירות בין דפים. אם תופעה זו הייתה תופעה נפוצה, צריך אולי להקדיש יותר זמן לזיהוי התרומות של התורמים השונים. אם לא, אפשר להסתכל גם על התורמים לכל דף בנפרד.
הסתכלתי על כמה דפים אקראיים: נויפלד – עריכות של חוה בלבד. FHL – עריכות של חוה בלבד. רשימה משדובה, ליטא - 28/2/1872 – עריכות של חוה בלבד. אם העריכות של חוה כוללות חלק כה גדול של התוכן, הרי שמה שחוה תחליט תקף לפחות לחלק הזה של התוכן. בפרט גם הדף על וילהלם ריטר פון גוטמן נכתב כולו על ידי חוה.
לכן נראה לי שאם חוה מוכנה לשנות את התוכן של דפים שהיא כתבה, אפשר להתעלם בינתיים מהדפים שנכתבו רק על ידה. ולנסות לקבל אישור בהמשך לשני דברים: לתוכן שנכתב על ידי משתמשים אחרים (מי שאפשר ליצור איתם קשר) וברירת המחדל שמוצגת באתר (מבחינה טכנית זהו שינוי פשוט שמנהל האתר יכול לעשות). חוה? Tzafrir - שיחה 19:02, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
תודה על התגובה! רק להעמיד דברים על דיוקם-מיכל הוסיפה עריכה לוילהלם ריטר פון גוטמן.‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 19:13, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
ראוי לציון-כעת ראיתי במזנון את הדיון על עדכון הרישיון של ויקיפדיה. אני אנסה להתעמק בכך. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 21:27, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
הי לכולם,
תודה רבה על פתיחת הדיון.
סליחה אך לא הבנתי איזה שינוי עלי לעשות בתוכן הדפים. נראה לי קצת מסובך כל העניין. חוה - שיחה 19:47, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
ההסדר הזה נראה לי סבוך למדי, במיוחד לאור העובדה שמספר התורמים בוויקיגניה אינו גדול מדי. אני יודע שאני הוא זה שהסכמתי (בדיון האחר) להגיע להסדר כזה, אבל עכשיו הוא נראה לי מאוד מורכב... ייתכן והפתרון הפשוט ביותר יהיה בקשת אישור בכל פעם שמישהו ירצה להעתיק משם לפה. ממילא אני לא חושב שזה יקרה לעתים תכופות כל כך... Arnonher - שיחה 19:59, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
Arnonher, אפשר לשמור אותו יחסית פשוט-לגבי הודעה לכל המשתמשים, ניתן לעשות שימוש בהודעה בראש האתר (מה שכיום משמש את "חדש באתר אוקטובר 2016").
אני מניח שאם תעשו הצבעה למשך חודש, אפשר יהיה לקבוע שכל התרומות החדשות לאתר יהיו ברישיון המתאים לשימוש בויקיפדיה, ואז זה ימנע בעיות עתידיות עם תרומות של מגוון משתמשים (מה שצפריר התייחס אליו כ"ברירת המחדל").
לגבי התרומות עד היום, בסוף חודש אוקטובר (או בכל מועד אחר שייבחר), אפשר לעשות רשימה של כל המשתמשים שאישרו אצלכם את השימוש ברישיון של ויקיפדיה (לאחר שהועתק תוכן שאושר על ידי המשתמשים, לא ניתן לבטל את ההסכמה. אם אני מבין נכון, מה שנדרשים להסכים עליו אלו תנאים זהים, רק בלי הצורך להעתיק את הרישיון במלואו).

מספיק שרק אתה, חוה ומיכל תאשרו וזה מכסה כמות מאוד גדולה של ערכים. במידה ויש ערך ספציפי שמישהו מעוניין להכניס לויקיפדיה, אפשר לפנות ספציפית למשתמשים הרלוונטים ולעדכן את האישור אצלנו (ואם לא ניתן יהיה ליצור קשר, אפשר יהיה בהחלט לעשות מאמץ ולשכתב את הערך). העבודה שנשקיע באישור כל ערך בנפרד יותר גדולה מעבודה שנשקיע מול משתמשים (כל ערך-קבלת אישור מחדש של כל התורמים לערך, בלי קשר למה שאישרו בעבר), ולכן לדעתי עדיף אישור מול משתמשים.

בכל מקרה, כל ערך שיועתק יקבל תיעוד בדף השיחה שבו יהיה קישור לדף המקביל בויקיגניה ותיעוד של האישור (גרסה מותאמת של {{אישור}} לויקיגניה, בדומה לתבנית:אישור/מכון ויצמן, שבה יצויינו המשתמשים שאישרו העתקה). מה שאנחנו צריכים ממכם זה דף אחד בכתובת קבועה ששם יהיו רשומים המשתמשים שאישרו את ההעתקה.

מתנדבי OTRS, האם ניתן יהיה לעדכן את אישור הOTRS אחרי שהתקבל אישור קודם? (הכוונה-אם בסוף אוקטובר יאשרו רק שלושה משתמשים ובסוף נובמבר עוד שניים יאשרו, האם ניתן לעדכן זאת?) ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 21:27, 9 באוקטובר 2016 (IDT)
ניתן תמיד לשלוח מייל נוסף לצוות ה-OTRS ואם האישור החדש תקין, יעודכן הכרטיס המכיל את האישור הקודם וניתן יהיה להמשיך להשתמש בו. בסופו של דבר זוהי מערכת לניהול פניות, כך שכל הפניות באותו נושא מנוהלות תחת אותו מספר, והקשה על הקישור בתבנית האישור תוביל לכל שרשרת המיילים. Ldorfmanשיחה 00:57, 10 באוקטובר 2016 (IDT)
Ldorfman, תודה על התגובה!
חוה, לא ראיתי הודעה כלשהי בוויקיגניה בנושא. האם ראית את תגובתי הקודמת לארנון? לגבי הערך הספציפי של וילהלם ריטר פון גוטמן, על מנת שנוכל לעשות שימוש בוויקיפדיה בערך שנכתב בוויקיגניה, נצטרך את אישורך והאישור של מיכל באמצעות מייל, לפי התהליך המוסבר בדף ויקיפדיה:OTRS (תחת הכותרת "מתן אישור לשימוש בטקסט" ו"הצהרת הסכמה לכל הבקשות"). אם אתן מוכנות לאפשר העתקה של כל ערך שתרמתן לו באמצעות הרישיון הנהוג בוויקיפדיה, הדבר יקל עלינו בעתיד ויחסוך תהליך חוזר עבור כל ערך שיועתק. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 22:27, 13 באוקטובר 2016 (IDT)
שלום Hummingbird,
אם מדובר באישור בדוא"ל של ארנון, מיכל ושלי בנוגע לאישור העתקה גורף אין בעיה (אני ממתינה לתגובתה של מיכל). להתחיל עם תבניות ודפים קבועים, אין לי כוחות להתעסק בזה מכיוון שאני מתחזקת לבד את האתר ( הסמכויות שלי הן רק של מפעילת מערכת ולא מעבר לכך). ממילא כפי שכתב ארנון אין כמעט מה להעתיק מוויקיגניה לוויקיפדיה. בברכה ותודה לכם על המאמץ, חוה - שיחה 09:13, 14 באוקטובר 2016 (IDT)
שלום חוה,
  1. האם מיכל הגיבה? ברגע שיהיה אישור של שתיכן, ניתן לעשות שימוש בערך וילהלם ריטר פון גוטמן אצלנו. כשתצליחי ליצור קשר איתה, תעדכני כאן. כדי להקל עלייך, אני אוודא שעשית את התהליך כמו שרשום בויקיפדיה:OTRS.
  2. אנחנו (אני, מתנדבי OTRS או ברעזרא) כבר נדאג לתבנית אצלנו. צריך שאצלכם יהיה דף קבוע (אולי "ויקיגניה:הסכמה לפרסום תכנים בוויקיפדיה") שאליו נוכל לקשר-את רק צריכה ליצור את הדף (אולי כדף משנה של ויקיגניה:השטעטל) ואנחנו נקשר אליו מהתבנית. בנוסף, אם יש הסכמה אצלכם לגבי העניין, רצוי שתפתחי דיון על שינוי הרישיון אצלכם. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:23, 19 באוקטובר 2016 (IDT)
צר לי, זה לא ילך למרות הרצון הראשוני לסייע. מאחר שמיכל לא ענתה, אני יותר ממניחה שהתשובה שלילית. אין לי כוונה לפתוח דיון בוויקיגניה ולנהל דיון עם עצמי :-) . לצערי הנוהל אצלכם מסבך את הנושא. מאחלת לכם בהצלחה ואני מסיימת כאן את הדיון בנושא. בברכה, חוה - שיחה 14:05, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

פרס אופיר[עריכת קוד מקור]

הוועדה הישראלית למדרוג נענתה לבקשתי ושלחה לי את נתוני הצפייה בטקסי אופיר החל מתחילת המדידה בשנת 1998. מדובר בקבצי אקסל. האם מותר לי להעלות אותם לוויקיפדיה לצורך סימוכין? במידה ולא כיצד עליי לפעול כדי להעלות את הקבצים האלו לווקיפדיה? אסף - שיחה 19:23, 26 בספטמבר 2016 (IDT)

הידע עצמו לא מוגן בזכויות יוצרים, הצגתו כן. אני מניח שאת הקובץ עצמו כמו שהוא אסור לך להעלות, אך כן מותר לך ליצור טבלה בערך המתאים ובו נתוני הצפייה, תוך ציון המקור. ‏ MathKnight (שיחה) 19:25, 26 בספטמבר 2016 (IDT)
ובמסגרת שימוש הוגן? אין שום צורה להעלות אותה לוויקיפדיה? הם מציגים את הנתונים האלה באינטרנט אבל היה פשוט לפנות אליהם בצורה מסודרת ולקבל את כל הנתונים בצורה מרוכזת. אין שום דרך להעלות גם אם הם מסכימים? אסף - שיחה 19:31, 26 בספטמבר 2016 (IDT)
מתוך האתר שלהם:

ציטוט הנתונים או פרסומם בציבור מותר ובלבד שייעשה תוך הקפדה על שלמותם ודיוקם של הנתונים, ותוך ציון העובדה כי הנתונים נמסרו באדיבותה של הוועדה הישראלית למדרוג, והופקו ע"י חברת קאנטר מדיה TNS בע"מ.

הוועדה הישראלית למדרוג


אז מה זה אומר בעצם? ואם אני מביא את הסימוכין בכך שאני מספק לינקים לקבצים הללו מתוך אתר לשיתוף קבצים? בברכה אסף - שיחה 13:14, 27 בספטמבר 2016 (IDT)

לא חייבים לקשר לקבצים עצמם, ואפשר פשוט לציין "הנתונים נמסרו באדיבותה של הוועדה הישראלית למדרוג, והופקו ע"י חברת קאנטר מדיה TNS בע"מ." עוד הערה על החתימה שלך: יש משתמשים נוספים בשם אסף, ולכן ראוי שתשנה את חתימתך לאסף (Sokuya) כדי שיהיה ניתן להבדיל. ‏ MathKnight (שיחה) 13:49, 27 בספטמבר 2016 (IDT)
קיבלתי את ההערה על החתימה, אבל חשוב לי לקשר לקבצים עצמם כדי שבעתיד יוכלו לבחון את האמינות שלהם אסף - שיחה 13:54, 27 בספטמבר 2016 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── משתמש:MathKnight, האם יש לך תשובה? Sokuya (אסף) - שיחה 00:17, 29 בספטמבר 2016 (IDT)

על הקבצים עצמם אין לי תשובה טובה. מתייג את משתמש:Deror avi בנושא. ‏ MathKnight (שיחה) 11:31, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
אם קיבלת את הנתונים במייל תוכל לעשות העברה למייל של OTRS. בדף השיחה תוכל לציין שהמקור הועבר במייל ונמצא בכרטיס OTRS מספר XXXX.‏Geagea - שיחה 13:03, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
מעולה! Geagea קיבלתי אותם במייל. איך עושים העברה למייל של OTRS? Sokuya (אסף) - שיחה 13:05, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
אתה נכנס למצב עריכה במייל שלך ומפעיל את אופציית ההעברה למייל permissions-he@wikimedia.org ‏Geagea - שיחה 14:49, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
אוקיי שלחתי, מה הצעד הבא? אסף (Sokuya) - שיחה 15:26, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
  • Ticket#: 2016093010012198
  • Ticket#: 2016093010012205
הוספתי תבנית בראש דף השיחה . Geagea - שיחה 20:15, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
Geagea האם שני הקבצים הועלו? ואיך אני יכול לסמן אותם בתור הערת שוליים. למה רק משתמשים מסויימים יכולים לראות את הקובץ ואחרים לא. אני למשל לא יכול לראות את הקובץ. איך זה בדיוק עובד? לא הבנתי כל כך... אסף (Sokuya) - שיחה 21:10, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
כל עוד הקבצים עצמם לא שוחררו לכל שימוש, לא ניתן להציגם לקהל הרחב כ"חופשיים". צוות ה-OTRS אמור לוודא שהמידע זהה למה שנמסר בקבצים וערב לנכונות הנתונים הנמסרים בוויקיפדיה על סמך הקבצים שהועברו. Ldorfmanשיחה 23:40, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
תוכל לקשר לקשר לכרטיס ה-OTRS. במידת הצורך אפשר יהיה לוודא נכונות וקיום הקובץ והוא נשאר במערכת OTRS. הרי זו הייתה הבעיה שלא היה לך לאן לקשר. הנתונים עצמם חופשיים כפי שהסביר MathKnight וקובץ בפורמט xls לא ניתן להעלות לוויקישיתוף ממילא. Geagea - שיחה 01:06, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
הבנתי. גם אם אני אמיר אותו ל-PDF? בכל מקרה אני אזין את המידע ואחזור אלייך לבקשת עזרה בהפנייה ובהערות שוליים. אסף (Sokuya) - שיחה 01:08, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
אם תמיר לקובץ בפורמט png או PDF אזיי תוכל להעלות. השאלה היא בשביל מה לעשות את זה. אם יש בכוונתך להשתמש בקובץ אזיי כן, תוכל להעלות והשתמש בו באחד ממיזמי ויקימדיה. Geagea - שיחה 01:13, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
אני לא רוצה סתם לטרטר אותך ו־PDF עדיף מכלום (וכמובן שעדיף על PNG), אז אולי נתחיל בזה. אבל מה שבאמת רוצים זה את הנתונים עצמם. בצורה המקורית, או כקובץ CSV או ODF. אם אני צריך את הנתונים, אני לא רוצה להתחיל להעתיק אותם ידנית מטבלה. המקום היחיד שאני יכול לחשוב עליו עבור נתונים הוא ויקיספר, וגם שם זה נראה לי דחוק. Tzafrir - שיחה 08:07, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
המרתי אותם ל-CVS ושלחתי אותם בחזרה במייל שסופק לעיל למערכת OTRS. מקווה שעכשיו נוכל להעלות אותם למיזמים. אסף (Sokuya) - שיחה 14:13, 2 באוקטובר 2016 (IDT)
סליחה על התגובה המאוחרת. גם פורמט CVS לא נתמך. למעשה אף אחת מצורות קבצי מסד נתונים לא נתמכות. PDF או PNG.‏ Geagea - שיחה 02:21, 5 באוקטובר 2016 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אז להמיר ל-PDF? ‏ Geagea , זה יהיה בסדר? אסף (Sokuya) - שיחה 17:51, 7 באוקטובר 2016 (IDT)

כן. Geagea - שיחה 04:00, 8 באוקטובר 2016 (IDT)

הצגת סיכומי מאמרים[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להציג באתר שלי סיכומי מאמרים כגון- עיתונות זרה, עיתון מקומי, ספר -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

איך זה קשור לוויקיפדיה? אם הכוונה היא לסיכומי ערכים, אין בעיה עם זה. Ldorfmanשיחה 00:58, 10 באוקטובר 2016 (IDT)

יצירה ספרותית שפורסמה לאחר המוות[עריכת קוד מקור]

אדם אשר כתב יצירה (ספר, יומן) והיא פורסמה לאחר מותו (לדוגמא של קורבנות השואה), לבקשתו או בלעדיה - מהו הדין לגבי חלות זכויות היוצרים? כיצד מחשבים את הזמן? מיהם בעלי הזכויות?

70 שנה ממות היוצר או מתאריך פרסום היצירה (יכול להיות שונה בהתאם למקום פרסום התמונה). זכויות היוצרים שייכות ליורשי היוצר. Geagea - שיחה 01:19, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

תמונות בערכי קינדרטרנספורט ועליית הנוער[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:דלפק ייעוץ#זכויות יוצרים

שלום, רציתי לדעת אם יש זכויות יוצרים לתמונות המופיעות בקישורים הבאים: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%99%D7%A0%D7%93%D7%A8-%D7%98%D7%A8%D7%A0%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98 https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%A0%D7%95%D7%A2%D7%A8 --המרכז ללימודי השואה - שיחה 12:45, 13 באוקטובר 2016 (IDT)

- סוף העברה
המרכז ללימודי השואה-לכל תמונה יש את הרישיון שלה, אם כי רובן חופשיות לשימוש בתנאים מסוימים. האם תוכל/י לתת קישור ספציפי לתמונות בהן את/ה מעוניינ/ת? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 22:18, 13 באוקטובר 2016 (IDT)

אוסף התצלומים הלאומי[עריכת קוד מקור]

נראה לפי הפתיח של האתר [1] שאין מניעה משימוש בתצלומים כל זמן שאין צלמית זכויות יוצרים על התמונה. האם אכן כך ?אייל ההמ - שיחה 23:32, 18 באוקטובר 2016 (IDT)

לא. כדי שתמונות באתר יוכלו להיות חופשיות צריך להיות כתוב שהם בעלי זכויות היוצרים ושהם משחררים את התמונות תחת רישיון נניח CC-BY-SA-4.0 או במקום ציון הרישיון הם צריכים לכתוב שניתן לעשות מהתמונות יצירות נגזרות ושיהיה ניתן לעשות בתמונות שימוש מסחרי. Geagea - שיחה 01:17, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

יום נחלת הכלל, או, יש לי יום יום חג?[עריכת קוד מקור]

גם https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%95%D7%9D_%D7%A0%D7%97%D7%9C%D7%AA_%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9C וגם בתבנית public domain, כתוב שהזכויות משתחררות בראשון לינואר. בתבנית פבליק דומיין, יש אפילו קישורים לסעיפים בחוקים הישנים וגם בחוק החדש. אבל קראתי את החוקים בעיון, ואין שום אזכור לסוף שנה או תחילת שנה או ינואר וכו, בהקשר הזה. 50 שנה או 70 שנה ממות האדם או מהיצירה. זה מה שכתוב. למה, אם כך, התבנית אומרת אחרת?

צריכים לחול 70 שנה או 50 ממות האדם או פרסום היצירה בשנים שלמות. כך שרק ב-1 בינאור של השנה הבאה נמצאת היצירה בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 00:08, 22 באוקטובר 2016 (IDT)
זה לא מה שכתוב בחוק. יש לך אסמכתא (דברי פרשנות לחוק מתוך פסק דין של בית המשפט, או דיון בכנסת שמבהיר שזו משמעות החוק, או הכי טוב - ציטוט מלשון החוק)?
אה! הייתי צריך לחפש דצמבר. זה כתוב ברור מאד בסעיף 43: "תקופת זכות היוצרים ביצירה תסתיים ב-31 בדצמבר של השנה שבמהלכה אמורה לפקוע הזכות לפי הוראות פרק זה.". כנראה שלא קראתי בעיון מספיק. :-) 188.120.148.109 14:39, 23 באוקטובר 2016 (IDT)

מבצע תרנגול 53[עריכת קוד מקור]

שלום, בקישור הבא [2] יש תמונות שצולמו במהלך פשיטה בשטח מצרים בשנת 1969, צילומי מסמכים צבאיים שונים (פקודות מבצע, דיווחי טלפרינטר וכו). התמונות והמסמכים יכולים לשפר משמעותית את הערך על המבצע. האם הם מוגנים זכויות יוצרים ? אגב, התמונות נמסרו לפרסום בעיתונים לאחר המבצע אייל ההמ - שיחה 23:04, 29 באוקטובר 2016 (IDT)

זכויות היוצרים על מסמכים צבאיים שייכים לצבא או למי שכתב אותם (כדאי אולי לבדוק עם דרור) בכל מקרה PD-Israel תקף רק לגבי תצלומים. וגם לגבי תצלומים מדובר בשטח מצרים. לא נראה לי שPD-Egypt תקף. Geagea - שיחה 02:13, 30 באוקטובר 2016 (IST)

זכויות יוצרים על דבריו של אדם שנפטר וטרם חלפו 70 שנה ממותו[עריכת קוד מקור]

אצל מי מצויות הזכויות במקרה כזה? המשפחה? ההוצאה שהוציאה את ספרו של האדם? האם מותר לפרסם את דבריו בהינתן אישור של המשפחה? טוויגשיחה • כ"ח בתשרי ה'תשע"ז 01:34, 30 באוקטובר 2016 (IST)

זכויות היוצרים נמצאות בידי יורשיו. להוצאה אין זכויות יוצרים. לכריכת הספר יכולים להיות זכויות וכן לאיורים ותצלומים. זכויות היוצרים שייכות ליוצר (מלל - הסופר, תצלומים- הצלם, איורים - המאייר). המשפחה אכן יכול לשחרר את זכויות היוצרים בהתאם להנחיות בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 02:08, 30 באוקטובר 2016 (IST)
תודה. עד איזה דור של היורשים הזכויות נמצאות? האם רק ילדים או גם אחרי? טוויגשיחה • כ"ח בתשרי ה'תשע"ז 09:43, 30 באוקטובר 2016 (IST)
זה לא לפי דורות זה לפי שנים. זכויות היוצרים הם נכס שבעליו מוריש עם מותו בד"כ לאשתו וילדיו. אם גם הם נפטרו אז זה עובר שוב בירושה. עד 70 שנה. Geagea - שיחה 10:54, 30 באוקטובר 2016 (IST)

משתמש:קליאו/טיוטה[עריכת קוד מקור]

מפר זכויות יוצרים? אורשיחה • 05:59, 1 בנובמבר 2016 (IST)

תמונה מכאן[עריכת קוד מקור]

האם אחת מהתמונות ניתנת להצגה בשימוש הוגן בערך נס בדאלונה? שיר § שיג § שיח § 23:17, 1 בנובמבר 2016 (IST)

שיר, אפשר תמונה אחת בשימוש הוגן, כי הערך עוסק במשחק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:18, 7 בדצמבר 2016 (IST)

הודעה על הפרת זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

אני מעוניינת להוסיף תמונה לערך "ניסן בן חמו". זה באישורו ולבקשתו. את התמונה הוא העביר לי. קבלתי התראה על הפרת זכויות יוצרים. כיצד עלי לנהוג במקרה זה?

תני קישור לקובץ ולהודעה שקיבלת. בריאן - שיחה 14:04, 2 בנובמבר 2016 (IST)

האם הסריקה חוקית?[עריכת קוד מקור]

מצאתי בויקיפדיה סריקה של ספר "מגרסת הזהויות" https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%92%D7%A8%D7%A1%D7%AA_%D7%94%D7%96%D7%94%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA הסריקה חוקית? מותר להוריד את הספר מהאתר? תודה

מותר להעלות קובץ סריקה של עטיפת ספר ברישיון בשימוש הוגן, לערך על הספר, וזה מה שנעשה כאן. אין כאן בעיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:57, 6 בדצמבר 2016 (IST)

תמונות מאוסף התצלומים הלאומי שלא עברו 50 שנים מפרסומן[עריכת קוד מקור]

שלום, האם אני יכול להשתמש בערכים בתמונות מתוך מאגר זה שצולמו אחרי 63? אני רוצה להשתמש בתמונה ממלחמת ששת הימים, אחת מאלה. האם אני יכול תחת איזשהו רשיון שימוש? תודה, שי --Shayshal2 - שיחה 16:56, 6 בדצמבר 2016 (IST)

שלום לך. תמונות עד סוף שנת 1965 הן חופשיות. לכל תמונה אחרת שתרצה להעלות לוויקיפדיה\ויקישיתוף תצטרך לבקש אישור מפורש מלע"מ (אותו יש לשלוח, מן הסתם, למערכת otrs). בברכה --Kippi70 - שיחה 17:51, 6 בדצמבר 2016 (IST)
יש טופס או נוסח שצריך לבקש מהם שימלאו? ואיך שולחים ל-OTRS? --Shayshal2 - שיחה 13:30, 7 בדצמבר 2016 (IST)
Shayshal2, לנוסח הנדרש והסבר על התהליך ראה בדף ויקיפדיה:OTRS חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 08:13, 8 בדצמבר 2016 (IST)

העתקת גרף מתוך מחקר[עריכת קוד מקור]

כמו שאנו מצטטים מחקרים ומצרפים קישור למחקר, האם תקין "לצטט" גרף מתוך מחקר. בכוונתי להעתיק אותו ידנית ולהשמיט חלקים שאינם רלוונטיים לערך. מה דעתכם? PelicanTwo - שיחה 04:13, 8 בדצמבר 2016 (IST)

שווה גם לבדוק את הרישיון של המאמר. האם הוא פורסם בפרסום עם גישה חופשית? אם כן, שווה לבדוק מהו בדיוק רישיון. לדוגמה, הרישיון של PLoS ONE הוא CC-BY (ר' [3]). מה שכן, גם אם מדובר על גישה חופשית, זה לא בהכרח אומר שמדובר על תוכן שמספיק חופשי כדי להעלות לקומונז: יכול להיות שיוסיפו שם סייגים על שינוי או על שימוש מסחרי. Tzafrir - שיחה 07:12, 8 בדצמבר 2016 (IST)
המאמר המסוים לא נמצא ב-PLOS, הוא נגיש רק בסקולר.PelicanTwo - שיחה 08:01, 8 בדצמבר 2016 (IST)
מדובר באתר של ממשלת ארצות הברית. הכל באתר זה חופשי (אלא אם נאמר אחרת). תבנית הרישיון: {{PD-USGov-HHS-NIH}}.‏Geagea - שיחה 15:02, 8 בדצמבר 2016 (IST)
טיפ קטן: ככה יותר קצר. PMID 12724018. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:08, 8 בדצמבר 2016 (IST)
התבנית קיימת גם בוויקישיתוף. השימוש בה בדיוק באותו אופן. Geagea - שיחה 15:26, 8 בדצמבר 2016 (IST)
תודה על הטיפים זה מעולה. הבעיה היא שבפבמד יש רק אבסטרקטים. אני מניח שזה אומר שהאבסטרקים חופשיים אבל לא גוף המאמר. נכון? ואם נכון אני חוזר לשאלה האם זה בסדר "לצטט" גרף. נראה לי שכן כי גרף הוא לא יצירת אמנות, הוא פשוט צורת כתיבה של נתונים, שיכולים להיכתב בטבלה או במלל או בגרף. PelicanTwo - שיחה 15:38, 8 בדצמבר 2016 (IST)
אפשר ל"צטט" גרף. גם גוף המאמר חופשי תחת רישיון PD-USGov. יש לנו תבנית שבה אפשר להכין גרפים לא רעים. Geagea - שיחה 15:46, 8 בדצמבר 2016 (IST)
אני ממש מופתע מהמידע הזה. אבל אחלה. מה שם התבנית להכנת גרפים?
עריכה: מצאתי אותה תודה, אראה מה אפשר לעשות. PelicanTwo - שיחה 15:50, 8 בדצמבר 2016 (IST)
Geagea - מה לגבי גרפים ועוגות שנמצאים במאמרים לא חופשיים? אפשר "לצטט" אותם (כלומר: להעתיק את התמונה שלהם לקומונס)? תודה. דוג'רית - שיחה 16:08, 8 בדצמבר 2016 (IST)
גרף זה תצוגה גרפת של נתונים כלשהם. הנתונים, על פניו, הן אינם כפופים לזכויות יוצרים של מי שאסף אותם. לייצוג הגרפי יכול להיות זכויות יוצרים, לדעתי לגרפים הרגילים אין זכויות יוצרים (הגרפים שאנחנו עושים בהם שימוש במיזם למשל) אבל לא הייתי הןלך על זה. אני חושב שאם את לוקחת את הנתונים ויוצרת גרך בתבנית שלנו זה בסדר. זה כמובן לא מצריך העלאה לוויקישיתוף. ראי גם את הדיון הזה בוויקישיתוף (באנגלית) ובמיוחד התגובה האחרונה של קארל. Geagea - שיחה 16:46, 8 בדצמבר 2016 (IST)
תודה רבה. דוג'רית - שיחה 23:52, 9 בדצמבר 2016 (IST)
מותר לצטט כל עוד נותנים קרדיט ומקור (ציטוט מלא), אפילו אם הגרף חופשי, כלומר זה שמרשים לצטט לא פותר את ציון מקור הנתונים. אמא של גולן - שיחה 23:44, 17 בדצמבר 2016 (IST)

צילום של מוצר שקניתי בחנות[עריכת קוד מקור]

קניתי בחנות מוצר חלב ורציתי להעלות את הצילום שלו לויקישותוף, אבל פתאום הבנתי שאולי אני מפר פה משהו. על המוצר יש עטיפה שעליה יש צילום+איורים שנעשו ללא ספק על יד איש מקצוע ולכן זכויות היוצרים שייכים לאותו המעצב או לחברה שהזמינה את שירותיו. אבל מצד שני יש תמונת כאלה. אז האם מותר או אסור? Corvus‏,(Nevermore)‏ 17:42, 17 בדצמבר 2016 (IST)

Corvus, אתה צודק. בתמונה יכולים להיות בעלי זכויות נוספים מעבר לצלם. לגבי פסלים בניינים וכו' ראה חופש הפנורמה (FoP). במקרה שציינת מדובר בתמונה של אריזת מוצר. צורת האריזה באופן כללי אינה מוגנת אולם איורים, ציורים או תמונות (ויכול להיות שגם מלל) מוגנים. אלא אם החלק המוגן נמצא בחלק שולי של התמונה - כלל הדה מינימיס. הסבר לגבי אריזות ניתן לראות כאן והסבר לגבי דה מינימיס אפשר לראות כאן. התמונה שקישרת אליה היא מקרה קלאסי של דה מינימיס. אף מרכיב שמוגן בזכויות יוצרים לא נמצא בחלק משמעותי של התמונה. Geagea - שיחה 14:43, 18 בדצמבר 2016 (IST)

ביקשתי מצלמת תמונה שמתאימה לערך שחסר בו תמונה בערך היא הסכימה אבל ביקשה קרדיט יש כזו אפשרות ?[עריכת קוד מקור]

--Didschr - שיחה 20:17, 17 בדצמבר 2016 (IST)

כן בהחלט. הרישיונות הסטנדרטים כמו CC BY 4 אומרים אפילו שחייבים לתת קרדיט ליוצר. אבל מה שזה לא אומר שהקרדיט בוויקיפדיה יופיע בערך, אלא רק בתיאור התמונה. eman שיחה 20:26, 17 בדצמבר 2016 (IST)
אוקיי אין לי ניסיון עם תמונות מה אני צריך לעשות עכשיו ? --Didschr - שיחה 20:27, 17 בדצמבר 2016 (IST)
Didschr תגיד לה שתיצור משתמש ותעלה את התמונה לויקישיתוף, ככה היא תקבל את הקרדיט והיא תמיד תוכל לעקוב מי והיכן עושים שימוש בתמונה בויקיפדיה. אסף (Sokuya) - שיחה 22:18, 17 בדצמבר 2016 (IST)
אסף (Sokuya) , היא לא צריכה להירשם לוויקיפדיה, היא יכולה לשלוח תמונה על פי הכתובת וההנחיות המופיעים בדף ויקיפדיה:OTRS. כדאי להיזהר ולהתמצא בנושאים כשנותנים תשובה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:27, 17 בדצמבר 2016 (IST)
ברור שהיא לא צריכה, אבל זה עדיף. ככה האיכות המקורית של התמונה נשמרת וכך גם כל המטא-נתונים. עבדתי כך עם עשרה צלמים בנושא של גל השריפות בישראל (2016). אסף (Sokuya) - שיחה 22:31, 17 בדצמבר 2016 (IST)
זה גם הרבה יותר פשוט מאשר להתחיל להתעסק עם כל המיילים והאישורים וזה גם מגדיל את הסיכויים שהיא תעלה תמונות בעתיד באופן עצמאי. אסף (Sokuya) - שיחה 22:32, 17 בדצמבר 2016 (IST)
מצד שני, יש כאלה שנרתעים מכך לחלוטין, הם לא רוצים ללמוד מערכת חדשה ואז לא נקבל דבר. למטא דטה אין כל קשר מי מעלה את הקבצים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:33, 17 בדצמבר 2016 (IST)
בסדר גמור, אני רק המלצתי, זה לא שחור ולבן. פועלים בהתאם לתגובה. אסף (Sokuya) - שיחה 22:54, 17 בדצמבר 2016 (IST)
תשאל אותה מה היא מעדיפה. לפתוח חשבון משתמש ולהעלות בעצמה, או לשלוח לך (או למישהו אחר שיש לו ניסיון בהעלאת תמונות לויקישיתוף) במייל + הצהרה כמו שמופיעה פה. eman שיחה 23:33, 17 בדצמבר 2016 (IST)

צילום מסך[עריכת קוד מקור]

אם אני מעוניין לצלם מסך של קטע מתכנית מאתר youtube באמצע סרטון ואני אעלה אותה לויקישיתוף, זה נחשב הפרת זכויות יוצרים? ניב - שיחה 22:06, 23 בדצמבר 2016 (IST)ניב

למה דווקא ויקישיתוף? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 22:10, 23 בדצמבר 2016 (IST)
אכן, הפרת זכויות יוצרים. Geagea - שיחה 22:18, 23 בדצמבר 2016 (IST)

כריכה של ספר[עריכת קוד מקור]

שלום אם ישנה תמונה של כריכת ספר באתר של הסופר האם אפשר לעלות אותה לערך שלו (של הסופר)? וגם מי הבעלים של הזכויות על הכריכה? למי לפנות על מנת לבקש היתר ? תודה Wik enbal (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה ב-16:32, 26 בדצמבר 2016

שלום משתמש:Wik enbal, אפשר להעלות עטיפת ספר לערך על הספר ברישיון בשימוש הוגן. לערך על הסופר ניתן להעלות רק אם מוקדש בערך פרק של מינימום מספר פסקאות על הספר, ואין ערך נפרד על הספר. במקרה של שימוש הוגן, אין צורך לבקש רשות. אם רוצים ברישיון חופשי אז יש לפנות לבעלת זכויות היוצירם, לרוב זה המעצב של העטיפה, או ההוצאה. נושא זה צריך להיבדק מולם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:37, 2 בינואר 2017 (IST)

ייבוא לוגו מהרשת[עריכת קוד מקור]

האם זה יהיה תקין להעלות לוגו של חברה מסוימת, במקרה הזה אופטיקה הלפרין, לצורך כתיבת ערך על הרשת? אם כן, יש מגבלות שיש לעמוד בהן? ★ ℬ𝐴ℛשיחה ★ 05:55, 3 בינואר 2017 (IST)

מיוחד:העלאה/fairuse, {{לוגו|אופטיקה הלפרין}}. יש להשתמש בתמונה הזאת רק באופטיקה הלפרין. בברכה, אורשיחה@ • 06:16, 3 בינואר 2017 (IST)
ברעזרא אורשיחה@ • 19:51, 4 בינואר 2017 (IST)
SMirC-thumbsup.svg תודה רבה!. ★ ℬ𝐴ℛשיחה ★ 20:26, 4 בינואר 2017 (IST)

שאלה לגבי גיור של תרשימים מויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור]

שלום, אני מעוניין לגייר תרשימים מויקיפדיה האנגלית ולהעלות אותם מחדש? יש לי את הידע הגרפי לביצוע של הדבר הזה. אך אבקש לדעת תחת איזה רישיון יש לבצע זאת? האם יש התניות נוספות? מצ"ב התרשימים:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmosphere3.svg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmospheric_electromagnetic_opacity.svg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Sauerstoffgehalt-1000mj2.png

בברכה, Meir138 - שיחה 19:50, 4 בינואר 2017 (IST)

שלושת הקבצים נמצאים בוויקישיתוף, וניתן להשתמש בהם חופשי בכל ערך שהוא: קובץ:Atmosphere3.svg, קובץ:Atmospheric electromagnetic opacity.svg, קובץ:Sauerstoffgehalt-1000mj2.png יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:50, 4 בינואר 2017 (IST)
כן, אני יודע שהם בויקי שיתוף. משם הבאתי אותם. השאלה שלי הייתה: האם כשאני מחליף את התוויות מאנגלית לעברית ומעלה את התמונות מחדש יש צורך לבצע פעולות מיוחדות? ותחת איזה רישיון להעלות אותם? כי הרי את קבצי המקור לא אני יצרתי...אני רק מתרגם את התוויות. תודה רבה על הסיוע. Meir138 - שיחה 20:53, 4 בינואר 2017 (IST)
יכול להיות שהתכוונת לתרגם? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:06, 4 בינואר 2017 (IST)
אפשר לתרגם את התרשימים הללו? אני לא מכיר. אשמח ללמוד. כעקרון אני פשוט רוצה להשתמש בתרשימים האלו בערך מסוים, אלא שאני רוצה שהכיתוב יהיה בעברית. מה יש לעשות? Meir138 - שיחה 21:11, 4 בינואר 2017 (IST)
אפשר לתרגם, רק יש לקשר לקובץ המקור ולתת קרדיט ליוצר המקורי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:14, 4 בינואר 2017 (IST)
מבחינת העבודה - על קבצים 1, 3 יש לפנות לסדנא לגרפיקה. קובץ 2 ניתן לתרגום אוטומטי של טקסט מוטמע. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:15, 4 בינואר 2017 (IST)
אוקי תודה רבה על עזרתכם. למדתי משהו חדש. אפנה לסדנת הגרפיקה בבקשה לסיוע. Meir138 - שיחה 21:18, 4 בינואר 2017 (IST)

CC 4.0[עריכת קוד מקור]

אני מתכתב עם צלם מקצועי שביקשתי ממנו להעלות תמונות לויקישיתוף. אבל הוא לא יודע באיזה רשיון להשתמש. אני ראיתי שהרשיון CC 4.0 הוא הרשיון המגביל ביותר שניתן לעשות בו שימוש בויקיפדיה. אבל הצלם ביקש ממני רישיון שמתאים לתנאים הבאים.

"מה הרשיון שמאפשר רק שימוש בתמונה עם קרדיט מצורף בכל פרסום? זה הדבר היחידי שנשמע לי הגיוני? לא כולל שימוש מסחרי כמובן"

האם יש רשיון כזה בויקישיתוף? במידה ולא, האם יש רשיון דומה בשימוש הוגן או OTRS? איך הוא יכול להעלות את התמונה לויקיפדיה או לשרת בהתאם לתנאים שלו? (אשמח שתתייגו אותי, תודה) – אסף (Sokuya)שיחה 15:17, 11 בינואר 2017 (IST)

רישיון cc-by-sa-4.0 אומר שימוש בתמונה עם קרדיט עם אפשרות לעשות יצירות נגזרות והיתר לשימוש מסחרי. כל התמונות בווקישיתוף ניתנות ליצירה נגזרת ולשימוש מסחרי. OTRS זה לא ייצור נפרד. זה בין היתר דרך לקבל אישור מאנשים חיצוניים שלא במערכת, כמו הצלם שלך. שימוש הוגן יכול להיות רק אם אין תמונה בערך והאדם הלך לעולמו. כך שנראה שזה לא אקטואלי. הצלם צריך להסכים לשימוש מסחרי. Geagea - שיחה 17:14, 11 בינואר 2017 (IST)
Geagea, מהתיאור שלך את רישיון 4.0 לא ברור ברור לי במה הוא שונה מרישיון 3.0. אפשר הבהרה לגבי זה? תודה. דוג'רית - שיחה 10:07, 15 בינואר 2017 (IST)
לצורך העניין אין שוני מהותי. זוהי גרסה חדשה שמוסיפה כל מיני שיפורים. לדוגמה: בגרסה 3.0 היו כל מיני גרסאות מקומיות של הרישיון שהותאמו לחוקים של ארצות שונות. גרסה 4 כוללת התאמות טובות יותר למערכות חוקים בארצות שונות. באופן כללי אין שום בעיה להשתמש בגרסה 3.0 של הרישיון, אבל אם כבר צריכים לבחור במה להשתמש, עדיף לבחור בגרסה 4.0. ר' לדוגמה סיכום של שינויים כאן. Tzafrir - שיחה 14:52, 15 בינואר 2017 (IST)

פרסום תמונה בערך[עריכת קוד מקור]

קיבלתי תמונה מהאישה עליה אני עושה את הערך והיא אמרה לי שיש אישור לפרסם את התמונה, האם זה מספיק על מנת לפרסמה? ואם כן אשמח להסבר כיצד אני מפרסם את התמונה בתור התמונה של הערך.--Tzahi25 - שיחה 23:42, 14 בינואר 2017 (IST)

צחי, לא די באישור בעל-פה לשימוש בתמונה. על התמונה להיות משוחררת לכל שימוש, כולל מסחרי, לפי הנוהל המקובל במיזם. עליך להעביר דוא"ל ובו אישור מהמחזיק בזכויות על התמונה לפי הנוסח שמופיע במסגרת בדף "ויקיפדיה:OTRS".‏ Ldorfmanשיחה 01:49, 15 בינואר 2017 (IST)
צחי, אם תסתבך - תפנה אלי במייל (אני אסביר לך צעד צעד). כדי לפנות אלי במייל - יש ללחוץ על שם המשתמשת שלי, בשורה השלישית כתוב 'פניות ניתן לשלוח במייל' - לחץ על המילה מייל ושלח הודעה. דוג'רית - שיחה 10:07, 15 בינואר 2017 (IST)

היי, איני מצליח ליצור קשר דרך המייל, זה רושם שעדיין אין אימות למרות שאישרתי את פרטיי, האם ישנה דרך אחרת שאוחל להיעזר בך בנושא כי רק התמונה כרגע חסרה לי ובלי זה זה נראה לא גמור.--Tzahi25 - שיחה 22:12, 15 בינואר 2017 (IST)

לוגו של מיזם = שימוש הוגן?[עריכת קוד מקור]

שלום, אתמול פתחתי ערך חדש אודות מיזם אוטו-תל. במידה ואשיג לוגו של המיזם, האם מותר להגדיר אותו כשימוש הוגן לערך הזה בלבד? --EldadHe - שיחה 11:39, 19 בינואר 2017 (IST)

-EldadHe, לוגו הוא בשימוש הוגן ורק לערך זה בלבד, איזה אינטרס יש למיזם לאשר את הלוגו ברישיון חופשי? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:40, 19 בינואר 2017 (IST)
רציתי לשאול האם ניתן להשתמש בו כשימוש הוגן? האם בכלל ניתן להעלות לוגו כלשהו בתנאים אלה? --EldadHe - שיחה 23:11, 19 בינואר 2017 (IST)
EldadHe, ניתן להעלות ראה הסבר בדף ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:39, 22 בינואר 2017 (IST)

תמונה שצולמה בעבורי[עריכת קוד מקור]

שכרתי צלם שיצלם עבורי תמונות למי שייכות זכויות היוצרים? ומה אני כותב ב'יוצר התמונה'? הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 09:44, 22 בינואר 2017 (IST)

בישראל, אם לא הוסכם אחרת, זכויות היוצרים שייכות לך. יוצר התמונה הוא הצלם ואילו בעל הזכויות (אתה) יצטרך לשלוח אישור לפי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 11:05, 22 בינואר 2017 (IST)
התשובה לא ברורה. אם יש לאלקושי את זכויות היוצרים, למה נדרש לשלוח אישור OTRS? לא מספיקה הצהרתו בטופס העלאת התמונות? Tzafrir - שיחה 19:06, 22 בינואר 2017 (IST)
זה הנוהל בוויקישיתוף בכל מקרה שבו מעלה היצירה הוא לא זה שצילם אותה. במקרים של Work for hire למשל או במקרים בהם רשום המצולם בתמונה כיוצר שלה יתבקש אישור OTRS למעט מקרים שבהם כתוב שמדובר בסלפי ועל פניו סביר שזה אכן כך. טכנית, אם משתמש האלקושי היה מעלה את התמונה וכותב את שמו בשדה היוצר אז אף אחד לא היה שם לב מן הסתם, אבל פה נשאלה שאלה ישירה - מה הנכון לעשות.Geagea - שיחה 22:37, 22 בינואר 2017 (IST)

איור באתר של הסמיתסוניאן[עריכת קוד מקור]

מנסה את מזלי, האם למשל האיור הזה של מסלולי כוכבי הלכת הוא חופשי? תודהPelicanTwo - שיחה 19:27, 23 בינואר 2017 (IST)

אני לא חושב שיענו לך על השאלה הזאת על כל הציורים בעולם. תבדוק בגוגל. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:15, 24 בינואר 2017 (IST)
על פניו נראה לי שעומד בתנאי ‏{{‏PD-USGov-SI‏}}‏. כאן כתוב שהדיאגרמה הוכנה תוך שימוש בנתונים מסימולטור של נאס"א. ישנה מפה דומה בקישור הזה שאפשר להעלות אותה לפי‏ {{‏PD-USGov-NASA‏}}‏.Geagea - שיחה 01:26, 24 בינואר 2017 (IST)
אין דברים כמוך Gea, אתה פשוט אוצר. PelicanTwo - שיחה 07:33, 24 בינואר 2017 (IST)

העברת תמונה לעץ משפחה[עריכת קוד מקור]

אני מכין עכשיו עץ משפחה לפי התמונה הזאת. האם אני צריך לתת קרדיט? אם כן איך? בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 22:50, 23 בינואר 2017 (IST)

אם אתה כבר עובד על זה יש בסיס לעץ זה כאן. הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 22:54, 23 בינואר 2017 (IST)
תודה, אבל אני מעדיף להתחיל מאפס. בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 22:58, 23 בינואר 2017 (IST)
על עובדות אין זכויות יוצרים. מי הבן של מי זה עובדות. הקרדיט לא דרוש כאן אבל אתה יכול לציין בתקציר מאיפה נלקחו העובדות. בדרך כלל אם צריך לתת קרדיט לאיזשהו עניין בערך, עושים את זה בדף השיחה.Geagea - שיחה 23:10, 23 בינואר 2017 (IST)
תודה רבה. בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ה בטבת ה'תשע"ז • 23:11, 23 בינואר 2017 (IST)

שימוש הוגן לכרזת אירוע[עריכת קוד מקור]

את התמונה הזו (כרזה של אירוע אוסקר) שייכתי תחת שימוש הוגן של כרזת סרט. זה בסדר או שהיה עלי לבחור אופציה אחרת מבין האופציות לשימוש הוגן? תודה. דוג'רית - שיחה 00:50, 26 בינואר 2017 (IST)

נראה לי תקין - "...או כרזה מסוג אחר". Geagea - שיחה 10:37, 26 בינואר 2017 (IST)

למי אני נדרש לפנות בנוגע לשימוש בתמונה ברישיון CC by-nc?[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לנסות ולהשתמש בתמונה של מעיין רפיח זוכה במדליית זהב שנמצאת בפליקר. אולם כרגע התמונה היא עם רישיון CC by-nc ולא CC by. האם אני נדרש לפנות גם SPH-SYOGOC (הוועדה המארגנת שפרסמה את זה בפליקר) וגם ל-Imran Ahmad (הצלם שצילם במסגרת פעילות של עיתונאים צעירים של הועדה המארגנת) על מנת שיאשרו להעלות את התמונה לויקיפדיה תחת רישון CC by או רק לאחד מהם? ואם רק לאחד, אז למי? Nimrodbr - שיחה 10:05, 26 בינואר 2017 (IST)

זה לא ברור מאליו. לדעתי תפנה ל-Imran Ahmad. הוא בוודאי ידע אם הוא בעל זכויות היוצרים. תבקש ממנו לשנות את הרישיון לאחת משתי האפשרויות שלמטה:
Cc-by new white.svg Some rights reserved CC-BY Green check.png OK
Cc-by new white.svgCc-sa white.svg Some rights reserved CC-BY-SA Green check.png OK
Geagea - שיחה 10:35, 26 בינואר 2017 (IST)

תמונות אישים בר-אילן[עריכת קוד מקור]

האם יש אפשרות לבקש אישור מאוניברסיטת בר אילן, לגבי תמונות של חברי הסגל שלה, הנמצאים באתר האוניברסיטה? ואם כן, איך עושים את זה? הָאֶלְקֹשִׁי - שיחה 10:29, 27 בינואר 2017 (IST)

הָאֶלְקֹשִׁי, אפשר לפנות, יש לפעול לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS לגבי כל תמונה. חייבים לקבל אישור מבעלי זכויות היוצרים. איני בטוחה שהאוניברסיטה היא הכתובת, כי ייתכן שהתמונות נמסרו לה על ידי המרצים עצמם ואז כל מרצה הוא הכתובת לגבי תמונתו. בנוסף התמונות באתר האוניברסיטה הן לרוב קטנות ולא איכותיות, ורצוי לקבל קובץ מקורי גדול. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 10:54, 27 בינואר 2017 (IST)

שימוש מסחרי בתמונה שהועלתה לשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

למי אני צריך לפנות כדי לממש את מלוא זכויותיי במקרה שנעשה שימוש מסחרי (שיבוץ במודעה ) בתמונה שהעלתי לויקיפדיה ואפילו ייחוס לא בוצע? נעשתה פנייה לגוף המפרסם תוך דרישה לפיצוי בהתאם לחוק זכויות היוצרים 2007 אך הגוף לא טרח לענות.

יאיר הנווט - שיחה 15:36, 8 בפברואר 2017 (IST)

יאיר הנווט, האם העלית תמונה שאתה צלמת ברישיון בשימוש הוגן? אם כן, דינה של התמונה להימחק או שתשנה את הרישיון לחופשי,. אם התמונה נלקחה מאתר כל שהוא ועומדת בכללים, אז אין לך כל זכויות יוצרים על התמונה כי אתה לא היוצר של התמונה. באיזו תמונה מדובר? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:10, 8 בפברואר 2017 (IST)
אני צילמתי אותה. זו התמונה של חגי בן ארצי. יאיר הנווט - שיחה 22:51, 9 בפברואר 2017 (IST)
יאיר הנווט, התמונה אינה בשימוש הוגן כמו שכתבת בהתחלה, אלא ברישיון חופשי. אתה יכול לתבוע אותם. לאיזו מודעה אתה מתכוון? כי למשל באתר כיפה כאן, נתנו לך קרדיט. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 23:13, 9 בפברואר 2017 (IST)
אני מדבר על מודעה מסחרית שפורסמה בעיתון שבועי בתפוצה יחסית מצומצמת אבל ארצית, בשם שביעי. בקיצור - זה עלון שבת. יאיר הנווט - שיחה 08:11, 10 בפברואר 2017 (IST)
כאמור, הבעיה היא לא שהם השתמשו בה לשימוש מסחרי, אלא שהם לא נתנו קרדיט, כפי שהרשיון בו העלית את התמונה מחייב אותם. eman שיחה 11:47, 10 בפברואר 2017 (IST)
אז, תכלס', למי אני פונה בעניין? יאיר הנווט - שיחה 19:28, 11 בפברואר 2017 (IST)
שוב - על איזה תמונה מדובר, ותחת איזה רישיון היא פורסמה כאן? אם הבעיה רק קרדיט - שלח מכתב דרישה למפרסם. דרור - שיחה 19:32, 11 בפברואר 2017 (IST)
[4] גיליון 243 עמוד 23. וכבר שלחתי מכתב אך הוא לא קיבל מענה. יאיר הנווט - שיחה 20:55, 11 בפברואר 2017 (IST)
איפה התמונה אצלנו? דרור - שיחה 21:04, 11 בפברואר 2017 (IST)
חגי בן ארצי. יאיר הנווט - שיחה 21:19, 13 בפברואר 2017 (IST)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שלום רב.

להלן פרטים של אתר שממנו אני רוצה להעתיק תמונות האם אני צודקת שזה מותר לפי החוק? US National Library of Medicine National Institutes of Health: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3227647/ - Copyright Rose et al. This is an open-access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original author and source are credited. בתודה אסתר - שיחה 09:10, 13 בפברואר 2017 (IST)

כן. Tzafrir - שיחה 14:50, 13 בפברואר 2017 (IST)
בוויקישיתוף תבנית {{PD-USGov-NCBI-scienceprimer}}.‏ Geagea - שיחה 16:31, 13 בפברואר 2017 (IST)
אתה בטוח? מדובר על מאמר שפורסם בPLOS ONE ברישיון CC-BY (לא ברור לי איזו גרסה). נראה לי שמדובר על {{PLOS}}. ר' c:Template:PLOS‏. Tzafrir - שיחה 17:31, 13 בפברואר 2017 (IST)
אתה צודק. כדאי במקרה הזה כדאי לתת את הקישור הישיר למאמר כאן. Geagea - שיחה 18:36, 13 בפברואר 2017 (IST)