ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות-באילו תמונות מותר להשתמש בתוך ויקיפדיה?
מהי תמונה חופשית?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
כיצד ניתן להשתמש בתמונות מוויקיפדיה מחוץ לאתר?


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות חופש פנורמה (אנ'). ‏ לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר בישראל אבל לא בכל המדינות
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1968 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1968 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1968 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:
נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה - פניות בנושא OTRSתוכן עניינים

סריקת מסמך ישן[עריכת קוד מקור]

אני רוצה להעלות את התמונה הזו http://rotter.net/User_files/forum/5ade16d73e1acd771.jpg לערך הנסיך אלברט ויקטור, דוכס קלרנס ואייבונדייל שאליו הוא מתייחס, רציתי לדעת האם יש זכויות יוצרים על הסריקה הזו (אין לי מושג מה מקורה), ואם כן האם אפשר להשתמש בה בשימוש הוגן? קיפוד מקופד - שיחה 14:27, 27 באפריל 2018 (IDT)

קיפוד מקופד, אני מבין שהדף לקוח מפה. מדובר בנוסח תפילה נפוץ משנת 1864 ‏ על פי ‏oclc ‏ (233205417) מצאתי את העותק המלא בספרייה הלאומית כאן תוכל לדפדף בקובץ כאן. אני חושב שתוכל להעלות את הקובץ לוויקישיתוף. תבנית רישיון בוויקישיתוף {{PD-old-70-1923}}‏. Geagea - שיחה 00:41, 7 במאי 2018 (IDT)

קישור לסריקה של ספר משנת 1920[עריכת קוד מקור]

הי, האם הקישור הזה מותר להוספה או שהוא מביא לאתר שהפר זכויות יוצרים? אמא של גולן - שיחה 11:51, 2 במאי 2018 (IDT)

מפר זכויות. Geagea - שיחה 12:27, 2 במאי 2018 (IDT)
תודה רבה אמא של גולן - שיחה 12:50, 2 במאי 2018 (IDT)

בתשובה לפנייתכם אליי[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לענות לפנייתו של geagea אלי היום בקשר לתמונתו של אבי, אוריאל אופק ז"ל, בערך שלו כאן, ולא מצאתי איך להשיב לו ישירות. אודה לכם אם תעבירו אליו את תשובתי: האיור נמסר לנו אישית בידי המאיירת יפה טלרק ז"ל, שעבדה עם אמי והיתה מקורבת להוריי, ונפטרה לפני שנים רבות. לפרטים אפשר לפנות אל אמי, בינה אופק, בטל' 09-7667784. תודה

שלום לבנו של אוריאל אופק. מה שאפשר לעשות הוא להשאיר את הקובץ בשימוש הוגן (לא בשימוש חופשי). אם אפשר יהיה לקבל אישור מיורשי המאיירת יפה טלרק בנוסח שמופיע בדף ויקיפדיה:OTRS אזיי אפשר להחליף לרישיון חופשי. Geagea - שיחה 00:56, 10 במאי 2018 (IDT)

שימוש בתמונה שהועלתה לויקיפדיה הרוסית[עריכת קוד מקור]

שלום, בערך הזה בויקיפדיה הרוסית ru:Хитрук, Фёдор Савельевич נמצאת תמונתו של הבמאי. התמונה הועלתה במסגרת שימוש הוגן לויקיפדיה הרוסית. אחת מתלמידותי מעוניינת לתרגם את הערך לעברית ולשלב את התמונה. האם זהו שימוש הוגן וכיצד יש להסדיר זאת? תודה. Orly Simon - שיחה 06:51, 10 במאי 2018 (IDT)

האדם האמור כבר נפטר, לכן מותר להשתמש בתמונתו (בהנחה הסבירה שאין דרך להשיג תמונה חופשית שלו) פעם אחת בוויקיפדיה: בערך שלו. ר’ ויקיפדיה:שימוש הוגן. אין דרך מסודרת להעביר את התמונה מהוויקיפדיה הרוסית. צריך להעלות אותה מחדש (ר’ קישור בצד להעלאת קובץ לשרת). Tzafrir - שיחה 17:48, 12 במאי 2018 (IDT)

טוויטר דובר צה"ל[עריכת קוד מקור]

דפי הטוויטר והפייסבוק של דובר צה"ל בעברית ובאנגלית מכילים המון תמונות שיוכלו לתרום לערכים כאן, אך בדיונים קודמים הבנתי שלא ניתן להעלות תמונות שהועלו לטוויטר של צה"ל באופן גורף ללא בקשת אישור ספציפי בכתב מדו"צ.

דיונים קודמים:

1. דיון מחיקה של תמונה שמצאתי בטוויטר של דו"צ והעלתי

2. הסבר של חנה שלא ניתן להעלות בלי אישור להעלאה לפי הרישיון של ויקיפדיה

עכשיו, בערך 2018 Gaza border protests יש המון תמונות, שכולן העלו עם תבנית {IDF} ו-{cc-zero}.

האם המצב שונה? אפשרי כעת להעלות תמונות מהטוויטר של דו"צ ללא אישור בכתב?

תודה, Doodoo Bo - שיחה 13:23, 16 במאי 2018 (IDT)

נמחקו. Geagea - שיחה 18:26, 16 במאי 2018 (IDT)

העברת קובץ תמונה משרת וויקיפדיה האנגלית לויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

שלום! אני מעוניין לשבץ בערך עליו אני עובד בימים אלו את התמונה הבאה. עמוד התמונה בשרת וויקיפדיה האנגלית מציין:

This file is a candidate to be copied to Wikimedia Commons. Any user may perform this transfer; refer to Wikipedia:Moving files to Commons for details. If this file has problems with attribution, copyright, or is otherwise ineligible for Commons, then remove this tag and DO NOT transfer it

חפרתי בכל שרשורי העלאת התמונות, ועדיין לא ברור לי האם תמונה עתיקה זו רשאית "למצוא בית" בויקישיתוף מבלי להפר זכויות יוצרים. בנוסף, גם שכבר החלטתי להתעלם מהספקות הקטנים ולהעלות אותה - לא הצלחתי להבין כיצד עלי להעלות אותה תוך שמירה על פרטי ההעלאה של המשתמש המקורי. אשמח ממש ליד עוזרת! האם יוכל מי מכם, העורכים הוותיקים, לבחון האם ההעברה כשרה ולבצע את העברה אם אכן הכל כהלכה?
תודה רבה! --דונאתל - שיחה 21:58, 21 במאי 2018 (IDT)

דונאתל, על פניו נראה שניתן להעביר לוויקישיתוף. וזאת בתנאי שפורסם (או הוצג לציבור) באיראן בשנת 1933. ההעלאה היא דרך הכלי הזה. Geagea - שיחה 00:39, 22 במאי 2018 (IDT)
המון תודה Geagea! הכלי עבד נהדר, והתמונה שובצה בזכותך בערך. אין כמוך! --דונאתל - שיחה 09:11, 22 במאי 2018 (IDT)

ארכיון המדינה ועוד[עריכת קוד מקור]

  1. כיצד ניתן להשתמש במידע מארכיון המדינה? האם מותר לצטט מפרוטוקול ישיבת ממשלה המופיע שם, וכיצד?
  2. האם מותר לצטט מסקנות ועדה שמינתה הממשלה, שהודפסו ב'ספר קלינגהופר על המשפט הציבורי'?
  3. האם מותר לצטט מסקנות ועדה כנ"ל שמופיעות בצילום מסמכים מארכיון המדינה, כאשר המקור הוא 'אוסף רות גביזון'?

בתודה אגלי טל קהלת - שיחה 19:05, 30 במאי 2018 (IDT)

תמונת מדליה במסגרת שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

רבי עקיבא איגר חי לפני 200 שנה, אין תמונה שלו, רק ציורים. ישנה מדליה עם דיוקנו, האם מותר לשים אותה בערך שלו במסגרת שימוש הוגן? תמונת המדליה ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 00:40, 6 ביוני 2018 (IDT)

מדוע הדיוקן במדליה מציג את דמותו טוב יותר מהאיורים הקיימים בויקישיתוף (בנחלת הכלל!) שכבר בערך? Dovno - שיחה 01:17, 6 ביוני 2018 (IDT)
יש תמונות דיוקן למכביר בערך. אין מקום לתמונת דיוקן בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 08:09, 6 ביוני 2018 (IDT)
אז לא מסיבת תמונת דיוקן, אלא מהסיבה הזו: יש מדליה לפני 100 שנה? זה כתוב בערך, מדוע לא להציג אותה? זה מוסיף המון לחוויית הקורא. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 10:35, 6 ביוני 2018 (IDT)
זה לא עומד בכללי שימוש הוגן. אם יהיה ערך על המדליה ולא יהיה קובץ חופשי בערך, אפשר יהיה להוסיף את הקובץ לאותו ערך. Geagea - שיחה 10:48, 6 ביוני 2018 (IDT)
תודה רבה לך ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 11:34, 6 ביוני 2018 (IDT)
בנוסף למה שנאמר, אפשר גם לנסות (לפחות תאורטית) לצלם את המדליה. אם היא נוצרה לפני 100 שנים, סביר להניח שהיא נמצאת כבר בנחלת הכלל מבחינת זכויות היוצרים (להבדיל מהצילום החדש יותר שלה). Tzafrir - שיחה 09:11, 7 ביוני 2018 (IDT)
Tzafrir, התמונה ניא של מדליה שנוצרה בשנת 1990, כהעתק (רפליקה) של "מדליה שהוכנה לתערוכת '100 שנה לפטירת ר' עקיבא איגר' במוזיאון היהודי בברלין בשנת 1937". Dovno - שיחה 09:47, 7 ביוני 2018 (IDT)

מילים של שיר[עריכת קוד מקור]

שלום רב נתקלת בערך הזה That's How You Write a Song שמכיל את המילים המלאות לשיר, האם אני צודק בהנחה שמדובר בהפרה של זכויות יוצרים? בברכה ובתודה מראש--יום טוב - שיחה 00:52, 10 ביוני 2018 (IDT)

לדעתי ודאי הפרת זכויות יוצרים (אלא אם יגידו אחרת Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים). בינתיים הסרתי את התוכן מהדף. Dovno - שיחה 09:48, 10 ביוני 2018 (IDT)
תודה רבה בברכה--יום טוב - שיחה 13:34, 10 ביוני 2018 (IDT)

אנג'לינה סטיקני הול[עריכת קוד מקור]

הי, אנג'לינה סטיקני הול (אנ') נפטרה בשנת 1892. האם התמונה / ציור שלה שנמצא כאן תחת שימוש חופשי או שימוש הוגן? תודה אמא של גולן - שיחה 13:04, 12 ביוני 2018 (IDT)

אמא של גולן, מדובר בתצלום משנת 1878 (מופיע בספר הזה). פורסם באותו ספר בשנת 1908 בבולטימור. כנראה חופשי על פי {{PD-1923}}.‏ Geagea - שיחה 10:42, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

תמונה עם קרדיט[עריכת קוד מקור]

קיבלתי תמונה מזמר. התמונה צולמה בביתו והוא ביקש לתת קרדיט לצלמת. מחיפוש שמה לא מדובר בצלמת מקצועית. מחיפוש מקור התמונה נראה שהתמונה מעולם לא פורסמה ברשת. האם במקרה זה עלי להביא אישוא otrs מהזמר, או שנדרש אישור מהצלמת? Nirvadel - שיחה 14:15, 13 ביוני 2018 (IDT)

אם התמונה צולמה עבורו ולפי בקשתו, הזכויות שייכות לו והוא יכול לציין את שם הצלמת בלי שום קשר. אך את אישור האו-טי-אר-אס תוכל לבקש ממנו וזה לא נדרש מהצלמת. מעט מן האורשיחה • ל' בסיוון ה'תשע"ח • 15:47, 13 ביוני 2018 (IDT)
בפעם אחרת התבקשתי על ידי Geagea להביא אישור מהצלם. אני מנסה להבין האם הסיבה היא כי אז התמונה פורסמה באינטרנט ו/או כי בנתוני התמונה הופיע שם הצלם. Nirvadel - שיחה 09:25, 15 ביוני 2018 (IDT)
Nirvadel, אני לא זוכר באיזה מקרה מדובר. אם תקשר לתמונה או מספר כרטיס אוכל להתייחס.
ובאופן כללי. כבר שאלת אותי בעניין בדף שיחתי והשתדלתי לענות לך בצורה מפורטת. לגבי שאלתך, אם הזמין את התצלום מהצלמת (מקצועית או לא זה לא משנה) אזיי זכויות היוצרים הן שלו (לפי החוק הישראלי). ציון הצלמת בקרדיט היא מימוש של הזכות המוסרית. Geagea - שיחה 12:44, 15 ביוני 2018 (IDT)
תודה על תשובתך, יתכן ואני מתחיל להביןNirvadel - שיחה 12:49, 15 ביוני 2018 (IDT)
למשל:
תמונות שלא צולמו בישראל על ידי צלם ישראלי.
תמונות שלא נוצרו לפי הזמנה.
תמונות שאינו תמונות פורטרט ואינן מאירוע פרטי. Geagea - שיחה 12:54, 15 ביוני 2018 (IDT)

שימוש בתמונה מתוך טקס החתימה על הסכם עם ירדן[עריכת קוד מקור]

היי, ברצוני להעלות תמונה שבה מופיע דב קולני, בטקס החתימה על ההסכם לשיתוף פעולה תיירותי עם ירדן. התמונה צולמה ב- 4.4.1995 (קולני היה בעברו היועץ המשפטי של אתר התיירות, והיה אמון על הכנת ההסכם). זהות האיש שצילם את התמונה אינה ידועה. האם לנוכח עובדה זו ולנוכח החשיבות ההיסטורית של התמונה, אפשר להעלות אותה לאתר ויקישיתוף? Shoshil37 - שיחה 21:11, 19 ביוני 2018 (IDT)

לא. ויקישיתוף מיועד רק לתמונות חופשיות. יש להמתין 50 שנה או לבקש אישור מהצלם. דרור - שיחה 20:28, 20 ביוני 2018 (IDT)
תודה דרור. שאלה נוספת - האם אפשר להעלות צילום של קטע עיתונות שבו מספרים על קולני בעיתון "דבר", מהתאריך ה- 22.1.1960? Shoshil37 - שיחה 09:59, 21 ביוני 2018 (IDT)

מועצת הענקים[עריכת קוד מקור]

שלום, יצרתי את הדיאגרמה הזו שדומה לזו שמופיעה בעמ' 8 של המאמר הזה. בדיאגרמה שייצרתי שיניתי את יחידות המידה, תרגמתי את שמות הגלקסיות לשמן המקובל בעברית (על פי שמות הערכים, אם יש כאלה), הוספתי את השמות החסרים ושיניתי את סכמת הצבעים כדי להדגיש את המידע המעניין בעיני. לשם השגת המידע החסר בדיאגרמה המקורית, השתמשתי במידע המופיע בעמודים 16-18 במאמר המקושר. לפי מיטב הבנתי אין זכויות יוצרים על מידע, אבל יש על אופן הצגתו. האם הדיאגרמה שיצרתי דומה מדי לדיאגרמה המקורית ומפרה את זכויות היוצרים עליה? אם כן, האם יש דרך להביא את המידע בצורה גרפית באופן שלא מפר זכויות יוצרים? בברכה, Easy n - שיחה 10:53, 20 ביוני 2018 (IDT)

מתייג את Geagea ואת Deror avi. בברכה, Easy n - שיחה 13:57, 20 ביוני 2018 (IDT)
העתקת את שלהם ותרגמת? מה זה "הדף המקומי - מבט על"? דרור - שיחה 20:32, 20 ביוני 2018 (IDT)
ראה הקבוצה המקומית#סביבת הקבוצה המקומית. לא העתקתי אלא השתמשתי בדיאגרמה המקורית שבמאמר המקושר על מנת ליצור גרסה דומה אבל עם שינויים על מנת שתתאים יותר לערך. הכי פשוט זה להשוות את הדיאגרמה שיצרתי עם הדיאגרמה המקורית שבמאמר. יש הבדלים, אבל הדמיון ברור. בברכה, Easy n - שיחה 22:16, 20 ביוני 2018 (IDT)
Deror avi. Geagea - שיחה 12:59, 24 ביוני 2018 (IDT)
השוואתי. דומה מידי. הדיאגרמה עצמה לא מוגנת (היא מידע). אבל כיתוב כמו תרגום "הדף המקומי - מבט על" בדיוק באותו מקום כבר הופך את זה להעתקה. דרור - שיחה 11:49, 25 ביוני 2018 (IDT)

תמונה מעיתון דבר[עריכת קוד מקור]

ב"ה

עיתון דבר נסגר לפני 20 שנה, האם על תמונות שפורסמו בו לפני 35 שנה יש היום זכויות יוצרים למישהו?

תשובה כללית: כן, אלא אם כן מישהו ויתר על זכויות היוצרים במפורש. השאלה הנכונה היא: מי מחזיק בזכויות היוצרים? Tzafrir - שיחה 05:46, 26 ביוני 2018 (IDT)

לקיחת תמונה מאתר[עריכת קוד מקור]

שלום,

האם מותר להשתמש בתמונות מהאתר הבא ללא בקשת אישור ספציפי: <https://www.bic.org/general/copyright-notice> משתמשת:Renanabg (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמה

Renanabg, לא. ישנן מספר התניות שאינו מתאימות להגדרת רישיון חופשי על פי ויקישיתוף. למשל הגבלה על יצירה נגזרת. Geagea - שיחה 18:07, 26 ביוני 2018 (IDT)

שימוש בטקסט מאתר-טופס הסכמה[עריכת קוד מקור]

עזרה עבור ערך, בערך צפוי להופיע טקסט שמועתק מאתר, בעל הטקסט והאתר מאשר את השימוש בטקסט, על איזה מסמך אני מחתים אותו לשחרור זכויות יוצרים? כדי למנוע הסרה של הדף? --אלעד - שיחה 13:50, 1 ביולי 2018 (IDT)

אלעד, ראה דף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 17:11, 1 ביולי 2018 (IDT)
Geagea מעולה {: תודה --אלעד - שיחה 20:52, 1 ביולי 2018 (IDT)

לכידת תמונת אדם שנפטר מתוך סרט[עריכת קוד מקור]

אני חושב שאני יודע את התשובה, אך מעדיף לשאול ולקבל אישור רשמי: האם מותר להעלות תחת שימוש הוגן תמונת מישהי שנפטרה שנלכדה מתוך סרטון ביוטיוב? כמובן שבמסגרת שימוש הוגן, התמונה תשמש רק בערך על אותה אישה (שכרגע קיים אך נטול כל תמונה). Dovno - שיחה 10:40, 4 ביולי 2018 (IDT)

Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים? Dovno - שיחה 12:43, 10 ביולי 2018 (IDT)
כן. זה נראה לי שימוש הוגן. דרור - שיחה 22:55, 11 ביולי 2018 (IDT)

שימוש בתמונה מויקיפדיה הגרמנית[עריכת קוד מקור]

התמונה "Post-U-Bahn Muenchen 1910.jpg" (קישור לתמונה) משובצת בערך Post-U-Bahn München ואני מעוניין להשתמש בה בערך שאני כותב. קראתי את התיאור של ההרשאות לקובץ ולא ברור לי אם אני יכול לעשות בו שימוש. מחד גיסא המדובר בתמונה שצולמה לפני יותר ממאה שנים ולמיטב ידיעתי לא צריכה להיות עוד כפופה לזכויות יוצרים, אולם מאידך גיסא יש שם הערת אזהרה שאני לא מבין ולא רוצה לפעול בניגוד לנדרש. האם ניתן לשלב את התמונה בויקיפדיה העברית? ואם כן, כיצד? RimerMoshe - שיחה 17:49, 9 ביולי 2018 (IDT)

כן. מה שהם אומרים שם זה שהם לא יודעים מי היוצר, ולכן קשה לספור 70 שנה ממותו, אולם הם מניחים כי כיוון שעברו 100 שנים מהצילום, היוצר מת לפני יותר מ-70 שנה. בישראל אגב - הדין אומר שבמקרה מעין זה, סופרים מצילום התמונה. אין בעיה להשתמש בתמונה. דרור - שיחה 22:58, 11 ביולי 2018 (IDT)
דרור, תודה.RimerMoshe - שיחה 00:28, 12 ביולי 2018 (IDT)

האם מותר למחוק את כל ההיסטוריה של דמות היסטורית וחשובה ביותר בתרבות יוון?[עריכת קוד מקור]

האם מותר למחוק את כל ההיסטוריה של דמות היסטורית וחשובה ביותר בתרבות יוון?

אז אני יענה כאן על השאלה. היום אחותי ערכה את הויקיפדיה על זאוס והרסה את כל הפאקינג היסטוריה של האל! אז כן דבר כזה אסור בהחלט! אתה לא יכול סתם על דעת עצמך לבוא ולמחוק כזה דבר חשוב זאוס זה פאקינג כל תרבות יוון בדמות אחת תחשבו איזה משקל מונח על כתפיים שלו הוא משמר את כל פאקינג תרבות יוון!

טוב שיש פאקינג גרסאות קודמות. ביוון העתיקה לא היה כזה טריק. ראובן מ. - שיחה 02:12, 10 ביולי 2018 (IDT)

צילומי ידיעות ותמונות מתוך עיתונים[עריכת קוד מקור]

כיצד ניתן לבקש רשות לפרסם צילום של ידיעה או תמונה מתוך עיתון כגון: ידיעות, מעריב, דבר. למי צריך לפנות? האם יש מחלקה כזאת העיתון?

ספר ישן מיידיש[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה

ברצוני לצרף תמונות המצויות בספר הזה שיצא לאור בשנת 1924. אין לי מושג מתי מתו הכותבים (ע. נ. פראנק וי.ח. זגורודסקי), ומי הוא זה שצילם את המצבה בעמ' 42 ומי צייר את הדיוקן בעמ' 26. מסתבר שהדיוקן צויר בחיי נושא המאמר, כלומר עד שנת 1854, ואז אין בעיה כי לבטח עברו 70 שנה ממותו, אך יכול להיות שזהו ציור של ציור וכד', ולגבי תמונת המצבה: האם תמונה של פריט נוף (כמו המצבה הזו), ובפרט שהיא גזורה לחלוטין וכל מה שרואים בה הוא רק את המצבה (שאותה כל אחד יכול לראות ולצלם כמובן), מוגנת בזכויות? Biegel - שיחה 13:09, 23 ביולי 2018 (IDT)

Biegel, הספר עצמו, די פאמיליע דאווידזאהן מיט בילדער און פאקסימיליען פורסם, כפי הנראה לראשונה בוורשה בשנת 1924. הסופרים: עזריאל נתן פרנק (1863-1924). יש לו ערך בוויקי הפולנית - Edward Natan Frenk. וישראל חיים זגורודסקי (1864-1931). מכאן שהמלל לפחות בספר חופשי. תבנית רישיון בוויקישיתוף: {{PD-scan|PD-old-auto|deathyear=1931}}.
לגבי התצלום בעמוד 42. ראשית לחיים בן דוד טעביל דודזאהן (1760-1854) יש ערך בוויקיפדיה הפולנית - Chaim Dawidsohn, ושם גם מופיעה תמונת הקבר קובץ:Grob Chaima Dawidsohna-Grave of Chaim Dawidsohn.JPG. אני לא קורא יידיש ולא ברור לי אם יש ציון של שם צלם ספר שציינת. יכול להיות מאוד להיות שהתצלומים בוצעו על ידי אחד משני היוצרים ואז תבנית הרישיון צריכה להיות {{PD-scan|PD-old-auto|deathyear=1931}}. אם לא ניתן לדעת מי הצלם אזיי {{PD-EU-no author disclosure}}.
לגבי האיור בעמוד 26. אני רואה גם שהאיור מופיע בחיפוש גוגל. הווה אומר שהקובץ מצוי מוזיאון קרקוב ואני מניח שיש שם מידע נוסף על המאייר. נראה שחתימת המאייר מופיעה על האיור עצמו. אם אתה מצליח לקרוא מה טוב. אני לא מצליח להגיע לדף התמונה במוזיאון. אולי אתה תצליח. סביר שהקובץ נוצר ופורסם מוקדם יותר אבל כדאי שיהיו פרטים נוספים.Geagea - שיחה 05:00, 27 ביולי 2018 (IDT)
הצלחתי בסופו של דבר. המידע נמצא בקובץ PDF להורדה כאן.
איור 16 ליתוגרף S. Sterling שנת יצירה 1854
(Sterling, S.; printed by the lithographic workshop of J. Müller, Warsaw). התמונה נתרמה למוזיאון בשנת 1904. תבנית בוויקישיתוף: {{PD-old}}
איור 17 ליתוגרפיה דומה שפורסמה על ידי אמן לא ידוע בשנת 1854 לערך. נתרם למוזיאון בשנת 1904. תבנית בוויקישיתוף: {{PD-old}}
. Geagea - שיחה 05:20, 27 ביולי 2018 (IDT)

תמונות שנוצרו/שפורסמו לפני חמישים שנה (+)[עריכת קוד מקור]

בתבנית Template:PD-Israel נכתב שהתאריך הקובע לעניין זכויות תמונות לפני החוק הישן הוא התאריך בו "התצלום נעשה". לעומת זאת, בויקיפדיה:זכויות יוצרים כתוב שצריכות לעבור "50 שנה לפרסומם הראשון".

השאלה היא מה נחשב פרסום והאם תמונות שלא פורסמו בספר או בעיתון ושכבו בארכיון או בידיים פרטיות עדיין מוגנות בזכויות. דוידודשיחה • כ"ה באב ה'תשע"ח • 12:58, 6 באוגוסט 2018 (IDT)

סעיף 21 לחוק זכות יוצרים, 1911 אומר (הוראות לענין צילומים): התקופה שתהא קיימת בה זכות־יוצרים בצילומים היא חמשים שנה מעת עשיית הנגטיבה שממנה נתקבל הצלום במישרין או בעקיפין, והאיש שהיה בעל הנגטיבה בעת עשייתה יהא דינו כמחבר היצירה, ומקום שבעל כזה הוא חברה יהא דינה של החברה, לצרכי חוק זה, כאילו נמצא מקום מושבה בגבולות מושבותיו של הוד מלכותו שחל עליהן חוק זה, אם קבעה החברה מקום עסקים באותן המושבות.
חוק זכות יוצרים, התשס״ח–2007 אמנם מבטל את החוק הישן מ-1911 (סעיף 68). אבל החוק חוקק ב-25 בנובמבר 2007 ותחולתו היא חצי שנה מאחר יותר, היינו: 25 במאי 2008. מכאן שחוק 1911 תקף עד ל-24 במאי 2008. יוצא אפוא שיש לתקן את האמור בויקיפדיה:זכויות יוצרים. Geagea - שיחה 13:33, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
תיוג דוידוד. Geagea - שיחה 13:41, 6 באוגוסט 2018 (IDT)

אושו[עריכת קוד מקור]

מאיזה שלב הציטוטים באושו חוצים לכיוון הפרת זכויות יוצרים? איך בודקים אם הציטוט סביר או שכבר הועתק קטע נרחב מידי? אמא של גולן - שיחה 12:22, 8 באוגוסט 2018 (IDT)

החוק שמקדם חבר הכנסת קיש[עריכת קוד מקור]

רפאלה גויכמן, חבר הכנסת נדרש לשלם 4,000 שקל - והחליט לשנות את החוק, באתר TheMarker‏, מתאריך 7 באוגוסט 2018

מה משמעות החוק החדש לגבי זכויות היוצרים? אם חבר הכנסת מפיץ תמונה שלא הוא צילם, האם אנחנו יכולים להשתמש בערך שלו? אמא של גולן - שיחה 12:29, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
לא ראיתי את נוסח החוק; הפירוש הסביר הוא שהמצולם יכול להשתמש בתמונה לתועלת עצמו בלי רשות הצלם, אבל זה לא מפקיע את התמונה מרשות הצלם לרשות הכלל. לכן לא. עוזי ו. - שיחה 12:35, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
החוק החדש מתייחס לעניין הפרת זכויות יוצרים או זכויות מוסריות. פיצויים בלא הוכחת נזק (סעיף 56 לחוק זכויות יוצרים, 2007). אנחנו ממילא מורידים קבצים עם חשש להפרת זכויות יוצרים (כך על פי מדיניות ויקישיתוף). כך שההשפעה מבחינתנו שולית אם בכלל. Geagea - שיחה 15:00, 8 באוגוסט 2018 (IDT)

צילום מעיתון[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלות הזמנה לכינוס (של צא"ח) שהתפרסמה בעיתון כפר חב"ד? הנה התמונה. --מענדל ("קיסר" לשעבר)שיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 06:06, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

לא. הקובץ מוגן בזכויות יוצרים. Geagea - שיחה 11:05, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

תמונה בשימוש חופשי שהומרה בתמונה חופשית[עריכת קוד מקור]

תמונת "בול פתח תקווה" שהייתה שהועלתה לשימוש הוגן (קובץ:Petachtikvapost.jpg) אינה דרושה עוד. העליתי לויקינתונים תמונה לשימוש חופשי שסרקתי מן האוסף שלי (File:Petah Tikva Stamp.jpg), והחלפתי את התמונה הישנה בשני המקומות בהן היה בה שימוש. שאלתי היא היכן צריך לדווח על היכולת להסיר את התמונה הישנה שאין בה עוד צורך? RimerMoshe - שיחה 10:01, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

RimerMoshe, אתה יכול לבקש מחיקת קובץ באותו אופן כמו בקשת מחיקה של כל ערך: בדף וק:במ. Dovno - שיחה 11:36, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

היי,

העליתי תמונה לויקישיתוף שאני צילמתי ולאחר מכן ראיתי שהסירו אותה והסיבה שהיתה רשומה היא בגלל זכויות יוצרים. כשהעליתי אותה רשמתי שאני צילמתי. אז למה עדיין הסירו אותה? Azrieli wiki (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Azrieli wiki, עד כמה שאני רואה אתה ציינת כי היוצר הוא "מכון עזריאלי להעצמה חינוכית". במקרה כזה עליך לדאוג לאישור מהמכון לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 15:58, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

תבנית:Geagea אני זאת שצילמתי את התמונה, אני שייכת למכון עזריאלי. אני מנהלת מערכות מדיה ומידה במכון עזריאלי ואני העליתי את שני הערכים: גם של מכון עזריאלי להעצמה חינוכית וגם של מאיר אביטן, מנכ"ל מכון עזריאלי. Azrieli wiki (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Azrieli wiki, תשלחי בבקשה מייל ל- permissions-he@wikimedia.org ותסבירי את הדברים ברוח הדברים שכתבת פה. Geagea - שיחה 13:24, 29 באוגוסט 2018 (IDT)

העלאת תמונה עם אישור "אפשר להשתמש"[עריכת קוד מקור]

נכון להיום, אין לנו תמונה של שלום רובשקין בויקיפדיה. היום חדשות הכותל המערבי העלו תמונות שלו לרוטר, שהם צילמו, וכתבו "אפשר להשתמש". האם יש לזה תוקף, או שצריך אישור מפורש בנוסח המלא? יזהר ברקשיחה • ו' באלול ה'תשע"ח • 15:27, 17 באוגוסט 2018 (IDT)

מתייג לך. Geagea, Deror aviחיים 7שיחה • 16:45, 17 באוגוסט 2018 (IDT)
לא, זה לא מספיק. צריכה להיות הסכמה ברורה לשימוש מסחרי בתמונות וליצירת יצירות נגזרות. Geagea - שיחה 16:49, 17 באוגוסט 2018 (IDT)

האמירויות הפלסטיניות[עריכת קוד מקור]

שלום, אני כותב ערך בנושא האמירויות הפלסטיניות שנהגה על ידי מרדכי קידר. לתכנית אתר ([1]) באנגלית שמסביר את התכנית. האם מותר להעתיק תרגום ממנו עם ייחוס מתאים? Sagi128F17v - שיחה 20:09, 18 באוגוסט 2018 (IDT)

מותר לצטט (ולתרגם) בהיקף קטן מהיצירה עם ייחוס מתאים, אך אסור להעתיק או לתרגם חלקים גדולים מהטקסט ללא אישור המחבר. – ד"ר MathKnight (שיחה) 22:56, 18 באוגוסט 2018 (IDT)

תמונה מ"בהאי-מדיה"[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להשתמש בתמונה שכבר נמצאת באתר "בהאיקיפדיה" וב"בהאי-מדיה"? לא ברור לי מה מצב זה"י של התמונה ואשמח אם מישהי/ו שמבינ/ה תוכל להעיף בזה מבט. סיון ל - שיחה 07:22, 20 באוגוסט 2018 (IDT)

לפי כאן היא נפטרה ב-1916. כלומר התמונה בת יותר מ-100 שנים, ומארכיוני הבהאים. בדף הראשי של "בהאי מדיה" רשום "Content is available under Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 License unless otherwise noted." אבל בדף של Lua רשום רק לגבי הטקסט ואין התייחסות לתמונה. אמא של גולן - שיחה 07:55, 20 באוגוסט 2018 (IDT)
אמא של גולן, אז אפשר להשתמש בתמונה או לא? לבושתי אני לא מבינה בזה כלום... סיון ל - שיחה 11:25, 20 באוגוסט 2018 (IDT)
סיון ל, לואיזה "לואה" גטסינגר נולדה וחיה בארצות הברית ולכן סביר שתמונה צולמה בארצות הברית כך שהתמונה בנחלת הכלל לפי תבנית ויקישיתוף {{PD-1923}}.‏ Geagea - שיחה 13:02, 20 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה Geagea, אני אנסה להוסיף אותה לערך. סיון ל - שיחה 14:42, 20 באוגוסט 2018 (IDT)

חוקי זכויות יוצרים במרוקו[עריכת קוד מקור]

מישהו יודע מה קובע החוק המרוקאי לגבי תמונה שצולמה במרוקו לפני העצמאות (לכל היותר עד שנת 1945)? Biegel - שיחה 01:02, 23 באוגוסט 2018 (IDT)

Biegel, תלוי איפה ומתי פורסם לראשונה. כעקרון 70 שנה ממות היוצר. אם היוצר לא ידוע אזיי 70 שנה מיום הפרסום לראשונה (אם לא פורסם במשך 50 שנה מתצלומו אזיי 70 שנה משנת יצירתו). אם זה עומד בתנאים - תבנית {{PD-Morocco}} בוויקישיתוף (ראה גם דוגמאות לקבצים עם רישיון PD-Morocco). כל זה בלי נושא ה-URAA. ‏Geagea - שיחה 01:28, 23 באוגוסט 2018 (IDT)
אם לפני עצמאותה: האם בחלק הצרפתי או הספרדי? Tzafrir - שיחה 20:13, 23 באוגוסט 2018 (IDT)
Geagea, כיצד אפשר לדעת זהות היוצר או פרסום לראשונה? Tzafrir, מדובר על השטח הצרפתי. Biegel - שיחה 21:11, 23 באוגוסט 2018 (IDT)
Biegel, תמונה יכולה להתפרסם בעיתון, בספר או שיכלה להימצא באלבום משפחתי. יש דברים שפעילים בהם שיקול דעת. אני חושב שאם תמסור פרטים ככל שתוכל כמו מקום, תאריך ונסיבות הצילום, אוכל לענות לך טוב יותר. Geagea - שיחה 02:34, 24 באוגוסט 2018 (IDT)

העלאת מספר תמונות ביחד- האם צריך לתת לכל תמונה רישיון?[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#העלאת מספר תמונות ביחד- האם צריך לתת לכל תמונה רישיון?

תמונות מהחתונה[עריכת קוד מקור]

התמונות שצילם הצלם בחתונה שלי, הן שלי או (גם) שלו? אין לנושא התייחסות בחוזה בינינו. [צולמה בחתונה אישיות, שואל לצורך העלאת התמונה למיזם]. סול במול - שיחה 09:44, 28 באוגוסט 2018 (IDT)

על פי החוק סעיף 35 (ב): "ביצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין, אלא אם כן הוסכם אחרת.‏" זכויות היוצרים הן של המזמין. חייבים לציין את שם הצלם בשדה היוצר. כמו כן חובה לשלוח אישור למערכת OTRS על פי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 11:51, 28 באוגוסט 2018 (IDT)

תמונה של פעיל בארגון העלייה ב'[עריכת קוד מקור]

שלום, האם התמונה הזו שצולמה הרבה לפני 50 שנה ולפני 2008 (נשוא התמונה מת ב-1986 ולדעתי התמונה מתקופת פועלו בקום המדינה) יכולה להיות בשימוש חופשי או שצריך להעלות לשרת? אמא של גולן - שיחה 17:00, 28 באוגוסט 2018 (IDT)

בנוסף, התמונה הזו נראת לי על סיפון האקסודוס (כלומר 1947), כמו גם זו האם היא חופשית? אמא של גולן - שיחה 10:38, 29 באוגוסט 2018 (IDT)
אמא של גולן, התמונה על סיפון האקסודוס מופיעה באתר מוזיאון השואה האמריקאי. הצלם הוא ניצול השואה Bernard Marks והתמונה צולמה בין השנים 1946-1947 בנמל בבולטימור. אם פורסם לראשונה בארצות הברית אזיי בנחלת הכלל. תבנית ויקישיתוף {{PD-US-not renewed}} (בדקתי שאכן לא מופיע באתר משרד זכויות היוצרים באה"ב). אני מציע להעלות מקומית בתבנית {{PD-because|2=PD-Because}} ולזה להוסיף תבנית {{אין להעביר לוויקישיתוף|סיבה=לא ברור אם פורסם באמת לראשונה בארצות הברית.}} אלא אם באמת פורסם לראשונה בארצות הברית בסמוך לאותם השנים.
לדעתי גם קובץ:JohnGrauel.jpg צולם בארצות הברית ואף תמונה זו לא רשומה במשרד זכויות היוצרים האמריקאי ולכן הייתי מחיל עליו אותם כללים כמו לתמונה על סיפון האקסודוס.
לגבי התמונה הראשונה. יש מעט מידיי פרטים. אם צולם בישראל לפני קום המדינה אזיי PD-Israel. ‏Geagea - שיחה 13:13, 29 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה ! אמא של גולן - שיחה 13:40, 29 באוגוסט 2018 (IDT)

סריקת ציורים ופוטרטים עתיקים מספר ישראלי[עריכת קוד מקור]

אני מחזיק ברשותי את הספר ״צייריה וציוריה של ארץ-ישראל במאה התשע-עשרה״ מאת יהושע בן-אריה הוצאת ידיעות אחרונות משנת 1993 מהדורה שלישית. (מסת״ב ISBN 965-217-084-4). בתחילת הספר כתוב: ״אין להעתיק ספר זה, קטעים ממנו או צילומים בשום צורה שהיא ובשום אמצעי, ללא אישור בכתב מהמו"ל.״

אבל המו״ל הרי לא מחזיק בזכויות היוצרים של אותם ציורים. הנה למשל תמונה שמופיעה בעמוד 207 של הספר מאת צ׳אֶרץ׳ משנת 1868 תחת הפרק ציורים אמריקנים. האם ניתן לסרוק את הציורים המופיעים בספר שמתוארכים למאה התשע עשרה לוויקיפדיה או לוויקישיתוף תחת רשיון מסויים? – אסף (Sokuya)שיחה 16:42, 30 באוגוסט 2018 (IDT)

זכויות היוצרים על יצירות דו מימדיות שייכות שייכות ליוצרים המקוריים. אם זכויות היוצרים על היצירות המקוריות פגו אזיי ניתן להעלות לוויקישיתוף. את הספר צריך כמובן לציין בשדה המקור. Geagea - שיחה 18:13, 30 באוגוסט 2018 (IDT)
למשל בתמונה שהבאתי, באיזה רשיון אני משתמש בוויקישיתוף בשבילה? – אסף (Sokuya)שיחה 20:09, 30 באוגוסט 2018 (IDT)
Sokuya, במקרה זה:
בשדה הרישיון {{PD-art}} או ליתר דיוק: {{PD-Art|PD-old-auto-1923|deathyear=1900}}
בשדה היוצר: פרדריק אדווין צ'ורש (אנ')‏ (1826-1900)
בשדה המקור כאמור שם הספר ISBN וכו'
בשדה other versions אפשר גם לציין את הקישור collection.cooperhewitt.org כי מן הסתם הוא מכיל מידע נוסף על האמור במקור. Geagea - שיחה 01:55, 31 באוגוסט 2018 (IDT)

דיוקנאות מאוסף התצלומים הלאומי[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלות לוויקיפדיה מתוך אוסף התצלומים הלאומי ובמסגרת של שימוש הוגן, דיוקנאות של אנשים, שקיימות בוויקיפדיה תמונות חופשיות שלהם? (למשל: דיוקן רשמי של יצחק שמיר כראש הממשלה, למרות שיש תמונה חופשית שלו בוויקיפדיה). אורי פרקש - שיחה 18:18, 9 בספטמבר 2018 (IDT)

אורי פרקש, התשובה היא לא, כי זה לא שימוש הוגן. אפשר לקחת מאוסף התצלומים הלאומי תמונות שזכויות היוצרים עליהן פגו שצולמו עד וכולל 31 בדצמבר 1967. במקרה זה יש להעלות ברישיון {{PD-Israel}} חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 14:13, 14 בספטמבר 2018 (IDT)

שימוש במידע (העתקה) מערך אחד לערך אחר[עריכת קוד מקור]

הערך של חזייה כתוב לא טוב, הוא חוזר על עצמו, מסורבל ולא מספיק אינפורמטיבי. להבדיל, הערך של חזיית הנקה כתוב מעולה, ותת הנושאים של היסטוריה ושל מבנה רלוונטיים גם לערך חזייה. אני לא רוצה לעשות קופי פייסט לערך, הקרדיט מגיע למי שכתבה אותו. יחד עם זאת, די מתבקש שרוב המידע תחת הכותרות האלו יחליף את המידע המבולגן שקיים בערך הראשון. יש דרך לעשות את זה תוך מתן קרדיט לכותבת המקורית? Stamone (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמה

Stamone, אפשר להעתיק מידע מערך לערך, אבל חשוב לקחת רק את הדברים הרלוונטיים. בעת העתקה חשוב לתת קרדיט בתקציר העריכה, ולכן יש לציין שהתוכן הועתק מהערך חזיית הנקה ולציין גם את הכותבת המקורית משתמשת:Leetal10. אם מועתק תוכן רב, ראוי גם לציין זאת בדף השיחה של הערך חזייה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 14:09, 14 בספטמבר 2018 (IDT)

אלן הארדינג בייקר[עריכת קוד מקור]

תמונה המופיעה באתר המוזיאון הלאומי להיסטוריה אמריקנית של אלן הארדינג בייקר, שנפטרה בשנת 1886 כפי שמתואר כאן, האם ניתן להעלות בויקישיתוף ותחת איזה תבנית? PD-OLD? אמא של גולן - שיחה 22:46, 16 בספטמבר 2018 (IDT)

אמא של גולן, אם כוונתך לקובץ הזה אזיי הוא כבר נמצא בוויקישיתוף - קובץ:Ellen Harding Baker's Solar System Quilt.jpg, אם כי לא בטוח שהרישיון שם נכון. PD-OLD או PD-1923 נראים לי מתאימים יותר.‏ Geagea - שיחה 11:25, 17 בספטמבר 2018 (IDT)
הי גיאה, לא התכוונתי למה שהיא סרגה אלא תמונה שלה עצמה (יש ארבע תמונות באתר ואחת מהן שלה עצמה). אמא של גולן - שיחה 11:38, 17 בספטמבר 2018 (IDT)
לדעתי PD-1923 יכול להתאים. סביר כי התמונה פורסמה לראשונה בארצות הברית. Geagea - שיחה 18:45, 17 בספטמבר 2018 (IDT)

תמונה מלפני 80 שנה[עריכת קוד מקור]

האם מותר לי להשתמש בתמונה בשחור-לבן של רחוב מלפני 80 שנה ולפרסם אותה כאן ?. פארוק - שיחה 22:11, 22 בספטמבר 2018 (IDT)

פארוק, אם צולם בישראל אז כן. יש כמובן לציין מקור כראוי. אם לא צולם בישראל אז צריך לקבל מידע נוסף כמו שם הצלם ותאריך פטירתו וכן מקום ונסיבות הצילום. Geagea - שיחה 13:34, 25 בספטמבר 2018 (IDT)
תודה וחג שמח. פארוק - שיחה 15:42, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

תמונה של הלל פריש[עריכת קוד מקור]

שלום רב, כתבתי את הערך הלל פריש וביקשתי וקיבלתי ממנו במייל תמונה שלו. אני רוצה כעת להעלותה. אודה להנחיה מתאימה, כך שלא יהיה חשש מפגיעה בזכויות יוצרים. תודה. עמירם פאל - שיחה 17:52, 24 בספטמבר 2018 (IDT)

ראה בבקשה דף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 13:35, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

Philip Herbert Cowell[עריכת קוד מקור]

הי, התמונה כאן מ-1931] אולם הרישיון הרשום מתחת מעורר את השאלה אם אוכל לשים אותה בויקישיתוף? האסטרונום עצמו נפטר ב-1949 אמא של גולן - שיחה 13:56, 26 בספטמבר 2018 (IDT)

אמא של גולן, לא. הצלם הוא Walter Stoneman ‏(1876-1956) וכן צויין שהתמונה ברישיון CC BY-NC-ND 3.0 (שימוש מסחרי אסור).
חתימה, אמא של גולן. Geagea - שיחה 12:49, 6 באוקטובר 2018 (IDT)

תמונות מספריית הקונגרס בוושינגטון[עריכת קוד מקור]

תמונה כמו זו בה מוצגים גשר בנות יעקב ובית המכס התחתון נמצאית בספריית הקונגרס ומתוארכת 1920-1936. האם ניתן להשתמש בה ולפי איזה רשיון ? Danny Gershoni - שיחה 15:11, 30 בספטמבר 2018 (IDT)

Danny Gershoni, הקובץ כבר קיים בוויקישיתוף: קובץ:The Jordan Valley north of Lake Galilee. Jordan at Jisr Benat Yacoub. Galilee-Damascus road showing British and French frontier post LOC matpc.15399.jpg ו-קובץ:The Jordan Valley north of Lake Galilee. Jordan at Jisr Benat Yacoub. Galilee-Damascus road showing British and French frontier post LOC matpc.15399.tif.‏ Geagea - שיחה 04:41, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
הי Geagea. תודה על התשובה אבל השאלה שלי הייתה יותר בעצם רחבה והתייחסה להעלאת תמונות מספריית הקונגרס. התמונה הנ"ל הועלתה ברשיון תבנית:PD-Matson שאני מניח שמתייחסת לאוסף מטסון שנתרם לספריה. האם יש רשיון כללי לספריית הקונגרס ? האם יש רשימה של רשיונות כדוגמת תבנית:PD-Matson שנעשה בה שימוש כאן ? Danny Gershoni - שיחה 11:58, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
Danny Gershoni, כן. עבור אוספים יש את הקטגוריה - Category:Custom PD license tags related to the United States וכן ישנה רשימה גם בדף תבנית PD-Matson - ‏Template:PD-Matson#Other licenses for images from Library of Congress collections.‏ Geagea - שיחה 12:52, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
במקרים מסויימים מצויין שם הצלם וכו'. גם הכללים הרגילים תקפים. Geagea - שיחה 12:53, 6 באוקטובר 2018 (IDT)

בעיה במתן הרשאות בהעלאת קבצים[עריכת קוד מקור]

העליתי לויקיפדיה כ-60 קבצים המכילים פריטים בולאים מישראל שכולם הונפקו לפני 1 בינואר 1968. בסעיף אישורים רשמתי את הביטוי PD-IsraelGov, כפי שנכתב בדף ההנחיות להעלאת פריטים בולאים מישראל Commons:Stamps/Public domain. ראיתי שכל הפריטים שהעליתי נכנסו לקטגוריה בשם "קטגוריה: קבצים בלי רישיון שתוכנה יכולה לקרוא". במה טעיתי? מה צריך לעשות כדי לפתור את הבעיה? RimerMoshe - שיחה 20:51, 3 באוקטובר 2018 (IDT)

האם יש תשובה איזה הרשאה צריך לתת לפריט בולאי שהונפק בישראל ונמצא ברשות הכלל? RimerMoshe - שיחה 15:26, 5 באוקטובר 2018 (IDT)
נענה בשיחת משתמש:Geagea#רישיון של גלויות של הדואר: תבנית PD-IsraelGov לא קיימת בוויקיפדיה, היא קיימת בוויקישיתוף - PD-IsraelGov. אם רוצים להעלות קבצים ברישיון זה בוויקיפדיה אז יש להשתמש ב- PD-because באופן הבא ‏{{PD-because|2=PD-IsraelGov}}‏. Geagea - שיחה 00:46, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

שימוש במשל של ממשיל רוסי שנפטר לפני יותר מ100 שנים[עריכת קוד מקור]

שלום, אני רוצה לכתוב ערך על הדוב וחברו של קרילוב, האם זה מותר לפי זכויות היוצרים? בנוסף לכך המקור לכך הוא מקראה של בית ספר יסודי, האם מותר מקור זה? גל - אולי נדבר ~ 13:58, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

בהחלט כן. אפשר לכתוב ערכים גם על יצירות שזכויות היוצרים עליהן לא פגו עדיין. יש כבר ערך על משלי קרילוב (ומסתבר שיש גם תרגום עברי שזכויות היוצרים עליו פגו. אבל זה לא הכרחי). לעניין שאר השאלה שלך: מומלץ כבר לשאול אותה בדלפק הייעוץ. באופן כללי צריך לראות שיש מה לכתוב על הסיפור. ר’ לדוגמה את מעשיות האחים גרים וערכים שישנם על חלק מהסיפורים. אני מניח שערך כזה צריך לכלול תוכן מעבר לעלילת הסיפור. בהצלחה. Tzafrir - שיחה 14:46, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

בקשר למקור הכוונה שהתרגום מ1992 ואני הולך לכתוב חלק מהמידע לפי תרגום זה, האם אני יכול או שיש בעיות?גל - אולי נדבר ~ 14:54, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

מבחינת זכויות יוצרים: אין בעיות להתבסס עליו. אפשר בעיקרון גם לצטט ממנו קטעים קצרים. אסור להעתיק משם את כל הסיפור או הניתוח. כמובן שרצוי (משיקולים שלא קשורים לזכויות יוצרים אלא לאיכות הערך) שיהיו לך גם מקורות אחרים. Tzafrir - שיחה 14:59, 4 באוקטובר 2018 (IDT)
טוב. תודה על העזרה.גל - אולי נדבר ~ 15:02, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

עזרה למשתמש אנונימי[עריכת קוד מקור]

היי

אני אנונימי וגם קצת מבולבל לכן אשמח לדעת קודם כל אם התמונה פה ניתנת להעלאה לוויקימדיה..אני סבור שכן בהתאם למה שכתוב כאן. במידה והכל כשורה, אשמח אם מישהו יוכל לעשות זאת כיוון שאני אנונימי ואין לי כרגע עניין להירשם. ארצה להוסיף אותה לערך יחידת הלוט"ר, אולם את זה כבר אוכל לעשות בעצמי. תודה רבה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לא, הרישיון שלה אינו חופשי (לא מרשה שימוש מסחרי). Tzafrir - שיחה 18:23, 5 באוקטובר 2018 (IDT)
ובכן, מה ההבדל בין זו לזו? אנונימי -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
שאלה טובה. תמונה זו הייתה ברישיון חופשי בתאריך 22 בספטמבר 2011 וקיבלה אישור בקר ויקישיתוף (בירוק). מאוחר יותר הרישיון באתר פליקר שונה. כיוון ששחרור זכויות היוצרים הוא בלתי חוזר התמונה חופשית. Geagea - שיחה 00:43, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
תודה. האנונימי

שימוש בטקסט מאתר[עריכת קוד מקור]

התבקשתי להעלות ערך על מפעל, ולצורך כתיבת הערך הותר לי לעשות שימוש באתר המפעל. איזה אישור אני צריך להביא על היתר השימוש שניתן לי? בברכה. על הטוב - שיחה 09:36, 12 באוקטובר 2018 (IDT)

על הטוב, ראה דף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 00:37, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
Geagea הסתכלתי אבל עדיין זה לא ענה לי, מכיוון שאני צריך אישור שימוש רק לי, ולא אישור שימוש כללי. בברכה. על הטוב - שיחה 07:39, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
על הטוב, אין דבר כזה אישור שימוש רק לי. האישור צריך להיות לכל אדם וגם למשמשים שיעתיקו מוויקיפדיה. שחרור זכויות היוצרים הוא לנחלת הכלל. Geagea - שיחה 14:26, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
אני מבין. שלחתי כבר אישור על שימוש בזכויות היוצרים באתר. בברכה. על הטוב - שיחה 14:33, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

משה וובר[עריכת קוד מקור]

אני סבור שהערך משה וובר לוקה בהז"י, ראו כאן. דברי הרב - שיחה 21:13, 15 באוקטובר 2018 (IDT)

הערך מאוד ותיק. אולי הם העתיקו מוויקיפדיה? דגש - שיחה 10:43, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
שאלה טובה. הטקסט הוא מילה במילה זהה לאותו האתר, אז זה לא סתם דמיון אלא העתקה. השאלה, מה הועתק ממה? Dovno - שיחה 10:44, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
הערך נוצר (ע"י אלמוני) כבר עם הטקסט הזה, בתחילת 2012. Dovno - שיחה 10:46, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
האתר גם ותיק. הניסוחים אופייניים לאתר. אך אינני יכול לקבוע מי העתיק ממי. דברי הרב - שיחה 11:11, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
הטקסט הזהה היה באותו אתר לפחות מ-2013. לא מצאתי ארכיון עם גרסה מוקדמת יותר של האתר. אז אם הם העתיקו מוויקיפדיה זה בלי לציין שהמקור כאן (מה שמפר להבנתי את תנאי הרישיון של ויקיפדיה). ואם הועתק משם לכאן (סביר יותר, לפי צורת הניסוח של הטקסט, במיוחד בעת שהועלה ב-2012), אז זו הז"י. וכמובן ייתכן שאותו אחד כתב גם שם וגם כאן, ואז זה לא הז"י, אלא רק צריך אישור OTRS.‏. Dovno - שיחה 11:36, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
אם תשימו לב האמור בוויקיפדיה הועתק לחבדפדיה כבר ב-20 בפברואר 2012.. אמנם האתר קיים מיוני 2008 אבל הדף על משה וובר מתחיל להימצא בארכיון האינטרנט מ-11 ביוני 2013. העובדה שארכיון האינטרנט לא סרק דפים משנת 2012 או לפני לדעתי מלמדת שלא היו דפים באתר זה. אני לא חושב שיש לנו עילה להניח הז"י. Geagea - שיחה 15:13, 16 באוקטובר 2018 (IDT)

זכויות יוצרים על תמונות שמקורן בגרמניה[עריכת קוד מקור]

מתי פגות זכויות היוצרים על תמונות שמקורן בגרמניה? האם אחרי 50 שנה כמו בישראל? Amikamraz - שיחה 22:58, 16 באוקטובר 2018 (IDT)

Amikamraz, לא. 70 שנה ממות היוצר. ראה Commons:Copyright rules by territory/Germany.‏ Geagea - שיחה 00:33, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
תודה על תשובתך, Geagea. תרשה לי להקשות: מה קורה אם היוצר אינו ידוע? (נראה לי שזה המצב ברוב המקרים בתצלומים היסטוריים). Amikamraz - שיחה 09:17, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
Amikamraz, הוספתי לך קישור לעניין. כעקרון יש את PD-EU-no author disclosure כאשר שם היוצר לא נמסר או לא ידוע וגם PD-anon-70-EU במקרה ומדובר באנונימי. שזה 70 שנה משנת הפרסום לראשונה אם פורסם באירופה. אלא שיש פה קצת בעייתיות. צריך להראות שהתמונה אכן פורסמה ולא שכבה באלבום בבית. אם התמונה נמצאת במוזיאון אז יש יותר תוקף לטענה שהיוצר לא ידוע או שהוא אנונימי. אם התמונה לא פורסמה מעולם אלא בשנים המאוחרות אזיי 25 שנה מתאריך הפרסום לראשונה לפי תבנית PD-EU-unpublished. ‏Geagea - שיחה 14:23, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

שלטי בחירות[עריכת קוד מקור]

מדוע מבקשים למחוק את התמונות של שלטי הבחירות שצילמתי בעצמי? על מה ולמה? מה הבעיה פה? מה אני עשיתי לא בסדר שאחרים עשו בסדר בקטגוריה: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Municipal_elections_in_Israel,_2018? למישהו יש הסבר?

בקשת המחיקה: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/Files_uploaded_by_Sokuyaאסף (Sokuya)שיחה 19:03, 22 באוקטובר 2018 (IDT)

עניתי שם והנושא גם מופיע בויקיפדיה:מזנון#תמונה של כרזת בחירות במרחב ציבורי. לצערי רוב הקבצים שכוללים שלטי בחירות צריכים להימחק. אלא אם השלט נמצא בחלק שולי של התמונה והתצלום לא מתמקד בשלט. או שלטים שכוללים רק שם המועמד או מלל קצר. Geagea - שיחה 22:46, 22 באוקטובר 2018 (IDT)

בית ספר אופק[עריכת קוד מקור]

ראיתי שרוב רובו של תוכן הערך בית ספר אופק לקוח מאתר ביה"ס. מה צריך לעשות? להוסיף את התבנית "הפרת זכויות יוצרים"? Arsenal sin platea (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אכן העתקה מילה במילה של כל הטקסט. בנוסף, באתר שלהם רשום שהדף שונה לאחרונה ב-2011 והערך אצלנו נוצר ב-2012, אז גם אין פה ספק כאילו האתר שלהם העתיק מוויקיפדיה. הנחתי תבנית הז"י. Dovno - שיחה 13:58, 29 באוקטובר 2018 (IST)
תודה --Arsenal sin platea - שיחה 14:05, 29 באוקטובר 2018 (IST)

אישור לרישיון חופשי[עריכת קוד מקור]

היי, נושא חשוב, אשמח לעזרה :) יצרתי ערך בויקיפדיה ואני מעוניין להעלות תמונה של הלוגו הרלוונטי לו. השאלה שלי היא האם בעשותי כן אני מתיר לאנשים ל" להשתמש, להעתיק, לשנות, ולמכור אותה" כמו שרשום בויקישיתוף? או שכאשר הלוגו מוגן תחת סימן מסחרי עדיין אין לאף אחד אופציה לקחת אותו לטובתו האישית גם אם העליתי אותו לויקישיתוף? הרי בטח כל הלוגואים המוצגים של מיליוני החברות בויקיפדיה לא ניתנים להעתקה/שינוי/מכירה. סליחה על החפירה פשוט הציטוט הזה מויקישיתוף בלבל אותי מאוד. Saarphoto (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Saarphoto, אין חובה שהלוגו שיופיע בערך על אותו גוף ישוחרר לנחלת הכלל אפשר להעלאות אותו לשרת המקומי (בדף זה) בתנאי שימוש הוגן.
ההעלאה לוויקישיתוף פירושה שחרור זכויות היוצרים לנחלת הכלל ואז כמו שציינת יהיה מותר להשתמש, להעתיק, לשנות, ולמכור אותה. במידה ותרצה לעשות זאת עליך לשלוח אישור לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 04:28, 3 בנובמבר 2018 (IST)

העלאת תמונה - עינת קליש-רותם[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#העלאת תמונה - עינת קליש-רותם

צילום כתבה מעיתון מ-1945[עריכת קוד מקור]

תמונה זו (קובץ:זויעהל.jpg) הועלתה לוויקישיתוף. ברור שהיא לא נוצרה ע"י מעלה היצירה ("עיתון קול ישראל 10 במאי 1945"). האם היא ברשות הציבור (ויש לעדכן תבניות רשיון בהתאם), או האם עדיין מוגנת (ויש להסירה מוויקישיתוף)? Dovno - שיחה 12:31, 11 בנובמבר 2018 (IST)

Dovno, האמת שכבר עשיתי תחקיר על קובץ:Kol israel journal.jpg, כך שזה היה פשוט לי יותר. Done טופל. Geagea - שיחה 16:37, 11 בנובמבר 2018 (IST)