ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי

שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסויימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסויימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בענין שימוש בתמונות שרשיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסויימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה


תוכן עניינים

הקלטת 'צבע אדום'[עריכת קוד מקור]

אדם שהקליט אזעקת 'צבע אדום' שבקעה מהצופרים. האם הוא רשאי לפרסם אותה בוויקישיתוף או שמא היא מוגנת בזכויות יוצרים? תודה. דוג'רית - שיחה 07:30, 1 ביוני 2015 (IDT)

הצלם אינו ידוע[עריכת קוד מקור]

ברשותי צילומי במה של אמי על ידי צלמים שונים מלפני 40-50 שנה, ללא חתימה. ברצוני להעלות 2-3 לויקיפדיה. איזו אופציה עלי לבחור בזכויות יוצרים והאם להעלות לויקישיתוף או בצורה חופשית? Dyamshaket (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

לוגואים מאתרים שונים[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלות תמונות של לוגואים מאתרים שאינם החברה עצמה בעלת הלוגו?

לדוגמא התמונה הזו: תמונה נמצאת באתר של המכון הטכנולוגי חולון.

סביר להניח שהם עצמם משתמשים בתמונה במסגרת "שימוש הוגן", השאלה היא האם יש להם איזשהם זכויות בתמונה על אף שהיא לוגו של חברה, או שלחברה יש את כל הזכויות בתמונות של הלוגו שלה ולכן אני יכול להעלות את התמונה בלי להתחשב באתר שממנו אני לוקח את התמונה?

תודה לעונים, אוריאל Orielno - שיחה 23:53, 4 ביולי 2015 (IDT)

מישהו יודע מה עליי לעשות במקרה כזה?
או שאולי במצבים כאלה כדאי לי כבר לפנות לחברה שהלוגו שייך לה ולבקש מהם שישלחו לי תמונה שבבעלותם? Orielno - שיחה 10:25, 8 ביולי 2015 (IDT)
השאלה צריכה להיות מה אתה מתכוון לעשות באותו סמליל. בד"כ אנו משתמשים בסמלילי חברות בערכים העוסקים באותם גופים. אם כך הדבר, אין שום בעיה להעלות את סמליל החברה תחת הגדרת שימוש הוגן (גם אם הקובץ נלקח מאתר שאינו של אותה חברה), שכן אותו קובץ בעצם נועד לצורך המחשה בערך אודות החברה. Ldorfmanשיחה 23:56, 9 ביולי 2015 (IDT)
Balloons-aj.svg תודה רבה! Orielno - שיחה 09:48, 10 ביולי 2015 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שמי נטיף אלמליח, ואני מנסה מזה כמה ימים לעלות את הערך "נוסח השומרונים לתורה". כתבתי אותו כעבודת רפרט במסגרת לימודי תואר שני באוניברסיטת תל אביב. הערך הוסר על ידי משתמש בטענה ל"הפרת זכויות יוצרים". כשפניתי אליו אמר לי שהערך מזכיר לו בלשון ובסגנון את ספר השומרונים שבו כתבו אסתר וחנן אשל. אכן נעזרתי במאמרם אך נתתי להם קרדיט במקום הראוי, וחלילה לא העתקתי מהם. מה גם שהמאמר שלהם בכלל עוסק בנושא קטן מאוד מתוך כלל הערך. אני לא מבינה מה עליי לעשות כדי להחזיר את הערך. חשוב לי מאוד להעלותו שכן השקעתי רבות בכתיבתו ואני מעוניינת שרבים נוספים ייהנו מעבודתי. אודה על כל עזרה בנושא, בברכה, נטיף. עומרי אלמליח - שיחה 12:59, 5 ביולי 2015 (IDT)

לא יודע כמה עוקבים אחרי דף זה. עדיף להעלות את הבקשה בשיחה:נוסח השומרונים לתורה. בורה בורה - שיחה 09:12, 5 ביולי 2015 (IDT)
משתמש:ראובן מ. ראיתי שאתה הנחת את התבנית של הפרת זכויות יוצרים על הערך. האם תוכל התייחס? תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 11:51, 5 ביולי 2015 (IDT)

זכויות יוצרים-סוכנות החלל האירופאית[עריכת קוד מקור]

שלום, האם יש תבנית / חוקים לדברים המפורסמים ממידע של סוכנות החלל האירופאית? לדוגמא, רשום באתר שלהם מה מותר ומה אסור אבל לא הבנתי אם זה שימוש חופשי או הוגן. יש כמה דברים מדהימים שנחשפתי אליהם לאחרונה מבחינת מידע על ניטור כדור הארץ מהחלל, האטמוספירה והימים, ונראה לי שיהיה טוב לשים זאת בויקיפדיה. לדוגמא - הגאואיד שחושב לפי לווין GOCE ונמצא כאן. בתודה מראש אמא של גולן - שיחה 13:15, 5 ביולי 2015 (IDT)

לפי האתר שלהם בקישור למטה אז: "The contents of the ESA Web Portal are intended for the personal and non-commercial use of its users". ומכאן לא ניתן להשתמש ללא האישור המפורש שלהם לפי הרישיון של ויקיפדיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:50, 5 ביולי 2015 (IDT)
להוציא את צילומי הגשושית רוזטה ששוחררו לחופשי. תבנית {{‏ESA-ROSETTA-NAVCAM‏}}.‏ Geagea - שיחה 19:05, 5 ביולי 2015 (IDT)

צילום מגב הספר[עריכת קוד מקור]

במהלך המחקר שלי צילמתי את גב הספר "בנתיב שהלכתי" שבו ישנה תמונה של יוכבד בת-רחל, שספר זה הוא למעשה הביוגרפיה שלה. העלתי אותה לויקיפדיה תחת "שימוש הוגן" ורציתי לוודא שבאמת לא תהיה לי בעיה להשתמש בה בערך שלה. האם התמונה אכן נכנסת תחת רישיון זה ולא תהיה לי בעיה להשתמש בה? Nofar gr (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה ב-16:31, 20 ביולי 2015‏

העתק הדבק מתוך אתרי אינטרנט[עריכת קוד מקור]

פעםים רבות אני אוהב לחפש ערכים שעדיין לא כתבו עליהם וליצור אותם. העניין הוא שלעיתים החומר היחידי אודות אותם ערכים נמצא בתוך אתר אינטרנט של גורם פרטי כזה או אחר ו/או גורם מסחרי. האם מותר לי להעתיק משם את הטקסט מילה במילה?

לא, אסור לך. זו הפרת זכויות יוצרים. ‏ MathKnight (שיחה) 11:38, 26 ביולי 2015 (IDT)

איך מעלים תמונה שהיא פבליק דומיין[עריכת קוד מקור]

לא ראיתי באשף ההעלאות אפשרות כזאת. האם אפשר לבקש מכם שתעלו אותה? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת ב-19:11, 26 ביולי 2015

באשף העלאת הקבצים לוויקישיתוף, לאחר שסימנת את האפשרות "הקובץ הזה אינו פרי עבודתי" (אני מניח שזה אינו קובץ פרי עבודתך), תוכל לבחור באפשרות "סיבה אחרת שאינה רשומה לעיל" ואז לכתוב בתיבה את הקוד הבא: {{PD}}. קוד זה יצור תבנית שתעיד כי מדובר בקובץ שהינו בנחלת הכלל. פנה אלי בדף השיחה שלי אם תזדקק לסיוע נוסף. בברכת סופ"ש נעים, Ldorfmanשיחה 01:29, 31 ביולי 2015 (IDT)
תבנית PD אינה טובה. ראה תבנית:PD. אם אתה מעלה את הקובץ לוויקיפדיה העברית עליך לבחור אחד מהתבניות בקישור האחרון. אם אתה מעלה לוויקישיתוף אתה עדיין יכול להשתמש באותן תבניותאו להשתמש ב- {{PD-because |1= }} כשאתה מוסיף את ההסבר לך למה זה חופשי במילים שלך. Geagea - שיחה 19:40, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

שימוש בתמונות מוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

האם מותר לקחת תמונות מוויקישיתוף ולהשתמש בהן באתר אינטרנט אחר ? תודה. גיא - פתרון למחיקה 13:55, 11 באוגוסט 2015 (IDT)

כן, אם מקפידים על עמידה בתנאי הרישיון (וזה די פשוט). ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. כל התמונות בוויקישיתוף הן חופשיות (גם אם לא בדיוק רישיון CC-BY-SA)‏. Tzafrir - שיחה 21:11, 19 באוגוסט 2015 (IDT)
כן, אך יש לתת קרדיט ליוצר התמונה (ולא רק לוויקיפדיה) בהתאם לרישיון. אם אפשר לקשר לתמונה בוויקישיתוף - אז כדאי. ‏ MathKnight (שיחה) 21:18, 19 באוגוסט 2015 (IDT)

ערוץ יוטיוב Beyond The Lot[עריכת קוד מקור]

האם ניתן לקשר לסרטונים מערוץ היוטיוב BeyondTheLot, שנראה שהוא ערוץ רשמי מאומת של האחים וורנר (WB)? ‏ MathKnight (שיחה) 19:17, 27 באוגוסט 2015 (IDT)

ערוצי יוטיוב[עריכת קוד מקור]

האם מותר לקשר לסרטונים מערוצי היוטיוב https://www.youtube.com/user/JohnWilliamsVideos ו- https://www.youtube.com/channel/UCfv8TEQ44ej9uPGF-SNsDBA סיגלית.ת (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

רשיון תמונה[עריכת קוד מקור]

העליתי תמונה מהויקיפדיה האנגלית. התמונה הועלתה לרשת ע"י משרד ההגנה האמריקאי.( photo courtsey US dept. of Defance) מה הרשיון הנדרש ? Meiri424 - שיחה 14:42, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

תלוי מה. רשימת התבניות עבור המחלקות השונות של ארצות הברית נמצאים כאן. תבחר מה מכל אלה מתאים לך או לשים פשוט {{PD-USGov}} ואז מישהו יתקן. אם אתה מעלה את התמונה לוויקיפדיה העברית אזיי תשתמש בתבנית {{תמונה פדרלית}}. Geagea - שיחה 22:57, 30 באוגוסט 2015 (IDT)

צילום של קופסה של תרופה - שימוש הוגן או חופשי?[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, אשמח לעזרה, לאחר שנשאלתי ואני לא בטוחה בתשובה. נשמע לי שגם אם אני מצלמת תמונה של קופסת תרופות, היא אמורה להיות דומה לתמונה של עטיפת דיסק/סרט, אותה ניתן להעלות רק תחת שימוש הוגן; אבל מצד שני אני רואה שיש קטגוריה שלמה של מאות תמונות של קופסאות תרופות בוויקישיתוף, תחת רישיונות חופשיים. מה נכון, באיזה רישיון להשתמש? תודה, Ravit - שיחה 20:29, 15 בספטמבר 2015 (IDT)

כעקרון גם צורת הקופסה וגם מה שמופיע על הקופסה מוגן בזכויות יוצרים. יחד עם זאת צורת הקופסה של תרופות (מלבנית) לא מוגנת. תמונות וציורים על הקופסה מוגנים. תמונות וציורים בדרך כלל מהווים רק חלק קטן מהתמונה אזיי ברוב המיקרים אין בעיה. ראי גם בקומונס כאן. אם שם התרופה מופיע בתמונה נא להוסיף גם תבנית {{Trademark}}‏. Geagea - שיחה 00:21, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה רבה לך! Ravit - שיחה 16:16, 16 בספטמבר 2015 (IDT)

שלום שמי סמדר אור. אני יוצרת במתנה מילון פירושים חינמי לקהל היעד שלי .[עריכת קוד מקור]

כל ערך אני מגבה בתמונה. לשם כך אני מוציאה תמונות מ- bing כששם אני מחפשת תמונות שניתנות לשינוי ולשיתוף. כל התמונות מהסוג הזה מופיעות בוויקיפדיה. האם אני יכולה להשתמש בתמונות אלו שמתפרסמות בוויקיפדיה ללא חשש מתביעה. (כמובן כדי לבטא את תודתי, בכוונתי לתת תרומה גם אם סמלית). תודה סמדר

כמעט כל התמונות בוויקיפדיה נמצאות בפועל בויקישיתוף. ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. מעבר לכך, ר' גם חיפוש התמונות באתר Creative Commons‏. Tzafrir - שיחה 14:44, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

מחסום כפר ורבורג[עריכת קוד מקור]

שלום. אני מנסה להעלות לערך הנ"ל תמונה שאני צילמתי תחת הרשיון החפשי מסוג: CC-BY-SA-3.0 ולא מתאפשר לי היות וקופץ למסך חלון שאומר שיש להציג רשיון מתאים. מה הבעייה ? Meiri424 - שיחה 14:39, 19 בספטמבר 2015 (IDT)

רשיון לתמנות מאתר eBAY[עריכת קוד מקור]

שלום. האם נדרש רשיון מתמונה שהועלתה לאתר מכירות אינטרנטי כמו eBay  ? אם כן איזה ? Meiri424 - שיחה 14:06, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

Meiri424: למיטב ידיעתי אין ב־eBay שום התייחסות מיוחדת לרשיון. לכן צריך להתייחס לתמונות משם כמו כל "תמונות מהאינטרנט" - אם אין סיבה טובה לחשוב שמדובר על תוכן חופשי, צריך לקבל אישור מפורש מיוצרי התמונה. Tzafrir - שיחה 14:40, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

העלאת תמונות ממאגר חופשי לוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

שלום לכם, בימים אלו אני שוקדת על עיצוב מחדש של דף העמותה ואני מתקשה למצוא בוויקישיתוף אייקונים מתאימים עם קו עיצובי אחיד (מה שיש כרגע זה הכי טוב שמצאתי ואני עוד עובדת על זה - אשמח לקישורים לאייקונים שווים יותר אם יש לכם). בעקבות זאת, המליצו לי על האתר הזה שממנו אמורה להיות אפשרות לשימוש חופשי. מכיוון שאני לא סומכת על עצמי לגמרי באותיות הקטנות של הניסוחים המשפטיים, אשמח אם תוכלו לבדוק שאכן אפשר להעלות משם תמונות לוויקישיתוף. אם כן אשמח גם להנחיות בנוגע למה שצריך לכתוב איפה כשמעלים את הקבצים. המון המון תודה Chenspec-WMIL - שיחה 14:45, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

אגב, המלצות לאתרים נוספים שאפשר להעלות מהם יתקבלו בברכה גם כן קריצה Chenspec-WMIL - שיחה 14:47, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
במבט ראשון הדרישה לקישור (דרישה שלא קיימת ברישיונות CC - אפשר להמירה בדרכים חלופיות, בהתאם למדיום) נראית לי בעייתית. לגבי אתרים אחרים: אפשר להמליץ על ויקישיתוף? יש כמובן את סמלילי טנגו. אפשר לשוטט בקטגוריות משם. Tzafrir - שיחה 09:37, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה, טוב ששאלתי לפני. חיפשתי בויקישיתוף בקטגוריית האיקונים והתחלתי לעבור על לא מעט מתתי ותת תתי הקטגוריות שלה אבל את זה עוד לא מצאתי ונראה נחמד, בהחלט אעבור עליה. אין דרך לראות את כל הקבצים בקטגוריה מסויימת בלי לפתוח בנפרד כל תת קטגוריה נכון? (פעם שעברה שבדקתי לא הייתה אבל אני אופטימית שאולי....) Chenspec-WMIL - שיחה 14:33, 8 באוקטובר 2015 (IDT)

זכויות יוצרים של חומרים שנכתבו על ידי בני משפחה[עריכת קוד מקור]

העלתי לויקיפדיה קובץ המכיל מכתבים שכתב סבי בשנת 1941. סבי נרצח בשנת 1943, כלומר לפני למעלה מ 70 שנה. למרות עובדות אלו אני מקבל התראות מחיקה עבור הקובץ עקב בעית זכויות יוצרים. כאמור כיורש שלו איני רואה לעצמי צורך לבקש רשות לפרסם את מיכתביו משום ארכיון שמחזיק אותם. להבנתי, גם העובדה שהיוצר אינו בחיים מעל 70 שנה משחררת אותי מצורך זה. אשמח להבהרות בנושא. --Tzahi d - שיחה 10:24, 2 באוקטובר 2015 (IDT)

זכויות שם ספר, הפרת זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

אם יש שם של ספר לפני בערך 49 שנה ואני רציתי להשתמש בשם בשביל פרויקט מותר לי?

להשתמש בשם הספר או בתוכנו? לאיזה צורך בדיוק להשתמש בשם הספר? אם מדובר על כך ששם הספר מופיע כחלק מרשימת ספרות או משהו דומה אצלך, לכאורה לא אמורה להיות בעיה. אבל יש לי הרגשה שלא הבנתי את השאלה. Tzafrir - שיחה 22:38, 14 באוקטובר 2015 (IDT)

יגאל אלון[עריכת קוד מקור]

האם הקובץ קובץ:Yigal alon.jpg שהעלתי עומד ברישיון? ‏Archway שיחה 00:18, 4 בנובמבר 2015 (IST)

התמונה היא לשימוש הוגן, כלומר: היא אינה חופשית. אנחנו משתמשים בתמונות עם מגבלות שימוש רק אם אין בררה. מבט בערך יגאל אלון מראה שיש לא מעט תמונות חופשיות שלו. יש תמונה חופשית לא רעה שלו בגיל קצת יותר צעיר. לכן אני לא רואה סיבה להשתמש בתמונה. Tzafrir - שיחה 06:27, 4 בנובמבר 2015 (IST)
אתה מגיע עם עודף משקל אידאולוגי. כל ששאלתי זה האם העלתי את התמונה עם הרישיון המתאים (מעולם לא העלתי תמונות לא חופשיות בעבר). יש להשתמש בתמונה הזו כי אין אופציות עדיפות. אתה מדבר על גיל צעיר -- אבל תמונותיו מהפלמ"ח לא מבטאות את אלון המדינאי והמבוגר. התמונה הנוכחית מזעזעת. ‏Archway שיחה 09:24, 4 בנובמבר 2015 (IST)
בתשובה לשאלתך: סימון הקובץ נראה לי נכון. ולעצם העניין: אני מסכים אתך שהתמונה הנוכחית לא מוצלחת במיוחד. אבל מה רע בתמונות שלו מגיל צעיר יותר? לפי אניטה שפירא, אלון היה בשיאו במלחמת העצמאות ואין פסול בשימוש בתמונות משם כתמונות מייצגות. אתה מוזמן גם לנסות לשחרר תמונות אחרות שלו (מבני משפחתו או ארכיונים שונים). Tzafrir - שיחה 11:20, 4 בנובמבר 2015 (IST)
כפי שאמרתי, עם כל הכבוד לתמונותיו מהפלמ"ח ומצה"ל, כמו יצחק רבין, הוא זכור באחרית ימיו כאיש ציבור וכמדינאי. זה לא מתאים. תשמע, אני אניח את התמונה בדף השיחה ואראה האם יש רוב לעמדתי להצבתה (חרף היותה לא-חופשית). ‏Archway שיחה 21:34, 4 בנובמבר 2015 (IST)
משתמש:Archway, דרך הפעולה שלך אינה נכונה. אין מקום להצבת תמונה בשימוש הוגן בערך בו יש תמונות חופשיות למכביר. זו לא שאלה של רוב או מיעוט. הדרך הנכונה היא למצוא תמונה חופשית באחד הארכיונים או לבקש אישור מתאים לתמונה קיימת. המיזם הזה הוא מיזם חוקי ולא מיזם פרטיזני. Geagea - שיחה 00:43, 5 בנובמבר 2015 (IST)
גם אתה מערבב אידאולוגיה עם דרך הפעולה במיזם. אין בערך תמונות חופשיות למכביר שרלוונטיות לפוליטיקאי. יש תמונות של חייל. אין דיוקן. ויקיפדיה האנגלית עשתה את זה. רוצה לחפש תמונה חופשית בארכיבים? בקשה, עשה זאת. עד אז זו התמונה שיש. ‏Archway שיחה 01:04, 5 בנובמבר 2015 (IST)
סליחה, איזו אידאולוגיה אני מערבב? Geagea - שיחה 01:15, 5 בנובמבר 2015 (IST)
מתוך וק:רתש, קרן ויקימדיה מאפשרת להשתמש בתמונות מוגנות בזכויות יוצרים תחת תנאים מסוימים. התנאים שצריכים להתקיים:

כללים שהציבה קרן ויקימדיה. כללי שימוש הוגן של מדינת ארצות הברית. כללי שימוש הוגן של המדינה שבה נמצא מעלה התמונה (אצל רוב דוברי העברית מדובר בכללי שימוש הוגן של מדינת ישראל).

התמונה הנ"ל עומדת בתנאים הללו. היא נמצאת תחת שימוש הוגן בוויקיפדיה האנגלית, לפי כללי ארצות הברית. משכך, יש לי רשות חוקית להעלותה, חרף זכויות היוצרים שלה, תחת שימוש הוגן בוויקיפדיה העברית. התנגדות לה רק משום ש"אנחנו צריכים לשאוף לא להשתמש בתמונות לא-חופשיות" היא אידאולוגית. להתנגדות כזו, כמו להתנגדות להצבת משפטים פוליטיים בערכים שונים, יהיה טעם רק אם יהיה רוב של בעלי זכות ההצבעה נגד הצבת התמונה. ‏Archway שיחה 01:20, 5 בנובמבר 2015 (IST)

שימוש הוגן נחשב להוגן רק אם הוא דרוש. כשיש הרבה תמונות חופשיות של נשוא הערך בכלל ובמיוחד חופשיות במאגר שלנו בוויקישיתוף, אין מקום לתמונה בשימוש הוגן. הכלל שאומר שאנחנו צריכים להשתמש בתמונות חופשיות שניתן להשתמש בהן גם לשימוש מסחרי וכו' הוא מדיניות ולא אידאולוגיה. Geagea - שיחה 01:27, 5 בנובמבר 2015 (IST)
אין פה על מה להתווכח. שימוש הוגן נחשב לכזה אם הוא עומד בכללים. התמונה הועלתה קודם לכן תחת שימוש הוגן בוויקיפדיה האנגלית. התנאי היחידי שראיתי שלא תקף לחוקי ישראל הוא "רזולוציה נמוכה". לא במקרה זה עסקינן. התמונה נדרשת כי היא עוסקת באדם חשוב והיסטורי, כי היא מתארת באופן הטוב ביותר את נשוא הערך, כי אין לה אלטרנטיבה שפויה, וכי היא מיטיבה עם הציבור ורווחתו. תמונה זו קיימת בוויקי האנגלית חרף קיומן של התמונות הרבות שהזכרת בוויקישיתוף. אנחנו אכן צריכים להשתמש בתמונות חופשיות. אם למישהו יש תמונה כזו שהיא הולמת, רצוי שיעלה אותה. במקרה זה הצדק איתי. אין תמונה נורמלית שלו כמדינאי. ‏Archway שיחה 01:34, 5 בנובמבר 2015 (IST)
אין פה על מה להתווכח. זה לא עומד בכללים לשימוש הוגן (או ליתר דיוק: כתיבת "אין פה על מה להתווכח" לא תורמת לדיון). סעיף 2 בדף שאליו הפנית דורש שעל היצירה לספק מידע משמעותי לערך (כגון זיהוי האדם המדובר, או המחשת נקודות מסוימות המצוינות בגוף הערך). אפשר לזהות את אלון היטב מהתמונה הנוכחית (כמו גם מהתמונות הטובות משירותו הצבאי). לכן אין סיבה להשתמש בתמונה לא חופשית. Tzafrir - שיחה 07:23, 5 בנובמבר 2015 (IST)
זה כן עומד בכללים. זה נמצא בוויקיפדיה האנגלית. זה עומד בחוקי מדינת ישראל. התמונה אכן עומדת בכלל שציינת -- עוזרת לזהותו, ממחישה נקודה מרכזית מחייו (היותו מדינאי). אי אפשר להשתמש בתמונתיו הצבאיות בתבנית של פוליטיקאי. אי אפשר! יש עבור זה את תבנית החייל. ‏Archway שיחה 07:48, 5 בנובמבר 2015 (IST)

עדכון: התמונה לא הוחלפה. Tzafrir - שיחה 08:28, 12 בנובמבר 2015 (IST)

שימוש בציטוטים[עריכת קוד מקור]

אני מאיירת וברצוני ליצור סדרת הדפסים של הסופרים האהובים עלי האם אני רשאית לצרף להדפסים ציטוט מספריהם? (פסקה אחת) רובם מספרים שנכתבו לפני למעלה ממאה שניפ.

אם הספרים נכתבו לפני יותר ממאה שנים, יש סיכוי לא רע שזכויות היוצרים עליהם פגו (זכויות היוצרים פגות באופן כללי שבעים שנה לאחר מות היוצר). את יכולה לתת דוגמה לספר? האם מדובר על כתיבה בוויקיפדיה או שאלה כללית בעניין זכויות יוצרים? Tzafrir - שיחה 13:16, 11 בנובמבר 2015 (IST)

לכידת כתבה מתוך עיתון[עריכת קוד מקור]

האם מותר ללכוד ולהוריד לערך ? האם דינו של עיתון כדין ספר ? אייל ההמ - שיחה 22:49, 11 בנובמבר 2015 (IST)

עיתון הוא "יצירה" באותה מידה כמו ספר. אם מדובר במשהו לא מספיק ישן (מעשרות השנים האחרונות, כלומר: אם לא פגו זכויות היוצרים), סביר להניח שציטוט כתבה שלמה הוא בגדר העתקה. אפשר אולי במקרים מסוימים לצטט אותה כשימוש הוגן. אבל אולי עדיף לקשר לכתבה אם היא זמינה באינטרנט. מהי הכתבה? Tzafrir - שיחה 08:27, 12 בנובמבר 2015 (IST)
רציתי לצרף קריקטורה שהופיעה בעיתון "דבר" בסוף שנות השישים. אני מבין שזה אסור. תודה על התשובה. אייל ההמ - שיחה 10:03, 12 בנובמבר 2015 (IST)
לעומת זאת, תוכל לקשר אליה למרות שזה כמובן לא אותו הדבר. Tzafrir - שיחה 16:41, 12 בנובמבר 2015 (IST)
ממש לא אותו דבר. עדיף לוותר במקרה הזה אייל ההמ - שיחה 21:42, 12 בנובמבר 2015 (IST)

פרקים חדשים[עריכת קוד מקור]

מותר לשאול כאן שאלות על זכויות יוצרים בוויקיפדיה שלא קשורות לתמונות? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:11, 12 בנובמבר 2015 (IST)

למה לא? (הסתייגות: המשיב אינו עורך דין, וכן אינו נציג רשמי של קרן ויקימדיה). Tzafrir - שיחה 17:43, 12 בנובמבר 2015 (IST)
טוב, אני אשאל ואז נראה. מה דעתה של ויקיפדיה העברית בנושא הפרות זכויות יוצרים של צד שלישי שדווקא עוזרות לה? כלומר: ערך X מדבר על סדרת טלוויזיה. מדי שבוע יוצא בארצות הברית פרק חדש. כעבור יום מופיעים 25 שורות עליו בערך הזה, שבוע לפני הגעתו ארצה. יכול להיות שהתורם מתגורר בארצות הברית, אין לי מושג, מדובר באנונימי. אבל האם זאת לא פגיעה בזכויות היוצרים של yes? אני מניח שהמושג העדיף כאן הוא דווקא זכויות קניין, אם כי גם תרגום הוא חלק מהעסקה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:47, 12 בנובמבר 2015 (IST)
המידע שנוסף לוויקיפדיה אינו הפרה של זכויות היוצרים יותר מכך שסיכום עלילתם של ספרים או סרטים בערכים. לא מדובר על העתקה. מה שאמור לעניין אותנו הוא לאו דווקא שיקולי זכויות יוצרים אלא שיקולי אמינות: מהו בדיוק המקור שעליו מסתמך האלמוני? ברור שאנחנו לא יכולים לסמוך על האלמוני עצמו (בלי קשר להיותו אלמוני. גם אם אני הייתי כותב את אותם הפרטים ללא מקור זה היה פסול). Tzafrir - שיחה 17:53, 12 בנובמבר 2015 (IST)
איך אפשר לכתוב סיכום עלילת ספר אם הספר טרם יצא לחנויות? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:55, 12 בנובמבר 2015 (IST)
הוא "יצא לחנויות" במקומות אחרים בעולם. Tzafrir - שיחה 18:08, 12 בנובמבר 2015 (IST)
בדיוק. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:09, 12 בנובמבר 2015 (IST)

תמונה חופשית[עריכת קוד מקור]

אם אני מוצא באתר של הוצאת/חנות ספרים, מותר להעלות אותה לערך על הספר?

לא כל תמונה שנמצאת באינטרנט היא תמונה חופשית. יתכן שימוש בודד בתמונת הכריכה של הספר לפי תנאי שימוש הוגן. ר' גם ויקיפדיה:שאלות ותשובות/זכויות יוצרים#תמונות. Tzafrir - שיחה 19:25, 15 בנובמבר 2015 (IST)

תמונה של קסניה סבטלובה[עריכת קוד מקור]

הדובר של חברת הכנסת קסניה סבטלובה אמר שהוא ישלח לי תמונה שצולמה ע"י דובר הכנסת והיא ברשות הציבור. הוא ביקש שאשלח לו במייל את כל מה שאני צריכה ממנו. האם יש צורך שאבקש ממנו שדובר הכנסת ישלח במייל אישור לכך? או שיספיק שפשוט אצהיר שכך הדבר כשאני מעלה את התמונה? --Midrashah - שיחה 18:25, 21 בנובמבר 2015 (IST)

ראשית כל, תודה. כמובן שנשמח לקבל משהו טוב יותר מהתמונה היחידה שיש כרגע בויקישיתוף (וכך גם לגבי חברות כנסת אחרות מסיעתה ללא תמונה בערכיהן). לעצם השאלה: לפי מה שאמר הדובר, מדובר לכאורה על תמונות שהן ברשות הציבור. במקרה הזה לא נדרש שום אישור. אבל לאור ניסיון העבר עם אתר הכנסת אני מניח שזה לא המצב. נסה לברר מי צילם את התמונה והאם הוא באמת ויתר על זכויות היוצרים. אם לא, האם מדובר על תמונה ברישיון חופשי כלשהו? לחלופין, חברת הכנסת יכולה להצטלם ולהעלות את התמונה (או להעלות תמונה ייצוגית מהאלבום הפרטי שלה בבית).
אם מי שמעלה את התמונה הוא בעלי זכויות היוצרים עליה, לא נדרש אישור מיוחד. אם אתה מקבל מהדובר תמונה שלה כאשר שם בעלי זכויות היוצרים ידוע ויש אישור ממנו או ממנה להשתמש בה לפי תנאי רישיון חופשי (כגון CC-By-SA, ר' ויקיפדיה:OTRS לגבי האישור לצריך להעביר. Tzafrir - שיחה 21:04, 21 בנובמבר 2015 (IST)
זה בוודאות ברשות הציבור. הדובר שלה אמר שכל בעיתונים משתמשים בה. --Midrashah - שיחה 22:47, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אני חושד שלא. מתייג את משתמש:Geagea‏. Tzafrir - שיחה 00:15, 22 בנובמבר 2015 (IST)
סימנתי את התמונות ככאלה שצריכים לקבל אישור. יש לך שבוע לקבלת אישור על פי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה

אני מרגיש שזה נראה יותר מדי כמו בירוקרטיה, אז קצת הסבר: תוכן שנמצא ברשות הציבור הוא תוכן ללא מגבלות זכויות יוצרים. אני אישית הייתי מאוד מושר אם כמה שיותר תוכן היה ברשות הציבור. למרבה הצער זה לא המצב כיום. כאשר "יצירה" (בפועל: כמעט כל מה שאנחנו כותבים, מציירים, מצלמים, ועוד. בפרט רוב הצילומים) נוצרת, היוצר שלה מקבל אוטומטית זכויות יוצרים עליה (או מישהו אחר. אני לא אכנס לדקדוקי החוק. לשם הפשטות אני אניח כאן שהיוצר הוא בעלי זכויות היוצרים). בשלב זה "כל הזכויות שמורות" ליוצר. הוא יכול להרשות לאחרים שימושים שונים בתמונה (לפעמים גם בתמורה לכסף). רישיונות Creative Commons נועדו כדי שיהיה קל ליוצרים להרשות לאחרים להשתמש בתוכן. היוצר יכול בעיקרון להחליט שהוא מוותר בכלל על זכויות היוצרים ומעביר את היצירה לרשות הכלל.

מכאן כמה שאלות הבהרה לדובר הכנסת:

  • האם מותר לכל אחד להשתמש בתמונות ללא שום מגבלות (לדוגמה: גם ללא קרדיט לדובר הכנסת)? (עשוי לרמוז שהם אכן ברשות הציבור)
  • לחלופין, האם מותר (ללא בקשת אישור מפורש) להעתיקן? לשנותן? להשתמש בשימוש מסחרי? (מועמדות להיות תוכן חופשי)

Tzafrir - שיחה 15:14, 22 בנובמבר 2015 (IST)

לא הבנתי את כוונתך. נראה לי הרבה יותר פשוט לשלוח אישור לפי הנוסח בוויקיפדיה:OTRS. בכל מקרה ההסכמה או האישור צריך להיות מתועד במערכת של OTRS. ‏ Geagea - שיחה 15:25, 22 בנובמבר 2015 (IST)

תמונה ששווה להוסיף[עריכת קוד מקור]

היי. אתם חושבים שיש איזו אפשרות חוקית להשתמש בתמונה הזאת או להוציא ממישהו הסכמה לשימוש. לדעתי זאת תמונה שממש תעשיר את הערך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:08, 3 בדצמבר 2015 (IST)

זוהי הידיעה שבה הופיעה התמונה. אין לי מושג מהו מקורה. אם תצליח, נהדר. יש לא מעט תמונות של כריס המסוורת' בוויקישיתוף. Tzafrir - שיחה 17:50, 3 בדצמבר 2015 (IST)
כן, אני יודע שזאת הידיעה. יש המון כאלו ברשת. זה הגיע מיחסי ציבור של סרט חדש. לא מעניינת אותי סתם תמונה, אלא התמונה הזאת, בגלל ההבדל הענק למראו הרגיל. מזכיר את מקרה שרליז ת'רון. אין איזה חוק שמרשה לקחת תמונות ששוחררו על ידי הפקה של סרט או משהו? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:01, 3 בדצמבר 2015 (IST)

נוהל שחרור\קבלת תמונות מלע"מ[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. לפי שנים ספורות עלה בכנסת נושא שחרור התמונות שבארכיון לע"מ. מצאתי בגוגל כמה תמונות שמקורן בלע"מ והייתי רוצה להוסיפן לערכים. מדובר בתמונות אחמ"ים כמו מאיר שמגר, דוד אלעזר, אמנון ליפקין-שחק וכיו"ב. האם קיים נוהל מסודר לקבלת הרישיון המתאים בעניין זה? אודה לתגובתכם. בברכה --Kippi70 - שיחה 23:07, 3 בדצמבר 2015 (IST)

Kippi70, המקסימום שהושג בהחלטת ממשלה (לא בכנסת, אלא בעקבות לחץ של ויקימדיה ישראל על הממשלה) היה כי ניתן להשתמש בתמונות מהארכיון לשימוש עצמי - לא מסחרי! לפיכך, אין להן מקום בוויקישיתוף לפי אותה הודעה חגיגית של בנימין נתניהו. בנוסף, צויין באותה החלטה כי כל שר יהיה רשאי להעניק אישור לשחרור תמונות ממשרדו (נחש מה - אף שר לא הורה על שחרור מעין זה...).
בעבר פנתה חנה ללע"מ לגבי תמונות ספציפיות. אני לא מודע לנוהל מסודר לגבי קבלת רישיון לתמונות כגון אלה שציינת ואני מניח שצריך לפנות בנפרד לגבי כל תמונה ותמונה. אולי חנה תעדכן אותנו במשהו שלא מוכר לי. Ldorfmanשיחה 23:29, 3 בדצמבר 2015 (IST)
שלום לירון, סליחה על התגובה המאוחרת ותודה לך על תשובתך. אפנה לחנה לקבלת פרטים נוספים. בברכה --Kippi70 - שיחה 08:14, 5 בינואר 2016 (IST)

תמונות מאתר אופוס[עריכת קוד מקור]

אם קבלתי מאופוס רשות להשתמש בתמונה מהאתר שלהם כדי לשים בערך על הספר איזה רישיון זה נחשב? זאב קטן - שיחה 14:03, 23 בדצמבר 2015 (IST)

סביר להניח שזה מתאים לשימוש הוגן - כל עוד מדובר בהצגת התמונה של כריכת עטיפת הספר בלבד וללא שימוש נוסף. האם יש אפשרות לקבל מהם תמונות ברישיון חופשי? Tzafrir - שיחה 14:17, 23 בדצמבר 2015 (IST)
סליחה על הבורות אך מה זאת אומרת לקבל תמונות ברשיון חופשי? ואיך אני משיג את הרשין החופשי בפועל? וכשאני מעלה את התמונה מה לסמל בסעיף הזה:Now tell us why you are sure you have the right to publish this work? זאב קטן - שיחה 14:21, 23 בדצמבר 2015 (IST)

PCGalaxy[עריכת קוד מקור]

נראה כאילו התוכן של הערך PCGalaxy הועתק מתוך אתר האינטרנט הרשמי של PCGalaxy. האם זה נחשב להפרת זכויות יוצרים? גם אם כותב הערך מקושר בצורה כזו או אחרת אל PCGalaxy? יוניון ג'ק - שיחה 10:40, 26 בדצמבר 2015 (IST)

זה שהכותב מקושר לאתר לא אומר כלום. בעל זכויות היוצרים הוא בעל האתר ועל כן יש לפעול על פי הנהלים. אין אישור? יש לסמן. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 14:14, 26 בדצמבר 2015 (IST)

ערך שאסור לערוך בו?![עריכת קוד מקור]

נתקלתי בערך אקטואר שנטען בדף השיחה שבו שאסור לערוך אותו. נכתב בו:

הערך נכתב ע"י אבי בר-אור שהזכויות לערך שיכות לו. John Doe 18:02, 18 דצמבר 2005 (UTC)

מעולם לא נתקלתי בדבר כזה. מה עושים במקרה כזה? טל גלילי - שיחה 15:33, 30 בדצמבר 2015 (IST)

אתה יכול לערוך. הכוונה כנראה הייתה לתת קרדיט לכותב. כל מי שעורך בוויקיפדיה מאשר זאת ברישיון חופשי. אין דרך חזרה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:00, 30 בדצמבר 2015 (IST)

תמונות מתוך ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

שלום, האם אפשר להשתמש בתמונות מהאתר ויקיפדיה ולעלות לאתר אינטרנט מסחרי?

תודה

באופן כללי: כן (למעט חריגים מועטים), בהנחה שמקפידים על מספר כללים בסיסיים. ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. Tzafrir - שיחה 17:16, 3 בינואר 2016 (IST)
אפשר להשתמש רק בתמונות ברישיון חופשי, אסור תמונות ברישיון בשימוש הוגן. בנוסף חובה לתת קרדיט ולציין שהמקור הוא ויקיפדיה ולציין את שם היוצר/צלם המופיע בפרטי הרישיון של התמונה. אם תלחץ על התמונה עם העכבר תוכל לראות את פרטי הרישיון. אי מתן קרדיט היא הפרה של זכויות יוצרים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:36, 3 בינואר 2016 (IST)

העלאת מספר תמונות ברישיון "שימוש הוגן" בערך אחד[עריכת קוד מקור]

אני כותב ערכים על קבוצות כדורסל המשחקות בליגת הפיתוח של ה-NBA, חלק מהקבוצות שימו את שמם ומיקומם במהלך השנים. מטבע הדברים השתנה גם הלוגו של הקבוצה. האם ניתן להעלות את הלוגואים הישנים תחת רישיון לשימוש הוגן, למרות ששם הקבוצה שונה משם הערך? Eladti - שיחה 22:02, 5 בינואר 2016 (IST)

מותר להעלות תמונה של סריקה של עמוד מספר?[עריכת קוד מקור]

אם כן, מה אני צריך לכתוב עליו? סופר, מתרגם, הוצאה?

תלוי, באיזה הקשר? וכן, את זה. אביעדוסשיחה 22:36, 10 בינואר 2016 (IST)

תמונות מאתר הספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

לפי הידוע לי יש שיתוף פעולה עם הסיפרייה הלאומית בנושאים שונים. האם זה כולל תמונות של ספרים שיש להם? (אם אני מעלה משם תמונה זה נחשב שימוש חופשי) זאב קטן - שיחה 14:20, 20 בינואר 2016 (IST)

זאב קטן, התשובה שלילית. חומרים שהספרייה הלאומית בחרה לשחרר במסגרת מיזם הגלאם מופיעים בוויקישיתוף. מלבד במסגרת זאת, אין להעתיק תמונה מאוספי הספרייה ולהעלות לוויקישיתוף, אלא אם כן היא חופשית מתוקף החוק. Ldorfmanשיחה 15:23, 20 בינואר 2016 (IST)
יש הרבה מאוד תמונות בספרייה הלאומית שהם בנחלת הכלל. יש לבדוק לגופו כל מקרה. למיטב הבנתי מיזם הגלאם הוא מיזם להעלאת חלק מהתמונות החופשיות לוויקישיתוף. אם אינני טועה אין לספריה הלאומית זכויות יוצרים עליהן ובמונח שחרור הם מתכוונים למאמצים שנעשים לדיגיטציה והעלאה לוויקישיתוף. יחד עם כל זה ישנה משתמשת נחמדה שעובדת בספריה הלאומית ואפשר לבקש ממנה לצלם מספר מסוים או להעלות גרסה ברזולוציה גבוהה יותר. דוגמה לקובץ שהעליתי לאחרונה מהסיפריה הלאומית ולעומתה ישנה אחרת שלא העליתי מכיוון שנושא זכויות היוצרים לא היה ברור דיו (ראה כאן. Geagea - שיחה 15:45, 20 בינואר 2016 (IST)
תודה על המחמאה חיוך. אני כבר לא עובדת בספריה הלאומית, אבל ניתן לבקש העלאה של תמונות או דברים כאלה, דרך דלפק היעץ של הספריה הלאומית. בהנחה שהתמונה חופשית מזכויות יוצרים, לא צריכה להיות בעיה להעלות אותה. דריה - שיחה 16:29, 20 בינואר 2016 (IST)
איך אני יודע אם התמונה היא חופשית או לא? זה כתוב? זאב קטן - שיחה 17:16, 20 בינואר 2016 (IST)
באיזו תמונה מדובר? (דריה, אני מתנצל. לא ידעתי שאת כבר לא עובדת שם.). Geagea - שיחה 17:20, 20 בינואר 2016 (IST)
לא תמונה מסויימת. פשוט היום הייתי באתר שלהם וראיתי שיש להם הרבה תמונות של ספרים באכות טובה אז חשבתי להוסיף אותם לערכים כשאכתוב או אראה שחסר. זאב קטן - שיחה 17:51, 20 בינואר 2016 (IST)
זה תלוי בשנת הצילום, מקום הצילום, הצלם, תאריך פרסום התמונה. בדרך כלל זה 70 ממות הצלם. אם צולם בישראל לפני 2008 אז 51 שנה מתאריך הפרסום. לאט לאט תלמד את הכללים ובינתיים תתייעץ. Geagea - שיחה 17:18, 21 בינואר 2016 (IST)
בקיצור לפני שאעלה תמונה ברישיון חופשי אשאל פה אם אני יכול. זאב קטן - שיחה 17:26, 21 בינואר 2016 (IST)

שימוש בתמונה של ספריית הקונגרס האמריקני[עריכת קוד מקור]

שלום. האם מותר להשתמש בתמונה שפורסמה על ידי ספריית הקונגרס? המדובר בתמונה הראשונה מפה (דייגים בכינרת) לערך החקלאות בישראל. תודה לעונים. yechiel - שיחה 10:22, 28 בינואר 2016 (IST)

האוסף האמור הוא של תמונות שפורסמו בשנים 1890-1910 (בציריך ובדטרויט). אם אני מבין נכון, הוא כבר ברשות הציבור. Tzafrir - שיחה 14:18, 28 בינואר 2016 (IST)
התמונות כבר נמצאות בוויקישיתוף כמו יתר התמונות המופיעות בקטגוריה זו. אלה תמונות שנלקחו בארץ ישראל ולא רק בישראל לכן הן כוללות תמונות גם מלבנון וכו'.
Geagea - שיחה 15:40, 28 בינואר 2016 (IST)
תודה. yechiel - שיחה 01:43, 29 בינואר 2016 (IST)

לוגו משימות סטרונאוטים של סוכנות החלל האירופאית[עריכת קוד מקור]

שלום, ניסיתי להעלות לויקישיתוף לוגו של משימות האסטרונאוטים של סוכנות החלל האירופאים. לכל אסטרונאוט של ESA יש לוגו של המשימה שלו, דהיינוIRISS אשר שימשה את אנדראס מוגנסן או FUTURA וכו'. בויקישיתוף רוצים למחוק. האם הלוגו של המשימות הן בשימוש חופשי כמו אצל נאס"א, או שצריך להעלות לכל ויקי בנפרד עבור שימוש הוגן בערכי האסטרונאוטים? בברכה אמא של גולן - שיחה 13:49, 31 בינואר 2016 (IST)

הלוגו כבר נמצא בוויקישיתוף תמונה:ESA logo.png. ‏ Geagea - שיחה 10:59, 2 בפברואר 2016 (IST)
האתר של esa כותב שהשימוש בתכנים שבאתר הם לא לשימוש מסחרי ולכן לא ניתן להעלות תמונות מאתר זה לוויקישיתוף. להוציא את צילומי הגשושית רוזטה ששוחררו לחופשי. תבנית {{‏ESA-ROSETTA-NAVCAM‏}}
מצד שני, לוגואים שכוללים כיתוב בלבד או עיצוב גאומטרי פשוט (PD-shape), כמו תמונה:ESA logo.png, ניתן להעלות לוויקישיתוף בתנאי שמתקיימים תנאי Threshold of originality באותה מדינה (שזה ברוב מדינות העולם).
הקבצים שאת העלאת: קובץ:Iriss education logo medium.png ו-תמונה:Iriss logo large.jpg, לא כוללים עיצוב פשוט ולכן הם כנראה יימחקו. אזהרת המחיקה שקיבלת מתייחסת לעובדה שבכלל לא הוספת תבנית רישיון לקובץ.
מצד שלישי יש את המקרה של הקובץ שמופיע כאן. הוא נמצא בוויקישיתוף כאן . העניין הוא שהוא חופשי מכיוון שהוא נמצא גם באתר של נאסא כאן. התמונות מאתר נאסא חופשיות (לכל תמונה שם יש מספר). אז אם את מוצאת את הלוגואים שלך באתר של נאסא תוכלי להעלות אותם ברישיון {{PD-USGov-NASA}}.‏Geagea - שיחה 12:33, 2 בפברואר 2016 (IST)
הי Geagea, תודה רבה. כאן נמצא נושא האישורים וזה נראה לי שאומר שהקובץ מותר לשימוש לא מסחרי, דהיינו אינו מתאים לויקישיתוף. האם עלי להעלות אותו מחדש לויקי העברית בשימוש הוגן? בברכה--אמא של גולן - שיחה 13:51, 4 בפברואר 2016 (IST)
כן, בהחלט. תבנית {{לוגו|שם הערך}} מתאימה. Geagea - שיחה 14:02, 4 בפברואר 2016 (IST)

כרזות, פרסומות וקמפיינים[עריכת קוד מקור]

שאלה, מותר להעלות תמונות מתוך פרסומות או קמפיינים ברישיון חופשי או רק בשימוש הוגן? למיטב ידיעתי על פרסומות אין זכויות יוצרים. האם זה נכון? אני שואל בגלל נתקלתי בתמונה הזו שהיא בשימוש הוגן. תודה לעונים יאצקין52 - שיחה 17:15, 31 בינואר 2016 (IST)

משתמש:דוד שי, משתמש:hanay, משתמש:Deror avi, יש לכם מושג..? יאצקין52 - שיחה 00:36, 1 בפברואר 2016 (IST)
ולמה בדיוק שלא יהיו זכויות יוצרים על פרסומות או קמפיינים? זוהי יצירה ככל יצירה. אביעדוסשיחה 01:18, 1 בפברואר 2016 (IST)
כמו אביעדוס. דוד שי - שיחה 05:48, 1 בפברואר 2016 (IST)

צילום מסך מעיתונות יהודית היסטורית[עריכת קוד מקור]

האם מותר לצלם מסך של עיתונות יהודית היסטורית ולפרסם כתמונה מתאימה לערך? מדובר בפיליטון משנת 1905 של עגנון.--Tmima5 - שיחה 10:49, 2 בפברואר 2016 (IST)

לא. שמואל יוסף עגנון נפטר בשנת 1970 והזכויות על יצירותיו לא פגו. Geagea - שיחה 10:54, 2 בפברואר 2016 (IST)
אפשר, למרבה המזל, לתת קישור... אביעדוסשיחה 21:21, 2 בפברואר 2016 (IST)
תודה Geagea. אביעדוס, הפעם קישור לא יעזור, כי זוהי תמונה שנועדה לקישוט הערך: פיליטון. רציתי להדגים איך נראה פיליטון בתקופה המדוברת. עגנון היה אמור להיות הדובדבן שבקצפת...--Tmima5 - שיחה 00:48, 3 בפברואר 2016 (IST)

מדוע אתם מסירים קישור לראיון בטלויזיה?[עריכת קוד מקור]

שלום רב, לא ברור לי מדוע קישור שהוספתי לערך "אלומית ישי" הוסר - זהו קישור לראיון בתכנית "חוצה ישראל" ששודר בטלויזיה החינוכית. הקליפ של הראיון מופיע ב- YouTube וגם בבלוג של פרופ' אלומית ישי ואין עליו זכויות יוצרים. בראיון יש מידע חשוב לציבור ואני מבקש הסבר מדוע משתמש בשם Ldorfman חוזר ומוחק את הקישור. https://www.youtube.com/watch?v=D5kH060zrpE תודה, בן דור Dr Ben Dor (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

שלום לך,
ראשית, דווקא יש עליו זכויות יוצרים - של הטלוויזיה החינוכית. לו הקטע היה מופיע בערוץ ה-YouTube של החינוכית, לא היתה בעיה לקשר אליו. אם הועתק לערוץ שפתח אדם אחר, יש בכך הפרת זכויות יוצרים. איננו מעודדים זאת ולכן, לא מקשרים לקטעי וידאו שכאלה.
שנית, בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: כפתור חתימה. בברכת שבוע טוב, Ldorfmanשיחה 00:18, 14 בפברואר 2016 (IST)
ליתר דיוק: יש בכך חשד בהפרת זכויות יוצרים. מה צריך לעשות כדי שזה יהיה ברור שלא מדובר על הפרת זכויות יוצרים? Tzafrir - שיחה 07:59, 14 בפברואר 2016 (IST)
להשיג אישור מהחינוכית לשימוש בתכנים שהם יצרו. Ldorfmanשיחה 11:20, 14 בפברואר 2016 (IST)

האם מותר לפרט את תוכן העניינים המלא של ספר שירים?[עריכת קוד מקור]

ראו הלא הר הלא אש. אביעדוסשיחה 18:03, 19 בפברואר 2016 (IST)

האודה לשמחה[עריכת קוד מקור]

בהאודה לשמחה#האודה לשמחה - טקסט מקורי ותרגום עברי מופיע תרגום של השיר לעברית, והוספה הערת שוליים הקובעת כי הזכויות על התרגום שמורות, בניגוד לרשיון של ויקיפדיה. מה עושים? Amitayzl - שיחה 14:56, 23 במרץ 2016 (IST)

עניתי בדף השיחה. לא נראה שיש בעיה, מכיוון שיש הרשאה מפורשת להשתמש בתרגום. Tzafrir - שיחה 22:52, 23 במרץ 2016 (IST)

דיון חשיפת מסמכי פנמה[עריכת קוד מקור]

שלום, האם התכתובת שעל בסיסה נחשפו מסמכי פנמה יכולה להיות בשימוש הכלל? האם היא לא תחת זכויות יוצרים של העיתון שפרסם, או כיוון שזה צוטט במגוון רחב של עיתונים, היא כבר שייכת לשימוש הכלל? תודה מראש אמא של גולן - שיחה 12:15, 10 באפריל 2016 (IDT)

אני לא מצליח להבין את הטיעון המשפטי לכך שאין זכויות יוצרים על הקובץ. אבל כל עוד זה טוב לקומונז, זה טוב גם לנו. ליתר דיוק: זה נראה לא נראה לי קובץ נידח אלא קובץ שבטוח עבר כמה וכמה עיניים, לכן אני מניח שאם היו איתו בעיות, הן כבר היו עולות. באופן כללי למיטב הבנתי זה שמישהו מדליף מסמך לא מבטל את זכויות היוצרים עליו, וזה שמישהו אלמוני לא אומר שאין זכויות יוצרים על מה שהוא יצר. Tzafrir - שיחה 12:52, 10 באפריל 2016 (IDT)
לעיתון מן הסתם אין זכויות יוצרים. אולי ליוצר. התבנית בוויקישיתוף אומרת שהקובץ לא מקורי מספיק כדי שלמישהו יהיו זכויות יוצרים עליו. כמו לוגו פשוט שכולל מילים או מספרים בפונט חופשי או שרבוט של ילד וכו'. כל עוד זה בוויקישיתוף אפשר כמובן להשתמש. האמת שלא נראה שכתוב שם משהו יוצא דופן אבל יש סיכוי שמישהו יציע דיון מחיקה. Geagea - שיחה 13:08, 10 באפריל 2016 (IDT)
האם התכתובת עצמה, מצד העיתון, לא שייכת לעיתון? אמא של גולן - שיחה 14:25, 10 באפריל 2016 (IDT)
עד כמה שאני יודע - זכויות היוצרים על כתבה שכותב עיתונאי שייכות לו (המלל). אם סורקים את הכתבה אז יש זכויות גם לעורך (=העיתון). זכויות יוצרים על תמונה בעיתון שייכות לצלם. מזה אני מסיק שזכויות אם בכלל יכולות להיות שייכות למשתתפי השיחה. שוב, למיטב ידיעתי ואני לא משפטן או עורך דין. Geagea - שיחה 14:34, 10 באפריל 2016 (IDT)

תרגום תמונה שקיימת בויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

Sobo 1909 266.png


האם מקובל לתרגם את המונחים לעברית ולהעלות תמונה חדשה.
או יותר טוב, האם מקובל לערוך את התמונה ולהוסיף חץ עם כיתוב עברית לשריר הנידון.
תודה PelicanTwo - שיחה 14:52, 12 באפריל 2016 (IDT)

ראשית כל, לעניין זכויות יוצרים ורישוי (מכיוון שבזה עוסק הדף). כל התמונות שנמצאות בויקישיתוף הן תוכן חופשי ולכן בפרט ניתן לשנות אותן ולהפיץ את השינויים. תרגום הוא רק אחד מסוגי השינוי האפשריים. התמונה הזו היא ברשות הכלל (ללא מגבלות זכויות יוצרים). מעבר לכך: זה בהחלט מקובל. אם אתה צריך עזרה, אתה מוזמן לפנות לסדנה לגרפיקה. Tzafrir - שיחה 14:59, 12 באפריל 2016 (IDT)
יופי, תודה צפריר. PelicanTwo - שיחה 15:12, 12 באפריל 2016 (IDT)

כרזה/תמונה שהופצה באופן אנונימי[עריכת קוד מקור]

לעיתים מפורסמת כרזה/תמונה באופן אנונימי, בדר"כ במסגרת תעמולה. בחלק מהמקרים היוצר חשוף לתביעה בגין לשון הרע או הסתה ולכן הוא בוחר להישאר אנונימי.
ההגיון אומר שאם אין מישהו שמוכר בתור "יוצר", אז גם לא קיימות "זכויות יוצרים" לגבי זה.
אבקש לדעת אם ההנחה הנ"ל נכונה.
בתודה בן נחום - שיחה 21:45, 26 באפריל 2016 (IDT)

בן-נחום, בזכויות יוצרים, החוק קובע. זה שמישהו בחר לא לגלות את זהותו, אינו אומר שאין לו זכויות יוצרים. (למה אינך חותם על פנייתך?) חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:57, 26 באפריל 2016 (IDT)
כעת חתמתי.
תודה לך חנה, רק רוצה להיות בטוח שהבנתי נכון - החוק קובע שגם במצב המתואר לעיל לא פקעו זכויות היוצרים? --בן נחום - שיחה 21:45, 26 באפריל 2016 (IDT)
בן-נחום, אתה מדבר על יצירה אלמונית (שיוצרה אינו ידוע או שיוצרה מעדיף להשאר אלמוני). יצירה כזו מוגנת בז"י למשך 70 שנים מיום פרסומה. מכאן, ההנחה שלך שגויה. באופן כללי, כל יצירה מוגנת, אלא אם שחרר היוצר את זכויותיו בה. בברכה --Kippi70 - שיחה 11:16, 27 באפריל 2016 (IDT)

מתי צויר הציור של בנג'מין ווסט? (משה ואהרון מדברים עם פרעה).[עריכת קוד מקור]

מתי צויר הציור של בנג'מין ווסט? (משה ואהרון מדברים עם פרעה). קישור לאתר: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%90%D7%AA_%D7%9E%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D המייל שלי: ranasher100@gmail.com

תודה רבה.

מפת קוד סיריוס[עריכת קוד מקור]

בערך מעוז דרורה מופיע צילום של מפת קוד סיריוס, בשימוש הוגן. האם ניתן להשתמש בה גם בערך נעדרי טנק אלתגר? זה יכול לסייע מאד בהבנת תוכן הערך. תודה, קלונימוס - שיחה 09:38, 10 במאי 2016 (IDT)

כתוב שם: "ניתן להשתמש בקובץ זה בערך מפת סיריוס בלבד". חזרתישיחה 21:01, 10 במאי 2016 (IDT)

מחיקת תמונה והעלתה מחדש בשימוש הוגן.[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה! לאחרונה אני עסוק בכתיבתו של ערך על הנשיאה ה-25 של בית המשפט העליון של קליפורניה- רוז בירד. במסגרת המחקר הגעתי להקלטה של קמפיין הבחירות שערכה, וממנו יצרתי תמונה לערך. התמונה המדוברת היא למעשה צילום מרקע, אולם נאמר לי שייתכן וזו הפרה של זכויות יוצרים. איני מומחה לזכויות יוצרים, אולם אני לא בטוח שזכות היוצרים על פריים בודד (מתוך סרטון תעמולה שיועד להפצה בציבור) עומדת לצלם שנשכר לבצע את הפרסומת לפני 29 שנים או ליורשיה של בירד (אם ישנם כאלו). שאלותי הן:

1. האם תמונה זו יכולה להחשב לכזו הנמצאת "בתחום האפור" של ויקיפדיה, ולכן אוכל להשאירה ברישיון חופשי?

2. אם התמונה מפרה זכיות יוצרים הרי שיש להורידה מויקישיתוף, אולם לא מצאתי כיצד יש לעשות זאת. אשמח להסבר...

3. האם ניתן להעלות את התמונה בשנית תחת שימוש הוגן?

4. בנוסף, אני עומד בקשר עם ה-California Supreme Court Historical Society כדי לקבל אישור לשימוש בתמונות איכותיות יותר (נקווה שיענו בחיוב...). האם עד לקבלת האישור אוכל להעלות את התמונה מאתר האגודה תחת שימוש הוגן?

תודה רבה! דונאתל - שיחה 15:20, 16 במאי 2016 (IDT)

העתקת ערך מויקישיבה[עריכת קוד מקור]

הערך יהושע רוזן הועתק מויקישיבה מילה במילה פרט למשפט אחד שהושמט שנוסף. האתר ברישיון CC BY-NC 3.0 (הרישיון של ויקיפדיה הוא CC-BY-SA-3.0). האם לאחר שהוספתי בדף השיחה קישור לדף הערך בויקישיבה, השימוש בדף כמו שהוא מותר? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 11:32, 17 במאי 2016 (IDT)

רישיון CC BY-NC 3.0 לא מתיר שימוש מסחרי. זו הפרת זכויות יוצרים. Geagea - שיחה 11:47, 17 במאי 2016 (IDT)
תוכל להסתכל על ההסבר שנתתי בדף השו"ת? האם הוא מדויק? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 13:34, 17 במאי 2016 (IDT)
לא. Geagea - שיחה 14:14, 17 במאי 2016 (IDT)
מה שגוי? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 15:16, 17 במאי 2016 (IDT)
ישנם יותר מאשר סוג אחד של רישיון שמותרים במיזמי ויקימדיה. Geagea - שיחה 15:22, 17 במאי 2016 (IDT)
כעת בסדר? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:10, 17 במאי 2016 (IDT)

האם יש אישור להשתמש בלוגו של ארגון טרור? איך אני יכול לדעת אם יש או אין?[עריכת קוד מקור]

אני יוצר ערך שקשור לארגון הטרור המדינה האסלאמית ואני מעוניין להשתמש בתמונה המוצגת באתר הבא: http://jihadintel.meforum.org/identifier/465/islamic-state-libya-provinces

איך אדע שיש לי אישור להשתמש בתמונה הזו? עומר345 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

עומר345, לא צריך לקבל אישור להעלאת לוגו של ארגון, חברה וכדומה. אבל יש להעלות רק ברישיון בשימוש הוגן לערך על הארגון. יש להשתמש בתבנית {{לוגו}}. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:41, 22 במאי 2016 (IDT)