ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות-באילו תמונות מותר להשתמש בתוך ויקיפדיה?
מהי תמונה חופשית?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
כיצד ניתן להשתמש בתמונות מוויקיפדיה מחוץ לאתר?


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

 1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
 2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1968 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1968 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1968 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:
נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה - פניות בנושא OTRS


תוכן עניינים

עזרה קטנה עם רישיון לתמונה[עריכת קוד מקור]

מה לא עשיתי בסדר? זו התמונה שהעליתי ושמו לי תבנית שחסר לי איזשהו רישיון ורוצים למחוק לי אותה. אשמח לעזרה. תודה מראש ALPR - שיחה 12:18, 4 ביוני 2017 (IDT)

השאלה הבסיסית: האם צילמת את התמונה בעצמך? Tzafrir - שיחה 12:34, 4 ביוני 2017 (IDT)
כמובן. ALPR - שיחה 14:41, 4 ביוני 2017 (IDT)
הסרתי. Geagea - שיחה 15:19, 4 ביוני 2017 (IDT)

תודה רבה. ALPR - שיחה 16:07, 4 ביוני 2017 (IDT)

לשכת העיתונות הממשלתית[עריכת קוד מקור]

האם חלות זכויות יוצרים על התמונות של לשכת העיתונות הממשלתית? שימוש הוגן? שימוש חופשי? תמיר ~ שיחה ~חברים של כולם בעולם ~ הכל על הכל 19:20, 6 ביוני 2017 (IDT)

אם הם צולמו לפני יותר מ-50 שנה הן חופשיות לשימוש ככל תמונה אחרת. אם לא, הן מוגנות וצריך אישור. עדירל - שיחה 19:27, 6 ביוני 2017 (IDT)
תודה רבה. תמיר ~ שיחה ~חברים של כולם בעולם ~ הכל על הכל 07:53, 7 ביוני 2017 (IDT)

שאלה בנוגע לתמונות של בשמים אצל שאקירה[עריכת קוד מקור]

היי, נתקלתי בבעיה כאשר ניסיתי להעלות לשאקירה את שלושת תמונות הבשמים שלה. הבעיה היא בתמונה, מה עליי לעשות? בשימוש הוגן בהעלאת התמנה, אין אופציה ל-"תמונה של בושם". חשוב לציין שכל שלושת התמונות לקוחות מויקיפדיה האנגלית, ככה שיש מקור תאריך יציאה וכל זה. האם התמונה נחשבת כלוגו או כמשהו אחר? Hello513 - שיחה 12:22, 16 ביוני 2017 (IDT)

לא מדובר רק על לוגו, אלא גם על תמונה שאינה חופשית משיקולי זכויות יוצרים. יש בערך האנגלי תמונה חופשית אחת של אחד הבשמים: מישהו צילם את הבקבוק. Tzafrir - שיחה 18:03, 23 ביוני 2017 (IDT)

תמונות חדשות של המופתי אל-חוסייני בגרמניה[עריכת קוד מקור]

לפני מספר ימים, פירסם עיתון 'הארץ' תמונות חדשות של המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני באדמת גרמניה הנאצית מ-1943, תמונות שנחשפו במכירה פומבית מטעם בית מכירות פומביות "קדם".

האם ניתן להעלות את התמונות האלו לויקישיתוף באיזשהו מסגרת? להלן התמונות:

אסף (Sokuya)שיחה 15:31, 16 ביוני 2017 (IDT)

אני מניח שהתמונות פורסמו לראשונה כאן. מכאן שגם אם היוצר (הצלם) אנונימי (דהינו PD-anon-70-EU) הוא חופשי אחרי 70 שנה מתאריך פרסומו לראשונה. Geagea - שיחה 16:06, 16 ביוני 2017 (IDT)
אז התשובה היא לא. – אסף (Sokuya)שיחה 19:32, 16 ביוני 2017 (IDT)
נכון, לא בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 01:26, 17 ביוני 2017 (IDT)

מחמוד אסגרי ואייאז מארחוני[עריכת קוד מקור]

בערך זה שולבו תמונות שהיו בויקישיתוף, אך הן הוסרו בשל הפרת זכויות יוצרים. ראיתי שבכל זאת, אחת התמונות מופיעה בויקיפדיה שבאנגלית. האם וכיצד ניתן להעלות את התמונה גם לויקיפדיה שבעברית? תודה, יוניון ג'ק - שיחה 09:34, 23 ביוני 2017 (IDT)

כמו באנגלית: ויקיפדיה:שימוש הוגן. Tzafrir - שיחה 18:05, 23 ביוני 2017 (IDT)
כן, אבל איך עושים את זה? יוניון ג'ק - שיחה 18:23, 23 ביוני 2017 (IDT)
יוניון ג'ק תנסה להיעזר בעזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן. בר - שיחה 20:16, 30 ביוני 2017 (IDT)
העלתי את התמונה לשרת, וצירפתי אותה לערך, אבל אני עדיין לא יודע אם עשיתי זאת נכון. תודה, בכל אופן. יוניון ג'ק - שיחה 02:39, 1 ביולי 2017 (IDT)

הוספת סרטון מהופעה[עריכת קוד מקור]

התמונה הזאת לדוגמה, מהווה הפרת זכויות יוצרים?

מותר לצרף סרטונים מהופעות או שמדובר בהפרת זכויות יוצרים? ישנן מגבלות מיוחדות? איסור גורף? אשמח לעזרת המומחים. בר - שיחה 20:15, 30 ביוני 2017 (IDT)

זאת הפרת זכויות יוצרים אם אתה מעלה את הסרטון לאתר כל שהוא. בתחילת כל הצגה, אופרה וכדומה זה נאמר במפורש. שם הם אוסרים גם לצלם תמונה לא רק סרטון. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:36, 1 ביולי 2017 (IDT)
חנה איך זה מסתדר עם העובדה שיש המון תמונות מהופעות (שאינן יח"צ) בוויקיפדיה ואפילו בוויקישיתוף? בר - שיחה 16:48, 1 ביולי 2017 (IDT)
אתה מערבב בין תמונה מהופעה לתמונה מהצגה. איו איסור לתמונות מהופעה, יש איסור לתמונות מהצגה, כי יש שם עיצוב במה ותפאורה וסצנה. בהופעת מוזיקה, זה רק אנשים עומדים על הבמה ומחזיקים כלי נגינה, אין כל דבר ייחודי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:02, 1 ביולי 2017 (IDT)
בשום שלב לא דיברתי על הצגות... נראה שלא הבנו אחד את השנייה. בהיבט של הופעות מוזיקה, מותר להעלות סרטונים? יש מגבלה על אורך הסרטון? או שמותר להעלות תמונות בלבד? בר - שיחה 18:12, 1 ביולי 2017 (IDT)
לא הייתה אי הבנה, הרחבתי לך את הידע. כתבתי לגבי הסרטונים מההופעות ברור לא. צילומים מותר רק מהופעות מוזיקה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:50, 1 ביולי 2017 (IDT)
אוקיי, תודה. בר - שיחה 19:04, 1 ביולי 2017 (IDT)
חנה Hanay סליחה שאני מקשה, אבל מה לגבי אנימציה? בטלפון שלי, אם אני מצלם כמה תמונות סטילס ברצף הוא מחבר אותן באופו אוטומטי לאנימציה (סטייל קבצי gif), מותר להעלות קבצים כאלה (אין בהם צליל), או שגם אלו מוגנים? בר - שיחה 19:40, 7 ביולי 2017 (IDT)
בעבר היה אסור לצלם בהופעות, היום - מאחר שלא כל אחד כמעט יש סמארטפון עם מצלמת וידאו, האיסור הזה בוטל, אם לא דה יורה אז לכל הפחות דה פקטו. כיום ישנם ביוטיוב סרטונים רבים מתוך הופעות, כולל שירים שלמים. האיכות בדרך כלל לא הכי גבוהה והאמנים עצמם, עושה רושם, לא פועלים להסרת הסרטונים האלו. עם זאת, מאחר שבסרטון מושמע שיר המוגן בזכויות יוצרים, אי-אפשר להעלות אותו לוויקיפדיה. לגבי תמונות סטילס - מותר להעלות, ולאמנים עצמם אין שום בעיה שיצלמו אותם בהופעות, להיפך: הם אפילו משתפים פעולה. ‏MathKnight (שיחה) 19:50, 7 ביולי 2017 (IDT)
MathKnight זה שאמנים לא עושים דבר, לא אומר שזה חוקי. בהצגות יש תמיד הודעה לפני תחילת ההצגה שאסור לצלם.
בר, איני יודעת בקשר לאנימציה, גיאה, היה על זה דיון בוויקישיתוף? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:33, 7 ביולי 2017 (IDT)
דיברתי רק על הופעות מוזיקה, לא על הצגות. ולסכם - רוצה לצלם וידאו בהופעת מוזיקה? אתה יכול וסביר להניח שלא יקרה לך כלום. לעומת זאת, אם תעלה את הסרטון לרשת (פייסבוק או יוטיוב) יכולים לעשות לך בעיות. בכל מקרה, אין להעלות סרטוני הופעות לוויקיפדיה. ‏MathKnight (שיחה) 21:51, 7 ביולי 2017 (IDT)
אנימציה בקבצי gif מותר ובלבד שכל חלקי הסטילס הן יצירות שלך. Geagea - שיחה 00:09, 8 ביולי 2017 (IDT)
תודה רבה לכולם. בר - שיחה 13:20, 8 ביולי 2017 (IDT)

צילום רפואי שצלמו אותי[עריכת קוד מקור]

אני תוהה האם זכויות היוצרים על צילום רפואי שצלמו משהו בגופי, הוא שלי או של המרפאה? מה דעתכם? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:34, 1 ביולי 2017 (IDT)

ראי ויקיפדיה:OTRS/פניות/ארכיון 1#צילומי רנטגן. Geagea - שיחה 20:26, 1 ביולי 2017 (IDT)
תודה Geagea, אני רוצה להעלות את התמונה ששלחתי אליך לערך רשתית#קרע/חור ברשתית, אם אני מבינה נכון, אז זה בסדר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:04, 1 ביולי 2017 (IDT)
כן, אפשר להעלות. מה שצריך זה אישור של המצולם בגלל החדירה לפרטיות. Geagea - שיחה 22:23, 1 ביולי 2017 (IDT)

בריכת שרה[עריכת קוד מקור]

שלום, ישנה תמונה שצולמה באזור 1900-1906 של בריכת שרה בחברון. הצלם אינו ידוע וכך גם המקור, אבל התמונה מוצגת בגלויה ישנה, כך שאני סבור שהיא הוצגה בפני הציבור לפני עידן האינטרנט. להלן קישור לתמונה בשתי גרסאות באתר ישראל נגלית לעין

האם ניתן להעלות אותה לויקישיתוף באיזשהו אופן? – אסף (Sokuya)שיחה 20:13, 10 ביולי 2017 (IDT)

כן לפי {{PD-Israel}}
Geagea - שיחה 12:10, 20 ביולי 2017 (IDT)

שימוש בשתי תמונות[עריכת קוד מקור]

שלום רב! ישנן שתי תמונות שאני מעוניין להשתמש בהן: אחת של הרב משה כלפון הכהן בקישור הבא: קובץ:משה כלפון הכהן.jpg כתוב עליה 'קובץ זה נמצא בנחלת הכלל'

והשנייה של בית הכנסת אלגריבא https://commons.wikimedia.org/wiki/File:El_Ghriba.jpg?uselang=he#globalusage כתוב עליה נמצאת ב'שימוש חופשי' האם ניתן להשתמש בהן והאם יש משהו שצריך להוסיף שזה באדיבות וכו' אשמח לתשובה במייל: igabay4@gmail.com

לגבי תמונתו של של הרב משה כלפון. התשובה לא. התמונה נמצאת בשימוש הוגן.
לגבי התמונה השנייה: מותר להשתמש בכפוף למשפט הייחוס "Chapultepec at the English language Wikipedia".‏ Geagea - שיחה 11:56, 20 ביולי 2017 (IDT)
שימוש בכפוף למשפט הייחוס
תודה על התשובה אך מה עלי לעשות בפועל עם ההיתר של 'כפוף למשפט הייחוס' האם עלי לציין מתחת לתמונה משהו.
אשמח להסבר מעשי.
תודה
כן, להוסיף מתחת לתמונה. Geagea - שיחה 13:04, 20 ביולי 2017 (IDT)

תמונה המיועדת לערך ספציפי[עריכת קוד מקור]

ברצוני להעלות תמונה לערך, בעל זכויות היוצרים התיר לי להשתמש בה אבל רק לערך הספציפי הזה (כלומר, הוא לא מעוניין שהתמונה תהייה חופשית ופתוחה לכולם, אלא בעצם מעוניין שהתמונה תופיע תחת תנאי רשיון לשימוש הוגן). מה מונע ממני להעלות אותה לשימוש הוגן? Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 13:49, 22 ביולי 2017 (IDT)

הכללים של קרן ויקימדיה שהחליטה שהוויקיפדיה הוא אתר של תוכן חופשי, זאת החלטה אידיאולוגית, אותו צלם יכול להחליט שהוא לא מעוניין שהתמונה תופיע בוויקיפדיה ברישיון {{Cc-by-sa-4.0}}, זה בסדר, אבל התמונה שלו לא תופיע בוויקיפדיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 14:07, 22 ביולי 2017 (IDT)
הצלם הנ"ל הוא לא ויקיפד. מה ההבדל בינו לבין צלמים אחרים שתמונותיהם מופיעות בוויקיפדיה בשימוש הוגן? מהם אפילו לא מבקשים רשות. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 14:18, 22 ביולי 2017 (IDT)

מכיוון שחנה Hanay בחרה להתנשא עלי בדף השיחה שלי ולא קיבלתי תשובה מניחה את הדעת, אבהיר כאן את שאלתי ואצפה לתשובות מאחרים.

מדובר בקובץ:Maccabiah final.jpg שהועלה על ידי לשרת. הצלם אינו מעוניין להעלות אותה ברשיון חופשי. אין לו בעייה עם שימוש הוגן בערך הרלוונטי, אבל לזה ממילא איננו זקוקים לרשותו.

קראתי את הכללים לשימוש הוגן והתמונה עומדת בכולם. אין תמונה חופשית חלופית, התמונה נותנת מידע משמעותי לערך (המחשה לפרק שלם בו שכולל אירוע היסטורי), היא יצאה לאור בעמוד הפייסבוק של הצלם, נעשה בה שימוש בערך אחד בלבד, והרשיון כולל את כל הפרטים. מבקש הסבר מדוע אי אפשר להשתמש בה בשימוש הוגן, ומה ההבדל בינה לבין תמונה מכל מקור אחר כשאין תחליף חופשי. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 19:08, 22 ביולי 2017 (IDT)

אין שום הצדקה לשימוש הוגן. יש תמונות למכביר בוויקישיתוף - Category:Ice hockey. דינה של תמונה זו להימחק. Geagea - שיחה 19:34, 22 ביולי 2017 (IDT)
אז צר לי, לא הבנת על מה התמונה. מדובר בגמר ההוקי קרח במכביה, שבמקרה הוא גם משחק היסטורי (משחק ההוקי הכי נצפה על אדמת ישראל) והיא מיועדת לפרק הספציפי על הוקי במכביה. תמונות חופשיות של הוקי קרח יש למכביר, תמונות חופשיות של הוקי קרח מהמכביה וספציפית מהמשחק ההיסטורי הזה - אין. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 19:49, 22 ביולי 2017 (IDT)
"ניתן להשתמש בקובץ זה בערך הוקי קרח בלבד." כך כתוב. בערך הנדון יש תמונות למכביר ויש נוספות גם בוויקישיתוף. לפי הפרשנות שלך כל תמונה יכולה להיות באיזושהי ערך שהרי נקודת זמן ספציפית במיקום ספציפי ייחודית לכל תמונה. יש להשתמש במשורה ברישיון שימוש הוגן. ליוצר התמונה יש זכויות ויש לכבד אותן.Geagea - שיחה 20:57, 22 ביולי 2017 (IDT)
לפי הפרשנות שלי התמונה הנ"ל מעשירה פרק מסויים בערך, שהיא קשורה אליו קשר ישיר, וממחישה אותו בצורה שאף תמונה חופשית לא יכולה להוות לה תחליף, כי אין תמונה חופשית לנושא הפרק. אין טעם לשים תמונה חופשית ממשחק הוקי בליגת ה-NHL או באליפות העולם בפרק שמדבר על הוקי במכביה. הכלל אומר "לא ניתן להשיג או ליצור תמונה חופשית זהה או דומה שתספק במידה מספקת אותו המידע", אף תמונה חופשית לא מספקת את אותו המידע.
לפי הפרשנות שלי מדובר גם על אירוע היסטורי בהקשר של הערך כולו, ושל הפרק הספציפי הזה בפרט.
שני הנימוקים האלה מגובים בכללי השימוש ההוגן של תמונות בויקיפדיה.
וזה עוד לפני שנכנסתי לנושא הסכמתו של הצלם לשימוש בתמונה בערך הזה... אבל לפי כללי השימוש ההוגן אפילו את זה אנחנו לא חייבים. אני הלכתי פה מעבר. אני עומד בכל כללי השימוש ההוגן ומעבר לכך. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 21:06, 22 ביולי 2017 (IDT)

איזו חוצפה וגסות רוח, הסברתי לך בצורה ברורה בדף שיחתך והפניתי אותך לדף ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן , בחרת לא לקרוא את ההסברים שהפניתי אותך אליהם, ורק להטריח אותי שוב ושוב בשאלות שההסבר להם נמצא בדף, אמרתי לך שתפנה לכאן. ואתה עוד מתלונן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 22:46, 22 ביולי 2017 (IDT)

תקראי שוב את מה שכתבת בדף השיחה שלי ותאמרי לי אם זו לא התנשאות מארץ ההתנשאויות. גם האחרים מוזמנים לקרוא.
לעניין עצמו - נתת לי הסבר שלא עונה למה שכתוב בכללים, הראיתי גם שם וגם כאן שאני עומד בכל חמשת הכללים שמפורטים בויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן אחד לאחד ומעבר לזה. הצלם הוא לא ויקיפד ולא חייב דבר לויקיפדיה, אבל בכללי השימוש ההוגן לשימוש בתמונתו אני עומד והראיתי את זה כלל אחרי כלל. בנוסף הדגשתי גם את הערך ההיסטורי של התמונה ושל האירוע שהיא מתעדת, וגם זה לפי כללי השימוש ההוגן. את מוזמנת לענות לעניין, כלל אחרי כלל מחמשת הכללים תראי לי איפה אני לא עומד בכללי השימוש ההוגן. אבל אם זה טורח בשבילך חלילה לי מלהטריח אותך. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 22:55, 22 ביולי 2017 (IDT)
מחקתי את הקובץ. כללי שימוש הוגן נקבעו בחוק (גם בישראל וגם באה"ב). דף ההסברים בווקיפדיה הוא רק דף עזרה.
כאשר נכתב בכללים ש"מדובר בתמונה היסטורית רבת משמעות של אדם מפורסם, עצם מפורסם או אירוע מפורסם" הכוונה היא שהערך עוסק באותו אדם, עצם או אירוע (לא פיסקה בערך ולא משפט בערך). זה לא עומד בכלל הזה.
הוספת תמונה בשימוש הוגן לערך היא בהכרח פגיעה בזכויות היוצרים ויש לעשות בה שימוש מינימלי ככל האפשר. התמונה היא לא ממחישה דבר שתמונה אחרת שכבר קיימת בערך ממחישה - תמונה של משחק הוקי וצופים.
הסכמתו של יוצר הקובץ היא בעצם חוסר הסכמה לשימוש כתמונה חופשית. כל הסכמה אחרת היא חסרת משמעות מבחינת ויקימדיה.
כשאתה מגיע לדף זה ומבקש הסבר אז מנסים להסביר לך. לומר למי שעוזר לך שהוא מתנשא זו אמירה לא ראויה. Geagea - שיחה 01:15, 23 ביולי 2017 (IDT)
מה שאתה אומר נסתר על ידי כלל מספר 2 של כללי השימוש ההוגן מדבר על תמונה שממחישה "נקודות מסויימות בערך", לא על הערך עצמו.
התמונה כאמור היא של אירוע היסטורי בהקשר של הערך - המשחק הכי נצפה אי פעם בישראל. אתה יכול להכיר בזה או לא להכיר בזה, זו עובדה. לפטור את זה כ"סתם תומנה של משחק הוקי וצופים" לא מראה יותר מאשר חוסר ידע בנושא הערך ונושא הפרק הספציפי.
מה שחנה כתבה בדף השיחה שלי, אחרי שמצאתי את הסבריה לא מספקים ושאלתי עוד שאלות, אינו הסבר, ונוסח דבריה הוא בדיוק מה שאמרתי. אתה מוזמן לקרוא בעצמך.
ואני באמת מצטער שביקשתי את הסכמתו של הצלם, זו הייתה טעות. זה בכלל לא נחוץ בתמונה בשימוש הוגן ולהבא לא אעשה זאת. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 01:49, 23 ביולי 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

משתמש Tdunsky, העלה תמונה נוספת, למרות ההסברים הרבים שניתנו לו, את קובץ:Maccabiah Ice Hockey Final היום ה- 23 ביולי ב-1:31 באותה מתכונת, שלא לפי כללי שימוש הוגן. הקובץ נמחק מידית. מצער לראות איך עורך בוויקיפדיה פועל בהתרסה במיזם הבנוי על שיתוף פעולה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:35, 23 ביולי 2017 (IDT)

את צודקת שמדובר במיזם שיתופי של קהילה שיתופית הבנוי על שיתוף פעולה. לכן לא אעלה עוד תמונות בנושא הזה בטרם יתברר העניין.
זה לא אומר שאני מניח לעניין, כי בקהילה שיתופית אין מקום גם לשרירותיות. הסברתם, את ומשתמש:Geagea, והסברתי גם אני באופן מפורט ומנומק למה אני לא מקבל את הסבריכם, ודאי לגבי התמונה השנייה. אני הבאתי מובאות מפורשות מויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן, והראיתי כלל אחרי כלל מהכללים שרשומים בו, למה התמונה לדעתי כן עומדת במבחן השימוש ההוגן. בנוסף עמדתי על הערך ההיסטורי של המשחק שמונצח בתמונה כמשחק הנצפה ביור אי פעם בישראל, שלפי הכללים מחזק את טענתי, כי התמונה של המשחק עם הקהל ממחישה בדיוק את זה.
אתם לעומת זאת הבאתם פרשנויות וקביעות שרירותיות שאפשר לסכם ב"ככה זה וזהו". משתמש:Geagea התכחש לערך ההסטורי של המשחק והתמונה שמנציחה אותו, כי "זה סתם משחק עם קהל", זו קביעה שרירותית שיכולה לפסול כמעט כל תמונה של אירוע היסטורי. זו לא דרך של קהילה שיתופית. הבאתי מובאות מפורשות מדף הכללים, הביאו גם אתם מובאות מפורשות שסותרות את הכללים שכתובים שחור על גבי מסך באותו דף. אם אתם טוענים שזה החוק בישראל, הביאו את לשון החוק. אם אתם טוענים שהכללים המפורשים בדף הכללים הם מוטעים, הראו לי את המובאות הסותרות אותם (ושנו את דף הכללים).
זו קהילה שיתופית כפי שאמרת בצדק. בדף השיחה שלי איימת עלי בכלים העומדים לרשותך כמפעילת מערכת. זו כמובן זכותך בתוקף המעמד שיש לך בויקיפדיה. אבל גם לי כעורך פשוט יש כלים, ואני מבקש להשתמש בהם כדי לברר את העניין.
לכן אני מבקש לקחת אותך ואת Geagea לבוררות בנושא. אנחנו יכולים להשתמש באחד משני הבוררים הרשומים בויקיפדיה:בוררות. לחילופין אין לי בעייה להשתמש גם בשירותיו של משתמש:Deror avi, שהבנתי שהוא עורך דין שמשמש כאן מעין אורים ותומים בנושא. אם הוא יפסול את טענותי אחרי שאשטח אותן בפניו בצורה מסודרת ומנומקת כפי שעשיתי גם בפניכם, ויראה לי במובאות היכן אני טועה - כי אתם לא הראיתם, מעבר לפרשנות - אקבל את דעתו ולא תהייה לי עוד שום טענה. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 08:16, 23 ביולי 2017 (IDT)
לא קראתי את כל התגובה הארוכה הזאת, אבל ראיתי את המילה בוררות. אתה מוזמן להתלונן עלי אצל דרור לין, אני מתייגת עוד מספר עורכים שעוסקים בתמונות, ערן, מוטי ובריאן וכן יונה בנדלאק, אולי הם יצליחו להסביר לך מה שמסתבר שגיאה ואני נכשלנו.
אם אתה רוצה שאקרא תגובות שלך בתשומת לב, עליך לקצר אותן מאד. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:31, 24 ביולי 2017 (IDT)
Tdunsky בוקר טוב. יש לך רכב אספנות היסטורי. הוא היחיד בארץ והוא "מה זה נראה טוב". לא ניתן להשיג עוד אחד, ואני ממש צריך אותו ספציפית. ברשותך, לקחתי אותו לסיבוב ברחבי ישראל ב"שימוש הוגן". --Assayas - שיחה 07:33, 24 ביולי 2017 (IDT)
Tdunsky אם מדובר על משחק היסטורי ובעל ערך היסטורי, אתה מוזמן לכתוב ערך ואז לתמונה בשימוש הוגן יהיה ערך שבו יהיה לה מקום. אישית אני מטיל ספק בכל מה שנכתב יומיים אחרי שאירוע מתקיים שהוא בעל מימד היסטורי. מההסבר שלך הממד ההיסטורי הוא בכמות הצופים למשחק הוקי קרח בישראל, השימוש בכמות הצופים כקריטריון לחשיבות המשחק היא לא המצאה של גיאה, וזה אפילו לא שמדובר על כמות היסטורית במשחקי המכביה או באולם שהבו המשחק נערך או בענף ספורט לא מקצועי בישראל (למיטב זכרוני למשחק של נבחרת ישראל ברוגבי או בפוטבול היו יותר צופים, אבל אולי אני טועה). מה שאומר שהמימד ההיסטורי הזה יכול להסתיים בתוך זמן קצר ואז למשחק הזה לא יהיה שום מימד היסטורי (זו גם הסיבה שלדעתי למשחק אין מקום כערך עצמאי בויקיפדיה). בנוגע לשימוש הוגן, דפי ויקיפדיה הם דפי עזרה ולא מסמכים משפטיים, המסמכים המשפטיים בנוגע לרישיונות ויקיפדיה נמצאים באתר מטא ולקרן ויקימדיה יש עורכי דין שמבינים בנושא. אתה מוזמן לפנות אליהם לקבלת חוות דעת ואני בטוח שאם אחד מהם יסכים למה שאתה אומר, לא יהיה כאן מישהו שיתנגד. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:58, 24 ביולי 2017 (IDT)
מסכים עם קודמי. התמונה לא מספקת מידע שלא ניתן להשיג מתמונות אחרות, מדובר בפרסום ראשוני של היצירה, אין פה שום ייחוד היסטורי משמעותי וכו'. אני מציע להניח לעניין, ולהשקיע מאמץ בדברים פוריים יותר. בריאן - שיחה 10:13, 24 ביולי 2017 (IDT)

צילום והקלטה מזרקה מזמרת ציבורית[עריכת קוד מקור]

שלום,

צילמתי מזרקה מוזיקלית ציבורית המזמרת שירים מפורסמים. לפי הבנתי אין צורך באישור כאשר היצירה מוצגת לציבור, ובלבד שיצירה זו מוצגת דרך קבע באופן ציבורי. אני מעוניין בהעלאה ליוטיוב/פייסבוק ל-ערוץ/דף מסחרי. האם יש פגיעה בזכויות יוצרים במוזיקה?

א. איפה צילמת? ב. באילו יצירות מדובר (יכול להיות שזכויות היוצרים בגינן כבר פגו)? Geagea - שיחה 04:57, 29 ביולי 2017 (IDT)

צילמתי בפארק ים אשדוד - קיימת שם מזרקה מוזיקלית שמנגנת בין היתר מוזיקה קלאסית. כרגע רק העליתי באופן פרטי (private) לערוץ שלי ללא יכולת צפייה על מנת שאוכל תחילה לערוך את הסרטון ולאחר מכן לפרסם באופן ציבורי. כרגע יוטיוב מציג לי לכאורה שני תביעות:

תובע ראשון UMG בשם: Mercury -

עבור השיר: : Medley: Carnaval De Venise - André Rieu & His Johann Strauss Orchestra

תובע שני [Merlin] IDLA Distribution NaxosofAmerica בשם: The Children's Group

עבור השיר: Las cuatro estaciones: Concierto para violín, Op. 8, No. 2, Rv 315: "Verano" Presto - Classical Kids

האם ניתן לראות את המזרקה והמוזיקה כיצירה אחת ה מוצגת דרך קבע באופן ציבורי למרות שמתנגנת ממנו מוזיקה עם זכויות יוצרים? נ.ב לדעתי קיים אלגוריתם אוטומטי של יוטיוב המזהה את השירים הבעייתיים (הרי עדיין לא פרסמתי לציבור את השירים).

האמת היא שאין לי ידע מספק בכדי לענות לך על השאלה. אני עצמי לא משפטן או עורך דין. מצד אחד פסל (או יצירה) במרחב הציבורי צריך להיות מוצג בתצוגה של קבע כדי שחופש הפנורמה יחול. הפסל עצמו פיזית הוא מן הסתם בתצוגה של קבע. האם המוזיקה היא מוזיקה של יצירות קבועות שחוזרת על עצמה (ולפיכך בתצוגה של קבע)? לא בטוח. מצד שני גם אם מדובר ביצירות קבועות שחוזרות על עצמן אני לא בטוח שזה תופס. משתמש:Deror avi בוודאי ידע לענות טוב ממני. העליתי את השאלה גם בוויקישיתוף. Geagea - שיחה 11:39, 30 ביולי 2017 (IDT)
אין חופש פנורמה לקטעי מוזיקה. החוק קובע במפורש שיצירה המושמעת במקום ציבורי מוגנת. סעיף 22 לחוק קובע כי השמעה של מוזיקה במקום ציבורי אינה "שימוש אגבי" ולכן אינה "שימוש הוגן". כמו כן על פי חוות דעת משפטית שהעמותה קיבלה בעבר, מוזיקה אינה יכולה להיחשב כ"אמנות שימושית" ולכן ההערה לגבי "דרך קבע במקום ציבורי" לא רלוונטית למוזיקה. דרור - שיחה 00:57, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

שימוש בתמונת כריכת ספר מויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור]

כתבתי ערך בעברית על ספר (תחנת זברה אינה עונה (ספר)) ואין ברשותי תמונת כריכה. מצד שני לערך זה יש מקבילה אנגלית (אנ') עם תמונה שהייתי רוצה להשתמש בה. 1. האם ניתן (נראה שהיא בשימוש הוגן) ? 2. לא ברור לי איך מציבים אותה בערך שלי. תודה Danny Gershoni - שיחה 16:52, 29 ביולי 2017 (IDT)

כל עוד אתה משתמש בתמונה בערך הזה בלבד, מותר לך להוריד אותה משם למחשב שלך, ולהעלות מחדש לוויקיפדיה העברית, לא לוויקישיתוף. בתור רישיון עליך לציין {{עטיפת ספר|<כאן שם הערך בעברית>}}. לפרטים ראה וק:שימוש הוגן. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:03, 30 ביולי 2017 (IDT)
אין צורך, העליתי את עטיפת הספר בעברית מאתר סימניה ראה כאן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 02:27, 30 ביולי 2017 (IDT)
יש גם את זה. חזרתישיחה 07:24, 30 ביולי 2017 (IDT)

.שליחת סריקה של עיתון למייל[עריכת קוד מקור]

יש לי חבר שגר באוסטרליה, הוא ביקש ממני לסרוק לו כל יום את העיתון מעריב ולשלוח לו במייל. האם זה מותר או אסור? ואם זה מותר האם לחבר או לי מותר לשלוח את זה לעוד חברים?

סליחה, אבל הדף הזה מיועד לצורכי עריכה בוויקיפדיה. זה לא המקום לייעוץ משפטי כללי.--נדב - שיחה 16:37, 1 באוגוסט 2017 (IDT)

שימוש בצלמית של אייפון[עריכת קוד מקור]

האם העלאת תמונה אחת של צלמית במכשירי אייפון נחשבת שימוש הוגן?--נדב - שיחה 11:46, 1 באוגוסט 2017 (IDT)

העלאת תמונת אילוסטרציה שנמצאת בכתבת הסבר באתר פרסי הנובל[עריכת קוד מקור]

שלום, לשם ערך על דייוויד וינלנד אני רוצה לקחת תמונה של אילוסטרציה לשיטת המחקר שלו שנמצאת בהסבר על המחקר שהביא לזכיה באתר פרסי הנובל http://www.nobelprize.org האם מותר לי להשתמש בה ?

האם מותר ללכוד תמונה מסרט והבמאי חי האם מותר להתקשר לבמאי ולבקש את אישרו[עריכת קוד מקור]

האם מותר ללכוד תמונה מסרט והבמאי חי האם מותר להתקשר לבמאי ולבקש את אישרו {נהו190 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

יש לי גם שאלה בנושא: פה הוחלט שצילום מסך שאינו חלק מהותי מהיצירה אינו מפר זכויות יוצרים. אם כן, למה צריך להרוג את הבמאי ועוד לחכות 70 שנה? בנוסף, מה לגבי צילום מסך ממהדורת חדשות? בר 👻 שיחה 23:12, 8 באוגוסט 2017 (IDT)
נהו190. התשובה היא כן.
בר, פסק הדין (בקישור שמור) מתייחס לשימוש בפריים בשימוש הוגן. סעיף 19 לחוק זכויות היוצרים הוא הסעיף המדבר על שימוש הוגן. Geagea - שיחה 05:53, 9 באוגוסט 2017 (IDT)
Geagea אם כך מותר להעלות בשימוש הוגן צילום מסך לאישיות שאין לה תמונה בערך? בר 👻 שיחה 02:01, 10 באוגוסט 2017 (IDT)
כן, במגבלות שימוש הוגן. Geagea - שיחה 02:05, 10 באוגוסט 2017 (IDT)
לא מדובר בתמונה של בן אדם חי, אלא של חתיכת מתכת עם פלסטיק לא חיה, לכן אין יותר הגבלה של אסור תמונות של אנשים חיים בשימוש הוגן? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:40, 11 באוגוסט 2017 (IDT)
IKhitron, לא הבנתי למה אתה מתכוון. Geagea - שיחה 01:52, 11 באוגוסט 2017 (IDT)
הצבעתי לך על בעיה אפשרית בניסוח שיכולה לעזור לאנשי זדון להתעלם מכללי שימוש הוגן. אחד הכללים גורס שאסור לשים תמונה של אנשים חיים. לא בטוח שהניסוח כמו שהוא מתייחס גם לתמונות של עצמים שמציגים אנשים חיים - מסך טלוויזיה לצורך העניין. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:57, 11 באוגוסט 2017 (IDT)
למיטב ידיעתי איסור על תמונת אדם חי בשימוש הוגן עם מגבלה שהטילה קרן ויקימדיה כדי לעודד יצירת תמונות חופשיות של אנשים חיים, ולא מגבלה של חוק השימוש ההוגן. ‏MathKnight (שיחה) 22:22, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

הפרת זכויות יוצרים – פייסבוק של משטרת ישראל[עריכת קוד מקור]

הבנתי שמותר להשתמש בתמונות מהפייסבוק של משטרת ישראל, אבל סימנו לי על תמונה שהעלתי שהיא מפרה זכויות יוצרים ומועמדת למחיקה, אשמח לעזרה. ‏Doodoo Bo (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

מתייג את משתמש:Geagea, מפעיל בוויקישיתוף, ואת מתנדבי OTRS. ‏MathKnight (שיחה) 19:38, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
טופל. Geagea - שיחה 21:30, 20 באוגוסט 2017 (IDT)

היי, איפה פורסם אודות השימוש החופשי בתמונות מפייסבוק משטרת ישראל? זה תקף לכל התמונות בדף מתאריך מסויים? יש הנחיות מיוחדות לשימוש בתמונה מעבר לקישור למקור? ALPR - שיחה 01:07, 23 באוגוסט 2017 (IDT)

מצטרף לשאלה. בר 👻 שיחה 01:08, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
תמונות מחשבון הפייסבוק של משטרת ישראל חופשיות ברישיון CC BY-SA 3.0 כפי שמופיע למשל בקובץ שצויין לעיל. האישור מצוי במערכת OTRS. יש בוויקישיתוף תבנית רישיון ייעודית - {{IsraeliPoliceFacebook}}. הנחיות מיוחדות זה להקפיד לתת קישור לדף התמונה ולשים לב שלא מדובר באיזו תמונה פרטית שהשתרבבה לתמונות הללו. Geagea - שיחה 01:27, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
תודה. אז בהתאם, הרגע הוספתי את התמונה הזאת. מקווה שזה יהיה צוהר להשיג ולהנגיש תמונות עדכניות וחופשיות של אישים ואירועים רבים. ממליץ להוסיף בדף "ויקיפדיה:מקורות לתמונות" כולל ההסבר, כדי שלא ירד לתהומות הארכיון וישכח.ALPR - שיחה 01:34, 23 באוגוסט 2017 (IDT)

קפיצת הדרך[עריכת קוד מקור]

האם הציטוט של שייקספיר המופיע בערך קפיצת הדרך שהוסיף אלמוני בסדר או שצריך להסיר כי הוא תרגום מ-2017 ? בברכה אמא של גולן - שיחה 10:40, 27 באוגוסט 2017 (IDT)

אמא של גולן, מדובר על ציטוט קצר יחסית מתוך מחזה שלם, ולכן מדובר עדיין על שימוש הוגן ואין כאן בעיה. למרות זאת, אם יש אפשרות לצטט מתוך תרגום שפגו זכויות היוצרים שלו והוא קריא לצורך הערך, אני מניח שזה עדיף. Tzafrir - שיחה 22:06, 27 באוגוסט 2017 (IDT)

זכיות יוצרים[עריכת קוד מקור]

מכון המקדש מחק לאחרונה תמונה מהערך הנ"ל שזכיות היוצרים שלה בבעלותו, האם אכן הופרו הזכיות יוצרים בתמונה זו. בן-ימין - שיחה 15:58, 30 באוגוסט 2017 (IDT)

בדיוק הרגע פגשתי כאן עוד מחיקה כזו. הפעם הם פתחו חשבון משתמש - משתמש:מכון המקדש. אנא בדקו את העניין, אם הם צודקים - יש למחוק את התמונות גם מוויקישיתוף, כמובן. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 18:53, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
התמונה הזאת הועברה לוויקישיתוף מהוויקיפדיה האיטלקית הם קיבלו הסבר מה עליהם לעשות, הסרה מהערך לא תפתור להם את הבעיה, אם הם צודקים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:30, 30 באוגוסט 2017 (IDT)

תצלום ישן מגרמניה שפורסם לאחרונה בספר[עריכת קוד מקור]

שלום רב,
אני כותב כרגע ערך על קצין נאצי יהודי למחצה שעמד בראש מבצע להצלת האדמו"ר של חב"ד. הערך מתבסס על ספר שיצא לאור ב-2016. בספר מופיע תצלום מ-1916. העם אני רשאי להעתיק ולהעלות אותו?
(מצוין שהתצלום שייך לאוסף של מחבר הספר).
תודה, Amikamraz - שיחה 11:45, 1 בספטמבר 2017 (IDT)

האם יש גורם בארץ או בגרמניה או במקום אחר בעולם שאפשר להפנות אליו את השאלה? Amikamraz - שיחה 01:58, 4 בספטמבר 2017 (IDT)

קישור לאתר המוגן בזכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

האם הכללה בדף ויקיפדיה של קישור לאתר הכולל תמונות מוגנות בזכויות יוצרים, נחשבת הפרה שלהן לאור העובדה שבאתר יש הודעה מפורשת שזכויות היוצרים רשומות בספריית הקונגרס?--נדב - שיחה 16:14, 3 בספטמבר 2017 (IDT)

אני מעוניין להשתמש בתמונות מאתר ויקיפדיה לאתר שלי.[עריכת קוד מקור]

האם מותר לי להוריד תמונה מויקיפדיה לשימוש מסחרי באתר הפרטי שלי? מה התנאים שאני יכול לעשות בתמונות שימוש באתר מסחרי? התמונות שאני רוצה להשתמש הן של חרקים. אשמח לתשובה, תודה מראש. Yairmeir (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

כמעט בטוח שכן: זה מותר ולגיטימי כל עוד שומרים על כמה כללים בסיסיים. יש מיעוט קטן מהתמונות בוויקיפדיה שאינן חופשיות ומסופקות בתנאי שימוש הוגן שונים. סביר להניח שתמונות של חרקים יהיו חופשיות, אבל בכל זאת שווה לבדוק. ר' ויקיפדיה:באילו תמונות מותר לי להשתמש? איך לבדוק מהו הרישיון והסבר נוסף לגבי מה שאתה נדרש לעשות בויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש בתמונה. וכמובן שנשמח אם תעלה תמונות חופשיות מעניינות משלך לאתר ויקישיתוף. Tzafrir - שיחה 08:39, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

נתן חבקין וציונות צמחונית[עריכת קוד מקור]

היום ראינו, בני עופר ואני, במוזיאון ארץ ישראל מוצג מעניין, וצילמנו אותו. מדובר בשער הגליון השני של "עיתון הציונות הצמחונית" שהוציא נתן חבקין, ובו מסופר על תוכנית להעניק ל-95 יהודים צמחונים חלקות קרקע, בשטח בן 120 דונם שהותיר אחריו הנדבן חיים ולירו בשכונת גבעת שאול בירושלים. התוכנית מוזכרת בערך של נתן חבקין, אבל נראה לי שתמונת העיתון, על הפסקה המופיעה שם באספרנטו, התחום השני החביב על חבקין אחרי הצמחונות, יכולה להוסיף לערך שלו ואף לערך צמחונות. שאלתי היא, האם אפשר להעלות לוויקיפדיה תמונה שצילם עופר במוז"א, של עיתון משנת 1934, כאשר תמונתו של חבקין מופיעה כבר בערך שלו? האם יהיה זה בחזקת שימוש הוגן או שימוש מותר? המוזיאון מתיר צילום שלא למטרות מסחריות - איפה עומדת הוויקיפדיה מבחינה זו? תודה מראש, שלומית קדם - שיחה 19:12, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

אם התמונה היא משנת 1934 ולא עברה עיבוד מחודש, הרי שזכויות היוצרים עליה פגו. האם מה שהוצג שם היה גליון העיתון עצמו? תמונה של שער הגליון? Tzafrir - שיחה 21:06, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
כן, Tzafrir, המוצג היה שער העיתון עצמו, אני חושבת, לא תמונה שלו. אגב, לתיקון מה שכתבתי, אני חושבת שלא תמונתו של חבקין הופיעה שם אלא זו של חיים ולירו, אבל גם תמונתו של ולירו מופיעה כבר בערך שלו. אבקש מעופר להעלות את התמונה לדף השיחה שלי, ואודה לך אם תוכל להעביר אותה משם לוויקישיתוף ולערכים הרלוונטיים - צמחונות, חיים ולירו ונתן חבקין. תודה ושנה טובה, שלומית קדם - שיחה 16:29, 16 בספטמבר 2017 (IDT)
Tzafrir, הנה התמונה האמורה, שעופר העלה כקובץ לדף השיחה שלי. אני מקווה שתוכל להעלות אותה לשיתוף ולערכים הרלוונטיים (העברה מדף שיחתי): "העליתי את הקובץ, כאן: Zionism and Vegetarianism cover page.jpeg. צריך לבקש ממישהו שמבין בעניין לבדוק את הרישיון שבחרתי. עופר קדם - שיחה 20:07, 23 בספטמבר 2017 (IDT)" תודה, שלומית קדם - שיחה 20:31, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
למיטב הבנתי אפשר להעלות רק את התמונה מתוך הגיליון. כלומר: לחתוך משם רק את התמונה ולהעלות אותה. את התמונה אפשר להעלות אז עם תבנית {{PD-Israel}} לוויקישיתוף. סביר להניח שעל הגיליון עצמו יש עדיין זכויות יוצרים (מיהו בעלי זכויות היוצרים? מתי הוא נפטר? האם לפני יותר מ־70 שנים (1946)? או שאולי זה משהו שונה?) אבל לא על התמונה שבו. Tzafrir - שיחה 22:43, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
התמונה לבדה היא בנחלת הכלל. זכויות היוצרים על תמונת העיתון הם של העורך נתן בן ציון חבקין (1874-1957) ויש גם זכויות יוצרים לאדריכל ששרטט את אדמת ואלירו. Geagea - שיחה 23:18, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
תודה לשניכם, אם כי המידע שנתתם כאן מרגיז ומתסכל. האם החוק היבש אומר, שרק בעוד 10 שנים אפשר יהיה להעלות לוויקיפדיה את תמונת העיתון (ואין לי מושג מתי מת האדריכל...)? ואיך זה, שהעיתון עצמו מתנוסס ברמה במוזיאון לעיני כלל הציבור ואנחנו איננו יכולים להעלות כאן את תמונתו לאותה מטרה ממש? אינני יכולה להעלות בדעתי איזה שהוא שימוש מסחרי שיעשה מישהו בתמונת העיתון, אבל היא הייתה מעשירה את הערך ומוסיפה לו עניין, לתועלת הקוראים. איך ייתכן שזה אסור? אוף! כעס שלומית קדם - שיחה 21:03, 24 בספטמבר 2017 (IDT)
אולי אם מספיק אנשים יתרגזו ישנו את החוק. אורך ההגנה שהחוק נותן על זכויות יוצרים הוא מיותר ומזיק, גם ליוצרים עצמם. הרי גם נתן חבקין היה שמח, מן הסתם, שרעיונותיו מופצים ולא שהם ישארו קבורים בארכיונים. עדירל - שיחה 22:28, 24 בספטמבר 2017 (IDT)
פניתי אל שירי חבקין, נינתו של נתן חבקין (בתה של דרורה חבקין) ושאלתי, אם הזכויות בבעלותה ואם כן, אם תרשה לנו להשתמש בתמונת העיתון. נקווה לתשובה חיובית. לגבי האדריכל אינני יכולה לעשות דבר, אבל אם העיתון והמוזיאון לא נתנו לו קרדיט, מה יש לנו לדאוג אחרי 83 שנים?שלומית קדם - שיחה 22:54, 24 בספטמבר 2017 (IDT)
Geagea וTzafrir, קיבלתי תשובה משירי חבקין שהפנתה את בקשתי אל אחיה, אריאל נשרי, והוא שלח לי את רשותו להשתמש בחומר האמור, כמי שמטפל בזכויות היוצרים מטעם המשפחה. להלן הודעות המייל של של אריאל נשרי ושל שירי חבקין:

היי, אני מתאר לעצמי שהזכויות מתחלקות בין היורשים של נתן בן ציון. לא נשארו לו ילדים בחיים אבל כן יש לו שני נכדים וכמה נינים. מבחינתי את יכולה לעשות שימוש ולא אמורה להיות בעיה.

תעדכני מה רוצה לעשות.

בלי קשר, אשמח לדעת כיצד אפשר לייצר ערך מעודכן לאמא שלנו דרורה חבקין בויקיפדיה ולעשות את זה בכמה שפות.

תודה,

אריאל 054-4500088

2017-09-25 0:08 GMT+03:00 Shiri Havkin <shiri.havkin@gmail.com>:

  שלומית היקרה
  אנא דברי עם אחי אריאל נשרי
  שמטפל בנושאים אלה.
  תודה מראש
  שירי
  0526-393888
  arielnishri@gmail.com
  054-4500088
אני מקווה שלאור הרשות שניתנה, יוכל אחד מכם להעביר את התמונה לוויקישיתוף ומשם לערכים של נתן בן ציון חבקין וחיים ולירו. בתודה, שלומית קדם - שיחה 13:08, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
שלומית קדם, היה עדיף לשלוח את האישור למייל של OTRS ולהתנהל משם. האישור צריך לכלול שחרור לפי רישיון CC. אני מציע לשלוח את האישור למייל permissions-he@wikimedia.org ומשם כבר נטפל בזה. יחד עם זאת נצטרך לפתור את נושא זכויות היוצרים של שרטוט האדריכל. יכול להיות שהתרשים נמצא באתר רשות העתיקות http://www.iaa-archives.org.il/Default_heb.aspx שנמצא בנחלת הכלל. צריך רק לפשפש שם. בכל אופן, אפשר אולי לפתור את זה על ידי הסתרת התרשים או פשוט להשתמש בקובץ בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 16:54, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
שלחתי כדבריכם. אני מקווה שהאישור יתקבל במהרה.שלומית קדם - שיחה 19:59, 28 בספטמבר 2017 (IDT)

תמונת פסל הזהב של מרים נאור[עריכת קוד מקור]

בערך על המחאה נגד נשיאת ביהמ"ש מרים נאור, התמונה של פסל הזהב של נאור תורמת מהותית לערך.
הפסל הורד ע"י המשטרה תוך כמה שעות, ולכן א"א להשיג תמונה חופשית שלו.
נכן נראה לי שניתן להשתמש בתמונה של אתר חדשות כ"שימוש הוגן". נכון? --בן נחום - שיחה 12:36, 18 בספטמבר 2017 (IDT)

לא. בטח מקימי הפסל צילמו תמונה, וניתן לבקש אותה מהן. דרור - שיחה 23:28, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

שלט האצולה של המושל הכללי של קנדה[עריכת קוד מקור]

שלום, האם ניתן להעלות את התמונה בשימוש הוגן? אלדוגמא כאן? אמא של גולן - שיחה 15:43, 10 באוקטובר 2017 (IDT)

כעקרון כן (בערך על המושל הכללי של קנדה) זה סמל חדש. אני מניח שגם גרסת SVG של הקובץ תהיה זמינה מתישהו בוויקישיתוף. Geagea - שיחה 16:32, 10 באוקטובר 2017 (IDT)

לקראת 2018 - צילומי מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור]

מה קורה לגבי צילומים של כלי תקשורת זרים מהמלחמה (דוגמת לייף)? האם יהיו חופשיים? גם אם צולמו בשטחים ששייכים היום למצרים ולרשות הפלסטינית?אודי - שיחה 21:45, 11 באוקטובר 2017 (IDT)

אודי, בדוגמאות שלמעלה כתוב "סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1967 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל." במקרה של לייף יש לבדוק לפי החוק האמריקאי. צריך לבדוק אם יש הערת זכויות יוצרים ואם אין אז לפי PD-US-no notice ואם יש הערת זכויות יוצרים אז צריך לבדוק אם עשו renew‏ ואם לא אז PD-US-not renewed. יש אתרים (ספרים בארכיון האינטרנט) שבהם אפשר לבדוק אם יש הערת זכויות יוצרים (copyright notice) או renew. מספיק שאחד מהם לא יופיע הקובץ חופשי. אני אישית לא אוהב לעשות את זה כי זה כרוך בהרבה עבודה וגם לא תמיד אתה יודע אם בדקת היטב. הנה לדוגמה קובץ ממגזין לייף לפי PD-US-no notice.‏ Geagea - שיחה 16:37, 2 בנובמבר 2017 (IST)
תודה. אני מבין שזה לא כל כך פשוט. אבל היו גם צלמים ישראלים שעבדו בסוכנויות צילום זרות. למשל, מיכה ברעם, שכאן, למשל יש סדרת צילומים שלו ממלחמת ששת הימים, שלכאורה, שייכת לסוכנות מגנום.אודי - שיחה 12:56, 3 בנובמבר 2017 (IST)

האם מפה רשמית של קווי תחבורה ציבורית מוגנת בזכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:דלפק ייעוץ

האם מפה רשמית של קווי תחבורה ציבורית מוגנת בזכויות יוצרים? ברצוני להעלות מפה של קוי המטרו העתידיים שפורסמה על ידי נתע.66AVI - שיחה 02:03, 15 באוקטובר 2017 (IDT)

אני חושב שכן על פי c:template:PD-IsraelGov כי זו חברה ממשלתית אבל אתייג את Geagea כדי שנהיה בטוחים.--‏Mikey641שיחה 01:53, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
אם כן, איזה רישיון עלי לבחור? 66AVI - שיחה 02:03, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
במקרה ראיתי. לא קיבלתי תיוג. על המידע עצמו אין זכויות יוצרים (קרי מיקומי תחנות וכו'). אם אתה יוצר מפה משלך אז זו מפה פרי יצירתך ואתה בוחר את הרישיון שלך. המפה שהחברה הממשלתית יצרה מוגנת בזכויות יוצרים. Geagea - שיחה 06:16, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
כלומר, אני מבין שאת המפה הרשמית אין להעלות לוויקיפדיה, הבנתי כראוי? 66AVI - שיחה 09:29, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
אם אין חלופה, ניתן להעלות בשימוש הוגן רק בויקיפדיה (לא בויקישיתוף). אבל עדיף להכין מפה לבד אם רישיון שימוש חופשי. אם אין לך את הידע הטכני, אפשר לבקש בויקיפדיה:סדנה לגרפיקה ואולי ימצא מישהו שיצור את המפה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 15:29, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
66AVI, בנוסף, מומלץ להבא לפנות לדף ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות לקבלת ייעוץ בענייני זכויות יוצרים. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 04:00, 25 באוקטובר 2017 (IDT)
- סוף העברה 05:46, 17 בדצמבר 2017 (IST)

ספר משנת 1852[עריכת קוד מקור]

שלום. ברצוני להוסיף לוויקישיתוף מספר איורים מתוך ספר שיצא לאור בלונדון בשנת 1852. האם מותר לי? אם כן, תחת איזה רישיון? הספר מופיע בשלמותו בגוגל - כאן. רב תודות! דוג'רית - שיחה 13:04, 1 בנובמבר 2017 (IST)

רוב הסיכויים שכן. צריך לבדוק מי המאייר. קישור ... Geagea - שיחה 13:25, 1 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, אין לי מושג מי המאייר. הנה, כאן יש קישור לספר המלא. רוב האיורים שמעניינים אותי נמצאים בסוף הספר (מעמוד 244 והלאה). אשמח מאוד לבדיקה שלך. תודה רבה! דוג'רית - שיחה 15:25, 1 בנובמבר 2017 (IST)
דוג'רית, כתוב במפורש: "Illustrated by engravings, with a portrait of the author, Lewis Gompertz, esq." המאייר הוא כותב הספר Lewis Gompertz‏ (1783/4–1861). תבנית הרישיון בוויקישיתוף: {{PD-Art|PD-old-auto-1923|deathyear=1861}}. אגב באתר זה תוכלי להוריד קבצים גדולים יותר של התמונות. ראי למשל דף זה. Geagea - שיחה 08:06, 2 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, באמת לא הבחנתי בזה. תודה רבה לך על העזרה! אני מאוד מעריכה את זה. SMirC-congrats.svg דוג'רית - שיחה 12:39, 2 בנובמבר 2017 (IST)

תמונה בנחלת הכלל בויקי אנגלית[עריכת קוד מקור]

שלום. קיימת בויקיפדיה האנגלית תמונה בנחלת הכלל. האם מותר לי להעביר אותה לקומונס? הנה הלינק לתמונה. תודה רבה. דוג'רית - שיחה 21:52, 5 בנובמבר 2017 (IST)

מותר. יש אפילו CommonsHelper כלי לשם כך. אצלי הוא משום מה לא עובד...--Kippi70 - שיחה 11:40, 6 בנובמבר 2017 (IST)
Kippi70, רב תודות! דוג'רית - שיחה 11:05, 14 בנובמבר 2017 (IST)

טיפה מסובך, אנא עזרתכם - תמונה המכילה ציטוט[עריכת קוד מקור]

אני מעוניין לשים בדף המשתמש שלי את התמונה הזו שהפקתי. הפיסקה הראשונה היא ציטוט מפואמה של נבוקוב בשם Pale Fire. הדיאלוג בהמשך הוא מתוך הסרט בלייד ראנר:2049. הם כבר נמצאים בדף המשתמש שלי כטקסט, אך מסיבות עיצוביות אני מעדיף את התמונה.

מחד אני חושב שמדובר בטקסט בשימוש הוגן. מאידך מדובר בתמונה, שלה יש כללים שונים. לסיום, זה לצורך דף המשתמש שלי בלבד. מותר או אסור? אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 02:57, 8 בנובמבר 2017 (IST)

להשתמש בתמונה מויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

כמו תמונה זו. 63.143.195.69 00:14, 14 בנובמבר 2017 (IST)

אני מעוניין להשתמש בכמה תמונות מויקיפדיה. הבנתי שאני צריך לציין שזהו מויקיפדיה, איפה אני יכול למצוא פירוט והסבר לזה? 209.140.42.22 08:21, 13 בנובמבר 2017 (IST)

ויקיפדיה:באילו תמונות מותר לי להשתמש?.אודי - שיחה 09:30, 13 בנובמבר 2017 (IST)
האם אני צריך לציין שהם מויקיפדיה? 63.143.200.143 20:59, 13 בנובמבר 2017 (IST)
ליתר דיוק: מוויקישיתוף. צריך לציין את בעלי זכויות היוצרים (לרוב: הצלם). ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. Tzafrir - שיחה 21:17, 13 בנובמבר 2017 (IST)
ואם מדובר בתמונות שהצלם אינו ידוע. 63.143.195.69 22:33, 13 בנובמבר 2017 (IST)
בתמונות שצולמו על ידי משתמשים ושוחררו לנחלת הכלל מופיע שם היוצר בשדה ה-author. במקרה שלא מופיע אז שם המשתמש של מעלה התמונה. אם תקשר לתמונות שאתה מהסס תוכל לציין את שמן ונעזור לך. Geagea - שיחה 23:49, 13 בנובמבר 2017 (IST)
התמונה משמאל נמצאת בנחלת הכלל כי זכויות היוצרים בה פגו. תוכל לציין כי המקור מוויקיפדיה ו/או הספרייה הלאומית והיוצר הוא ישראל יפה. Geagea - שיחה 00:36, 14 בנובמבר 2017 (IST)

צילום של צילום[עריכת קוד מקור]

אני בטוח שהשאלה הזאת נשאלה פה כבר, אבל לא מצאתי, אז מצטער מראש...

רציתי לדעת אם מותר לי לצלם תמונה שצולמה על ידי אדם אחר ולהעלות אותה ברישיון חופשי, שהרי הצילום שלי הוא מעשה ידי. זה נשמע לי הגיוני, אבל יכול להיות שזאת רק התחכמות. אם כך, אשמח לתשובת המומחים Face-smile.svg. פסיפיקו - שיחה 17:41, 21 בנובמבר 2017 (IST)

הצילום החדש שלך הוא יצירה (לפי לשון חוק זכויות היוצרים מדובר תמיד על יצירות) שלך. אבל היא יצירה נגזרת מהצילום המקורי. לכן באופן כללי אם אין לך זכויות להפיץ את הצילום המקורי, אין לך זכויות להפיץ גם את הצילום שלך. Tzafrir - שיחה 22:38, 21 בנובמבר 2017 (IST)
בעיקרון אסור, כי זה כמו לסרוק את התצלום בסורק אופטי (למעשה, אפשר לצלם תמונות סטילס גם באמצעות הסורק של המדפסת, זה מסורבל אבל אפשרי). מדובר ביצירה נגזרת. עם זאת, כאשר התצלום מוצג במשך פרק זמן ממושך בשטח ציבורי, כגון כרזה ברחוב, מותר לצלם אותה כחלק מהמרחב בו היא מוצגת (אך אסור "לגזור" אותה מהרקע ולהעלות אותה בנפרד כתמונה חופשית). ‏MathKnight (שיחה) 22:45, 21 בנובמבר 2017 (IST)
זו יצירה נגזרת ולא ניתן לשחרר את זכויותיו של הצלם לנחלת הכלל גם אם יציגו את התמונה במקום ציבורי בתצוגה של קבע. Geagea - שיחה 13:42, 22 בנובמבר 2017 (IST)

קבוצה המנצחת באליפות / תחרות מסויימת - שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

שלום, יש למעלה מ-30 קבצים הנמצאים תחת שימוש הוגן ומראים קבוצה שניצחה בתחרות מסויימת. מעלה התמונה אינו בעל זכויות היוצרים ואין רישיון OTRS. דוגמאות כמו קובץ:Saporta99.jpg, קובץ:Eurobasket62.jpg קובץ:Worldwomenchamp 2010.jpg. האם השימוש ברישיון שימוש הוגן סביר החל משנה מסויימת (נניח תחרות משנות ה-60 ?) תמיד (גם לקבוצה מנצחת ב-2014)? או אף פעם? האם תמונה המראה את המנצחים בתחרות מהווה "המחשה נקודה מסויימת שצוינה בגוף הערך" כפי שכתוב בויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן ?תודה. אמא של גולן - שיחה 12:10, 22 בנובמבר 2017 (IST)

אני מתקשה לראות איך זה עונה להגדרה של "המחשה". Eladti - שיחה 12:13, 22 בנובמבר 2017 (IST)
תודה ! אמא של גולן - שיחה 14:05, 22 בנובמבר 2017 (IST)
אחרי זמן מסוים (מהאירוע, או ממותו של הצלם - תלוי במדינה, וגם משך הזמן תלוי במדינה) התמונה משתחררת לנחלת הכלל, לא? Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 17:09, 22 בנובמבר 2017 (IST)

סריקת תמונות[עריכת קוד מקור]

לבקשץחנה, מעביר את השאלה לכאן. סרקתי תמונות שפגו זכויות היוצרים שלהן (תמונה אחת משנות העשרים, תמונה מראשית שנות הארבעים, תמונה מ-1949 ושתי תמונות מ-1952) מספר (האוטוביוגרפיה של יצחק נבון, "כל הדרך", 2015), מותר לי להעלות אותן לויקישיתוף? תודה ובוקר טוב, ניב - שיחה 07:56, 26 בנובמבר 2017 (IST)

על פניו כן לפי {{PD-Israel}} אלא אם מדובר בצלים שאינם ישראלים. Geagea - שיחה 11:54, 26 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, שתי תמונות נקלחו מאוסף פרטי, שתי תמונות מלע"מ ותמונה אחת צולמה בידי פרץ צ'סניק. ניב - שיחה 16:32, 26 בנובמבר 2017 (IST)
תמונות מלע"מ הייתי מעלה ישירות מלע"מ. פרץ צ'סניק הוא צלם ישראלי. לגבי אוסף פרטי אני מניח שתצטרך לקחת סיכון. Geagea - שיחה 21:11, 26 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, העליתי בינתיים שתי תמונות: כאן וכאן. זה בסדר? ברצוני להעלות עוד תמונה של לע"מ בקרוב. ניב - שיחה 21:54, 28 בנובמבר 2017 (IST)
כן, נראה בסדר. עבור תמונות מלע"מ יש לנו תבנית יפה לשדה המקור. איתרתי את המקור והוספתי את התבנית. Geagea - שיחה 00:25, 29 בנובמבר 2017 (IST)

זכויות צילום דיוקן מעיתון[עריכת קוד מקור]

מהן זכויות היוצרים על צילום דיוקן אשר הופיע בכתבת עיתון משנת 1971 והוא חסר פרטי צלם והגנת זכויות מפורשת? מדובר בדיוקנו של יורם מטמור שצורף לראיון עמו ב"מעריב" מיום 18.1.71. אני משער שאפשר להעלות תחת שימוש הוגן, אלא שאם ישנה אפשרות להעלות לשימוש כולל או לוויקימדיה, יהיה הדבר עדיף. תמונותיו של מטמור מעטות ורק בדי עמל מצאתי את זו. התמונה עצמה באיכות מעט ירודה אך סבירה. הסריקה נעשתה ע"י עיתונות יהודית היסטורית. בברכה, ש. יונתן - שיחה 11:02, 29 בנובמבר 2017 (IST)

שימוש הוגן כן. שימוש חופשי לא. טרם חלפו 50 שנה מיום התצלום. ראה תבנית {{PD-Israel}}.‏ Geagea - שיחה 12:59, 29 בנובמבר 2017 (IST)
תודה! ש. יונתן - שיחה 21:56, 29 בנובמבר 2017 (IST)

מאמר שהורדתי מהאתר של הספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

שלום, באתר של הספרייה הלאומית אפשר להוריד ולשמור מאמרים מכתבי עת. הורדתי מאמר משנת תשע"ב. מותר לי פרסם?ישראל שבט - שיחה 22:16, 29 בנובמבר 2017 (IST)

כנראה שלא. בעל זכויות היוצרים הוא מן הסתם יוצר הקובץ (כותב המאמר) ואם הוא כתב אותו בשנת 2011 בוודאי לא חלפו 70 שנה מפטירתו. Geagea - שיחה 00:45, 30 בנובמבר 2017 (IST)

בטוח? מדובר במאמר שאפשר להוריד חינם ובאופן חוקי לגמרי, נרשמים לספרייה וזהו!ישראל שבט - שיחה 10:10, 30 בנובמבר 2017 (IST)

זה שהתוכן נגיש לא אומר שהזכויות עליו פגו. אתה יכול להתשמש בתוכן כמקור (בלי להעתיק אותו מילה במילה אלא צריך לנסח מחדש). בברכה אמא של גולן - שיחה 17:15, 3 בדצמבר 2017 (IST)

הקדשה משנת 1941[עריכת קוד מקור]

מה דינו של צילום שאני צילמתי ובו הקדשה על ספר, שנכתבה על ידי המחבר (גרשום שלום, נפטר ב-1982) בשנת 1941? ההקדשה הוצגה לציבור בספרייה הלאומית במסגרת תערוכה קטנה. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 09:46, 5 בדצמבר 2017 (IST)

הטקסט של ההקדשה מוגן - 70 שנה ממותו של שלום. הזכויות בתמונה הם שלך. לאיזה צורך התמונה? דרור - שיחה 21:25, 10 בינואר 2018 (IST)

שוקולד רובי[עריכת קוד מקור]

מדובר בסוג של שוקולד שפותח לאחרונה על ידי חברת בארי קליבו. באתר החברה יש תמונות (מחמיאות כמובן...) שהם צילמו של השוקולד. האם אני יכול להעלות אחת מהן בתור שימוש הוגן בערך שוקולד רובי? תודה, אוריאל, Orielno - שיחה 11:50, 5 בדצמבר 2017 (IST)

לדעתי: עדיף שלא. תשובה מעשית: זה משהו שכל משתמש יכול לצלם די בקלות. אם אין תמונות של המוצר הזה (שאמור להיות מוצר עממי), זה אומר שהוא סתם גימיק. Tzafrir - שיחה 20:35, 5 בדצמבר 2017 (IST)
As soon as Ruby chococolate does become available, during the course of 2018, specifications will be provided to retailers, and hopefully, stock will follow late 2018 / early 2019. Face-sad.svg
ולישראל זה עוד עלול לקחת עוד קצת זמן... וגם עם כל הכבוד לכישורי הצילום שאין לי, אני חושב שהתמונות שהם צילמו הן הרבה יותר אלגנטיות. אוריאל, Orielno - שיחה 19:37, 6 בדצמבר 2017 (IST)
בקש מהם תמונות חופשיות. נראה שהם מאוד רוצים לקדם את המוצר הזה. בינתיים כל הערך מסתמך על התוצרים של מחלקת השיווק שלהם. Tzafrir - שיחה 20:22, 6 בדצמבר 2017 (IST)
לא. אם ניתן להשיג תמונה חופשית, כל שימוש בתמונה מוגנת היא לא שימוש הוגן. דרור - שיחה 21:24, 10 בינואר 2018 (IST)

שאלה על תמונה והתהליך[עריכת קוד מקור]

שלום, העלתי תמונה שצולמה על ידי צלם (רשמתי אותו כיוצר) אך הזכויות שייכות לארגון שהזמין את הצילום. האם עליי להוסיף רישיון או לשלוח אישור כלשהו?

הנה קובץ התמונה:

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין
אם הזכויות שייכות לארגון ולא לצלם, יש לצרף אישור מהארגון בעל הזכויות Nirvadel - שיחה 13:31, 7 בדצמבר 2017 (IST)
Lrubin1952, אם זכויות היוצרים שייכות לאוניברסיטת הרי שמי שמוסמך לכך מטעם האוניברסיטה צריך לשלוח אישור על פי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 02:02, 13 בדצמבר 2017 (IST)

העתקה של שיר[עריכת קוד מקור]

כמה שאלות: 1) באיזה תנאים ניתן להעתיק מילים של שיר ולפרסם אותם בערך בלי להפר זכויות יוצרים? 2) שאלה קצת מוזרה, אם נניח אני מעתיק שיר מאתר מסוים, מילה במילה ועם אותם סימני הפיסוק, האם זה יכול להיחשב בדרך כלשהי הפרת זכויות יוצרים? נניח כי מוכיחים שהשיר נלקח מהאתר המסוים ההוא כי בעל האתר שינה מילה אחת או שתיים בשביל להבדיל את השיר בקצת מהמקור. Bear - השאר הודעה אחרי הביפ... 01:53, 13 בדצמבר 2017 (IST)

שלום דוב, נקודת המוצא צריכה להיות: כל דבר (תמונה, טקס, שיר, וידאו וכו') מוגנים בזכויות יוצרים, אלא אם נאמר אחרת. כל אתר אינטרנט אמור להבהיר באיזה מקום באיזה מעמד נמצא התוכן שבו. אם מצאת טקסט של שיר באתר מסוים הוא יהיה חופשי בשני מקרים: 1. היוצר נפטר לפני למעלה מ-70 שנים. 2. היוצר הכריז שיצירתו חופשית לשימוש (יש כל מיני רשיונות בקטגוריה זו - ללא שימוש מסחרי; איסור על יצירת נגזרות ועוד). רוב הסיכויים, שמה שבידיך אינו חופשי. כתוב כאן אם אתה זקוק להבהרות נוספות. בברכה Kippi70 - שיחה 08:44, 13 בדצמבר 2017 (IST)
ברצוני להוסיף לערך שוב (שיר) פסקת "משמעות", יש דרך כלשהי בה אוכל להעתיק ציטוטים/בתים מהשיר לערך בלי להפר זכויות יוצרים? Bear - השאר הודעה אחריי הביפ... 18:56, 13 בדצמבר 2017 (IST)
זו שאלה של מידה; ע"ע שימוש הוגן. עוזי ו. - שיחה 22:53, 10 בינואר 2018 (IST)

תמונת מסך מתוכנית טלוויזיה[עריכת קוד מקור]

אני מעוניין להוסיף תמונה בערך על אותה תוכנית. האם זה מותר תחת שימוש הוגן? אילן שמעוני - שיחה [דרוש מקור] 09:12, 20 בדצמבר 2017 (IST)

יד ושם[עריכת קוד מקור]

ערב טוב! היום הייתי במוזיאון יד ושם וצילמתי תמונות המתחלקות לשתי קטגוריות: תמונות שצילמתי חפצים ותמונות שצילמתי תמונות שמופיעות שם. ניסיתי להבין מה אני אמור לעשות דרך ההסבר פה על זכויות היוצרים של התמונות, אך לא הצלחתי להבין. האם אני יכול להעלות אותם? בברכה, התו השמיניבא ונדבר על זה... 20:41, 28 בדצמבר 2017 (IST)

חשבתי שכאן המקום לקבל תשובות... מתייג את Geagea ואת אמא של גולן. התו השמיניבא ונדבר על זה... 11:42, 4 בינואר 2018 (IST)
צילום של תמונה זו יצירה נגזרת. לצלם המקורי יש זכויות. מכיוון שמדובר ביד ושם יכול להיות שהמדיניות בוויקיפדיה העברית תהיה גמישה יותר. חנה מה דעתך?
לגבי חפצים. כעקרון לא צריכה להיות בעיה. Geagea - שיחה 11:47, 4 בינואר 2018 (IST)
תמונה היסטורית ברקע
יש בעיה עם כל התמונות של יד ושם, גם להם אין זכויות יוצרים, לכן המדיניות צריכה להיות בהתייחס לתמונה עצמה. אם יש צילום כללי של האולם, ואין צילום שמתמקד בתמונה ספציפית, איני רואה בעיה. יד ושם בכלל אוסר על צילומים בהיכל המרכזי שלהם, זה לא אומר שהם צודקים. אני מציעה שתעלה בהתאם. ראה דוגמה בתמונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 16:02, 4 בינואר 2018 (IST)
Geagea, התמונות שצולמו בזמן השואה ומופיעות שם עברו מזמן את זמן התיישנות הזכויות. למה אני לא יכול להעלות אותן באם צילמתי אותן בעצמי? חנה, אשמח לשמוע גם את דעתך. התו השמיניבא ונדבר על זה... 20:19, 4 בינואר 2018 (IST)
הנושא מאד מורכב. ליד ושם אין בכלל זכויות. תצלומים שצולמו על ידי נאצים - אין להם זכויות יוצרים (הם הופקעו שהם הפסידו במלחמה). תצלומי צבא אמריקאי - חופשי בהתאם לחוק האמריקאי; תצלומי צבא רוסי מוגנים לעוד שנים רבות (70 שנה ממות הצלם); תצלומי צבא בריטיים - בהתאם לחוק הבריטי (50 שנה ממות הצלם) וכן הלאה. דרור - שיחה 21:23, 10 בינואר 2018 (IST)
באמת תמיד תמהתי אם אני חייב משהו לאיזה נאצי ימ"ש שצילם בגטו וכו'. אבל נתת את התשובה. --ריהטא - שיחה 16:27, 4 ביוני 2018 (IDT)

מיוחד:הבדלים/22169132[עריכת קוד מקור]

היי. מה עושים עם זה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:28, 29 בדצמבר 2017 (IST)

יש לך מושג אם זה נכון? המקום לקרדיט על תמונה הוא דף התמונה בוויקישיתוף. Tzafrir - שיחה 19:10, 30 בדצמבר 2017 (IST)
אני לא מצאתי ברשת. בכל אופן העברתי לדף התמונה בוויקישיתוף. אם יש קישור שממנו נלקחה התמונה כדאי לציין. Geagea - שיחה 19:21, 30 בדצמבר 2017 (IST)
תודה. לא יודע. אין איזה כלי חיפוש פנימי באנסטגרם? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:51, 30 בדצמבר 2017 (IST)
הי, אם זה נכון אז זה לא תמונה חופשית וצריך אישור OTRS. אני לא הצלחתי למצוא את התמונה בדף האינסטגרם של tagelphotography אבל זה נראה צילום מקצועי ולא פרטי של דניאל ליטמן. כרגע יש שם המון תמונות מהפסטיגל. אמא של גולן - שיחה 21:57, 30 בדצמבר 2017 (IST)
אמא של גולן, כן, זה נכון. אלא שמי שהוסיף את מיוחד:הבדלים/22169132 הוא משתמש אנונימי והתמונה הזו לא נמצאה בחיפוש שעשיתי. מצד שני אם לדעתך הקובץ בכל זאת בעייתי אזיי תקישי על "Nominate for deletion" כשאת בדף התמונה (בצד שמאל) ותסבירי את הארגומנט שלך. Geagea - שיחה 23:23, 30 בדצמבר 2017 (IST)

בקשת הבהרה לגבי נחלת הכלל[עריכת קוד מקור]

לאחר קריאת הודעת חגיגת יום נחלת הכלל, יש לי שתי שאלות: מהדברים אני מניחה שזכויות היוצרים של תמונות שצולמו בישראל גם לפני 1967 - פגו, ושהתמונות הפכו לנחלת הכלל. אם כך - מדוע התמונות שצולמו בישראל על ידי זאב אלכסנדרוביץ' לפני 1967 מוחזקות בידי המשפחה? זכור לי שקראתי כאן דיון עם נכדו שכעס על שימוש של ויקיפדיה בתמונותיו של סבו. דבר שני - העלאתי לוויקישיתוף את התמונה הזו (משנת 1952) שמצאתי באוסף לשכת העיתונות. האם זה בסדר? תודה רבה לעונים! חג נחלת הכלל שמח לכולם! בלונים דוג'רית - שיחה 20:41, 1 בינואר 2018 (IST)

דוג'רית, אני חייב להחמיא לך על השימוש המדויק בתבניות. השימוש בתבנית {{GPO Israel-image}} עבור התמונות מאתר לע"מ וכן תבנית היוצר (הצלם). שאפו.
לעניין עצמו. כל הקבצים מאתר לע"מ שצולמו עד וכולל 1967 (עד אתמול זה היה 1966) נמצאים בנחלת הכלל לפי {{PD-Israel}}. הקבצים עד וכולל 1947 כבר הועלו לוויקישיתוף באדיבות עמותת ויקימדיה ישראל. את מוזמנת להעלות אותם באותה דרך מעולה שהעלית את הקובץ לעיל.
באשר לתמונות של זאב אלכסנדרוביץ'. הזכרת לי נשכחות. בדיון בוויקישיתוף עלה כי התמונות של אלכסנדרוביץ' לא פורסמו מעולם עד לשנת 2010 (למעשה נתגלו רק בשנת 2003). המסקנה מהדיון היא כי התמונות אינן חופשיות בארצות הברית אבל הן חופשיות פה בישראל. בגלל הנסיבות המיחודות ניתן להעלות אותן רק לכאן אבל לא להעבירן לוויקישיתוף. המקרה הזה ייחודי ולא מאפיין. דרור אבי, אשמח אם תוכל להתייחס גם כן. Geagea - שיחה 23:31, 1 בינואר 2018 (IST)
Geagea, לקבל מחמאה ממך על תפקודי בוויקישיתוף זה מרגיש כמו לזכות באוסקר, בפוליצר ובנובל גם יחד. Face-smile.svg תודה (גם על ההסבר כמובן). דוג'רית - שיחה 00:07, 2 בינואר 2018 (IST)
Geagea כעיקרון אתה צודק. מה שקבעה הקרן במקרים מעין אלה שניתן להעלות את התמונות לויקישיתוף, ורק אם בעל זכויות היוצרים (ולא אף אחד אחר) יפנה לקרן בפנייה להסרה ניתן להסיר (ואז להעביר לויקיפדיה העברית) - אם ניתן לעשות העברה מרוכזת באמצעות בוט - הייתי אולי מציע להעלות לשם, ובעת צרה להעביר לכאן ביחד (ובנתיים כולם יכולים להנות מזה). דרור - שיחה 15:11, 2 בינואר 2018 (IST)
אתה מתכוון ל-URAA? כי זה לא מקרה של URAA.‏ Geagea - שיחה 15:15, 2 בינואר 2018 (IST)

לא מבין איך להעלות תמונות מאוסף התצלומים הלאומי לוויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

אני מעוניין להעלות מספר תצלומים של יצחק נבון מכאן. בחלק מהתמונות, כמו זאת אין את שמו של הצלם. למי לתת קרדיט? ללע"מ? ובאיזו תבנית להשתמש? PD-Israel? תודה, ניב - שיחה 21:31, 1 בינואר 2018 (IST)

ניב, ראה את תשובתי לעיל. תוכל להעלות רק קבצים שצולמו עד וכולל 1967. בשדה המקור מומלץ להשתמש בתבנית ויקישיתוף {{GPO Israel-image|id=XXXX}} (במקום XXXX יש לכתוב את קוד התמונה שמתחיל באות D). בשדה היוצר כותבים את שם הצלם. כיוון שכבר יצרתי תבניות לצלמים של לע"מ (לרובם לפחות) אז כדאי להוסיף תבנית יוצר וכן קטגוריה - Photographs by ... שם הצלם. את התאריך מומלץ גם כן להעתיק באותו פורמט של לע"מ. במידה ולא כתוב שם צלם אני כותב Israeli GPO photographer - צלם לשכת העיתונות של ישראל. Geagea - שיחה 23:42, 1 בינואר 2018 (IST)
Geagea, העלתי כאן וכאן. כך זה בסדר? ניב - שיחה 18:51, 2 בינואר 2018 (IST)
ניב, ראה את השינויים שעשיתי. כעקרון הרישיון הוא {{PD-Israel}} ולא מה שכתבת ויש להעלות את הקובץ הגדול ביותר. יש לך בצד שמאל בכחול "פעולת אפשריות" מתחת "הורדה" וזהו זה מוריד. Geagea - שיחה 21:22, 2 בינואר 2018 (IST)

שער ראשון של כתב עת משפטי[עריכת קוד מקור]

מותר להעלות ב"שימוש הוגן" שער ראשון של כתב עת משפטי, לערך על אותו כתב עת? --בן נחום - שיחה 11:44, 4 בינואר 2018 (IST)

אני לא רואה שום סיבה שלא. כמו כריכת ספר, כריכת תקליט, כריכת קומיקס, כרזת סרט וכו'. אוריאל, Orielno - שיחה 12:04, 4 בינואר 2018 (IST)

תיקים מארכיון המדינה[עריכת קוד מקור]

כגון זה. האם שימוש חופשי? האם מותר להעלות תמונות/מסמכים משם לוויקיפדיה? באיזה רישיון? חזרתישיחה 15:56, 7 בינואר 2018 (IST)

כעקרון קבצים בהם המדינה היא בעלת זכויות היוצרים נמצאים בנחלת הכלל 50 שנה (+) לפי PD-IsraelGov. במקרה הזה המסמכים שנמצאים בתיק הם מלפני קום המדינה. צריך לברר מי בעל זכויות היוצרים בהם. אם בעל הזכויות זה ממשלת המנדט אזיי 50 שנה גם כן לפי PD-UKGov. ‏Geagea - שיחה 16:03, 7 בינואר 2018 (IST)
תודה Geagea, (ובהזדמנות הצץ כאן). חזרתישיחה 18:44, 7 בינואר 2018 (IST)
שלום גיאה, אני כמעט בטוח שהתשובה חיובית, ושואל כאן ליתר בטחון: האם תרשים מתוך חוק ישראלי או תקנה ישראלית, אפילו אם פורסמו ברשומות אתמול, הוא PD-IsraelGov? בקשר לדף ההוא, נראה לי שיש פתרון אחד. אם הוא רוצה לדעת איזה תמונות העלה, שישמור אותן במחשב או בסמארטפון שלו (זה לא הפתרון, אלא הפרקטיקה). BE - שיחה 05:43, 9 בינואר 2018 (IST)
זכויות המדינה הם 50 שנה. תרשים מתוך חוק או תקנה (שלרוב מופיע בתוספת לחוק או התקנה), אין בו בכלל זכויות יוצרים, כי בחוק או תקנה אין זכויות יוצרים (והוא Public domain). דרור - שיחה 21:21, 10 בינואר 2018 (IST)
שלום דרור, מתשובתך הבנתי כאילו התבנית לתרשים מתוך חוק היא PD-Israel אבל אני חושב שהתבנית היא PD-IsraelGov.‏ BE - שיחה 23:50, 10 בינואר 2018 (IST)
אין למעשה תבנית ייעודית למקרה הזה. כשנזקקתי לזה בוויקישיתוף עשיתי שימוש בתבנית PD-because והקובץ הוא C:File:Patent59720-Application.pdf. תוכל להעתיק משם את תבנית הרישיון כמות שהיא. אם תרצה להעלות לכאן יש לנו את תבנית {{PD-because}} תוסיף |1=הסבר .... Geagea - שיחה 02:34, 11 בינואר 2018 (IST)
שיניתי. לא מצאתי את התקנות באנגלית ושמתי קישור לעותק בעברית. תודה, BE - שיחה 10:45, 11 בינואר 2018 (IST)

צילום מסך[עריכת קוד מקור]

האם צילום מסך (מאתרים כמו אייבי ,וואלה, פייסבוק וכו') מהווה הפרת זכיות יוצרים?

כן דרור - שיחה 21:20, 10 בינואר 2018 (IST)

העלאת תמונות של מוצרים עם תווית[עריכת קוד מקור]

האם מותר לי להעלות לוויקישיתוף תמונה של בקבוק וויסקי שצילמתי בעצמי? האם יש עם זה בעיה של זכויות יוצרים (על התווית) • בקרה וייעוץשיחה • כ"ג בטבת ה'תשע"ח • 14:12, 10 בינואר 2018 (IST)

אני חושב שאצטרך לתייג את Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים. • בקרה וייעוץשיחה • כ"ג בטבת ה'תשע"ח • 16:27, 10 בינואר 2018 (IST)
הבקבוק והתווית מוגנים בהגנת מדגם (trade mark) שהיא פחות רלוונטית לעניינינו. התווית מוגנת בזכויות יוצרים (ואז השאלה מה חלקה בתמונה). אם התמונה לערך על הבקבוק - ניתן להעלות בשימוש הוגן לויקיפדיה העברית. דרור - שיחה 21:20, 10 בינואר 2018 (IST)
בקרה וייעוץ, דוגמה תוכל לעזור. כעקרון אסור להעלות לוויקישיתוף אבל, כמו שציין דרור, יש נסיבות מקלות. Geagea - שיחה 02:44, 11 בינואר 2018 (IST)

"צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר".-האם זה דווקא ספר?[עריכת קוד מקור]

ספרים על מדף

"צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר".-האם זה דווקא ספר? או שזה רק דוגמא ולדוגמא צילום חדר ובתוכו יש ציור/תמונה ג"כ מותר?

אם ספר/אובייקט מופיע בצורה אגבית בתמונה - מותר. בוויקישיתוף זה נקרא דה מינימיס - De minimis ויש הסבר הכולל הבדלים בין מדינות וכו'. Geagea - שיחה 04:33, 11 בינואר 2018 (IST)

עזרה מול wikicommons[עריכת קוד מקור]

שלום! העליתי תמונה ל-wikicommons הנקראת Michal.Tamir.jpg וקישרתי אליה בדף מיכל טמיר לבקשתה של מיכל. כתבתי שיש הרשאה מסוג 4.0, בניחוש לגבי סוג ההרשאה המתאים, אבל בידיעה שהצלם מוותר על כל זכויות שהן. קיבלתי הודעה/תבנית בדף השיחה שלי ב-wikicommons על כך שיש סכנת הפרת זכויות יוצרים ושצריך לשלוח אישור של הצלם. הצלם שלח דוא"ל בתבנית הנדרשת - ואז התמונה הוסרה. למעשה, עוד קודם לכן פניתי למי שהניח את ההודעה/תבנית כדי לבר אם הדוא"ל הגיע (כי חשבתי שהצלם כבר שלח, אבל בדיעבד גיליתי שעדיין לא). לא קיבלתי שום תשובה. בקיצור, התמונה הוסרה דווקא לאחר שהצלם שלח את אישורו. אני אובדת עצות, לא ברור לי למי ומה לפנות. אולי מישהו מוכן ויכול לעזור? תודה! YR on wiki - שיחה 21:35, 7 בפברואר 2018 (IST)

משתמשת:YR on wiki, קובץ:Michal Tamir.jpg - זה שם הקובץ שנמחק מוויקישיתוף. העבירי את המייל ל- permissions-he@wikimedia.org . תכתבי לי את מספר פנייה ואטפל בזה. Geagea - שיחה 04:19, 13 בפברואר 2018 (IST)
תודה, Geagea. ביקשתי מהצלם שיישלח את האישור ויעביר לי את מספר הפנייה. אעדכן! YR on wiki - שיחה 07:09, 13 בפברואר 2018 (IST)

קבצים מאתר HebrewBooks[עריכת קוד מקור]

ראיתי מספר תמונות שמקורן ממאגר הספרים הסרוקים של אתר היברו בוקס. רציתי לשאול האם חוקי להעלות משם תמונות (בעיקר שערי ספרים)? על סריקה אין זכויות יוצרים. אם כן, עלי לציין את המקור? ומה עלי לציין בשאלה מה הרישיון לפרסום הקובץ? תודה Biegel - שיחה 11:48, 13 בפברואר 2018 (IST)

רק אם חלפו 70 שנה ממות היוצר. היוצר של הספר הוא הסופר. אם יש איור אז 70 שנה ממות המאייר. הרישיון במקרה זה הוא {{PD-old}}. צריך כמובן לציין מקור בשדה המקור ושם יוצר בשדה היוצר.
ישנה גם אפשרות להעלות קובץ בתנאי שימוש הוגן. הקובץ הזה הוא לא בנחלת הכלל וניתן להעלות אותו רק לוויקיפדיה העברית, אך ורק לערך על הספר. Geagea - שיחה 15:53, 13 בפברואר 2018 (IST)

שימוש בצילומי מסך מתוך IMDb[עריכת קוד מקור]

לגבי סרטי קולנוע: האם מותר להעלות במסגרת שימוש הוגן, תמונה מתוך צילומי מסך (לא כרזות) המופיעים באתר IMDb בציון שם הצלם/בעל הזכויות? בצילומים מצוין במפורש, בנוסף לשם הצלם, שזכויות הקניין הן של החברה המפיצה, והשימוש מותר לצורכי קידום מכירות בלבד. ראו נוסח לדוגמה:

Photo by Gordon Timpen, SMPSP - © 2016 CTMG, Inc. All rights reserved.**ALL IMAGES ARE PROPERTY OF SONY PICTURES ENTERTAINMENT INC. FOR PROMOTIONAL USE ONLY. SALE

--נדב - שיחה 16:43, 14 בפברואר 2018 (IST)

לא. ראה הסבר ויקיפדיה:שאלות ותשובות/זכויות יוצרים#האם לקיחת תמונה של אדם מאתר גל"צ והשמתה בערך של אותו אדם תהיה שימוש הוגן?. Geagea - שיחה 13:35, 22 בפברואר 2018 (IST)

תוכן מהמכלול[עריכת קוד מקור]

המכלול מעתיק תוכן מויקיפדיה ואחר כך עורכים אותו שם. האם מותר לייבא עריכות משם? איך צריך לתת להם קרדיט. ומה בדבר עריכות שלי?--יהודה 01 - שיחה 15:22, 21 בפברואר 2018 (IST)

זו בדיוק הבעיה. חומר מהאתר שלכם אפשר להעתיק לוויקיפדיה רק אם הרישיון שלכם מאפשר את זה. אם אני מבין נכון הוא לא מאפשר את זה. בעניין הקרדיט. ליוצר/ים יש זכות מוסרית ששם יצויין כיוצרים ראה סעיפים 45 ו-46 לחוק זכויות היוצרים. דרך מתן הקרדיט היא ציון הגירסה ממנה נלקח הטקסט תוך קישור להיסטוריית הגרסאות של הדף. Geagea - שיחה 16:20, 21 בפברואר 2018 (IST)
Geagea תודה על הקישור שציינת. הערכים שנערכים שם, בפרט אלה שלא נוצרו בהם פיסקאות חדשות הם יצירה נגזרת. לא? "הטקסט בדף זה מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית (ניתן לעיין בדף המקורי , וברשימת התורמים) בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0, ייתכן שישנם תנאים נוספים, ראו הבהרה משפטית. טקסט שנוצר באתר זה, כל הזכויות עליו שמורות למכון לאוריינות וידע כהלכה (בע"מ, חל"צ, מלכ"ר)." זה מה שכתוב שם בתחתית הדפים. כמו כן כך כתוב בדף [[המכלול:הבהרה משפטית]] "אנא ודא שאתה יודע כי כל הזכויות שמורות (c) למכון וידע כהלכה בע"מ (חל"צ) על כל הערכים והתכנים במכלול, (למעט ערכים שערים או פסקאות המועתקים או משוכתבים מויקיפדיה ומויקישבה). מותר לך לקרוא ולהעתיק במסגרת שימוש הוגן." תראה גם בדף השיחה שם.
בעניין הקרדיט האם אפשר ליצור כאן קישור בתקציר העריכה או שצריך להוסיף אותו בדף השיחה (זו שאלה טכנית כי אני לא יודע אם אפשר להכניס קישור חיצוני בתקציר עריכה. למיטב ידיעתי אי אפשר). ומה עם עריכות שלי לכאורה הקרדיט מגיע לי עצמי ואני מוחל עליו.--יהודה 01 - שיחה 16:40, 21 בפברואר 2018 (IST)
למיטב הבנתי (ואני לא עורך דין) דפים במכלול שמבוססים על תוכן מוויקיפדיה, הרישיון שלהם נשאר אכן כמו בוויקיפדיה (CC-BY-SA 3.0). זכויות היוצרים על השינויים שייכות אמנם למכון האמור, אבל זה לא משחרר אותם מהדרישות הבסיסיות של רישיון CC-BY-SA. מיטב הבנתי: לא לגמרי ברור לי מהרישיון האם דרישות הקרדיט הן ליוצרים או לבעלי זכויות היוצרים. במקרה של בעלי זכויות היוצרים: פשוט לכתוב את שם המכון אם יש שינויים. במקרה של היוצרים: להפנות לגרסה המדוייקת שממנה לקחת את הדף. יש שם קישור לדף השינויים האחרונים. תקציר העריכה מוגבל באורכו. את הקישורים האמורים אפשר להכניס גם בדף השיחה. Tzafrir - שיחה 17:04, 21 בפברואר 2018 (IST)
אולי השאלה שלי לא הובנה כראוי. התכוונתי להעתיק עריכות שנעשו שם בערכים שיובאו מויקיפדיה. על ערכים שנוצרו שם, ודאי יש בעיה. אני חושב שTzafrir צודק. אמנם כדאי לאמת עם מי שבקי בנושא. אני לא מתייחס כאן לשאלה האם המכלול מפר זכויות יוצרים, אלא האם מותר להעתיק ממנו לכאן.--יהודה 01 - שיחה 21:51, 21 בפברואר 2018 (IST)
אני לא מבין את ההיגיון בשאלה. אם טקסט הועתק להמכלול למה להחזיר אותו לוויקיפדיה. הטקסט כבר נמצא שם. Geagea - שיחה 13:25, 22 בפברואר 2018 (IST)
תראה מיוחד:הבדלים/22477667. גרסה זו הועתקה מהמכלול. תראה גם את דף השיחה שם.--יהודהשיחה • ז' באדר ה'תשע"ח • 13:31, 22 בפברואר 2018 (IST)
אני לא רואה הבדל משמעותי בשינויים בין הגרסאות. אני לא רואה איך היצירה המקורית נעשתה בהמכלול. אם יש חלק כזה ראוי להסירו. Geagea - שיחה 13:40, 22 בפברואר 2018 (IST)
היצירה המקורית נעשתה כאן, הערך הועתק למכלול ונערך שם. הגרסה האחרונה כאן היא השינויים המועילים שנעשו שם. הקרדיט כאן ניתן על ידי כתיבת השמות בתקציר העריכה ואחר כך קישור בדף השיחה. האם זה מספיק?--יהודהשיחה • ז' באדר ה'תשע"ח • 13:45, 22 בפברואר 2018 (IST)

יצירות של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית[עריכת קוד מקור]

שלום. האם יצירות של ה-IAAF עומדות לרשות הציבור (לרבות תמונות ומסמכים)? שמתי לב לרישיון שכזה במספר דפים (לדוגמה: כאן וכאן) ואשמח לדעת אם מדובר ברישיון גורף לגבי כל היצירות של הגוף הזה. אני מתקשה לברר את הדבר בכוחות עצמי, ואודה מאוד לעזרה. דוג'רית - שיחה 19:46, 22 בפברואר 2018 (IST)

משתמשת:דוג'רית, לא מוכר לי. הרישיון הוא לא רישיון ייעודי לאתר זה ואין אישור OTRS. ליתר ביטחון, שאולי מופיע איזשהו טקסט באותו אתר המשחרר לפי הרישיון שצויין הוספתי תבנית {{LicenseReview}} בוויקישתוף. בקר של ויקישיתוף יעבור על זה וכנראה יציע למחיקה. Geagea - שיחה 20:12, 22 בפברואר 2018 (IST)
אוקי. אני אעקוב אחרי התמונות האלו. אולי יהיו הפתעות. תודה רבה לך. דוג'רית - שיחה 20:38, 22 בפברואר 2018 (IST)
בדף המקושר הם מציינים במפורש (לקראת הסוף) שהם משחררים אוסף של תמונות ללא מגבלות זכויות יוצרים (אבל מבקשים לתת על התמונות קרדיט). כלומר: לא מדובר על כל האתר, אלא על אוסף מסויים של תמונות (הקישור ל־Dropbox). לא ברורה לי הבעיה ולמה נדרש עוד אישור מפורש. Tzafrir - שיחה 00:10, 23 בפברואר 2018 (IST)
כשאתר כלשהו מצהיר כי הקבצים באותו אתר חופשיים לפי רישיון חופשי כלשהו אז בדרך כלל עושים תבנית רישיון עבורו. במקרה זה רק קבצים מסויימים באותו אתר חופשיים. במקרה זה צריך שבקר (reviwer) של ויקישיתוף יאשר שבעת בדיקתו אכן היו קבצים אלה חופשיים לפי הרישיון האמור. הסיבה היא שהשחרור באותו אתר יכול להשתנות מאוחר יותר או שהאתר יחדל להתקיים. במקרה שרישיון משתנה באתר המקור יכול אישור הבקר להבטיח שהקובץ לא יימחק, שהרי ההסכמה לשחרור זכויות היוצרים בקובץ היא בלתי חוזרת. במקרה של הקבצים באתר IAAF. אני למשל לא מצליח לראות את הקישור ל־Dropbox ואם אכן הקבצים חופשיים אישור הבקר יגן עליהם. Geagea - שיחה 18:12, 23 בפברואר 2018 (IST)

מפות גוגל[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת ויקיפדיה:זכויות יוצרים

מה דין צילום מסך משם עם הסתרת הלוגו שלהם ומה עם הצגה. לדוגמא מבט מהאויר על רמאללה--יהודהשיחה • י"א באדר ה'תשע"ח • 21:50, 26 בפברואר 2018 (IST)

- סוף העברה
זו יצירה נגזרת. אם היצירה המקורית מוגנת אז גם הנגזרת מוגנת. Geagea - שיחה 04:57, 2 במרץ 2018 (IST)

מפות ממשלת המנדט[עריכת קוד מקור]

ראיתי שהזכויות נשמרות ל- 50 שנה על תצלומים שהופקו עבור ממשלת המנדט, כלומר כולם ברשות הציבור היום. האם אותו כלל חל על סוגי יצירות אחרים, למשל מפות של הממשלה?

ועוד שאלה, מהו מקור הכלל הזה בחוק? האם ישראל רואה עצמה יורשת לכל יצירות ממשלת המנדט, או שזהו פשוט משך הזמן שנקצב בחוק האנגלי, וישראל מיישרת קו? Danny lost - שיחה 03:29, 2 במרץ 2018 (IST)

זכויות היוצרים בתצלומים ו/או יצירות שממשלת המנדט היא בעל זכויות היוצרים בהם, הם לפי חוק זכויות היוצרים של בממלכות חבר העמים הבריטי. ראה PD-UKGov, קרי 50 שנה מיצירתם או פרסומם לראשונה לפי העניין. תרשים זה יכול לעזור בעניין זה. זכויות היוצרים בתצלומים שצולמו בישראל מתקופת המנדט הם לפי סעיף 78(ט) של חוק זכויות היוצרים הישראלי משנת 2007. ראה {{PD-Israel}}. ‏Geagea - שיחה 04:56, 2 במרץ 2018 (IST)

שימוש בתמונות שהעליתי במאגר תמונות[עריכת קוד מקור]

שלום,

העליתי לויקיפדיה מספר רב של תמונות, שרובן הן תמונות שזכויות היוצרים פגו מהן. את התמונות אני לרוב סורק, מעבד, מנקה ומסדר לפני שאני מעלה, ובעצם משקיע עבודה כדי לשפר אותן. כעת נוכחתי לראות כי מאגר התמונות בתשלום, Alamy.com, משתמש בשתי תמונות שעיבדתי והעליתי לויקישיתוף, ומוכר אותן בסכומי כסף שונים. שאלתי היא, האם מותר לאתר הזה לעשות כך? Ralph747 - שיחה 16:50, 2 במרץ 2018 (IST)

אני לא עורך דין. מיטב הבנתי: האם התמונות שבוויקישיתוף נמצאות כתמונות עם זכויות יוצרים (ואם כן: האם ברישיון CC-BY-SA כמו בברירת המחדל שם, או ברישיון אחר? אני מניח שאם עם זכויות יוצרים, אז הרישיון הוא CC-BY-SA). או שהם מופיעות בוויקישיתוף כיצירות ברשות הציבור?
 • אם מדובר על יצירות ברישיון CC-BY-SA (עם זכויות היוצרים שלך), הרי שהחברה רשאית אמנם בעיקרון למכור את התמונות תמורת תשלום, אולם היא מחויבת להבהיר למקבל למי שייכות זכויות היוצרים וכן מהו רישיון השימוש (שיאפשר, לדוגמה, למקבל, להשתמש בתמונות ללא יותר מדי מגבלות מעשיות). היא לא מחוייבת בדיוק לספר שהתמונה זמינה בחינם בוויקישיתוף.
 • אם התמונה ברשות הכלל: אין עליה שום זכויות יוצרים. למפעילת מאגר התמונות מותר לעשות איתה מה שהם רוצים. כולל (למיטב הבנתי) למכור ולא לתת קרדיט לאף אחד.
זה לעניין החוק. הגינות וכדומה זה עניין אחר. Tzafrir - שיחה 22:00, 3 במרץ 2018 (IST)
צפריר, תודה רבה על ההסבר והתשובה המפורטת. Ralph747 - שיחה 11:24, 4 במרץ 2018 (IST)
בנוגע לקרדיט, השאלה אם רשמת ברישיון שצריך לתת קרדיט. בברכה אמא של גולן - שיחה 12:12, 4 במרץ 2018 (IST)

פני השטח של נוגה, צילום של ונרה 14[עריכת קוד מקור]

שלום, האם תמונה של פני השטח של כוכב הלכת נוגה שצולמה על ידי הגשושית ונרה 14 לפני 35 שנה היא חופשית לשימוש? התמונה כאן בציוץ אמא של גולן - שיחה 09:14, 4 במרץ 2018 (IST)

זו גשושית רוסית. תמונות שהיא הפיקה אינן בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 13:26, 4 במרץ 2018 (IST)
הי, האם יש שנה מסוימת שממנה התמונות תהינה חופשיות? האם גם כאן זה שבעים שנה? אמא של גולן - שיחה 14:07, 5 במרץ 2018 (IST)

שימוש הוגן בסריקה של בול דואר[עריכת קוד מקור]

האם הכלל הנוגע לשימוש הוגן שנכתב לגבי בולי דואר ישראלים הנמצאים תחת זכויות יוצרים (הונפקו אחרי שנת 1968) רלוונטי גם לגבי בולים שהונפקו במדינות זרות ונמצאים תחת זכויות יוצרים או יש ספק לגבי היותם כאלו? שאלתי כרגע מתייחסת למספר בולים שהונפקו בצ'כוסלובקיה, בסלובקיה ובבוהמיה ומורביה לפני למעלה מ-70 שנה (המאוחר שבהם הונפק בשנת 1946). אני לא בטוח שהם יצאו מכלל זכויות יוצרים כיוון שאני לא יודע מי היה המעצב או המגלף של הבולים האלו, ולכן אני מעוניין להעלות אותם במסגרת שימוש הוגן כחלק מערך שאני כותב כעת בנושא "בול מסירה אישית". האם ניתן להעלות אותם כשימוש הוגן, והאם יש כללים או מגבלות כלשהם לאופן ההעלאה או לתיאור שעלי לצרף בעת העלאת התמונות של הבולים? הבולים נמצאים באוסף שלי והם נסרקו על ידי, אם זה משנה למשהו.RimerMoshe - שיחה 11:40, 5 במרץ 2018 (IST)

RimerMoshe, שימוש הוגן הוא לא במקום תמונות חופשיות. ניתן לעשות בהם שימוש במשורה לפי תנאי שימוש הוגן. בערך על בול ספציפי (שהונפק לאחר 1968 בישראל) ניתן להשתמש בסריקה של הבול לאותו ערך בלבד. בערך על "בול מסירה אישית" נראה לי שאין מקום לתמונות בשימוש הוגן כי ישנן תמונות רבות בוויקישיתוף שיכולות לאייר את הערך. זכויות היוצרים אגב שייכות למדינה שהנפיקה אותן או למעצב/מאייר הבול, והסריקה לא מקנה זכויות יוצרים כלשהם לסורק.
לגבי זכויות היוצרים בבולים במדינות השונות. יש בוויקישיתוף דף המרכז מצב זכויות היוצרים בבולים - דף זה. בכל מדינה ומדינה מצויין איזה תבנית רישיון צריך להוסיף בדף הקובץ. תוכל גם לעיין בקבצים שהועלו ולראות באיזה רציונל הועלו - כאן. Geagea - שיחה 12:08, 5 במרץ 2018 (IST)
Geagea, תודה רבה על המענה המהיר, אולם התשובה לא ברורה לי. ראשית, המושג "בול מסירה מיוחדת" הוא טיפוס מסוים מאוד של בולים שהונפק רק על ידי המדינות שמניתי בתקופה שציינתי בשאלתי, ואין למיטב ידיעתי בויקישיתוף ולו דוגמה אחת של הבולים האלו. האם ניתן להפנות אותי אל הבולים שלדעתך יכולים לאייר את הערך?
ולשאלה העקרונית יותר. אם הבנתי נכון, מותר לי להעלות תמונה של בול ישראלי שהונפק לאחר שנת 1968, ולמרות שהוא נמצא תחת זכויות יוצרים אפשר לעשות בתמונה שימוש הוגן בערך המוקדש לבול זה או דן ישירות בתוכן הבול. בהנחה שאכן הבנתי נכון, שאלתי היא אם ניתן להעלות באופן דומה בול זר הנמצא תחת זכויות יוצרים (בוודאות או בספק) ולעשות בתמונה שימוש הוגן בערך הדן ישירות בנקודה שהתמונה רלוונטית לגביה? בתודה. RimerMoshe - שיחה 13:00, 5 במרץ 2018 (IST)
RimerMoshe, אם אין בולים שיכולים לאייר את הערך אזיי אפשר להעלות בול אחד בשימוש הוגן. אם כי, אם אני מבין נכון, כל ה"מדינות" שהזכרת, בשנים הרלוונטיות, הן צ'כוסלובקיה. בדף שהפניתי אותך אליו בוויקישיתוף יש קישור לדף זה שהוא רשימת היוצרים של הבולים. יכול להיות שחלק מהתמונות בכל זאת בנחלת הכלל. שווה לבדוק.
בול ישראלי או בול זר שנמצא תחת זכויות יוצרים ניתן להעלות רק בערך הדן אודותיו. אם יש ערך שמאגד מאמרים על בולים שונים אפשר להעלות לכל פרק סריקת בול אבל לא מדובר בפתח לשימוש נרחב בתמונות בשימוש הוגן. יש לעשות שימוש במשורה. Geagea - שיחה 14:37, 5 במרץ 2018 (IST)
תודה לך Geagea, אבחן שוב את הנושא ואפעל בהתאם. RimerMoshe - שיחה 14:41, 5 במרץ 2018 (IST)

תמונות מאתר צה"ל[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלות תמונות של קצינים מאתר צה"ל (עם קרדיט) לערך של אותו קצין? תחת שימוש הוגן? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 21:56, 5 במרץ 2018 (IST)

מתייג את Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 22:34, 5 במרץ 2018 (IST)
מה תנאי השימוש של האתר? (כעיקרון אי אפשר - התמונה מוגנת בזכויות יוצרים, ועל פי כללי קרן ויקימדיה אין "שימוש הוגן" בתמונה של אדם חי). דרור - שיחה 22:38, 5 במרץ 2018 (IST)
האתר מתיר, עיין כאן ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 22:58, 5 במרץ 2018 (IST)
ראשית כל, שים לב שהם מודיעים שם שבקרוב יהיה אישור. אישור זה משהו שכתוב במפורש באתר. בזמנו ניתן אישור, שבעקבותיו הועלו תמונות רבות מחשבון הפליקר של דובר צה״ל לוויקישיתוף. אבל לאחר זמן מה הם שינו את הרשיון ולכן זה כבר לא חל אוטומטית על תמונות חדשות יותר. ואמנם אתה יכול לראות שתמונות עדכניות בחשבון הפליקר של דובר צה״ל הן ברישיון CC-BY-NC-2.0, כלומר: אסורות לשימוש מסחרי. Tzafrir - שיחה 23:07, 5 במרץ 2018 (IST)
לפי דיני זכויות היוצרים התקפים בישראל, ובהתאם לאמנו בינלאומיות, זכויות היוצרים בפרסומי צה"ל, לרבות היצירות המפורסמות באתר זה, שייכות למדינת ישראל, למשרד הביטחון ולצה"ל, אלא אם כן צוין במפורש כי זכויות היוצרים בתוכן שייכות לגורם אחר. זכויות אלו חולשות, בין היתר, על הטקסט, תמונות, איורים, מפות, קטעי צלילי, קטעי וידיאו, גרפיקה ויישומי תוכנה (להלן: "היצירות המוגנות").צה"ל מתיר למשתמש לעשות שימוש הוגן ביצירות המוגנות המצויות באתר, בהתאם להוראות הדין ובכפוף לתנאים הבאים:
כל יצירה מוגנת תובא בשלמותה, כפי שהופיעה באתר, למעט שינויים הכרוכים בעריכה לשם התאמה צורנית לאתר המפרסם. אין לבצע ביצירה המוגנת כל סילוף, פגימה או שינוי אחר או כל פעולה שיש בה משום הפחתת ערך ביחס ליצירה המוגנת, העלולה לפגוע בכבודו או בשמו של בעל זכויות היוצרים בה.
כל יצירה מוגנת תפורסם אך ורק בצירוף ייחוסה באופן ברור לדובר צה"ל ולאתר ולהם בלבד.
כל יצירה מוגנת תפורסם אך ורק בצירוף קישורית(Link) לעמוד הרלבנטי באתר צה"ל.
אין לעשות ביצירות המוגנות שימוש למטרות פרסומת מסחרית או שימוש מסחרי אחר.
כל שימוש בתמונות ו/או סרטים מאתר זה בהם נראים בני אדם, ייעשה על-פי דין. אין לראות בפרסום תמונתו של אדם באתר זה, משום הסכמה של אותו אדם, או משום מתן רשות מטעם צה"ל, לכל שימוש אחר בתמונתו.
השימוש בסמלי צה"ל המופיעים באתר ייעשה בכפוף לכל דין, לרבות חוק הגנת סמלים, התשל"ד – 1974.

שימוש הוגן מותר, לכן השאלה שלי היא האם מותר לשים תמונה של תת אלוף למשל בערך שלו? כמו עטיפת ספר? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 23:33, 5 במרץ 2018 (IST)

כעת אני רואה שיש אפילו תבנית {{תמונות מאתר צה"ל|שם-הערך-בו-מותר-השימוש}} אז מותר או אסור?
מתייג שוב את בעלי הידע Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 10:28, 6 במרץ 2018 (IST)
זה כתוב בברור ב{{תמונות מאתר צה"ל}}: „זוהי תמונה שמקורה באתר צה"ל. ההערכה היא שניתן להשתמש בתמונות מסוג זה בערכים העוסקים בצה"ל ויחידותיו תחת תנאי השימוש ההוגן (ראו תנאי השימוש של אתר צה"ל). ״ מותר השימוש רק לפי תנאי שימוש הוגן. כלומר, כמו שנכתב לעיל: שימוש מוגבל מאוד. Tzafrir - שיחה 13:36, 6 במרץ 2018 (IST)
אני מעוניין לשתמש רק לשימוש מוגבל. הלכה למעשה: אפשר לקחת תמונה של תת אלוף מאתר צה"ל ולשותלו בערך של אותו תת אלוף תחת רישיון "שימוש הוגן"? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 13:43, 6 במרץ 2018 (IST)
לא. זה לא שימוש הוגן. קרן ויקימדיה מתירה שימוש הוגן רק באישים שנפטרו. תבנית {{תמונות מאתר צה"ל}} היא תבנית מעוצבת לקבצים בשימוש הוגן שנלקחו מאתר צה"ל. Geagea - שיחה 14:07, 6 במרץ 2018 (IST)
תודה רבה ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 14:29, 6 במרץ 2018 (IST)
Geagea איך בכל זאת התקבל אישור כזה? אם דובר צה"ל נותן לי הרשאה של תמונה מה הפרוצדורה? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 01:09, 12 במרץ 2018 (IST)
דובר צהל, או כל בעל זכויות יוצרים אחר, יכול לשחרר את זכויות היוצרים לנחלת הכלל בדרך המתוארת בדף ויקיפדיה:OTRS. האישור המונח בדף הקובץ שציינת אומרת שדובר צהל אכן עשה זאת ואישור כנדרש מופיע במערכת OTRS.‏ Geagea - שיחה 09:28, 12 במרץ 2018 (IST)
Geagea אני צריך לומר להם לחתום? או שיש דרך יותר קלה, כגון כתיבת מייל? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 13:16, 12 במרץ 2018 (IST)
אם יתקבל מייל מדובר צה"ל חתום על ידי מי שמוסמך לזה מדובר צה"ל (לציין שם החותם ותפקידו) אפשר לקבל את זה. אם כי הבעיה עם דובר צה"ל זה לא קלות קבלת האישור אלה עצם קבלת אישור. לתמונות ספציפיות יכול להיות שהם יסכימו. חנה יכולה גם לעזור בעניין. היא הייתה בכל המפגשים אתם. Geagea - שיחה 15:27, 12 במרץ 2018 (IST)
Geageaתודה רבה לך על התשובה הברורה. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 15:38, 12 במרץ 2018 (IST)

העלאת תמונה של אשת ציבור לוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

שלום, איך אני מעלה תמונה של אשת ציבור לוויקיפידה כאשר יש לי אישור מאישת ציבור להעלות את תמונתה? התמונה היא מאתר חדשות. Ibraniss (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אתה צריך אישור מבעל זכויות היוצרים, קרי אותו אתר חדשות. Geagea - שיחה 14:08, 6 במרץ 2018 (IST)

דמדומים בצדק[עריכת קוד מקור]

שלום, התמונות של ג'ונו המקוריות חופשיות, אבל אני לא בטוחה לגבי עיבודים. האם מישהו יכול לעזור ולהבין מה מצב הזכויות של התמונה המדהימה הזו אמא של גולן - שיחה 09:11, 8 במרץ 2018 (IST)

אמא של גולן, המקור הוא דף זה. אפשר להעלות לוויקישיתוף.
נא לעשות שימוש בתבנית NASA Photojournal בוויקישיתוף.
שורת הקרדיט --> שדה credit line ‏ "NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstadt"
תבנית רישיון: {{‏PD-USGov-NASA‏}}‏ Geagea - שיחה 00:15, 9 במרץ 2018 (IST)

תמונה ישנה מסן-פרנסיסקו[עריכת קוד מקור]

שלום, ישראלי העביר לידי סריקה של תמונות בבעלותו שצולמו בשנת 1958 (לא ידוע על ידי מי), בקליפורניה. האם אני יכולה להעלות אותן או שעדיין צריך לאתר את הצלם או בעל התמונה ולדרוש אישור? תודה. בילי - שיחה 00:19, 9 במרץ 2018 (IST)

בילי, איפה פורסם לראשונה? Geagea - שיחה 00:31, 9 במרץ 2018 (IST)
אלו תמונות שצולמו במכון פרוקטור בסן פרנסיסקו. אני מניחה שהן פורסמו שם מאחר שבעל התמונות שהה שם, אבל אני לא יודעת למעשה אם היה פרסום רשמי שלהם. בילי - שיחה 00:57, 9 במרץ 2018 (IST)
אם פורסם בארצות הברית ואין עליו הערת זכויות יוצרים (copyright notice) בארצות הברית או שיש עליו הערת זכויות אבל הזכויות לא חודשו (opyright was not renewed) אזיי חופשי. עבור המקרה הראשון יש להשתמש בתבנית רישיון {{‏PD-US-no notice‏}} ובמקרה השני תבנית {{‏PD-US-not renewed‏}}. אני באופן אישי מחפש באתר זה אם יש הערת זכויות יוצרים או חידוש (יש אתרים נוספים) לא תמיד האישים מופיעים בשם מלא ולפעמים בכלל בשם חברה או ראשי תיבות. Geagea - שיחה 01:07, 9 במרץ 2018 (IST)

צילום מויקיפדיה איטלקית[עריכת קוד מקור]

האם אפשר להשתמש בתמונה הזאת? לא ברור לי כי לפי גוגל היא labeled for reuse with modificatgions, אבל היא בויקי איטלקית. תודה PelicanTwo - שיחה 06:37, 9 במרץ 2018 (IST)

לפי מה שאני מצליח להבין מהתבניות באיטלקית ב, התמונה ללא זכויות יוצרים ואפשר להעלות אותה לקומונז. Tzafrir - שיחה 09:29, 9 במרץ 2018 (IST)
צפריר, אם זה באמת חופשי אתה חושב שתוכל להעלות את זה? אני פשוט לא אדע איך להסביר את הזכויות. שם התמונה הוא The Capaci Bombing. תודה PelicanTwo - שיחה 10:07, 9 במרץ 2018 (IST)
Geagea מה אתה אומר, התמונה חופשית או לא? PelicanTwo - שיחה 06:20, 10 במרץ 2018 (IST)
PelicanTwo, התמונה צולמה בשנת 1992. פה צריך להעריך האם מדובר בצילום אומנותי (70 שנה ממות היוצר) או צילום פשוט (20 שנה מיצירתם). במקרה הזה אני לא יודע להכריע בוודאות. אפשר להעלות את הקובץ לוויקישיתוף ברישיון {{‏‏PD-Italy‏}} ולצרף אליה גם את {{Not-PD-US-URAA}} (לא עומד בתנאי URAA). לאחר שאתה מעלה את הקובץ לפתוח דיון מחיקה לגבי אותו קובץ בו אתה מסביר כי העלית את הקובץ בהסתמך על האמור בתבנית אבל לא ידעת להחליט האם מדובר בצילום פשוט או אומנותי, ולחכות להחלטה. Geagea - שיחה 08:17, 10 במרץ 2018 (IST)
PelicanTwo, פתיחת דיון מחיקה פירושו "Nominate for deletion" בצד שמאל של דף הקובץ. עשיתי זאת בשבילך. הדיון מתקיים כאן. Geagea - שיחה 13:48, 11 במרץ 2018 (IST)

אני לא יודע אם התמונה הבאה מוגנת בזכויות יוצרים או לא?[עריכת קוד מקור]

האם התמונה הנ"ל [1] מוגנת בזכויות יוצרים? נכתב כאן שתמונה של הממשל האמריקני אינה מוגנת בזכויות יוצרים... ניב - שיחה

ומה לגבי זו? ניב - שיחה 22:38, 9 במרץ 2018 (IST)
התמונות האלה הן מאתר gettyimages. אין אינדיקציה לכך שצולמו על ידי עובדי הממשל האמריקאי. Geagea - שיחה 08:20, 10 במרץ 2018 (IST)

מאמרים שהורדתי מהספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

שלום, בדיוק עשיתי קישור למאמר הזה בערך בעלי חיים בתנ"ך. הבנתי שמותר אם כותב המאמר פירסם את מאמרו לפני שבעים שנה (כמו במקרה שלהלן). זה נכון? יש יוצאי דופן? איפה אני יכול לקבל פירוט במקרה שיש תנאים נוספים בכללי או מקרים ספציפיים? תודה ישראל שבט - שיחה 13:10, 11 במרץ 2018 (IST)

שלום. א. הקישור שלך שבור; ב. 70 שנה זה ממות היוצר ולא מיום הפרסום; ג. אתה לא מעתיק את המאמר אלא מקשר אליו. אני לא רואה בעיה בזה של הפרת זכויות יוצרים. • בקרה וייעוץשיחה • כ"ד באדר ה'תשע"ח • 13:16, 11 במרץ 2018 (IST)
א. לי זה פועל. ב. בקרה הזה, זה גם נכון. ג. זה מצויין, תודה רבה. ישראל שבט - שיחה 13:32, 11 במרץ 2018 (IST)

מוזיקה מול תווים[עריכת קוד מקור]


{c d e f g a b}

היי. יש שירים שאנו לא יכולים להוסיף לערכים בגלל זכוית יוצרים. ואני לא מדבר על משהו של ימינו. נגיד, מזמני ביטלס. אבל האם אפשר להוסיף רק את התווים שלהם, כך שמנוע הוויקי ינגן בעצמו את הנעימה בלבד, בלי מילים? הרי זה לא שאנו לוקחים ביצוע של מישהו, ותווים עצמם הם משהו דומה לרישיון של צורות פשוטות - אנו רק משנים את הסדר, אבל התווים עצמם, כמו קווים פשוטים, מוכרים כולם. (תנו לזה כמה שניות, עד שכפתורי הנגינה יופיעו) יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:00, 11 במרץ 2018 (IST)

רק אחרי 70 שנה מפטירת המלחין שהגה והלחין את התווים. Geagea - שיחה 15:58, 11 במרץ 2018 (IST)
אוף. לא ממש עוזר. תודה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:08, 11 במרץ 2018 (IST)

טופס שחרור זכויות[עריכת קוד מקור]

היכן אני מוצא טופס שחרור זכויות באנגלית? תודה. הָאֶלְקֹשִׁישיחה • כ"ו באדר ה'תשע"ח 13:49, 13 במרץ 2018 (IST)

הָאֶלְקֹשִׁי, יש קישור לטופס באנגלית, צרפתית וגרמנית בדף ויקיפדיה:OTRS. תסתכל בתחתית הדף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 20:17, 13 במרץ 2018 (IST)
תודה רבה. הָאֶלְקֹשִׁישיחה • כ"ו באדר ה'תשע"ח 20:21, 13 במרץ 2018 (IST)

תמונה שחלפו חמישים שנה[עריכת קוד מקור]

תמונה שנוצרה בסלובקיה וחלפו חמישים שנה, האם היא תמונה חופשית? הָאֶלְקֹשִׁישיחה • כ"ו באדר ה'תשע"ח 13:58, 13 במרץ 2018 (IST)

לא. 70 שנה ממות היוצר ואם היוצר לא ידוע/אנונימי וכו' 70 שנה מתאריך פרסום היצירה לראשונה (אם פורסם באיחוד האירופי). Geagea - שיחה 09:09, 14 במרץ 2018 (IST)

תמונה משנות ה-20 בבעלות מצפה לוול?[עריכת קוד מקור]

הי התמונה הזו היא משנת 1920 לערך. האם בגלל זה לא ניתן להשתמש בה בכלל? מה דעתכם? אמא של גולן - שיחה 09:37, 14 במרץ 2018 (IST)

מצפה לוול יכול להגביל שימוש בתמונות רק אם יש לו זכויות היוצרים עליהן. מה שבנחלת הכלל על פי החוק האמריקאי, נמצא בנחלת הכלל. אם התמונה צולמה לפני 1923 אזיי לפי {{‏PD-1923‏}}. יחד עם זאת כתוב באותו מקור 1920 לערך וכן בשורה מתחת Time Period: ‏1920s (‏1920-1929). האם זה אומר שזה מתישהו בין 1920 ל-1929‏?‏. Geagea - שיחה 09:49, 14 במרץ 2018 (IST)
לפי כאן אם מדובר באותה תמונה, זה בערך 1923. התמונה הזו מופיעה בעיקר בכל החיפושים שמזכירים אותה. האם יש משמעות לעובדה שהתמונה נסרקה על ידי המצפה? אמא של גולן - שיחה 10:05, 14 במרץ 2018 (IST)
אם אני מבין את האמור בדף שציינת, שנת התצלום היא 1920. השאלה היחידה שיכולה לצוץ היא מתי פורסם לראשונה. יש באותו אתר קבצים שנתרמו על ידי אחרים שלא ברור אם בכלל פורסמו לפני שהועלו לאתר.
אם מדובר ב-1923 או מאוחר יותר זה מסבך את העניין. יצירה של אנונימי זה 95 שנה מיום הפרסום או 120 שנה מיום היצירה. אפשר ללכת על אחת משתי האופציות של {{‏PD-US-no notice‏}} ואז צריך להראות שפורסם ללא ציון שם היוצר, או {{‏PD-US-not renewed‏}} שם צריך לחפש נניח כאן אם היה renewal אבל גם פה צריך להראות שפורסם באותם שנים. יכול להיות ששכב באלבום עד שהועלה לאתר. Geagea - שיחה 02:01, 16 במרץ 2018 (IST)

פורטרט "רשמי" של נאס"א[עריכת קוד מקור]

הי, האסטרונאוטית אן מק'קליין הצטלמה עם הבן שלה בתור תמונת פרופיל רשמית ראו כאן לדוגמא. האם תמונה זו בה פרצוף הילד מוסתר, עם קרדיט של Bill Stafford/NASA חופשית או שצריך לחכות לדף רשמי של נאס"א? (כרגע המקור ה"רשמי" הוא הטוויטר שלה) תודה אמא של גולן - שיחה 12:26, 15 במרץ 2018 (IST)

מופיע גם פה התצלומים אמנם צולמו על ידי צלם של נאסא אבל לא ברור אם הזכויות שייכות לנאסא. אני יכול לשאול בווקישיתוף מה דעתם על זה. Geagea - שיחה 02:16, 16 במרץ 2018 (IST)

שאלה בנושא אופן רישום המקור והעורך של תמונה[עריכת קוד מקור]

לצורך ערכים שאני מעלה לויקיפדיה אני סורק ומעלה תמונות של בולים לויקישיתוף. כאשר אני מעלה סריקה של בול כפי שהוא מתוך האוסף שלי, אני מציין שהמקור הוא "האוסף שלי" והעורך הוא הגורם הרשמי שהנפיק את הבול. מובן שכל הבולים עומדים בהגדרות המתאימות של יציאה מתוקף זכויות יוצרים על פי הכללים המפורטים לכל מדינה מנפיקה.

השאלה שלי מתייחסת למצב בו אני עורך עיבוד של בול הנמצא ברשות הכלל, בול שאני סרקתי או שמצאתי במאגרים של ויקישיתוף. מה אני רושם כאשר השתמשתי בבול המקורי בחומר גלם ליצירת פסיפס של בולים או חילצתי חלק מתוך העיצוב של הבול וערכתי בו שינויים גראפיים כדי להדגיש נקודות מסוימות. האם אני "העורך" או המנפיק המקורי של הבול? האם המקור זה "עבודה שלי" או "האוסף שלי"? RimerMoshe - שיחה 16:25, 25 במרץ 2018 (IDT)

RimerMoshe, העבודה שלך (בהנחה שמדובר בשינוי משמעותי ולא סתם חיתוך תמונה) נחשבת ליצירה נגזרת.
בוויקישיתוף,
בשדה המקור את משתמש בתבנית {{Derived from|XXX.jpg}} כאשר XXX.jpg הוא שם הקובץ המקורי.
בשדה היוצר אתה מפרט: original work by ..... ‏ Derivative: השם שלך.
ברישיון יש לציין 2 תבניות רישיון.
Geagea - שיחה 16:43, 25 במרץ 2018 (IDT)
תיוג RimerMoshe. Geagea - שיחה 16:44, 25 במרץ 2018 (IDT)
Geagea, תודה רבה. RimerMoshe - שיחה 16:50, 25 במרץ 2018 (IDT)

העתקת טבלאות ותרשימים[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, רציתי לברר מה המגבלות על העתקת טבלאות ותרשימים. ניתן להעלות אותם לוויקישיתוף? או בשימוש הוגן? או שבכלל לא? תודה מראש. בר 👻 שיחה 02:07, 26 במרץ 2018 (IDT)

תמונה שצילם הצלם בחתונה שלי[עריכת קוד מקור]

בחתונה שלי הייתה אישיות מפורסמת, והצלם של החתונה צילם אותו, עבורי כמובן. האם התמונה הזו נחשבת "שלי" ומותר לי להעלות אותה לפי הרישיון שאני בוחר, או שהיא נחשבת של הצלם? פיראוס (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

לפי חוק זכויות יוצרים: "ביצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין, אלא אם כן הוסכם אחרת". דוג'רית - שיחה 06:28, 28 במרץ 2018 (IDT)

תמונה מתוך סרטון[עריכת קוד מקור]

שלום, התמונה הזו מאושרת בוויקישיתוף בטענה שהיא אכן לקוחה מסרטון ברישיון 3.0. איפה אני רואה שהסרטון הזה אכן מופיע ברישיון הזה? תודה רבה. דוג'רית - שיחה 10:20, 2 באפריל 2018 (IDT)

דוג'רית, בשורה השני מתחת לתמונה כתוב 5 months ago ו-More. ‏ Geagea - שיחה 12:11, 2 באפריל 2018 (IDT)
לא שמתי לב לאייקונים האלו שנמצאים בתוך החלונית שנפתחה. תודה רבה. דוג'רית - שיחה 12:29, 2 באפריל 2018 (IDT)

בדיקת תמונות משתמש[עריכת קוד מקור]

אבקשכם לבדוק את המשתמש הזה (אני לא מתייג אותו בכוונה) כאן הוא העלה לאחרונה המון תמונות, ומשום מה לא נדמה לי שאת כולם הוא צילם. יתכן והוא אסף אותם מאתר שמשחרר זכויות יוצרים. שאלתי אותו על אחת התמונות בדף שיחתו והוא לא ענה לי. אנא בידקו, ותעדכנו אותי כדי שאוכל לטפל בערכים ששם התווספו התמונות. בברכה. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 16:56, 2 באפריל 2018 (IDT)

נראה שהתמונות כבר סומנו למחיקה. Geagea - שיחה 22:31, 9 באפריל 2018 (IDT)

שרבוט גוגל[עריכת קוד מקור]

מותר להשתמש בשרבוט גוגל בתוך הערכים של מושא השרבוט? קובץ על ידשיחה ♦ 16:23, 4 באפריל 2018 (IDT)

בשימוש הוגן... Geagea - שיחה 22:28, 9 באפריל 2018 (IDT)

אי מתן אפשרות להעלות תמונה בעקבות "Cross-wiki upload filter"[עריכת קוד מקור]

ניסיון להעלות קובץ עם סמליל של "מכינת ירוחם", סמליל שאני הבעלים שלו, כשל. מה ניתן לעשות? Noamikovax (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Noamikovax, לגבי קובץ הלוגו ראה הנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 22:19, 9 באפריל 2018 (IDT)

העתקת תוכן מויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

האם שאני מעתיק חלק מערך בויקיפדיה לתוך פוסט של פייסבוק לדוגמא, אני צריך לציין שזה מויקיפדיה והתוכן ניתן בכפוף לרישיון CC BY-SA 3.0 ?

באופן כללי: כן. ר' ויקיפדיה:האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה? או ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש בערך. Tzafrir - שיחה 11:26, 11 באפריל 2018 (IDT)

סמליל ידיעות[עריכת קוד מקור]

האם מותר להשתמש בקובץ:Yedioth_Ahronot_logo.svg במסגרת תבנית ניווט תבנית:עורכי עיתון ידיעות אחרונות ? ‏«kotz» «שיחה» 07:38, 11 באפריל 2018 (IDT)

כן, ניתן להשתמש בקובץ בכל ערך שנראה לך לנכון. הקובץ נמצא בוויקישיתוף ותבנית הרישיון אומרת שהוא ללא סף מקוריות. Geagea - שיחה 08:01, 11 באפריל 2018 (IDT)
תודה, למדתי משהו היום. ‏«kotz» «שיחה» 21:32, 11 באפריל 2018 (IDT)

העלתי תמונה בטעות איך מוחקים?[עריכת קוד מקור]

העלתי בטעות תמונה ללא זכויות מתאימות. איך מוחקים אותה? FitoussiMyriam - שיחה 00:05, 24 באפריל 2018 (IDT)

FitoussiMyriam, בוויקישיתוף הוסף בדף התמונה תבנית {{delete|uploader request}}. ‏Geagea - שיחה 01:17, 24 באפריל 2018 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שלום רב. אם אני מעלה שיר שלי ליוטיוב, האם מותר לי לקחת תמונה מאחד הערכים בויקיפדיה? האם מותר לי לקחת תמונה מגוגל תמונות?

העתקת תוכן מויקיפדיה – כולל דפים?[עריכת קוד מקור]

שלום, לפי מה שיודע לי מותר להעתיק ערכים מויקיפדיה בתנאי שהוא יופץ באותו רישיון ויכלול את שם המחבר ושזה נלקח מויקיפדיה ומומלץ גם לצרף קישור לערך המקורי. האם זה כולל גם דפים? כלומר, יש את הדף של הזכויות יוצרים עם ההסברים על זכויות יוצרים בויקיפדיה, מותר להעתיק את הדף לפי תנאי הרישיון? יש גם את הדף הסבר על מה זה שיחה/תנאי שימוש, מותר להעתיק אותם לפי התנאים? תודה מראש.

סריקת מסמך ישן[עריכת קוד מקור]

אני רוצה להעלות את התמונה הזו http://rotter.net/User_files/forum/5ade16d73e1acd771.jpg לערך הנסיך אלברט ויקטור, דוכס קלרנס ואייבונדייל שאליו הוא מתייחס, רציתי לדעת האם יש זכויות יוצרים על הסריקה הזו (אין לי מושג מה מקורה), ואם כן האם אפשר להשתמש בה בשימוש הוגן? קיפוד מקופד - שיחה 14:27, 27 באפריל 2018 (IDT)

קיפוד מקופד, אני מבין שהדף לקוח מפה. מדובר בנוסח תפילה נפוץ משנת 1864 ‏ על פי ‏oclc ‏ (233205417) מצאתי את העותק המלא בספרייה הלאומית כאן תוכל לדפדף בקובץ כאן. אני חושב שתוכל להעלות את הקובץ לוויקישיתוף. תבנית רישיון בוויקישיתוף {{PD-old-70-1923}}‏. Geagea - שיחה 00:41, 7 במאי 2018 (IDT)

קישור לסריקה של ספר משנת 1920[עריכת קוד מקור]

הי, האם הקישור הזה מותר להוספה או שהוא מביא לאתר שהפר זכויות יוצרים? אמא של גולן - שיחה 11:51, 2 במאי 2018 (IDT)

מפר זכויות. Geagea - שיחה 12:27, 2 במאי 2018 (IDT)
תודה רבה אמא של גולן - שיחה 12:50, 2 במאי 2018 (IDT)

בתשובה לפנייתכם אליי[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לענות לפנייתו של geagea אלי היום בקשר לתמונתו של אבי, אוריאל אופק ז"ל, בערך שלו כאן, ולא מצאתי איך להשיב לו ישירות. אודה לכם אם תעבירו אליו את תשובתי: האיור נמסר לנו אישית בידי המאיירת יפה טלרק ז"ל, שעבדה עם אמי והיתה מקורבת להוריי, ונפטרה לפני שנים רבות. לפרטים אפשר לפנות אל אמי, בינה אופק, בטל' 09-7667784. תודה

שלום לבנו של אוריאל אופק. מה שאפשר לעשות הוא להשאיר את הקובץ בשימוש הוגן (לא בשימוש חופשי). אם אפשר יהיה לקבל אישור מיורשי המאיירת יפה טלרק בנוסח שמופיע בדף ויקיפדיה:OTRS אזיי אפשר להחליף לרישיון חופשי. Geagea - שיחה 00:56, 10 במאי 2018 (IDT)

שימוש בתמונה שהועלתה לויקיפדיה הרוסית[עריכת קוד מקור]

שלום, בערך הזה בויקיפדיה הרוסית ru:Хитрук, Фёдор Савельевич נמצאת תמונתו של הבמאי. התמונה הועלתה במסגרת שימוש הוגן לויקיפדיה הרוסית. אחת מתלמידותי מעוניינת לתרגם את הערך לעברית ולשלב את התמונה. האם זהו שימוש הוגן וכיצד יש להסדיר זאת? תודה. Orly Simon - שיחה 06:51, 10 במאי 2018 (IDT)

האדם האמור כבר נפטר, לכן מותר להשתמש בתמונתו (בהנחה הסבירה שאין דרך להשיג תמונה חופשית שלו) פעם אחת בוויקיפדיה: בערך שלו. ר’ ויקיפדיה:שימוש הוגן. אין דרך מסודרת להעביר את התמונה מהוויקיפדיה הרוסית. צריך להעלות אותה מחדש (ר’ קישור בצד להעלאת קובץ לשרת). Tzafrir - שיחה 17:48, 12 במאי 2018 (IDT)

טוויטר דובר צה"ל[עריכת קוד מקור]

דפי הטוויטר והפייסבוק של דובר צה"ל בעברית ובאנגלית מכילים המון תמונות שיוכלו לתרום לערכים כאן, אך בדיונים קודמים הבנתי שלא ניתן להעלות תמונות שהועלו לטוויטר של צה"ל באופן גורף ללא בקשת אישור ספציפי בכתב מדו"צ.

דיונים קודמים:

1. דיון מחיקה של תמונה שמצאתי בטוויטר של דו"צ והעלתי

2. הסבר של חנה שלא ניתן להעלות בלי אישור להעלאה לפי הרישיון של ויקיפדיה

עכשיו, בערך 2018 Gaza border protests יש המון תמונות, שכולן העלו עם תבנית {IDF} ו-{cc-zero}.

האם המצב שונה? אפשרי כעת להעלות תמונות מהטוויטר של דו"צ ללא אישור בכתב?

תודה, Doodoo Bo - שיחה 13:23, 16 במאי 2018 (IDT)

נמחקו. Geagea - שיחה 18:26, 16 במאי 2018 (IDT)

העברת קובץ תמונה משרת וויקיפדיה האנגלית לויקישיתוף[עריכת קוד מקור]

שלום! אני מעוניין לשבץ בערך עליו אני עובד בימים אלו את התמונה הבאה. עמוד התמונה בשרת וויקיפדיה האנגלית מציין:

This file is a candidate to be copied to Wikimedia Commons. Any user may perform this transfer; refer to Wikipedia:Moving files to Commons for details. If this file has problems with attribution, copyright, or is otherwise ineligible for Commons, then remove this tag and DO NOT transfer it

חפרתי בכל שרשורי העלאת התמונות, ועדיין לא ברור לי האם תמונה עתיקה זו רשאית "למצוא בית" בויקישיתוף מבלי להפר זכויות יוצרים. בנוסף, גם שכבר החלטתי להתעלם מהספקות הקטנים ולהעלות אותה - לא הצלחתי להבין כיצד עלי להעלות אותה תוך שמירה על פרטי ההעלאה של המשתמש המקורי. אשמח ממש ליד עוזרת! האם יוכל מי מכם, העורכים הוותיקים, לבחון האם ההעברה כשרה ולבצע את העברה אם אכן הכל כהלכה?
תודה רבה! --דונאתל - שיחה 21:58, 21 במאי 2018 (IDT)

דונאתל, על פניו נראה שניתן להעביר לוויקישיתוף. וזאת בתנאי שפורסם (או הוצג לציבור) באיראן בשנת 1933. ההעלאה היא דרך הכלי הזה. Geagea - שיחה 00:39, 22 במאי 2018 (IDT)
המון תודה Geagea! הכלי עבד נהדר, והתמונה שובצה בזכותך בערך. אין כמוך! --דונאתל - שיחה 09:11, 22 במאי 2018 (IDT)

ארכיון המדינה ועוד[עריכת קוד מקור]

 1. כיצד ניתן להשתמש במידע מארכיון המדינה? האם מותר לצטט מפרוטוקול ישיבת ממשלה המופיע שם, וכיצד?
 2. האם מותר לצטט מסקנות ועדה שמינתה הממשלה, שהודפסו ב'ספר קלינגהופר על המשפט הציבורי'?
 3. האם מותר לצטט מסקנות ועדה כנ"ל שמופיעות בצילום מסמכים מארכיון המדינה, כאשר המקור הוא 'אוסף רות גביזון'?

בתודה אגלי טל קהלת - שיחה 19:05, 30 במאי 2018 (IDT)

תמונת מדליה במסגרת שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

רבי עקיבא איגר חי לפני 200 שנה, אין תמונה שלו, רק ציורים. ישנה מדליה עם דיוקנו, האם מותר לשים אותה בערך שלו במסגרת שימוש הוגן? תמונת המדליה ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 00:40, 6 ביוני 2018 (IDT)

מדוע הדיוקן במדליה מציג את דמותו טוב יותר מהאיורים הקיימים בויקישיתוף (בנחלת הכלל!) שכבר בערך? Dovno - שיחה 01:17, 6 ביוני 2018 (IDT)
יש תמונות דיוקן למכביר בערך. אין מקום לתמונת דיוקן בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 08:09, 6 ביוני 2018 (IDT)
אז לא מסיבת תמונת דיוקן, אלא מהסיבה הזו: יש מדליה לפני 100 שנה? זה כתוב בערך, מדוע לא להציג אותה? זה מוסיף המון לחוויית הקורא. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 10:35, 6 ביוני 2018 (IDT)
זה לא עומד בכללי שימוש הוגן. אם יהיה ערך על המדליה ולא יהיה קובץ חופשי בערך, אפשר יהיה להוסיף את הקובץ לאותו ערך. Geagea - שיחה 10:48, 6 ביוני 2018 (IDT)
תודה רבה לך ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 11:34, 6 ביוני 2018 (IDT)
בנוסף למה שנאמר, אפשר גם לנסות (לפחות תאורטית) לצלם את המדליה. אם היא נוצרה לפני 100 שנים, סביר להניח שהיא נמצאת כבר בנחלת הכלל מבחינת זכויות היוצרים (להבדיל מהצילום החדש יותר שלה). Tzafrir - שיחה 09:11, 7 ביוני 2018 (IDT)
Tzafrir, התמונה ניא של מדליה שנוצרה בשנת 1990, כהעתק (רפליקה) של "מדליה שהוכנה לתערוכת '100 שנה לפטירת ר' עקיבא איגר' במוזיאון היהודי בברלין בשנת 1937". Dovno - שיחה 09:47, 7 ביוני 2018 (IDT)

מילים של שיר[עריכת קוד מקור]

שלום רב נתקלת בערך הזה That's How You Write a Song שמכיל את המילים המלאות לשיר, האם אני צודק בהנחה שמדובר בהפרה של זכויות יוצרים? בברכה ובתודה מראש--יום טוב - שיחה 00:52, 10 ביוני 2018 (IDT)

לדעתי ודאי הפרת זכויות יוצרים (אלא אם יגידו אחרת Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים). בינתיים הסרתי את התוכן מהדף. Dovno - שיחה 09:48, 10 ביוני 2018 (IDT)
תודה רבה בברכה--יום טוב - שיחה 13:34, 10 ביוני 2018 (IDT)

אנג'לינה סטיקני הול[עריכת קוד מקור]

הי, אנג'לינה סטיקני הול (אנ') נפטרה בשנת 1892. האם התמונה / ציור שלה שנמצא כאן תחת שימוש חופשי או שימוש הוגן? תודה אמא של גולן - שיחה 13:04, 12 ביוני 2018 (IDT)

תמונה עם קרדיט[עריכת קוד מקור]

קיבלתי תמונה מזמר. התמונה צולמה בביתו והוא ביקש לתת קרדיט לצלמת. מחיפוש שמה לא מדובר בצלמת מקצועית. מחיפוש מקור התמונה נראה שהתמונה מעולם לא פורסמה ברשת. האם במקרה זה עלי להביא אישוא otrs מהזמר, או שנדרש אישור מהצלמת? Nirvadel - שיחה 14:15, 13 ביוני 2018 (IDT)

אם התמונה צולמה עבורו ולפי בקשתו, הזכויות שייכות לו והוא יכול לציין את שם הצלמת בלי שום קשר. אך את אישור האו-טי-אר-אס תוכל לבקש ממנו וזה לא נדרש מהצלמת. מעט מן האורשיחה • ל' בסיוון ה'תשע"ח • 15:47, 13 ביוני 2018 (IDT)
בפעם אחרת התבקשתי על ידי Geagea להביא אישור מהצלם. אני מנסה להבין האם הסיבה היא כי אז התמונה פורסמה באינטרנט ו/או כי בנתוני התמונה הופיע שם הצלם. Nirvadel - שיחה 09:25, 15 ביוני 2018 (IDT)
Nirvadel, אני לא זוכר באיזה מקרה מדובר. אם תקשר לתמונה או מספר כרטיס אוכל להתייחס.
ובאופן כללי. כבר שאלת אותי בעניין בדף שיחתי והשתדלתי לענות לך בצורה מפורטת. לגבי שאלתך, אם הזמין את התצלום מהצלמת (מקצועית או לא זה לא משנה) אזיי זכויות היוצרים הן שלו (לפי החוק הישראלי). ציון הצלמת בקרדיט היא מימוש של הזכות המוסרית. Geagea - שיחה 12:44, 15 ביוני 2018 (IDT)
תודה על תשובתך, יתכן ואני מתחיל להביןNirvadel - שיחה 12:49, 15 ביוני 2018 (IDT)
למשל:
תמונות שלא צולמו בישראל על ידי צלם ישראלי.
תמונות שלא נוצרו לפי הזמנה.
תמונות שאינו תמונות פורטרט ואינן מאירוע פרטי. Geagea - שיחה 12:54, 15 ביוני 2018 (IDT)

שימוש בתמונה מתוך טקס החתימה על הסכם עם ירדן[עריכת קוד מקור]

היי, ברצוני להעלות תמונה שבה מופיע דב קולני, בטקס החתימה על ההסכם לשיתוף פעולה תיירותי עם ירדן. התמונה צולמה ב- 4.4.1995 (קולני היה בעברו היועץ המשפטי של אתר התיירות, והיה אמון על הכנת ההסכם). זהות האיש שצילם את התמונה אינה ידועה. האם לנוכח עובדה זו ולנוכח החשיבות ההיסטורית של התמונה, אפשר להעלות אותה לאתר ויקישיתוף? Shoshil37 - שיחה 21:11, 19 ביוני 2018 (IDT)

לא. ויקישיתוף מיועד רק לתמונות חופשיות. יש להמתין 50 שנה או לבקש אישור מהצלם. דרור - שיחה 20:28, 20 ביוני 2018 (IDT)
תודה דרור. שאלה נוספת - האם אפשר להעלות צילום של קטע עיתונות שבו מספרים על קולני בעיתון "דבר", מהתאריך ה- 22.1.1960? Shoshil37 - שיחה 09:59, 21 ביוני 2018 (IDT)

מועצת הענקים[עריכת קוד מקור]

שלום, יצרתי את הדיאגרמה הזו שדומה לזו שמופיעה בעמ' 8 של המאמר הזה. בדיאגרמה שייצרתי שיניתי את יחידות המידה, תרגמתי את שמות הגלקסיות לשמן המקובל בעברית (על פי שמות הערכים, אם יש כאלה), הוספתי את השמות החסרים ושיניתי את סכמת הצבעים כדי להדגיש את המידע המעניין בעיני. לשם השגת המידע החסר בדיאגרמה המקורית, השתמשתי במידע המופיע בעמודים 16-18 במאמר המקושר. לפי מיטב הבנתי אין זכויות יוצרים על מידע, אבל יש על אופן הצגתו. האם הדיאגרמה שיצרתי דומה מדי לדיאגרמה המקורית ומפרה את זכויות היוצרים עליה? אם כן, האם יש דרך להביא את המידע בצורה גרפית באופן שלא מפר זכויות יוצרים? בברכה, Easy n - שיחה 10:53, 20 ביוני 2018 (IDT)

מתייג את Geagea ואת Deror avi. בברכה, Easy n - שיחה 13:57, 20 ביוני 2018 (IDT)
העתקת את שלהם ותרגמת? מה זה "הדף המקומי - מבט על"? דרור - שיחה 20:32, 20 ביוני 2018 (IDT)
ראה הקבוצה המקומית#סביבת הקבוצה המקומית. לא העתקתי אלא השתמשתי בדיאגרמה המקורית שבמאמר המקושר על מנת ליצור גרסה דומה אבל עם שינויים על מנת שתתאים יותר לערך. הכי פשוט זה להשוות את הדיאגרמה שיצרתי עם הדיאגרמה המקורית שבמאמר. יש הבדלים, אבל הדמיון ברור. בברכה, Easy n - שיחה 22:16, 20 ביוני 2018 (IDT)
Deror avi. Geagea - שיחה 12:59, 24 ביוני 2018 (IDT)
השוואתי. דומה מידי. הדיאגרמה עצמה לא מוגנת (היא מידע). אבל כיתוב כמו תרגום "הדף המקומי - מבט על" בדיוק באותו מקום כבר הופך את זה להעתקה. דרור - שיחה 11:49, 25 ביוני 2018 (IDT)

תמונה מעיתון דבר[עריכת קוד מקור]

ב"ה

עיתון דבר נסגר לפני 20 שנה, האם על תמונות שפורסמו בו לפני 35 שנה יש היום זכויות יוצרים למישהו?

תשובה כללית: כן, אלא אם כן מישהו ויתר על זכויות היוצרים במפורש. השאלה הנכונה היא: מי מחזיק בזכויות היוצרים? Tzafrir - שיחה 05:46, 26 ביוני 2018 (IDT)

לקיחת תמונה מאתר[עריכת קוד מקור]

שלום,

האם מותר להשתמש בתמונות מהאתר הבא ללא בקשת אישור ספציפי: <https://www.bic.org/general/copyright-notice> משתמשת:Renanabg (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמה

Renanabg, לא. ישנן מספר התניות שאינו מתאימות להגדרת רישיון חופשי על פי ויקישיתוף. למשל הגבלה על יצירה נגזרת. Geagea - שיחה 18:07, 26 ביוני 2018 (IDT)

שימוש בטקסט מאתר-טופס הסכמה[עריכת קוד מקור]

עזרה עבור ערך, בערך צפוי להופיע טקסט שמועתק מאתר, בעל הטקסט והאתר מאשר את השימוש בטקסט, על איזה מסמך אני מחתים אותו לשחרור זכויות יוצרים? כדי למנוע הסרה של הדף? --אלעד - שיחה 13:50, 1 ביולי 2018 (IDT)

אלעד, ראה דף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 17:11, 1 ביולי 2018 (IDT)
Geagea מעולה {: תודה --אלעד - שיחה 20:52, 1 ביולי 2018 (IDT)

לכידת תמונת אדם שנפטר מתוך סרט[עריכת קוד מקור]

אני חושב שאני יודע את התשובה, אך מעדיף לשאול ולקבל אישור רשמי: האם מותר להעלות תחת שימוש הוגן תמונת מישהי שנפטרה שנלכדה מתוך סרטון ביוטיוב? כמובן שבמסגרת שימוש הוגן, התמונה תשמש רק בערך על אותה אישה (שכרגע קיים אך נטול כל תמונה). Dovno - שיחה 10:40, 4 ביולי 2018 (IDT)

Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים? Dovno - שיחה 12:43, 10 ביולי 2018 (IDT)
כן. זה נראה לי שימוש הוגן. דרור - שיחה 22:55, 11 ביולי 2018 (IDT)

שימוש בתמונה מויקיפדיה הגרמנית[עריכת קוד מקור]

התמונה "Post-U-Bahn Muenchen 1910.jpg" (קישור לתמונה) משובצת בערך Post-U-Bahn München ואני מעוניין להשתמש בה בערך שאני כותב. קראתי את התיאור של ההרשאות לקובץ ולא ברור לי אם אני יכול לעשות בו שימוש. מחד גיסא המדובר בתמונה שצולמה לפי יותר ממאה שנים ולמיטב ידיעתי לא צריכה להיות עוד כפופה לזכויות יוצרים, אולם מאידך גיסא יש שם הערת אזהרה שאני לא מבין ולא רוצה לפעול בניגוד לנדרש. האם ניתן לשלב את התמונה בויקיפדיה העברית? ואם כן, כיצד? RimerMoshe - שיחה 17:49, 9 ביולי 2018 (IDT)

כן. מה שהם אומרים שם זה שהם לא יודעים מי היוצר, ולכן קשה לספור 70 שנה ממותו, אולם הם מניחים כי כיוון שעברו 100 שנים מהצילום, היוצר מת לפני יותר מ-70 שנה. בישראל אגב - הדין אומר שבמקרה מעין זה, סופרים מצילום התמונה. אין בעיה להשתמש בתמונה. דרור - שיחה 22:58, 11 ביולי 2018 (IDT)
דרור, תודה.RimerMoshe - שיחה 00:28, 12 ביולי 2018 (IDT)

האם מותר למחוק את כל ההיסטוריה של דמות היסטורית וחשובה ביותר בתרבות יוון?[עריכת קוד מקור]

האם מותר למחוק את כל ההיסטוריה של דמות היסטורית וחשובה ביותר בתרבות יוון?

אז אני יענה כאן על השאלה. היום אחותי ערכה את הויקיפדיה על זאוס והרסה את כל הפאקינג היסטוריה של האל! אז כן דבר כזה אסור בהחלט! אתה לא יכול סתם על דעת עצמך לבוא ולמחוק כזה דבר חשוב זאוס זה פאקינג כל תרבות יוון בדמות אחת תחשבו איזה משקל מונח על כתפיים שלו הוא משמר את כל פאקינג תרבות יוון!

טוב שיש פאקינג גרסאות קודמות. ביוון העתיקה לא היה כזה טריק. ראובן מ. - שיחה 02:12, 10 ביולי 2018 (IDT)

צילומי ידיעות ותמונות מתוך עיתונים[עריכת קוד מקור]

כיצד ניתן לבקש רשות לפרסם צילום של ידיעה או תמונה מתוך עיתון כגון: ידיעות, מעריב, דבר. למי צריך לפנות? האם יש מחלקה כזאת העיתון?