ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות-באילו תמונות מותר להשתמש בתוך ויקיפדיה?
מהי תמונה חופשית?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
כיצד ניתן להשתמש בתמונות מוויקיפדיה מחוץ לאתר?


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1967 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1967 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1967 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה


תוכן עניינים

עזרה קטנה עם רישיון לתמונה[עריכת קוד מקור]

מה לא עשיתי בסדר? זו התמונה שהעליתי ושמו לי תבנית שחסר לי איזשהו רישיון ורוצים למחוק לי אותה. אשמח לעזרה. תודה מראש ALPR - שיחה 12:18, 4 ביוני 2017 (IDT)

השאלה הבסיסית: האם צילמת את התמונה בעצמך? Tzafrir - שיחה 12:34, 4 ביוני 2017 (IDT)
כמובן. ALPR - שיחה 14:41, 4 ביוני 2017 (IDT)
הסרתי. Geagea - שיחה 15:19, 4 ביוני 2017 (IDT)

תודה רבה. ALPR - שיחה 16:07, 4 ביוני 2017 (IDT)

לשכת העיתונות הממשלתית[עריכת קוד מקור]

האם חלות זכויות יוצרים על התמונות של לשכת העיתונות הממשלתית? שימוש הוגן? שימוש חופשי? תמיר ~ שיחה ~חברים של כולם בעולם ~ הכל על הכל 19:20, 6 ביוני 2017 (IDT)

אם הם צולמו לפני יותר מ-50 שנה הן חופשיות לשימוש ככל תמונה אחרת. אם לא, הן מוגנות וצריך אישור. עדירל - שיחה 19:27, 6 ביוני 2017 (IDT)
תודה רבה. תמיר ~ שיחה ~חברים של כולם בעולם ~ הכל על הכל 07:53, 7 ביוני 2017 (IDT)

שאלה בנוגע לתמונות של בשמים אצל שאקירה[עריכת קוד מקור]

היי, נתקלתי בבעיה כאשר ניסיתי להעלות לשאקירה את שלושת תמונות הבשמים שלה. הבעיה היא בתמונה, מה עליי לעשות? בשימוש הוגן בהעלאת התמנה, אין אופציה ל-"תמונה של בושם". חשוב לציין שכל שלושת התמונות לקוחות מויקיפדיה האנגלית, ככה שיש מקור תאריך יציאה וכל זה. האם התמונה נחשבת כלוגו או כמשהו אחר? Hello513 - שיחה 12:22, 16 ביוני 2017 (IDT)

לא מדובר רק על לוגו, אלא גם על תמונה שאינה חופשית משיקולי זכויות יוצרים. יש בערך האנגלי תמונה חופשית אחת של אחד הבשמים: מישהו צילם את הבקבוק. Tzafrir - שיחה 18:03, 23 ביוני 2017 (IDT)

תמונות חדשות של המופתי אל-חוסייני בגרמניה[עריכת קוד מקור]

לפני מספר ימים, פירסם עיתון 'הארץ' תמונות חדשות של המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני באדמת גרמניה הנאצית מ-1943, תמונות שנחשפו במכירה פומבית מטעם בית מכירות פומביות "קדם".

האם ניתן להעלות את התמונות האלו לויקישיתוף באיזשהו מסגרת? להלן התמונות:

אסף (Sokuya)שיחה 15:31, 16 ביוני 2017 (IDT)

אני מניח שהתמונות פורסמו לראשונה כאן. מכאן שגם אם היוצר (הצלם) אנונימי (דהינו PD-anon-70-EU) הוא חופשי אחרי 70 שנה מתאריך פרסומו לראשונה. Geagea - שיחה 16:06, 16 ביוני 2017 (IDT)
אז התשובה היא לא. – אסף (Sokuya)שיחה 19:32, 16 ביוני 2017 (IDT)
נכון, לא בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 01:26, 17 ביוני 2017 (IDT)

מחמוד אסגרי ואייאז מארחוני[עריכת קוד מקור]

בערך זה שולבו תמונות שהיו בויקישיתוף, אך הן הוסרו בשל הפרת זכויות יוצרים. ראיתי שבכל זאת, אחת התמונות מופיעה בויקיפדיה שבאנגלית. האם וכיצד ניתן להעלות את התמונה גם לויקיפדיה שבעברית? תודה, יוניון ג'ק - שיחה 09:34, 23 ביוני 2017 (IDT)

כמו באנגלית: ויקיפדיה:שימוש הוגן. Tzafrir - שיחה 18:05, 23 ביוני 2017 (IDT)
כן, אבל איך עושים את זה? יוניון ג'ק - שיחה 18:23, 23 ביוני 2017 (IDT)
יוניון ג'ק תנסה להיעזר בעזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן. בר - שיחה 20:16, 30 ביוני 2017 (IDT)
העלתי את התמונה לשרת, וצירפתי אותה לערך, אבל אני עדיין לא יודע אם עשיתי זאת נכון. תודה, בכל אופן. יוניון ג'ק - שיחה 02:39, 1 ביולי 2017 (IDT)

הוספת סרטון מהופעה[עריכת קוד מקור]

התמונה הזאת לדוגמה, מהווה הפרת זכויות יוצרים?

מותר לצרף סרטונים מהופעות או שמדובר בהפרת זכויות יוצרים? ישנן מגבלות מיוחדות? איסור גורף? אשמח לעזרת המומחים. בר - שיחה 20:15, 30 ביוני 2017 (IDT)

זאת הפרת זכויות יוצרים אם אתה מעלה את הסרטון לאתר כל שהוא. בתחילת כל הצגה, אופרה וכדומה זה נאמר במפורש. שם הם אוסרים גם לצלם תמונה לא רק סרטון. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:36, 1 ביולי 2017 (IDT)
חנה איך זה מסתדר עם העובדה שיש המון תמונות מהופעות (שאינן יח"צ) בוויקיפדיה ואפילו בוויקישיתוף? בר - שיחה 16:48, 1 ביולי 2017 (IDT)
אתה מערבב בין תמונה מהופעה לתמונה מהצגה. איו איסור לתמונות מהופעה, יש איסור לתמונות מהצגה, כי יש שם עיצוב במה ותפאורה וסצנה. בהופעת מוזיקה, זה רק אנשים עומדים על הבמה ומחזיקים כלי נגינה, אין כל דבר ייחודי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:02, 1 ביולי 2017 (IDT)
בשום שלב לא דיברתי על הצגות... נראה שלא הבנו אחד את השנייה. בהיבט של הופעות מוזיקה, מותר להעלות סרטונים? יש מגבלה על אורך הסרטון? או שמותר להעלות תמונות בלבד? בר - שיחה 18:12, 1 ביולי 2017 (IDT)
לא הייתה אי הבנה, הרחבתי לך את הידע. כתבתי לגבי הסרטונים מההופעות ברור לא. צילומים מותר רק מהופעות מוזיקה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:50, 1 ביולי 2017 (IDT)
אוקיי, תודה. בר - שיחה 19:04, 1 ביולי 2017 (IDT)
חנה Hanay סליחה שאני מקשה, אבל מה לגבי אנימציה? בטלפון שלי, אם אני מצלם כמה תמונות סטילס ברצף הוא מחבר אותן באופו אוטומטי לאנימציה (סטייל קבצי gif), מותר להעלות קבצים כאלה (אין בהם צליל), או שגם אלו מוגנים? בר - שיחה 19:40, 7 ביולי 2017 (IDT)
בעבר היה אסור לצלם בהופעות, היום - מאחר שלא כל אחד כמעט יש סמארטפון עם מצלמת וידאו, האיסור הזה בוטל, אם לא דה יורה אז לכל הפחות דה פקטו. כיום ישנם ביוטיוב סרטונים רבים מתוך הופעות, כולל שירים שלמים. האיכות בדרך כלל לא הכי גבוהה והאמנים עצמם, עושה רושם, לא פועלים להסרת הסרטונים האלו. עם זאת, מאחר שבסרטון מושמע שיר המוגן בזכויות יוצרים, אי-אפשר להעלות אותו לוויקיפדיה. לגבי תמונות סטילס - מותר להעלות, ולאמנים עצמם אין שום בעיה שיצלמו אותם בהופעות, להיפך: הם אפילו משתפים פעולה. ‏MathKnight (שיחה) 19:50, 7 ביולי 2017 (IDT)
MathKnight זה שאמנים לא עושים דבר, לא אומר שזה חוקי. בהצגות יש תמיד הודעה לפני תחילת ההצגה שאסור לצלם.
בר, איני יודעת בקשר לאנימציה, גיאה, היה על זה דיון בוויקישיתוף? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:33, 7 ביולי 2017 (IDT)
דיברתי רק על הופעות מוזיקה, לא על הצגות. ולסכם - רוצה לצלם וידאו בהופעת מוזיקה? אתה יכול וסביר להניח שלא יקרה לך כלום. לעומת זאת, אם תעלה את הסרטון לרשת (פייסבוק או יוטיוב) יכולים לעשות לך בעיות. בכל מקרה, אין להעלות סרטוני הופעות לוויקיפדיה. ‏MathKnight (שיחה) 21:51, 7 ביולי 2017 (IDT)
אנימציה בקבצי gif מותר ובלבד שכל חלקי הסטילס הן יצירות שלך. Geagea - שיחה 00:09, 8 ביולי 2017 (IDT)
תודה רבה לכולם. בר - שיחה 13:20, 8 ביולי 2017 (IDT)

צילום רפואי שצלמו אותי[עריכת קוד מקור]

אני תוהה האם זכויות היוצרים על צילום רפואי שצלמו משהו בגופי, הוא שלי או של המרפאה? מה דעתכם? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:34, 1 ביולי 2017 (IDT)

ראי ויקיפדיה:OTRS/פניות/ארכיון 1#צילומי רנטגן. Geagea - שיחה 20:26, 1 ביולי 2017 (IDT)
תודה Geagea, אני רוצה להעלות את התמונה ששלחתי אליך לערך רשתית#קרע/חור ברשתית, אם אני מבינה נכון, אז זה בסדר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:04, 1 ביולי 2017 (IDT)
כן, אפשר להעלות. מה שצריך זה אישור של המצולם בגלל החדירה לפרטיות. Geagea - שיחה 22:23, 1 ביולי 2017 (IDT)

בריכת שרה[עריכת קוד מקור]

שלום, ישנה תמונה שצולמה באזור 1900-1906 של בריכת שרה בחברון. הצלם אינו ידוע וכך גם המקור, אבל התמונה מוצגת בגלויה ישנה, כך שאני סבור שהיא הוצגה בפני הציבור לפני עידן האינטרנט. להלן קישור לתמונה בשתי גרסאות באתר ישראל נגלית לעין

האם ניתן להעלות אותה לויקישיתוף באיזשהו אופן? – אסף (Sokuya)שיחה 20:13, 10 ביולי 2017 (IDT)

כן לפי {{PD-Israel}}
Geagea - שיחה 12:10, 20 ביולי 2017 (IDT)

שימוש בשתי תמונות[עריכת קוד מקור]

שלום רב! ישנן שתי תמונות שאני מעוניין להשתמש בהן: אחת של הרב משה כלפון הכהן בקישור הבא: קובץ:משה כלפון הכהן.jpg כתוב עליה 'קובץ זה נמצא בנחלת הכלל'

והשנייה של בית הכנסת אלגריבא https://commons.wikimedia.org/wiki/File:El_Ghriba.jpg?uselang=he#globalusage כתוב עליה נמצאת ב'שימוש חופשי' האם ניתן להשתמש בהן והאם יש משהו שצריך להוסיף שזה באדיבות וכו' אשמח לתשובה במייל: igabay4@gmail.com

לגבי תמונתו של של הרב משה כלפון. התשובה לא. התמונה נמצאת בשימוש הוגן.
לגבי התמונה השנייה: מותר להשתמש בכפוף למשפט הייחוס "Chapultepec at the English language Wikipedia".‏ Geagea - שיחה 11:56, 20 ביולי 2017 (IDT)
שימוש בכפוף למשפט הייחוס
תודה על התשובה אך מה עלי לעשות בפועל עם ההיתר של 'כפוף למשפט הייחוס' האם עלי לציין מתחת לתמונה משהו.
אשמח להסבר מעשי.
תודה
כן, להוסיף מתחת לתמונה. Geagea - שיחה 13:04, 20 ביולי 2017 (IDT)

תמונה המיועדת לערך ספציפי[עריכת קוד מקור]

ברצוני להעלות תמונה לערך, בעל זכויות היוצרים התיר לי להשתמש בה אבל רק לערך הספציפי הזה (כלומר, הוא לא מעוניין שהתמונה תהייה חופשית ופתוחה לכולם, אלא בעצם מעוניין שהתמונה תופיע תחת תנאי רשיון לשימוש הוגן). מה מונע ממני להעלות אותה לשימוש הוגן? Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 13:49, 22 ביולי 2017 (IDT)

הכללים של קרן ויקימדיה שהחליטה שהוויקיפדיה הוא אתר של תוכן חופשי, זאת החלטה אידיאולוגית, אותו צלם יכול להחליט שהוא לא מעוניין שהתמונה תופיע בוויקיפדיה ברישיון {{Cc-by-sa-4.0}}, זה בסדר, אבל התמונה שלו לא תופיע בוויקיפדיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 14:07, 22 ביולי 2017 (IDT)
הצלם הנ"ל הוא לא ויקיפד. מה ההבדל בינו לבין צלמים אחרים שתמונותיהם מופיעות בוויקיפדיה בשימוש הוגן? מהם אפילו לא מבקשים רשות. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 14:18, 22 ביולי 2017 (IDT)

מכיוון שחנה Hanay בחרה להתנשא עלי בדף השיחה שלי ולא קיבלתי תשובה מניחה את הדעת, אבהיר כאן את שאלתי ואצפה לתשובות מאחרים.

מדובר בקובץ:Maccabiah final.jpg שהועלה על ידי לשרת. הצלם אינו מעוניין להעלות אותה ברשיון חופשי. אין לו בעייה עם שימוש הוגן בערך הרלוונטי, אבל לזה ממילא איננו זקוקים לרשותו.

קראתי את הכללים לשימוש הוגן והתמונה עומדת בכולם. אין תמונה חופשית חלופית, התמונה נותנת מידע משמעותי לערך (המחשה לפרק שלם בו שכולל אירוע היסטורי), היא יצאה לאור בעמוד הפייסבוק של הצלם, נעשה בה שימוש בערך אחד בלבד, והרשיון כולל את כל הפרטים. מבקש הסבר מדוע אי אפשר להשתמש בה בשימוש הוגן, ומה ההבדל בינה לבין תמונה מכל מקור אחר כשאין תחליף חופשי. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 19:08, 22 ביולי 2017 (IDT)

אין שום הצדקה לשימוש הוגן. יש תמונות למכביר בוויקישיתוף - Category:Ice hockey. דינה של תמונה זו להימחק. Geagea - שיחה 19:34, 22 ביולי 2017 (IDT)
אז צר לי, לא הבנת על מה התמונה. מדובר בגמר ההוקי קרח במכביה, שבמקרה הוא גם משחק היסטורי (משחק ההוקי הכי נצפה על אדמת ישראל) והיא מיועדת לפרק הספציפי על הוקי במכביה. תמונות חופשיות של הוקי קרח יש למכביר, תמונות חופשיות של הוקי קרח מהמכביה וספציפית מהמשחק ההיסטורי הזה - אין. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 19:49, 22 ביולי 2017 (IDT)
"ניתן להשתמש בקובץ זה בערך הוקי קרח בלבד." כך כתוב. בערך הנדון יש תמונות למכביר ויש נוספות גם בוויקישיתוף. לפי הפרשנות שלך כל תמונה יכולה להיות באיזושהי ערך שהרי נקודת זמן ספציפית במיקום ספציפי ייחודית לכל תמונה. יש להשתמש במשורה ברישיון שימוש הוגן. ליוצר התמונה יש זכויות ויש לכבד אותן.Geagea - שיחה 20:57, 22 ביולי 2017 (IDT)
לפי הפרשנות שלי התמונה הנ"ל מעשירה פרק מסויים בערך, שהיא קשורה אליו קשר ישיר, וממחישה אותו בצורה שאף תמונה חופשית לא יכולה להוות לה תחליף, כי אין תמונה חופשית לנושא הפרק. אין טעם לשים תמונה חופשית ממשחק הוקי בליגת ה-NHL או באליפות העולם בפרק שמדבר על הוקי במכביה. הכלל אומר "לא ניתן להשיג או ליצור תמונה חופשית זהה או דומה שתספק במידה מספקת אותו המידע", אף תמונה חופשית לא מספקת את אותו המידע.
לפי הפרשנות שלי מדובר גם על אירוע היסטורי בהקשר של הערך כולו, ושל הפרק הספציפי הזה בפרט.
שני הנימוקים האלה מגובים בכללי השימוש ההוגן של תמונות בויקיפדיה.
וזה עוד לפני שנכנסתי לנושא הסכמתו של הצלם לשימוש בתמונה בערך הזה... אבל לפי כללי השימוש ההוגן אפילו את זה אנחנו לא חייבים. אני הלכתי פה מעבר. אני עומד בכל כללי השימוש ההוגן ומעבר לכך. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 21:06, 22 ביולי 2017 (IDT)

איזו חוצפה וגסות רוח, הסברתי לך בצורה ברורה בדף שיחתך והפניתי אותך לדף ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן , בחרת לא לקרוא את ההסברים שהפניתי אותך אליהם, ורק להטריח אותי שוב ושוב בשאלות שההסבר להם נמצא בדף, אמרתי לך שתפנה לכאן. ואתה עוד מתלונן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 22:46, 22 ביולי 2017 (IDT)

תקראי שוב את מה שכתבת בדף השיחה שלי ותאמרי לי אם זו לא התנשאות מארץ ההתנשאויות. גם האחרים מוזמנים לקרוא.
לעניין עצמו - נתת לי הסבר שלא עונה למה שכתוב בכללים, הראיתי גם שם וגם כאן שאני עומד בכל חמשת הכללים שמפורטים בויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן אחד לאחד ומעבר לזה. הצלם הוא לא ויקיפד ולא חייב דבר לויקיפדיה, אבל בכללי השימוש ההוגן לשימוש בתמונתו אני עומד והראיתי את זה כלל אחרי כלל. בנוסף הדגשתי גם את הערך ההיסטורי של התמונה ושל האירוע שהיא מתעדת, וגם זה לפי כללי השימוש ההוגן. את מוזמנת לענות לעניין, כלל אחרי כלל מחמשת הכללים תראי לי איפה אני לא עומד בכללי השימוש ההוגן. אבל אם זה טורח בשבילך חלילה לי מלהטריח אותך. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 22:55, 22 ביולי 2017 (IDT)
מחקתי את הקובץ. כללי שימוש הוגן נקבעו בחוק (גם בישראל וגם באה"ב). דף ההסברים בווקיפדיה הוא רק דף עזרה.
כאשר נכתב בכללים ש"מדובר בתמונה היסטורית רבת משמעות של אדם מפורסם, עצם מפורסם או אירוע מפורסם" הכוונה היא שהערך עוסק באותו אדם, עצם או אירוע (לא פיסקה בערך ולא משפט בערך). זה לא עומד בכלל הזה.
הוספת תמונה בשימוש הוגן לערך היא בהכרח פגיעה בזכויות היוצרים ויש לעשות בה שימוש מינימלי ככל האפשר. התמונה היא לא ממחישה דבר שתמונה אחרת שכבר קיימת בערך ממחישה - תמונה של משחק הוקי וצופים.
הסכמתו של יוצר הקובץ היא בעצם חוסר הסכמה לשימוש כתמונה חופשית. כל הסכמה אחרת היא חסרת משמעות מבחינת ויקימדיה.
כשאתה מגיע לדף זה ומבקש הסבר אז מנסים להסביר לך. לומר למי שעוזר לך שהוא מתנשא זו אמירה לא ראויה. Geagea - שיחה 01:15, 23 ביולי 2017 (IDT)
מה שאתה אומר נסתר על ידי כלל מספר 2 של כללי השימוש ההוגן מדבר על תמונה שממחישה "נקודות מסויימות בערך", לא על הערך עצמו.
התמונה כאמור היא של אירוע היסטורי בהקשר של הערך - המשחק הכי נצפה אי פעם בישראל. אתה יכול להכיר בזה או לא להכיר בזה, זו עובדה. לפטור את זה כ"סתם תומנה של משחק הוקי וצופים" לא מראה יותר מאשר חוסר ידע בנושא הערך ונושא הפרק הספציפי.
מה שחנה כתבה בדף השיחה שלי, אחרי שמצאתי את הסבריה לא מספקים ושאלתי עוד שאלות, אינו הסבר, ונוסח דבריה הוא בדיוק מה שאמרתי. אתה מוזמן לקרוא בעצמך.
ואני באמת מצטער שביקשתי את הסכמתו של הצלם, זו הייתה טעות. זה בכלל לא נחוץ בתמונה בשימוש הוגן ולהבא לא אעשה זאת. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 01:49, 23 ביולי 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

משתמש Tdunsky, העלה תמונה נוספת, למרות ההסברים הרבים שניתנו לו, את קובץ:Maccabiah Ice Hockey Final היום ה- 23 ביולי ב-1:31 באותה מתכונת, שלא לפי כללי שימוש הוגן. הקובץ נמחק מידית. מצער לראות איך עורך בוויקיפדיה פועל בהתרסה במיזם הבנוי על שיתוף פעולה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:35, 23 ביולי 2017 (IDT)

את צודקת שמדובר במיזם שיתופי של קהילה שיתופית הבנוי על שיתוף פעולה. לכן לא אעלה עוד תמונות בנושא הזה בטרם יתברר העניין.
זה לא אומר שאני מניח לעניין, כי בקהילה שיתופית אין מקום גם לשרירותיות. הסברתם, את ומשתמש:Geagea, והסברתי גם אני באופן מפורט ומנומק למה אני לא מקבל את הסבריכם, ודאי לגבי התמונה השנייה. אני הבאתי מובאות מפורשות מויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן, והראיתי כלל אחרי כלל מהכללים שרשומים בו, למה התמונה לדעתי כן עומדת במבחן השימוש ההוגן. בנוסף עמדתי על הערך ההיסטורי של המשחק שמונצח בתמונה כמשחק הנצפה ביור אי פעם בישראל, שלפי הכללים מחזק את טענתי, כי התמונה של המשחק עם הקהל ממחישה בדיוק את זה.
אתם לעומת זאת הבאתם פרשנויות וקביעות שרירותיות שאפשר לסכם ב"ככה זה וזהו". משתמש:Geagea התכחש לערך ההסטורי של המשחק והתמונה שמנציחה אותו, כי "זה סתם משחק עם קהל", זו קביעה שרירותית שיכולה לפסול כמעט כל תמונה של אירוע היסטורי. זו לא דרך של קהילה שיתופית. הבאתי מובאות מפורשות מדף הכללים, הביאו גם אתם מובאות מפורשות שסותרות את הכללים שכתובים שחור על גבי מסך באותו דף. אם אתם טוענים שזה החוק בישראל, הביאו את לשון החוק. אם אתם טוענים שהכללים המפורשים בדף הכללים הם מוטעים, הראו לי את המובאות הסותרות אותם (ושנו את דף הכללים).
זו קהילה שיתופית כפי שאמרת בצדק. בדף השיחה שלי איימת עלי בכלים העומדים לרשותך כמפעילת מערכת. זו כמובן זכותך בתוקף המעמד שיש לך בויקיפדיה. אבל גם לי כעורך פשוט יש כלים, ואני מבקש להשתמש בהם כדי לברר את העניין.
לכן אני מבקש לקחת אותך ואת Geagea לבוררות בנושא. אנחנו יכולים להשתמש באחד משני הבוררים הרשומים בויקיפדיה:בוררות. לחילופין אין לי בעייה להשתמש גם בשירותיו של משתמש:Deror avi, שהבנתי שהוא עורך דין שמשמש כאן מעין אורים ותומים בנושא. אם הוא יפסול את טענותי אחרי שאשטח אותן בפניו בצורה מסודרת ומנומקת כפי שעשיתי גם בפניכם, ויראה לי במובאות היכן אני טועה - כי אתם לא הראיתם, מעבר לפרשנות - אקבל את דעתו ולא תהייה לי עוד שום טענה. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 08:16, 23 ביולי 2017 (IDT)
לא קראתי את כל התגובה הארוכה הזאת, אבל ראיתי את המילה בוררות. אתה מוזמן להתלונן עלי אצל דרור לין, אני מתייגת עוד מספר עורכים שעוסקים בתמונות, ערן, מוטי ובריאן וכן יונה בנדלאק, אולי הם יצליחו להסביר לך מה שמסתבר שגיאה ואני נכשלנו.
אם אתה רוצה שאקרא תגובות שלך בתשומת לב, עליך לקצר אותן מאד. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:31, 24 ביולי 2017 (IDT)
Tdunsky בוקר טוב. יש לך רכב אספנות היסטורי. הוא היחיד בארץ והוא "מה זה נראה טוב". לא ניתן להשיג עוד אחד, ואני ממש צריך אותו ספציפית. ברשותך, לקחתי אותו לסיבוב ברחבי ישראל ב"שימוש הוגן". --Assayas - שיחה 07:33, 24 ביולי 2017 (IDT)
Tdunsky אם מדובר על משחק היסטורי ובעל ערך היסטורי, אתה מוזמן לכתוב ערך ואז לתמונה בשימוש הוגן יהיה ערך שבו יהיה לה מקום. אישית אני מטיל ספק בכל מה שנכתב יומיים אחרי שאירוע מתקיים שהוא בעל מימד היסטורי. מההסבר שלך הממד ההיסטורי הוא בכמות הצופים למשחק הוקי קרח בישראל, השימוש בכמות הצופים כקריטריון לחשיבות המשחק היא לא המצאה של גיאה, וזה אפילו לא שמדובר על כמות היסטורית במשחקי המכביה או באולם שהבו המשחק נערך או בענף ספורט לא מקצועי בישראל (למיטב זכרוני למשחק של נבחרת ישראל ברוגבי או בפוטבול היו יותר צופים, אבל אולי אני טועה). מה שאומר שהמימד ההיסטורי הזה יכול להסתיים בתוך זמן קצר ואז למשחק הזה לא יהיה שום מימד היסטורי (זו גם הסיבה שלדעתי למשחק אין מקום כערך עצמאי בויקיפדיה). בנוגע לשימוש הוגן, דפי ויקיפדיה הם דפי עזרה ולא מסמכים משפטיים, המסמכים המשפטיים בנוגע לרישיונות ויקיפדיה נמצאים באתר מטא ולקרן ויקימדיה יש עורכי דין שמבינים בנושא. אתה מוזמן לפנות אליהם לקבלת חוות דעת ואני בטוח שאם אחד מהם יסכים למה שאתה אומר, לא יהיה כאן מישהו שיתנגד. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:58, 24 ביולי 2017 (IDT)
מסכים עם קודמי. התמונה לא מספקת מידע שלא ניתן להשיג מתמונות אחרות, מדובר בפרסום ראשוני של היצירה, אין פה שום ייחוד היסטורי משמעותי וכו'. אני מציע להניח לעניין, ולהשקיע מאמץ בדברים פוריים יותר. בריאן - שיחה 10:13, 24 ביולי 2017 (IDT)

צילום והקלטה מזרקה מזמרת ציבורית[עריכת קוד מקור]

שלום,

צילמתי מזרקה מוזיקלית ציבורית המזמרת שירים מפורסמים. לפי הבנתי אין צורך באישור כאשר היצירה מוצגת לציבור, ובלבד שיצירה זו מוצגת דרך קבע באופן ציבורי. אני מעוניין בהעלאה ליוטיוב/פייסבוק ל-ערוץ/דף מסחרי. האם יש פגיעה בזכויות יוצרים במוזיקה?

א. איפה צילמת? ב. באילו יצירות מדובר (יכול להיות שזכויות היוצרים בגינן כבר פגו)? Geagea - שיחה 04:57, 29 ביולי 2017 (IDT)

צילמתי בפארק ים אשדוד - קיימת שם מזרקה מוזיקלית שמנגנת בין היתר מוזיקה קלאסית. כרגע רק העליתי באופן פרטי (private) לערוץ שלי ללא יכולת צפייה על מנת שאוכל תחילה לערוך את הסרטון ולאחר מכן לפרסם באופן ציבורי. כרגע יוטיוב מציג לי לכאורה שני תביעות:

תובע ראשון UMG בשם: Mercury -

עבור השיר: : Medley: Carnaval De Venise - André Rieu & His Johann Strauss Orchestra

תובע שני [Merlin] IDLA Distribution NaxosofAmerica בשם: The Children's Group

עבור השיר: Las cuatro estaciones: Concierto para violín, Op. 8, No. 2, Rv 315: "Verano" Presto - Classical Kids

האם ניתן לראות את המזרקה והמוזיקה כיצירה אחת ה מוצגת דרך קבע באופן ציבורי למרות שמתנגנת ממנו מוזיקה עם זכויות יוצרים? נ.ב לדעתי קיים אלגוריתם אוטומטי של יוטיוב המזהה את השירים הבעייתיים (הרי עדיין לא פרסמתי לציבור את השירים).

האמת היא שאין לי ידע מספק בכדי לענות לך על השאלה. אני עצמי לא משפטן או עורך דין. מצד אחד פסל (או יצירה) במרחב הציבורי צריך להיות מוצג בתצוגה של קבע כדי שחופש הפנורמה יחול. הפסל עצמו פיזית הוא מן הסתם בתצוגה של קבע. האם המוזיקה היא מוזיקה של יצירות קבועות שחוזרת על עצמה (ולפיכך בתצוגה של קבע)? לא בטוח. מצד שני גם אם מדובר ביצירות קבועות שחוזרות על עצמן אני לא בטוח שזה תופס. משתמש:Deror avi בוודאי ידע לענות טוב ממני. העליתי את השאלה גם בוויקישיתוף. Geagea - שיחה 11:39, 30 ביולי 2017 (IDT)
אין חופש פנורמה לקטעי מוזיקה. החוק קובע במפורש שיצירה המושמעת במקום ציבורי מוגנת. סעיף 22 לחוק קובע כי השמעה של מוזיקה במקום ציבורי אינה "שימוש אגבי" ולכן אינה "שימוש הוגן". כמו כן על פי חוות דעת משפטית שהעמותה קיבלה בעבר, מוזיקה אינה יכולה להיחשב כ"אמנות שימושית" ולכן ההערה לגבי "דרך קבע במקום ציבורי" לא רלוונטית למוזיקה. דרור - שיחה 00:57, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

שימוש בתמונת כריכת ספר מויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור]

כתבתי ערך בעברית על ספר (תחנת זברה אינה עונה (ספר)) ואין ברשותי תמונת כריכה. מצד שני לערך זה יש מקבילה אנגלית (אנ') עם תמונה שהייתי רוצה להשתמש בה. 1. האם ניתן (נראה שהיא בשימוש הוגן) ? 2. לא ברור לי איך מציבים אותה בערך שלי. תודה Danny Gershoni - שיחה 16:52, 29 ביולי 2017 (IDT)

כל עוד אתה משתמש בתמונה בערך הזה בלבד, מותר לך להוריד אותה משם למחשב שלך, ולהעלות מחדש לוויקיפדיה העברית, לא לוויקישיתוף. בתור רישיון עליך לציין {{עטיפת ספר|<כאן שם הערך בעברית>}}. לפרטים ראה וק:שימוש הוגן. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:03, 30 ביולי 2017 (IDT)
אין צורך, העליתי את עטיפת הספר בעברית מאתר סימניה ראה כאן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 02:27, 30 ביולי 2017 (IDT)
יש גם את זה. חזרתישיחה 07:24, 30 ביולי 2017 (IDT)

.שליחת סריקה של עיתון למייל[עריכת קוד מקור]

יש לי חבר שגר באוסטרליה, הוא ביקש ממני לסרוק לו כל יום את העיתון מעריב ולשלוח לו במייל. האם זה מותר או אסור? ואם זה מותר האם לחבר או לי מותר לשלוח את זה לעוד חברים?

סליחה, אבל הדף הזה מיועד לצורכי עריכה בוויקיפדיה. זה לא המקום לייעוץ משפטי כללי.--נדב - שיחה 16:37, 1 באוגוסט 2017 (IDT)

שימוש בצלמית של אייפון[עריכת קוד מקור]

האם העלאת תמונה אחת של צלמית במכשירי אייפון נחשבת שימוש הוגן?--נדב - שיחה 11:46, 1 באוגוסט 2017 (IDT)

העלאת תמונת אילוסטרציה שנמצאת בכתבת הסבר באתר פרסי הנובל[עריכת קוד מקור]

שלום, לשם ערך על דייוויד וינלנד אני רוצה לקחת תמונה של אילוסטרציה לשיטת המחקר שלו שנמצאת בהסבר על המחקר שהביא לזכיה באתר פרסי הנובל http://www.nobelprize.org האם מותר לי להשתמש בה ?

האם מותר ללכוד תמונה מסרט והבמאי חי האם מותר להתקשר לבמאי ולבקש את אישרו[עריכת קוד מקור]

האם מותר ללכוד תמונה מסרט והבמאי חי האם מותר להתקשר לבמאי ולבקש את אישרו {נהו190 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

יש לי גם שאלה בנושא: פה הוחלט שצילום מסך שאינו חלק מהותי מהיצירה אינו מפר זכויות יוצרים. אם כן, למה צריך להרוג את הבמאי ועוד לחכות 70 שנה? בנוסף, מה לגבי צילום מסך ממהדורת חדשות? בר 👻 שיחה 23:12, 8 באוגוסט 2017 (IDT)
נהו190. התשובה היא כן.
בר, פסק הדין (בקישור שמור) מתייחס לשימוש בפריים בשימוש הוגן. סעיף 19 לחוק זכויות היוצרים הוא הסעיף המדבר על שימוש הוגן. Geagea - שיחה 05:53, 9 באוגוסט 2017 (IDT)
Geagea אם כך מותר להעלות בשימוש הוגן צילום מסך לאישיות שאין לה תמונה בערך? בר 👻 שיחה 02:01, 10 באוגוסט 2017 (IDT)
כן, במגבלות שימוש הוגן. Geagea - שיחה 02:05, 10 באוגוסט 2017 (IDT)
לא מדובר בתמונה של בן אדם חי, אלא של חתיכת מתכת עם פלסטיק לא חיה, לכן אין יותר הגבלה של אסור תמונות של אנשים חיים בשימוש הוגן? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:40, 11 באוגוסט 2017 (IDT)
IKhitron, לא הבנתי למה אתה מתכוון. Geagea - שיחה 01:52, 11 באוגוסט 2017 (IDT)
הצבעתי לך על בעיה אפשרית בניסוח שיכולה לעזור לאנשי זדון להתעלם מכללי שימוש הוגן. אחד הכללים גורס שאסור לשים תמונה של אנשים חיים. לא בטוח שהניסוח כמו שהוא מתייחס גם לתמונות של עצמים שמציגים אנשים חיים - מסך טלוויזיה לצורך העניין. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:57, 11 באוגוסט 2017 (IDT)
למיטב ידיעתי איסור על תמונת אדם חי בשימוש הוגן עם מגבלה שהטילה קרן ויקימדיה כדי לעודד יצירת תמונות חופשיות של אנשים חיים, ולא מגבלה של חוק השימוש ההוגן. ‏MathKnight (שיחה) 22:22, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

הפרת זכויות יוצרים – פייסבוק של משטרת ישראל[עריכת קוד מקור]

הבנתי שמותר להשתמש בתמונות מהפייסבוק של משטרת ישראל, אבל סימנו לי על תמונה שהעלתי שהיא מפרה זכויות יוצרים ומועמדת למחיקה, אשמח לעזרה. ‏Doodoo Bo (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

מתייג את משתמש:Geagea, מפעיל בוויקישיתוף, ואת מתנדבי OTRS. ‏MathKnight (שיחה) 19:38, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
טופל. Geagea - שיחה 21:30, 20 באוגוסט 2017 (IDT)

היי, איפה פורסם אודות השימוש החופשי בתמונות מפייסבוק משטרת ישראל? זה תקף לכל התמונות בדף מתאריך מסויים? יש הנחיות מיוחדות לשימוש בתמונה מעבר לקישור למקור? ALPR - שיחה 01:07, 23 באוגוסט 2017 (IDT)

מצטרף לשאלה. בר 👻 שיחה 01:08, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
תמונות מחשבון הפייסבוק של משטרת ישראל חופשיות ברישיון CC BY-SA 3.0 כפי שמופיע למשל בקובץ שצויין לעיל. האישור מצוי במערכת OTRS. יש בוויקישיתוף תבנית רישיון ייעודית - {{IsraeliPoliceFacebook}}. הנחיות מיוחדות זה להקפיד לתת קישור לדף התמונה ולשים לב שלא מדובר באיזו תמונה פרטית שהשתרבבה לתמונות הללו. Geagea - שיחה 01:27, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
תודה. אז בהתאם, הרגע הוספתי את התמונה הזאת. מקווה שזה יהיה צוהר להשיג ולהנגיש תמונות עדכניות וחופשיות של אישים ואירועים רבים. ממליץ להוסיף בדף "ויקיפדיה:מקורות לתמונות" כולל ההסבר, כדי שלא ירד לתהומות הארכיון וישכח.ALPR - שיחה 01:34, 23 באוגוסט 2017 (IDT)

קפיצת הדרך[עריכת קוד מקור]

האם הציטוט של שייקספיר המופיע בערך קפיצת הדרך שהוסיף אלמוני בסדר או שצריך להסיר כי הוא תרגום מ-2017 ? בברכה אמא של גולן - שיחה 10:40, 27 באוגוסט 2017 (IDT)

אמא של גולן, מדובר על ציטוט קצר יחסית מתוך מחזה שלם, ולכן מדובר עדיין על שימוש הוגן ואין כאן בעיה. למרות זאת, אם יש אפשרות לצטט מתוך תרגום שפגו זכויות היוצרים שלו והוא קריא לצורך הערך, אני מניח שזה עדיף. Tzafrir - שיחה 22:06, 27 באוגוסט 2017 (IDT)

זכיות יוצרים[עריכת קוד מקור]

מכון המקדש מחק לאחרונה תמונה מהערך הנ"ל שזכיות היוצרים שלה בבעלותו, האם אכן הופרו הזכיות יוצרים בתמונה זו. בן-ימין - שיחה 15:58, 30 באוגוסט 2017 (IDT)

בדיוק הרגע פגשתי כאן עוד מחיקה כזו. הפעם הם פתחו חשבון משתמש - משתמש:מכון המקדש. אנא בדקו את העניין, אם הם צודקים - יש למחוק את התמונות גם מוויקישיתוף, כמובן. קובץ על ידשיחההצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 18:53, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
התמונה הזאת הועברה לוויקישיתוף מהוויקיפדיה האיטלקית הם קיבלו הסבר מה עליהם לעשות, הסרה מהערך לא תפתור להם את הבעיה, אם הם צודקים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:30, 30 באוגוסט 2017 (IDT)

תצלום ישן מגרמניה שפורסם לאחרונה בספר[עריכת קוד מקור]

שלום רב,
אני כותב כרגע ערך על קצין נאצי יהודי למחצה שעמד בראש מבצע להצלת האדמו"ר של חב"ד. הערך מתבסס על ספר שיצא לאור ב-2016. בספר מופיע תצלום מ-1916. העם אני רשאי להעתיק ולהעלות אותו?
(מצוין שהתצלום שייך לאוסף של מחבר הספר).
תודה, Amikamraz - שיחה 11:45, 1 בספטמבר 2017 (IDT)

האם יש גורם בארץ או בגרמניה או במקום אחר בעולם שאפשר להפנות אליו את השאלה? Amikamraz - שיחה 01:58, 4 בספטמבר 2017 (IDT)

קישור לאתר המוגן בזכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

האם הכללה בדף ויקיפדיה של קישור לאתר הכולל תמונות מוגנות בזכויות יוצרים, נחשבת הפרה שלהן לאור העובדה שבאתר יש הודעה מפורשת שזכויות היוצרים רשומות בספריית הקונגרס?--נדב - שיחה 16:14, 3 בספטמבר 2017 (IDT)

אני מעוניין להשתמש בתמונות מאתר ויקיפדיה לאתר שלי.[עריכת קוד מקור]

האם מותר לי להוריד תמונה מויקיפדיה לשימוש מסחרי באתר הפרטי שלי? מה התנאים שאני יכול לעשות בתמונות שימוש באתר מסחרי? התמונות שאני רוצה להשתמש הן של חרקים. אשמח לתשובה, תודה מראש. Yairmeir (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

כמעט בטוח שכן: זה מותר ולגיטימי כל עוד שומרים על כמה כללים בסיסיים. יש מיעוט קטן מהתמונות בוויקיפדיה שאינן חופשיות ומסופקות בתנאי שימוש הוגן שונים. סביר להניח שתמונות של חרקים יהיו חופשיות, אבל בכל זאת שווה לבדוק. ר' ויקיפדיה:באילו תמונות מותר לי להשתמש? איך לבדוק מהו הרישיון והסבר נוסף לגבי מה שאתה נדרש לעשות בויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש בתמונה. וכמובן שנשמח אם תעלה תמונות חופשיות מעניינות משלך לאתר ויקישיתוף. Tzafrir - שיחה 08:39, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

נתן חבקין וציונות צמחונית[עריכת קוד מקור]

היום ראינו, בני עופר ואני, במוזיאון ארץ ישראל מוצג מעניין, וצילמנו אותו. מדובר בשער הגליון השני של "עיתון הציונות הצמחונית" שהוציא נתן חבקין, ובו מסופר על תוכנית להעניק ל-95 יהודים צמחונים חלקות קרקע, בשטח בן 120 דונם שהותיר אחריו הנדבן חיים ולירו בשכונת גבעת שאול בירושלים. התוכנית מוזכרת בערך של נתן חבקין, אבל נראה לי שתמונת העיתון, על הפסקה המופיעה שם באספרנטו, התחום השני החביב על חבקין אחרי הצמחונות, יכולה להוסיף לערך שלו ואף לערך צמחונות. שאלתי היא, האם אפשר להעלות לוויקיפדיה תמונה שצילם עופר במוז"א, של עיתון משנת 1934, כאשר תמונתו של חבקין מופיעה כבר בערך שלו? האם יהיה זה בחזקת שימוש הוגן או שימוש מותר? המוזיאון מתיר צילום שלא למטרות מסחריות - איפה עומדת הוויקיפדיה מבחינה זו? תודה מראש, שלומית קדם - שיחה 19:12, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

אם התמונה היא משנת 1934 ולא עברה עיבוד מחודש, הרי שזכויות היוצרים עליה פגו. האם מה שהוצג שם היה גליון העיתון עצמו? תמונה של שער הגליון? Tzafrir - שיחה 21:06, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
כן, Tzafrir, המוצג היה שער העיתון עצמו, אני חושבת, לא תמונה שלו. אגב, לתיקון מה שכתבתי, אני חושבת שלא תמונתו של חבקין הופיעה שם אלא זו של חיים ולירו, אבל גם תמונתו של ולירו מופיעה כבר בערך שלו. אבקש מעופר להעלות את התמונה לדף השיחה שלי, ואודה לך אם תוכל להעביר אותה משם לוויקישיתוף ולערכים הרלוונטיים - צמחונות, חיים ולירו ונתן חבקין. תודה ושנה טובה, שלומית קדם - שיחה 16:29, 16 בספטמבר 2017 (IDT)
Tzafrir, הנה התמונה האמורה, שעופר העלה כקובץ לדף השיחה שלי. אני מקווה שתוכל להעלות אותה לשיתוף ולערכים הרלוונטיים (העברה מדף שיחתי): "העליתי את הקובץ, כאן: Zionism and Vegetarianism cover page.jpeg. צריך לבקש ממישהו שמבין בעניין לבדוק את הרישיון שבחרתי. עופר קדם - שיחה 20:07, 23 בספטמבר 2017 (IDT)" תודה, שלומית קדם - שיחה 20:31, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
למיטב הבנתי אפשר להעלות רק את התמונה מתוך הגיליון. כלומר: לחתוך משם רק את התמונה ולהעלות אותה. את התמונה אפשר להעלות אז עם תבנית {{PD-Israel}} לוויקישיתוף. סביר להניח שעל הגיליון עצמו יש עדיין זכויות יוצרים (מיהו בעלי זכויות היוצרים? מתי הוא נפטר? האם לפני יותר מ־70 שנים (1946)? או שאולי זה משהו שונה?) אבל לא על התמונה שבו. Tzafrir - שיחה 22:43, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
התמונה לבדה היא בנחלת הכלל. זכויות היוצרים על תמונת העיתון הם של העורך נתן בן ציון חבקין (1874-1957) ויש גם זכויות יוצרים לאדריכל ששרטט את אדמת ואלירו. Geagea - שיחה 23:18, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
תודה לשניכם, אם כי המידע שנתתם כאן מרגיז ומתסכל. האם החוק היבש אומר, שרק בעוד 10 שנים אפשר יהיה להעלות לוויקיפדיה את תמונת העיתון (ואין לי מושג מתי מת האדריכל...)? ואיך זה, שהעיתון עצמו מתנוסס ברמה במוזיאון לעיני כלל הציבור ואנחנו איננו יכולים להעלות כאן את תמונתו לאותה מטרה ממש? אינני יכולה להעלות בדעתי איזה שהוא שימוש מסחרי שיעשה מישהו בתמונת העיתון, אבל היא הייתה מעשירה את הערך ומוסיפה לו עניין, לתועלת הקוראים. איך ייתכן שזה אסור? אוף! כעס שלומית קדם - שיחה 21:03, 24 בספטמבר 2017 (IDT)
אולי אם מספיק אנשים יתרגזו ישנו את החוק. אורך ההגנה שהחוק נותן על זכויות יוצרים הוא מיותר ומזיק, גם ליוצרים עצמם. הרי גם נתן חבקין היה שמח, מן הסתם, שרעיונותיו מופצים ולא שהם ישארו קבורים בארכיונים. עדירל - שיחה 22:28, 24 בספטמבר 2017 (IDT)
פניתי אל שירי חבקין, נינתו של נתן חבקין (בתה של דרורה חבקין) ושאלתי, אם הזכויות בבעלותה ואם כן, אם תרשה לנו להשתמש בתמונת העיתון. נקווה לתשובה חיובית. לגבי האדריכל אינני יכולה לעשות דבר, אבל אם העיתון והמוזיאון לא נתנו לו קרדיט, מה יש לנו לדאוג אחרי 83 שנים?שלומית קדם - שיחה 22:54, 24 בספטמבר 2017 (IDT)
Geagea וTzafrir, קיבלתי תשובה משירי חבקין שהפנתה את בקשתי אל אחיה, אריאל נשרי, והוא שלח לי את רשותו להשתמש בחומר האמור, כמי שמטפל בזכויות היוצרים מטעם המשפחה. להלן הודעות המייל של של אריאל נשרי ושל שירי חבקין:

היי, אני מתאר לעצמי שהזכויות מתחלקות בין היורשים של נתן בן ציון. לא נשארו לו ילדים בחיים אבל כן יש לו שני נכדים וכמה נינים. מבחינתי את יכולה לעשות שימוש ולא אמורה להיות בעיה.

תעדכני מה רוצה לעשות.

בלי קשר, אשמח לדעת כיצד אפשר לייצר ערך מעודכן לאמא שלנו דרורה חבקין בויקיפדיה ולעשות את זה בכמה שפות.

תודה,

אריאל 054-4500088

2017-09-25 0:08 GMT+03:00 Shiri Havkin <shiri.havkin@gmail.com>:

   שלומית היקרה
   אנא דברי עם אחי אריאל נשרי
   שמטפל בנושאים אלה.
   תודה מראש
   שירי
   0526-393888
   arielnishri@gmail.com
   054-4500088
אני מקווה שלאור הרשות שניתנה, יוכל אחד מכם להעביר את התמונה לוויקישיתוף ומשם לערכים של נתן בן ציון חבקין וחיים ולירו. בתודה, שלומית קדם - שיחה 13:08, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
שלומית קדם, היה עדיף לשלוח את האישור למייל של OTRS ולהתנהל משם. האישור צריך לכלול שחרור לפי רישיון CC. אני מציע לשלוח את האישור למייל permissions-he@wikimedia.org ומשם כבר נטפל בזה. יחד עם זאת נצטרך לפתור את נושא זכויות היוצרים של שרטוט האדריכל. יכול להיות שהתרשים נמצא באתר רשות העתיקות http://www.iaa-archives.org.il/Default_heb.aspx שנמצא בנחלת הכלל. צריך רק לפשפש שם. בכל אופן, אפשר אולי לפתור את זה על ידי הסתרת התרשים או פשוט להשתמש בקובץ בשימוש הוגן. Geagea - שיחה 16:54, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
שלחתי כדבריכם. אני מקווה שהאישור יתקבל במהרה.שלומית קדם - שיחה 19:59, 28 בספטמבר 2017 (IDT)

תמונת פסל הזהב של מרים נאור[עריכת קוד מקור]

בערך על המחאה נגד נשיאת ביהמ"ש מרים נאור, התמונה של פסל הזהב של נאור תורמת מהותית לערך.
הפסל הורד ע"י המשטרה תוך כמה שעות, ולכן א"א להשיג תמונה חופשית שלו.
נכן נראה לי שניתן להשתמש בתמונה של אתר חדשות כ"שימוש הוגן". נכון? --בן נחום - שיחה 12:36, 18 בספטמבר 2017 (IDT)

לא. בטח מקימי הפסל צילמו תמונה, וניתן לבקש אותה מהן. דרור - שיחה 23:28, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

שלט האצולה של המושל הכללי של קנדה[עריכת קוד מקור]

שלום, האם ניתן להעלות את התמונה בשימוש הוגן? אלדוגמא כאן? אמא של גולן - שיחה 15:43, 10 באוקטובר 2017 (IDT)

כעקרון כן (בערך על המושל הכללי של קנדה) זה סמל חדש. אני מניח שגם גרסת SVG של הקובץ תהיה זמינה מתישהו בוויקישיתוף. Geagea - שיחה 16:32, 10 באוקטובר 2017 (IDT)

לקראת 2018 - צילומי מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור]

מה קורה לגבי צילומים של כלי תקשורת זרים מהמלחמה (דוגמת לייף)? האם יהיו חופשיים? גם אם צולמו בשטחים ששייכים היום למצרים ולרשות הפלסטינית?אודי - שיחה 21:45, 11 באוקטובר 2017 (IDT)

אודי, בדוגמאות שלמעלה כתוב "סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1967 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל." במקרה של לייף יש לבדוק לפי החוק האמריקאי. צריך לבדוק אם יש הערת זכויות יוצרים ואם אין אז לפי PD-US-no notice ואם יש הערת זכויות יוצרים אז צריך לבדוק אם עשו renew‏ ואם לא אז PD-US-not renewed. יש אתרים (ספרים בארכיון האינטרנט) שבהם אפשר לבדוק אם יש הערת זכויות יוצרים (copyright notice) או renew. מספיק שאחד מהם לא יופיע הקובץ חופשי. אני אישית לא אוהב לעשות את זה כי זה כרוך בהרבה עבודה וגם לא תמיד אתה יודע אם בדקת היטב. הנה לדוגמה קובץ ממגזין לייף לפי PD-US-no notice.‏ Geagea - שיחה 16:37, 2 בנובמבר 2017 (IST)
תודה. אני מבין שזה לא כל כך פשוט. אבל היו גם צלמים ישראלים שעבדו בסוכנויות צילום זרות. למשל, מיכה ברעם, שכאן, למשל יש סדרת צילומים שלו ממלחמת ששת הימים, שלכאורה, שייכת לסוכנות מגנום.אודי - שיחה 12:56, 3 בנובמבר 2017 (IST)

האם מפה רשמית של קווי תחבורה ציבורית מוגנת בזכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:דלפק ייעוץ

האם מפה רשמית של קווי תחבורה ציבורית מוגנת בזכויות יוצרים? ברצוני להעלות מפה של קוי המטרו העתידיים שפורסמה על ידי נתע.66AVI - שיחה 02:03, 15 באוקטובר 2017 (IDT)

אני חושב שכן על פי c:template:PD-IsraelGov כי זו חברה ממשלתית אבל אתייג את Geagea כדי שנהיה בטוחים.--‏Mikey641שיחה 01:53, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
אם כן, איזה רישיון עלי לבחור? 66AVI - שיחה 02:03, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
במקרה ראיתי. לא קיבלתי תיוג. על המידע עצמו אין זכויות יוצרים (קרי מיקומי תחנות וכו'). אם אתה יוצר מפה משלך אז זו מפה פרי יצירתך ואתה בוחר את הרישיון שלך. המפה שהחברה הממשלתית יצרה מוגנת בזכויות יוצרים. Geagea - שיחה 06:16, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
כלומר, אני מבין שאת המפה הרשמית אין להעלות לוויקיפדיה, הבנתי כראוי? 66AVI - שיחה 09:29, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
אם אין חלופה, ניתן להעלות בשימוש הוגן רק בויקיפדיה (לא בויקישיתוף). אבל עדיף להכין מפה לבד אם רישיון שימוש חופשי. אם אין לך את הידע הטכני, אפשר לבקש בויקיפדיה:סדנה לגרפיקה ואולי ימצא מישהו שיצור את המפה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 15:29, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
66AVI, בנוסף, מומלץ להבא לפנות לדף ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות לקבלת ייעוץ בענייני זכויות יוצרים. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 04:00, 25 באוקטובר 2017 (IDT)
- סוף העברה 05:46, 17 בדצמבר 2017 (IST)

ספר משנת 1852[עריכת קוד מקור]

שלום. ברצוני להוסיף לוויקישיתוף מספר איורים מתוך ספר שיצא לאור בלונדון בשנת 1852. האם מותר לי? אם כן, תחת איזה רישיון? הספר מופיע בשלמותו בגוגל - כאן. רב תודות! דוג'רית - שיחה 13:04, 1 בנובמבר 2017 (IST)

רוב הסיכויים שכן. צריך לבדוק מי המאייר. קישור ... Geagea - שיחה 13:25, 1 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, אין לי מושג מי המאייר. הנה, כאן יש קישור לספר המלא. רוב האיורים שמעניינים אותי נמצאים בסוף הספר (מעמוד 244 והלאה). אשמח מאוד לבדיקה שלך. תודה רבה! דוג'רית - שיחה 15:25, 1 בנובמבר 2017 (IST)
דוג'רית, כתוב במפורש: "Illustrated by engravings, with a portrait of the author, Lewis Gompertz, esq." המאייר הוא כותב הספר Lewis Gompertz‏ (1783/4–1861). תבנית הרישיון בוויקישיתוף: {{PD-Art|PD-old-auto-1923|deathyear=1861}}. אגב באתר זה תוכלי להוריד קבצים גדולים יותר של התמונות. ראי למשל דף זה. Geagea - שיחה 08:06, 2 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, באמת לא הבחנתי בזה. תודה רבה לך על העזרה! אני מאוד מעריכה את זה. SMirC-congrats.svg דוג'רית - שיחה 12:39, 2 בנובמבר 2017 (IST)

תמונה בנחלת הכלל בויקי אנגלית[עריכת קוד מקור]

שלום. קיימת בויקיפדיה האנגלית תמונה בנחלת הכלל. האם מותר לי להעביר אותה לקומונס? הנה הלינק לתמונה. תודה רבה. דוג'רית - שיחה 21:52, 5 בנובמבר 2017 (IST)

מותר. יש אפילו CommonsHelper כלי לשם כך. אצלי הוא משום מה לא עובד...--Kippi70 - שיחה 11:40, 6 בנובמבר 2017 (IST)
Kippi70, רב תודות! דוג'רית - שיחה 11:05, 14 בנובמבר 2017 (IST)

טיפה מסובך, אנא עזרתכם - תמונה המכילה ציטוט[עריכת קוד מקור]

אני מעוניין לשים בדף המשתמש שלי את התמונה הזו שהפקתי. הפיסקה הראשונה היא ציטוט מפואמה של נבוקוב בשם Pale Fire. הדיאלוג בהמשך הוא מתוך הסרט בלייד ראנר:2049. הם כבר נמצאים בדף המשתמש שלי כטקסט, אך מסיבות עיצוביות אני מעדיף את התמונה.

מחד אני חושב שמדובר בטקסט בשימוש הוגן. מאידך מדובר בתמונה, שלה יש כללים שונים. לסיום, זה לצורך דף המשתמש שלי בלבד. מותר או אסור? אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 02:57, 8 בנובמבר 2017 (IST)

להשתמש בתמונה מויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

כמו תמונה זו. 63.143.195.69 00:14, 14 בנובמבר 2017 (IST)

אני מעוניין להשתמש בכמה תמונות מויקיפדיה. הבנתי שאני צריך לציין שזהו מויקיפדיה, איפה אני יכול למצוא פירוט והסבר לזה? 209.140.42.22 08:21, 13 בנובמבר 2017 (IST)

ויקיפדיה:באילו תמונות מותר לי להשתמש?.אודי - שיחה 09:30, 13 בנובמבר 2017 (IST)
האם אני צריך לציין שהם מויקיפדיה? 63.143.200.143 20:59, 13 בנובמבר 2017 (IST)
ליתר דיוק: מוויקישיתוף. צריך לציין את בעלי זכויות היוצרים (לרוב: הצלם). ר' ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש חיצוני. Tzafrir - שיחה 21:17, 13 בנובמבר 2017 (IST)
ואם מדובר בתמונות שהצלם אינו ידוע. 63.143.195.69 22:33, 13 בנובמבר 2017 (IST)
בתמונות שצולמו על ידי משתמשים ושוחררו לנחלת הכלל מופיע שם היוצר בשדה ה-author. במקרה שלא מופיע אז שם המשתמש של מעלה התמונה. אם תקשר לתמונות שאתה מהסס תוכל לציין את שמן ונעזור לך. Geagea - שיחה 23:49, 13 בנובמבר 2017 (IST)
התמונה משמאל נמצאת בנחלת הכלל כי זכויות היוצרים בה פגו. תוכל לציין כי המקור מוויקיפדיה ו/או הספרייה הלאומית והיוצר הוא ישראל יפה. Geagea - שיחה 00:36, 14 בנובמבר 2017 (IST)

צילום של צילום[עריכת קוד מקור]

אני בטוח שהשאלה הזאת נשאלה פה כבר, אבל לא מצאתי, אז מצטער מראש...

רציתי לדעת אם מותר לי לצלם תמונה שצולמה על ידי אדם אחר ולהעלות אותה ברישיון חופשי, שהרי הצילום שלי הוא מעשה ידי. זה נשמע לי הגיוני, אבל יכול להיות שזאת רק התחכמות. אם כך, אשמח לתשובת המומחים Face-smile.svg. פסיפיקו - שיחה 17:41, 21 בנובמבר 2017 (IST)

הצילום החדש שלך הוא יצירה (לפי לשון חוק זכויות היוצרים מדובר תמיד על יצירות) שלך. אבל היא יצירה נגזרת מהצילום המקורי. לכן באופן כללי אם אין לך זכויות להפיץ את הצילום המקורי, אין לך זכויות להפיץ גם את הצילום שלך. Tzafrir - שיחה 22:38, 21 בנובמבר 2017 (IST)
בעיקרון אסור, כי זה כמו לסרוק את התצלום בסורק אופטי (למעשה, אפשר לצלם תמונות סטילס גם באמצעות הסורק של המדפסת, זה מסורבל אבל אפשרי). מדובר ביצירה נגזרת. עם זאת, כאשר התצלום מוצג במשך פרק זמן ממושך בשטח ציבורי, כגון כרזה ברחוב, מותר לצלם אותה כחלק מהמרחב בו היא מוצגת (אך אסור "לגזור" אותה מהרקע ולהעלות אותה בנפרד כתמונה חופשית). ‏MathKnight (שיחה) 22:45, 21 בנובמבר 2017 (IST)
זו יצירה נגזרת ולא ניתן לשחרר את זכויותיו של הצלם לנחלת הכלל גם אם יציגו את התמונה במקום ציבורי בתצוגה של קבע. Geagea - שיחה 13:42, 22 בנובמבר 2017 (IST)

קבוצה המנצחת באליפות / תחרות מסויימת - שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

שלום, יש למעלה מ-30 קבצים הנמצאים תחת שימוש הוגן ומראים קבוצה שניצחה בתחרות מסויימת. מעלה התמונה אינו בעל זכויות היוצרים ואין רישיון OTRS. דוגמאות כמו קובץ:Saporta99.jpg, קובץ:Eurobasket62.jpg קובץ:Worldwomenchamp 2010.jpg. האם השימוש ברישיון שימוש הוגן סביר החל משנה מסויימת (נניח תחרות משנות ה-60 ?) תמיד (גם לקבוצה מנצחת ב-2014)? או אף פעם? האם תמונה המראה את המנצחים בתחרות מהווה "המחשה נקודה מסויימת שצוינה בגוף הערך" כפי שכתוב בויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן ?תודה. אמא של גולן - שיחה 12:10, 22 בנובמבר 2017 (IST)

אני מתקשה לראות איך זה עונה להגדרה של "המחשה". Eladti - שיחה 12:13, 22 בנובמבר 2017 (IST)
תודה ! אמא של גולן - שיחה 14:05, 22 בנובמבר 2017 (IST)
אחרי זמן מסוים (מהאירוע, או ממותו של הצלם - תלוי במדינה, וגם משך הזמן תלוי במדינה) התמונה משתחררת לנחלת הכלל, לא? Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 17:09, 22 בנובמבר 2017 (IST)

סריקת תמונות[עריכת קוד מקור]

לבקשץחנה, מעביר את השאלה לכאן. סרקתי תמונות שפגו זכויות היוצרים שלהן (תמונה אחת משנות העשרים, תמונה מראשית שנות הארבעים, תמונה מ-1949 ושתי תמונות מ-1952) מספר (האוטוביוגרפיה של יצחק נבון, "כל הדרך", 2015), מותר לי להעלות אותן לויקישיתוף? תודה ובוקר טוב, ניב - שיחה 07:56, 26 בנובמבר 2017 (IST)

על פניו כן לפי {{PD-Israel}} אלא אם מדובר בצלים שאינם ישראלים. Geagea - שיחה 11:54, 26 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, שתי תמונות נקלחו מאוסף פרטי, שתי תמונות מלע"מ ותמונה אחת צולמה בידי פרץ צ'סניק. ניב - שיחה 16:32, 26 בנובמבר 2017 (IST)
תמונות מלע"מ הייתי מעלה ישירות מלע"מ. פרץ צ'סניק הוא צלם ישראלי. לגבי אוסף פרטי אני מניח שתצטרך לקחת סיכון. Geagea - שיחה 21:11, 26 בנובמבר 2017 (IST)
Geagea, העליתי בינתיים שתי תמונות: כאן וכאן. זה בסדר? ברצוני להעלות עוד תמונה של לע"מ בקרוב. ניב - שיחה 21:54, 28 בנובמבר 2017 (IST)
כן, נראה בסדר. עבור תמונות מלע"מ יש לנו תבנית יפה לשדה המקור. איתרתי את המקור והוספתי את התבנית. Geagea - שיחה 00:25, 29 בנובמבר 2017 (IST)

זכויות צילום דיוקן מעיתון[עריכת קוד מקור]

מהן זכויות היוצרים על צילום דיוקן אשר הופיע בכתבת עיתון משנת 1971 והוא חסר פרטי צלם והגנת זכויות מפורשת? מדובר בדיוקנו של יורם מטמור שצורף לראיון עמו ב"מעריב" מיום 18.1.71. אני משער שאפשר להעלות תחת שימוש הוגן, אלא שאם ישנה אפשרות להעלות לשימוש כולל או לוויקימדיה, יהיה הדבר עדיף. תמונותיו של מטמור מעטות ורק בדי עמל מצאתי את זו. התמונה עצמה באיכות מעט ירודה אך סבירה. הסריקה נעשתה ע"י עיתונות יהודית היסטורית. בברכה, ש. יונתן - שיחה 11:02, 29 בנובמבר 2017 (IST)

שימוש הוגן כן. שימוש חופשי לא. טרם חלפו 50 שנה מיום התצלום. ראה תבנית {{PD-Israel}}.‏ Geagea - שיחה 12:59, 29 בנובמבר 2017 (IST)
תודה! ש. יונתן - שיחה 21:56, 29 בנובמבר 2017 (IST)

מאמר שהורדתי מהאתר של הספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

שלום, באתר של הספרייה הלאומית אפשר להוריד ולשמור מאמרים מכתבי עת. הורדתי מאמר משנת תשע"ב. מותר לי פרסם?ישראל שבט - שיחה 22:16, 29 בנובמבר 2017 (IST)

כנראה שלא. בעל זכויות היוצרים הוא מן הסתם יוצר הקובץ (כותב המאמר) ואם הוא כתב אותו בשנת 2011 בוודאי לא חלפו 70 שנה מפטירתו. Geagea - שיחה 00:45, 30 בנובמבר 2017 (IST)

בטוח? מדובר במאמר שאפשר להוריד חינם ובאופן חוקי לגמרי, נרשמים לספרייה וזהו!ישראל שבט - שיחה 10:10, 30 בנובמבר 2017 (IST)

זה שהתוכן נגיש לא אומר שהזכויות עליו פגו. אתה יכול להתשמש בתוכן כמקור (בלי להעתיק אותו מילה במילה אלא צריך לנסח מחדש). בברכה אמא של גולן - שיחה 17:15, 3 בדצמבר 2017 (IST)

הקדשה משנת 1941[עריכת קוד מקור]

מה דינו של צילום שאני צילמתי ובו הקדשה על ספר, שנכתבה על ידי המחבר (גרשום שלום, נפטר ב-1982) בשנת 1941? ההקדשה הוצגה לציבור בספרייה הלאומית במסגרת תערוכה קטנה. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 09:46, 5 בדצמבר 2017 (IST)

שוקולד רובי[עריכת קוד מקור]

מדובר בסוג של שוקולד שפותח לאחרונה על ידי חברת בארי קליבו. באתר החברה יש תמונות (מחמיאות כמובן...) שהם צילמו של השוקולד. האם אני יכול להעלות אחת מהן בתור שימוש הוגן בערך שוקולד רובי? תודה, אוריאל, Orielno - שיחה 11:50, 5 בדצמבר 2017 (IST)

לדעתי: עדיף שלא. תשובה מעשית: זה משהו שכל משתמש יכול לצלם די בקלות. אם אין תמונות של המוצר הזה (שאמור להיות מוצר עממי), זה אומר שהוא סתם גימיק. Tzafrir - שיחה 20:35, 5 בדצמבר 2017 (IST)
As soon as Ruby chococolate does become available, during the course of 2018, specifications will be provided to retailers, and hopefully, stock will follow late 2018 / early 2019. Face-sad.svg
ולישראל זה עוד עלול לקחת עוד קצת זמן... וגם עם כל הכבוד לכישורי הצילום שאין לי, אני חושב שהתמונות שהם צילמו הן הרבה יותר אלגנטיות. אוריאל, Orielno - שיחה 19:37, 6 בדצמבר 2017 (IST)
בקש מהם תמונות חופשיות. נראה שהם מאוד רוצים לקדם את המוצר הזה. בינתיים כל הערך מסתמך על התוצרים של מחלקת השיווק שלהם. Tzafrir - שיחה 20:22, 6 בדצמבר 2017 (IST)

שאלה על תמונה והתהליך[עריכת קוד מקור]

שלום, העלתי תמונה שצולמה על ידי צלם (רשמתי אותו כיוצר) אך הזכויות שייכות לארגון שהזמין את הצילום. האם עליי להוסיף רישיון או לשלוח אישור כלשהו?

הנה קובץ התמונה:

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין
אם הזכויות שייכות לארגון ולא לצלם, יש לצרף אישור מהארגון בעל הזכויות Nirvadel - שיחה 13:31, 7 בדצמבר 2017 (IST)
Lrubin1952, אם זכויות היוצרים שייכות לאוניברסיטת הרי שמי שמוסמך לכך מטעם האוניברסיטה צריך לשלוח אישור על פי ההנחיות בוויקיפדיה:OTRS.‏Geagea - שיחה 02:02, 13 בדצמבר 2017 (IST)

העתקה של שיר[עריכת קוד מקור]

כמה שאלות: 1) באיזה תנאים ניתן להעתיק מילים של שיר ולפרסם אותם בערך בלי להפר זכויות יוצרים? 2) שאלה קצת מוזרה, אם נניח אני מעתיק שיר מאתר מסוים, מילה במילה ועם אותם סימני הפיסוק, האם זה יכול להיחשב בדרך כלשהי הפרת זכויות יוצרים? נניח כי מוכיחים שהשיר נלקח מהאתר המסוים ההוא כי בעל האתר שינה מילה אחת או שתיים בשביל להבדיל את השיר בקצת מהמקור. Bear - השאר הודעה אחרי הביפ... 01:53, 13 בדצמבר 2017 (IST)

שלום דוב, נקודת המוצא צריכה להיות: כל דבר (תמונה, טקס, שיר, וידאו וכו') מוגנים בזכויות יוצרים, אלא אם נאמר אחרת. כל אתר אינטרנט אמור להבהיר באיזה מקום באיזה מעמד נמצא התוכן שבו. אם מצאת טקסט של שיר באתר מסוים הוא יהיה חופשי בשני מקרים: 1. היוצר נפטר לפני למעלה מ-70 שנים. 2. היוצר הכריז שיצירתו חופשית לשימוש (יש כל מיני רשיונות בקטגוריה זו - ללא שימוש מסחרי; איסור על יצירת נגזרות ועוד). רוב הסיכויים, שמה שבידיך אינו חופשי. כתוב כאן אם אתה זקוק להבהרות נוספות. בברכה Kippi70 - שיחה 08:44, 13 בדצמבר 2017 (IST)
ברצוני להוסיף לערך שוב (שיר) פסקת "משמעות", יש דרך כלשהי בה אוכל להעתיק ציטוטים/בתים מהשיר לערך בלי להפר זכויות יוצרים? Bear - השאר הודעה אחריי הביפ... 18:56, 13 בדצמבר 2017 (IST)