ויקיפדיה:איך ליצור דף חדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

דף זה נועד לעזור לכם בדרככם ליצירת ערך חדש בוויקיפדיה העברית.
תוכלו להיעזר גם בדף: ויקיפדיה:תבנית דף, על-מנת להתרשם מהמבנה הכללי של ערך בוויקיפדיה.

עקרונות מנחים

ערך מורחב – ויקיפדיה:מדריך לכתיבת ערכים
  • לפני שתיצרו דף חדש, חפשו ערכים קיימים בנושא שעליו ברצונכם לכתוב, כדי לוודא שלא נכתב ערך עליו לפניכם.
  • הדרך המומלצת ביותר ליצירת דף חדש היא באמצעות לחיצה על קישור קיים - קישורים הצבועים באדום הם הפניות לדפים שטרם נכתבו. אם תלחצו עליהם, ייווצר דף חדש בנושא הקישור, ותוכלו מיד להתחיל לערוך אותו.
  • דרך חלופית המתאימה לערכים המשתייכים לסוגים נפוצים (צמחים למשל) היא באמצעות הדף ויקיפדיה:יצירה על פי תבנית, המספק תבנית מוכנה והוראות כיצד למלא אותה.
  • זכרו תמיד ליצור הקשר לערך שאתם כותבים. התחילו בפסקה כללית קצרה המהווה מבוא לנושא עליו אתם כותבים.
  • התחילו את הערך במשפט שלם, לא בהגדרה מילונית. זכרו להדגיש את נושא הערך באחד המשפטים הראשונים שלו.
  • קראו את הדף המסביר איך לתת שם לערך. מתן שמות בצורה נכונה יבטיח כי קישורים לנושא מדפים אחרים יגיעו לערך שאתם כותבים, וימנע את הצורך בעתיד לשנות שמות של דפים.

זכרו! כל תרומה לוויקיפדיה מוצאת לאור תחת רישיון cc-by-sa (ראו ויקיפדיה:זכויות יוצרים לפרטים). אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים ותופץ לעיני כל, אל תפרסמו אותה פה. כמו כן אתם מבטיחים לנו כי אתם כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

יצירת דף חדש מקישור קיים

במהלך קריאתכם בוויקיפדיה, תיתקלו בוודאי בקישורים לדפים שטרם נכתבו. קישורים לדפים שטרם נכתבו מופיעים בצבע אדום. לחצו על הקישור ותגיעו לדף שבו כתוב:

הגעת לדף שעדיין איננו קיים. כדי ליצור דף חדש, הכנס את התוכן שלך לתיבת הטקסט למטה (לעזרה נוספת ראה איך לערוך דף). שים לב: התרומה שלך לוויקיפדיה תוצג מיידית. לכן, אם ברצונך לראות "איך זה עובד", עשה זאת בבקשה בארגז החול. תודה! אם הגעת לכאן בטעות, לחץ על לחצן ה-Back בדפדפן.

פשוט התחילו לכתוב את הערך בתיבת הטקסט. כשתסיימו, לחצו על כפתור "פרסום הדף" שבתחתית העמוד (השתמשו בכפתור התצוגה המקדימה אם אתם רוצים לראות כיצד ייראה הדף שכתבתם לפני שתשמרו אותו).

יצירת ערך שקיים כהפניה

לעיתים רוצים ליצור ערך שקיים כהפניה. ישנן שתי דרכים לעשות זאת:

  • היכנסו להפניה, בראש הדף יופיע בקטן הכיתוב "הופנה מהדף XXX" לחצו על הקישור וערכו את הדף שהגעתם אליו.
  • בקשו את מחיקת ההפניה בדף הבקשות ממפעילים.

החיסרון בשיטה הראשונה הוא שהדף לא יופיע במיוחד:דפים חדשים.

יצירת ערך חדש שעדיין אין לו קישורים

ראשית, רצוי לחפש את הערך ולוודא שאכן אינו קיים. כאשר מבצעים את החיפוש יש להביא בחשבון שייתכן שהערך קיים בשם מעט שונה מזה שאתם מחפשים (בשל הבדלי כתיב, למשל).

אם הערך לא יימצא, תתקבל ההודעה ”אין דף שכותרתו זהה לזו שחיפשת, באפשרותך לבצע חיפוש טקסט או לכתוב ערך חדש”; לחיצה על "לכתוב ערך חדש" תפתח את חלון העריכה של הערך החדש. אפשרות אחרת היא שתתקבל ההודעה ”הערך "..." אינו קיים. ליצירתו ניתן ללחוץ על הקישור האדום”; לחיצה על הקישור האדום תפתח את חלון העריכה של הערך החדש.

ניתן גם ליצור ערך חדש שאין קישורים אליו על ידי יצירת קישור אליו מדף כלשהו. ניתן להשתמש בדף המשתמש, בדף הטיוטה או ב"ויקיפדיה:בקשת ערך כעוגן" לערכים אלו, אך מומלץ להוסיף קישור לערך בתוך ערך רלוונטי, שבו הקישור נדרש ממילא. כדי ליצור קישור לערך החדש עליכם לערוך את ערך העוגן ולהוסיף בו את שם הערך מוקף בשני זוגות סוגריים מרובעים, [[כך לדוגמה]]. שמרו את ערך העוגן ולחצו על הקישור (שיהיה אדום) לערך החדש. כתבו את הערך החדש בחלון שייפתח.

מומלץ להוסיף את הערך מתוך ערך קיים. היתרון בשיטה זו הוא שכך הערך לא יהיה יתום (ערך שאין הפניה ממקום הגיוני אליו). מומלץ לעבור על ערכים רלוונטיים ולהוסיף בהם קישורים פנימיים לערך החדש.

יצירת ערך בדף טיוטה

לעיתים רוצים לעבוד על ערך זמן ממושך בלי הפרעה, או שמסופקים האם לערך כלשהו יש מקום בוויקיפדיה ומעדיפים שלא להעלותו למרחב הראשי. הפתרון הוא שימוש בדף טיוטה. דף משנה של המשתמש. לדוגמה: משתמש:שם המשתמש שלי/שם הערך שלי. ניתן לפתוח דף כזה דרך קישור זה: משתמש:שם המשתמש שלי/טיוטה. אפשר לעבוד על הערך בלי הפרעה ובסיום להעביר אותו למרחב הערכים. ניתן ליצור בקלות דפי טיוטה דרך הקישור "טיוטה" בראש המסך משמאל, מימין לקישור העדפות. אפשרות זאת זמינה רק לעורכים רשומים.

אפשרות נוספת היא שימוש במרחב טיוטה. לדוגמה: טיוטה:שם הערך שלי. היא מיועדת לאנונימיים וגם לעורכים רשומים שמעוניינים שעורכים נוספים ישתתפו בכתיבת הטיוטה.

אפשר לערוך שם את הדף באופן רגיל, למעט קטגוריות: כדי שהדף לא ייכנס באמת לקטגוריות יחד עם דפים מהמרחב הראשי, יש לרשום את הקטגוריות בתוך תבנית {{ללא קוד ויקי}}, למשל: {{ללא קוד ויקי|[[:קטגוריה:ציירים סקוטים]][[:קטגוריה:צמחונים]]}}.

יצירת דף לפי תבנית

לפי יצירת דף חדש כדאי לעיין בדף התבנית המתאים וליצור את הדף לפי ההנחיות המצויות בו:

יצירת ערך באמצעות אשף הערכים

ערך מורחב – ויקיפדיה:אשף הערכים

אשף הערכים יוליך אתכם צעד אחר צעד בתהליך כתיבת הערך החדש.

יצירת ערך


יצירת דף במרחבים אחרים

כל מרחב שם כולל דפים עם קידומת שונה. יצירת תבנית, טיוטה או קטגוריה חדשה היא למעשה יצירת דף עם קידומת שונה-ניתן ליצור קטגוריה או תבנית באחת משתי הדרכים המוזכרות לעיל: על ידי יצירת קישור בדף אחר או על ידי חיפוש. כך למשל, חיפוש "תבנית:שם חדש" יציג קישור אדום תבנית:שם חדש שממנו ניתן יהיה ליצור תבנית בשם זה. לפני יצירת דפים מסוג זה יש לבדוק את הנהלים בנושא משום שלרוב יצירת קטגוריה או תבנית חדשה נדרשת לעמוד בכללים מסוימים.

לאחר יצירת הערך

יצרתם את הערך? כל הכבוד. כעת ישנן כמה פעולות שאתם יכולים לבצע כדי לסייע לערך להפוך לחלק ממארג הערכים של ויקיפדיה, ולקבל יותר חשיפה במיזם. פעולות אלו הן מעט טכניות, אך מאוד פשוטות לביצוע, וכל אחד, גם ללא ידע או הרשאה מיוחדים, יכול לבצע אותן בקלות.

בינוויקי

הבינוויקי הם קישורים בצד העמוד המקשרים בין ערכים זהים בשפות שונות, כך שקוראים יוכלו לעבור בקלות מהערך העברי, למשל, לערך המקביל לו בשפה האנגלית (לדוגמה, מהערך בנק לערך Bank).

כדי לקשר ערך חדש לערך המקביל לו בשפות אחרות, יש לאתר בתפריט הימני לצד הערך את הכותרת "שפות". מתחתיה יופיע הכפתור "הוספת קישורים". יש ללחוץ עליו ואז לבחור את השפה המקבילה הרצויה, ואת הערך המקביל המתאים. מאחר שלא פעם קיימים ערכים שונים לחלוטין אך בעלי שם דומה, חשוב להקפיד לקרוא בעיון בערך המקביל בשפה הלועזית בטרם אישור קישור הבינוויקי. לאחר קישור לשפה אחת, המערכת תציע באופן אוטומטי לקשר לדפים המקבילים בשאר השפות, ויש לאשר גם אותם במידה והם רלוונטיים.

קטגוריות

קטגוריה היא טכניקה ליצירה של רשימת ערכים בעלי מכנה משותף. דוגמה: הקטגוריה "מתמטיקאים" מכילה רשימה של כל ערכי המתמטיקאים בוויקיפדיה. הקטגוריות הן עזר ניווט, שמאפשר לקורא בוויקיפדיה לעבור מערך מסוים שמעניין אותו לערכים אחרים מאותו סוג.

ההסבר כיצד לצרף ערך חדש לקטגוריה נמצא כאן. מומלץ לבדוק לאילו קטגוריות משויכים ערכים דומים בטרם מצרפים ערך חדש לקטגוריות.

קישור לערך

לאחר שהוספתם ערך חדש לוויקיפדיה, ייתכן ושם הערך כבר מופיע בערכים אחרים של ויקיפדיה, כך שכדאי ליצור את הקישור מתוכם אל הערך החדש. לדוגמה, אם כתבתם את הערך מגדל אייפל, סביר להניח שהוא כבר מוזכר בערך פריז, ולכן מומלץ להיכנס אל הערך פריז, למצוא את החלק בו מוזכר מגדל אייפל, ולהפוך את האזכור לקישור (כך שיופיע כמגדל אייפל). ייתכן שבעת הוספת הערך כבר מפנים אליו קישורים אדומים, ואלו יהפכו לכחולים באופן אוטומטי לאחר הוספת הערך החדש.

ישנן 2 אפשרויות ליצור קישורים אלו:

  1. ידנית - יש ללחוץ על לשונית החיפוש הכללית של ויקיפדיה, לכתוב את השם המבוקש, ואז לבחור באפשרות התחתונה ביותר שתוצע, והיא "חיפוש במנוע החיפוש הפנימי". כל אזכור של מושא הערך ניתן להפוך לקישור פנימי לערך. *חשוב* - יש לוודא שהפניה מדויקת. למשל, אם מדובר בשם של אישיות, ייתכנו כמה אנשים בעלי אותו שם וכדומה, ולכן יש לבדוק בקפידה כל קישור שיוצרים.
  2. אוטומטית - ניתן לבצע פעולה זו באופן אוטומטי למחצה בעזרת גאדג'ט ייעודי שפותח לשם כך. לשם כך יש להיכנס להעדפות ← גאדג'טים, ושם לחפש גאדג'ט בשם "כפתור בתפריט הצד להוספת קישורים מהירה", לסמן ב-V ולשמור. לאחר השמירה, יש להיכנס בחזרה לערך, וכעת בתפריט שמצד ימין, תחת הכותרת "כלים", יופיע כפתור חדש בשם "הוספת קישורים". לחיצה עליו תאתר אזכור של מושא הערך, במידה וקיים, ותציע לקשר אל הערך החדש. *חשוב* - בעת שימוש בגאדג'ט יש לוודא בקפידה רבה שההצעות אכן מתאימות לערך, שכן הגאדג'ט לא "יודע" לבצע התאמות רלוונטיות, ובהחלט לא כל פעם שהגאדג'ט מוצא את שם הערך במרחב הערכים נכון להוסיף קישור, וצריך להפעיל שיקול דעת ועירנות. יכולים להיות מקומות רבים בהם נכון לקשר, וכמובן, ייתכן גם שיש רק מעט, או אין בכלל, מופעים של שם הערך במרחב הערכים. אם לא מופיע בתפריט הכלים "קישורים חדשים", ייתכן שאין מופעים של שם הערב במרחב הערכים, או שכל הקישורים הקיימים הם מערכים שכבר מקשרים לערך החדש.

דפי הפניה

דפי הפניה הם דפים שמפנים את המשתמש מערך אחד לערך אחר מיד. משתמשים בכך למשל בהפניה מתורכיה לטורקיה, וזאת כדי שלא יהיה צורך לכתוב שני ערכים זהים. החשיבות של דפי הפניה עבור ערכים חדשים טמונה בכך שאם יצרתם את הערך טורקיה, וערך אחר בוויקיפדיה הפנה אל הערך תורכיה, הקישור יישאר אדום ויופיע כתורכיה ולא יקשר בפועל לערך שכתבתם.

לשם כך מומלץ לבדוק האם במהלך השנים מושא הערך מוזכר באיות מעט שונה, או אם ייתכנו תעתיקים אלטרנטיביים לשם הערך. כיצד ליצור את דפי ההפניה תוכלו לראות כאן.

אחרי יצירת הפניה, ניתן וכדאי לחזור על הפעולות שתוארו בסעיף הקודם (קישור לערך) גם עבור ההפניות. כאן יש להפעיל שיקול דעת - לפעמים נכון לקשר להפניה, ולפעמים עדיף לקשר לערך עצמו.

מחיקת הטיוטה

אם יוצרים את הערך בטיוטה ומעבירים אותו למרחב הערכים, הטיוטה שנותרת מאחור הופכת לדף הפניה מיותר שיש למחוק אותו. לאחר העברת הערך, כדי לבקש מחיקת הטיוטה יש להיכנס לויקיפדיה:בקשות ממפעילים, שם לפתוח בקשה ב"בקשות מחיקה". לפני פתיחת הבקשה חשוב לקרוא היטב את ההנחיות.

ערך יתום

"ערך יתום" הוא כינוי בוויקיפדיה לערכים שאף ערך אחר בוויקיפדיה לא מפנה אליהם, או כמעט אף ערך. אם לאחר שביצעתם את ההנחיות המומלצות בפרקים הקודמים עדיין לא מצאתם קישורים המפנים לערך שלכם, ביכולתכם לסייע לערך שלכם וליצור את ההפניות הללו.

כיצד עושים זאת? יש למצוא ערכים אשר הקשר בינם לבין הערך שיצרתם ברור, ולהוסיף מידע על מושא הערך שלכם *באופן שאינו מאולץ* אלא באופן *שבאמת מוסיף מידע לערך*. למשל, אם כתבתם ערך על בראשית (גשושית), ראוי שזו תוזכר גם בערכים כמו חקר הירח או לוויינים ישראליים, וייתכן שכתיבת פסקה קצרה שתקשר לערך החדש תשדרג את הערכים הללו.

אם אינכם בטוחים מאילו ערכים אתם יכולים לקשר לערך שלכם, תוכלו לקבל מספר רעיונות לכך במיזם הזה, תחת הכותרת "איך לאמץ יתומים".

הוספה לדפי פירושונים

לשמות משפחה רבים יש דפי פירושונים, המפרטים את כל האישים שלהם אותו שם משפחה. בעת יצירת ערך על אדם, רצוי לבדוק האם יש דף פירושונים לשם משפחתו, ולהוסיף אותו לדף פירושונים זה.

ראו גם