וירג'ין גלקטיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל חברת וירג'ין גלקטיק, מבוסס על תמונת הרשתית של מייסד החברה ריצ'רד ברנסון

וירג'ין גלקטיק (Virgin Galactic) היא חברה שיסד סר ריצ'רד ברנסון, ותכליתה הטסת תיירים לחלל בטיסות תת-מסלוליות (בשלב הראשון) ולמסלול סביב כדור הארץ.

תמיכה בצוותו של ברט רוטאן בתחרות פרס ה-X[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריצ'רד ברנסון היה מהתומכים והמממנים של קבוצת ברט רוטאן בתחרות פרס ה-X, התחרות שבמסגרתה הובטחו עשרה מיליון דולר לצוות שיצליח לבנות חללית תת-מסלולית בעלת יכולת הטסה של שלושה בני אדם לחלל, והטסתה על פי תנאי התחרות: שתי טיסות בתוך שבועיים, רק 10% ממשקל החללית לא כולל דלק וחמצן מוחלפים, ומימון פרטי. סמלה של חברת האם "וירג'ין" הופיע על החללית זוכת הפרס, ספייס שיפ 1 (Spaceship One). במהלך העבודה מול ברט רוטאן נרקמה העסקה לבניית חלליות נוסעים גדולות עבור החברה החדשה - וירג'ין גלקטיק.

החללית Spaceship Two[עריכת קוד מקור | עריכה]

מראה פנימי של החללית SPACESHIP TWO

החללית שהייתה אמורה להוות את הכלי העיקרי של חברת וירג'ין גלקטיק כונתה Spaceship Two, והיא דמתה חיצונית לחללית שזכתה בפרס ה-X, ה-Spaceship One, אם כי הייתה גדולה ממנה. החללית יועדה להטיס שישה נוסעים, בעזרת שני אנשי צוות. ריצ'רד ברנסון עמד על כך שלתיירי החלל תינתן האפשרות להתנתק מכיסאותיהם ולרחף בתא החללית, דבר שהכתיב שינויי תכנון מרובים במבנה החללית. התצורה הסופית של החללית ושל המטוס המיועד לשאתה למרומי האטמוספירה נחשפה בניו יורק, ב-23 בינואר 2008. המטוס הנושא כולל ארבעה מנועים במקום שניים בדגם הראשון, והחללית עצמה עברה שורה של שינויי תכנון. ב-7 בדצמבר 2009 הוצגו החללית וכלי השיגור שלה whiteknight 2 לראשונה לציבור בקליפורניה.

ב-31 באוקטובר 2014 התרסקה החללית בעת טיסת ניסוי בקליפורניה. אחד הטייסים נהרג והאחר נפצע.[1]

מאז נבנתה חללית שנייה שביצעה כמה ניסויי דאייה וכן 3 ניסויי טיסה (במרץ, מאי, ויולי 2018) בהם הופעל המנוע הרקטי של המטוס-חללית למספר עשרות שניות, כולם הסתיימו בהצלחה, בשיא הגיע כלי הטיס למהירות 2.47 מאך ולגובה 52 ק"מ.[2]

בסיס החלל של החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריצ'רד ברנסון (מימין) מגיש למושל ניו מקסיקו, ביל ריצ'רדסון, דגם של החללית SS-2

בסיסה של החברה ממוקם בניו מקסיקו 72 ק"מ צפונית ללאס קרוסס ו-48 ק"מ מזרחית לעיר טרות' אור קונסקוונסז(אנ'), שם מוקם בסיס פעילות לטיסות חלל מסחריות המכונה Spaceport America. בינואר 2006 נחתם הסכם בין החברה לבין נמל חלל חדש, המכונה Space port Sweeden, והיא עתידה להפעיל טיסות חלל שימריאו וינחתו גם בשוודיה.

תחילת הפעילות המסחרית לחלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסומים שונים, כולל באתר החברה, ציינו את שנת 2009 כמועד הראשון בו יוטסו תיירים לחלל באמצעות החלליות של החברה. בפועל נחשפה החללית רק בדצמבר 2009 וטיסות מסחריות טרם התרחשו (נכון למאי 2018). רישום מתעניינים בטיסות החלל החל באתר החברה כבר בשנת 2006, וניתן לשריין מקום בטיסות המאוישות לחלל תמורת תשלום מקדמה על חשבון מחיר הטיסה, האמור להיות כ - 200,000 דולר.

תוכניות עתידיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחום הליבה של חברת וירג'ין גלקטיק הוא תיירות חלל מסחרית. עיצובים ראשוניים של חלליות המסוגלות להגיע למסלול הוצגו על ידי ברט רוטאן, מתכנן החללית של וירג'ין גלקטיק. תיירות חלל מסלולית תוכל להתבסס בין היתר על תחנות חלל מיוחדות פרי תכנון של חברת ביגאלו אירוספייס. בנוסף לטיסות חלל תת-מסלוליות, שוקלים בחברת וירג'ין גלקטיק לפתח חללית עם יכולת הגעה למסלול, וכמו כן להשתמש במטוס האם המיועד לנשיאת החללית, כמטוס נושא למשגר לוויינים אווירי שהחברה עוסקת בפיתוחו.

פעילות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת וירג'ין גלקטיק מפעילה מספר נציגויות בעולם, לשיווק טיסות החלל המסחריות שלה. נציגויות החברה פועלות באירופה, איחוד האמירויות במפרץ הפרסי, יפן, הודו, אוסטרליה וניו זילנד. ב -4 בנובמבר 2007, הכריזה וירג'ין גלקטיק על תחילת הפעילות שלה בישראל.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וירג'ין גלקטיק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]