וסקו אשכנזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
וסקו אשכנזי, צילום משנת 2015

וֶסקו (וסלין) פנטלייב אֶשכֶנזיהולנדית: Vesko Panteleev Eschkenazy, בבולגרית: Веско Пaнтeлeeв Ешкенази, נולד ב-3 במרץ 1970 סופיה) הוא כנר בולגרי ממוצא יהודי, שהתיישב בהולנד. יחד עם הכנר הרומני ליביו פרונארו, החל מ-1 בינואר 2000 הוא מכהן ככנר ראשי של תזמורת קונצרטחבאו המלכותית באמסטרדם.

שנותיו המוקדמות ולימודיו בבולגריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וסקו אשכנזי נולד בסופיה במשפחה של מוזיקאים ממוצא יהודי. אביו היה נגן קלרנית ראשון בתזמורת הפלהרמונית של סופיה, ואמו הייתה ויולנית בתזמורת האופרה.

מגיל 5 התחיל ללמוד לנגן בכינור כבר בילדותו גילה כישורים מוזיקליים מיוחדים. בגיל 11 שימש ככנר ראשי של התזמורת הפילהרמונית לילדים ונוער שבניהולו של ולאדי סימאונוב. אשכנזי סיים את בית הספר הלאומי למוזיקה ע"ש ליובומיר פיפקוב בסופיה ואחר כך את האקדמיה הממלכתית למוזיקה ע"ש פאנצ'ו ולדיגרוב בכיתת הכינור של אנגלינה אתאנאסובה ופטאר חריסטוסקוב. לבסוף מורתו, אנגלינה אתנסובה הייתה לאשתו.[1]

חייו ופעילותו באנגליה ובהולנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1990 עבר לגור בלונדון, כדי להשלים בשנת 1992 לימודי תואר שני לסולני כינור כתלמיד של יפרח נאמן בבית ספר גילדהול למוזיקה ודרמה. יפרח נאמן התרשם מנגינתו של אשכנזי בפסטיבל למוזיקה בורנה והזמין אותו להשתלם אצלו. אחרי שאשתו, אנגלינה התקבלה בשנת 1990 ככנרת בתזמורת רשות השידור ההולנדית בהולוורסום,[2] בגיל 25 גם אשכנזי התקבל לאותה תזמורת כסגן של הכנר הראשי .[3] כעבור חמש שנים זכה במשרת הכנר הראשי בקונצרטחבאו שבניצוחו של ריקרדו שאיי והמנוהלת החל משנת 2004 על ידי מאריס יאנסונס.

החל משנות ה-80 זכה אשכנזי בכמה תחרויות בינלאומיות לכינור - תחרות ע"ש "וייניאבסקי" לנוער בפולין, התחרות ע"ש קרל פלש באנגליה ותחרות נוספת בבייג'ינג.

החל משנת 2000 מנגן וסקו אשכנזי על כינור "גוארנרי דל ג'זו" משנת 1738 שאותו קיבל מקרן דויטשה בנק באמסטרדם.[4]

אשכנזי עורך סיבובי הופעות רבות ומנהל כיתות אמן ברחבי העולם. ניגן כסולן עם התזמורת פילהרמונית של סופיה, עם תזמורת קונצרטחבאו, עם הפילהרמונית של לונדון, עם התזמורת הקאמרית האנגלית, עם התזמורת הסימפונית של מונטה קרלו, עם התזמורת הסימפונית של מקסיקו סיטי, עם התזמורת הסימפונית של פראג, עם התזמורת הקאמרית באך בברלין, עם התזמורת הסימפונית הלאומית של אירלנד וכו'. אשכנזי פעיל מאוד בזירה האמנותית בארץ הולדתו, בפסטיבלים, קונצרטים, רסיטלים, כיתות אמן .

בשנת 2010 נבחר למוזיקאי השנה של בולגריה.

וסקו אשכנזי משתף פעולה תכופות עם בן דודו, המנצח מקסים אשכנזי. גם אחיו הקטן, מרטין פנטלייב, המתגורר בגרמניה, הוא כנר ומנצח. הוא התאלמן אחרי שאשתו, אנגלינה, נפטרה בשנת 2003 מסרטן. יש לו שני בנים: ארתור וויקטור, ובת זוג, סטניסלבה, ויולנית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Monitor 2013
  2. ^ "סטנדרט" 2007
  3. ^ ראיון באתר "תמה"
  4. ^ Monitor 2013