ועידת התביעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ועידת התביעות
סמליל ועידת התביעות
סמליל ועידת התביעות
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1951–הווה (כ־73 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.claimscon.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ועידת התביעות, או בשמה הרשמי הוועידה על תביעות יהודיות חומריות כנגד גרמניה, היא מלכ"ר יהודי אמריקאי, המכנס נציגים מארגונים יהודיים ברחבי העולם, ואשר תפקידו לפעול באמצעות משא ומתן לקבלת פיצויים מממשלת גרמניה, לפעול להשבת רכוש לניצולי השואה וליורשים של קורבנות השואה, ולסייע לניצולי השואה.

הקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועידת התביעות מייצגת 23 ארגונים יהודיים לאומיים ובינלאומיים. אלו נציגים מאותם ארגונים שכינס נחום גולדמן, היו"ר המשותף של הסוכנות היהודית ונשיא הקונגרס היהודי העולמי בניו יורק ב-1951 על מנת לדון בתביעות יהודיות חומריות כנגד גרמניה. לכל ארגון שני נציגים בוועידה ללא תלות בגודלו.

תביעת ממשלת גרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועידת התביעות הייתה שותפה במשא ומתן על הסכם השילומים, ובמסגרת ההסכם נקבע כי ממשלת גרמניה תעביר לוועידת התביעות סך של 450 מיליון מרקים גרמני לשם מתן סיוע, שיקום ויישוב מחדש של קורבנות רדיפות הנאצים, בהתאם לדחיפות צורכיהם, כפי שייקבע על ידי הוועידה. כמו כן נחתמו הסכמים עם מדינת ישראל.

בכפוף להסכמים, המשיכה ועידת התביעות לשאת ולתת עם ממשלת גרמניה להשגת תיקונים של ההתחייבויות החוקיות השונות שנכללו בהסכם, ופיקחה על יישום חוקי הפיצויים והשבת הרכוש השונים.

ממשלות גרמניה שילמו עד היום יותר מ-100 מיליון דולר ליישוב תביעות על סמך החוק שוועידת התביעות נשאה ונתנה לגביו.

פעולות סיוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועידת התביעות סייעה לניצולים נזקקים על ידי מגוון רחב של שירותים סוציאליים ובשיקום הקהילות היהודיות באירופה. בתפקודה כגוף א-פוליטי, היא לקחה על עצמה 500 פרויקטים ב-29 מדינות, במטרה לחזק את הקהילות ולשמור על אחדותן ועצמאותן. בנוסף לכך, למרות כל המכשולים הפוליטיים הרבים, הקצתה ועידת התביעות כספים לשם סיוע לניצולי שואה שחיו מאחורי מסך הברזל, אשר לא היו יכולים לפנות לשם קבלת תשלומי פיצויים אינדיבידואליים.

ביקורות ואזכורים תקשורתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2010 נחשף כי אירעה גנבה של כספים, אשר יועדו על ידי ממשלת גרמניה לניצולי שואה. ועידת התביעות, ציינה בתחילה כי הסכום שנגנב היה 350 אלף דולרים, בנובמבר 2010, דווח כי סכום הגנבה הוא 42 מיליון דולר[1], ולאחר מכן, ב-2015, דווח על סכום של גבוה בהרבה מ-57 מיליון דולר[2].

במסגרת הסרט התיעודי מוסר השילומים: סוף המסע, הוצגה הוועדה באור שלילי. בהמשך עקב תביעת דיבה על סך 4 מיליון ש"ח[3], נחתמה פשרה בין יוצריו לאנשי הוועידה על סך 150 אלף ש"ח[4].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ועידת התביעות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Reiermann, Christian; Schult, Christoph; Schulz, Thomas (2010-11-15). "Fraud at the Jewish Claims Conference: 'It's Been a Very Ugly Experience'". Spiegel Online. נבדק ב-2018-10-22.
  2. ^ "Holocaust Claims Conference fraud likely 'much higher' than $57 million". The Jerusalem Post | JPost.com. נבדק ב-2018-10-22.
  3. ^ גילי איזיקוביץ, ועידת התביעות: גיא מרוז ואורלי וילנאי הוציאו דיבתנו בסרטם "מוסר שילומים", באתר הארץ, 5 בספטמבר 2008
  4. ^ חן מענית ורועי ברק, ‏בעקבות הסרט "מוסר השילומים - המלחמה נמשכת" אורלי וילנאי וגיא מרוז יתנצלו בפני ועידת התביעות של ניצולי השואה וישלמו 150 אלף ש', באתר גלובס, 19 במרץ 2012