ועידת פיטסבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ועידת פיטסבורג, שהתכנסה בימים שבין 16 - 19 בנובמבר 1885, בפיטסבורג, ארצות הברית, הייתה כנס היסוד של התנועה הרפורמית בארצות הברית וגיבשה את שמונת העיקרים של התנועה הרפורמית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפורמה ביהדות, שהתחילה במערב אירופה והתפשטה למרכזה ולמזרחה והגיעה גם לאמריקה, לא הייתה ממוסדת ולא הייתה לה תורה מקובלת על כל המאמינים. כינוסי הרבנים, שנערכו בגרמניה במחצית הראשונה של המאה ה-19 וועידת פילדלפיה מ-1869 היו ניסיונות חוזרים ונישנים ליצור תשתית רעיונית משותפת עבור שוחרי הרפורמה ביהדות.

מצע פיטסבורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצע פיטסבורג (The Pittsburgh Platform), שסוכם בוועידה על דעת כל המשתתפים שימש כ"אני מאמין" של התנועה הרפורמית וקבע את הגבולות האידאולוגים/אמונתיים עם הדתות/זרמים האחרים.

במצע עצמו נקבע 8 עקרונות שעל פיהם מגדירה היהדות הרפורמית את עצמה להבדיל מהיהדות האותודוכסית שדגלה בחוקי ההלכה העתיקים ללא שינויים מחד גיסא, ומאידך גיסא מבדילה את עצמה מ"התרבות המוסרית" שדגלה בהומניזם דתי והתנתקה לגמרי מהיהדות. להלן קביעות מצע פיטבורג:

1) הכרה בכל הדתות הקיימות וכן קבע כי הדת היהודית משמשת למעשה אור לגויים בקירבה לאל.
2) קדושתו של התנ"ך שמקדש את עם ישראל ומורה הדרך לדת ולמוסר, תוך כדי הכרה בתגליות מדעיות גם במידה והן סותרות אותו.
3) קבלת המצוות המוסריות בלבד בחוקי התורה, וכן אי קבלת מצוות הנוגעות לארץ ישראל ומצוות שאינן מתיישבות עם התרבות המודרנית.
4) ביטול חוקי התלמוד וחוקי התורה בתחומים רבים שעל פי טענת הרפורמים אינם מעלים בקדושה אלא קשורם לעבר הרחוק.
5) היהדות איננה לאום כי אם קהילה דתית ולכן אין ציפיה לקיבוץ גלויות, לשיבה לעבודת המקדש ולקימומה של מדינה יהודית.
6) הרפורמה מכירה בדתות המונותאיסטיות האחרות ובתרומתן ומושיטות להן יד לשלום, אך קובעת כי יש להכיר בזהות ההיסטורית היהודית הייחודית.
7) ביטול האמונה בתחיית המתים ובשכר ועונש הבאים לידי ביטוי בגיהנום וגן עדן, ובמקומם אמונה בהישארות הנפש.
8) שאיפה סוציאליסטית ע"פ רוח התורה למגר את הפערים הכלכליים בחברה.

הפילוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אישור מצע פיטסבורג, הרדיקלי יחסית, התגבשה כאופוזיציה קבוצת רבנים רפורמים פחות רדיקליים, שתוארו לעתים בשם Conservatives (שמרנים או משמרים), שהיו תחילה סיעה, אך עם הזמן התגבשו לזרם דתי נפרד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]