זואופיליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תבליט בו נראים גברים המזדווגים עם סוס. התבליט מצוי על קיר חיצוני במקדש הינדי של האלה לקשמי בעיר קהג'וראהו.

זואופיליה (תחדיש ביוונית עתיקה: Ζωοφιλία) היא פאראפיליה (הפרעה בעוררות מינית) המתבטאת במשיכה מינית עיקרית או בלעדית לבעלי חיים. משכב בהמה (Bestiality), להבדיל, היא קיום יחסי מין בפועל עם חיות.

מגע מיני עם בעלי חיים נחשב בתרבויות רבות כסטייה מהנורמות החברתיות ומהווה טאבו מוחלט ביהדות, בנצרות ובאסלאם. בתורה מופיע אזכור מפורש בפסוק: "כָּל־שֹׁכֵ֥ב עִם־בְּהֵמָ֖ה מ֥וֹת יוּמָֽת" (שמות כב, י"ח). במדינות רבות בעולם מדובר בעבירה על החוק, ומלבד המערכות הדתיות נלחמים בתופעה ארגונים שונים למען בעלי חיים שרואים בה התעללות בבעלי חיים.

בישראל, קיום מגע מיני עם בעלי חיים נחשב בעבר לעבירה שעונשה עשר שנות מאסר (סעיף 351(2) לחוק העונשין בנוסחו המקורי משנת 1977[1]), אך זו בוטלה בתיקון לחוק משנת 1988,[2] והאיסור נאכף בסעיפים כמו הפרעה לציבור או התעללות בבעלי חיים.

הפילוסוף ומשחרר החיות פיטר סינגר טוען שאין מניעה אתית לקיים יחסי מין עם חיות, ובלבד שלא גורמים נזק או מתנהגים באכזריות לחיה.

זואופיליה, שבעבר סווגה כפתולוגיה בספר האבחנות הפסיכיאטריות (DSM), אינה מסווגת עוד ככזו, אלא אם היא מלווה במצוקה או בהפרעה קשה ליכולתו של אדם לתפקד.

משכב בהמה בהלכה היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר שמות אוסר מפורשות משכב בהמה:

כָּל שֹׁכֵב עִם בְּהֵמָה מוֹת יוּמָת.[3]

הרמב"ם מרחיב על כך בהלכות איסורי ביאה[4], ובמסכת בבא מציעא, רב יוסף אוסר על אלמנה לגדל כלב מחשש שכזה.[5] יחד עם זאת, מקובל להניח שבני ישראל אינם נחשדים במשכב בהמה[6] וכי האיסור שלעיל נועד על מנת למנוע לשון הרע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חוק העונשין, תשל"ז-1977, ס"ח 864 מ-4 באוגוסט 1977
  2. ^ חוק העונשין (תיקון מס' 22), התשמ"ח-1988, ס"ח 1246 מ-31 במרץ 1988
  3. ^ בתלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ב', עמוד א', נקבע כי הסמכות להטיל עונש מוות במקרים כאלו ("רובע" ו"נרבע") ניתנת בידי בית דין של עשרים ושלשה.
  4. ^ משנה תורה לרמב"ם · ספר קדושה · הלכות איסורי ביאה · פרק ראשון · הלכה טז
  5. ^ "ארמלתא לא תרבי כלבא" – תלמוד בבלי, מסכת בבא מציעא, דף ע"א, עמוד א'
  6. ^ "לא נחשדו ישראל על משכב זכור ולא על הבהמה" – תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף פ"ב, עמוד א'
Human brain NIH.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא פסיכולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.