זוטה לבנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןזוטה לבנה
Micromeria fruticosa.JPG
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צינוראים
משפחה: שפתניים
סוג: זוטה
מין: זוטה לבנה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Micromeria fruticosa
Druce, 1914

זוטה לבנה (שם מדעי: Micromeria fruticosa) הוא עשב תיבול ממשפחת השפתניים, משמש בעיקר לחליטת תה. תת-המין המצוי בארץ הוא M. f. barbata. בערבית היא מכונה עִשְבִֵֵּת אלשָּאי- "עשב התה", ובקרב עדות מסוימות היא מכונה גם "פלאיו". משרעת תפוצתו מזרח ים-תיכונית, מצוי בבלקנים, בטורקיה, בלבנון ובסוריה.


מורפולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בן שיח, בעל גבעולים זקופים שגובהם 40 - 100 ס"מ. העלים קטנים, בעלי כסות קטיפתית צהבהבה של שערות מהודקות, צפופות וקצרות. צורת העלה אליפטית ואורכו שווה לפעמיים רוחבו. ריחם ייחודי והוא מזכיר נענע ואזוב מצוי. צבע הכותרת לבן או שמנת, האוגן בעל כתמים לילכיים. רוחב דורי הפרחים 1.5-3.0 ס"מ, כל דור מסועף פעמים אחדות, והתפרחות נישאות על עוקצים ארוכים. הגביע דמוי צינור או פעמון, בעל 13 עורקים ו-5 שיניים שוות כמעט. הכותרת דו שפתנית, צינור הכותרת בולט מתוך הגביע, חסר טבעת שערות, השפה העליונה זקופה ושטוחה כמעט, בתחתונה בעלת 3 אונות. אבקנים - 4 זקופים, הזוג הקדמי ארוך מהזוג האחורי. ארבע הפרודות חלקות.

פנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבדל גדול נצפה בין גודל העלה בקיץ לבין גודלו בחורף-אביב, עלי הקיץ קטנים במחצית. תחילת הפריחה ביוני, שיאה בספטמבר וסיומה בדצמבר, אם כי מספר מועט של פרחים נשאר על הצמח גם לאחר 9 חודשים מתחילת הפריחה. ככל שעולה אחוז הפרחים, מכלל חלקי הצמח, בעונת הפריחה, כך יורד אחוז העלים.

רפואה עממית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזוטה הלבנה נחשבת גם כצמח מרפא ומשתמשים בה ברפואה העממית בחליטות להורדת לחץ הדם, וכנגד כאבי בטן, הצטננות ושיעול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זוטה לבנה בוויקישיתוף