סינגולריות טכנולוגית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בגרף לוגריתמי זה, 15 רשימות נפרדות של אירועים מרכזיים בהיסטוריה האנושית מראות בבירור הצטמצמות מעריכית בפרק הזמן בין אירוע מרכזי אחד לקודמו. הרשימות הוכנו בין היתר על ידי קרל סייגן, אנציקלופדיה בריטניקה, המוזיאון האמריקאי להיסטוריה ואוניברסיטת אריזונה, והגרף על ידי קורצוויל
התפתחות יכולת החישוב עם הזמן, בהשוואה לכח החישוב של המוח

סינגולריות (או ייחודיות) טכנולוגית היא כינוי בתחום העתידנות לנקודת זמן עתידית שבה ישיגו המחשבים יכולות אינטלקטואליות הגבוהות במידה משמעותית מאלו של בני האדם. בעקבות הישג זה של המחשבים, מניחים שיהיו פיתוחים רבים אשר ישנו את העולם בצורה קיצונית שלא ניתן לחזות באופן אמין על ידי אנשים החיים לפני נקודת הסינגולריות. המונח סינגולריות שאול מתורת הפיזיקה, בה הוא מתאר נקודת אל-חזור. לדוגמה: סינגולריות כבידתית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש הראשון במושג "סינגולריות" נעשה בשנות השישים של המאה ה-20 על ידי המתמטיקאי הבריטי I. J. Good, כדי לתאר התקדמות טכנולוגית. בשנות השמונים התפרסמה הסינגולריות ברבים בזכות סופר המדע הבדיוני האמריקאי ורנור וינג'י (Vinge).

תאריך התממשות הסינגולריות הטכנולוגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו ויכוח אם ומתי הסינגולריות תתרחש, וישנם עתידנים הטוענים שהיא תתרחש בעשור השלישי של המאה ה-21. אחרים, ובעיקר ריי קורצוויל, הציעו הרחבות לחוק מור מעבר לכוח חישוב של טרנזיסטורים, שבהם יש גידול מעריכי בהתפתחות הטכנולוגית במשך כל ההיסטוריה האנושית ואפילו בהתפתחות היקום. לפי קורצוויל, גידול זה יגיע לשיאו בהתקדמות טכנולוגית בלתי ניתנת לתיאור במאה ה-21. תבנית זו מוצגת בטבלה משמאל.

האינטליגנציה המלאכותית והסינגולריות הטכנולוגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אינטליגנציה מלאכותית

אחד התחומים היכולים להוביל לתופעת הסינגולריות הוא אינטליגנציה מלאכותית, או בקיצור באנגלית AI. על פי חוקרים כמו ורנור וינג'י, אשר טען כי לאינטליגנציה מלאכותית אין מחסום ביולוגי כך שהיא מסוגלת לבצע שיפור עצמי ולבנות מכונה ברמה אינטלקטואלית גבוהה יותר, כך תהליך זה ימשיך לאין סוף.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.