חד-שפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןחד-שפה
Ajuga reptans LC0138.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צינוראים
משפחה: שפתניים
סוג: חד-שפה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ajuga
ליניאוס, 1753

חד שפה (מנוקד: חַד-שָׂפָה, שם מדעי: Ajuga) הוא סוג במשפחת השפתניים, המאופיין בפרחים הנראים כבעלי שפה תחתונה בלבד. שלושה מינים מסוג זה מיוצגים בצמחיית הבר של ארץ ישראל, ומינים נוספים משמשים כצמחי נוי.

תיאור הסוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרחיו של מיני סוג זה מאופיינים בעלי הכותרת התחתונים של הפרח ('השפה התחתונה'), הגדולים משמעותית בהשוואה לעלי הכותרת העליונים ומחולקים לשלוש אונות. זאת בשונה מהפרחים של רוב סוגי משפחת השפתניים, שבהם גודל עלי הכותרת דומה.

מראה הפרח במיני הסוג אינו מזכיר שפתיים ודומה לצורת 'מגלשה'. אף על פי שהוא נראה כפרח חד-שפתני, קיימים גם עלי כותרת עליונים. לצורה זו נודעת חשיבות לא רק ויזואלית, אלא גם אבולוציונית: ההנחה הרווחת היא שמדגם פרח של הסוג חד שפה התפתח הדגם המוכר של שאר השפתניים. לפי הנחה זו הסוג נחשב לפרימיטיבי במשפחתו. כך גם הסוג הקרוב געדה, שלו מבנה פרח דומה, אם כי לחלק ממיני הסוג געדה מבנה פרח דו-שפתני. כרוב סוגי המשפחה, לסוג זה ארבעה אבקנים.

רוב מיני סוג זה הם רב-שנתיים עשבוניים נמוכים, בעלי עלים קטנים ומשוננים לרוב.

מינים מסוג זה המיוצגים בצמחיית הבר של ארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חד-שפה מזרחי (Ajuga orientalis): עשבוני רב-שנתי גבוה יחסית לסוג, המאופיין בשיני גביע ארוכות מהצינור. הפרחים רבים, ערוכים בדורים, וצבעם כחול. זהו הנדיר והיפה מבין מיני החד-שפה שבארצנו. מין זה נחשב לנדיר בארץ ישראל המערבית, וניתן למצואו בבתות גבוהות באזור יהודה. ברמת של עבר הירדן המזרחי מדובר בצמח נפוץ יותר- לדוגמה בגולן, הגלעד ועוד.
  • חד-שפה מצוי (Ajuga chamaepytis): בן-שיח רב-שנתי, קטן ושרוע, המאופיין בפרחים שצבעם צהוב ועליהם קווים אדמדמים. צבע העלים ירוק כהה ולהם גוון אדום. מבחינים במין זה בשלושה תת-מינים. המין מאכלס סדקי סלע וסלעים, בעיקר באזורים הים-תיכוניים של הארץ.
  • חד-שפה תמים (Ajuga iva): מין זה נבדל מהמין הקודם בעליו ובצינור הכותרת. הוא מצוי במישור החוף ובבַּתּוֹת הַסְּפָר.

מינים מסוג זה המשמשים כצמחי נוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מינים מסוג זה משמשים כצמחי נוי בהיקף קטן. לרוב הם משמשים כצמחים זוחלים, המוסיפים חן לגינה ביופי עליהם, שלעיתים צבעם הוא כהה. צבע הפרחים, שבחלק מהמינים הוא כחול, מוסיף אף הוא לערך האסתטי של הצמח.

מיני סוג זה מיטיבים לגדול בתנאי חצי צל, וחלקם עמידים גם לקרינת שמש מלאה.

בעגה הגננית מכונים צמחים אלו 'איוגה'- שיבוש של השם הלטיני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חד-שפה בוויקישיתוף