המיספירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חצי הכדור הצפוני)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בגאוגרפיה, המיספירהיוונית עתיקה ἡμισφαίριον, הֶמִיסְפָאִירִיוֹן, מילולית "מחצית מעטפת כדור") היא מחצית כלשהי של כדור הארץ. ניתן לחלק את כדור הארץ לשתי המיספירות בכל דרך, אך החלוקות המקובלות הן ארבע:

חצי הכדור הצפוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצי הכדור הצפוני מודגש בצהוב

חצי הכדור הצפוני הוא מחצית פניו של כוכב לכת הנמצא מצפון לקו המשווה שלו. משלים אותו חצי הכדור הדרומי.

בכדור הארץ, חצי הכדור הצפוני כולל את מרבית היבשה ומרבית האוכלוסייה שעל פני הכדור. שתי יבשות, אירופה ואמריקה הצפונית, נמצאות בשלמותן בחצי הכדור הצפוני, וכך גם יבשת אסיה ללא האיים המשתייכים אליה. מרבית שטחה של אפריקה וחלק קטן משטחה של אמריקה הדרומית נמצאים אף הם בחצי הכדור הצפוני. בחצי הכדור הצפוני, יחס השטח בין האוקיינוסים והיבשה עומד על 50%-50%.

החורף מתקיים בחודשים דצמבר עד פברואר, והקיץ בחודשים יוני עד אוגוסט.

חצי הכדור הדרומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצי הכדור הדרומי מודגש בצהוב

חצי הכדור הדרומי הוא מחצית פניו של כוכב לכת הנמצא מדרום לקו המשווה שלו. משלים אותו חצי הכדור הצפוני.

בכדור הארץ, חצי הכדור הדרומי כולל את מרבית המים שעל פני הכדור, משום שרוב שטחם של האוקיינוסים נמצא בו, ורק חלק קטן מהאוכלוסייה. שתי יבשות, אוסטרליה ואנטארקטיקה, נמצאות בשלמותן בחצי הכדור הדרומי, וכך גם מרבית שטחה של אמריקה הדרומית, מקצת שטחה של יבשת אפריקה וחלק מאיי דרום-מזרח אסיה. בחצי הכדור הדרומי, יחס השטח בין האוקיינוסים ליבשה הוא 10%-90% לטובת האוקיינוסים.

החורף מתקיים בחודשים יוני עד אוגוסט, והקיץ בחודשים דצמבר עד פברואר.

חצי הכדור המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצי הכדור המערבי מודגש בצהוב

חצי הכדור המערבי הוא מחצית כדור הארץ הנמצאת ממערב לקו גריניץ', שהוא קו האורך 0° העובר ברובע גריניץ' שבלונדון, ועד לקו האורך 180°, שהוא קו התאריך הבינלאומי. את חצי הכדור המערבי משלים חצי הכדור המזרחי. באופן פחות פורמלי, אך מקובל יותר, חצי הכדור המערבי הוא כינוי לחלקו של כדור הארץ הכולל את יבשת אמריקה וסביבתה ("העולם החדש"), כפי שנעשה, למשל, בשמו של מכון חצי הכדור המערבי לשיתוף פעולה ביטחוני. במשמעות זו מוּצאים מהביטוי האזורים שבשוליו: חלקים של אירופה ואפריקה שנמצאים בשוליים המזרחיים, חלקים של אסיה שנמצאים בשוליים המערביים ואנטארקטיקה הנמצאת בשוליו הדרומיים.

להבדיל מחצי הכדור הצפוני וחצי הכדור הדרומי, המופרדים זה מזה על ידי עצם גאוגרפי מהותי, קו המשווה, קו האורך 0°, המפריד בין חצי הכדור המערבי לחצי הכדור המזרחי, הוא קו שרירותי שנקבע כך שאירופה במרכז.

חצי הכדור המזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצי הכדור המזרחי מודגש בצהוב

חצי הכדור המזרחי הוא מחצית כדור הארץ הנמצאת מזרחית לקו גריניץ' שהוא קו האורך 0° העובר ברובע גריניץ' שבלונדון, ומערבית לקו האורך 180°, שהוא קו התאריך הבינלאומי. חצי הכדור המזרחי כולל את היבשות: אירופה, אסיה, אפריקה, ואוקיאניה. חלק זה של כדור הארץ מכונה גם העולם הישן.

אנימציה של תנועת כדור הארץ המציגה את המיספירת היום ביום השוויון

המיספירות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי חלוקה זו שש שביעיות מסך שטח היבשה על פני כדור הארץ נמצאים בהמיספירה היבשתית לעומת שביעית בלבד בהמיספירה הימית. אף על פי שההמיספירה היבשתית כוללת את מירב השטח היבשתי האפשרי במחצית נתונה של כדור הארץ, עדיין תופסת היבשה רק 49.5% מסך שטחה של המיספירה זו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]