חקלאות ביו-דינמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

החקלאות הביו-דינאמית היא חקלאות הוליסטית המתייחסת אל האדמה כאל אוגניזם חי. מכאן שיש לעשות ככל הניתן על מנת למנוע פגיעה באדמה ובסובב אותה ולכוון את פעילות עבודת האדמה לפעילות שמזינה, מחזקת ומאפשרת התפתחות אורגנית ובריאה של האדמה לטווח הארוך. חקלאות זו היא חקלאות אורגנית ואקולוגית שאינה עושה כל שימוש בתכשירים כימיים להזנה או להדברה ומזינה את האדמה בקומפוסט, בזבל ירוק ובזבל חיות. החקלאות הביו-דינאמית מזהה מגמה של התנוונות באיכות הזרעים ובערכם התזונתי של התוצרים החקלאיים בעולם כיום ומזה שנים רבות ולכן חקלאות זו מקדישה פעילותה לשינוי מגמה זו על ידי עקרונותיה האקולוגיים-אורגניים.

החקלאות הביו-דינאמית נולדה ביוני 1924 עם פתיחת הקורס לחקלאות ביו-דינאמית אותו נתן דר. רודולף שטיינר בקוברוויץ, גרמניה. הקורס ניתן בעקבות הבעת דאגתם של קבוצת חקלאים שפנו אל דר. שטיינר עקב מגמת התנוונותם של הזרעים והתוצרים החקלאיים אותה זיהו כבר אז. סיכום קורס זה ניתן לקרוא בספר "חקלאות ביו-דינאמית" בהוצאת "אסטרולוג".

בעשייה הביו-דינאמית על החקלאי לקחת בחשבון את כל המערך הסביבתי בו הוא פועל. סוג האדמה והתוכן המינרלי שלה, הגזים שבה והיכולת שלה לקלוט מים לתוכה, אף אלה הם משתנים עמם עובד החקלאי היו-דינאמי ולוקח בחשבון בעבודת האדמה שלו. עונות השנה מהוות אף הן משתנה שיש לקחת בחשבון בפעילות הביו-דינאמית ואף את גרמי השמיים ויחסיהם ומיקומם ביקום מהווים מרכיב חשוב בפעילותו היום-יומית. מתוך התחשבות במיקום הירח החקלאי יוכל להחליט מתי יהיה הזמן המתאים ביותר לזריעה ולשתילה, לעישוב ולהזנה וגם לאיסוף וקצירה של היבול. לעבודה כזאת קיימים לוחות שנה המודפסים ומוצאים לאור מדי שנה במדינות שונות מחוות ביו-דינאמיות. לוחות שנה אלה נעשים מתוך התבוננות קפדנית ומדעית בגרמי השמיים.

החקלאות הביו-דינאמית הינה מפותחת ביותר ברחבי העולם במדינות שונות וקיים מספר רב של חוות ביו-דינאמית ואף ארגונים ביו-דינאמיים רבים בעולם כולו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P yin yang.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פילוסופיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.