חקלאות ביו-דינמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח וויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

החקלאות הביו-דינמית היא שיטה חקלאית לגידול ירקות, פירות, גידולי שדה וגן, המבוססת על הפילוסופיה האנתרופוסופית.

חקלאות ביו-דינמית היא אחת מן הגישות הוותיקות לחקלאות אורגנית והעמידה את הסימון האיכות האורגני הביו-דינמי הראשון בשנת 1927 תחת השם דמטר. בדומה לחקלאות אורגנית, החקלאות הביו-דינמית שמה גדש על פיתוח פריון האדמה, שיתוף פעולה עם תהליכים טבעיים (כמו אויבים טבעיים), שילוב בעלי חיים, ומגוון ביולוגי רחב.

מעבר לכלים האורגנים המוכרים, החקלאות הביו-דינמית מתחשבות בתנועת גרמי השמים השונים ומיקומם ביקום כמרכיב חשוב בתכנון הזריעה, ההשקיה, הגיזום והקטיף של היבול החקלאי. בנוסף הגישה משתמשת בתכשירים ביו-דינמים: חומרי דשן וטיוב תהליכים ביולוגים. מחקר של 21 שנה DOK Trail[1] הראה יתרונות וחסרונות שונים בשיטה זו, לדוגמה ההומוס נשאר זמן רב יותר בשיטה הביודינמית, אך היה פחות יבול.

החקלאות הביו דינמית נעזרת במגוון שיטות מחקר מודרניות ואלטרנטיביות[2] , אך עבור חוקרים אחרים היא נחשבת לפסאודו מדע[3]עקב התבססותה על עקרונות מן התורה האנתרופוסית שאינם עולים בקנה אחד עם ממצאי המדע והשיטה המדעית.

תפיסת החקלאות הביו-דינמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקלאות הביו-דינאמית מתייחסת כאל אוגניזם חי. מכאן שיש לעשות ככל הניתן על מנת למנוע פגיעה באדמה ובסובב אותה ולכוון את פעילות עבודת האדמה לפעילות שמזינה, מחזקת ומאפשרת התפתחות אורגנית ובריאה של האדמה לטווח הארוך. חקלאות זו היא חקלאות אורגנית ואקולוגית שאינה עושה כל שימוש בתכשירים כימיים להזנה או להדברה ומזינה את האדמה בקומפוסט, בזבל ירוק ובזבל חיות. החקלאות הביו-דינאמית מזהה מגמה~(דרוש ביאור*) של התנוונות באיכות הזרעים ובערכם התזונתי של התוצרים החקלאיים בעולם כיום ומזה שנים רבות ולכן חקלאות זו מקדישה פעילותה לשינוי מגמה זו על ידי עקרונותיה האקולוגיים-אורגניים.

החקלאות הביו-דינאמית נולדה ביוני 1924 עם פתיחת הקורס לחקלאות ביו-דינאמית אותו נתן דר. רודולף שטיינר בקוברוויץ, גרמניה. הקורס ניתן בעקבות הבעת דאגתם של קבוצת חקלאים שפנו אל דר. שטיינר עקב מגמת התנוונותם של הזרעים והתוצרים החקלאיים אותה זיהו כבר אז. סיכום קורס זה ניתן לקרוא בספר "חקלאות ביו-דינאמית" בהוצאת "אסטרולוג".

בעשייה הביו-דינאמית על החקלאי לקחת בחשבון את כל המערך הסביבתי בו הוא פועל. סוג האדמה והתוכן המינרלי שלה, הגזים שבה והיכולת שלה לקלוט מים לתוכה, אף אלה הם משתנים עמם עובד החקלאי היו-דינאמי ולוקח בחשבון בעבודת האדמה שלו. עונות השנה מהוות אף הן משתנה שיש לקחת בחשבון בפעילות הביו-דינאמית ואף את גרמי השמיים ויחסיהם ומיקומם ביקום מהווים מרכיב חשוב בפעילותו היום-יומית. מתוך התחשבות במיקום הירח החקלאי יוכל להחליט מתי יהיה הזמן המתאים ביותר לזריעה ולשתילה, לעישוב ולהזנה וגם לאיסוף וקצירה של היבול. לעבודה כזאת קיימים לוחות שנה המודפסים ומוצאים לאור מדי שנה במדינות שונות מחוות ביו-דינאמיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ריכוז מידע על ניסוי הDOK באתר לחקלאות אורגנית בגרמניה [1]
  2. ^ ריכוז מחקרים מדעים על חקלאות ביו-דינמית, מתוך מרכז מחקר לחקלאות ביודינאמית בגרמניה [2]
  3. ^ [3]
P yin yang.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פילוסופיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.