אנתרופוסופיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך חסר מאוד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אנתרופוסופיהיוונית: "אנתרופוס" = אדם, "סופיה" = חכמה), המכנה את עצמה "מדע הרוח", היא תורה רוחנית שפיתח וגיבש רודולף שטיינר בתקופה שבין שלהי המאה ה-19 לאמצע שנות העשרים של המאה העשרים. האנתרופוסופיה מסבירה את האדם והעולם, וקשרי הגומלין שבניהם מנקודת מבט, שלטענתה, הוליסטית, ומתוך תפיסה שהקשר שהאנושות זקוקה לכונן כיום עם הרוח הוא על בסיס בחירה חופשית ומודעת, מתוך "הבנה של העולמות העליונים". העיסוק האנתרופוסופי נוגע בתחומים רבים, החל מתורת הנסתר והדרך לידע האדם על פיה, דרך פסיכולוגיה, דתות, חינוך, חקלאות, ביולוגיה, וכלה באדריכלות ובהגות בתחום המשטר המדיני.

בשנים האחרונות בארצות הברית ובצרפת נטען בבתי המשפט שהאנתרופוסופיה היא דת או כת, אולם תיקים אלו נסגרו בסופו של דבר.[1]. מבקרים מודרניים, ובמיוחד מייקל שרמר, טענו שבתחומים של רפואה, ביולוגיה ו"חקלאות ביודינמית" - מדובר בפסאודו מדע[1][2].

מאפייני האנתרופוסופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתו של רודולף שטיינר בפיתוח האנתרופוסופיה הייתה, לדבריו, לאפשר לאדם המודרני, שלטענתו התרחק מעולם הרוח, לחזור אליו ובכך להגשים את הווייתו כאדם על האדמה ואת תכליתו בבריאה. רוב תורת האנתרופוסופיה הוצגה בהרצאות של שטיינר שהועלו על הכתב, וחלקה נכתב בספרים על ידי שטיינר עצמו. בהקדמה לספרו "כיצד קונים דעת העולמות העליונים?", הוא כותב שהספר יוכל להיות לעזר "למי שברצונו להבין כיצד אנשים המדברים על הרוח למדו את הידע שלהם".

שטיינר מדגיש בהקדמה של כל ספריו כי הידע אינו ידע שנלקח ממקור כלשהו על האדמה, אלא רק מתוך חקירה בעולם הרוח. עם זאת, טוען שטיינר כי כל טענה המובאת מתוך תפיסת העולם האנתרופוסופית יכולה להיות מובנת גם לפי החשיבה האנושית הלוגית. תורתו של שטיינר הושפעה מן הדתות השונות, ולכן אפשר למצוא באנתרופוסופיה עניינים כמו גלגול נשמות וחוקי קארמה, היררכיות שמימיות המשפיעות על חיי האדם, ואמונות בנושאי הדתות הגדולות והמוכרות: היהדות, הנצרות והאסלאם, כמו גם הבודהיזם וזרמים אחרים.

גופים אנתרופוסופיים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירופה, בארצות הברית וגם בישראל, פעילה "החברה האנתרופוסופית", המתוארת כ"שביל של ידע, שנועד להביא את הרוחני שבאדם, אל הרוחני שבעולם". לעומתה, ישנן מספר קבוצות שמתייחסות אל האנתרופוסופיה כאל דת.

הגדולה מבין הקבוצות האנתרופוסופיות בישראל היא קיבוץ הרדוף שבצפון. בקיבוץ ישנם מספר מקומות טיפולים הפועלים על פי השיטה (ילדים עם בעיות מצוקה, צרכים מיוחדים, אנשים הזקוקים לשיחרור לחץ נפשי, חולי נפש ועוד), וכן בית ספר ולדורף לכיתות א'-יב'. דוגמאות אנתרופוסופיות נוספות בישראל הן "כפר רפאל", שהוא כפר שיקומי למבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, ובתי ספר כדוגמת בית ספר אדם בירושלים, בית ספר זומר ברמת גן ובית ספר אורים בכפר הירוק. כפר נוסף לבעלי פיגור שכלי הפועל ברוח החינוך האנתרופוסופי הוא "בית-אורי" שעל גבעת המורה בעפולה.

גופים שונים הנמנים עם הזרם האנתרופוסופי פועלים בצפון מערב אירופה. הפעילות נעשית במסגרת בתי ספר המלמדים בשיטת ולדורף ובמספר מוסדות רפואיים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פרנס קרלגרן, האנתרופוסופיה מהי?, הוצאת הומני, 2006.
  • רודולף שטיינר, ההיסטוריה של העולם, הוצאת חירות
  • רודולף שטיינר, מבוא לאנתרופוסופיה / תיאוסופיה של הרוזנקרוצריזים, הוצאת חירות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנתרופוסופיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Skeptic Encyclopedia of Pseudoscience. ABC-CLIO. 2002. עמ' 31–. ISBN 9781576076538. 
  2. ^ Ruse, Michael (25 בספטמבר 2013). The Gaia Hypothesis: Science on a Pagan Planet. University of Chicago Press. עמ' 128–. ISBN 9780226060392. בדיקה אחרונה ב-21 ביוני 2015.