חרתוויסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מצודת חרתוויסי
המבצר במבט מהנהר
פנים המצודה כיום

חֶרתוויסיגאורגית: ხერთვისი), היא אחת המצודות העתיקות בגאורגיה, שהייתה פעילה בתקופה הפאודלית של גאורגיה.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

חרתוויסי ממוקמת במסכתי שבדרום גאורגיה (כיום סאמצחה-ג'אוואחתי), על מצוק מעל לנקודה בה הנהרות גווחֶטי (נקרא גם פראוואני) ונהר המטקוורי נפגשים. בתוך החומות ניצב מבצר (הקיפּ) מרובע עם פינות מעוגלות. מהקיר המזרחי של המצודה מובילות שתי מנהרות אל הנהר, האחת לאספקת מים והשנייה לתקשורת עם העולם שבחוץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצודה נבנתה במאה ה-2 לפנה"ס. הכנסייה נבנתה בשנת 985, בתקופת המלכה תמר הורחבה, והחומות הקיימות כיום נבנו ב־1354. במאה הרביעית לפני הספירה, לפי הרישומים של לאונטי מרובלי, כומר והיסטוריון גאורגי מהמאה ה-11, אלכסנדר מוקדון, בדרכו לכיבושיו במזרח, החריב אותה. במאות ה-10 וה-11, היא הייתה מרכז אזור מסכתי. במהלך המאה ה-12 היא הפכה לעיר. במאה ה-13, הרסו אותה המונגולים. ועד למאה ה-15 היא איבדה את כוחה. במאה ה-15 הייתה בבעלות הבעלים של מסכתי ממשפחת ג'קליי. במאה ה-16, פלשו העות'מאנים לדרום גאורגיה. במהלך שלוש המאות הבאות החזיקו גם בחרתוויסי. בסוף המאה ה-19, בתקופת מלחמת רוסיה טורקיה, הצבא הרוסי חזר לטריטוריות שאבדו, וחרתוויסי הפכה לבסיסם הצבאי.

האגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגדה מספרת על המלכה תמרה, שהכריזה על תחרות מי יבנה את המגדל המפואר ביותר בחרתוויסי. בנאי מומחה והשוליה שלו היו בין המתחרים, ולמרבה הבושה עלה השוליה על מורו, והאחרון קפץ מהמגדל אל מותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]