לדלג לתוכן

קורה (נהר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נהר הקוּרָה (מטקווארי)
მტკვარი, Kür, Kura
המטקווארי ליד העיר העתיקה של טביליסי
המטקווארי ליד העיר העתיקה של טביליסי
מידע כללי
אורך 1,364 ק"מ
ספיקה ממוצעת 575 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 188,000 קמ"ר
מוצא הקווקז הגדול
יובלים ליאחווי, Xaçınçay, Lekhura, Tartar, Posof Çayı, Goratis Tsghali, Qarqar river, Girdimançay, Kyurak, Algeti River, Kürəkçay, Podkumok, Dzegamchay, Gargar, Koghb, אלזני, Iori River, אראגווי, Ksani, Varagajur, Turyan, Aghstafa River, Vere River, Khrami River, נהר אראס, Shamkirchay, Dzhagirchay עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך הים הכספי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינות באגן הניקוז אזרבייג'ןאזרבייג'ן אזרבייג'ן
איראןאיראן איראן
ארמניהארמניה ארמניה
גאורגיהגאורגיה גאורגיה
טורקיהטורקיה טורקיה
רוסיהרוסיה רוסיה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מפגש הנהרות האראגווי והקורה ליד מצחתה

קוּרָה (טורקית: Kura, גאורגית: მტკვარი, מְטְקְווארי, ארמנית: Կուր, אזרית: Kür) הוא נהר בהרי הקווקז. תחילתו ברמת ארמניה שבנפת קארס, מזרח טורקיה, והמשכו בגאורגיה ולאחר מכן באזרבייג'ן. שם הוא מתמזג עם נהר אראס, וזורם לים הכספי. סך כל אורכו של הנהר הוא 1,364 ק"מ.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם קורה הוא משמו של המלך הפרסי כורש. במקורות מערביים עתיקים הוא ידוע כנהר כורש. השם הגאורגי של הנהר הוא מטקווארי, שמשמעותו: "האיטי" או "הזורם לאיטו". השם קורה אומץ לראשונה על ידי הרוסים ומאוחר יותר על ידי קרטוגרפים מערביים.

המטקווארי בגאורגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגאורגיה עובר הנהר ליד הערים אספינדזה ובורג'ומי, לאחר מכן הוא ממשיך לחאשורי, כארלי, ומגיע לגורי בנקודה בה נשפך אליו נהר ליאחווי הגדול. הוא ממשיך ועובר את העיר קאספי, ומגיע למצחתה, בה נשפך אליו נהר האראגווי. בהמשך הוא זורם בתוך טביליסי בירת גאורגיה, כשהעיר נמצאת משתי גדותיו. הוא ממשיך בזרימה מתונה, שהתמתנה גם בעקבות תחנת כוח הידרואלקטרית, לרוסתווי.

הנהרות שנשפכים אליו הם: הליאחווי, הקסאני, האראגווי, הצ'רמי, אלזני והאראס. הנהר מזוהם מעט על ידי המרכזים התעשייתיים בטביליסי וברוסתווי. הזיהום כולל: קובלט, בדיל, ניקל וקדמיום המגיעים לנהר כפסולת.

בשנות החמישים החלה ברית המועצות לבנות סכרים ותעלות רבות על הנהר, וכן מספר תחנות כוח הידרואלקטריות (תחנת כוח המייצרות חשמל באמצעות זרימת מים). הדבר אמנם מספק חשמל לרוב צרכיה של גאורגיה, אך במחיר של פגיעה מסוימת בנהר עצמו, שבעבר זרמו בו מים בשטף עז, עד העיר טביליסי בגאורגיה. כיום הוא רדוד יותר והזרם איטי בהרבה. הנהר מזוהם כיום באופן בינוני, מאחר שנעשה בו שימוש על ידי מרכזים תעשייתיים מרכזיים.

המטקווארי בטביליסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהר המטקווארי חוצה את העיר טביליסי במרכזה, ומספר גשרים מחברים בין שני חלקי העיר. טביליסי העתיקה ורוב העיר החדשה נמצאות בצדו הדרומי של הנהר, ואילו מצדו הצפוני ממוקם אחד מרובעיה ההיסטוריים של טביליסי, רובע אוולַבּארי (ავლაბარი). מרובע אוולבארי נמתח הגשר הראשון והעתיק ביותר של טביליסי, לטביליסי העתיקה.

הקורה באזרבייג'ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורה והאראס הם הנהרות העיקריים של אזרבייג'ן. הם זורמים בשפלת קורה-אראס. שני הנהרות נשפכים לים הכספי, כשמקורם בעיקר מהמדרונות הצפון-מזרחיים של הרי הקווקז הראשי והרי טאלוש, וזורמים לאורך שפלת סמור-דוואצ'י לנקרן.

אגן הניקוז של נהר הקורה הוא 86,000 קמ"ר עד להתמזגות עם האראס ומשם הוא 101,937 קמ"ר. בהתמזגות עם נהר האראס, ממשיך הנהר הממוזג להקרא נהר הקורה, משום שנהר הקורה גדול יותר, וגובה המים כפול מזה של נהר האראס. הדלתה של שפך הנהר היא בשטח של 100 קמ"ר[דרוש מקור: לא סביר. נראה מספר קטן מאוד].

תמונות נהר הקורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהר הקורה זורם ליד ורדזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורה בגורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורה במצחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורה בבורג'ומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]