לדלג לתוכן

טופלס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אישה טופלס במהלך יריד באורגון
משתזפות טופלס בברצלונה
אישה בלבוש מסורתי בדרום אתיופיה. בתרבויות רבות שדיים חשופים אינם נחשבים לדבר מגונה

בהתייחס לתופעה חברתית, המינוח טופלסאנגלית: Topless, ללא חלק עליון) מתאר מצב שבו אישה חושפת את שדיה בפומבי, בניגוד לטאבו המקובל בתרבות שבה היא חיה, ובמקומות מסוימים אף בניגוד לחוק.[1] יש המנסות לשבור טאבו זה, על ידי הליכה טופלס במקומות ציבוריים, בהם לרוב נשים לבושות גם בחלקן העליון. לעיתים משמש המושג לתיאור גבר החושף את פלג גופו העליון, גם כשזה אינו מעשה המנוגד לטאבו.

בימינו נהוג העירום, ובייחוד חשיפת השדיים, בשבטים רבים באפריקה. כך לדוגמה בשבט הסורמה נהוג עירום מלא, ובשבט ההימבה פיסות בד מכסות את אזור הערווה והישבן, בעוד השדיים חשופים. גם במלנזיה קיימים אזורים בהם נשים מהלכות בעירום, או חושפות את חזן.

בעבר, לבוש טופלס נחשב לאסור לחלוטין וגרר עונשים, אך עם תהליכי שחרור האישה השתנה גם היחס לטופלס. כך, בעוד בעבר הליכה בביקיני נחשבה אסורה[דרוש מקור], כיום היא מקובלת לחלוטין, ומול כך הטופלס מעט יותר לגיטימי בתרבות המערב, ואף נהוג בחלק מחופי הרחצה.

רחצה טופלס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד להליכה ללא כיסוי לשדיים, אשר נחשבת לא מקובלת ברוב החברות בעולם, ואף אסורה במקומות רבים, רחצה ללא בגד הים העליון נחשבת למקובלת יותר, ואף נפוצה במקומות רבים ברחבי העולם. בנוסף, נפוצה ביותר היא ההשתזפות טופלס, לרוב באזורי רחצה, כגון בריכת שחייה וחוף ים.

למרות היחס המתירני יותר לחשיפת גוף האדם בסוף שנות ה-60, שהתבטאה בפופולריות גוברת והולכת של הביקיני, חשיפת השדיים בפומבי נחשבה ללא מקובלת כלל. זאת בנוסף לאי-החוקיות של חשיפת השדיים בפומבי, שהובילה פעמים רבות לעימותים. כך, בשנת 1964, כאשר הוצג בחנויות בגד ים ללא חלק המכסה את השדיים, הרוכשות שלבשו את הבגד בציבור נעצרו בשל טעמי צניעות.[2] כך, בעוד שבתצוגות אופנה בגדי הטופלס החלו לצבור פופולריות, השימוש בבגדים אלו בציבור נאסר. עם השנים, ככל שגברה הפופולריות של בגדים חשופים יותר, בייחוד באזורי רחצה, נהפכה הרחצה וכן השיזוף טופלס לנפוצים, ובעקבות כך הותרו במדינות רבות על פי חוק. מחקרים שנעשו החל בשנות ה-90 ועד ימינו מראים פופולריות הולכת וגוברת ודעות מתונות יותר כלפי הטופלס.

הפופולריות ההולכת וגוברת של הטופלס באה לידי ביטוי במיוחד בערי אירופה, אשר נשים המשתזפות בהן ללא חלקו העליון של בגד הים הן עניין שבשגרה, והעניין זוכה להבנה בקרב רוב תושבי האזור, כמו גם באוסטרליה. כך, סקר שנערך בשנים 1994-1995 בקרב 118 תלמידי קולג' אוסטרלים גילה כי 88% מהם רואים בטופלס דבר לגיטימי.[3]

מאזורים אלו, אשר קיבלו את הטופלס כבר בשנות ה-90, הופץ הטרנד לשאר מדינות העולם. במקביל, חשיפת השדיים הותרה בכלל חופי המדינות, או שהוקצו חופים לעניין, אשר בשונה מחופי נודיסטים הותרה בהם חשיפת השדיים, ולא חשיפת שאר אזורי הגוף המוצנעים.

מלבד תופעות בודדות[4], בישראל הטופלס אינו נפוץ, ואף על פי שאין החושפת את שדיה בחוף צפויה לעונש חוקי, מעטות הנשים שעושות זאת. יוצאת דופן בהיבט זה היא אילת, שעקב היותה עיר תיירותית המביאה אליה תיירות רבות מחו"ל, מראה הטופלס שכיח יותר בחופיה.

צילום פפראצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום של טופלס, מבוצע פעמים רבות על ידי צלמי פפראצי. הצילום מתבצע בשני מקרים עיקריים:

 1. צילום של נשים כאשר הן ללא החלק העליון של מלבושם, כאשר מחשופם הוא מרצונן האישי. במקרה זה הצלם מגיע בחשאי, ומצלם את הנשים ללא מלבושן.
 2. כאשר האישה יודעת כי מצלמים אותה, ואף אחד מאיבריה האינטימיים אינו חשוף, אך בעוד מתבצעים הצילומים נופל, מחליק, או נקרע החלק העליון של מלבושן, והצלמים רואים זאת ומצלמים.

רבים הם המקרים בהם נשים צולמו טופלס, להלן הבולטים והמשפיעים שבהם:

צילום אומנותי של דוגמנית עירום. ניתן לראות כי פני המצולמת מוסתרות בעזרת אפקטי אור-צל, בעוד חזה מובלט
 • קייט מידלטון צולמה טופלס במהלך חופשה בצרפת, בספטמבר 2012. כעבור כחודש נעצר הצלם שצילם על פי החשד את התמונות. כמו כן, נאסר פרסום של התמונות.[5]
 • אנג'ליק מורגן, כוכבת ריאלטי צרפתית, צולמה טופלס במהלך חופשה בארצות הברית.[6] נשים בצרפת נוהגות להסתובב חשופות חזה ללא כל מפריע, וצילום זה שינה את היחס של רבות מהן לטופלס.

טופלס אמנותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לקטלג צילומי עירום אומנותיים לפי מידת החשיפה של גוף המצולם. כך, ניתן להגדיר צילומי עירום בהם החזה חשוף אך אזור הערווה לא מוצג כצילומי טופלס. אחד המאפיינים החשובים של צילום זה הוא אנונימיות המצולם, שכן מטרת העירום האמנותי הוא להוות יצירה של ממש, בה הנושא הוא לא המצולם. בניגוד לתמונות הטופלס בצילום הפפראצי ובמתיחות הטופלס, אשר מנסות לספק הנאה לצופים, העירום האמנותי מנסה לספק חוויה אומנותית או תובנות, כמו בשאר ענפי הצילום והאומנות[דרוש מקור].

עירום אומנותי מופיע בשני סוגים:

 • צילום תמונות של נשים בעודן חשופות. תמונות אלו מתרכזות בהפיכת המציאות הנשקפת בתמונה לתואמת ככל האפשר לרצון הצלם, תוך שימוש באפקטים שונים. לצילום זה משתמשים לרוב בדוגמניות עירום, אשר מקבלות משכורת מצילומן עירומות, על פי דרישות הצלם.
 • ציור נשים בעירום, כאשר אין צורך באפקטים כלשהם והצייר יכול לצייר את המציאות ככל שהיא עולה על דעתו. לרוב ציורים אלו הם דיוקנים של נשים אשר צוירו בעודן עירומות, על מנת להקל ככל האפשר על הצייר. אולם, במקרים בודדים נשים בלבוש מלא צוירו בעירום, פרי דמיונו של הצייר. כך לדוגמה, ידוע כי פיקאסו היה יושב במקומות בהן התאספו נשים, ומציירן ללא בגדיהם, על אף שהיו לבושות. לעיתים נשים אלו לא ידעו כי צוירו עד אשר התפרסם ציורו.

טופלס כאמצעי מחאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מחאה בעירום

נשות ארגון פמן ידועות במחאות שבהן חברות הארגון חושפות את שדיהן במקומות ציבוריים. על החזה החשוף נכתב פעמים רבות מסר רלוונטי.

שבירת הטאבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישה מפגינה בעודה חשופת שדיים בעד שבירת הטאבו החברתי
ערך מורחב – חופש הפטמה

כפי שצוין, קיים טאבו סביב ההסתובבות טופלס במקומות ציבוריים. כלומר, אף על פי שמותר על פי החוק להסתובב ברחוב ללא החלק העליון, נשים לא נוהגות כך. אולם, לאחרונה החלו נשים רבות, בעיקר פמיניסטיות, להסתובב טופלס במקומות ציבוריים כאות מחאה. לטענתן, כפי שלגברים מותר להסתובב ללא חולצה ברחוב (כפי שנהוג רבות בערי חוף), כך גם לנשים מותר להסתובב ללא החלק העליון של מלבושן.

בשנת 2019 בעקבות תלונות והפגנות, שינתה עיריית ברצלונה את תקנות העיר כך שגם נשים יוכלו לשחות בחזה חשוף בברכות ובמקורות המים של העיר, בנימוק שזהו תיקון של אפליה על רקע מגדרי[7].

GoTopless[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת לשבור את הטאבו בנוגע לחשיפת השדיים, הוקמה עמותת GoTopless, אשר שמה לה למטרה לתת לנשים חופש להסתובב באופן חשוף ככל שהן רוצות, ולדאוג לשוויון בין גברים לנשים. העמותה נחשבת עמותה פנימיסטית. יום ראשון שלפני יום שוויון הנשים (26 באוגוסט) נקבע על ידי העמותה כיום ההליכה טופלס (Go Topless Day[8]).[9]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טופלס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ משטרת פריז אוסרת על נשים להשתזף טופלס
 2. ^ Sixties City - Bringing on back the good times, ‏2010-01-04
 3. ^ Edward Herold, Bruna Corbesi, John Collins, Psychosocial aspects of female topless behavior on Australian beaches, The Journal of Sex Research 31, 1994-01-01, עמ' 133–142 doi: 10.1080/00224499409551740
 4. ^ יעל ביר-כץ, צ'לסי הנדלר עושה שלום - טופלס, במדור "פנאי פלוס" באתר ynet‏, 29 בינואר 2015
 5. ^ קרן בר לב, ‏נעצר הצלם שצילם את קייט מידלטון בעירום, באתר ‏מאקו‏, 29 באוקטובר 2012
 6. ^ נועם לידור, ‏פפראצי חם: כוכבת הריאליטי הצרפתייה נתפסה בלי הביקיני, באתר ‏מאקו‏, 1 בינואר 2012
 7. ^ נשים יוכלו לשחות "טופלס" בברצלונה, באתר ‏מאקו‏, 8 באוגוסט 2019
 8. ^ ראו הערך Go Topless Day בוויקיאנגלית
 9. ^ ענבל גולדברג, שברו את המחסומים: תנועת "שחררו את הפטמה" מגיעה לישראל בסופ"ש, באתר Xnet‏, 18 באוגוסט 2014