טופלס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "Topless" מפנה לכאן. לערך העוסק בתופעת חזה חשוף אצל גברים, ראו Shirtless.
אישה טופלס במהלך יריד באורגון
אישה בלבוש מסורתי בדרום אתיופיה. בתרבויות רבות שדיים חשופים אינם נחשבים לדבר מגונה
צילום אומנותי של דוגמנית עירום. ניתן לראות כי פני המצולמת מוסתרות בעזרת אפקטי אור-צל, בעוד חזה מובלט
אישה מפגינה בעודה חשופת שדיים בעד שבירת הטאבו החברתי

טופלס (מאנגלית: Topless, ללא חלק עליון) הוא מצב שבו אישה חושפת את שדיה בפומבי, בניגוד לטאבו המקובל בתרבות שבה היא חיה, ובמקומות מסוימים אף בניגוד לחוק.‏[1] יש המנסות לשבור טאבו זה, על ידי הליכה טופלס במקומות ציבוריים, בהם לרוב נשים לבושות גם בחלקן העליון. לעתים משמש המושג לתיאור גבר החושף את פלג גופו העליון, גם כשזה אינו מעשה המנוגד לטאבו.

בימינו נהוג העירום, ובייחוד חשיפת השדיים, בשבטים רבים באפריקה. כך לדוגמה בשבט הסורמה נהוג עירום מלא, ובשבט ההימבה פיסות בד מכסות את אזור הערווה והישבן, בעוד השדיים חשופים. גם במלנזיה קיימים אזורים בהם נשים מהלכות בעירום, או חושפות את חזן.

בעבר, לבוש טופלס נחשב לאסור לחלוטין וגרר עונשים, אך עם תהליכי שחרור האישה השתנה גם היחס לטופלס. כך, בעוד בעבר הליכה בביקיני נחשבה אסורה[דרוש מקור], כיום היא מקובלת לחלוטין, ומול כך הטופלס מעט יותר לגיטימי בתרבות המערב, אך נהוג בחלק מחופי הרחצה.

צילום פפראצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום של נשים טופלס, מבוצע פעמים רבות על ידי צלמי פפראצי. הצילום מתבצע בשני מקרים עיקריים:

  1. צילום של נשים כאשר הן ללא החלק העליון של מלבושם, כאשר מחשופם הוא מרצונן האישי. במקרה זה הצלם מגיע בחשאי, ומצלם את הנשים ללא מלבושן.
  2. כאשר האישה יודעת כי מצלמים אותה, ואף אחד מאיבריה האינטימיים אינו חשוף, אך בעוד מתבצעים הצילומים נופל, מחליק, או נקרע החלק העליון של מלבושן, והצלמים רואים זאת ומצלמים.

ישנם אף מקרים בהם המצולמת חשופה וצלמי הפפראצי מצלמים אותה, אך היא מודעת לכך ואין העובדה שמצלמים אותה חשופה מפריעה לה, אך מקרים אלו זניחים[דרוש מקור].

רבים הם המקרים בהם נשים צולמו טופלס, להלן הבולטים והמשפיעים שבהם:

  • קייט מידלטון צולמה טופלס במהלך חופשה בצרפת, בספטמבר 2012.‏[2] כעבור כחודש נעצר הצלם שצילם על פי החשד את התמונות. כמו כן, נאסר פרסום של התמונות.‏[3]
  • אנג'ליק מורגן, כוכבת ריאלטי צרפתית, צולמה טופלס במהלך חופשה בארצות הברית.‏[4] נשים בצרפת נוהגות להסתובב חשופות חזה ללא כל מפריע, וצילום זה שינה את תפיסתן של רבות מהן, על הסכנות שבטופלס.

טופלס אמנותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לקטלג צילומי עירום אומנותיים לפי מידת החשיפה של גוף המצולם. כך, ניתן להגדיר צילומי עירום בהם החזה חשוף אך אזור הערווה לא מוצג כצילומי טופלס. אחד המאפיינים החשובים של צילום זה הוא אנונימיות המצולם, שכן מטרת העירום האמנותי הוא להוות יצירה של ממש, בה הנושא הוא לא המצולם. בניגוד לתמונות הטופלס בצילום הפפראצי ובמתיחות הטופלס, אשר מנסות לספק הנאה לצופים, העירום האמנותי מנסה לספק חוויה אומנותית או תובנות, כמו בשאר ענפי הצילום והאומנות.

עירום אומנותי מופיע בשני סוגים:

  • צילום תמונות של נשים בעודן חשופות. תמונות אלו מתרכזות בהפיכת המציאות הנשקפת בתמונה לתואמת ככל האפשר לרצון הצלם, תוך שימוש באפקטים שונים. לצילום זה משתמשים לרוב בדוגמניות עירום, אשר מקבלות משכורת מצילומן עירומות, על פי דרישות הצלם.
  • ציור נשים בעירום, כאשר אין צורך באפקטים כלשהם והצייר יכול לצייר את המציאות ככל שהיא עולה על דעתו. לרוב ציורים אלו הם דיוקנים של נשים אשר צוירו בעודן עירומות, על מנת להקל ככל האפשר על הצייר. אולם, במקרים בודדים נשים בלבוש מלא צוירו בעירום, פרי דמיונו של הצייר. כך לדוגמה, ידוע כי פיקאסו היה יושב במקומות בהן התאספו נשים, ומציירן ללא בגדיהם, על אף שהיו לבושות. לעתים נשים אלו לא ידעו כי צוירו עד אשר התפרסם ציורו.

טופלס כאמצעי מחאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשות ארגון פמן ידועות במחאות שבהן חברות הארגון חושפות את שדיהן במקומות ציבוריים. על החזה החשוף נכתב פעמים רבות מסר רלוונטי.

שבירת הטאבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפי שצוין, קיים טאבו סביב ההסתובבות טופלס במקומות ציבוריים. כלומר, אף על פי שמותר על פי החוק להסתובב ברחוב ללא החלק העליון, נשים לא נוהגות כך. אולם, לאחרונה החלו נשים רבות, בעיקר פמיניסטיות, להסתובב טופלס במקומות ציבוריים כאות מחאה. לטענתן, כפי שלגברים מותר להסתובב ללא חולצה ברחוב (כפי שנהוג רבות בערי חוף), כך גם לנשים מותר להסתובב ללא החלק העליון של מלבושן.

GoTopless[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת לשבור את הטאבו בנוגע לחשיפת השדיים, הוקמה עמותת GoTopless, אשר שמה לה למטרה לתת לנשים חופש להסתובב באופן חשוף ככל שהן רוצות, ולדאוג לשוויון בין גברים לנשים. העמותה נחשבת עמותה פנימיסטית. יום ראשון שלפני יום שוויון הנשים (26 באוגוסט) נקבע על ידי העמותה כיום ההליכה בטופלס (Go Topless Day‏[5]).‏[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]