חופש הפטמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפגנה למען "חופש הפטמה" בחוף וניס בקליפורניה, 2011
טופלס במצעד "ציצי על אופניים" (Boobs on Bikes) בניו זילנד

חופש הפטמה (אנגלית: Topfreedom) היא תנועה חברתית ופוליטית המבקשת שינויים בחוק על מנת לאפשר לנשים להיות טופלס במקומות ציבוריים, בהם גברים ונערים יכולים להיות חשופי חזה, כביטוי של שוויון בין המינים. באופן ספציפי, התנועה מבקשת ביטול חוקים אשר מגבילים את זכות האישה לא לכסות את החזה בציבור.

בנוסף, פעילי תנועת חופש הפטמה מנסים לאפשר לנשים מיניקות להניק בציבור באופן גלוי, ולאפשר לנשים להשתזף ללא חלק עליון.

מעמד חברתי וחוקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות רבות רואות בחשיפת פטמות מעשה לא צנוע ומנוגד לנורמות החברתיות. במקומות רבים אישה טופלס עשויה להתבקש להתכסות בהוראת הרשויות, ואף להיקרא לדין, וזאת משום שחשיפת השדיים נחשבת למגונה ולא מקובלת כלל. פעילי תנועת חופש הפטמה נאבקים למען שינוי תפיסה זו של השדיים כאובייקט מיני.

מספר מדינות באירופה ביטלו את החקיקה כנגד טופלס שאינו בעל משמעות מינית בציבור. שחייה ושיזוף טופלס מקובלים בחלקים רבים של אירופה, על אף שהעניין נותר שנוי במחלוקת במקומות רבים, והוא אינו נפוץ ברוב האזורים. בריכות שחייה רבות באירופה שייכות לרשויות מקומיות אשר קובעות בעצמן את כללי הלבוש במקום.

שחררו את הפטמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמפיין "שחררו את הפטמה (אנ')" החל לאחר הפצת סרטה של לינה אסקו משנת 2014, אשר נושא את אותו השם. מטרת התנועה היא הפיכת חופש הפטמה לזכות בסיסית וקבועה בחוק. בין המניעים לתנועה היה מעצרה של פיניקס פיליי, שנעצרה בניו יורק בשנת 2005 בעוון חשיפת שדיה, וזאת על אף שמעשה זה הותר בחוק של מדינת ניו יורק 15 שנים קודם לכן. בסופו של דבר פיליי שוחררה וזכתה לפיצוי של 29,000$[1].

הקמפיין חדר לתודעתם של רבים כאשר סקאוט ויליס, בתו של ברוס ויליס, פרסמה את תמונותיה מסתובבת טופלס ברחוב בטוויטר, ותחתן ההאשטאג #FreeTheNipple (שחררו את הפטמה, בתרגום לעברית)[2]. אליה הצטרפו ידוענים נוספים, כמו ריהאנה[3] ומיילי סיירוס[4]. הסערה סביב הנושא גברה כתוצאה ממחיקת תמונות הטופלס של ויליס באינסטגרם כחלק ממדיניותה, שהגיעה לידיעת הציבור על ידי ציוץ של ויליס בטוויטר[5]. ולבסוף, בא לידי ביטוי בהודעתה של הרשת החברתית פייסבוק כי תאפשר פרסום תמונות שדיים שאינן בהקשר מיני[6].

הקמפיין זכה לתשומת לב נוספת בשנת 2015, כאשר סטודנטית איסלנדית בשם אדה סמאראדוטיר פרסמה תמונה של פטמתה והציתה סערה באיסלנד[7]. בעקבות סמאראדוטיר הכריז ארגון הפמיניסטיות של אוניברסיטת איסלנד על "יום ללא חזייה"[8], והמהומה הציבורית הביאה את חברת הפרלמנט האיסלנדית ביורט אולפסדוטיר להצטרף למחאה ולפרסם תמונת טופלס בעצמה[9].

GoTopless[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת לשבור את הטאבו בנוגע לחשיפת השדיים, הוקמה עמותת GoTopless, אשר שמה לה למטרה לתת לנשים חופש להסתובב באופן חשוף ככל שהן רוצות, ולדאוג לשוויון בין גברים לנשים. העמותה נחשבת עמותה פמיניסטית. ביום ראשון שלפני יום השוויון לנשים (26 באוגוסט) נקבע על ידי העמותה כיום ההליכה בטופלס (Go Topless Day[10].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חופש הפטמה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]