טיכה (כוכב לכת משוער)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים של עננת אורט בה חשבו למצוא את טיכה

טיכהאנגלית: Tyche) הוא כינוי לכוכב לכת, אשר עד 2014 היו מדענים ששיערו שייתכן שהוא קיים במערכת השמש באזור עננת אורט. טיכה אמור היה להיות כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש, בעל קוטר הגדול פי 1.4 מזה של כוכב הלכת צדק ומסה פי 4 ממנו. מעולם לא נמצאו לכוכב לכת היפותטי זה שום הוכחות תצפיתיות וגם לפני 2014 קיומו היה שנוי במחלוקת, אך תומכיו ציינו כי גם לפני גילוי נפטון התאוריה המדעית הקדימה את גילוי העובדות. מדובר היה בעיקר בחוקרים מאוניברסיטת לואיזיאנה (University of Louisiana at Lafayette), אשר טענו עד 2014, שהתנהגותם של אסטרואידים במערכת השמש החיצונית מצביעה על קיום כוכב הלכת.

ב-2014, לפי תצפיות של טלסקופ החלל WISE, נאס"א פסלה את האפשרות לקיומו של טיכה[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרופ' דניאל ויטמאייר וג'ון מאטיס מאוניברסיטת לואיזיאנה טענו החל מ-1999, כי ייתכן וקיים כוכב לכת ענק בעננת אורט, וזאת על פי ניתוח שביצעו לתנועתם של שביטים שהגיעו אל פנים מערכת השמש. תנועתם של שביטים אלה הושפעה לטענתם מנוכחותה של מסה משמעותית בעננת אורט, מסה שוויטמאייר העריך כגדולה פי 4 ממסתו של צדק.

לפי חישוביו של ויטמאייר דובר בכוכב לכת צעיר, הגדול ביותר במערכת השמש. קוטרו אמור היה להיות גדול פי 1.4 מקוטרו של צדק ומסתו פי 4 והוא אמור היה להמצא במרחק של כ-15,000 יחידות אסטרונומיות מהשמש או כרבע שנת אור, אך עדיין בתוך עננת אורט, שמעריכים כי היא משתרעת עד מרחק של כ-50,000 יחידות אסטרונומיות מהשמש. להערכתו, הרכבו של טיכה צריך היה להיות דומה לזה של צדק ושבתאי, ענק גזים המכיל בעיקר מימן והליום ומקיף את השמש במחזור של בערך 1.8 מיליון שנים. החוקרים האמינו כי גם אם ימצא כוכב הלכת, הוא לא בהכרח יסתבר ככוכב לכת מקורי של מערכת השמש, אלא רוב הסיכויים לדעתם היו כי הוא נוצר במקום אחר, ונלכד עם השנים בכוח הכבידה של השמש.

לכוכב הלכת המשוער אף ניתן שם זמני "טיכה" (Tyche), על שם האלה במיתולוגיה היוונית טיכה, השולטת במזל ובשגשוג של העיר. ברור היה כמובן, שרק אם היה ניתן אישור סופי לגילוי הכוכב התאורטי הזה היה האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) נותן לו שם רשמי.

ניסיונות גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדענים קיוו לגלות את טיכה בעזרת החום והקרינה שהוא אמור היה להפיק. הם סברו שבגלל מבנהו ומסתו הגדולה הוא עשוי להיות חם יותר מאשר סביבתו הקפואה וגם ההתקררות האיטית יותר שלו לאחר היווצרותו אמורה הייתה לסייע בגילויו. ההערכה הייתה שטמפרטורת פני השטח של טיכה היא כ-73 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, הרבה מעבר לטמפרטורה של עצמים בסביבתו, הקרובה לאפס מוחלט. לשם כך המדענים נעזרו בטלסקופ החלל WISE. טלסקופ זה, ששוגר בדצמבר 2009, רגיש לאורכי גל בקרינה תת-אדומה, קרינה הנפלטת מגופים קרים.

שלילת התאוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2014 הודיעה נאס"א שתצפיות מטלסקופ החלל WISE פוסלות את האפשרות לקיום גוף מסדר גודל של שבתאי ומעלה במערכת השמש החיצונית[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]