טיכה (כוכב לכת משוער)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תרשים של עננת אורט בה עשוי להמצא טיכה

טיכהאנגלית: Tyche) הוא כינוי לכוכב לכת משוער במערכת השמש באזור עננת אורט. אם תמצא הוכחה תצפיתית, טיכה צפוי להיות כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש, בעל קוטר הגדול פי 1.4 מזה של כוכב הלכת צדק ומסה פי 4 ממנו. קיומו של כוכב זה מוטל במחלוקת, אך יש לציין כי גם לפני גילוי נפטון התאוריה המדעית הקדימה את גילוי העובדות. חוקרים מאוניברסיטת לואיזיאנה (University of Louisiana at Lafayette) טוענים שהתנהגותם של אסטרואידים במערכת השמש החיצונית מצביעה על קיום כוכב הלכת. אך ב-2014 לפי תצפיות של טלסקופ החלל WISE, נאס"א פסלה אפשרות לקיומו[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרופ' דניאל ויטמאייר וג'ון מאטיס מאוניברסיטת לואיזיאנה הגיעו למסקנה כי ייתכן וקיים כוכב לכת ענק בעננת אורט, וזאת על פי ניתוח תנועתם של שביטים שהגיעו אל פנים מערכת השמש. תנועתם של שביטים אלה הושפעה מנוכחותה של מסה משמעותית בעננת אורט, מסה שוויטמאייר העריך כמסה הגדולה פי 4 ממסתו של צדק. ויטמאייר פרסם את השערתו לראשונה ב-1999.

לפי חישוביו של ויטמאייר זהו כוכב לכת צעיר, הגדול ביותר במערכת השמש. קוטרו גדול פי 1.4 מקוטרו של צדק ומסתו פי 4 והוא מצוי במרחק של כ-15,000 יחידות אסטרונומיות מהשמש או כרבע שנת אור, אך עדיין בתוך עננת אורט, שמעריכים כי היא משתרעת עד מרחק של כ-50,000 יחידות אסטרונומיות מהשמש. להערכתו, הרכבו יהיה דומה לזה של צדק ושבתאי, ענק גזים המכיל בעיקר מימן והליום והוא מקיף את השמש במחזור של בערך 1.8 מיליון שנים.

ישנם חוקרים המאמינים כי גם אם ימצא כוכב הלכת, הוא לא בהכרח כוכב לכת מקורי של מערכת השמש, ורוב הסיכויים כי הוא נוצר במקום אחר, ונלכד עם השנים בכוח הכבידה של השמש.

לכוכב הלכת המשוער ניתן שם זמני "טיכה" (Tyche), על שם האלה במיתולוגיה היוונית טיכה, השולטת במזל ובשגשוג של העיר. רק אם יינתן אישור סופי לגילוי, יתן לו האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) שם רשמי.

ניסיונות גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדענים מקווים לגלותו בעזרת החום והקרינה שהוא מפיק. ייתכן ובגלל מבנהו ומסתו הגדולה הוא עשוי להיות חם יותר מאשר סביבתו הקפואה וגם משום ההתקררות האיטית יותר שלו לאחר היווצרותו. ההערכה היא כי טמפרטורת פני השטח של טיכה היא כ-73 מעלות צלזיוס מתחת לאפס, הרבה מעבר לטמפרטורה של עצמים בסביבתו, הקרובה לאפס מוחלט. לשם כך הם נעזרים בטלסקופ החלל WISE. טלסקופ זה, ששוגר בדצמבר 2009, רגיש לאורכי גל בקרינה תת-אדומה, קרינה הנפלטת מגופים קרים, שאינם כוכבים קורנים.

אם הגילוי יאושר, אנו עשויים להבין טוב יותר את מערכת השמש ואת השפעתו של טיכה על הדינמיקה של השביטים המצויים בעננת אורט. כוח הכבידה שלו יכול להסיט שביטים ממסלולם, להעיף אותם החוצה ממערכת השמש, או לקרבם למסלול בעל קרבה מסוכנת לכדור הארץ.

במרץ 2014 הודיעה נאס"א שתצפיות מטלסקופ החלל WISE פוסלות את האפשרות לקיום גוף מסדר גודל של שבתאי ומעלה במערכת השמש החיצונית[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכב לכת תשיעי (משוער)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]