ניבירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הסברים חלקיים, ניסוח לא אנציקלופדי וחוסר קישוריות פנימיות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ניבירו הוא שמה של פלנטה דמיונית החסרה במערכת השמש, פלנטה ממנה הגיעו האלים במיתוס השומרי.

קיימת תאוריה שלמה המנסה לקשר בין ביקור חוצנים לבין המיתוס השומרי. התאוריה מיוחסת לזכריה סיטשין, סופר המתיימר להיות חוקר התרבות השומרית אך חסר השכלה בתחום הארכאולוגיה, כאשר אין כל הוכחה לכך שהשומרים היו אסטרונומים כל כך גדולים, בניגוד ליורשיהם, הבבלים.

בבסיס התאוריה עומד סיפור המיתוס השומרי, וחותם שומרי עתיק הנקרא VA243 המקוטלג במוזיאון ברלין. בחותם זה ישנו ציור של שנים עשר כוכבי לכת המקיפים את כדור הארץ. בתקופה העתיקה נחשבו השמש והירח לכוכבים המקיפים את כדור הארץ. תומכי התאוריה מפרשים את ציור כוכבי הלכת כציור המעיד על עשרת כוכבי הלכת במערכת השמש, שבהם כוכב הלכת ניבירו.

ב-1843, ג'ון קאוץ' אדמס, מתמטיקאי ואסטרונום בריטי, הגיע למסקנה שמקור ההפרעה למסלול אורנוס נעוץ בהשפעת כבידה מכוכב לכת אחר. נפטון ופלוטו שהתגלו מאוחר יותר לא סיפקו במשך שנים את כל המסה הדרושה. כיום מסתבר שהם טעו במדידה, וכל כוכבי הלכת שנתגלו הם קטנים ולכן אף נפתחה בעבורם קטגוריה חדשה - כוכבי לכת ננסיים, אך בעלי תאוריות קונספירציה עדיין מחפשים את הפלנטה החסרה ומזהים אותה עם ניבירו, למרות העובדה שאין לה אישוש משום מקור מדעי, לטענתם, היא בעלת מסלול של 3,600 שנים סביב השמש.

נאס"א עוקבת כל העת אחר השמים בחיפוש אחר אסטרואידים המסכנים את כדור הארץ וכוכב לכת כה גדול לא היה יכול להתחמק ממכשירי התצפית שלה. חסידי התאוריה סבורים כי נאס"א מעדיפה להכחיש את המידע שברשותה כדי למנוע בהלה ציבורית. הם גם טוענים כי חור במערכת התצלומים של Google Earth הוא מקום שהמידע נמחק ממנו כדי להסוות את ניבירו, טענה נוספת קושרת צילום של ערפילית המרוחקת ממערכת השמש, שאינה חלק ממנה, כאילו מדובר בניבירו.

זכריה סיטשין, אמריקאי שכתב פירוש משלו לכתבי שומר העתיקה, טען ב-1976 כי תרבות חוצנית בשם "ניבירו" נחתה בכדור הארץ והשפיעה על התפתחותה של התרבות השומרית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]