טיסה 587 של אמריקן איירליינס

טיסה 587 של אמריקן איירליינס
המייצב האנכי שנמשה ממפרץ ג'מייקה
המייצב האנכי שנמשה ממפרץ ג'מייקה
תאריך 12 בנובמבר 2001
מיקום קווינס, ניו יורק
גורם כשל מבני
קואורדינטות 40°34′38″N 73°51′02″W / 40.577222222222°N 73.850555555556°W / 40.577222222222; -73.850555555556
הרוגים 265
פצועים 16 עריכת הנתון בוויקינתונים
ניצולים אין
המעורבים באסון
כלי טיס
כלי טיס איירבוס A300-605R
מספר זנב N14053
מוצא נמל התעופה הבינלאומי ג'ון פ. קנדי
יעד נמל התעופה הבינלאומי לאס אמריקאס
מפעיל אמריקן איירליינס
נוסעים 251
אנשי צוות 9
(למפת ניו יורק רגילה)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
המחשת מיקום המייצב האנכי והמדף האנכי על מטוס מדגם אחר אך דומה. לחצו להגדלה.

טיסה 587 הייתה טיסת נוסעים של חברת אמריקן איירליינס שהסתימה זמן קצר לאחר המראתה בהתרסקות המטוס, איירבוס A300-605R, לתוך בניין בשכונת המגורים בל הארבור בקווינס, ניו יורק. הטיסה המריאה מנמל התעופה הבינלאומי ג'ון פ. קנדי ב-12 בנובמבר 2001. זו התאונה האווירית שגרמה למספר ההרוגים הרב ביותר בארצות הברית לאחר טיסה 191 של אמריקן איירליינס, נכון ליולי 2007. על פי ממצאי חקירת התאונה מייצב הכיוון התפרק בזמן הטיסה וגרם לאובדן השליטה ולהתרסקות המטוס.

על המטוס, שהיה בדרכו לנמל התעופה הבינלאומי לאס אמריקאס שבסנטו דומינגו, בירת הרפובליקה הדומיניקנית, היו 9 אנשי צוות ו־251 נוסעים. כל הנוסעים, אנשי הצוות, וכן חמישה אנשים שהיו על הקרקע נהרגו כתוצאה מההתרסקות. המטוס התרסק על ארבעה בתים חד־קומתיים וגרם לשריפות בחמישה בתים נוספים.

לאחר ההתרסקות בוטל מספר הטיסה 587 של אמריקן איירליינס לחלוטין. בנתיב שנשא את המספר 587 מופעלות היום (יולי 2007) טיסות 619, 635 ו-789 של החברה.

החקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרס וחורבן באתר ההתרסקות

חודשיים ויום לאחר מתקפת הטרור על מגדלי התאומים, החלה חקירת ההתרסקות על ידי המינהל הארצי לבטיחות בתחבורה (NTBS) בצל החשדות לפיגוע גדול נוסף כנגד מטרות אמריקאיות. מעל מאה עדי ראייה ציינו כי ראו אש או פיצוץ בעוד המטוס באוויר, לפני שהמטוס איבד שליטה. רוב הטיסות במדינה בוטלו ולאוויר הוזנקו מטוסי קרב. מסיבה זו, בשעות הראשונות שלאחר ההתרסקות נבדקה הסבירות לפיגוע אפשרי. בזירת ההתרסקות התאמצו החוקרים למצוא שאריות של פצצה. זמן לא רב לאחר תחילת החקירה נתגלה מייצב הכיוון של המטוס במפרץ הקרוב. למזלם של החוקרים, נמצאה גם הקופסה השחורה שהקליטה את הדו-שיח בתא הטייס. מניתוח דו-השיח ומניתוח מצלמות אבטחה שצילמו את המטוס זמן קצר לפני נפילתו עלה כי אין חשד לפיגוע, וכי ככל הנראה מדובר בתאונה.

לאחר שנשללה האפשרות שההתרסקות נבעה מחבלה מכוונת, החלו החוקרים לבחון את מייצב הכיוון ואת אופן התנתקותו מהמטוס. מייצב הכיוון מחובר לגוף המטוס בשש נקודות חיבור שבכל אחת מהן בורג טיטניום המוחזק באמצעות אום העשוי מחומר מרוכב ואום נוסף מאלומיניום. מניתוח הנזק עלה כי בעוד שאום האלומיניום לא ניזוק, זה העשוי חומרים מרוכבים נשבר. תוצאות החקירה העלו בתחילה חשש שמא קיים פגם בחומרים המרוכבים. בחומרים אלה נעשה שימוש גם בנקודות חיבור אחרות במטוס, כגון אלו של המנועים. לאחר בדיקה מדוקדקת של אמצעי החיבור המרוכבים אישרה החקירה שהמטוס היה במצב טכני תקין.

אילוסטרציה של נאס"א ממחישה את שובל האוויר שנוצר לאחר המראה של מטוס.

מטוס האיירבוס A300-600 המריא זמן קצר לאחר המראת מטוס בואינג 747 של חברת התעופה ג'פאן איירליינס מאותו מסלול. כתוצאה מכך, נכנס המטוס למערבולות אוויר שיצר המטוס היפני. טייס המשנה ניסה לשמור על ייצוב המטוס באמצעות שימוש אגרסיבי בהגה הכיוון. מסקנת החוקרים הייתה שהתנתקות מייצב הכיוון נבעה מהפעלה מוגזמת של הגה הכיוון. ללא מייצב כיוון לא ניתן לשלוט במטוס מסוג זה, ועם התנתקותו איבדו הטייסים את השליטה במטוס לחלוטין. התאוצות העזות שבהן נתון היה המטוס עד התרסקותו גרמו להתפרקות שני המנועים לפני הפגיעה בקרקע. חוקרי התאונה קבעו כי התנתקות מייצב הכיוון לא נבעה ישירות ממערבולת האוויר שיצר המטוס היפני. לו היה הטייס עוזב את ההגאים היה המטוס מתייצב בסופו של דבר.

הדו"ח הרשמי של המינהל הארצי לבטיחות בתחבורה פורסם ב-26 באוקטובר 2004, ובו הוסבר כי הסיבה לתאונה היה שימוש יתר בהגה הכיוון כאמצעי לייצוב המטוס בעודו במערבולת אוויר. העשן והאש שראו עדי הראייה אירעו כתוצאה מדליפה של דלק לאחר התנתקות המנועים מהכנפיים.

אחריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת התעופה אמריקן איירליינס ויצרנית המטוס, חברת איירבוס, חלוקות בדעתן בנוגע להיקף האחריות של כל אחד מהצדדים. אמריקן איירליינס טוענת שהתאונה היא אשמתה של איירבוס מאחר שה-A300 תוכנן עם הגאים רגישים מאוד. מרבית המטוסים דורשים לחץ מוגבר על דוושות ההגאים כדי להשיג שליטה גם במהירויות טיסה גבוהות.

גם המינהל הארצי לבטיחות בתחבורה האשים את חברת התעופה ברוב האשמה. מנתוני החקירה עלה כי אמריקן איירליינס מעבירה קורס תמרון מתקדם לטייסיה, ובהדמיה זו השפעות מערבולות האוויר שיוצרות מטוסים גדולים מוגזמות. לכן הטייסים אומנו לעשות שימוש אגרסיבי בהגה הכיוון, הרבה מעבר לנחוץ. לאחר פרסום הדו"ח שינתה אמריקן איירליינס את תוכנית ההדרכה הבעייתית.

הנצחת הקורבנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

260 הנוסעים ואנשי הצוות ששהו על סיפון המטוס וחמישה אנשים שהיו על הקרקע נהרגו כתוצאה מההתרסקות. אחד מהם היה איש עסקים ישראלי בשם אילן וסרמן.[1] לזכרם הוקם אנדרטה בפארק ווקווי שבקווינס. על קיר האנדרטה מונצחים שמות כל הקורבנות. בראש האנדרטה ישנו ציטוט, באנגלית ובספרדית, מאת המשורר הדומיניקני פדרו מיר:

Después yo quiero no más que paz / Afterwards I want nothing more than peace.

("לאחר הכול אני מבקש שלום ותו לא")

ב-6 במאי 2007 התקיים טקס בבית הקברות וודלון ברובע הברונקס, שבמסגרתו נקברו שרידי הקורבנות בתאונה, 889 חלקי אדם לא מזוהים, בארבעה מבני מאוזוליאום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]