טיסת השוקולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צילום מסך מהסרטון הויראלי

טיסת השוקולד הוא כינוי נפוץ לאירועים שהתרחשו במהלך טיסת ישראייר מנמל התעופה בן-גוריון לווארנה שבבולגריה, בחודש פברואר 2015, אשר הוסרטו והופצו ברשתות החברתיות. במהלך הטיסה נוסעת החלה להתווכח עם דייל לגבי חפיסת שוקולד פטורה ממכס שהייתה מעוניינת בה. כאשר לא הייתה מרוצה מתגובת הדייל, החלו היא ומשפחתה להטיח בו קללות וניבולי פה, ובין השאר תהו מדוע הדייל מסרב למכור את השוקולד לנוסעת.

הפצת הסרטון המתעד את הוויכוח בין הנוסעת ומשפחתה לדייל היתה אירוע שיימינג, שביקש למחות על תופעת הישראלי המכוער והתנהגות ישראלים בחו"ל, ולעורר דיון ציבורי בנושא.

תוכנית הסאטירה ארץ נהדרת הקדישה לאירוע מערכון פארודי.

חברת ישראייר הגיבה לאירועים באומרה כי:

"אנו מברכים על כך שהנושא עלה לתודעה הציבורית. תופעת האלימות של נוסעים כלפי צוות הטיסה הולכת ומתגברת ואף מצוינת בדו"ח של יאט"א. תפקידנו לעשות הכל כדי למגר התופעה בראש ובראשונה בהיבט הבטיחותי כלפי הנוסעים והציוד בטיסה. הסרטון שעלה לרשת צולם על ידי אחד הנוסעים ששיתף את כולנו בחויות שיש לעקרן מהשורש".

חברת בזק הכינה פרסומת לספרים הדיגיטליים המוצעים במסגרת שירות הענן שלה כפארודיה על סרטון טיסת השוקולד, בהשתתפות יוסי ביילין וגיל חובב[1]. דימוים האשכנזי של ביילין וחובב, אשר תובעים מהדיילים ספר, מתכתב עם הסטריאוטיפ העדתי המזרחי שיוחס בתגובות ובטוקבקים ברשתות החברתיות לדמויות שהוסרטו כגיבורי טיסת השוקולד, דבר שעורר ביקורת בעיתון "הארץ"[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]