טקסון מונוטיפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הגרגרן הוא מין יחיד בסוגו ואינו דומה לשאר הסמורים במראהו או התנהגותו
כריש לווייתני הוא מין יחידי הן בסוגו והן במשפחתו.
האונדטרה יחידה בסוגה.

טקסון מונוטיפי (באנגלית: Monotypic taxon) הוא מונח ביולוגי המתאר קבוצה טקסונומית (טקסון) המכילה טקסון אחד בלבד בדרגה הישירה מתחתיה. טקסון נחשב מונוטיפי גם אם בעבר הכיל כמה תת-טקסונים אך הם שנכחדו בעבר, או הועברו לסוגים אחרים. לדוגמה: משפחת הפינגווינים היא משפחה יחידה בסדרת הפינגווינאים (אף על פי שיש יותר מסוג וממין אחד של פינגווינים). לפעמים המושג מתאר מין שאינו יחיד בסוגו אבל יש לו רק תת-מין אחד כמו אצל ארה יקינטונית.

לפעמים יוצא שמין מסוים שיחיד בסוגו, יהיה יחיד גם במשפחתו ואפילו בסדרתו וכו', אבל דוגמאות כאלה הם די נדירות. דוגמה לכך הוא השנבוב, שיחיד גם בסוג שנבוב (Orycteropus), גם במשפחת השנבוביים (Orycteropodidae) וגם בסדרת השנבובאים (Tubulidentata). לפעמים ההחלטה שמין מסוים יחיד בסוגו, מצויה במחלוקת מדעית ואין הוכחה גורפת שהמין לא שייך לסוג בעל כמה מינים, אבל בדרך כלל יש הסכמה מדעית על סוגים שהם חד מיניים. ההשלכות של התופעה היא שהשם המדעי מתחיל משם הסוג ואם קשה להסכים על השם, תהיה בעיה לחקור את היצור. דוגמה לכך היא נמר השלג שנחשב לעתים בעבר לפנתר (Panthera uncia), בפעמים אחרות למין יחיד בסוג אונקיה (Uncia uncia) ואף למין בסוג חתול (Felis uncia).

מין יחיד בסוגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזואולוגיה סוג מונוספציפי (באנגלית: Monospecific genus) הוא מונח המתאר סוג המכיל מין אחד בלבד. המונח הוא הלחם של התחילית ביוונית μονο- ‏ (mono-) עם species (בלטינית סוג). סוג מונוספציפי הוא מקרה פרטי של טקסון מונוטיפי וזהה במשמעותו. כאשר מדובר בטקסון בודד בדרגה גבוהה יותר ממין נהוג לכנותו מונוטיפי. בבוטניקה לא נהוג להשתמש במושג מונוספציפי ובמקומו משתמשים במונח הזהה במשמעותו סוג מונוטיפי.

דוגמאות לחיות יחידות בסוגם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.