טרול פטנטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טרול פטנטים הוא כינוי גנאי לאדם או חברה התובעים אחרים, לרוב חברות גדולות, על שימוש בפטנט שלהם, בצורה אגרסיבית ואופורטוניסטית. בדרך כלל, מדובר בגוף שאינו מפתח מוצר על פי הפטנט, אלא רק משתמש בו כמקור לתביעות כספיות נגד אחרים המעוניינים לפתח מוצרים כאלה.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרול הוא יצור מהמיתולוגיה הנורדית והסקנדינבית. אחד הסיפורים על טרולים הוא שהם גרים מתחת לגשר (שמישהו אחר בנה) ודורשים כסף כדי לעבור בגשר[דרוש מקור]. בהשאלה השם משמש ככינוי גנאי לחברות בתחום הטכנולוגיה שלא יוצרות טכנולוגיה בעצמן ומתפרנסות אך ורק מגביית כסף על פטנטים של אחרים. השם הפך לפופולרי בעקבות השימוש של פיטר דטקין, אז היועץ המשפטי של אינטל במושג בשנת 2001: הוא התרעם על הכסף הרב שאינטל נדרשת לשלם על רישיונות פטנטים לחברות שלא מפתחות טכנולוגיה. הוא כינה אותן "סחטניות פטנטים". בעקבות תביעת דיבה הוא נאלץ לבחור במושג חלופי ובחר בשם "טרולי פטנטים".[1][2]

שיטות של טרולי פטנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרולי פטנטים פועלים באופן די דומה לכל חברה אחרת המגנה בתקיפות על הפטנטים שלה ומנצלת אותם לרווח כספי. אולם, הדגש העיקרי של טרולי פטנטים הוא על ניצול שימושים קיימים של הפטנט ולא על פיתוח שימושים חדשים. הם משקיעים את רוב זמנם בסריקה של השוק במטרה למצוא אחרים שעושים שימוש לא חוקי בפטנט שלהם. הם יעדיפו לתבוע חברה במצב נחות שיש לה הרבה להפסיד או מעט משאבים כדי להגן על עצמה, ובדרך כלל יעדיפו פתרון של פשרה כספית מהירה מאשר היגררות ארוכה בבתי המשפט, כדי ליצור תקדים עבור חברות אחרות שיאלצו לקנות רישיון עבור הפטנט. לחלופין, הם יכולים להתקיף תעשייה שלמה בתביעות משפטיות, כדי ליצור אפקט של זעזוע והד ציבורי.

הצלחתם של טרולי הפטנטים הראשונים, הביאו ליצירתן של חברות המתמחות בקניה של פטנטים, ותביעת הפרות פטנטים. חברות אלו אינן מייצרות דבר, והכנסתן מתקבלת אך ורק מהליכים משפטיים. מחקר שנערך בשנת 2012, מראה שהתופעה אינה זניחה כלל. על פי המחקר, בשנה זו כ-61% מהתביעות בנושא פטנטים בארצות הברית הוגשו על ידי טרולי פטנטים.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Trolling for Dollars - עותק של כתבה (דורשת הרשמה) מהעיתון TheRecorder מהשלושים ביולי 2001
  2. ^ בשנת 2001 פיטר דטקין היה כבר אחד המייסדים של חברת אינטלקטואל ונצ'ורז, אשר נחשבת בעיני רבים לטרול פטנטים
  3. ^ Sarah McBride, US patent lawsuits now dominated by 'trolls' -study, סוכנות ידיעות רוייטרס, ‏10 דצמבר 2012 (באנגלית).
ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.