רשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רשות הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר בישראל, אמונה על הענקת מונופול למבקש אותו על קניין רוחני ותעשייתי בישראל, באמצעות רישום פטנטים, מדגמים, סימני מסחר וכינויי מקור. הענקת המונופול מותנה בבחינה של הבקשה לרישום, על מנת לוודא שהבקשה עומדת בדרישות הדין הישראלי (המונופול הוא טריטוריאלי בניגוד לתפיסה שכיחה, אך מוטעית שהוא בינלאומי). בראש הרשות עומד הרשם. הראש הראשון של הרשות במתכונתה זו היה ד"ר מאיר נועם, שמילא את תפקיד הרשם עד לשנת 2011. במקומו נבחר עו"ד אסא קלינג. הדינים העיקריים שרשות הפטנטים פועלת לפיהם הם: חוק הפטנטים, תקנות הפטנטים תשכ"ח 1968, פקודת הפטנטים והמדגמים 1924, חוזרי רשם הפטנטים, החלטות הרשם ופסקי דין בתחום הקניין הרוחני בארץ.

ברשות מתקיימים ערעורים על החלטות בוחנים, התנגדויות לרישום ובקשות לביטול זכויות. הרשות מפרסמת מדי חודש את יומן הפטנטים והמדגמים ואת יומן סימני המסחר. ברשות ישנה מחלקה להגשת בקשות לפטנט במסלול של אמנת ה-PCT.

ב- 25/09/2009 הארגון העולמי לקניין רוחני קיבל את ישראל כמרכז חיפוש ובחינה בינלאומי‏[1][2]. בניית המרכז ארכה כשנתיים ומאז חודש יוני 2012 הופעל מרכז החיפוש והבחינה (בשלב הראשון למגישי בקשות PCT מישראל בלבד).

כחלק ממגמה לשיפור השירות לאזרח, ניהול הרשות שונה למודל עצמאי שנקרא סוכנות ביצוע (Executive agency)‏‏‏[3]. הרשות היא הגוף הציבורי הראשון בישראל שמנוהל כסוכנות ביצוע. הרשות ממוקמת בגן הטכנולוגי מלחה בירושלים.

בית הדין של הרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת תפקידי רשות הפטנטים מתנהלת בה ערכאה שיפוטית שלה הסמכות להכריע במחלוקות הנוגעות לרישום פטנטים, מדגמים וסימני מסחר. רשם הפטנטים הוא בעל סמכויות שיפוטיות המקבילות לאלו של שופט מחוזי, והוא מנהל משפטים ודן במחלוקות השונות הנוגעות לרישום קניין רוחני.

בהתאם לחוקי הקניין הרוחני, מוענקות הסמכויות השיפוטיות גם לסגן רשם הפטנטים, ולפוסק בקניין רוחני.

ההליכים העיקריים המתבררים ברשות הפטנטים נחלקים לשני סוגים - התנגדויות ובקשות ביטול. התנגדות היא הליך שמתקיים לפני שניתן פטנט או נרשם סימן מסחר, ואילו בקשה לביטול היא הליך שמתקיים כנגד פטנט או סימן מסחר רשומים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]