טריאז'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח בלתי ברור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מיון פצועים ראשוני בסואיפס שבצרפת במלחמת העולם הראשונה
טריאז' בפנטגון לאחר פגיעת טיסה 77 של חברת אמריקן איירליינס במתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001

טריאז' הוא תהליך קביעת סדר העדיפויות של הטיפול בחולים בהתבסס על חומרת מצבם. בתהליך נעשית הערכה מהירה של מצב המערכות הקריטיות באופן מיידי בכדי לחיות (מערכת העצבים, מערכת הנשימה, מערכת הדם) בהתאם לממצאים ניתן לקבוע את מידת הדחיפות של מטופל באופן מהיר שיסיע להחליט איזה טיפולים צריך לבצע ומה הדחיפות שלהם. מיון יקבע את סדר העדיפויות של טיפול חירום, סדר העדיפויות של פינוי חירום ואת יעד הפינוי למטופל.

טריאז' משמש לסיווג חולים המגיעים לחדר המיון, לסיווג חולים בשדה (בלחימה או תאונה מרובת משתתפים), ובמענה טלפוני של מרכזים רפואיים.

המונח מגיע מהפועל הצרפתי טרייר, כלומר להפריד, לסנן או לבחור. מקור המילה ככל הנראה במלחמות נפוליאון מהעבודות של דומיניק ז'אן לארה. המונח היה בשימוש גם במלחמת העולם הראשונה על ידי רופאים צרפתים שטיפלו בפצועים שהגיעו משדה הקרב בתחנות הסיוע שבסוף לחזית. הם היו גם האחראים לפינוי הפצועים משדה הקרב או הטיפול בם לאחר מכן חלוקת הנפגעים לשלוש קטגוריות:

  • פצועים שצפויים לחיות, בין אם יקבלו טיפול ובין אם לאו;
  • פצועים הצפויים למות, ולא משנה מה טיפול שיקבלו;
  • הפצועים שעבורם טיפול מיידי עשוי לעשות את הבדל בין חיים למוות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנחיות משרד הבריאות בנושא טריאז'

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריאז' בוויקישיתוף