טריאז'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח בלתי ברור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מיון פצועים ראשוני בסואיפס שבצרפת במלחמת העולם הראשונה
טריאז' בפנטגון לאחר פגיעת טיסה 77 של חברת אמריקן איירליינס במתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001

טריאז' או מיון ראשוני הוא תהליך קביעת סדר העדיפויות של הטיפול בחולים בהתבסס על חומרת מצבם. בתהליך קוצבים את משך ואופי הטיפול בחולה ביעילות כאשר המשאבים אינם מספיקים כדי שכל הממתינים יטופלו באופן מיידי.

המונח מגיע מהפועל הצרפתי טרייר, כלומר להפריד, לסנן או לבחור. מיון עשוי לגרום לקביעת סדר העדיפויות של טיפול חירום, סדר העדיפויות של פינוי חירום, או יעד הפינוי למטופל.

טריאז' עשוי לשמש לסיווג חולים המגיעים לחדר המיון, או לאפיון הרשימות במתקשרים לייעוץ רפואי טלפוני ועוד. מאמר זה עוסק במושג הטריאז` כשהוא מתרחש במצבי חירום רפואיים, ובכלל זה מענה רפואי ראשוני לפני פינוי, אסונות, וטיפול בחדר מיון.

מקור המילה ככל הנראה במלחמות נפוליאון מהעבודות של דומיניק ז'אן לארה. המונח היה בשימוש גם במלחמת העולם הראשונה על ידי רופאים צרפתים שטיפלו בפצועים שהגיעו משדה הקרב בתחנות הסיוע שבסוף לחזית. הם היו גם האחראים לפינוי הפצועים משדה הקרב או הטיפול בם לאחר מכן חלוקת הנפגעים לשלוש קטגוריות:

  • פצועים שצפוים לחיות, בין אם יקבלו טיפול ובין אם לאו;
  • פצועים הצפויים למות, ולא משנה מה טיפול שיקבלו;
  • הפצועים שעבורם טיפול מיידי עשוי לעשות את הבדל בין חיים למוות.

סוגי טריאז' Canadian Triage and Acuity Scale - (CTAS) .1 Australasian Triage Scale - (ATS) .2 Emergency Severity Index - (ESI) .3

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנחיות משרד הבריאות בנושא טריאז'

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריאז' בוויקישיתוף