יאיר אבידן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יאיר אבידן (נולד ב-1959) הוא כלכלן ישראלי המכהן כמפקח על הבנקים החל ממאי 2020.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יאיר אבידן הוא בוגר החוג לכלכלה באוניברסיטת תל אביב שם סיים תואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה בהצטיינות, לאחר מכן סיים תואר שני במינהל עסקים ותואר שני נוסף במינהל ומנהיגות בחינוך בהצטיינות. נוסף על כך, אבידן הוא בוגר קורס ניהול מתקדם (AMP)באוניברסיטת הראוורד[1].

אבידן נשא בתפקידים שונים במספר בנקים בישראל. את הקריירה המקצועית שלו החל ככלכלן וקצין אשראי בחטיבה העסקית בבנק לאומי וכקצין אשראי בבנק לאומי בניו יורק. לאחר מכן שימש כמנהל עסקאות בכיר בפועלים שוקי הון.

החל משנת 1997 מילא שורת תפקידים בבנק דיסקונט. בתחילה שימש כעוזר אישי של יו"ר דירקטוריון הבנק. לאחר מכן עבד במגוון תפקידים בחטיבת שיווק ותכנון אסטרטגי. בשנת 2008 מונה לסגן ראש החטיבה העסקית. בשנת 2010 מונה כסמנכ"ל בבנק, תחילה כמנהל הסיכונים הראשי של קבוצת דיסקונט ואחרי כן כסמנכ"ל בכיר ומנהל חטיבת חברות בת. במסגרת תפקיד זה כיהן בין היתר כיו"ר בנק מרכנתיל[2], כיו״ר החברה לנאמנות של בנק דיסקונט, כדירקטור בדיסקונט ניו יורק, בדיסקונט קפיטל ובחב' כאל.

לאחר פרישתו כחבר הנהלה בקבוצת דיסקונט, כיהן כדירקטור בחברת מידרוג וכדירקטור בחברת שב״א.

בנוסף על תפקידיו אלו אבידן עוסק בפעילות התנדבותית בקהילה ונמנה עם חברי הוועד המנהל של מספר עמותות ובהן "דרך לוטן", "הדסה נעורים" ו"שיעור אחר". כמו כן הוא חבר באגודת הידידים של בית החולים "לניאדו", מנטור בעמותת "מנטור לחיים" ומורה פרטי למתמטיקה מטעם עמותת "פוש"[3].

לתפקידו כמפקח על הבנקים נבחר אבידן במרץ 2020 לאחר שוועדה בחנה את מועמדותם של 21 מועמדים. החליף את חדוה בר כמפקחת היוצאת ונכנס לתפקידו במאי 2020, בעיצומו של משבר הקורונה שגרם למערכת הבנקאית סיכוני והפסדי אשראי גדולים[4]. עם כניסתו לתפקיד זה חתם אבידן על הסדר ניגוד עניינים לפיו יהיה מנוע בפיקוח וטיפול בעניינו של קבוצת בנק דיסקונט וחברת שב"א. נגיד בנק ישראל קבע כי היעדים לתקופת כהונתו של אבידן הם קידום החדשנות במערכת התשלומים הבנקאית והפיננסית וחיזוק האיתנות של הבנקים ובמיוחד בעקבות משבר הקורונה. אתגרים נוספים הם קידום התמודדות עם אפליקציות התשלומים של הבנקים, עם הארנק האלקטרוני והבנק הדיגיטלי הראשון של מריוס נכט ואמנון שעשוע[5].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבידן נשוי, אב לשלושה וגר בהוד השרון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]