יאן ד'אקוסטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יאן ד'אקוסטה (יאן לקוסטה)
לידה 1665
פטירה 1740 (בגיל 75 בערך)
מקום מגורים סלא באזור הנשלט על ידי שודדי ים ברברים, המבורג וערים נוספות באירופה, סנקט פטרבורג
כינויים נוספים פיוטר דורופייביץ' (Пётр Дорофеевич) (בחצרו של פיוטר הגדול)
ידוע בשל ליצן חצר של מספר שליטי רוסיה
שנות הפעילות 1712 או 17131735 (אזכור אחרון בחצר)
מקצוע ברוקר, מורה לנימוסים, ליצן חצר
תפקיד ליצן חצר
השקפה דתית תחילה יהודי או ממשפחת אנוסים פורטוגזים בהמשך המיר את דתו לנצרות אורתודוקסית

יאן ד'אקוסטה (או יאן לקוסטה) (ברוסית: (Ян Лакоста (Ян д’Акоста;‏ 1665 סלא בשליטתם שודדי ים ברברים - 1740 סנקט פטרבורג, האימפריה הרוסית) היה ליצן חצר של פיוטר הגדול, אנה, קיסרית רוסיה והעוצר ארנסט בירון.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד'אקוסטה, לפי מקורות שונים היה, ממשפחה יהודית או משפחת אנוסים שברחה מפורטוגל והשתקעה בסלא: עיר ליד רבאט אז בשליטת שודדי הים הברברים. בצעירותו, כנראה, התמקצע בים. בהמשך נדד יחד עם משפחת אביו באירופה עד שפתחו משרד ברוקרים בהמבורג. בהמשך התחיל לתת שיעורי נימוסים (אטיקט) עד שנפגש עם פטר הגדול שלקח אותו יחד עם משפחתו לחצרו.

ד'אקוסטה ידע 6 שפות ושלט היטב בביבליה. ידוע כי קיבל מפיוטר תפקיד ליצן חצר ושם חדש - פיוטר דורופייביץ'. הוא עצמו קרא לפיוטר קום (ברוסית "הסנדק" או אישיות מאוד קרובה) ולפי חלק מן המקורות השתתף בגזירת זקנים וקצוות קפטאנים של בויארים. ב-1717 המיר את דתו לנצרות האורתודוקסית.

פיוטר ערך איתו ויכוחים תאולוגיים ועל שירותו הנאמן העניק לו תואר "מלך סאמויידים" והעניק לרשותו האי סומרס במפרץ הפיני או, לפי מקור אחר, אי הוגלנד הסמוך שעליו גם צויר בתמונתו היחידה על קריקטורה גרמנית ב 1736. בכל מקרה לאחר המתנה לקוסטה התחיל להופיע בארוחות חצר עם כתר מפח שתמיד היה מוזז לאחד מאוזניו.

הוגלה ב-1723 לכפר ווסקרסנסקויה בסיביר (כעת במחוז צ'ליאבינסק) על ידי אלכסנדר מנשיקוב שהאשימו בקשר עם פיוטר שפירוב שאז נשפט להוצאה להורג שהוחלפה בהגליה לסיביר. הוחזר לחצר על ידי אנה, קיסרית רוסיה.

נהיה לגיבור סיפורי חצר רבים.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

צאצאיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו יעקב כריסטיאן שירת ביחידות הארטילריה של הצבא הרוסי. הגיע לדרגת פודפורוצ'יק (לוטננט).