יאקוב פרידריך פריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

יאקוב פרידריך פריסגרמנית: Jakob Friedrich Fries)‏ (23 באוגוסט 1773 - 10 באוגוסט 1843) היה פילוסוף, מתמטיקאי ופיזיקאי גרמני.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Jakob Friedrich Fries.jpg

יאקוב פריס נולד בעיירה ברי בסקסוניה-אנהלט. קיבל השכלה דתית-נוצרית. העמקתו בלימודי פילוסופיה ועבודות של עמנואל קאנט הרחיקה אותו מהדת. הוא למד באוניברסיטאות של ינה ולייפציג ובשנת 1805 הוזמן להיות פרופסור למתמטיקה ופילוסופיה באוניברסיטת היידלברג. בהיותו עובד באוניברסיטה זו פרסם אחת העבודות החשובות שלו - "Neue Kritik der Vernunft" שהמהדורה השנייה והמורחבת פורסמה בשנים 1828 - 1831 (the Neue oder anthropologische Kritik der Vernunft).

הוא התנגד לדעותיו של פרידריך וילהלם שלינג ובשנת 1812 פרסם מאמר בנושא ("Von deutscher Philosophie, Art und Kunst").

בשנת 1814 הוא ניסה להתמנות לפרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת ברלין אך ללא הצלחה.

אנטישמיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1816 הוא פרסם מאמר "Über die Gefährdung des Wohlstandes und des Charakters der Deutschen durch die Juden" (יהודים כאיום על החיים הגרמניים והאופי הגרמני). במאמר זה הוא הצדיק נוהג שלפיו יהודים צריכים ללכת עם ציון מיוחד על הבגדים כדי להבדיל אותם מכלל האוכלוסייה כמו כן לדעתו יש לעודד אותם לעזוב את שטחי גרמניה. הוא ציין שבהשפעת היהודים החומריות בחברה הגרמנית גדלה ולכן רצוי לבדל אותם מהחברה הגרמנית. מאמר זה היה בין היתר בסיס לפרעות "הפ-הפ" בשנת 1819.

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1816 בהיותו ביינה הוא פרסם מאמר "Von deutschem Bund und deutscher Staatsverfassung" בו פנה לגרמנים צעירים. במאמר זה הוא צידד באיחוד גרמניה (שאז הייתה מחולקת למספר רב של מדינות בחלקן קטנות). פעילותו הביאה לכך שפורסמו תקנות חדשות לגבי פעילות פוליטית באוניברסיטאות. לאור הדעות הפוליטיות שלו והשתתפות במהומות הסטודנטים בשנת 1817 נאסר עליו ללמד פילוסופיה והוא המשיך ללמד מתמטיקה ופיזיקה בלבד.

בשנת 1818 אחד מתלמידיו רצח את המחזאי הגרמני אוגוסט פון קוצבו על רקע דעותיו הפוליטיות. במהלך החקירה נמצאו במסמכיו מכתבים שהוא קיבל מפריס. כתוצאה מכך בוטלו כל הרצאותיו באוניברסיטה, אך הוא המשיך לקבל את משכורתו. בהמשך, בהדרגה הוא התחיל ללמד מחדש.

הוא היה מעורב בוויכוח עם גיאורג וילהלם פרידריך הגל. בספריו הגל ציין שעבודות של פריס אינם מעמיקות מספיק ולכן מסקנותיו אינן נכונות. הגל גם מתח ביקורת על כך שפריס השתתף בפעילות הפוליטית של הסטודנטים. פריס ענה שהגל מנסה להגן על המשטר הקיים ומעמדו במסגרת המשטר הנוכחי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]