יהדות ניו זילנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סר ג'וליוס ווגל, ראש הממשלה היהודי הראשון של ניו זילנד (18731875, 1876)

יהדות ניו זילנד היא קהילה יהודית צעירה יחסית אשר קיימת בשני האיים המרכזיים של ניו זילנד.

נכון למפקד האוכלוסין ב-2013, יש בניו זילנד מעל ל-6,000 יהודים, המהווים כ-0.1% מאוכלוסיית המדינה.

היסטוריה של יהדות ניו זילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה הוקמה בשנת 1840, לאחר שניו זילנד הפכה לקולוניה בריטית. מאז הקמת הקהילה זכו היהודים במדינה לשוויון זכויות מלא. במהלך המאה ה-19 עברו כמה מאות יהודים, בעיקר מבריטניה לניו זילנד, והקימו קהילה באוקלנד. שמואל אהרון גולדשטיין היה רב הקהילה במשך 54 שנים עד לשנת 1934.

בסוף המאה ה-19 התרחבה הקהילה היהודית עם הגיעם של פליטים מרוסיה הצארית. בתקופה זו הגיעו גם יהודים מלבנון לדרום האי הדרומי והקימו את בית הכנסת הדרומי ביותר בעולם, בעיר דנידין. בראשית שנות ה-20 הוסיפו יהודים בודדים להגיע לניו זילנד. הקהילה התרחבה משמעותית בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20, בעקבות הגירת פליטים יהודים מאירופה. אלו הקימו קהילה גם בעיר וולינגטון. במחצית השנייה של המאה ה-20 הגיעו לניו זילנד יהודים מישראל ויהודים אמריקנים. בשנים שמאז נפילת משטר האפרטהייד בדרום אפריקה הגיעו אלפי יהודים דרום-אפריקנים לניו זילנד. רבים מהם מיהרו להגר לאוסטרליה עם קבלת האזרחות הניו זילנדית. כיום הקהילה היהודית מונה בין 7000 ל-15,000 יהודים. בשל ריחוקה של ניו זילנד מאירופה, פליטי שואה רבים שהחליטו 'לברוח מיהדותם' בחרו בניו זילנד בשל היותה המקום המרוחק ביותר, לפחות מבחינה תפיסתית. בשני העשורים האחרונים, בשל פטירתם של בני הדור הנ"ל, מגלות משפחות רבות בניו זילנד אודות מוצאן היהודי. באופן יחסי למספר היהודים בניו זילנד הרי שיש בה מספר עצום של יהודים שגילו את יהדותם בגיל מאוחר יחסית.

מבחינה דתית הקהילה המקורית שהוקמה בניו זילנד הייתה אורתודוקסית אך כבר בשנות העשרים של המאה ה-20 הוקמה בה קהילה ליברלית. גודלה הקטן של הקהילה הביא לכך שהחיכוך בין רפורמים לאורתודוקסים היה קטן בהשוואה למקומות אחרים בעולם ועל פי רוב נשמר המבנה האחיד של הקהילה.

בנובמבר 2004 נפתח לראשונה בית חב"ד במרכז העיר קרייסטצ'רץ', הבית חב"ד נהרס לחלוטין ברעידת אדמה הגדולה שהתרחשה בעיר בראשית 2011 ונפתח שוב מחדש בשנת 2017.

בהמשך נפתח בית חב"ד באוקלנד שפעיל במשך כל השנה בקרב הקהילה היהודית והמבקרים ובוואנקה שבאי הדרומי הפעיל בעונת המטיילים בקיץ.

בני זילנד נמצא גם בית הכנסת היחיד בעולם שהוא גם רפורמי וגם אורתודוקסי באישור סמכויות דתיות אורתודוקסיות. בית הכנסת בקרייסטצ'רץ' משתייך לאיגוד בתי הכנסת האורתודוקסים של חבר העמים הבריטי אך זכה לאישור הרב הראשי של בריטניה וחבר העמים לקיים בתוכו תפילות רפורמיות וטקסים רפורמים. כך, למרות שמדובר בבית כנסת אורתודוקסי, הרי שמתקיימות שם אחת לשבועיים תפילות ללא מחיצה, מסידור רפורמי. בנוסף ישנם חברי קהילה אשר אינם יהודים על פי ההלכה האורתודוקסית.

דמוגרפיה של יהדות ניו זילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית היהודים חיים באוקלנד, כאשר ישנה קהילה גדולה בוולינגטון וכן קיימות קהילות בקריסטצ'רץ' ובדנידין. בניגוד לקהילות יהודיות אחרות, בהן הקהילה מרוכזת כמעט רק בערים, הרי שאחוז לא מבוטל מהקהילה היהודית מפוזר בעיירות, כפרים ובחוות בניו זילנד ועוסק בחקלאות או בתעשייה זעירה, בהתאם למבנה הסוציו-אקונומי הכללי של ניו זילנד. יהדות ניו זילנד היא אשכנזית ברובה. יהודים ממוצא מזרחי הם צאצאי המהגרים היהודים-לבנונים בדנידין וישראלים שהיגרו לניו זילנד ממוצא מזרחי. כמו כן, קיימים כיום בניו זילנד בתי חב"ד באוקלנד ,קריסטצ'רץ' ובוואנקה.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושה ראשי ממשלה של ניו זילנד היו יהודים: ג'וליוס ווגל (Vogel), שכיהן בשנות השבעים של המאה ה-19, פרנסיס בל, שכיהן במשך 20 יום בלבד, ב-1925 וג'ון קי, שנבחר לתפקידו ב-2008 וכיהן בתפקיד עד דצמבר 2016. לפחות חמישה ראשי ערים של אוקלנד היו יהודים ובכלל זה ראש העיר שכיהן במשך הזמן הממושך ביותר בניו זילנד: דב מאיר רובינסון. רובינסון היה ראש עיריית אוקלנד בין 1959 ו-1965 ובין 1965 ו-1980.


Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.