יהודה הצעיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהודה הצעיר
229.jpg
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-500
מזכיר כללי נח ברמן
מנהל כללי סיימון קלרפלד
מרכז ניו יורק, ניורק יורק
"יהודה הצעיר"

יהודה הצעיראנגלית: Young Judea), היא תנועת נוער ציונית-אמריקאית אשר נתמכה בעבר על ידי ארגון "נשות הדסה" העולמי, ואינה מזוהה פוליטית או שייכת לזרם מסוים ביהדות.

מטרת התנועה היא לבנות זהות יהודית ומחויבות ציונית בקרב הנוער היהודי בארצות-הברית.

יהודה הצעיר מציעה תוכניות בארבעה מישורים:

  • פעילויות אזוריות ברחבי ארצות הברית במהלך שנת הלימודים.
  • מחנות קיץ לילדים ונוער מכיתה ג' ועד יב'.
  • פעילויות לסטודנטים וצעירים באוניברסיטאות.
  • תוכניות ישראל – לתקופות הנעות החל משבועיים ועד ל-9 חודשים המיועדות לתלמידי תיכון, בוגרי תיכון וסטודנטים.

בנוסף לכך, תנועת יהודה הצעיר היא תנועת אחות של תנועת הצופים, הן פועלות בשיתוף ומקימות ביחד פרויקטים כמו שנת ההכשרה. כשלמעשה, בזמן שחניכי התנועה של יהודה הצעיר נמצאים בארץ, הם מודרכים ומלווים על ידי חניכי תנועת הצופים העבריים שמבצעים שנת שירות במסגרת "גרעין עתיד". בשותפות הנקראת "שותפות עתיד" מאוגדת גם תנועת FZY בבריטניה.

כיום, תנועת "יהודה הצעיר" היא אחת מתנועות הנוער הציוניות הגדולות בצפון אמריקה ומונה יותר מ-5000 חניכים. "יהודה הצעיר" היא תנועת הנוער הציונית הוותיקה ביותר בארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת יהודה הצעיר הוקמה בשנת 1909 במטרה להפעיל מועדוני נוער, כנסים, מחנות קיץ ו"תוכניות ישראל" עם התמקדות בעשייה חברתית וזהות יהודית. ברוב סניפי "יהודה הצעיר" נפגשים החניכים לפחות פעם בשבוע לפעילות של שעתיים.

במהלך שנות קיומה של התנועה, ייסדו חניכיה וחיזקו יישובים בישראל. בכלל זה את קיבוץ קטורה שבערבה, נווה אילן ליד ירושלים וקיבוצים נוספים המשויכים לתנועת הצופים.

בשנת 1967, ארגון הדסה פרש חסותו על תנועת יהודה הצעיר. שותפות זו נמשכה עד שנת 2011, כאשר ארגון הדסה הפסיק את תמיכתו בתנועה. שינוי זה החל באופן רשמי ב-2 ביולי 2012.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]