יהודה הצעיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יהודה הצעיר
Young Judaea
תאריך ייסוד 1909
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-5,000
מזכיר כללי נח ברמן
מנהל כללי סיימון קלרפלד
מיקום המטה ארצות הבריתארצות הברית ניו יורק
"יהודה הצעיר"

יהודה הצעיראנגלית: Young Judea) היא תנועת נוער ציונית-אמריקאית אשר נתמכה בעבר על ידי ארגון "נשות הדסה" העולמי, ואינה מזוהה פוליטית או שייכת לזרם מסוים ביהדות. תנועת יהודה הצעיר היא תנועת הנוער הציונית הוותיקה ביותר בארצות הברית[1].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת התנועה היא לבנות זהות יהודית ומחויבות ציונית בקרב הנוער היהודי בארצות-הברית.

יהודה הצעיר מציעה תוכניות בארבעה מישורים[2]:

 • פעילויות אזוריות ברחבי ארצות הברית במהלך שנת הלימודים.
 • מחנות קיץ לילדים ונוער מכיתה ג' ועד יב'.
 • פעילויות לסטודנטים וצעירים באוניברסיטאות.
 • תוכניות ישראל – לתקופות הנעות החל משבועיים ועד ל-9 חודשים המיועדות לתלמידי תיכון, בוגרי תיכון וסטודנטים[3].

בנוסף לכך, תנועת יהודה הצעיר היא תנועת אחות של תנועת הצופים[4], הן פועלות בשיתוף ומקימות ביחד פרויקטים כמו שנת ההכשרה. כשלמעשה, בזמן שחניכי התנועה של יהודה הצעיר נמצאים בארץ, הם מודרכים ומלווים על ידי חניכי תנועת הצופים העבריים שמבצעים שנת שירות במסגרת "גרעין עתיד". בשותפות הנקראת "שותפות עתיד" מאוגדת גם תנועת FZY בבריטניה.

"יהודה הצעיר" היא תנועת הנוער הציונית הוותיקה ביותר בארצות הברית. כיום היא מונה יותר מ-5,000 חניכים והיא אחת מתנועות הנוער הציוניות הגדולות בצפון אמריקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת יהודה הצעיר הוקמה בשנת 1909[5] בתור תנועת נוער-מדריך-נוער, במטרה להפעיל מועדוני נוער, כנסים, מחנות קיץ ו"תוכניות ישראל" עם התמקדות בעשייה חברתית וזהות יהודית. ברוב סניפי "יהודה הצעיר" נפגשים החניכים לפחות פעם בשבוע לפעילות של שעתיים[6].

במהלך שנות קיומה של התנועה, ייסדו חניכיה וחיזקו יישובים בישראל. בכלל זה את קיבוץ קטורה שבערבה[7][8], נווה אילן ליד ירושלים וקיבוצים נוספים המשויכים לתנועת הצופים.

החיבור של התנועה עם ארגון הדסה החל בשנת 1936, כאשר הוועידה הלאומית שלה אישרה סבסוד שנתי בסך 2,500 דולר, והתקבלה החלטה לפיה יש לעודד את סניפי הדסה ברחבי ארצות הברית לסייע ליהודה הצעיר להצליח. בשנת 1967 קיבלה הדסה על עצמה את החסות הבלעדית של יהודה הצעיר ופעלה לקידום פרויקטים להעצמת נוער בישראל ובאמריקה. בחסות הדסה גדלה יהודה הצעיר והפכה לתנועת הנוער הציונית הגדולה באמריקה[9].

בתקופה חשובה זו בהיסטוריה האמריקאית והיהודית, יהודה הצעיר לקחה על עצמה את "תיקון עולם" כעמוד יסוד, כשהיא מעורבת בתנועות זכויות האזרח הלאומיות ויהדות ברית המועצות וסייעה לקהילות מקומיות ברחבי המדינה. בשנת 2011 הצביעה הדסה בעד העברת יהודה הצעיר לעצמאות ארגונית. לאחר כמעט 70 שנה, "יהודה הצעיר" יצאה לעצמאות כלכלית באופן רשמי ב-2 ביולי 2012.

יהודה הצעיר שמרה על האידיאלים והמחויבות שלה ליהדות ולציונות, גם כשהיא התפתחה עם השנים. ליהודה הצעיר היה תפקיד חשוב בהיסטוריה היהודית, עם הרבה רגעים משמעותיים לאורך השנים. אלה כוללים את ייסוד מחנה תל יהודה ב-1948, הקמת תוכנית שנת ההכשרה של התנועה ב-1956 (שהפכה בסופו של דבר לתוכנית שנת ההכשרה הגדולה בישראל), והמשלחת התנועתית לצעדת זכויות האזרח בוושינגטון ב-1963[6].

בשנת 1973 נוסד קיבוץ קטורה על ידי בוגרי "יהודה הצעיר" שחיפשו מחויבות חזקה יותר לציונות לאחר מלחמת ששת הימים. בשנת 1993, אספה יהודה הצעיר למעלה מ-8,000 חתימות על עצומה לממשל קלינטון הקוראת למעורבות נוספת של ארצות הברית למען חיילים ישראלים נעדרים. בשנת 1997, גיבשה יהודה הצעיר שותפויות עם שתי תנועות האחיות שלה - תנועת הצופים העבריים בישראל ותנועת FZY בבריטניה - כדי לחזק את הקשר בין נוער יהודי, ציוני בישראל ובתפוצות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ About, Kol Hatnua (באנגלית אמריקאית)
 2. ^ Mission & Vision, Young Judaea (באנגלית)
 3. ^ Eric Bazak, The gap year advantage, Jewish Journal, ‏2016-09-08 (באנגלית)
 4. ^ שותפות עתיד - דף מידע בתנועת הצופים, באתר תנועת הצופים
 5. ^ יהודה הצעיר, באתר kotar.cet.ac.il
 6. ^ 1 2 History, Young Judaea (באנגלית)
 7. ^ ברוך מאירי, נח"ל קטורה - הקיבוץ ה-84 של איחוד הקבוצות, מעריב, 23 בנובמבר 1973
 8. ^ אודות הקיבוץ, באתר www.ketura.org.il
 9. ^ History, Kol Hatnua (באנגלית אמריקאית)