קטורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קטורה
קטורה.JPG
קיבוץ קטורה במבט-על מהר גרופית הסמוך
מחוז הדרום
מועצה אזורית חבל אילות
גובה ממוצע[1] ‎113 מטר
תאריך ייסוד 1973
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 488 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎3.6% בשנה
http://www.ketura.org.il

קְטוּרָה הוא קיבוץ בערבה השוכן 51 קילומטרים צפונית לאילת, שבין תושביו חילוניים וקונסרבטיבים. הקיבוץ משתייך למועצה אזורית חבל אילות. בקיבוץ פועל מכון הערבה ללימודי סביבה. גרעיני הנח"ל של תנועת הנוער נוע"ם מבצעים בקיבוץ זה שנת שירות לפני גיוסם לצה"ל.

מקור השם קטורה בדמות תנ"כית - קטורה אשתו של אברהם אבינו, אותה נשא לאחר מות שרה.

הקמת היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס אזרוח נח"ל קטורה ב-22 בנובמבר 1973 על גבי שער במחנה נח"ל

בשנת 1971 הוקמה במקום היאחזות נח"ל. בשנת 1973 לאחר מלחמת יום הכיפורים המקום אוזרח, והוקם הקיבוץ, על ידי עולים מארצות הברית. בהמשך אוכלס הקיבוץ על ידי עולים נוספים וילידי הארץ.

בשנת 1979 הוענק לחברי הקיבוץ פרס הרצל מטעם עיריית הרצליה, על פועלם בתחום ההתיישבות החלוצית. בשנת 1987 הוענק לקיבוץ פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים.

תעסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמר מתושלח בקיבוץ קטורה

כיום הקיבוץ מתמחה בעיבוד אצות ושותף במפעל 'אלגטק' הפועל בתחום הקיבוץ ומייצר תוסף תזונתי נוגד חמצון[2] המופק מהאצות. בנוסף לכך, חברי הקיבוץ עוסקים גם בחקלאות (מטעי תמרים, ניסויים חקלאיים) ותיירות (בית הארחה, תיירות חינוכית, מכון ערבה). בקיבוץ גדל עץ דקל אשר הונבט מגלעין תמר שנמצא במצדה ונקרא בכינוי חיבה "מתושלח".

אנרגיה סולארית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוחות סולארים בשדה קטורה סאן

הקיבוץ שותף בחברה ערבה פאוור קומפני - חברה לאנרגיה סולארית. בתחילת 2011, שיתוף הפעולה בין ערבה פאוור קומפני וקיבוץ קטורה הוליד את השדה הסולארי הבינוני הראשון במדינת ישראל, קטורה סאן. השדה מכסה שטח של כ-80 דונם והיום הוא מפיק אנרגיה ירוקה בהספק של 4.95 מגוואט. השדה הסולארי בנוי מ-18,500 פאנלים פוטו-וולטאיים תוצרת SUNTEC, שייצרו תשעה מיליון קילוואט שעה (קווט"ש) של חשמל לשנה. בעשרים השנים הבאות, השדה יחסוך ייצור של כ-125,000 טון של דו-תחמוצת הפחמן. השדה מחובר לרשת החשמל הארצית ושולח חשמל לקיבוצים בסביבה.

בנוסף לשדה הסולארי הקיים בקיבוץ קטורה, קטורה סאן, עתיד להבנות שדה סולארי גדול שיקרא קטורה סולאר. בשיתוף פעולה בין קיבוץ קטורה, ערבה פאוור וחברת EDF Énergies Nouvelles יבנה קטורה סולאר שישתרע על שטח של 600 דונם וייצר 40 מגוואט. עלות הפרויקט מוערכת בסכום של כ-312 מיליון שקלים עם מימון של 250 מיליון שקלים על ידי בנק הפועלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן אמצע 2021 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ אתר בצרפתית על העולם היהודי