יוזמת השלום הצרפתית (2016)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יוזמת השלום הצרפתית נועדה לכנס ועידת שלום בינלאומית בפריז ולהניע מחדש את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני.

פרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שר החוץ הצרפתי הציג את יוזמת משרדו במילים הבאות: "צרפת תחל בשבועות הקרובים בהכנות לוועידת שלום בינלאומית שתקבץ יחדיו את הצדדים ואת השותפים העיקריים למשא ומתן - האמריקאים, האירופים והערבים - על מנת לשמר ולהביא לכך שחזון שתי המדינות לא ירד לטמיון."[1][2]

היוזמה היא בת שלושה שלבים:

 • התייעצויות עם ישראל, הפלסטינים ומדינות נוספות לגבי רעיון כינוס הוועידה ותכניה.
 • מפגש בפריז של קבוצת התמיכה הבינלאומית, הכוללת את שרי החוץ של 29 מדינות התומכות ביוזמה, בהן רוסיה וארצות הברית. מפגש זה נערך ב-3 ביוני 2016, ללא נוכחות הישראלים והפלסטינים.[3] ב-20 ביוני אימצו שרי החוץ של האיחוד האירופי את היוזמה.[4]
 • כינוס ועידת שלום בינלאומית בפריז, שתניע מחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

היוזמה הוצגה לראשונה ב-29 בינואר בנאום שנשא שר החוץ הצרפתי לורן פביוס בפריז. פביוס אמר אז כי אם היוזמה תיכשל, צרפת תכיר בפלסטין כמדינה. ב-10 בפברואר התפטר פביוס מתפקידו והוחלף על ידי ז'אן-מארק ארו. למרות החילופים, רעיון הוועידה הבינלאומית נותר חלק ממדיניות ממשלת צרפת, ומשרד החוץ הצרפתי ממשיך לקדמה.

תגובת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-16 בפברואר 2016 צרפת הציגה באופן רשמי יוזמתה לנציגי משרד החוץ הישראלי.

נציגי משרד החוץ דחו את היוזמה, וציינו כי איום ההכרה במדינה פלסטינית מרוקן מתוכן את רעיון הוועידה. דובר משרד החוץ אמר שעמדת משרד החוץ הישראלי היא משא ומתן ישיר עם הפלסטינים, ללא כל ניסיון לקבוע מראש את תוצאות המשא ומתן. "עיקרון זה, המלווה את התהליך מתחילתו, זוכה לתמיכה של הקהילה הבינלאומית לאורך השנים, ועמד גם בבסיס המשא ומתן לשלום עם ירדן ומצרים."

כמו כן העלה משרד החוץ בפני נציגי צרפת את בעיית גל הטרור הפלסטיני וההסתה לשנאה ולאלימות שמלבה אותו, והצביע על החובה להיאבק בהם בהתמדה.[2]

ב-28 באפריל דחתה ממשלת ישראל באופן רשמי את יוזמת השלום הצרפתית.[5]

בישיבת הממשלה ב-3 ביוני נמסר שישראל מעדיפה לקדם את היוזמה האזורית שאותה דוחף נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי,[6] על פני היוזמה הצרפתית, משום שסיכויי ההצלחה שלה גדולים יותר.[3] א-סיסי בעצמו נסוג בינתיים מתוכניתו והביע תמיכה ביוזמה הצרפתית.[7]

ב-22 ביוני נאם נשיא המדינה ראובן ריבלין בפרלמנט האירופי וקרא לאיחוד האירופי שלא לכפות הסדר על ישראל והפלסטינים במסגרת היוזמה הצרפתית: "היא רק מרחיקה את השלום. חתירה להסדר קבע כעת תדחף את שני העמים לחיק הייאוש".[8]

תגובת הפלסטינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת פברואר 2016 הציגה צרפת את פרטי היוזמה לנציגים פלסטינים, שהגיבו בחיוב.

גם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אמר כי הוא תומך ביוזמה, וקרא להקמת מנגנון בינלאומי לסיום הכיבוש הישראלי.

ריאד אל-מאלכי, שר החוץ של הרשות הפלסטינית, הגיב לתביעת ישראל למשא ומתן ישיר, ואמר כי הפלסטינים לא ינהלו לעולם משא ומתן ישיר עם ישראל.

ועידת השלום בפריז[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועידת השלום הבינלאומית בפריז נפתחה ב-15 בינואר 2017 בהשתתפות שרי חוץ ודיפלומטים בכירים מכ-70 מדינות וארגונים בינלאומיים. בוועידה לא השתתפו נציגים של ישראל או הפלסטינים.

בפתיחת הוועידה אמר ז'אן-מארק ארו, שר החוץ של צרפת: "כולנו כאן כי אנחנו מודעים לעד כמה המצב דחוף ועד כמה צריך לדחוף מחדש את תהליך השלום. אני מודע להסתייגויות לגבי הוועידה הזו ולגבי הספקות האם היא בכלל צריכה להתקיים... אבל צרפת חושבת שזה חשוב לחדש את הדחיפה להשגת שלום. עבור צרפת ומשתתפי הוועידה אין מטרה אחרת זולת השגת שלום, והמצב בשטח מלמד שאין יותר מדי זמן לאבד". כמו כן שיבח את החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם.

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו יצא נגד ועידת פריז וכינה אותה "ועידת סרק".[9]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דנה סומברג, יאסר עוקבי, רויטרס, ‏ישראל דחתה את היוזמה הצרפתית לוועידת שלום בינלאומית, באתר מעריב אונליין, 29 בינואר 2016.
 2. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד ברק רביד, צרפת הציגה הבוקר לישראל את יוזמתה לכינוס ועידת שלום בינלאומית, באתר הארץ, 16 בפברואר 2016.
 3. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד ברק רביד, שרי החוץ בתום הכינוס בפריז: על הצדדים להמחיש מחויבותם לפתרון שתי המדינות בצעדים ובמדיניות, באתר הארץ, 3 ביוני 2016.
 4. ^ איתמר אייכנר, האיחוד האירופי אימץ את יוזמת השלום הצרפתית, באתר ynet, 20 ביוני 2016.
 5. ^ דנה סומברג, ‏ישראל דחתה באופן רשמי את יוזמת השלום הצרפתית, באתר מעריב אונליין, 28 באפריל 2016.
 6. ^ אליאור לוי, יוזמת א-סיסי: נשיא מצרים מקדם מהלך מדיני, באתר ynet, 24 במאי 2016.
 7. ^ אתר למנויים בלבד ג'קי חורי, א-סיסי תומך ביוזמת השלום הצרפתית: הזדמנות אמיתית להשיג שלום, באתר הארץ, 17 במאי 2016.
 8. ^ איתמר אייכנר, ריבלין בפרלמנט האירופי: יוזמת השלום הצרפתית - כישלון ידוע מראש, באתר ynet, 22 ביוני 2016.
 9. ^ אתר למנויים בלבד ברק רביד, שר החוץ הצרפתי: להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים יהיו השלכות חמורות, באתר הארץ, 15 בינואר 2017.