פיגועי הטרור הפלסטיני (2015–2016)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פיגועי הטרור הפלסטיני
מערכה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני
Israeli-Police-Facebook--Jerusalem-terrorist-attack-2015-10-13-pic01.jpg
לוחמי משמר הגבול בזירת פיגוע טרור בירושלים
תאריך התחלה: 13 בספטמבר 2015
תאריך סיום: 31 בדצמבר 2016
משך הסכסוך: 16 חודשים (שנה ו-4 חודשים)
קרב לפני: המהומות בקרב הפלסטינים וערביי ישראל (2014)
מקום: ישראל, יהודה ושומרון ורצועת עזה
עילה: מהומות הר הבית (2015) והסתה פלסטינית
תוצאה: גל הטרור דוכא ודעך במידה רבה
הצדדים הלוחמים

הפלסטינים וחלק קטן מערביי ישראל

ראשי מדינה
ישראלישראל בנימין נתניהו  הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית אבו-מאזן
חמאסחמאס אסמאעיל הניה 
מפקדים
אבידות

43 הרוגים ומאות פצועים

269 הרוגים (מתוכם 263 מחבלים), מעל אלף מחבלים עצורים (חלק בסיוע לפיגוע וחלק בדרכם לפיגוע) ומאות פצועים

3 אזרחים זרים הרוגים

גל הטרור הפלסטיני (כינויים שגורים אחרים: "האינתיפאדה השלישית", "אינתיפאדת היחידים", "אינתיפאדת הבודדים", "אינתיפאדת הסכינים"[1]) הוא כינוי להסלמה בתקריות האלימות ופיגועי הטרור במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, החל ממהומות הר הבית בספטמבר 2015. עקב מעורבות גבוהה של קטינים פלסטינים בין מבצעי הפיגועים, ובעיקר פיגועי הדקירה, חלק מכלי התקשורת מכנים את גל הטרור בשם "אינתיפאדת הקטינים".[2] מאז מותו של אלכסנדר לבלוביץ' בראש השנה תשע"ו (ספטמבר 2015) ועד 9 באוקטובר 2016 התבצעו בגל הטרור מאות פיגועים בהם נרצחו 39 אזרחים ישראלים, ו-440 או יותר נפצעו.

בינואר 2016 החלה ירידה הדרגתית במספר הפיגועים, וביהודה ושומרון ירד מספרם משיא של 44 פיגועים באוקטובר 2015 ל-10 פיגועים במרץ 2016.[3] גל הטרור דעך באופן ניכר בסוף חודש מרץ ותחילת אפריל, ורף הטרור ירד לכמות שהייתה לפני פריצתו. מרכז המידע למודיעין ולטרור קבע שבאפריל למעשה הסתיים גל הטרור.[4] אך עם זאת נמשכו אירועי הטרור גם לאחר אפריל אך בתדירות נמוכה יותר, כפי שהייתה לפני פריצת גל הטרור. הסלמה נוספת חלה בחודש יוני 2016 ושוב לאחר מכן בספטמבר-אוקטובר 2016. ולאחר מכן, במהלך החודשים נובמבר ודצמבר 2016, חלה ירידה במספר אירועי הטרור.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – המהומות בקרב הפלסטינים וערביי ישראל (2014) ומהומות הר הבית (2015)

המהומות בקרב הפלסטינים וערביי ישראל בשנת 2014 התבטאו בטרור יומיומי, אלפי פיגועי יידוי אבנים ועשרות יידוי בקבוקי תבערה, אך גם במספר פיגועי טרור קטלניים שגבו חיי אדם. המהומות נמשכו גם ב-2015 והתפשטו גם ליהודה ושומרון.

התנועה האסלאמית בישראל, אבו מאזן והפלסטינים פעלו במשך תקופה ארוכה בהפצת הסתה נגד ישראל, כאשר הנראטיב העיקרי היה ש"אל-אקצא בסכנה" ושישראל זוממת להפר את הסטטוס-קוו בהר הבית ולבנות את בית המקדש השלישי. המוסלמים התנגדו לכך שיהודים יתפללו בהר הבית, ואף שהמשטרה מנעה מיהודים להתפלל בהר הבית ועצרה מבקרים יהודיים בחשד לסממנים דתיים, הקיצונים מבין המוסלמים התנגדו בכלל לעליית יהודים להר הבית, אפילו כתיירים. סביב נושא זה פרצו מספר עימותים ב-2015. למשל, בתשעה באב ה'תשע"ה, 26 ביולי 2015, לאחר כמה חודשים בהם נשמר השקט בהר הבית, פרצו עימותים שבמהלכם נכנסו שוטרים לתוך מסגד אל-אקצא להדוף פורעים פלסטינים. ארבעה שוטרים נפצעו קל, ושלושה תושבי מזרח ירושלים נעצרו בחשד שיידו אבנים.[5]

בהר הבית פעלו ארגוני נשים אסלאמיסטיות בשם "מוראביטון" ו"מראבטאת" (אנ') (המכונות גם "מצאטב אלעלם" ו"מג'אלס אלעלם"),[6] שמורכבים מנשים מוסלמיות הקשורות לתנועה האסלאמית וקיבלו שכר מחמאס בעבור הטרדה ותקיפת יהודים העולים להר הבית מדי יום. ההטרדות והתקיפות של יהודים בידי ארגונים אלה וצעירים ערביים נמשכו תקופה ארוכה. בסופו של דבר שר הביטחון משה יעלון הכריז עליהם כהתאחדות בלתי מותרת ב-9 בספטמבר 2015.[7] כצעד נוסף להקטנת האלימות הערבית נגד מבקרים יהודים הטילה ישראל מגבלות כניסה על המוסלמים להר הבית, בהן מגבלות גיל ואיסור על כניסה בבוקר כדי למנוע חיכוך בין המוסלמים לבין המבקרים.

לקראת ראש השנה ה'תשע"ו, הודיעו מספר ארגוני ימין על כוונתם לחגוג את ראש השנה בעלייה על הר הבית.[8] עם העולים נמנו אורי אריאל, שר החקלאות, וכן צעירי מפלגת הליכוד.[9] אריאל עלה להר הבית בבוקר 13 בספטמבר.[10] באותו יום פרצו עימותים אלימים על הר הבית ובעקבותיהם החל גל מהומות, אלימות וטרור שהתפשט לכל ירושלים ומשם לשאר חלקי הארץ.

הפלסטינים תלו בביקורו של אורי אריאל בהר הבית את הסיבה למהומות האלימות שפרצו בראש השנה ה'תשע"ו והצדיקו את הטרור בכך שזהו מאבק להגנה על מסגד אל-אקצא מפני היהודים שרוצים להשתלט על הר הבית (מאחר שראו בביקור נציגי שלטון רשמיים במקום ובהתבטאויותיהם הסכמה ממשלתית לפעולה ולדברים ואף רצון לה[11]). לעומת זאת, גורמים רשמיים בישראל חזרו שוב ושוב על כך שהממשלה נחושה ומחויבת לשמור על הסטטוס-קוו בהר הבית, ושההאשמות נגדה בנושא זה הן הסתה שקרית.[12]

התקשורת הפלסטינית סיקרה בהרחבה את הביקורים וההתבטאויות לגבי הר הבית, והדברים נפוצו ברבים ברשתות חברתיות.[11]

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפייני המפגעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מהומות הר הבית ולאחריהן חלה הסלמה בטרור הפלסטיני שכללה תקיפת יהודים בעיר העתיקה ופיגועי טרור רבים ביהודה ושומרון ושאר חלקי ישראל, כולל ערים מרכזיות. החל מאוקטובר ביצעו הפלסטינים פיגועי דקירה רבים בירושלים, יהודה ושומרון ובתוך הקו הירוק, לצד מהומות אלימות של ערביי ישראל. בנובמבר גברו פיגועי הירי, רבים מהם בנשק מאולתר, לצד פיגועי הדקירה והדריסה. מוקדים ששימשו זירה לפיגועים רבים היו שער שכם וצומת גוש עציון.

במרץ 2016 נמסר ש-44% מהפיגועים שנעשו בתחומי הקו הירוק נעשו בידי שוהים בלתי חוקיים.[13] פיגועים מעטים, ובהם פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף, בוצעו בידי ערבים ישראלים.

מניתוח שערך שב"ס לפלסטינים שנעצרו בעקבות ביצוע פיגועים או ניסיונות פיגוע ואינם משתייכים לארגון טרור ידוע, עלה שרובם של המחבלים שנעצרו בעלי רקע אידאולוגי קלוש וידע היסטורי מועט, והחלטתם לביצוע פיגוע נעשתה במהירות, ללא הכנות מקדימות ארוכות. בבתי הכלא נוצר עימות בין קבוצה זו לאסירים ותיקים בעלי השתייכות ארגונית, על רקע חוסר הסכמתם לקבלת מרות.[14]

בניתוח שנערך על הדפים האישיים של מחבלים ברשתות חברתיות, עלו מאפיינים שונים העשויים להעיד על כוונה לביצוע פיגועי בודדים, ואף הצהרות מפורשות שפרסמו מחבלים בטרם יצאו לביצוע פיגוע.[15] בעקבות חשיבות הפעילות ברשתות החברתיות בקרב הצעירים, החלו גופי מודיעין בניטור רשתות חברתיות באמצעים שונים, על מנת לנסות לזהות מחבלים בטרם יצאו לדרכם,[16] ואף עצרו מסיתים בעקבות תכנים שפירסמו ברשתות חברתיות[17]. עד לאפריל 2017 אותרו כ־2,000 פלסטינים שנחשדו בכוונה לביצוע פעולות טרור על בסיס פרסומים ברשת החברתית, כ־400 נעצרו ואחרים הוזהרו בדרכים שונות[18].

פעילות בודדים או טרור מאורגן?[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 באוקטובר 2015 טענו גורמים ישראליים שגל הטרור מכוון מלמעלה על ידי נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, ושבהוראתו הוסט גל הטרור מהשכונות במזרח ירושלים לפיגועים המבוצעים בעיקר ביהודה ושומרון, צעד שנועד "לרכך את דעת הקהל הבינלאומית".[19] גם בהמשך גל הטרור האשימה ישראל את הרשות הפלסטינית בעידודו.

על פי ההערכה של מערכת הביטחון הישראלית, גל הטרור התאפיין בפעילות של מפגעים בודדים (ופעמים מעטות פעילות של זוג מפגעים) ללא הכוונה ארגונית למעשיהם (אך חלקם השתייכו להתארגנויות טרור או היו מעורבים בעבירות ביטחוניות שונות בעבר).[20] גורמי ההשפעה להחלטה לבצע פיגוע היו מגוונים, כדוגמת נקמה או חיקוי מחבלים שזכו לתהילה, ובחלקן הושפעו מהסתה מתמשכת בערוצי טלוויזיה פלסטינים שכללה התבטאויות חיוביות של ראשי הרשות הפלסטינית למפגעים.[21] בעקבות ההשפעה של התקשורת על המפגעים, בצעדים שנקטה ישראל נכלל גם ניסיון לסגור תחנות טלוויזיה פלסטיניות.[22]

בניגוד לאינתיפאדה השנייה, בגל טרור זה אין מעורבות מאורגנת של אנשי מנגנוני הביטחון השונים של הרשות הפלסטינית, לרבות התנזים,[23] למעט במחנה הפליטים קלנדיה, שם הייתה מעורבות של התנזים בגל המהומות. התארגנויות חמאס כמעט ולא היו מעורבות באירועי גל הטרור, אך ערכו פיגועים בודדים במקביל לו, כדוגמת רצח בני הזוג הנקין והפיגוע בקו 12 בירושלים.

לעומת זאת, היו שטענו שהאינתיפאדה אורגנה ברובה בידי החמאס.[24]

נפגעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגל הטרור נרצחו על ידי מחבלים 40 בני אדם (37 יהודים-ישראלים, ערבי-ישראלי אחד, יהודי-אמריקאי אחד ופלסטיני אחד) ומאות נפצעו בו. בנוסף, אזרח אריתראי מצא את מותו בלינץ' שביצעו בו 4 יהודים שסברו בטעות שהוא המחבל.[25] לפי נתוני מגן דוד אדום "מתחילת גל הטרור (17.9.15) ועד 27.9.16, עומד מספר הנפגעים בשרשרת הפיגועים על 499, בהם 40 הרוגים ו-459 פצועים, מהם: 42 פצועים באורח קשה, 12 באורח בינוני עד קשה, 75 באורח בינוני, 18 קל עד בינוני ו-312 פצועים באורח קל * בנוסף טיפלו צוותי מד"א בלמעלה מ 143 נפגעי חרדה".[26] כמו כן, "החובשים והפרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ב 131 אירועים של יידוי אבנים, 123 פיגועי דקירה, 27 פיגועי דריסה, 25 פיגועי ירי, 4 פיגועי תאונת דרכים, נפילת רק"ק אחת ופיצוץ באוטובוס."[26]

בין 13 בספטמבר 2015 ל-5 במרץ 2016 נהרגו כ-185 מחבלים פלסטינים בידי כוחות הביטחון של ישראל, כאשר רובם הגדול נהרגו תוך כדי ביצוע פיגוע.[27] עשרות מחבלים נוספים נעצרו בידי כוחות הביטחון. בסה"כ נהרגו 269 מחבלים פלסטינים ומעל 135 נעצרו בידי כוחות הביטחון, שיעור ההרוגים הגבוה בקרב המפגעים הופך את מעשיהם לפיגועי הקרבה (פיגועים שבהם המפגע יודע שנמוך הסיכוי שיצא חי בעקבות מעשהו).

התמודדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות עיקרית של ישראל נגד גל הטרור הייתה הגברת האבטחה במקומות המועדים לפורענות, בפרט במזרח ירושלים וביהודה ושומרון. האבטחה המוגברת הביאה לכך שבמקרים רבים מבצעי פיגועים נורו למוות בידי כוחות הביטחון עם ביצוע הפיגוע. מבצעי פיגועים שהצליחו להימלט נלכדו בדרך כלל כעבור זמן קצר. בחלק מהמקרים בלמו אזרחים את המחבלים. בקורבנות היו גם כאלה שנורו בטעות בעת הירי לעבר המחבלים.

דיון בהוראות הפתיחה באש[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירועים אחדים במהלך גל הטרור, שבהם התעורר ספק האם הריגת המחבל הייתה מוצדקת,[28] הובילו לדיון ציבורי בהוראות הפתיחה באש בעת פיגוע.

במפגש עם תלמידים, שנערך בפברואר 2016, הציג הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, את עמדתו ביחס להתנהגות הנדרשת מחיילי צה"ל בלחימה בגל הטרור: "היו מקומות שיש נערה בת 13 שמחזיקה מספריים או סכין, ויש מתרס בינה לבין החיילים, לא הייתי רוצה שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה כזאת, גם אם היא עושה מעשה חמור מאוד, אלא יפעיל את הכוח הדרוש לביצוע המשימה. ... אם היינו פועלים בצורה לא ערכית בהוראות הפתיחה באש זה היה מאיים על צה"ל".[29]

ב-30 במרץ, בעקבות ירי שביצע חייל צה"ל סמל אלאור אזריה במחבל מנוטרל בחברון, פרסם הרמטכ"ל איגרת לחיילי צה"ל, ובה כתב, בין השאר, "מיום הקמתו חרט צה"ל על דגלו את ערך הדבקות במשימה והחתירה לניצחון וקידש ערכים חשובים ובהם כבוד האדם וטוהר הנשק. ... המפקדים, ואני בראשם, נוסיף לתת גיבוי לכל חייל שישגה בלהט הקרב, מול אויב המסכן חיי אזרחים וחיילים. עם זאת, לא נהסס למצות את הדין עם חיילים ומפקדים שיחרגו מאמות המידה המבצעיות והמוסריות שעל פיהן אנו פועלים."[30]

לעומתו אמר הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, כי "אם מחבל מגיע למישהו עם סכין - מצווה להרוג אותו, 'הבא להורגך השכם להורגו', לא להתחיל לפחד שיעשו עליו אחר כך בג"ץ או שיבוא איזה רמטכ"ל ויגיד משהו אחר, לא צריך לפחד".[31]

שר הביטחון, משה יעלון, נדרש אף הוא לדיון זה באומרו: "אני מציע שאת נוהלי הפתיחה באש יקבע הרמטכ"ל ולא ראשי כנופיות".[32]

בפברואר 2016 פנה הסנאטור פטריק ליהי, יחד עם עוד עשרה חברי קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית, למזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, בדרישה לחקור חשד שכוחות הביטחון הישראליים הוציאו להורג פלסטינים ללא משפט.[33]

הריסת בתי מחבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2015 החליטה הממשלה לחזור למדיניות של הריסת בתי מחבלים על מנת להרתיע מחבלים נוספים מלבצע פיגועים, וכן להניא משפחות מלעודד את בניהם לבצע פיגועים. מאז ההחלטה על המדיניות הרסו כוחות חיל ההנדסה הקרבית, משמר הגבול והמנהל האזרחי למעלה מ-28 בתי מחבלים (10 מהם על ידי כלי צמ"ה ו-8 על ידי פיצוץ).[34]

לדוגמה, ב-14 בנובמבר 2015 פוצצו לוחמי יהל"ם את בתיהם של המחבלים שרצחו את איתם ונעמה הנקין ומלאכי רוזנפלד.[35] ב-2 בדצמבר פוצצו לוחמי יהל"ם בית של מחבל בשועפט[36] ואת הבית בשכם של מפקד החוליה שרצחה את הזוג הנקין.[37] ב-23 בפברואר 2016 הרסו כוחות של חיל ההנדסה הקרבית בתים של שני מחבלים.[38] ב-4 באפריל הרסו כוחות צה"ל ומג"ב באמצעות מחפר ממוגן של חיל ההנדסה הקרבית 3 בתים של מחבלים בקבטיה.[39] ב-30 באוגוסט 2016 הרסו כוחות צה"ל, מג"ב והמנהל האזרחי את בית המחבל שרצח את הרב מיכי מרק.[40]

פעילות על ציר הזמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחות של משטרת ישראל ומשמר הגבול מאבטחים את זירת הפיגוע בירושלים ב-13 באוקטובר 2015.

בעקבות ההסלמה הגדולה בטרור בחודש תשרי כוחות גדולים של משטרת ישראל ומשמר הגבול נפרשו ברחבי ישראל ובעיקר באזור ירושלים (ובפרט העיר העתיקה). נוכחות השוטרים הוכיחה את עצמה כאשר במספר רב של פיגועים תגובה מהירה של השוטרים הפחיתה נפגעים.

בעקבות פיגוע האבנים ב-13 בספטמבר, שבו נפטר אלכסנדר לובוביץ מהתקף לב, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון חירום, ובו הוחלט על חקיקה נגד טרור שתכלול עונשי מינימום למיידי אבנים ובקת"בים, קנסות כבדים על הורים שילדיהם יידו אבנים וכן שימוש בירי צלפים מרובי רוגר 10/22 נגד פורעים, מיידי אבנים ובקת"בים, המהווים איום על חיי אדם. כמו כן הוחלט על פרישה מוגברת של כוחות משמר הגבול בכל רחבי ירושלים על מנת לשפר את הביטחון באזור ירושלים וכביש 443. כמו כן אישר הקבינט המדיני-ביטחוני שורת צעדים למלחמה בטרור, בהם החמרת ענישה והקלת הוראות פתיחה באש.[41]

על רקע הרגישות הרבה סביב נושא הר הבית החליט נתניהו למנוע עליית שרים וחברי כנסת להר הבית.[42][43]

ב-14 באוקטובר החלו כוחות הביטחון בפריסת מחסומים ונקודות בידוק בכניסות וביציאות לשכונות הערביות במזרח ירושלים.

בלילה שבין 19 באוקטובר ל-20 באוקטובר עצרו כוחות הביטחון את השייח' חסן יוסף ח'ליל, ממנהיגי החמאס ביהודה ושומרון, שלדברי צה"ל היה מעורב בפעילות אינטנסיבית להסתה לטרור. כמו כן, הרסו כוחות של חיל ההנדסה הקרבית חלק מבית המחבל שרצח את דליה למקוס ב-10 בנובמבר 2014.[44]

ב-20 באוקטובר 2015, צלפי הימ"מ, ביחד עם צלפי צה"ל, ובסיוע מודיעיני מהשב"כ, ירו ופגעו בחוליית צלפי טרור פלסטינית, שביצעה מספר פיגועי צליפה בציר הוברס העוטף את רצועת עזה בחסות הפגנות אלימות ששימשו לה כהסוואה ומגן אנושי.[45]

ב־17 בנובמבר, הכריז הקבינט המדיני-ביטחוני על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל כ"התאחדות בלתי מותרת" והוציא אותה אל מחוץ לחוק.[46][47]

ב-24 בנובמבר עתרו בני משפחות מחבלים לבית המשפט שיורה למסור להם 12 גופות אשר מוחזקות בידי המשטרה מעל חודש וחצי.

ב-29 בפברואר 2016 עצר השב"כ חוליית מחבלים ערבים שכללה שני אחים וביצעה סדרת פיגועי ירי באזור חברון באמצעות רובה צלפים מאולתר, שאותו הסתירו במסגד.[48]

בסוף מרץ ותחילת אפריל חלה דעיכה משמעותית בכמות הפיגועים והצלחתם, ועצימות הטרור ירדה בחזרה לכמות שהייתה לפני פרוץ גל הטרור. מרכז המידע למודיעין ולטרור כתב:

גל הטרור העממי, במאפייניו הנוכחיים, הגיע להערכתנו לסיומו בסביבות חודש אפריל 2016. ביסוד מסקנה זאת עומדים: הירידה המשמעותית בהיקף הפיגועים (מעשרות פיגועים מדי חודש לפיגועים בודדים מדי חודש); השינוי שחל בזירת הפיגועים (ירידה משמעותית של מספר הפיגועים בעומק ישראל, הגם שהפיגועים בירושלים רבתי נמשכים); הירידה ברמת הקטלניות של הפיגועים (מאז ה-8 במרץ 2016, הריגת אזרח אמריקאי בפיגוע הדקירה ביפו ועד כה, לא נהרג אף אדם). לאלו נוספה הירידה בהיקף המשתתפים בהפרות סדר אלימות ביהודה ושומרון ורצועת עזה (גם במהלך אירועים "מועדים לפורענות" כגון "יום הנכבה"ובחג הפסח, שבו ביקרו ישראלים רבים בירושלים). כל אלו הביאו לירידה בהתעניינות הציבורית והתקשורתית בפעילות הטרור הפלסטינית הגם שזו שבה ועולה סביב פיגועים נקודתיים משמעותיים.

בסוף חודש יוני ובתחילת יולי היו מספר פיגועים קטלניים, ובעקבות ההסלמה בגל הטרור הוחלט על סגר מלא על חברון וסביבתה, בפעם האחרונה שהוטל סגר על חברון היה במהלך מבצע שובו אחים לאיתור שלושת הנערים החטופים בקיץ 2014.

ב-27 ביולי 2016 נהרג מוחמד פקיה, שרצח את מיכאל מרק, במבצע משותף של הימ"מ, צה"ל והשב"כ. כוחות הימ"מ כיתרו את הבית וביצעו נוהל סיר לחץ שבמהלכו נורו מספר רקטות נ"ט על הבית ובסיומו באגר ממוגן של חיל ההנדסה הקרבית הרס את הבית. גופת המחבל נמצאה בין ההריסות.[49][50] שאר חברי חוליית המפגעים, בהם פעיל במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, נעצרו על ידי הכוחות.[51]

בספטמבר 2016 השב"כ חשף ועצר חוליה של הג'יהאד האסלאמי שכללה 3 שוהים בלתי חוקיים מרצועת עזה וערבי תושב תל שבע, שתכננו פיגוע תופת באולם אירועים בדרום וחטיפת חייל.[52]

בדצמבר 2016 השב"כ חשף ועצר חוליית חמאס בת 20 מחבלים משכם שתכננה לבצע סדרת פיגועי התאבדות וירי בירושלים, חיפה ותחנות הסעה לחיילים. החולייה גייסה 4 מחבלים מתאבדים והכינה 7 ק"ג חומר נפץ לייצור מטעני חבלה, וכן רכשה רובה M16.[53]

צל"שים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשלושה חיילי צה"ל הוענק צל"ש על תפקודם בגל הטרור:[54]

 • צל"ש אלוף הפיקוד הוענק לטוביה ינאי ויסמן, לוחם בחטיבת הנח"ל, שנהרג בפיגוע דקירה בסניף "רמי לוי" בשער בנימין ב-18 בפברואר 2016.
 • צל"ש מפקד חטיבה הוענק לליחי מלכה, לוחמת בחטיבת החילוץ וההדרכה, על פעילותה במהלך פיגוע ירי בכיכר אדם, מצפון לירושלים, בחודש אוקטובר 2015.
 • צל"ש מפקד חטיבה הוענק לסמל מתן שמיר, לוחם בחטיבת גבעתי, על פעילותו במהלך פיגוע דקירה שבו נפצע, באזור חווארה שליד שכם בחודש דצמבר 2015.

לשוטרים רבים הוענקו עיטורי משטרת ישראל, רובם מסוג צל"ש המפכ"ל וחלקם עיטור המופת המשטרתי. מספר אזרחים קיבלו גם הם עיטורים:

 • עיטור האומץ האזרחי לרב נחמיה לביא שנרצח בפיגוע בעת שנאבק במחבל ב-30 באוקטובר 2015.
 • עיטור האומץ האזרחי לעופר בן ארי שנרצח בפיגוע בעת שנאבק במחבלים 23 בדצמבר 2015.
 • עיטור האומץ האזרחי לחגי קליין, על התנהלותו בפיגוע הירי בשרונה ב-8 ביולי 2016.
 • עיטור המופת האזרחי לאלירן שוע, על התנהלותו בפיגוע הירי בשרונה ב-8 ביולי 2016.
 • עיטור המופת האזרחי לאריק רוקח, על עזרתו בנטרול המחבל בבית חורון ב-21 בינואר 2016.

הימ"מ זכתה לצל"ש מפכ"ל יחידתי על פעילותה ללוחמה בטרור בשנתיים האחרונות, בה סיכלה פיגועים רבים.[55]

כרוניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיגועים ב-2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן הפיגועים שבוצעו בגל הטרור הפלסטיני, לפי סדר כרונולוגי.

ספטמבר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב ההגבלות המשטרתיות, האוסרות כניסת מוסלמים למתחם הר הבית בשעות הבוקר, הגיעו עשרות צעירים פלסטינים חמושים בנשק מאולתר למתחם זה בלילה של 12 בספטמבר 2015, ולנו במסגדים, תוך שהם מכינים מאגר של אבנים לזריקה ומוטות עץ וברזל להכות בשוטרים ובמבקרים יהודיים. ב-13 בספטמבר, ערב ראש השנה, החלו מהומות בהר הבית. עשרות ערבים רעולי פנים התבצרו במסגד אל-אקצא שבהר הבית חמושים באבנים, מקלות, בקבוקי תבערה, זיקוקין די-נור ואף מטעני צינור במטרה לפגוע במתפללים יהודים בהר הבית ובכותל המערבי בערב ראש השנה. שוטרי יס"מ פרצו להר הבית והתעמתו עם המחבלים, דחקו אותם למסגד אל-אקצא, החרימו את אמצעי הלחימה שלהם וספגו כמות רבה של אבנים, זיקוקין ומספר מטעני צינור, בשל כך כמה נפצעו קל.[56] בעקבות התקרית גינו מדינות ערב, כולל ירדן, את ישראל והאשימו אותה בפרובוקציה בהר הבית.

באותו לילה יידוי אבנים על רכב ישראלי גרם לנהג התקף לב ואיבוד שליטה על הרכב, והסתיים במותו.[57] בעקבות הפיגוע כינסה ממשלת ישראל דיון חירום במוצאי ראש השנה כדי להתמודד עם טרור האבנים הערבי.[58] ב-26 בספטמבר 2015 עצר השב"כ בשיתוף משטרת ישראל 4 ערבים בני 16–19 שהודו בביצוע הרצח.[59]

במהלך החג המשיכה האלימות הערבית בירושלים. התרחשו מספר עימותים בהר הבית, ערבים יידו אבנים על כלי רכב והרכבת הקלה ותקפו 4 יהודים בירושלים.

[60]

תאריך אירוע נפגעים
17 בספטמבר אוטובוס נרגם באבנים והוצת בשכונת ראס אל-עמוד.
יודו אבנים על הרכבת הקלה בירושלים ליד שועפט.[61]
18 בספטמבר התפרעויות אלימות ברחבי ירושלים, כולל יידוי אבנים ובקבוקי תבערה וירי לעבר השוטרים.
ירי ובקתבי"ם לעבר שוטרים בארמון הנציב בירשולים. 4 שוטרים נפצעו קל
21 בספטמבר ניסיון השלכת רימון יד מאולתר על כוחות צה"ל בהר חברון, הרימון התפוצץ ביד המחבל. המחבל נהרג
22 בספטמבר ניסיון דקירה בחברון המחבלת נהרגה[62]
24 בספטמבר הוצתה את כנסיית "מר שרבל" בבית לחם.
28-27 בספטמבר חג הסוכות, מהומות בהר הבית - יידוי אבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה על שוטרים פצועים משני הצדדים[63]

אוקטובר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
1 באוקטובר פיגוע ירי מרכב חולף ליד בית פוריכ בין ההתנחלויות איתמר לאלון מורה נרצחו הרב איתם הנקין ורעייתו ארבעת ילדיהם נפצעו קל בפיגוע.[65]
3 באוקטובר בפיגוע דקירה ברחוב הגיא שברובע המוסלמי. הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני לקח אחריות על הפיגוע.[66] שני אנשים נרצחו ושניים נפצעו, המחבל נורה למוות.[67]
4 באוקטובר פיגוע דקירה ליד תחנת הדלק ברחוב דרך בר לב בסמוך לשער שכם בירושלים נער נפצע קל, המחבל נורה למוות[68]
5 באוקטובר ניסיון של צה"ל לפגוע במסית ראשי בבית לחם. נער נהרג[69]
6 באוקטובר מהומות ביפו בארגון הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. עשרות ערבים עם דגלי אש"ף, כולל רעולי-פנים, חסמו רחובות ויידו אבנים אל עבר אוטובוסים ושוטרים נפצעו קל 6 שוטרים.[70]
7 באוקטובר ידוי אבנים על הכביש בין תקוע לירושלים, סמוך לבית סאחור אישה נפצעה קל ושבעה כלי רכב ניזוקו
פיגוע דקירה ליד שער האריות גבר ישראלי נפצע בינוני. המחבלת נפצעה קשה.[71]
ניסיון דקירה בשכונת אבו טור. המחבל נעצר.[72]
מחבל דקר חייל בקריית גת וחטף את נשקו המחבל נהרג.[73]
8 באוקטובר פיגוע דקירה בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת שבירושלים פצוע אחד קשה, המחבל נוטרל ונעצר.
עימותים אלימים ליד ביתו של המחבל בשועפט נפצעו 9 שוטרי מג"ב, פלסטיני אחד נהרג ומספר רב של פצועים בדרגות שונות בצד הערבי.
פיגוע דקירה בקריית ארבע ישראלי פצוע קשה, המחבל נוטרל
פיגוע דקירה בתל אביב 5 פצועים.[74]
פיגוע דקירה בעפולה חייל נפצע בינוני והמחבל נוטרל.[75]
בנתניה התקיף המון יהודי מספר ערבים בכיכר העצמאות בעיר.[76]
9 באוקטובר פיגוע דקירה בקריית ארבע שוטר נפצע קל ומחבל נורה ונפצע אנושות
פיגוע דקירה בשכונת שמואל הנביא בירושלים נער נפצע קל והמחבל נעצר.[77][78]
פיגוע דקירה של מחבל יהודי נגד ערבים בדימונה ארבעה פצועים[79]
ניסיון להתאבדות באמצעות שוטר של ערבייה-ישראלית מנצרת שנופפה בסכין בתחנה המרכזית בעפולה.[80][81][82]
יידוי אבנים לעבר רכב באזור שילה בבנימין 6 אנשים נפצעו קל בהם 3 ילדים.[83]
10 באוקטובר פיגוע דקירה ברחוב הנביאים סמוך לשער שכם 2 פצועים קל, המחבל חוסל.
פיגוע דקירה בשער האריות 3 שוטרי יס"מ פצועים קל, המחבל נורה למוות.[84]
11 באוקטובר פיגוע דריסה ודקירה בצומת גן שמואל ליד חדרה 3 פצועים קל-בינוני ואחת קשה, המחבל נלכד.[85]
פיגוע מכונית תופת ליד מעלה אדומים שוטר נפצע קל, המחבלת נפצעה קשה.[86]
12 באוקטובר ניסיון דקירה סמוך לשער האריות, ירושלים המחבל נורה למוות.[87]
פיגוע דקירה ליד גבעת התחמושת שוטר נפצע קל, המחבלת נפצעה ונוטרלה.[88]
פיגוע דקירה בפסגת זאב 2 פצועים קשה ואנוש. מחבל אחד נהרג והשני נפצע קשה.
ניסיון חטיפת נשק מחייל באוטובוס בשדרות שז"ר בירושלים החייל נפצע קל, המחבל נורה למוות
13 באוקטובר פיגוע ירי ודקירה באוטובוס בארמון הנציב בירושלים שני הרוגים, 8 פצועים קל-בינוני ו-8 במצב קשה ואנוש, אחד מהם מת מפצעיו כעבור שבועיים.[89] אחד המחבלים נהרג, והשני נפצע ונוטרל.
פיגוע דריסה ודקירה ברחוב מלכי ישראל שני אזרחים נפגעו אנושות ואחד נהרג, המחבל נורה ומת מפצעיו.[90][91]
פיגוע דקירה ברחוב אחוזה ברעננה אזרח ישראלי נפצע והמחבל נוטרל.[92]
פיגוע דקירה נוסף ברעננה 4 פצועים.[93]
תושב קריית אתא דקר את אוריאל רזקן, אותו חשב בטעות לערבי.[94] הערבי נפצע
14 באוקטובר ניסיון פיגוע דקירה בשער שכם המחבל נורה למוות.[95]
פיגוע דקירה בתחנה המרכזית בירושלים, אישה כבת 70 נפצעה באורח בינוני-קשה, המחבל חוסל.[96]
לילה בין 15 ל-16 באוקטובר הוצת קבר יוסף בשכם.[97]
16 באוקטובר אותר מטען חבלה ליד מחסום עיסאוויה,
דקירה של חייל בגשר חלחול (בגזרת חברון) החייל נפצע בינוני והמחבל נהרג.[98]
17 באוקטובר סוכלו 5 פיגועי דקירה כל המחבלים חוסלו. בחברון נפצעו קל ובינוני לוחמת מג"ב וחייל.[99]
18 באוקטובר פיגוע ירי בתחנה המרכזית בבאר שבע חייל נהרג, נפצעו 9 בני אדם, המחבל נהרג. עובד זר חף מפשע נורה עקב טעות בזיהוי, ונרצח בלינץ'.[100]
שני פיגועי אבנים ברכבת הקלה נהג נפצע קל
20 באוקטובר פיגוע דקירת חייל באזור הר חברון המחבל נורה למוות.[101]
פיגוע דריסה באזור חברון אשר חסנו נהרג.[102]
פיגוע דריסה בגוש עציון שני פצועים, המחבל נורה למוות.[103]
פיגוע דקירת חייל בקריית ארבע חייל נפצע קל, שני המחבלים חוסלו.[104]
21 באוקטובר פיגוע דקירה בכיכר אדם שבמועצה אזורית בנימין חיילת נפצעה אנושות, המחבל נורה למוות.[105]
פיגוע דריסה בבית אומר 4 חיילים נפצעו, אחד מהם קשה. המחבל נורה ונפצע קשה.[106]
ירי ביהודי שהתעמת עם חיילים ונחשד כמחבל ברחוב יפו בירושלים החשוד נהרג
22 באוקטובר פיגוע דקירה בבית כנסת בבית שמש אברך צעיר נפצע קל, המחבלים נוטרלו.[107]
23 באוקטובר השלכת בקבוק תבערה על רכב סמוך לבית אל ילדה נפצעה בינוני וארבעת בני משפחתה נפצעו קל.[108]
24 באוקטובר ניסיון פיגוע דקירה במעבר גלבוע ליד ג'נין המחבל חוסל.[109]
25 באוקטובר פיגוע דקירה ליד הכפר סעיר ישראלי נפצע בינוני
ניסיון דקירה במחסום צלבנית בחברון המחבלת נורתה למוות.[110]
פיגוע דקירה בצומת אריאל פצוע בינוני-קשה, המחבל נעצר.
26 באוקטובר פיגוע דקירה בקריית ארבע חייל נפצע קשה מאוד. המחבל נורה למוות.[111]
27 באוקטובר פיגוע דקירה בצומת גוש עציון ישראלי נפצע בינוני, שני המחבלים נורו למוות.[112]
ניסיון פיגוע דקירה בחברון המחבל חוסל
28 באוקטובר פיגוע דקירה בתל רומיידה בחברון המחבל נורה למוות
פיגוע דקירה בסניף רמי לוי שיווק השקמה בגוש עציון אישה נפצעה קל והמחבל נעצר.[113]
29 באוקטובר ניסיון דקירה בחברון המחבל נורה למוות.[114]
30 באוקטובר פיגוע דקירה בגבעת התחמושת בירושלים שני פצועים, המחבל נוטרל
ניסיון דקירה ברמאללה המחבל נדרס על ידי ג'יפ של כוחות הביטחון
פיגוע דקירה בצומת תפוח אחד המחבלים נהרג והשני נפצע אנושות.[115]
פיגוע אבנים ברכבת הקלה בירושלים נהג נפצע באורח בינוני-קל
31 באוקטובר ניסיון דקירה במעבר גלבוע (מחסום ג'למה) שליד ג'נין המחבל נורה למוות.[116]

נובמבר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
1 בנובמבר פיגוע דקירה בבית ענון (באזור קריית ארבע) מספר בני אדם נפצעו באורח בינוני.[117] המחבל נורה למוות
פיגוע דריסה באזור בית ענון,
2 בנובמבר פיגוע דקירה במעבר גלבוע (מחסום ג'למה) ליד ג'נין מחבל אחד מהם נהרג והשני נפצע
נתפסה מכונית עם מטען חבלה במחסום סמוך לירושלים.[118]
פיגוע דקירה בתחנה המרכזית הישנה בראשון לציון 3 אזרחים נפצעו, המחבל נעצר.[119]
פיגוע דקירה בנתניה קשיש נפצע קשה.[120]
4 בנובמבר פיגוע דריסה בכביש 60 באזור חלחול שוטר מג"ב נפצע אנוש ונפטר כעבור מספר ימים,[121] המחבל נורה למוות.[122]
5 בנובמבר ניסיון פיגוע דקירה בגוש עציון המחבל נורה למוות.[123]
6 בנובמבר פיגוע דקירה בשער בנימין פצוע אחד קשה, המחבל נמלט
ניסיון פיגוע דריסה בחברון פלסטינית בת 72 נהרגה
עימותים בדרום גבול רצועת עזה פלסטיני נורה למוות
פיגוע ירי במערת המכפלה בחברון נער נפצע באורח קשה, ואדם אחר נפצע באורח קל
פיגוע ירי בצומת בית ענון חייל נפצע באורח קשה.
8 בנובמבר פיגוע דריסה בצומת תפוח שני בני אדם נפצעו קשה, המחבל נורה למוות
פיגוע דקירה בביתר עילית מאבטח נפצע קל.[124]
פיגוע דקירה בכפר נבי אליאס ישראלי נפצע קשה
נורתה רקטה מרצועת עזה אל עבר שער הנגב
פיגוע אבנים ברכבת הקלה נהג נפצע קל מאוד.
9 בנובמבר ניסיון דקירה במעבר אליהו שבשומרון המחבלת נורתה למוות
10 בנובמבר פיגוע דקירה ברכבת הקלה ברחוב יקותיאל אדם בפסגת זאב בירושלים מאבטח נפצע בינוני, המחבלים נוטרלו
ניסיון דקירה ברחוב הנביאים בסמוך לשער שכם המחבל נורה ומת מפצעיו.[125]
ניסיון דקירה בצומת הקיוסק באבו דיס המחבל נהרג
13 בנובמבר פיגוע ירי בכביש ליד עותניאל נרצחו הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל. אם המשפחה וארבעה מהילדים נפצעו.[126]
14 בנובמבר פיגוע דריסה סמוך ליישוב פסגות, מחבל התנגש במזיד ברכב של משפחה ישראלית. 3 בני משפחה נפצעו קל-בינוני, המחבל נהרג[127]
15 בנובמבר הריסת ביתו של רוצח דני גונן.[128] 2–3 מחבלים מחבלים נהרגו בחילופי אש.
17 בנובמבר ניסיון פיגוע ירי נגד כוחות צה"ל בכפר תורמוס עיא מחבל אחד חוסל ושני המחבלים הנוספים נעצרו.[129]
19 בנובמבר פיגוע דקירה בזמן תפילת שחרית בבית כנסת מאולתר בבית פנורמה בדרום תל אביב. 2 מתפללים נרצחו, המחבל נתפס.[130]
פיגוע ירי ופיגוע דריסה משולב בכניסה לאלון שבות שני יהודים ופלסטיני עובר אורח נהרגו, 6–10 בני אדם נפצעו, המחבל נעצר והועבר לחקירה.[131]
21 בנובמבר פיגוע דקירה בקריית גת 4 פצועים בינוני-קשה. המחבל ושני סייענים נעצרו.[132]
22 בנובמבר ניסיון פיגוע דקירה בטרמפיאדה בבה"ד 3 בשומרון המחבלת נורתה למוות.[133]
ניסיון פיגוע דריסה ודקירה בצומת כפר אדומים המחבל נורה ונהרג.[134]
פיגוע דקירה בצומת גוש עציון, צעירה נרצחה, המחבל נורה למוות.[135]
23 בנובמבר פיגוע דקירה ליד שוק מחנה יהודה בירושלים אזרח אחד נפצע קל-בינוני ושלושה אחרים נפצעו באורח קל. מחבלת אחת נהרגה והשנייה במצב בינוני.
פיגוע דריסה בחומש שבשומרון תלמיד ישיבה נפצע קל, המחבל נמלט
ניסיון דקירה סמוך לחטיבת שומרון הנמצאת ליד מחסום חווארה, המחבל נהרג
פיגוע דקירה בכביש 443 חייל צה"ל נרצח וקצינה נפצעה קל. המחבל נהרג.[136]
ניסיון פיגוע ירי לעבר ג'יפ של צה"ל
24 בנובמבר פיגוע דריסה בצומת תפוח מספר חיילי צה"ל נפצעו, בהם קצינים בדרגת אלוף משנה וסגן אלוף. המחבל נוטרל.[137]
25 בנובמבר פיגוע דקירה סמוך לקריית ארבע ישראלי נפצע בינוני-קשה, המחבל נורה למוות.[138]
ניסיון פיגוע ירי לעבר מעבר קלנדיה.
26 בנובמבר ניסיון פיגוע דקירה בצומת תפוח המחבל נורה ונהרג
27 בנובמבר פיגוע דריסה בצומת כפר אדומים שני אזרחים נפצעו בינוני וקל, המחבל נורה ונהרג
פיגוע דריסה בבית אומר פצעו 4 חיילים באורח בינוני ואחד קל. המחבל נורה ונהרג.
פיגוע דקירה בנהריה שוטר מג"ב נפצע בינוני.[139]
29 בנובמבר פיגוע דקירה בשער שכם בירושלים שוטר מגב נפצע באורח קל, המחבל נורה ונהרג
פיגוע דקירה בשכונת שמגר בירושלים תיירת נפצעה באורח קל, המחבל נעצר.[140]
הפרת סדר אלימה בשכונת ראס אל עמוד במזרח ירושלים מחבל נורה ונהרג
פיגוע אבנים ברכבת הקלה

דצמבר 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
1 בדצמבר ניסיון פיגוע דקירה בצומת גוש עציון המחבל נורה למוות.[141]
ניסיון דקירה סמוך לענב שבשומרון המחבלת נורתה ונהרגה
2 בדצמבר פיגוע אבנים ברכבת הקלה
3 בדצמבר פיגוע ירי במחסום חיזמה מספר בני אדם נפצעו. המחבל נורה למוות.[142]
פיגוע דקירה בירושלים שוטר נפצע בינוני-קשה, המחבל נורה ונהרג
4 בדצמבר פיגוע דקירה בתל רומיידה בחברון חייל נפצע קל בפניו, שני המחבלים נהרגו.[143]
פיגוע דקירה בכפר עבוד חייל נפצע באורח בינוני-קשה, המחבל נהרג.[144]
פיגוע דריסה בכפר סילואד שני חיילים נפצעו קל, המחבל נהרג
6 בדצמבר פיגוע דקירה ודריסה ברחוב ירמיהו בירושלים שני ישראלים נפצעו קל, המחבל נורה ונהרג.[145]
7 בדצמבר פיגוע דקירה בחסם המאפייה בחברון גנאדי קאופמן נפצע קשה-אנוש ונפטר ב-30 בדצמבר, המחבל נורה ונהרג.[146]
9 בדצמבר פיגוע דקירה בחברון סמוך לבית הדסה שני חיילים נפצעו בינוני וקל. המחבל נהרג
פיגוע ירי לעבר רכב ישראלי בשומרון שני בני זוג ישראלים נפצעו קשה ובינוני
10 בדצמבר פיגוע דריסה בכפר לובאן שבשומרון 4 ישראלים נפצעו - 1 במצב קשה, שניים בינוני ואחד קל. המחבל נמלט ונתפס יום למחרת.
נתפסו שני ערבים עם סכין בכניסה לקריון בקריית ביאליק. השניים הודו שהתכוונו לבצע פיגוע.
11 בדצמבר ניסיון פיגוע דריסה נגד כוח צה"ל בצומת חלחול המחבל נורה ונהרג.
13 בדצמבר ניסיון דקירה בקרית ארבע המחבלת נורתה ונפצעה בינוני
14 בדצמבר פיגוע דריסה בסמוך לגשר המיתרים בירושלים 14 פצועים - תינוק במצב קשה, 3 במצב בינוני ו-10 במצב קל. המחבל נורה ונהרג.[147]
15 בדצמבר פיגוע דקירה באתר בנייה במודיעין-מכבים-רעות באמצעות גרזן שני בני אדם נפצעו קשה ובינוני, המחבל נעצר.
16 בדצמבר שני פיגועי דריסה נגד כוח צה"ל במחנה הפליטים קלנדיה נפצעו 3 חיילים במצב בינוני וקל. שני המחבלים נורו ונהרגו.[148]
18 בדצמבר ניסיון פיגוע דריסה במחסום קלנדיה המחבל נפצע קל.
ניסיון פיגוע דריסה בסילואד המחבל נורה למוות.[149]
19 בדצמבר פיגוע דקירה ברעננה נפצעו 3 בני אדם- 1 במצב קשה ו-2 במצב קל. המחבל נתפס.
20 בדצמבר ניסיון פיגוע דקירה בחברון נגד חיילים המחבלת נורתה ונפצעה בינוני
סוכל פיגוע בבית ענון.
23 בדצמבר פיגוע דקירה בשער יפו בירושלים נהרגו שני ישראלים, שניים נוספים נפצעו באורח קשה, שני המחבלים נהרגו.[150][151]
24 בדצמבר פיגוע דקירה באזור התעשייה אריאל שני מאבטחים נפצעו בינוני, המחבל נורה ונהרג.[152]
פיגוע דקירה בצומת הכבשים בחברון
פיגוע דריסה במועצה אזורית בנימין נפצע חייל, המחבל נורה ונהרג.[153]
הפגנות אלימות במחנה הפליטים קלנדיה נפגעו 3 מחבלים חמושים - 2 נהרגו ואחד נפצע קשה
פיגוע אבנים בכיכר אדם שני ישראלים נפצעו בינוני-קל וקל
25 בדצמבר ניסיון פיגוע דריסה סמוך לעפרה המחבלת נהרגה
26 בדצמבר ניסיון פיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים המחבל נורה ונהרג
פיגוע דריסה במחסום חווארה חייל נפצע קל, המחבל נורה ונהרג
27 בדצמבר פיגוע דקירה בירושלים חייל נפצע קל, המחבל נעצר.[154]
ניסיון פיגוע דקירה בירושלים המחבל נעצר
פיגוע דקירה באזור חווארה שני חיילים נפצעו בינוני וקל, המחבלים נורו ונהרגו.[155]
31 בדצמבר פיגוע דריסה בצומת הביתות בחווארה המחבל נורה ונהרג
סוכלו פיגועים בקריית ארבע, תל אביב ובאילת.

פיגועים ב-2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

ינואר 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
1 בינואר פיגוע ירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב, נרצחו 3 אנשים ונפצעו 7 נוספים, המחבל נהרג שבוע אחר כך.
ניסיון פיגוע דריסה ביער יתיר
3 בינואר פיגוע צליפה לעבר מערת המכפלה בחברון צעירה נפצעה בינוני-קשה
פיגוע דקירה בשכונת ארמון הנציב בירושלים ישראלי נפגע קל מאוד, המחבל נמלט
פיגוע צליפה בהר חברון חייל נפצע קל
4 בינואר פיגוע דקירה בירושלים 2 פצועים קל, המחבל נהרג
5 בינואר פיגוע דקירה בצומת גוש עציון חייל נפצע קל, המחבל נורה ונהרג.[156]
7 בינואר ניסיון פיגוע דקירה נגד חיילים בצומת גוש עציון שלושת המחבלים נורו למוות.[157]
ניסיון פיגוע דקירה בבית ענון המחבל נורה ונהרג
9 בינואר ניסיון פיגוע דקירה נגד כוחות הביטחון במחסום בקעות בבקעת הירדן 2 המחבלים נורו ונהרגו.
11 בינואר ניסיון דקירה במחסום בכניסה ליישוב חרמש המחבל נורה ונהרג.
12 בינואר ניסיון פיגוע דקירה בצומת בית ענון המחבל נורה למוות.[158]
התפרעות אלימה של פלסטינים בבית ג'אלה אחד המתפרעים נהרג
14 בינואר ניסיון פיגוע דקירה נגד חיילי צה"ל בצומת בית ענון המחבל נורה ונהרג
פיגוע דקירה נגד חייל צה"ל בהר עיבל המחבל נורה ונהרג והחייל נפצע קל.
17 בינואר פיגוע חדירה ודקירה ביישוב עתניאל דפנה מאיר, תושבת היישוב, נרצחה לעיני ילדיה.[159] המחבל נמלט אך נעצר כעבור יומיים.[160]
ניסיון פיגוע דקירה סמוך לחווארה המחבל נורה ונהרג
ניסיון פיגוע דקירה בקריית ארבע
18 בינואר חדירה ודקירה ביישוב תקוע, אישה בהריון נפצעה קשה, המחבל נפצע.[161]
19–22 בינואר גל של פיגועי אבנים ברכבת הקלה נגרם נזק רב ונפצעו 4 נהגים באורח קל
23 בינואר ניסיון דקירה בכניסה ליישוב ענתות המחבלת נהרגה
ניסיון השלכת מטען צינור על כוח צה"ל באבו דיס המטען התפוצץ על המחבל והרג אותו.[162]
25 בינואר פיגוע ירי לעבר רכב ישראלי בצומת הפרסה סמוך ליישוב דולב נהג נפצע קל מאוד
פיגוע דקירה סמוך לכניסה לבית חורון, אישה נרצחה ואחרת נפצעה בינוני-קשה, ישראלי נוסף נפצע קל, המחבלים נהרגו.[163]
26 בינואר פיגוע דריסה בבית חורון נפצע חייל באורח קל-בינוני
27 בינואר פיגוע דקירה בתחנת דלק בגבעת זאב ישראלי נפגע באורח קשה, המחבל נעצר.
31 בינואר פיגוע ירי סמוך לבית אל 2 פצועים קשה ואחד בינוני, המחבל נהרג.[164]
ניסיון פיגוע דריסה בכביש 443, המחבל נהרג

פברואר 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
1 בפברואר ניסיון דקירה המחבל נורה ונהרג
3 בפברואר פיגוע ירי ודקירה בשער שכם בירושלים הדר כהן-שוטרת מג"ב נרצחה ושניים אחרים נפצעו באורח קשה ובינוני, שלושת המחבלים נהרגו.[165]
6 בפברואר פיגוע דקירה ברהט אישה נפצעה באורח בינוני-קשה
6 בפברואר הוצת[166] בית הכנסת בגבעת שורק שליד כרמי צור, שהוקם להנצחת שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו ביוני 2014.[167]
7 בפברואר פיגוע דקירה באשקלון חייל נפצע קל, המחבל נהרג.[168][169]
יידויי אבנים במקומות שונים ברחבי הארץ כגון בית אומר, כביש 443 ועוד נגרם נזק לכלי רכב ישראליים
8 בפברואר פיגוע דקירה ברמלה ילד בן 11 נפצע בינוני, המחבל נתפס.
10 בפברואר אוטובוס תלמידים נרגם באבנים בין תפוח למגדלים נגרם נזק רב
13 בפברואר ניסיון דקירה סמוך למערת המכפלה המחבלת נורתה למוות.[170]
14 בפברואר ירי לעבר סיור צה"ל בשומרון, הכוח השיב אש המחבלים נהרגו.[171]
ניסיון דקירה במחסום מזמוריה המחבל נורה ונהרג
ניסיון דקירה במערת המכפלה בחברון המחבלת נפצעה אנושות
ירי לעבר כוח מג"ב בשער שכם בירושלים 2 מחבלים הרוגים
18 בפברואר פיגוע דקירה בסניף רמי לוי בשער בנימין חייל בחופשה נרצח ואזרח נפצע קשה, 2 המחבלים נוטרלו.[172]
19 בפברואר פיגוע דקירה בשער שכם בירושלים שני שוטרי מג"ב נפצעו קל-בינוני וקל, המחבל נהרג
ניסיון לדריסת חיילים בכפר סילוואד המחבל נורה ונהרג
נורו 2 מחבלים חמושים ע" כוח צה"ל בבית פג'אר מחבל אחד נפצע בינוני והשני מת מפצעיו.
21 בפברואר ניסיון פיגוע דקירה בחווארה המחבל נהרג
24 בפברואר ניסיון דקירה בצומת גוש עציון המחבל נפצע בינוני, קצין נהרג מאש כוחות צה"ל
26 בפברואר פיגוע דקירה בקניון מעלה אדומים מאבטח נפצע אנושות
ניסיון דקירה בבית אל המחבל נורה ונהרג
28 בפברואר פיגוע דריסה בצומת המוסכים בנצרת שוטר נפצע אנושות, וב-20 במאי נפטר מפצעיו.[173]
29 בפברואר ניסיון לינץ' בשני חיילים צה"ל שנכנסו בשוגג לקלנדיה רכבם של החיילים נשרף, נפצעו 10 חיילי צה"ל ומחבל ערבי אחד נהרג

מרץ 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
2 במרץ חדירה ודקירה ביישוב עלי אב משפחה נפצע, 2 המחבלים נהרגו.[174]
פיגוע דקירה ליד הר ברכה שני חיילים נפצעו קל-בינוני, 2 המחבלים נמלטו
4 במרץ פיגוע דריסה בצומת גוש עציון גבר יהודי נפצע באורח קל, המחבלת נורתה למוות.[175]
8 במרץ ניסיון פיגוע דקירה ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים המחבלת נורתה ונהרגה.[176]
פיגוע דקירה בפתח תקווה אזרח נפצע קל, המחבל נדקר למוות במהלך המאבק בו.[177]
פיגוע ירי בשער שכם שני פצועים קשה, המחבל נהרג.[דרוש מקור]
מסע רצח ודקירות לאורך טיילת תל אביב, בכיכר השעון ובנמל יפו אדם אחד נרצח, ו-11 נפצעו (4 באורח קשה, 4 באורח בינוני ושלושה באורח קל).[178] המחבל נהרג.
9 במרץ פיגוע ירי מרכב חולף לעבר אוטובוס בצומת רמות ללא נפגעים, המחבלים נמלטו
פיגוע דריסה וירי בתחנת הרכבת הקלה בירושלים ליד שער שכם אדם אחד נפצע קשה, 2 המחבלים נורו למוות.[179]
ניסיון פיגוע דקירה במחסום סלפית המחבל נהרג
11 במרץ פיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים ישראלי נפצע באורח בינוני, המחבל נעצר
פיגוע ירי בכביש 443 2 חיילים נפצעו קל, המחבל נמלט
מטח של 4 רקטות לאזור שדרות
14 במרץ שני פיגועי דריסה סמוך לקריית ארבע מספר חיילים נפצעו קל, שלושת המחבלים נורו למוות.[180]
17 במרץ פיגוע דקירה בצומת אריאל צעירה נפצעה באורח קשה, שני המחבלים נהרגו.[181]
18 במרץ ניסיון פיגוע בצומת גוש עציון המחבל נהרג
19 במרץ פיגוע דקירה במחסום בית מרקחת בחברון שוטר נפצע קל, המחבל נוטרל ונהרג
20 במרץ ניסיון פיגוע ירי ביישוב אלון מורה
24 במרץ, פורים פיגוע דקירה בעלייה לתל רומיידה חברון חייל נפצע קל, אחד המחבלים נהרג מיידית והשני נפצע קשה מאוד, ונורה למוות בידי חייל נוסף כשכבר לא נשקפה סכנה מהמחבל הפצוע. מעצרו של החייל היורה אלאור אזריה, העמדתו לדין פלילי והרשעתו בהריגה עוררו פולמוס ציבורי.

אפריל 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
3 באפריל פיגוע דקירה בראש העין אישה נפצעה בינוני-קל. המחבלת נעצרה.[182]
9 באפריל 3 מחבלים נעצרו סמוך לאריאל עם רימונים ותתי מקלע אחרי שתכננו לבצע פיגוע גדול.[דרוש מקור]
14 באפריל ניסיון פיגוע בעזרת גרזן ליד מחנה הפליטים אל-ערוב המחבל נורה למוות
בירושלים נתפסו שני קטינים ערביים חמושים בסכינים שהתכוונו לבצע פיגוע דקירה.[183]
18 באפריל פיגוע התאבדות באוטובוס אגד קו 12 בירושלים נפצעו 20 בני אדם, מהם אחת באורח קשה. המחבל נפצע אנוש וכעבור יומיים מת מפצעיו.[184]
19 באפריל כוחות הביטחון הרסו את ביתו של המחבל שביצע את פיגוע הדקירה שבו נרצחה שלומית קריגמן בחודש ינואר, במחנה הפליטים קלנדיה, תוך הפרות סדר. שני חיילים נפצעו באורח קל
27 באפריל ניסיון דקירה במעבר קלנדיה המחבל והמחבלת נהרגו.[185]
29 באפריל פיגוע דקירה בירושלים חייל נפגעה קל מאוד, מחבלת אחת נהרגה והשנייה נעצרה

מאי 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
2 במאי פיגוע דקירה בסמוך לשער האריות בירושלים אזרח אחד נפצע קשה והשני נפצע קל, המחבל נתפס.[186]
3 במאי פיגוע דריסה בצומת הפרסה בדולב חייל נפצע קשה ו-2 בינוני. המחבל נורה למוות.[187]
4-6 במאי החלה הסלמה בגבול עזה והתקיימו חילופי אש בין הצדדים. זוהי ההסלמה החמורה ביותר במספר אירועי הירי ובמשכם, מאז מבצע צוק איתן.
5 במאי נחשפה מנהרת טרור שחדרה מרצועת עזה לשטח ישראל
10 במאי פיגוע דקירה בארמון הנציב שבירושלים שתי קשישות נפצעו פצעים בינוניים, המחבלים נמלטו
פיגוע מטעני חבלה סמוך לחיזמא חייל נפצע קשה וחייל נוסף באורח קל
21 במאי פיגוע ירי לעבר אוטובוס תלמידים ישראלי ממוגן בתקוע אין נפגעים
23 במאי ניסיון פיגוע דקירה נגד כוח מג"ב במעבר ראס בידו על ציר 443 המחבלת נהרגה
מאי פיגוע בקבוק תבערה בבסיס עפרית בירושלים שתי לוחמות מג"ב נפצעו קל ובינוני

יוני 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
8 ביוני פיגוע ירי במתחם שרונה בתל אביב נרצחו ארבעה בני אדם ו-16 נפצעו, שני המחבלים נתפסו
10 ביוני ניסיון דקירה בצומת המטווחים בסמוך לבית פוריכ,
21 ביוני יידוי אבנים בכביש 443 3 אנשים נפצעו, נער פלסטיני נהרג בשל טעות בזיהוי.[188]
25 ביוני פיגוע חדירה ודקירה בקריית ארבע נרצחה ילדה בת 13, לוחם כיתת כוננות נפצע קשה.[189]
פיגוע דקירה בנתניה שני פצועים בינוני וקשה, המחבל נורה למוות.[190]

יולי 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך אירוע נפגעים
1 ביולי פיגוע ירי בכביש 60 בדרום הר חברון נרצח מיכאל מרק ואשתו נפצעה קשה, שני ילדיהם נפצעו קל ובינוני, המחבלים נמלטו.[191]
שוגרו שתי רקטות מרצועת עזה לעבר שדרות, צה"ל תקף בתגובה 5 מטרות חמאס בעזה. מספר נפגעי חרדה ונגרם נזק
3 ביולי ניסיון פיגוע דריסה בצומת הדואר בירושלים
ניסיון פיגוע דקירה בצומת גיתי בשומרון המחבלת נפצעה בינוני-קשה
6 ביולי פיגוע באמצעות רכב בצומת נווה דניאל שלושה חיילים נפצעו באורח קל. המחבל פונה במצב בינוני עד קשה
9 ביולי פיגוע ירי באזור צומת הטי שבין מיצד לאפרת נפצע צעיר באופן בינוני.[192]
13 ביולי כוח מג"ב ירה בצעיר פלסטיני ברחוב הראשי בשכונת א-ראם מצפון לירושלים הצעיר נהרג .[193]
17 ביולי ניסיון פיגוע התאבדות בירושלים
18 ביולי פיגוע דקירה באזור אל ערוב שני חיילים נפצעו קל, המחבל נהרג.[194]
19 ביולי יידוי בקבוק תבערה בא-ראם במהלך התפרעויות נהרג מחבל קטין.[195]
31 ביולי ניסיון דקירה במחסום חווארה סמוך לשכם המחבל נהרג.[196]
סוכל פיגוע עם שישה מטעני צינור במחסום חוצה שומרון

אוגוסט 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 11 באוגוסט – פיגוע דקירה במזרח ירושלים בשכונת א-טור, פצוע קל-בינוני, המחבל נמלט.
 • 24 באוגוסט – פיגוע משולב של יידוי אבנים ודקירה בכביש גלעד שבשומרון, חייל נפצע קל, המחבל חוסל.
 • 26 באוגוסט – פלסטיני שרץ לעבר עמדת צה"ל בסילוואד נורה למוות אחרי נוהל מעצר חשוד.[197]

ספטמבר 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 45 בספטמבר – ירו שוטרים של משטרת ישראל ומשמר הגבול שפעלו במחנה הפליטים שועפאט לעבר מכונית שדהרה לעברם, ומהירי נהרג הנוסע שליד הנהג והנהג נפצע ונעצר. מחקירת המשטרה עלה חשד שהרקע למעשה פלילי ולא ביטחוני.[198]
 • 16 בספטמבר – פיגוע דריסה בצומת אליאס בכניסה לקריית ארבע, המחבל נהרג והמחבלת נפצעה קשה .[199] ניסיון פיגוע דקירה בשער שכם בירושלים, המחבל נורה למוות.[200] פיגוע דקירה בחברון חייל נפצע קל, המחבל נורה למוות.[201]
 • 17 בספטמבר – פיגוע דקירה סמוך לתל רומיידה בחברון, חייל נפצע קל, המחבל נהרג.
 • 18 בספטמבר – פיגוע חדירה ודקירה באפרת, פצוע בינוני-קשה, המחבל נפצע אנוש.
 • 19 בספטמבר – פיגוע דקירה בירושלים, שוטרת ושוטר נפצעו קשה מאוד ובינוני, המחבל נפצע.[202] פיגוע דקירה במערת המכפלה בחברון, 2 מחבלים נהרגו.[203]
 • 23 בספטמבר – ניסיון דקירה בצומת אליאס בקריית ארבע. המחבל נפצע.
 • 30 בספטמבר – ניסיון דקירה בנגוהות בדרום הר חברון, המחבל נעצר. פיגוע דקירה במעבר קלנדיה, חייל נפצע בינוני-קשה, המחבל נהרג.

אוקטובר 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 9 באוקטובר – פיגוע ירי בשתי זירות בירושלים בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת ובשכונה ערבית סמוכה, נרצחו אזרחית ושוטר יס"מ ונפצעו שישה, המחבל נהרג.[205]
 • 19 באוקטובר – ניסיון פיגוע דקירה בצומת תפוח, המחבלת נורתה למוות.[206]
 • 20 באוקטובר – יידוי אבנים על חיילים בכביש 60 באזור חברון, נפצע חייל, מחבל אחד נהרג.[207]
 • 29 באוקטובר – ניסיון דריסה ודקירה במוצב סמוך לעופרה, המחבל נהרג. פיגוע ירי לעבר מכונית בגוש עציון, לא היו נפגעים.
 • 30 באוקטובר – פיגוע דריסה באזור בית אומר, נפצעו קל שלושה לוחמי מג"ב, המחבל נהרג.[209]
 • 31 באוקטובר – פיגוע ירי במחסום ליד בית אל, נפצעו שלושה חיילי צה"ל באורח בינוני, המחבל נהרג.[210]

נובמבר 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

דצמבר 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 14 בדצמבר –פיגוע דקירה בשער האריות בירושלים, 3 פצועים קל. המחבל נורה ונהרג.
 • 18 בדצמבר – פיגוע ירי לעבר חיילים באזור חלמיש שבאזור בנימין, נפצע חייל באופן קל, המחבלים נמלטו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גורמים שלטוניים בישראל לא מכנים את המאורעות הללו "אינתיפאדה" והשימוש במונח זה הוא עממי/תקשורתי בעיקרו.
 2. ^ מערכת וואלה! חדשות‏, אינתיפאדת הקטינים: בני הנוער הפלסטינים מובילים את גל הטרור, באתר וואלה! NEWS‏, 23 באוקטובר 2015
 3. ^ אמיר בוחבוט‏, אינתיפאדה דועכת: מספר הפיגועים בגדה הצטמק לרבע מאז אוקטובר, באתר וואלה! NEWS‏, 4 באפריל 2016
 4. ^ 4.0 4.1 האם גל הטרור הפלסטיני הגיע לסיומו? באתר של מרכז המידע למודיעין ולטרור, 23 במאי 2016.
 5. ^ ניר חסוןעשרות פלסטינים תקפו שוטרים בהר הבית, באתר הארץ, 26 ביולי 2015
 6. ^ שר הביטחון: ה"מראבטון" – התאחדות בלתי מותרת, באתר קול ברמה, כ"ה אלול התשע"ה
 7. ^ הכרזה על התאחדות בלתי מותרת לפי תקנות ההגנה (שעת חירום), י"פ 7115 מ-10 בספטמבר 2015.
 8. ^ אבי יששכרוף‏, שינוי נהלים למוסלמים ועליית השר אריאל - הסיבות למהומות בהר הבית, באתר וואלה! NEWS‏, 16 בספטמבר 2015
 9. ^ נדב שרגאי, ‏אבו מאזן, שקר שקר תרדוף, באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2015
 10. ^ עדו בן פורת, התפרעויות בהר הבית, באתר ערוץ 7, 13 בספטמבר 2015
 11. ^ 11.0 11.1 שמרית מאיר, דברים שפלסטינים באמת חושבים, אתר 'ליברל', אפריל 2016
 12. ^ קובץ וידאו הילה קובו‏, האם העלייה של אורי אריאל להר הבית הציתה את גל הטרור?, באתר וואלה! NEWS‏, 12 באוקטובר 2015
 13. ^ חזקי עזרא, 44% מהפיגועים בוצעו ע"י שוהים בלתי חוקיים, באתר ערוץ 7, 13 במרץ 2016
 14. ^ עמוס הראלכבר לא רק "פיגועי בודדים": בצד הפלסטיני מתגבשות קבוצות שאפתניות בלי שיוך ארגוני, באתר הארץ, 9 ביוני 2016
 15. ^ הרשתות החברתיות כמקור השראה וחיקוי: ממצאי בדיקת דפי הפייסבוק של מספר מחבלים, שביצעו לאחרונה פיגועי ירי, דריסה ודקירה, המרכז למורשת המודיעין, אפריל 2016
 16. ^ ג'ון בראון, חשיפה: הצבא עוקב אחרי הפייסבוק שלכם, אתר 'מקומית'
 17. ^ אמיר בוחבוט‏, מסית ברשת לפיגועים? צפה לשיחת אזהרה ממערכת הביטחון, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בפברואר 2016
 18. ^ עמוס הראלישראל עצרה מאות פלסטינים כחשודים בכוונה לבצע פיגועים בגלל פרסומים ברשת, באתר הארץ, 16 באפריל 2017
 19. ^ נועם אמיר, ‏משנים כיוון: מדוע הפלסטינים הסיטו את גל הטרור מירושלים?, באתר מעריב השבוע, 29 באוקטובר 2015
 20. ^ עמוס הראלפרופיל המחבלים בגל הטרור האחרון: צעירים, רווקים ולא בהכרח מוסתים, באתר הארץ, 16 בדצמבר 2015
 21. ^ אבו מאזן להורי המחבלת: "שאהידה שהרוותה בדמה הטהור את אדמת פלסטין", באתר nana10‏, 9 במרץ 2016
 22. ^ נלחמים בהסתה של הטלוויזיה הפלשתינית, באתר ישראל היום, 12 במרץ 2016
 23. ^ אמיר בר שלום, ‏אינתיפאדת הסכינים לאן?, באתר גלובס, 26 באפריל 2016
 24. ^ אריאלה רינגל הופמן, המסקנה הדרמטית של המומחה לטרור: זו אינתיפאדת חמאס, ידיעות אחרונות, 11 במרץ 2016
 25. ^ נועם (דבול) דביר, מכת טרור: 22 קורבנות בחודשיים, באתר ynet, 22 בנובמבר 2015
 26. ^ 26.0 26.1 סיכום נפגעים מתחילת אירועי גל הטרור, באתר מגן דוד אדום, 27 בספטמבר 2016
 27. ^ חיים טוויל, חצי שנה לגל הטרור: 185 מחבלים חוסלו ב-133 פיגועים, באתר חרדים10, 5 במרץ 2016
 28. ^ שבתי בנדט והילה קובו‏, מהרג אלמנה ועד נערה עם מספריים: הירי במחבל הפצוע בחברון חריג?, באתר וואלה! NEWS‏, 28 במרץ 2016
 29. ^ משה שטיינמץ‏, איזנקוט: "לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה בת 13 עם מספריים", באתר וואלה! NEWS‏, 17 בפברואר 2016
 30. ^ ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, ‏מגינים על הבית – שומרים על טוהר הנשק, באתר צה"ל, 30 במרץ 2016
 31. ^ אוריה אלקיים, ‏הרב הראשי הספרדי עונה לרמטכ"ל: "מצווה להרוג מחבל", באתר גלי צה"ל, 13 במרץ 2016
 32. ^ אמיר בוחבוט‏, יעלון: "מציע שאת נוהלי הפתיחה באש יקבע הרמטכ"ל ולא ראשי כנופיות", באתר וואלה! NEWS‏, 5 באפריל 2016
 33. ^ איתמר אייכנר, מחוקקים אמריקנים: לחקור את ישראל על "הוצאות להורג", באתר ynet, 30 במרץ 2016
 34. ^ אמיר בוחבוט‏, חומת מגן האמיתית: הכוח ששופך בטון על להבות הטרור, באתר וואלה! NEWS‏, 01 ביוני 2017.
 35. ^ יואב זיתון, אחרי אישור בג"ץ: נהרסו בתי 4 מחבלים, באתר ynet, 14 בנובמבר 2015
 36. ^ קובץ וידאואליאור לוי ורועי ינובסקי, תיעוד: כך פוצץ בית המחבל במחנה הפליטים שועפט, באתר ynet, 2 בדצמבר 2015
 37. ^ אמיר בוחבוט‏, צה"ל הרס את ביתו של מפקד החוליה שרצחה את הזוג הנקין, באתר וואלה! NEWS‏, 03 בדצמבר 2015
 38. ^ חדשות 2, ‏נהרסו בתי מחבלים שרצחו 5 ביום אחד, באתר ‏mako‏‏, ‏23 בפברואר 2016‏
 39. ^ קובץ וידאו יואב זיתון ואליאור לוי, צה"ל ומג"ב הרסו בתי מחבלים שרצחו לוחמת מג"ב בפיגוע בירושלים, באתר ynet, 4 באפריל 2016
 40. ^ איציק וייס, כוחותינו הרסו את בית המחבל שרצח את הרב מיכי מרק ז״ל, באתר חדשות 0404
 41. ^ חזקי עזרא, הקבינט אישר שורת צעדים למלחמה בטרור, באתר ערוץ 7, 24 בספטמבר 2015
 42. ^ אודי סגל, ‏נתניהו הורה למשטרה לאסור עליית שרים וח"כים להר הבית, באתר ‏mako‏‏, ‏7 באוקטובר 2015‏
 43. ^ ברק רבידשרי הימין מחו, נתניהו הבהיר: איסור העלייה להר הבית חל גם על ח"כים ערבים, באתר הארץ, 8 באוקטובר 2015
 44. ^ מערכת אתר צה"ל, ‏הלילה: נעצר בכיר חמאס חסן יוסף, באתר צה"ל, 20 באוקטובר 2015
 45. ^ יואב זיתון, סוכלה חוליית צלפים בחסות ההפגנות בעזה, באתר ynet, 20 באוקטובר 2015
 46. ^ ברק רביד, גילי כהן, ג'קי חורי ויהונתן ליס, הקבינט הכריז על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית התאחדות בלתי מותרת, באתר הארץ, 17 בנובמבר 2015
 47. ^ טובה צימוקי, ההחלטה על הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק נשמרה בסוד, באתר ynet, 17 בנובמבר 2015
 48. ^ יואב זיתון, אחים מחברון נעצרו: פצעו ישראלים ברובה צלפים, באתר ynet, 29 בפברואר 2016
 49. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, מבצע חיסול המחבל: שב"כ איתר, ימ"מ כיתר וירה, צה"ל פיקד והחריב את הבית, באתר ynet, 27 ביולי 2016
 50. ^ אליאור לוי, משפחת המחבל מאשימה: מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הסגירו אותו, באתר ynet, 27 ביולי 2016
 51. ^ איציק טובול, כוחותינו חיסלו בבית צוריף את המחבל שרצח את מיכי מרק ז״ל, באתר חדשות 0404
 52. ^ אילנה קוריאל ויואב זיתון, סוכלו פיגוע תופת באולם אירועים וחטיפת חייל, באתר ynet, 20 באוקטובר 2016
 53. ^ לילך שובל, ‏נחשפה תשתית חמאס שעמדה לבצע פיגועי התאבדות בישראל, באתר ישראל היום, 22 בדצמבר 2016 18:59
 54. ^ אמיר בוחבוט‏, צל"ש ללוחם שנהרג בפיגוע דקירה ב"רמי לוי": "מופת לערכי צה"ל", באתר וואלה! NEWS‏, 10 במאי 2016
 55. ^ מערכת ישראל היום, ‏התפרסמה רשימת מקבלי העיטורים והצל"שים של משטרת ישראל, באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2016 12:16
 56. ^ ירון דורון, ארנון סגל, אסף גבור ואריאל כהנא, ההתפרעויות בהר הבית: "פרובוקציה של צבא הכיבוש", באתר nrg
 57. ^ יוסי אלי‏, בדרך מארוחת החג: בן 50 נהרג לאחר שאבנים יודו על רכבו בירושלים, באתר וואלה! NEWS‏, 14 בספטמבר 2015
 58. ^ רועי ינובסקי ואיתמר אייכנר, נתניהו במקום פיגוע האבן: "משנים מדיניות", באתר ynet, 16 בספטמבר 2015
 59. ^ איתי בלומנטל, הרצח בפיגוע האבן: נעצרו ארבעה חשודים, באתר ynet, 26 בספטמבר 2015
 60. ^ מעריב השבוע, 16 בספטמבר 2015.; רועי ינובסקי, יהודי הותקף בי-ם ונמלט: "עשו בי לינץ'". תיעוד, באתר ynet, 13 בספטמבר 2015
 61. ^ אלון חכמון, נועם אמיר, ‏ראס אל-עמוד: אוטובוס הוצת לאחר שנרגם באבנים, הנהג נמלט, באתר מעריב השבוע, 17 בספטמבר 2015
 62. ^ יוחאי עופר וחופי עמוס, פלסטינית ניסתה לדקור חייל - נורתה ונפצעה, באתר nrg
 63. ^ אלון חכמון, ‏הר הבית: המשטרה פרצה לאחר שפלסטינים השליכו בקבוקי תבערה, באתר מעריב השבוע, 28 בספטמבר 2015
 64. ^ אפרת פורשר, ‏גוש עציון: פלשתינים הרסו אתר מתקופת מרד בר כוכבא, באתר ישראל היום, 2 באוקטובר 2015 01:39
 65. ^ אלישע בן קימון, איתי בלומנטל ורותם אליזרע, גבר ואישה נרצחו בפיגוע ירי בשומרון, באתר ynet, 1 באוקטובר 2015
 66. ^ נועם אמיר, דנה סומברג, ‏פיגוע הירי בירושלים: "מלחמת חורמה נגד הטרור הפלסטיני", באתר מעריב השבוע, 3 באוקטובר 2015
 67. ^ אור הלר, עמרי מניב ומואב ורדי, שני הרוגים ושני פצועים בפיגוע דקירה וירי סמוך לשער האריות בי-ם, באתר nana10‏, 3 באוקטובר 2015
 68. ^ שלמה פיוטרקובסקייהודי מואשם בתקיפת ערבים בקבר דוד, באתר ערוץ 7, 11 באוקטובר 2015
 69. ^ עמוס הראלתחקיר ראשוני בצה"ל: הנער הפלסטיני שנהרג בבית לחם נורה בשוגג, באתר הארץ, 6 באוקטובר 2015
 70. ^ אבי אשכנזי‏, 6 שוטרים נפגעו מיידוי אבנים בהפגנת הזדהות עם אל-אקצא ביפו, באתר וואלה! NEWS‏, 06 באוקטובר 2015
 71. ^ משה שטיינמץ, יוסי אלי, שבתי בנדט ואמיר בוחבוט‏, פיגוע בירושלים: פלסטינית דקרה ישראלי, הוא דרך את נשקו וירה בה, באתר וואלה! NEWS‏, 07 באוקטובר 2015
 72. ^ סוכל פיגוע באבו טור: לוחמי מג"ב ויס"מ השתלטו על נער פלסטיני עם סכין, nana 10 - חדשות
 73. ^ מתן צורי, עומרי אפרים ואלישע בן קימון, מחבל חטף נשק מחייל שירד מאוטובוס - וחוסל, באתר ynet, 7 באוקטובר 2015
 74. ^ אלי סניור, רותם אליזרע, נועם (דבול) דביר ועמרי פרידמן, הטרור הגיע לתל אביב: חמישה פצועים קל מדקירות, המחבל חוסל, באתר ynet, 8 באוקטובר 2015
 75. ^ אחיה ראב"ד, פצוע בינוני-קשה בפיגוע דקירה בעפולה, באתר ynet, 8 באוקטובר 2015
 76. ^ רענן בן צור, הלינץ' בערבי בנתניה: נעצרו 5 חשודים יהודים, באתר ynet, 10 באוקטובר 2015
 77. ^ יעל פרידסון, אלישע בן קימון, אליאור לוי, עומרי אפרים ורועי ינובסקי, נער נדקר בירושלים, שוטר סיור נדקר בקריית ארבע, באתר ynet, 9 באוקטובר 2015
 78. ^ חיים לוינסון, ניר חסון, נעה שפיגל, פיגועי דקירה בירושלים, קרית ארבע ועפולה: שניים נפצעו באורח קל, באתר הארץ, 9 באוקטובר 2015
 79. ^ תמיר סטיינמן, ‏פיגוע נקמה: יהודי דקר 4 ערבים בדימונה, באתר ‏mako‏‏, ‏9 באוקטובר 2015‏
 80. ^ אחיה ראב"ד, אליאור לוי ורענן בן צור, מחבלת ניסתה לדקור חייל בעפולה - ונורתה, באתר ynet, 9 באוקטובר 2015
 81. ^ המחבלת מניסיון הפיגוע בעפולה - ערביה-ישראלית מהצפון, באתר וואלה! NEWS
 82. ^ אלי לוי, תושבת הצפון שנופפה בסכין בעפולה לא תואשם בטרור, באתר nana10‏, 28 באוקטובר 2015
 83. ^ טרור האבנים: אשתו של ראש מועצת שומרון וילדיה נפצעו קל, באתר וואלה! NEWS
 84. ^ נועם אמיר, עמית תומר, אלון חכמון, ‏שוב פיגוע בירושלים: מחבל דקר שלושה שוטרים סמוך לשער שכם, באתר מעריב השבוע, 10 באוקטובר 2015
 85. ^ דנה סומברג, יונתן הללי, נועם אמיר, ‏המחבל: תושב אום אל פחם, ליברמן: "תוצאה של הסתת הח"כים הערבים", באתר מעריב השבוע, 11 באוקטובר 2015
 86. ^ אלישע בן קימון ורועי ינובסקי, מחבלת פוצצה מטען במחסום, שוטר נפצע קל, באתר ynet, 11 באוקטובר 2015
 87. ^ רועי ינובסקי ויעל פרידסון, פיגוע דקירה בי-ם: מחבל ניסה לדקור - וחוסל, באתר ynet, 12 באוקטובר 2015
 88. ^ נועם אמיר, ‏פיגוע דקירה בירושלים: שוטר נפצע קל, המחבלת נוטרלה, באתר מעריב השבוע, 12 באוקטובר 2015
 89. ^ רותם אליזרע, מת מפצעיו בן 76 מהפיגוע בארמון הנציב, באתר ynet, 27 באוקטובר 2015
 90. ^ נועם אמיר, ‏פיגוע רודף פיגוע: 8 פצועים קשה בפיגוע באוטובוס בירושלים, באתר מעריב השבוע, 13 באוקטובר 2015
 91. ^ חדשות 2, ‏שני פיגועי דקירה ודריסה בירושלים תוך דקות; פצועים קשה, באתר ‏mako‏‏, ‏13 באוקטובר 2015‏
 92. ^ רועי ינובסקי, רענן בן צור, עומרי אפרים, רותם אליזרע, חסן שעלאן, יואב זיתון ואטילה שומפלבי, פיגוע דקירה ברעננה, אזרחים השתלטו על המחבל, באתר ynet, 13 באוקטובר 2015
 93. ^ רועי ינובסקי, רענן בן צור, עומרי אפרים, רותם אליזרע, חסן שעלאן, יואב זיתון ואטילה שומפלבי, שני פיגועי דקירה ברעננה תוך שעה, אדם נפצע קשה, באתר ynet, 13 באוקטובר 2015
 94. ^ הנדקר מקריית אתא: גם כשצעקתי שאני יהודי הוא המשיך לדקור, באתר גלי צה"ל, 14 באוקטובר 2015
 95. ^ רועי ינובסקי, סוכל פיגוע בשער שכם; המחבל חוסל, באתר ynet, 14 באוקטובר 2015
 96. ^ רועי ינובסקי, פצועה בינוני-קשה בפיגוע בתחנה המרכזית בירושלים, באתר ynet, 14 באוקטובר 2015
 97. ^ קובי פינקלר, פלסטינים הציתו את קבר יוסף, באתר ערוץ 7, 16 באוקטובר 2015
 98. ^ הדקירה ליד חברון: מצב הפצוע בינוני, המחבל התחזה לעיתונאי, באתר וואלה! NEWS
 99. ^ מבזק ב-ynet.
 100. ^ יניר יגנה ואמיר בוחבוט‏, פיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע: חייל נרצח ו-9 נפצעו, המחבל חוסל, באתר וואלה! NEWS‏, 18 באוקטובר 2015
 101. ^ חופי עמוס, פיגוע ליד הר חברון: קצין נפצע, המחבל חוסל, באתר nrg
 102. ^ גיל רונן, הצילומים מראים: אברהם חסנו הוצא להורג בפומבי, באתר ערוץ 7, 22 באוקטובר 2015
 103. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון ורועי ינובסקי, פיגוע דריסה בגוש עציון: שניים נפצעו קל, המחבל חוסל, באתר ynet, 20 באוקטובר 2015
 104. ^ אפרת פורשר, ‏קרית ארבע: 2 מחבלים חוסלו בפיגוע דקירה, באתר ישראל היום, 20 באוקטובר 2015
 105. ^ יואב זיתון ומתן צורי, "המחבל דקר את דקלה. מיד יריתי לכיוונו", באתר ynet, 21 באוקטובר 2015
 106. ^ אפרת פורשר, ‏פיגוע דריסה בגוש עציון, 4 ישראלים נפגעו, באתר ישראל היום, 21 באוקטובר 2015 15:01
 107. ^ רועי ינובסקי, אלכסנדרה לוקש ואלי סניור, פיגוע דקירה בבית שמש: ישראלי נפצע, 2 מחבלים נורו, באתר ynet, 22 באוקטובר 2015
 108. ^ שבתי בנדט‏, בקבוק תבערה הושלך על רכב משפחה ליד בית אל; בת 4 במצב בינוני, באתר וואלה! NEWS‏, 24 באוקטובר 2015
 109. ^ יואב זיתון, אחיה ראב"ד, אליאור לוי ורועי ינובסקי, בן 16 מכר קרמבו במחסום, ניסה לדקור וחוסל, באתר ynet, 24 באוקטובר 2015
 110. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, מחבלת ניסתה לדקור שוטר בחברון - ונורתה, באתר ynet, 25 באוקטובר 2015
 111. ^ קובי רוזן, ‏פיגוע דקירה בקריית ארבע: מחבל ערבי דקר ישראלי וחוסל, באתר כיכר השבת, 26 באוקטובר 2015
 112. ^ אלישע בן קימון, ישראלי נפצע בינוני בפיגוע בגוש עציון, שני המחבלים חוסלו, באתר ynet, 27 באוקטובר 2015
 113. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, פיגוע דקירה בצומת גוש עציון: אישה במצב בינוני, באתר ynet, 28 באוקטובר 2015
 114. ^ נועם אמיר, קרני אלדד, ‏ניסיון פיגוע בחברון: מחבל ניסה לדקור חייל, נורה וחוסל, באתר מעריב השבוע, 29 באוקטובר 2015
 115. ^ אלישע בן קימון, רועי ינובסקי, אליאור לוי ויואב זיתון, שני פצועים בינוני בפיגוע בגבעת התחמושת; מחבלים נורו בצומת תפוח, באתר ynet, 30 באוקטובר 2015
 116. ^ אחיה ראב"ד ויואב זיתון, ניסיון פיגוע ליד ג'נין, המחבל חוסל, באתר ynet, 31 באוקטובר 2015
 117. ^ יורי ילון, ‏שעות לאחר ניסיון הדקירה: פצוע בינוני בפיגוע דריסה בבית ענון, באתר ישראל היום, 1 בנובמבר 2015 13:45
 118. ^ אלון חכמון, ‏"מידע מודיעיני יעיל": רכב ובו מטען חבלה נעצר סמוך לירושלים, באתר מעריב השבוע, 2 בנובמבר 2015
 119. ^ ירון דורון, שלושה פצועים בפיגוע דקירה בראשון לציון, באתר nrg‏, 2 בנובמבר 2015
 120. ^ נועם אמיר, אלון חכמון, ‏טרור הסכינים נמשך: בן 70 במצב קשה לאחר שנדקר בנתניה, באתר מעריב השבוע, 2 בנובמבר 2015
 121. ^ יוסי אלי‏, מת מפצעיו שוטר מג"ב שנפצע בפיגוע הדריסה בשבוע שעבר ליד חברון, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בנובמבר 2015
 122. ^ יורי ילון, ‏פיגוע דריסה באזור חברון: שוטר מג"ב נפצע באורח אנוש, באתר ישראל היום, 4 בנובמבר 2015
 123. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, ניסיון פיגוע בצומת גוש עציון, אין נפגעים, באתר ynet, 5 בנובמבר 2015
 124. ^ שבתי בנדט‏, שני פיגועים בשומרון בתוך שעתיים: חמישה פצועים, בהם אחד קשה, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בנובמבר 2015
 125. ^ רועי ינובסקי ואליאור לוי, 2 פיגועים בי-ם תוך דקות: המחבלים - בני 12 ו-13, באתר ynet, 10 בנובמבר 2015
 126. ^ אור הלר, אב ובנו נרצחו בפיגוע ירי בדרום הר חברון, המחבלים נמלטו, באתר nana10‏, 13 בנובמבר 2015
 127. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, המשטרה: תאונת הדרכים ליד פסגות - פיגוע, באתר ynet, 14 בנובמבר 2015
 128. ^ אמיר בוחבוט‏, שני חמושים פלסטינים נהרגו בפעילות צה"ל להריסת בית בקלנדיה, באתר וואלה! NEWS‏, 16 בנובמבר 2015
 129. ^ יואב זיתון, אלישע בן קימון ואליאור לוי, כוח צה"ל חיסל מחבל שירה לעברו בבנימין, באתר ynet, 17 בנובמבר 2015
 130. ^ אבי אשכנזי, דנה ירקצי, דנה ויילר-פולק ואמיר בוחבוט‏, שני נרצחים ופצוע בינוני בפיגוע דקירה בתל אביב, באתר וואלה! NEWS‏, 19 בנובמבר 2015
 131. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון, רועי ינובסקי ויעל פרידסון, פיגוע משולב בגוש עציון: שלושה נרצחו, בהם פלסטיני, באתר ynet, 19 בנובמבר 2015
 132. ^ מתן צורי ורותם אליזרע, נתפס המחבל מקריית גת וברשותו הסכין, שני שב"חים חשודים שסייעו לו, באתר ynet, 22 בנובמבר 2015
 133. ^ שבתי בנדט ויהושע בריינר‏, מחבלת ניסתה לדקור אזרחים בשומרון - ונדרסה על ידי ראש המועצה לשעבר, באתר וואלה! NEWS‏, 22 בנובמבר 2015
 134. ^ אלון חכמון, נועם אמיר, קרני אלדד, ‏פיגוע דקירה ליד צומת כפר אדומים, ישראלי נפצע באורח קל, באתר מעריב השבוע, 22 בנובמבר 2015
 135. ^ חופי עמוס, יוחאי עופר ואמרי סדן, צעירה נרצחה בפיגוע דקירה בצומת גוש עציון, המחבל חוסל, באתר nrg‏, 22 בנובמבר 2015
 136. ^ אלישוע בן קימון, יואב זיתון ורותם אליזרע, פיגוע רביעי היום: צעיר נרצח בפיגוע בכביש 443, באתר ynet, 23 בנובמבר 2015
 137. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון, רותם אליזרע, אליאור לוי ויעל פרידסון, קצינים בדרגת אל"מ וסא"ל ושני לוחמים נפצעו בפיגוע דריסה בצומת תפוח, באתר ynet, 24 בנובמבר 2015
 138. ^ רועי שרון, פיגוע דקירה באיזור הר חברון: ישראלי נפצע קשה, המחבל חוסל, באתר nana10‏, 25 בנובמבר 2015
 139. ^ סער הס ואחיה ראב"ד, פיגוע דקירה בנהריה: שוטר מג"ב נפצע קל-בינוני, באתר ynet, 27 בנובמבר 2015
 140. ^ יורי ילון, ‏בוקר של טרור: נעצר חשוד בדקירת אישה בירושלים, באתר ישראל היום, 29 בנובמבר 2015 07:47
 141. ^ חופי עמוס ויוחאי עופר, ניסיון פיגוע דקירה בצומת הגוש: המחבל חוסל, באתר nrg‏, 1 בדצמבר 2015
 142. ^ כיכר השבת, ‏פיגוע ירי במחסום חיזמה: יהודי פצוע קל, המחבל חוסל, באתר כיכר השבת, 3 בדצמבר 2015
 143. ^ עופר חדד, מגיש וכתב, ‏חייל נפצע קל בפיגוע דקירה בחברון, באתר ‏mako‏‏, ‏4 בדצמבר 2015‏
 144. ^ שבתי בנדט‏, ישראלי נפצע בינוני-קשה בפיגוע דקירה בבנימין, המחבל חוסל, באתר וואלה! NEWS‏, 04 בדצמבר 2015
 145. ^ חזקי עזרא, פיגוע משולב בירושלים, באתר ערוץ 7, 6 בדצמבר 2015
 146. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון, רותם אליזרע ורועי ינובסקי, פצוע קשה בפיגוע דקירה בחברון, באתר ynet, 7 בדצמבר 2015
 147. ^ אמרי סדן, פיגוע דריסה בי-ם: 11 נפצעו, המחבל חוסל, באתר nrg‏, 14 בדצמבר 2015
 148. ^ חדשות 2, ‏3 חיילי צה"ל נפצעו קל במבצע מעצרים במחנה הפליטים קלנדיה, באתר ‏mako‏‏, ‏16 בדצמבר 2015‏
 149. ^ ניר דבורי, ‏תוך שעתיים: שני ניסיונות פיגוע סוכלו, באתר ‏mako‏‏, ‏18 בדצמבר 2015‏
 150. ^ יוסי אלי ומשה שטיינמץ‏, פצוע אנוש ושניים קשה בפיגוע דקירה בירושלים; שני המחבלים חוסלו, באתר וואלה! NEWS‏, 23 בדצמבר 2015
 151. ^ יעל פרידסון ורותם אליזרע, הפיגוע בי-ם גבה את חייהם של שני בני אדם, באתר ynet, 23 בדצמבר 2015
 152. ^ חופי עמוס ויוחאי עופר, שני פצועים בפיגוע דקירה באזור התעשייה אריאל, באתר nrg
 153. ^ אלישע בן קימון, פיגוע שלישי היום: חייל נפצע קל בבנימין, באתר ynet, 24 בדצמבר 2015
 154. ^ רועי ינובסקי, נדקר ונאבק במחבל: חייל נפצע קל בפיגוע בי-ם, באתר ynet, 27 בדצמבר 2015
 155. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון ואליאור לוי, שני חיילים נפצעו בפיגוע דקירה דרומית לשכם, באתר ynet, 27 בדצמבר 2015
 156. ^ חופי עמוס, צומת גוש עציון: חייל מילואים נפצע באורח קל, המחבל חוסל, באתר nrg‏, 5 בינואר 2016
 157. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, שלושה מחבלים ניסו לבצע פיגוע - ונורו, באתר ynet, 7 בינואר 2016
 158. ^ חופי עמוס, צומת בית ענון: מחבל ניסה לדקור חיילים וחוסל, באתר nrg‏, 12 בינואר 2016
 159. ^ שבתי בנדט ואמיר בוחבוט‏, אישה נרצחה בעתניאל לעיני ילדיה; מצוד נרחב אחר המחבל בדרום הר חברון, באתר וואלה! NEWS‏, 17 בינואר 2016
 160. ^ לילך שובל, ‏באישון לילה: כך נתפס המחבל שרצח את דפנה מאיר ז"ל, באתר ישראל היום, 19 בינואר 2016 07:13
 161. ^ פיגוע דקירה בתקוע: אישה בהריון נפצעה בינוני, גלי צה"ל, 18 בינואר 2016.
 162. ^ יוחאי עופר, נמנע פיגוע באבו דיס: מטען צינור התפוצץ ביד המחבל, באתר nrg‏, 23 בינואר 2016
 163. ^ אלישע בן קימון ורותם אליזרע, פצועות אנוש ובינוני בפיגוע דקירה בבנימין, באתר ynet, 25 בינואר 2016
 164. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, שני פצועים קשה בפיגוע ירי ליד בית אל, באתר ynet, 31 בינואר 2016
 165. ^ רועי ינובסקי, אליאור לוי ויואב זיתון, פיגוע דקירה וירי: לוחמות מג"ב נפצעו אנוש וקשה בירושלים, באתר ynet, 3 בפברואר 2016
 166. ^ רועי שרון, המשטרה אישרה: בית הכנסת בגוש עציון – הוצת, באתר nana10‏, 7 בפברואר 2016
 167. ^ עופר חדד, מגיש וכתב ושושי חתוקה, ‏ראש הממשלה: "נמצה את הדין עם מציתי בית הכנסת", באתר ‏mako‏‏, ‏6 בפברואר 2016‏
 168. ^ נעמה אנגל משאלי, חייל נדקר באשקלון - לאחר מרדף הדוקר נורה, באתר nrg
 169. ^ עדכון ברשת ב'.
 170. ^ יואב זיתון ורועי ינובסקי, חברון: מחבלת ניסתה לדקור חייל, פצעה פלסטיני - וחוסלה, באתר ynet, 13 בפברואר 2016
 171. ^ אור הלר, בני 15 פתחו בירי לעבר כוח צה"ל בשומרון - וחוסלו, באתר nana10‏, 14 בפברואר 2016
 172. ^ חופי עמוס, אמרי סדן ויוחאי עופר, מת מפצעיו הצעיר שנפצע בפיגוע בשער בנימין, באתר nrg‏, 18 בפברואר 2016
 173. ^ אחיה ראב"ד ורענן בן צור, 3 חודשים לאחר הדריסה: שוטר מת מפצעיו, באתר ynet, 20 במאי 2016
 174. ^ אלישע בן קימון, יעל פרידסון ואליאור לוי, יצא למילואים ונתקל במחבלים בפתח ביתו: "לא רציתי שיחזור מקרה משפחת פוגל", באתר ynet, 2 במרץ 2016.
 175. ^ שבתי בנדט ואמיר בוחבוט, חייל נפצע קל בפיגוע דריסה בצומת גוש עציון, המחבלת נורתה ונהרגה, וואלה!, ‏4.3.2016
 176. ^ רועי ינובסקי ואלישע בן קימון, טרור בירושלים: מחבלת ניסתה לדקור וחוסלה, באתר ynet, 8 במרץ 2016.
 177. ^ רענן בן צור ורותם אליזרע, גבר נדקר בפתח תקווה, הדוקר הערבי חוסל, באתר ynet, 8 במרץ 2016.
 178. ^ אלי סניור, נועם (דבול) דביר, רועי ינובסקי, רעות רימרמן, עומרי אפרים, רענן בן צור, אליאור לוי, רותם אליזרע ואיתי בלומנטל, מתקפת טרור ביפו: אדם נרצח ו-11 נפצעו, באתר ynet, 8 במרץ 2016.
 179. ^ רועי ינובסקי, הטרור נמשך: פצוע קשה בפיגוע משולב בירושלים, באתר ynet, 9 במרץ 2016.
 180. ^ אלישע בן קימון ויואב זיתון, הבוקר: שני פיגועי דריסה סמוך לקריית ארבע, באתר ynet, 14 במרץ 2016.
 181. ^ שבתי בנדט‏, פצועה בינוני-קשה בפיגוע דקירה באריאל; שני מחבלים נורו למוות, באתר וואלה! NEWS‏, 17 במרץ 2016.
 182. ^ חיים טוויל, תיעוד: כך השתלטו על המחבלת שדקרה אישה בראש העין, באתר חרדים10, 3 באפריל 2016.
 183. ^ אלישע בן קימון, אליאור לוי ויואב זיתון, סוכלו פיגועים בגוש עציון ובי-ם: מחבל נורה למוות, באתר ynet, 14 באפריל 2016.
 184. ^ רועי ינובסקי, עומרי אפרים, יעל פרידסון ורותם אליזרע, 21 פצועים בפיגוע באוטובוס בירושלים, באתר ynet, 18 באפריל 2016.
 185. ^ יוחאי עופר, קלנדיה: מחבלים ניסו לדקור שוטרים וחוסלו, באתר nrg‏, 27 באפריל 2016.
 186. ^ קובי רוזן, ‏בסמטאות העיר העתיקה: נלכד המחבל מפיגוע הדקירה, באתר כיכר השבת, 3 במאי 2016.
 187. ^ שבתי בנדט ואמרי סדן‏, שלושה חיילים נפצעו בפיגוע דריסה בבנימין; המחבל נורה ונהרג, באתר וואלה! NEWS‏, 03 במאי 2016.
 188. ^ נועם אמיר, ‏פיגוע בכביש 443: שלושה נפצעו מיידוי סלעים והשלכת בקת"בים, באתר מעריב השבוע, 21 ביוני 2016.
 189. ^ רועי ינובסקי, אליאור לוי, עומרי אפרים ואלישע בן קימון, בן 17 רצח נערה במיטה: "מלך המוות, לא התגעגעת?", באתר ynet, 30 ביוני 2016.
 190. ^ כיכר השבת, ‏פיגוע דקירה בנתניה: אברך נפצע באורח קשה, המחבל חוסל, באתר כיכר השבת, 30 ביוני 2016.
 191. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון, יעל פרידסון, רותם אליזרע ואיתמר אייכנר, פיגוע רודף פיגוע: אב ל-10 נרצח לעיני ילדיו, האם פצועה קשה, באתר ynet, 1 ביולי 2016.
 192. ^ פצוע בינוני מפיגוע ירי ליד תקוע ב-ynet.
 193. ^ שבתי בנדט‏, תיעוד: לוחמי מג"ב יורים למוות בנהג פלסטיני בכפר מצפון לירושלים, באתר וואלה! NEWS‏, 29 ביולי 2016.
 194. ^ איציק טובול, שני חיילים נפצעו קל בפיגוע דקירה - המחבל נוטרל, באתר חדשות 0404‏, 18 ביולי 2016.
 195. ^ איציק טובול, כוחותינו ירו וחיסלו מחבל שזרק בקבוק תבערה בא-ראם, באתר חדשות 0404‏, 19 ביולי 2016.
 196. ^ מחבל ניסה לדקור חיילים במחסום באזור שכם ונורה למוות על ידי כוח צה"ל, באתר וואלה! NEWS‏.
 197. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, מצ"ח חוקרת מדוע פלסטיני לא חמוש נורה למוות, באתר ynet, 27 באוגוסט 2016.
 198. ^ רועי ינובסקי, חשד: ניסיון הדריסה בשועפט - בריונות כביש ולא פיגוע, באתר ynet, 6 בספטמבר 2016.
 199. ^ מקסים לנגו, מחבל ומחבלת נוטרלו בניסיון פיגוע דריסה בכניסה לקריית ארבע, באתר חדשות 0404‏, 17 בספטמבר 2016.
 200. ^ מקסים לנגו, מחבל חמוש בסכין חוסל בשער שכם בירושלים, באתר חדשות 0404‏, 16 בספטמבר 2016.
 201. ^ מקסים לנגו, חייל נפצע קל בפיגוע דקירה בחברון - המחבל חוסל, באתר חדשות 0404‏, 16 בספטמבר 2016.
 202. ^ יעל פרידסון, אלישע בן קימון, עומרי אפרים ויואב זיתון, שוטרת נפצעה קשה מאוד בפיגוע דקירה בירושלים, באתר ynet, 19 בספטמבר 2016.
 203. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון, רועי קייס ואיתמר אייכנר, שני מחבלים ניסו לדקור בחברון - ונורו, באתר ynet, 19 בספטמבר 2016
 204. ^ אלישע בן קימון, יואב זיתון ואליאור לוי, מחבל בן 16 ניסה לדקור לוחמים וחוסל, באתר ynet, 20 בספטמבר 2016
 205. ^ כתבי חדשות 2, ‏שני הרוגים בפיגוע ירי בירושלים, באתר ‏mako‏‏, ‏9 באוקטובר 2016‏; ליעד אוסמו ורועי ינובסקי, אנרכיה: חגיגות תמיכה במחבל באזור י-ם, המשטרה עצרה מסיתים, באתר ynet, 9 באוקטובר 2016
 206. ^ נועם אמיר, ‏ניסיון פיגוע דקירה בצומת תפוח, המחבלת חוסלה, באתר מעריב השבוע, 19 באוקטובר 2016
 207. ^ יואב זיתון ואלישע בן קימון, פלסטיני שיידה אבנים נהרג מאש צה"ל, באתר ynet, 20 באוקטובר 2016
 208. ^ שבתי בנדט ואמיר בוחבוט‏, שני בני 8 נתפסו עם סכינים ליד התנחלות: "נשלחנו לעשות פיגוע", באתר וואלה! NEWS‏, 26 באוקטובר 2016
 209. ^ איציק וייס, שלושה פצועים בפיגוע דריסה ליד בית אומר - המחבל חוסל, באתר חדשות 0404‏,‏ 30 באוקטובר 2016.
 210. ^ בועז גולן, שלושה חיילים נפצעו בפיגוע ירי במחסום פוקוס ליד בית אל, באתר חדשות 0404‏,‏ 31 באוקטובר 2016.
 211. ^ ניר דבורי, ‏מחבל ניסה לדקור חיילים - וחוסל, באתר ‏mako‏‏, ‏3 בנובמבר 2016‏
 212. ^ ניר דבורי, ‏מחבל ניסה לדקור מאבטח - ונורה, באתר ‏mako‏‏, ‏22 בנובמבר 2016‏