יום המורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הלוגו הרשמי של יום המורה

בכמה מדינות בעולם, מצוין יום המורה (באנגלית: Teachers' Day) שנועד בעיקר להעריך את עבודתם של המורים בחינוך דור העתיד. גם בישראל נחגג יום זה והוחלט להצמיד יום זה לחג החנוכה ולקבעו בכ"ג בכסלו.[1] בכמה מהמדינות שבהן החג נחגג ישנה חופשה בת יום אחד. אין להתבלבל בין יום זה ליום המורים העולמי המצוין בכל העולם ב-5 באוקטובר.

התפתחות הרעיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון של ציון יום המורה התפתח במקביל במדינות רבות לאורך המאה ה-20. במרבית המקרים התאריך הנבחר מסמל אירוע משמעותי הקשור לדמות או אירוע מרכזיים בעולם החינוך. זוהי גם הסיבה המרכזית לכך שיום זה מצוין במדינות שונות בתאריכים שונים. בארגנטינה נקבע יום המורה (Domingo Faustino Sarmiento) ביום אזכרתו של נשיאה השביעי של המדינה, אשר תרם רבות להתפתחות החינוך הציבורי בארגנטינה. בהודו נקבע יום המורה בתאריך הולדתו של ד"ר סרבהלי רדהקרישנן, נשיאה השני של הודו.

בשנת 1994 הציע אונסק"ו את התאריך 5 באוקטובר כיום המורה הבינלאומי, לצד פרסום מסמך המלצות בנושא מעמד המורה. מסמך זה מאגד את זכויות וחובות המורים, תקנים בינלאומיים להכשרת מורים, תנאי העסקה ועוד. המסמך קרא לקובעי מדיניות לשתף מורות ומורים בהחלטות חינוכיות, רפורמות ועיצוב מערכות החינוך בכל מדינה, במטרה לקדם הוראה איכותית. המסמך והמלצותיו אומצו על ידי ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם (ILO) המייצג 183 מדינות ברחבי העולם, ובשנת 1997 פרסם אונסק"ו מסמך המשך השם דגש על מעמד המורה וההוראה בבתי ספר העל-יסודיים.

יום המורה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 הגישה חברת הכנסת רונית תירוש את הצעת חוק זכויות המורה ובה הצעה לציון יום המורה בישראל ב-5 באוקטובר. הצעה זו ביקשה להגדיר בחוק את תנאי הכניסה למקצוע ההוראה, בדומה למקצועות חופשיים אחרים כמו עריכת דין וראיית חשבון, להעניק השתלמויות והכשרה מקצועית למורה כחלק ממשרתו, לדאוג לזכות הבסיסית לסביבת עבודה נוחה, ולהגביר את מידת האוטונומיה המקצועית של כל מורה בתחום הוראתו. הצעת החוק אושרה על ידי וועדת השרים לענייני חקיקה ב-28 בינואר 2007[2], אך הצעת החוק לא עברה במליאת הכנסת. בשנת 2008 עלתה ההצעה בשנית על ידי חברת הכנסת רונית תירוש וחבר הכנסת סילבן שלום, הפעם עם הצעה לשינוי התאריך של יום המורה. בשל צמידות התאריך המקורי (5 באוקטובר) ליום פרוץ מלחמת יום הכיפורים ובשל העובדה שתאריך זה נופל לא אחת ימי חופשה מבית הספר, הוחלט לבחור תאריך חדש. ההחלטה הייתה לבחור ליום המורה תאריך עברי מתאים ולקשרו לאחד מהמועדים הקיימים על לוח השנה. התאריך שנבחר ליום המורה הינו כ"ג בכסלו, הצמוד לחג החנוכה מתוך השאיפה שחג האור ויום הוקרת המורה יהיו סמוכים זה לזה סמלית.

מתוך הצעת החוק:

Cquote2.svg

(א) יום המורה יחול בכ"ג בכסלו בכל שנה; חל מועד זה ביום שבו לא מתקיימים לימודים במוסד חינוך, יחול יום המורה ביום הלימודים (חול) האחרון שלפניו

(ב) ביום המורה יתקיימו במוסדות החינוך שיעורי מחנך שיעסקו בערכי כיבוד המורה ומקצוע ההוראה

(ג) בשבוע שבו חל יום המורה יצוין הדבר בישיבה של הכנסת

Cquote3.svg

בשנת 2013 התאגדה קואליציה רחבה של הארגונים וגופים חינוכיים, לצד אנשי רוח ונבחרי ציבור, אשר ביקשו לציין את יום המורה כיום הוקרה, ולמקד את השיח הציבורי במורות ומורים על מנת להודות להם על מסירותם הרבה ועבודתם מלאת המשמעות. אירועי "יום המורה" מצוינים הן במדיום הדיגיטאלי והן בשטח תוך שילוב פעילות ענפה ברשתות החברתיות עם פעילות בבתי הספר, ערים ובתקשורת המסורתית. במסגרת יום המורה מוזמנים אזרחי ישראל להודות למוריהם מהעבר או ההווה באמצעות משלוח מכתב תודה אישי. בבתי ספר רבים בישראל נערכים טקסים מיוחדים לכבוד יום המורה, מתקיימים ערבי שיח בין וועדי ההורים לבין סגל ההוראה ומורים מוזמנים להשתתף בכנסים ופאנלים סביב נושאים ערכיים, חינוכיים וחברתיים.

מיסוד יום המורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במטרה להפוך את יום המורה ליום חג לאומי רשמי התכנסה וועדת החינוך של הכנסת לדיון מיוחד לכבוד יום המורה ומעמד המורה בישראל. להתכנסות זו הוזמנו מורות ומורים מכל רחבי הארץ ובהן גם המורות שלימדו חברי הכנסת המכהנים. בעשרות ערים בישראל התקיימו טקסים ייעודיים, נשלחו מכתבי תודה, חולקו פרחים, נערכו ארוחות מיוחדות והתקיימו אירועים שמטרתם להודות למורי ישראל, כל זאת בשיתוף ארגוני ההורים ומועצות התלמידים. לקראת היום עצמו פרסמו ידוענים ונבחרי ציבור מכתבי תודה וברכות למוריהם מהעבר באמצעות הרשתות החברתיות וביום המורה תשע"ד פרסם שר החינוך דאז, הרב שי פירון, ברכה מיוחדת למורי ומורות ישראל. בשנה שלאחר מכן הצטרפו לברכות גם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אנשי תקשורת, נבחרי ציבור וידוענים, ואירועי היום שנחגג בכל רחבי הארץ סוקרו בהרחבה בכלי התקשורת השונים.

יום המורה בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינה שם החג תאריך
ישראלישראל  ישראל יום המורה כ"ג בכסלו
ארגנטינהארגנטינה  ארגנטינה Dia del Maestro 11 בספטמבר
אלבניהאלבניה  אלבניה Teacher's Day 7 במרץ
אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה World Teachers’ Day יום שישי האחרון באוקטובר
ברזילברזיל  ברזיל Dia do Professor 15 באוקטובר
צ'ילהצ'ילה  צ'ילה Día del Profesor 16 באוקטובר
סיןסין  סין 教师节 10 בספטמבר
צ'כיהצ'כיה  צ'כיה Den učitelů 28 במרץ
אקוודוראקוודור  אקוודור 13 באפריל
אל סלוודוראל סלוודור  אל סלוודור 22 ביוני
הונג קונגהונג קונג  הונג קונג 10 בספטמבר
הונגריההונגריה  הונגריה Teacher's Day יום שבת הראשון ביוני
הודוהודו  הודו शिक्षक दिवस 5 בספטמבר
אינדונזיהאינדונזיה  אינדונזיה Hari Guru 25 בנובמבר
איראןאיראן  איראן 2 במאי
מלזיהמלזיה  מלזיה Hari Guru 16 במאי
מקסיקומקסיקו  מקסיקו Día del Maestro 15 במאי
מונגוליהמונגוליה  מונגוליה Багш нарийн баярын өдөр סוף השבוע הראשון של פברואר
פקיסטןפקיסטן  פקיסטן Teacher's Day 5 באוקטובר
פרופרו  פרו Día del Maestro 6 ביולי
הפיליפיניםהפיליפינים  הפיליפינים 5 באוקטובר
פוליןפולין  פולין Dzień Nauczyciela 14 באוקטובר
רוסיהרוסיה  רוסיה День учителя 5 באוקטובר
סינגפורסינגפור  סינגפור 1 בספטמבר
דרום קוריאהדרום קוריאה  דרום קוריאה 스승의 날 15 במאי
טאיוואןטאיוואן  טאיוואן 教師節 28 בספטמבר
תאילנדתאילנד  תאילנד วันครู 16 בינואר
טורקיהטורקיה  טורקיה Öğretmenler Günü 24 בנובמבר
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית 6 במאי
וייטנאםוייטנאם  וייטנאם Ngày nhà giáo Việt Nam 20 בנובמבר
ונצואלהונצואלה  ונצואלה 15 בינואר

העולם הערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעומאן, סוריה, מצריים, לוב, קטר, בחריין, איחוד האמירויות הערביות, תימן, טוניסיה, ירדן, ערב הסעודית, אלג'יריה, מרוקו ועוד כמה מדינות ערביות מצוין יום המורים ב-5 באוקטובר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום המורה בוויקישיתוף
  1. אתר יום המורה בישראל
  2. יום המורה בפייסבוק
  3. יום המורה בYouTube

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]