יום העלייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אברהם עוזב את חרן לארץ כנען; יצירה של Phillip Medhurst

יום העלייה הוא חג לאומי המצוין בישראל בז' בחשוון החל משנת 2016. יום זה מעלה על נס את העלייה לארץ ישראל ומכיר בחשיבותה על פי המתואר בתורה בפרשת לך לך.

קביעת החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

חג אזרחי זה נועד "להכרה בחשיבותה של העלייה לארץ ישראל כבסיס לקיומה של מדינת ישראל, להתפתחותה ולעיצובה כחברה רב-תרבותית"[1]. יום זה נקבע בחוק יום העלייה, התשע"ו-2016[2], שאושר בכנסת ב-21 ביוני 2016.

מטרת החוק מוצגת בסעיף 1 לחוק, וביתר פירוט בדברי ההסבר להצעת החוק:

מטרת הצעת החוק לקבוע יום ציון שנתי להכרה בחשיבותה של העלייה לארץ ישראל כבסיס לקיומה של מדינת ישראל, להתפתחותה ולעיצובה כחברה רב־תרבותית, וכן לציון יום י' בניסן שהוא המועד שבו נכנסו בני ישראל לארץ ישראל על פי המקרא (יהושע, ד', י"ט). החוק המוצע נועד לתרום להטמעה בקרב הציבור של ערכה וחשיבותה של העלייה לחיזוקו של עם ישראל ולביסוסה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.[3]

אף שהחוק בא לציין את "מועד הכניסה לארץ ישראל שאירע ביום י' בניסן"[1], יום העלייה מצוין מדי שנה ביום ז' בחשוון[4], היום שבו על פי המסורת היהודית אברהם אבינו עזב את חרן לארץ כנען[5]. הסיבה לכך מופיעה בדברי ההסבר להצעת החוק:

בשל קרבתו של יום י' בניסן לחג הפסח, והעובדה שבתקופה זו בתי הספר בחופשה והכנסת על־פי רוב בפגרה, מוצע לקבוע כי יום העלייה יצוין ביום ז' בחשוון, הסמוך לפרשת לך לך שבה מסופר על מתן הציווי האלוהי לאברהם ללכת לארץ ישראל.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 סעיף 1 לחוק יום העלייה, התשע"ו-2016
  2. ^ חוק יום העלייה, התשע"ו-2016, באתר "ויקיטקסט"
  3. ^ 3.0 3.1 הצעת חוק יום העלייה, התשע"ו–2016, ה"ח הכנסת 632 מ-28 במרץ 2016
  4. ^ חוק יום העלייה באתר הכנסת
  5. ^ מיכאל לובוביקוב, דעה: היוזמה שיכולה להפוך לגשר ליהדות התפוצות ולעולים, באתר ישראל היום, 20 ביוני 2016