יום העלייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בני ישראל חוצים את נהר הירדן ונכנסים לארץ כנען ביום י' בניסן (1919)

יום העלייה הוא יום ציון שנתי המצוין בישראל בז' בחשוון החל משנת 2016. יום זה מעלה על נס את העלייה לארץ ישראל ומכיר בחשיבותה על פי המתואר בתורה בפרשת לך לך ובספר יהושע. אף שהחוק מציין שמועד מעבר הירדן אל ארץ ישראל אירע ביום י' בניסן[1], יום העלייה מצוין מדי שנה ביום ז' בחשוון.

קביעת החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור של מעבר הירדן בימי יהושע, מאת גוסטב דורה המאה ה-19.
בני ישראל חוצים את נהר הירדן ונכנסים לארץ כנען ביום י' בניסן

יום ציון זה נועד ”להכרה בחשיבותה של העלייה לארץ ישראל כבסיס לקיומה של מדינת ישראל, להתפתחותה ולעיצובה כחברה רב-תרבותית ולציון מועד הכניסה לארץ ישראל שאירע ביום י' בניסן[2]. חג זה נקבע בחוק יום העלייה, התשע"ו-2016, שאושר בכנסת ב-21 ביוני 2016.

מטרת החוק מוצגת בסעיף 1 לחוק, וביתר פירוט בדברי ההסבר להצעת החוק:

מטרת הצעת החוק לקבוע יום ציון שנתי להכרה בחשיבותה של העלייה לארץ ישראל כבסיס לקיומה של מדינת ישראל, להתפתחותה ולעיצובה כחברה רב־תרבותית, וכן לציון יום י' בניסן שהוא המועד שבו נכנסו בני ישראל לארץ ישראל על פי המקרא ביום י׳ בניסן עם יהושע בן נון (יהושע, ד', י"ט). החוק המוצע נועד לתרום להטמעה בקרב הציבור של ערכה וחשיבותה של העלייה לחיזוקו של עם ישראל ולביסוסה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית[3].

הסיבה לציון יום העלייה בתאריך השונה מהיום שנקבע בחוק, מופיעה בדברי ההסבר להצעת החוק:

בשל קרבתו של יום י' בניסן לחג הפסח, והעובדה שבתקופה זו בתי הספר בחופשה והכנסת על־פי רוב בפגרה, מוצע לקבוע כי יום העלייה יצוין ביום ז' בחשוון, הסמוך לפרשת לך לך שבה מסופר על מתן הציווי האלוהי לאברהם ללכת לארץ ישראל[3].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום העלייה בוויקישיתוף
  • ויקיטקסט חוק יום העלייה, התשע"ו-2016, באתר ויקיטקסט
  • הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]