יום העלייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אברהם עוזב את חרן לארץ כנען; יצירה של Phillip Medhurst

יום העלייה הוא חג לאומי המצוין בישראל בז' בחשוון החל משנת 2016. יום זה מעלה על נס את העלייה לארץ ישראל ומכיר בחשיבותה על פי המתואר בתורה בפרשת לך לך ובספר יהושע. אף שהחוק בא לציין את "מועד הכניסה לארץ ישראל שאירע ביום י' בניסן"[1], יום העלייה מצוין מדי שנה ביום ז' בחשוון[2].

קביעת החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

חג אזרחי זה נועד "להכרה בחשיבותה של העלייה לארץ ישראל כבסיס לקיומה של מדינת ישראל, להתפתחותה ולעיצובה כחברה רב-תרבותית ולציון מועד הכניסה לארץ ישראל שאירע ביום י' בניסן"[1]. חג זה נקבע בחוק יום העלייה, התשע"ו-2016, שאושר בכנסת ב-21 ביוני 2016.

מטרת החוק מוצגת בסעיף 1 לחוק, וביתר פירוט בדברי ההסבר להצעת החוק:

מטרת הצעת החוק לקבוע יום ציון שנתי להכרה בחשיבותה של העלייה לארץ ישראל כבסיס לקיומה של מדינת ישראל, להתפתחותה ולעיצובה כחברה רב־תרבותית, וכן לציון יום י' בניסן שהוא המועד שבו נכנסו בני ישראל לארץ ישראל על פי המקרא ביום י׳ בניסן עם יהושע בן נון(יהושע, ד', י"ט). החוק המוצע נועד לתרום להטמעה בקרב הציבור של ערכה וחשיבותה של העלייה לחיזוקו של עם ישראל ולביסוסה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.[3]

אף שהחוק בא לציין את "מועד הכניסה לארץ ישראל שאירע ביום י' בניסן"[1], יום העלייה מצוין מדי שנה ביום ז' בחשוון. הסיבה לכך מופיעה בדברי ההסבר להצעת החוק:

בשל קרבתו של יום י' בניסן לחג הפסח, והעובדה שבתקופה זו בתי הספר בחופשה והכנסת על־פי רוב בפגרה, מוצע לקבוע כי יום העלייה יצוין ביום ז' בחשוון, הסמוך לפרשת לך לך שבה מסופר על מתן הציווי האלוהי לאברהם ללכת לארץ ישראל.[3]

יהושע מוביל את בני ישראל מעבר לירדן ביום י 'בניסן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ויקיטקסט חוק יום העלייה, התשע"ו-2016, באתר ויקיטקסט
  • הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]