חג העלייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עליית ישו, ציור מאת איל גרופאלו מהשנים 1510-1520
תאולוגיה נוצרית
תומאס מאקווינס, מחשובי התאולוגים הנוצריים
פורטל נצרות
מושגים בנצרות

חג העלייהלטינית: Ascensionis Domini - "עליית האדון") - חג נוצרי הנחוג 40 יום לאחר חג הפסחא (ולכן חל תמיד ביום חמישי, ולעתים נחוג בזמן שונה בכנסייה הקתולית ובכנסייה האורתודוקסית). החג מציין את עלייתו השמיימה של ישו, שהתרחשה, על פי המסורת הנוצרית, 40 יום לאחר תחייתו מן המתים.

בכנסייה הקתולית, חג העלייה הוא אחד מ"חגי החובה" (Holy Days of Obligation), שבהם חובה על כל המאמינים להיות נוכחים במיסה ולהימנע מעבודה. בכנסייה האורתודוקסית נחשב החג לאחד משנים-עשר "החגים הגדולים". בחלק מהמדינות הנוצריות, במדינות סקנדינביה למשל, חג העלייה הוא יום שבתון כללי.

תיאור העלייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עליית ישו מתוארת בברית החדשה בשלושה מקומות: מעשי השליחים א' 9-12, לוקאס כ"ד 50-51 ומרקוס ט"ז 14-19 (ברם, רוב החוקרים כיום סבורים שהנוסח של מרקוס ט"ז לאחר פסוק 8 נכתב מאוחר יותר משאר הבשורה). על פי מקורות אלה, לאחר תחייתו ישו הטיף והפיץ את בשורתו על הארץ במשך 40 יום, ואז עלה השמיימה לעיני השליחים על הר הזיתים. קודם לעלייה עצמה ישו אמר לשליחים שלאחר עלייתו רוח הקודש תצלח עליהם ושעליהם להמשיך ולהפיץ את תורתו בעולם. לאחר שישו עלה השמיימה, הופיעו שני מלאכים והודיעו לשליחים כי ישו ישוב באותו אופן שבו נאסף.

אמונות עממיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי האמונה העממית הוולשית כל עבודה הנעשית ביום זה תיגמר בביש מזל. אמונה עממית אחרת טוענת כי ביצים המוטלות ביום זה לא תתקלקלנה, ואם תונחנה מתחת לגג הבית, הן תבאנה לו מזל. עוד נאמר כי גשם הנאסף ביום זה מרפא דלקות עיניים, וכי נתינת מתנות לעוורים או נכים ביום זה תביא לנותן המתנה עושר בתוך שנה.

מנהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנהגי החג העלייה משתנים מי מדינה למדינה , חלק מין המנהגים הוא שליחת גלויות ושירת מזמורי החג , באירופה נוהגים לצאת לתהלוכות עם כלי נגינה וחצוצרות שבהם מדמים את העלייה בפתחת השמיים בקולות החצוצרה , מנהגים נוספים הם קניית מתנות לעניים ועיסוק בהתנדבות ביום זה נוהגים להשאיר ביצים מחוץ לבית למזל בחלק מי מדינות רואים באירוע זה מפגש משפחתי לארוחות משפחתיות , בשבדיה לדוגמה מנצלים את חופשת החג לטיולים עם המשפחה ופיקניקים בחיק הטבע .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]