לדלג לתוכן

יוני כהן-אידוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוני כהן-אידוב

יוני כהן-אידוב (נולד ב-31 במאי 1980) הוא איש דיבייט ותקשורת ישראלי.

כהן-אידוב הוא אלוף העולם בדיבייט לאוניברסיטאות (ESL) לשנת 2010 וסגן אלוף אירופה (Main Break) לשנת 2009. כהן-אידוב אימן את מועדוני הדיבייט של אוניברסיטת ת"א והאוניברסיטה העברית, והוביל את אוניברסיטת ת"א לזכייה באליפות אירופה ובאליפות עולם שנייה. בשנים 2007–2012 שימש בהתנדבות כחבר הנהלה באגודת שיח ושיג, האגודה הישראלית לתרבות הדיון (מלכ"ר). מאז 2008 מאמן כהן-אידוב בהתנדבות גם נבחרת ישראל בדיבייט לנוער. קודם לעיסוקו בדיבייט שימש כהן-אידוב ככתב פרילאנס בעיתון "ידיעות אחרונות".

בשנת 2010 יזם כהן-אידוב, יחד עם משרד החינוך והמרכז הישראלי להעצמת האזרח, את תוכנית "שיח ושיג" - תוכנית הדיבייט של משרד החינוך, לפיתוח וקידום מיומנויות חשיבה והבעה וערכי סובלנות בקרב תלמידי ישראל. כהן-אידוב משמש בהתנדבות כמנהלה המקצועי של התוכנית.

בשנים האחרונות, מלבד הוראת וקידום דיבייט בישראל, עסק כהן-אידוב בייעוץ אסטרטגי, ובעיקר בסיוע למאבק בתנועת החרם נגד ישראל - הבי-די-אס.

יוני כהן-אידוב הוא מייסד מרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות בתחום הדיבייט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהן-אידוב החל לעסוק בדיבייט ב-1993 בגיל 13, עת הצטרף לסדנת הקיץ של "אגודת שיח ושיג". ב-1996 שימש כקפטן נבחרת ישראל בדיבייט לנוער שסיימה במקום ה-6 באליפות העולם לנוער שנערכה בקנברה, אוסטרליה. ב-1998 היה חלק מנבחרת ישראל באליפות העולם לנוער שנערכה באותה השנה בירושלים.

ב-2007 הצטרף למועדון הדיבייט של אוניברסיטת ת"א. ב-2008 וב-2009 זכה בתואר "הדובר המצטיין" באליפות ישראל בדיבייט לאוניברסיטאות. בשנת 2008 החל לאמן את מועדון הדיבייט של אוניברסיטת ת"א, ובשנת 2010 מונה גם למאמן הדיבייט של האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר-אילן.

יוני כהן-אידוב נואם באליפות העולם לדיבייט לאוניברסיטאות 2010

באליפות אירופה לשנת 2009 שנערכה בניוקאסל, אנגליה, היו כהן-אידוב ושותפו אורי מרחב לקבוצה השנייה בהיסטוריה שחרף היותה קבוצת דוברי אנגלית כשפה שנייה (ESL), הגיעה לגמר הקטגוריה הראשית (Main Break) של דוברי האנגלית כשפת אם. בחצי הגמר ניצחו כהן-אידוב את קבוצת אוקספורד איי – הטובה בתחרות – והדיחו את קבוצת אוקספורד בי. בגמר פגשו לא פחות משלוש קבוצות מאוקספורד. בעקבות ההתמודדות "תל אביב מול אוקספורד" היו התל אביבים לחביבי הקהל בתחרות. כהן-אידוב זכה גם בתואר "הדובר המצטיין" בקטגוריית אנגלית כשפה שנייה.

ב-2010 זכה כהן-אידוב יחד עם מרחב באליפות העולם בדיבייט לאוניברסיטאות (בקטגוריית ESL) שנערכה באנטליה, טורקיה.

לאחר הזכייה באליפות העולם בשנת 2010, בפגישה עם שר החינוך, גדעון סער, יזם כהן-אידוב תוכנית דיבייט ארצית לבתי ספר, במטרה לחשוף את התחום בפני מערכת החינוך הישראלית ולהטמיע בבתי הספר את מיומנויות החשיבה והרטוריקה, כמו גם את ערכי תרבות הדיון, ההבנה ההדדית והסובלנות שמקדם הדיבייט.

ביוזמה משותפת עם אנשי המשרד, ובראשם מפמ"רית מדעי החברה דנה פרידמן ובשיתוף המרכז להעצמת האזרח בישראל, נולדה תוכנית "שיח ושיג" – תוכנית הדיבייט של משרד החינוך. בשנת תשע"ד משתתפים בתוכנית למעלה מ-150 בתי ספר. יוני כהן-אידוב משמש בהתנדבות כמנהלה המקצועי של התוכנית.

יוני כהן-אידוב ושותפו אורי מרחב זוכים לתמיכת הקהל באליפות העולם בדיבייט לאוניברסיטאות 2010

הישגים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמתחרה:

 • אלוף העולם בדיבייט לאוניברסיטאות (ESL) לשנת 2010
 • סגן אלוף אירופה בדיבייט לאוניברסיטאות (Main Break) לשנת 2009
 • הדובר המצטיין באליפות אירופה בדיבייט לאוניברסיטאות (ESL) לשנת 2009
 • הדובר המצטיין באליפות ישראל בדיבייט לאוניברסיטאות בשנים 2008 ו-2009

כמאמן:

 • אלופי העולם והדוברים המצטיינים בתחרות (ESL) – אוניברסיטת ת"א, אליפות העולם בדיבייט לאוניברסיטאות 2012
 • אלופי אירופה והדוברים המצטיינים בתחרות (ESL) – אוניברסיטת ת"א, אליפות אירופה בדיבייט לאוניברסיטאות 2011
 • אלופי ישראל – אוניברסיטת ת"א, אליפות ישראל בדיבייט לאוניברסיטאות 2012
 • מקום 6 בעולם – נבחרת ישראל לנוער, אליפות העולם בדיבייט לנוער 2008

כשופט:

 • סגן השופט הראשי – אליפות אירופה בדיבייט לאוניברסיטאות 2011
 • יו"ר חבר השופטים בחצי הגמר (Main Break) ושופט בגמר (Main Break) – אליפות אירופה בדיבייט לאוניברסיטאות 2010
 • יו"ר חבר השופטים בגמר (ESL) – אליפות ברלין 2010
 • השופט הראשי באליפות ישראל בדיבייט לאוניברסיטאות 2010

קריירה בתחום התקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשירותו הצבאי שירת כהן-אידוב ככתב עיתון "במחנה", ולאחר מכן המשיך לקריירה בתחום התקשורת עם כתבות וטורים סאטיריים ב"ידיעות אחרונות", במוספים "24 שעות", "7 ימים" ואף ערך עם טוליק פיפלקס ודן בורנשטיין את מדור הסאטירה של העיתון, "מבקרי המדינה", במסגרת "המוסף לשבת".

ייעוץ והסברה ישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות מייעץ כהן-אידוב לגופים ולבודדים בתחומים הנוגעים לתקשורת בינאישית, יח"צ והעברת מסרים. בין השאר, העביר קורסים וסדנאות מקצועיות במשרדי ממשלה שונים (בראשם משרד ראש-הממשלה), בלשכת עורכי-הדין ובחברות וארגונים פרטיים. החל משנת 2014 מחלק כהן-אידוב את זמנו בין ארצות הברית לישראל, ומסייע במאבק בתנועת החרם נגד ישראל מטעם גופים שונים, ביניהם הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס. החל משנת 2016 משמש כהן-אידוב כיועץ אסטרטגי למשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה בנושא המאבק בחרם.

מרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010, לאחר זכייתו באליפות העולם, הקים כהן-אידוב יחד עם אחיו אלון, אלוף הארץ בדיבייט, את מרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה. המרכז מוביל את תוכנית הדיבייט של משרד החינוך בבתי ספר ברחבי הארץ וכמו כן מציע סדנאות והרצאות לארגונים וחברות בנושא העברת מסרים, עמידה מול קהל, כושר שכנוע, התמודדות עם התנגדויות ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יוני כהן-אידוב בוויקישיתוף