יורה ליבשיץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ֿֿ

יורה ליבשיץ (לפני 1943)

יורה ליבשיץצרפתית: Youra Livchitz;‏ 1917, קייב - נרצח על ידי הגרמנים ב-17 בפברואר 1944, שחרבאק - Schaerbeek בלגיה), היה פעיל יהודי במחתרת הבלגית (אנ') בשנות מלחמת העולם השנייה שהשתתף במבצע העצירה של הטרנספורט העשרים.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוריו של יורה, רחל ושלמה ליבשיץ, היגרו מקישינב למינכן ב-1910, שם נולד אחיו הבכור אלכסנדר ב-1911. האב שלמה סיים לימודי רפואה ב-1913. עקב פרוץ מלחמת העולם הראשונה עברה המשפחה לקייב, שם נולד יורה בשנת 1917. בשנת 1928 התגרשו הוריו של ליבשיץ.

רחל ליבשיץ, אמו של יורה, למדה בסורבון והתגוררה עם שני בניה בבריסל. היא הייתה חברה באגודה התאוסופית ובין חבריה היו אמנים ואינטלקטואלים. בעקבותיה החל ליבשיץ לפקוד מסגרות אינטלקטואליות, ובמסגרתן הכיר את רובר מייסטריו וז'אן פרנקלמון (צר'), לימים פעילי המחתרת הבלגית ושותפיו למבצע העצירה של הטרנספורט העשרים. ליבשיץ החל ללמוד באתנאום (קבוצה או חברה שהוקמה לשם דיוני השכלה, בעיקר בתחומי המדע והספרות)[1] של אוקלה (אנ'), ושם התגבשה קבוצה שלימים הפכה למעוז של מחשבה חופשית תחת הכיבוש הנאצי ושל התנגדות. ליבשיץ השתייך לחוגים האינטלקטואליים של השמאל הבלגי. בשנת 1935 החל ליבשיץ ללמוד רפואה באוניברסיטה החופשית של בריסל (ULB). הוא ארגן קבוצה לתמיכה בזכויות הסטודנטים והשתתף בתיאטרון הסטודנטים של האוניברסיטה וכן בקבוצת הכדורסל שלה.

במלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת לימודיו באוניברסיטה התיידד ליבשיץ עם ז'אן בורז'ה (צר'), שבשנת 1942 ייסד את קבוצת המחתרת הבלגית Groupe G (צר'). בנובמבר 1941 החליטה האוניברסיטה בה למד ליבשיץ להפסיק את פעילותה כדי לא לשתף פעולה עם הכובש הגרמני. ביוני 1942 הודיעו הגרמנים כי על רופאים יהודים ייאסר מעתה לעסוק במקצועם. ליבשיץ, אחיו אלכסנדר ואמו רחל פקדו באופן קבוע את האטלייה מרסל הסטיר (אנ') בבריסל, שהייתה גם מרכז מחתרת, ושאותה פקדו גם האמנים רנה מגריט ופול דלוו (אנ') והמדען איליה פריגוז'ין. לאחר שהגרמנים סגרו את הספרייה התיאוסופית, נותרה האטלייה מרכז חשוב של חשיבה אינטלקטואלית והתנגדות בבריסל. פוקדי האטלייה הקשיבו בסתר ל-BBC והפיצו עלוני מחתרת. ליבשיץ, ששלט ברוסית, צרפתית, גרמנית ואנגלית תרגם מידע מרשתות רדיו רוסיות. כינויו המחתרתי היה "ז'ורז'" (Georges). ליבשיץ החל לשתף פעולה בתכנון תקיפה של רכבת טרנספורט. הוא יצר קשר למטרה זו עם אחד מארגוני המחתרת הבלגיים, אך לא זכה לשיתוף פעולה. לאחר מכן גייס באופן עצמאי לשם כך את שני חבריו, רובר מייסטריו וז'אן פרנקלמון. ב-19 באפריל 1943 התקיפו השלושה את הטרנספורט העשרים.

אחד משותפיהם לקשר, רישאר אלטנהוף (צר'), נעצר על ידי הגרמנים, עונה ונורה. ב-13 במאי 1943 נעצרו גם ליבשיץ ואחיו על ידי הגסטפו. ליבשיץ הוחזק על ידי הגרמנים במבצר ברנדונק והוא ואחיו נורו על ידי הגרמנים במבנה הצבאי טיר נסיונל (צר') בבריסל. אלכסנדר נורה ב-10 בפברואר 1944 ויורה ליבשיץ נורה ב-17 בפברואר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יורה ליבשיץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Yellow star Jude Jew.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא השואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.