לדלג לתוכן

פוצ'יוולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שחקנים ברזילאים משחקים פוצ'יוולי על החוף בריו דה ז'ניירו

פוּצִ'יווֹלֶי, (בפורטוגזית: Futevôlei; באנגלית: Footvolley - סימן רשום) הוא משחק דמוי כדורעף וכדורשת חופים שמשחקים עם כל חלקי הגוף חוץ מהידיים. שני שחקנים בכל קבוצה צריכים לגרום לכדור לפגוע בקרקע של הקבוצה השנייה.

שורשיו של משחק הפוצ'יוולי בחוף קופקבנה שבריו דה ז'ניירו, ברזיל, בשנות השישים של המאה העשרים. שם הוא התפתח כמשחק אימון לשחקני כדורגל. על מנת לא להפר את החוק אשר אסר בזמנו לשחק כדורגל על חוף הים, העבירו השחקנים את כדור הרגל ביניהם מעל רשת כדורעף החופים כדי לשפר את טכניקת המשחק ובה בשעה להימנע מהחרמת הכדור על ידי פקחי החוף.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Futevôlei הומצא בברזיל על ידי אוקטביו דה מוראס, בחוף קופקבנה שבריו דה ז'ניירו בשנת 1965. על מנת לא להפר את החוק אשר אסר בזמנו לשחק כדורגל על חוף הים, העבירו השחקנים את הכדור ביניהם מעל רשת כדורעף החופים כדי להימנע מהחרמת הכדור על ידי פקחי החוף. תחילה היו משחקים בקבוצות של חמישה שחקנים, אך בגלל הרמה הגבוהה של השחקנים (רובם היו שחקני כדורגל מקצועיים) הכדור כמעט ולא היה נופל, ולכן הורידו את מספר השחקנים בקבוצה עד שהגיע לשניים נגד שניים, שזה המצב שקיים עד היום.

בשנות השבעים של המאה הקודמת התפתח המשחק בברזיל וכבש למעשה את כל ערי החוף ובניהן סנטוס, רסיפה, סלבדור ועוד. בשנות השמונים של המאה הקודמת, כשקבוצות כדורגל בעולם החלו רוכשות שחקנים זרים, הביאו איתם שחקני הרכש הברזילאים את ה Footvolley לארצות בהן שיחקו. FootVolley נפוץ לכל העולם: ארצות הברית, אסיה, אירופה ועוד.

צמיחה בינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז המצאת הענף בברזיל, המשחק התפתח וצבר פופולריות בעולם, כולל באירופה, ארצות הברית ובאסיה. הטורניר הבינלאומי הראשון שהתקיים מחוץ לברזיל התקיים בארצות הברית במרץ 2003. אירוע זה הוא שהחל את הצמיחה הבינלאומית של הענף.

אירועים חשובים התקיימו בערי חוף בכל העולם ובשנים האחרונות מתקיים באופן קבוע סבב אליפות אירופה המאורגן על ידי ליגת הפוצ'יוולי האירופאית.

חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Futevôlei או בשמו האנגלי Footvolley משלב את החוקים הבסיסיים של כדורעף חופים וחוקי נגיעה בכדור מהכדורגל. בסופו של דבר, המשחק הוא משחק כדורעף חופים שבו אסור לגעת בכדור עם היד ובמקום כדור כדורעף משתמשים בכדור כדורגל.

נקודות מקבלים כאשר הכדור פוגע בצידו של היריב במגרש, אם היריב מבצע עבירה, או אם היריב נכשל להעביר את הכדור חזרה.

חוקי המשחק משתנים מארגון לארגון, ברוב המקומות ניתן להעביר את הכדור לאחר שהוא נוגע ברשת לצד היריבה, משחקים מערכה אחת של 18 נקודות, או שלוש מערכות, שני הראשונות של 15 נקודות ובמערכה השלישית משחקים עד 11 נקודות.

אורך מגרש תקני נע בין 16 ל 18 מטר, ורוחבו בין 8 ל 9 מטר. גובה הרשת לגברים הוא בין 210 ל 220 ס"מ, ולנשים 2 מטר.

פוצ'יוולי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ליגת העל פוצ'יוולי ישראל

כמו בשאר העולם, מי שהביא את משחק הפוצ'יוולי לישראל היו ברזילאים, כאשר שחקני הרכש הברזילאים של קבוצות כדורגל ישראליות ששיחקו בליגת העל בשנת 2003 - ברונו רייס וגבריאל לימה, לימדו קבוצה של חובבי כדורגל שאהבו להיות בחוף הים, ביניהם יוסי גולן, אושרי כהן, שלום מיכאלשווילי, אמיר זוהר ועוד, את חוקי ענף הפוצ'יוולי (שהיה פופולרי בארץ הולדתם והומצא שם), בחוף גורדון שבתל אביב. אלה התאהבו במשחק והמשיכו להיפגש ולשחק גם אחרי שרייס ולימה שבו למולדתם כשהם מכנים את המשחק בשמות שונים – פוטוולי, פוטיוולי, פוסוולי ועוד.

בקיץ 2007 יזמה יבואנית בירה קורונה לישראל, תימקו בירה, את טורנירי קורונה פוצ'יוולי ובכך המציאה את שם המשחק העברי ("פוצ'יוולי" - סימן רשום). באותה שנה התקיימו טורנירי קורונה פוצ'יוולי בחופי ניצנים, ראשון לציון, תל אביב ונתניה.

הצלחת הטורנירים בשנת 2007 הביאו את חברת קורונה בישראל לייסד את ליגת קורונה פוצ'יוולי בשנת 2008. שתים עשרה קבוצות שיחקו באחד עשר מחזורי הליגה אשר התקיימו לסירוגין בחוף גורדון בתל אביב, בחוף סירונית בנתניה ובחוף אכדיה בהרצליה. מאז מתקיימת ליגה סדירה בכל שנה.

בשנת 2015 לקחה על עצמה העמותה לקידום משחק הפוצ'יוולי בישראל[1] את עיקר הניהול והעשייה למען הגדלת הענף בארץ ובעולם. הטורניר הראשון שנערך מטעם העמותה היה טורניר מוקדמות לקראת משחקי הראווה באולימפיאדת ריו 2016 בשיתוף עם עיריית תל אביב-יפו, בטורניר לקחו חלק 24 קבוצות מכל הארץ והתמודדו על הזכות לייצג את ישראל בטורניר העולמי הרשמי הראשון.

מאז נערכים ומאורגנים על ידי העמותה ליגות וטורנירים לנשים וגברים מדי שנה: למשל ליגת הקיץ בראשון לציון בשנת 2016 וליגת הקיץ בחוף פרישמן בת"א בשנים 2017-2019.

בנוסף העמותה פועלת, יוזמת אירועים וחונכת מתקנים ברחבי הארץ אשר נועדו לשמש למען קידום הענף, בין הפעילויות הבולטות בהן העמותה לקחה חלק:

  • חניכת מתחם הפוצ'יוולי במגרש המושבה בפתח-תקווה
  • הטמעת הענף כמקצוע בחירה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב אשר מעניקה נקודות זכות לתואר.
  • חניכת מתחם המגרשים בפארק הלאומי ברמת-גן
  • קיום ליגת נשים ראשונה מסוגה בעולם הפוצ'יוולי
  • הענקת אימוני פוצ'יוולי בהתנדבות למען הקהל הרחב
  • עבודה מול עיריות בשאיפה להקים ולייסד תשתיות ברחבי הארץ.

כיום מנוהלות על ידי העמותה שלוש ליגות מדי שנה:

  • ליגה ראשונה 12 קבוצות
  • ליגה שנייה 14 קבוצות
  • ליגה שלישית 32 קבוצות

כמו כן, טורנירי דירוג ארציים המתקיימים מספר פעמים בשנה.

העמותה לקידום משחק הפוצ'יוולי צורפה כחברה מן המניין לליגת הפוצ'יוולי האירופאית אשר חרתה על דגלה לארגן אירועים בינ"ל אשר מבוססים על דירוגים ארציים ומתן הזדמנויות שווה לכלל השחקנים לקחת חלק באליפויות השונות.

מדינות בולטות בענף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פוצ'יוולי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]