לדלג לתוכן

כלכלה עולמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

כלכלה עולמית (או כלכלה גלובלית; world economy) היא שם כולל לכל התהליכים העולמיים המשפיעים על מגוון השווקים והמסחר בעולם. המונח כלכלה מתאר את תחום המדע החברתי העוסק בחקר הייצור, החלוקה והצריכה של מוצרים, שירותים ואמצעי מחיה מרמת הפרט ועד לרמת שוקי העולם. הכלכלה העולמית אינה כלכלה של כל העולם במשותף, אלא של כל מדינה לעצמה. נוהגים להגביל שאלות של כלכלת העולם רק לפעילות הכלכלית האנושית, והכלכלה העולמית נבחרת בדרך כלל במונחים כספיים, גם במקרים בהם אין שוק יעיל שיסייע בהערכת סחורות או שירותים מסוימים. דוגמאות אפשריות הן סמים לא חוקיים ושאר מוצרי השוק השחור, אשר על פי כל תקן הם חלק של הכלכלה העולמית, אבל על פי הגדרתו אין שוק משפטי כללי.

20 המדינות בעלות הכלכלה הגדולה ביותר

הערכות שוק במטבע מקומי מתורגמות בדרך כלל ליחידה מוניטרית אחת תוך שימוש ברעיון כוח הקנייה, הערכת הפעילות הכלכלית בעולם במונחים של דולר ארצות הברית או יורו. ואולם, את הכלכלה העולמית ניתן להעריך ולהביע בדרכים רבות יותר: למשל, כמה מכל תושבי העולם נכנסים בתוך הסטטיסטיקות של הפעילות הכלכלית בהערכות האלו.

57% מהמנהלים מעריכים כי יחול שיפור בצמיחה העולמית בשנה הקרובה - כמעט כפליים מ-29% לפני שנה (נכון ל-23.01.2018).[1]

מטבעות לאומיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – מטבעות לאומיים

בכלכלה, מטבע חוץ (מט"ח) הוא מטבע של מדינה אחרת, בדרך כלל מטבע מקובל במסחר בינלאומי. מסחר במטבע חוץ נעשה בעיקר על ידי בנקים וגופים רשמיים אחרים ובדרך כלל נעשה באמצעות החלפת מטבע של מדינה אחת בזה של אחרת. כיום, שוק המט"ח נחשב לשוק הגדול והמשוכלל ביותר בעולם, ומעורבים בו בנקים מסחריים, בנקים מרכזיים, ספקולנטים, תאגידים, ממשלות ומוסדות אחרים.

סטטיסטיקות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2017, 15 המדינות או האזורים הבאים הגיעו לכלכלה של לפחות 200 טריליון דולר: ברזיל, סין, צרפת, גרמניה, הודו, אינדונזיה, איטליה, יפן, דרום קוריאה, מקסיקו, רוסיה, טורקיה, בריטניה, ארצות הברית והאיחוד האירופי.[2]

קטר הוכתרה כמדינה העשירה בעולם. התואר הזה מבוסס על נתונים שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית באוקטובר לגבי התמ"ג לנפש בכל מדינה בהתבסס על שווי כוח הקנייה של מטבע, שמשווה את המטבעות של מדינות ביחס לעלות הסחורות. על פי הנתונים, התמ"ג לנפש בקטר עומד על 124,930 דולר, הגבוה ביותר מקרב קרוב ל-200 המדינות בעולם.[3]

בארצות הברית יש את הכלכלה הגדולה ביותר בעולם, בעלת ערך של כ-20.4 טריליון דולר, על פי נתוני קרן המטבע הבין-לאומית (IMF), שמראה כי הכלכלה האמריקנית עלתה מערך של 19.4 טריליון דולר בשנה שעברה. שווי כלכלת סין עומד על 14 טריליון דולר, אחרי קפיצה של יותר מ-2 טריליון דולר בהשוואה לשנת 2017. יפן נמצאת במקום השלישי עם כלכלה בשווי 5.1 טריליון דולר, אחרי שהוערכה ב-4.87 טריליון דולר בשנה הקודמת.[4]

10 המדינות בעלות הכלכלה הגדולה ביותר[4]:

מדינה ערך (בטריליונים)
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית 20.4
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין הרפובליקה העממית של סין 14
יפןיפן יפן 5.1
גרמניהגרמניה גרמניה 4.2
בריטניהבריטניה בריטניה 2.94
צרפתצרפת צרפת 2.93
הודוהודו הודו 2.85
איטליהאיטליה איטליה 2.18
ברזילברזיל ברזיל 2.14
קנדהקנדה קנדה 1.8

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כלכלה עולמית בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ "סקר המנכ"לים העולמי של PwC מצביע על אופטימיות שיא לגבי הכלכלה הגלובלית". TheMarker. 2018-01-23. נבדק ב-2018-05-17.
  2. ^ World Economic Outlook Database October 2015, www.imf.org (באנגלית)
  3. ^ "אלה המדינות העשירות ביותר בעולם. היכן ממוקמת ישראל?". כלכליסט - www.calcalist.co.il. 2017-11-20. נבדק ב-2018-05-17.
  4. ^ 1 2 The world's biggest economies in 2018, World Economic Forum