להקת מגפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

להקת מגפיים היא להקה של כ-30 חברי מושבים שפעלו ביחד בין השנים 1978 עד 1992. שיריה מבוססים על שירי מושב וקיבוץ. ב-14 השנים שפעלה הפיקה הלהקה 2 תוכניות, שכל הופעותיה הופקו על ידי שי לביא. לקראת פירוקה, הפיקה הלהקה תוכנית ששודרה בטלוויזיה הישראלית. בתוכנית שרו חברי הלהקה מבחר שירים משתי תוכניותיה, אך עוד לפני זה, בתחילת פעילות הלהקה, הוזמנה הלהקה לתוכנית הערוץ הראשון "שעה טובה", ומשם התפרסמה. חברי הלהקה שרו את השיר הנבחר של פוצ'ו: "לחיות בחיק הטבע", ולאחר מכן התראיינה עם המגישה רבקה מיכאלי.

חברי הלהקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין חברי הלהקה מופיעה הזמרת/שחקנית אתי עמית, בוגרת להקת הנח"ל - 1963, בתוכניתה "שמש במדבר". בלהקת הנח"ל עמית הייתה הסולנית בשירים מטרייה בשניים וחפש אותי. בלהקת מגפיים קיבלה את הבלדה לבן-גוריון, שיר ערש לפרה והורה מגפיים, ששלושתם מתוך תוכניתה הראשונה של הלהקה.

עוד אחד מהסולנים הוא המושבניק אבי גבע, ששר את שיר הבוץ וכרם אור והיה הסולן המרכזי של הלהקה גם בבתים בשירים שונים, כמו בחשבון פשוט והורה מגפיים. בתוכניתה השנייה של הלהקה שר כסולן את החכמה של אבא, ילדי האדמה ומיזוג גלויות.

שני סולנים נוספים בלהקה הם אבי רוזנבלום ושרון שפריר, ששרים ביחד דואט בשיר "סתיו לבן" מהתוכנית הראשונה. חוץ מסתיו לבן, רוזנבלום שר כסולן גם את ערב על הגורן מהתוכנית השנייה.
מהצד השני, שפריר שרה את הפזמון של פוצ'ו: "לחיות בחיק הטבע", ובית אחד מתוך "כרם אור".

לתוכניתה השנייה של הלהקה מצטרפת השחקנית רוחל'ה אגמון, ששרה כסולנית את טנגו המין החלש של חפר. עוד סולן מאותה תוכנית הוא יוחנן מיינרט ששר את "לעבודה".

עוד חברי הרכב: יחיאל אייל, שלמה ברמן, רני בר-נס, אבי גבע, עירית גבע, עליזה גורן, תרצה היימן, גאולה זילברשטיין, נחמה חסיד, נירה יניב, נילי ירון, אוהד כהן, לוי לב גורן, חביבה עציון, אבי עדי, אורנה קלגרד, חדווה קמחי, נחמן רונן, חמדה שינבוים, מירל'ה שפי,יצחקי ויין

שירי הלהקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירי להקת מגפיים מבוססים על שירי מושב וקיבוץ: רפת, חקלאות, בוץ, כרם, פרדס ועוד. רוב השירים נכתבו על ידי יורם טהרלב מלבד חמישה. פוצ'ו (ישראל ויסלר) כתב שני שירים ושמם "לחיות בחיק הטבע", ו-"היום הראשון", עליזה גורן כתבה את "הולך סובב עולם" ונגה לב גורן את "חשבון פשוט". כל ארבעת מופיעים בתוכנית הראשונה, ובתוכניתה השנייה של הלהקה, הופיע שיר שנכתב על ידי חיים חפר ושמו "טנגו המין החלש".

שי לביא שהקים את הלהקה, אף הלחין את כל שיריה, והפיק בעצמו את הופעות, מופעים ותוכניות הלהקה.

התוכנית הראשונה - תוכנית א'[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו שנכתב בהתחלה, שירי הלהקה מבוססים על שירי מושב וקיבוץ. בתוכניתה הראשונה של הלהקה מופיעים 11 שירים: שני שירים נכתבו על ידי הסופר ישראל ויסלר פוצ'ו: "לחיות בחיק הטבע" ו-"היום הראשון". שיר נוסף נכתב על ידי המשוררת עליזה גורן ואף היא גם אחת מחברות הלהקה, ושמו "הולך סובב עולם". שיר נוסף כתבה נוגה לב גורן, והוא אחד היותר המולחים של התוכנית: "חשבון פשוט", הידוע גם כ-"היום בחקלאות". 7 השירים הנותרים נכתבו על ידי יהורם טהר-לב, ביניהם: "שיר ערש לפרה", "הבלדה לבן-גוריון", "סתיו לבן", "כרם אור", "שיר הבוץ", "פרח חממה", ואת המנון הלהקה, הלו הו "זמר מגפיים", היודוע גם כ-"הורה מגפיים".

סולני הלהקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבי גבע: שיר הבוץ, כרם אור, הורה מגפיים, פרח חממה
אתי עמית: פרח חממה, הבלדה לבן-גוריון, שיר ערש לפרה, הורה מגפיים
שרון שפריר: לחיות בחיק הטבע, כרם אור, סתיו לבן
אבי רוזנבלום: סתיו לבן

התוכנית השנייה - מגף אחד חלוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1985 יצאה הלהקה לסבב הופעות בארצות הברית בתוכניתה השנייה "מגף אחד חלוץ", וללהקה כבר מצטרפים שחקנים רבים, ביניהם גם לא מושבניקים וגם לא קיבוצניקים, ושיריה כבר מתבססים יותר על שירי טבע. התוכנית מכילה 10 שירים, 9 של יהורם טהר-לב ואחד של חיים חפר: "טנגו המין החלש". בין שירי טהר-לב אפשר למצוא את "ילדי האדמה", "החכמה של אבא", "ערב על הגורן", "מתחת לעץ השיקמה", "צ'ולנט", "לעבודה", "שמש בוקר", "חלצויות זו מחלה", "עוד ישנם ימים כאלה". עוד אחד משירי התוכנית הוא "מיזוג גלויות", אך הוא לא מופיע בתקליט התוכנית, אלא בתקליט שרים בודד.

התוכנית הייתה פחות מוצלחת מהקודמת, וסימנה את דעיכתה של להקת מגפיים ולפרוקה. לקראת פרוקה הופיע הלהקה בבית באר טוביה, הופעה ששודרה בטלוויזיה, ובמופע שרו חברי הלהקה מגוון שירים משתי תוכניותיה.

סולני הלהקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבי גבע: ילדי האדמה, החכמה של אבא, מיזוג גלויות
אבי רוזנבלום: ערב על הגורן
יוחנן מיינרט: לעבודה
רוחל'ה אגמון: טנגו המין החלש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]