גלי צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלי צה"ל
Galeizahal.jpg
פרטי התחנה
שפה עברית
מדינה ישראלישראל  ישראל
אזורי קליטה ותדרים
אזור קליטה דרום בקעת הירדן, צפת, מישור החוף
נקלט בתדר 96.6FM
אזור קליטה חיפה, באר שבע
נקלט בתדר 102.3FM
אזור קליטה גוש דן, מצפה רמון, ים המלח, ירושלים והסביבה, טבריה, בקעת בית שאן, גליל עליון, אילת
נקלט בתדר 104FM
http://glz.co.il
לוחית זיכרון לגלי צה"ל בבית הספר "המנחיל" ברמת גן ממנו שידרה התחנה בשנים 1950 – 1958
חגיגת 64 לגלי צה"ל בבית הספר "המנחיל". מימין-קצין חינוך ראשי אבנר פז צוק, ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר, מפקד גלי צה"ל ירון דקל

גלי צה"לראשי תיבות: גל"צ) היא תחנת רדיו צבאית, בפריסה ארצית, הפועלת במסגרת צה"ל, כיחידה של חיל החינוך והנוער. מפקד התחנה הוא העיתונאי ירון דקל[1].

שידורי גלי צה"ל כוללים יומני חדשות, תוכניות אקטואליה, תוכניות מוזיקה, תוכניות תרבות, שידורים של מופעי מוזיקה, מגזינים בנושאי צבא וביטחון ועוד. בין התוכניות הבולטות של התחנה: "בוקר טוב ישראל", "נכון להבוקר", "מה בוער", "המילה האחרונה", "ציפורי לילה", "קולה של אמא", "אוניברסיטה משודרת", ועוד, ותוכניות העבר "נכון לעכשיו", "שעתיים בשתיים", "24 היום שהיה", "מה יש".

מכוח חוק רשות השידור, ועדת גלי צה"ל של רשות השידור אחראית לפקח על השידורים הלא צבאיים של התחנה (המהווים למעלה מ-90% משידוריה)[2].

אולפני גלי צה"ל ממוקמים מאז 1958 ברחוב יהודה הימית ביפו, והם צפויים לעבור לעיר לוד[3]. התחנה מפעילה גם אולפנים בבית החייל בירושלים, הקרויים על שמו של העיתונאי ואיש הצבא עמירם ניר.

תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון של ישראל, וכן יש לתחנה הכנסה מפרסומות ומתשדירי שירות. על פי הערכות עלות הפעלת התחנה היא מעל 40 מיליון ש"ח בשנה, וההכנסות מפרסומות וחסויות עלו מכ-20 מיליון ש"ח בשנת 2011[4] לכ-32 מיליון ש"ח בשנת 2014.[5]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלי צה"ל החלה את שידוריה ב-24 בספטמבר 1950 בשעה 18:30. לאחר תרועת חצוצרה ונגינת "התקווה", פתח את שידורי התחנה ראש הממשלה ושר הביטחון דאז דוד בן-גוריון. באותו טקס, הגדיר ראש הממשלה את שתי המטרות העיקריות של התחנה החדשה. הראשונה — להיות מכשיר ביטחון והתגוננות, אמצעי קשר יעיל לכוחות הצבא הסדיר וצבא המילואים. והשנייה — להיות מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי לקליטת העולים, להנחלת הלשון וידיעת הארץ. סיפוק צרכים בידוריים כלשהם לא עמד במוצהר כלל על הפרק[6].

בהמשך מעמדה הממלכתי של גלי צה"ל קיבל תוקף בחקיקה ב-1965, בסעיף 48 לחוק רשות השידור, אשר מעניק לגלי צה"ל מעמד של תחנת רדיו ממלכתית. שידורי התחנה הועברו מבניין בית הספר "המנחיל" שברמת-גן, ששימש את התחנה עד מאי 1958, אז עברה התחנה לבניין ברחוב יהודה הימית ביפו אשר משמש אותה עד היום. התחנה אמורה לעבור ללוד[7].

ב-23 בספטמבר 2014, במלאת 64 שנים לגלי צה"ל, הוסר הלוט בטקס חגיגי מעל לוחית זיכרון בבית הספר "המנחיל" ברמת גן ממנו שידרה התחנה בשנים 19501958.

במשך שנים רבות שידרה התחנה שידורים המופנים בעיקר לחיילים, תוכניות מוזיקה עם ד"שים (דרישות שלום) מחיילים ותוכניות שונות על צה"ל. משנת 1973, לאחר מלחמת יום הכיפורים, עברה התחנה לשדר 24 שעות ביממה, הרחיבה את שידוריה לכלל אזרחי המדינה והוסיפה שידורי חדשות ותוכניות אקטואליה.

ב-1983 החליט הרמטכ"ל, רב אלוף משה לוי, להפסיק את שידורי החדשות של גלי צה"ל, לקצץ את תקציב התחנה ולצמצם את מספר עובדיה. בעקבות לחצים שהתעוררו בכנסת ובוועד המנהל של רשות השידור בוטלה תוכניתו. ב-1992 הציע הרמטכ"ל החדש, רב אלוף אהוד ברק, לסגור את התחנה או להעבירה מצה"ל לידי משרד החינוך. בעקבות לחץ ציבורי, גם הצעה זו לא מומשה.

ב-1993 החלה גלי צה"ל להפעיל ערוץ רדיו נוסף בשם גלגלצ, המשדר מוזיקה בשילוב דיווחי תנועה בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

באפריל 1991 הציע הרמטכ"ל דאז, רב אלוף אהוד ברק, להעביר את התחנה מצה"ל לידי רשות השידור. בעקבות לחץ ציבורי, גם הצעה זו לא מומשה.

במרץ 2012 מונה העיתונאי ירון דקל למפקד התחנה, וערך בה שינויים ארגוניים ותוכניים בולטים. החל מספטמבר 2012 לבשו מהדורות החדשות, המובאות בכל שעה עגולה, צורה חדשה. המהדורה נקראה: "מה שקורה עכשיו" והיא נפתחת ומסתיימת באות חדש. תוכנית הדגל "אוניברסיטה משודרת" בוטלה. בנוסף, בוטלו מרבית מבזקי החצי, יומן הצהריים ויומן חצות[8] ומחלקות התחנה השונות אוחדו לשלוש מחלקות בלבד – אקטואליה, תוכניות וגלגלצ[9] בעקבות ביטול התקנים פרשו בעלי תפקידים בולטים בתחנה, ביניהם ראש מחלקת התרבות אתי אנטה-שגב, השדרן הוותיק אהוד גרף שעמד בראש מחלקת התעודה, ראש מחלקת התוכן גלעד אמיליו שנקר, אחראי הארכיון שמוליק לדרמן ועוד[10] שינויים אלו עוררו ביקורת בקרב גורמים בתחנה ואנשי תקשורת שונים[11].

ביולי 2013 אושרו בכנסת חוק גלי צה"ל[12] (שהיה עד לאישור זה הוראת שעה), המסדיר את שידורי החסות של התחנה, ותקנות מכוח חוק זה[13].

הזיקה לצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין גלי צה"ל ברחוב יהודה הימית ביפו

גלי צה"ל פועלת במסגרת צה"ל, כיחידה של חיל החינוך והנוער, ובעל התפקיד הבכיר בתחנה מוגדר כ"מפקד גלי צה"ל". תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון של ישראל.

אחד המאפיינים הייחודיים לגלי צה"ל הוא שילובם של חיילים בשירות סדיר בתפקידים בתחום התקשורת, כולל קריינים, כתבים, עורכים, מפיקים, מגישי חדשות, מגישי מוזיקה, עורכים מוזיקליים ועוד. לצידם עובדים בתחנה עיתונאים המועסקים על ידי צה"ל (אזרחים עובדי צה"ל – אע"צ). שילוב זה הפך את גלי צה"ל לחממה המצמיחה עיתונאים ואנשי תקשורת, שמועסקים אחר כך בעיתונים ובערוצי השידור האזרחיים. בין אנשי התקשורת שצמחו בגלי צה"ל ניתן למצוא את ענת דולב, גאולה אבן, יעקב אילון, יצחק איתן, עודד בן-עמי, טל ברמן, אריה גולן, דב גיל-הר, אברי גלעד, אילנה דיין, ירון דקל, ארז טל, גולן יוכפז, יונית לוי, תמר איש-שלום, גדי ליבנה, קרן מרציאנו, קרן נויבך, עמית סגל, גיא פינס, סיון רהב-מאיר, עידו רוזנבלום, רפי רשף, יעל שטרנהל, מתן חודורוב, יאיר שרקי ועוד.

כמה מבוגרי התחנה השתלבו בפוליטיקה, וביניהם מרב מיכאלי, ניצן הורוביץ, ומפקד התחנה לשעבר נחמן שי.

קבלה לשירות בגלי צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאלפיים מלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון – צעירים לפני גיוס) מבקשים לשרת בגלי צה"ל מדי שנה, אך רק כשלושים מהם מתקבלים לשירות בתחנה, בסופו של תהליך מיון ארוך ומורכב. תהליך המיון כולל בחינות ידע כללי וידיעת הארץ, ידע במסורת ותרבות, אתיקה עיתונאית, בחינות קול, ראיונות וסימולציות (הדמיות). הדרישות הבסיסיות העיקריות הן אינטליגנציה וידע כללי נרחב, כושר ביטוי הולם, עברית ברמה גבוהה ויכולת אלתור. כמו כן, תהליך המיון כולל שלב ראיון אישי, ובו נדרש המועמד להוכיח את איכותו מול בוחנים בכירים. קורס העיתונאים של גל"צ מתקיים אחת לשנה, בחודשים אוגוסט-ספטמבר, והעוברים אותו מתחלקים לתפקידים השונים: כתבים, קריינים, מפיקי חדשות, מפיקי תוכניות, עורכי מוזיקה ועורכי דיגיטל.

מחלקות ומדורים בגל"צ[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקליטיית גל"צ

תחנת גלי צה"ל מורכבת ממספר מחלקות העוסקות בשידור:

 • גלגלצ – נחשבת בתחנה כמחלקה, אך למעשה היא תחנת שידור נפרדת. מנהל התחנה הוא נדב רביד.
 • מחלקת החדשות – מפיקה את תוכניות החדשות בתחנה כגון "בוקר טוב ישראל", "5 בערב" עם ירון וילנסקי, "עושים צהריים" עם יעל דן, ומבזקי חדשות.
 • מחלקת התוכניות – מחלקה חדשה, שהוקמה בשנת 2013 כאיחוד של מחלקת הקריינים, מחלקת האומר והתעודה, מחלקת מבצעים מיוחדים, מחלקת שידורי חיילים וצבא וחטיבת התרבות והמוזיקה. בין תוכניות המחלקה: "שאלות אישיות", "ספרים רבותי, ספרים", "יהיה בסדר", "על אזרחי", "גל עברי ירוק", "ביטחון אישי", "רצועת הביטחון", "שטח שש", "קולה של אימא", "הולך בחצות", "ציפורי לילה", "בילוי נעים", "הפרעת קשב" ועוד. ראש המחלקה היא מאיה להט.
 • מחלקת הדיגיטל – אחראית על תפעול, עדכון ועריכת אתר האינטרנט של התחנה הכולל את רוב תוכני הרדיו ותכנים מיוחדים לאתר. ראש המחלקה הוא ברק חיימוביץ'.
 • מחלקת שיווק ומדיה – אחראית על שיווק התחנה ועל הפרסומות בה. ראש המחלקה היא קרן גונן.
 • מחלקת אחריות שידור ופרומו – אחראית על בניית לוח השידורים של התחנה, על התנהלות במצבי חירום וכן על יצירת ושיבוץ הפרומואים שמשודרים בגלי צה"ל ובגלגלצ. ראש מחלקת אחריות שידור הוא דוד גביוס וראש מחלקת פרומו הוא עודד דוידוב.
 • מדור ארגון – אחראי על הנושאים המנהלתיים, כוח אדם, משמעת, משרדי הרכב, שלישות, תקציבים, מטבח ולשכת מפקד גלי צה"ל.
 • חטיבת ההנדסה – אחראית על הפן הטכני בתחנה ותחתיה פועלים טכנאי אולפנים ומדור המחשב, האחראי על הטיפול במחשבים בתחנה.
 • הממונה על פניות הציבור – ערן אליקים.

גלי צה"ל און-ליין[עריכת קוד מקור | עריכה]

את פעילות התחנה מלווה אתר האינטרנט של תחנת הרדיו, "גלי צה"ל און-ליין" שזוכה ליותר מ‭125-‬ אלף דפים נצפים ביום[14].

האתר הוקם ב-1999 על ידי מיקרוסופט ישראל והופעל על ידי פורטל MSN. גל"צ לא שילמה ל‭MSN-‬ או לחברת אינטרנט זהב עבור הפעלת האתר אך פרסמה אותם בשידורי התחנה ובאתר. בשנת 2004 מתח מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, ביקורת על התחנה וקבע כי ההתקשרות בין הצדדים נעשתה ללא "תמחור כולל של השירותים שנותן כל אחד מן הצדדים"[15]. עקב כך דרש המבקר מהתחנה לצאת למכרז מחודש לבחירת אתר חסות[16].

הסמליל ששימש את גל"צ עד שלהי 2015

תוכניות בולטות בתחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים נוצרו בתחנה תוכניות, אשר הפכו עם הזמן לנכסי צאן ברזל, חלקן משודרות כבר לאורך עשרות שנים.

תוכניות בימי חול[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות ביום שישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפן התחנה
 • קולה של אימא – תוכנית המעלה לשידור אמא (או קרוב אחר) של חייל סדיר לשיחה קלילה. התוכנית שודרה גם בעבר בשידור חי בחינוכית של ערוץ 2.
 • בילוי נעים – מגזין של שעתיים, בימי שישי, על ענייני תרבות ואומנות, בהגשת מולי שפירא.

תוכניות שמשודרות מדי פעם ולא באופן קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות בולטות ששודרו בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יש עם מי לדבר – תוכנית שנתנה במה למאזינים להעלות נושאים בעלי עניין לציבור. בשנת 2010 התוכנית הוסרה מלוח השידורים.
 • מה יש – תוכנית מערכונים ובידור ששודרה בשנות ה-80 של המאה ה-20 והייתה לדעת רבים אחת מנקודות המפתח בהפיכת הרדיו מממלכתי ומעונב לקליל וחופשי.

ביקורת ציבורית כלפי גלי צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכב שידור של גלי צה"ל

על תחנת השידור הצבאית נמתחה במשך השנים ביקורת בנושאים שונים:

 • תדמית סקטוריאלית – נטען כי לתחנה תדמית אשכנזית, חילונית ותל אביבית, המדירה משידוריה חלקים נרחבים של האוכלוסייה. שדר התחנה, אברי גלעד, סיפר כי בעת שירותו הצבאי בתחנה כחייל, היו מתקיימים טקסים של הטחת תקליטים מזרחיים אל הקיר בכל עת שאלו היו נשלחים לתחנה מטעם האמנים. על פי עדותו, הטקסים לוו בתחושות "סיפוק", "עליונות" ו"יהירות"[18]. בשנים האחרונות נשמעת ביקורת כלפי מדיניות הפלייליסט של גלגלצ (מחלקה ותחנת בת של גלי צה"ל), על פיה השירים המושמעים בתחנה נקבעים על ידי מספר מצומצם של עורכים. הזמר-יוצר עמיר בניון טען שגלי צה"ל וגלגלצ מחרימים אותו מאז שהוציא את השיר "אני אחיך" המבקר את השמאל הרדיקלי על שיתוף פעולה עם ועדת גולדסטון והגשת תביעות כנגד חיילי צה"ל[19][20]. בתוכנית סאטירה ליום העצמאות 2014 הקומיקאי אריאל ויסמן הביע רצון לדלל את אוכלוסיית החרדים וטען כי יש להם טעם מגעיל. לבסוף התנצלה התחנה על הדברים[21]. העיתונאית יעל פז מלמד ביקרה אף היא את גל"צ וכתבה שהעובדה שאנשי התקשורת הישראלית בילו ברובם את שירותם הצבאי ככתבים בתחנה, לא אפשרה להם להכיר את גווניה של החברה הישראלית ולקבל פרספקטיבה רחבה ואמינה יותר כלפיה.
 • חוסר איזון והטיה פוליטית – הביקורת מגיעה בעיקר מצידה הימני של המפה הפוליטית[22], אך גם מהשמאל[23]. תנועת ישראל שלי פתחה ב-21 ביוני 2011 במסע פרסום נגד התחנה בטענה שזו פועלת נגד חיילי צה"ל ומביעה אג'נדה פוליטית שמאלית קיצונית. ב-26 ביוני למעלה מ-100 חיילי מילואים יוצאי יחידות קרביות, הפגינו מול תחנת גלי צה"ל בקריאה להפריט את התחנה או לאזן את שידוריה באופן שיהלום כלי תקשורת הנושא את התווית "שידורי צבא ההגנה לישראל"[24].
 • ביקורת מתוך הצבא – ב-2016 אמר הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט כי "לא נכון שצה"ל יחזיק בתחנה צבאית שעוסקת במחלוקות אזרחיות, מה גם שמספר התקנים של חיילים ואנשי קבע בתחנה זו הוא גדול מאוד". באותה השנה התבטא ראש אכ"א חגי טופולנסקי כי אינו מכיר צבא שיש לו תחנה צבאית חוץ מצפון קוריאה.
 • דו"ח מבקר המדינה מבקר בחריפות את התחנה: "דרוש ניתוח שיפריד את גלי צה"ל מהצבא. עקרונית, זה לא הגיוני שלצבא יש תחנת שידור שלא משדרת לצבא, וזה לא יכול להימשך שהיא תישאר במימון צבאי. צבא שאין לו כסף למים ללוחמים, אסור לו לתחזק תחנה שאינה תורמת לצבא כלום"[25].
 • חוסר שוויון בין החיילים – העיתונאי נחום ברנע ביקר את הקונספט של גל"צ וטען כי בזמן שחיילים רבים משרתים שירות קרבי תובעני ואינם יוצאים עם מקצוע לאחר שחרורם מצה"ל, חיילי גל"צ בונים לעצמם קריירה תקשורתית מבטיחה בזמן שירותם.
 • תנאי העסקת העובדים בתחנה בוקרו בשל האחוז הגבוה של שדרנים העושים את עבודתם בהתנדבות. לצד חיילים בשרות סדיר ואזרחים עובדי צה"ל מועסקים בתחנה שדרנים רבים כפרילנסרים ללא תנאים סוציאליים, או אף ללא שכר כלל. על פי התחנה והמתנדבים עצמם, מצב זה נגרם בשל בעיות תקציב מחד והיוקרה המקצועית והציבורית על שידור בתחנה מאידך[26]. דוגמה בולטת למצב זה היא רצועת ציפורי לילה.
 • כמו כן הושמעה ביקורת ציבורית על התבטאויות שדרנים בגנות פעולות צה"ל, על השמעת שירים של משתמטים משירות בתוכניות גל"צ ועל העסקתו של הזמר אביב גפן בתוכנית "ציפורי לילה". ביקורת מסוג זה הביאה בין היתר להשעיית השדרנית רונית כפיר[27].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרדכי נאור, רדיו חזק – הסוד והקסם של גלי צה"ל, הוצאת אבן-חושן, 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ערן בר-און, מפקד גלי צה"ל החדש: ירון דקל, באתר ynet, 5 בפברואר 2012
 2. ^ אמילי גרינצווייג, רשות השידור תקבע נוהלי פיקוח על גל"צ, באתר הארץ, 14 במאי 2012.
 3. ^ נתי טוקר, גילי כהן, אחרי יותר מ-50 שנה, גלי צה"ל תעבור מיפו ללוד, באתר הארץ, 18 בפברואר 2014
 4. ^ נתי טוקר, הערכות: גלי צה"ל תקצץ בתקציבה העומד על כ-40 מיליון שקל בשנה, באתר TheMarker‏, 16 באפריל 2012
 5. ^ נתי טוקר, פרסומת אחת, 
ונחזור לשדה הקרב: כמה עובדים יש בגלי צה"ל ומי מממן אותם?, באתר TheMarker‏, 17 ביוני 2016
 6. ^ ד"ר אורן סופר, האנומליה של גלי צה"ל, האוניברסיטה הפתוחה.
 7. ^ שר הביטחון:החלטתי להעביר את גלי צה"ל ללוד, באתר עיריית לוד
 8. ^ אמילי גרינצווייג, גל"צ תקצר את מהדורות החדשות ותבטל יומנים, באתר הארץ, 14 באוגוסט 2012‬
 9. ^ דוד אברהם‏, מהפכה בגל"צ – מחלקות התוכן יאוחדו, באתר וואלה! NEWS‏, 3 ביוני 2013.
 10. ^ דוד אברהם‏, גלעד אמיליו שנקר יסיים את תפקידו כמנהל הפיתוח בגלי צה"ל, באתר וואלה! NEWS‏, 23 ביולי 2013.
 11. ^ נתי טוקר, מה שקורה עכשיו – מפקד גל"צ החדש ערך בה שינוי היסטורי – בדרך הוא גם פיטר טאלנטים והפחית את השכר, באתר TheMarker‏, 30 באוגוסט 2013.
 12. ^ חוק גלי צה"ל – שידורי רדיו של צבא הגנה לישראל (שידורי חסות ותשדירי שירות), ס"ח 2403 מיום 25 ביולי 2013
 13. ^ התקבלו בכנסת חוק ותקנות גלי צה"ל, אתר הפרקליטות הצבאית
 14. ^ עידו קינן, האם הקשר הבעייתי בין גלי צה"ל ל‭MSN-‬ ישראל יסתיים?, באתר ynet, 18 במרץ 2008
 15. ^ מתוך דו"ח מבקר המדינה
 16. ^ לי-אור אברבך, מכה נוספת ל-MSN:‬ עשויה לאבד את גל"צ, באתר nrg‏, 10 ביולי 2008
 17. ^ סיפור ישראלי – דף הבית
 18. ^ במהלך התוכנית "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, 25/01/2009
 19. ^ אראל סג"ל, אחים בדם, nrg מעריב, פורסם במקור ב"מוספשבת" של מעריב, 26 ביוני 2011.
 20. ^ עמיר בניון, ‏גלגלצ מצנזרים אותי מסיבות פוליטיות, באתר ‏mako‏‏, ‏19 ביוני 2011‏
 21. ^ nrg יהדות, גל“צ נכנעו ללחץ: ”מסתייגים מהאמירות נגד החרדים“, באתר nrg‏, 9 במאי 2014
 22. ^ לדוגמה: גבי אביטל, גלי צה"ל – הרדיו של מרצ, באתר nrg‏, 15 באוקטובר 2008
 23. ^ לדוגמה: לי-אור אברבך, ברית מילה: בשמאל מתלוננים על "המילה האחרונה", באתר nrg‏, 1 באוגוסט 2009
 24. ^ יוני קמפינסקי, ‏לוחמי המילואים כבשו את גל"צ, באתר ערוץ 7, 26 ביוני 2011
 25. ^ עמי דור-און, גל"צ, חממת השמאל בתקשורת, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 1 בנובמבר 2008
 26. ^ ‫נעמי דרום, כך עושקים אתכם – כל הדרכים להעסיק עובדים בלי לשלם, באתר TheMarker‏, 11 באוגוסט 2012.‬
 27. ^ עידן יוסף, בניהו: גל"צ משדרת שירי משתמטים, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 2 באוגוסט 2007


מפקדי גלי צה"ל Glzlogo.jpg
צבי ברוש בנו צור דן בוהם יצחק לבני מרדכי נאור צבי שפירא רון בן ישי נחמן שי אפרים לפיד עמוס גלבוע משה שלונסקי זאב דרורי אבי בניהו יצחק טוניק ירון דקל
1950 - 1952 1952 - 1965 1965 - 1967 1967 - 1974 1974 - 1978 1978 - 1983 1983 - 1985 1985 - 1989 1989 - 1991 1991 1991 - 1997 1997 - 2000 2001 - 2007 2007 - 2011 2012 -
IDF new.png
צבא הגנה לישראל
זרועות, פיקודים ואגפים
אגפים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע היםזרוע הסייבר (בהקמה)
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומק
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל השלישותחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים