גלי צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלי צה"ל
Galeizahal.jpg
פרטי התחנה
שפה עברית
מדינה ישראלישראל  ישראל
אזורי קליטה ותדרים
אזור קליטה דרום בקעת הירדן, צפת, מישור החוף
נקלט בתדר 96.6FM
אזור קליטה חיפה, באר שבע
נקלט בתדר 102.3FM
אזור קליטה גוש דן, מצפה רמון, ים המלח, ירושלים והסביבה, טבריה, בקעת בית שאן, גליל עליון, אילת
נקלט בתדר 104FM
http://glz.co.il
לוחית זיכרון לגלי צה"ל בבית הספר "המנחיל" ברמת גן ממנו שידרה התחנה בשנים 1950 – 1958
חגיגת 64 לגלי צה"ל בבית הספר "המנחיל". מימין-קצין חינוך ראשי אבנר פז צוק, ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר, מפקד גלי צה"ל ירון דקל

גלי צה"לראשי תיבות: גל"צ) היא תחנת רדיו צבאית, בפריסה ארצית, הפועלת במסגרת צה"ל, כיחידה של חיל החינוך והנוער. מפקד התחנה הוא העיתונאי ירון דקל[1].

שידורי גלי צה"ל כוללים יומני חדשות, תוכניות אקטואליה, תוכניות מוזיקה, תוכניות תרבות, שידורים של מופעי מוזיקה, מגזינים בנושאי צבא וביטחון ועוד. בין התוכניות הבולטות של התחנה: "בוקר טוב ישראל" (יומן הבוקר), "נכון להבוקר", "מה בוער", "המילה האחרונה", וילנסקי את ברדוגו (יומן הערב), "ציפורי לילה", "קולה של אמא", "אוניברסיטה משודרת", "24 היום שהיה" ועוד, ותוכניות העבר "נכון לעכשיו", "שעתיים בשתיים", "מה יש". בין כתביה הבולטים של גל״צ בעבר: עמית סגל, אילנה דיין, מתן חודורוב, יאיר שרקי ועוד.

מכוח חוק רשות השידור, ועדת גלי צה"ל של רשות השידור אחראית לפקח על השידורים הלא צבאיים של התחנה (המהווים למעלה מ-90% משידוריה)[2].

אולפני גלי צה"ל ממוקמים מאז 1958 ברחוב יהודה הימית ביפו, והם צפויים לעבור לעיר לוד[3]. התחנה מפעילה גם אולפנים בבית החייל בירושלים, הקרויים על שמו של העיתונאי ואיש הצבא עמירם ניר.

תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון של ישראל, וכן יש לתחנה הכנסה מפרסומות ומתשדירי שירות. על פי הערכות עלות הפעלת התחנה היא מעל 40 מיליון ש"ח בשנה, וההכנסות מפרסומות וחסויות עלו מכ-20 מיליון ש"ח בשנת 2011[4] לכ-32 מיליון ש"ח בשנת 2014[5].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלי צה"ל החלה את שידוריה ב-24 בספטמבר 1950 בשעה 18:30. לאחר תרועת חצוצרה ונגינת "התקווה", פתח את שידורי התחנה ראש הממשלה ושר הביטחון דאז דוד בן-גוריון[6]. באותו טקס, הגדיר ראש הממשלה את שתי המטרות העיקריות של התחנה החדשה. הראשונה — להיות מכשיר ביטחון והתגוננות, אמצעי קשר יעיל לכוחות הצבא הסדיר וצבא המילואים. והשנייה — להיות מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי לקליטת העולים, להנחלת הלשון וידיעת הארץ. סיפוק צרכים בידוריים כלשהם לא עמד במוצהר כלל על הפרק[7].

בהמשך מעמדה הממלכתי של גלי צה"ל קיבל תוקף בחקיקה ב-1965, בסעיף 48 לחוק רשות השידור, אשר מעניק לגלי צה"ל מעמד של תחנת רדיו ממלכתית. שידורי התחנה הועברו מבניין בית הספר "המנחיל" שברמת-גן, ששימש את התחנה עד מאי 1958, אז עברה התחנה לבניין ברחוב יהודה הימית ביפו אשר משמש אותה עד היום. התחנה אמורה לעבור ללוד[8].

ב-23 בספטמבר 2014, במלאת 64 שנים לגלי צה"ל, הוסר הלוט בטקס חגיגי מעל לוחית זיכרון בבית הספר "המנחיל" ברמת גן ממנו שידרה התחנה בשנים 19501958.

במשך שנים רבות שידרה התחנה שידורים המופנים בעיקר לחיילים, תוכניות מוזיקה עם ד"שים (דרישות שלום) מחיילים ותוכניות שונות על צה"ל. משנת 1973, לאחר מלחמת יום הכיפורים, עברה התחנה לשדר 24 שעות ביממה, הרחיבה את שידוריה לכלל אזרחי המדינה והוסיפה שידורי חדשות ותוכניות אקטואליה.

ב-1983 החליט הרמטכ"ל, רב אלוף משה לוי, להפסיק את שידורי החדשות של גלי צה"ל, לקצץ את תקציב התחנה ולצמצם את מספר עובדיה. בעקבות לחצים שהתעוררו בכנסת ובוועד המנהל של רשות השידור בוטלה תוכניתו. ב-1992 הציע הרמטכ"ל החדש, רב אלוף אהוד ברק, לסגור את התחנה או להעבירה מצה"ל לידי משרד החינוך. בעקבות לחץ ציבורי, גם הצעה זו לא מומשה.

ב-1993 החלה גלי צה"ל להפעיל ערוץ רדיו נוסף בשם גלגלצ, המשדר מוזיקה בשילוב דיווחי תנועה בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

באפריל 1991 הציע הרמטכ"ל דאז, רב אלוף אהוד ברק, להעביר את התחנה מצה"ל לידי רשות השידור. בעקבות לחץ ציבורי, גם הצעה זו לא מומשה.

במרץ 2012 מונה העיתונאי ירון דקל למפקד התחנה, וערך בה שינויים ארגוניים ותוכניים בולטים. החל מספטמבר 2012 לבשו מהדורות החדשות, המובאות בכל שעה עגולה, צורה חדשה. המהדורה נקראה: "מה שקורה עכשיו" והיא נפתחת ומסתיימת באות חדש. תוכנית הדגל "אוניברסיטה משודרת" בוטלה. בנוסף, בוטלו מרבית מבזקי החצי, יומן הצהריים ויומן חצות[9] ומחלקות התחנה השונות אוחדו לשלוש מחלקות בלבד – אקטואליה, תוכניות וגלגלצ[10] בעקבות ביטול התקנים פרשו בעלי תפקידים בולטים בתחנה, ביניהם ראש מחלקת התרבות אתי אנטה-שגב, השדרן הוותיק אהוד גרף שעמד בראש מחלקת התעודה, ראש מחלקת התוכן גלעד אמיליו שנקר, אחראי הארכיון שמוליק לדרמן ועוד[11] שינויים אלו עוררו ביקורת בקרב גורמים בתחנה ואנשי תקשורת שונים[12].

ביולי 2013 אושרו בכנסת חוק גלי צה"ל[13] (שהיה עד לאישור זה הוראת שעה), המסדיר את שידורי החסות של התחנה, ותקנות מכוח חוק זה[14].

ב-24 בינואר 2017 הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי החל מחודש מאי 2017 גלי צה"ל תצא מצה"ל, ותהפוך ליחידת סמך במשרד הביטחון[15]. החלטה זו ספגה הרבה ביקורת והתנגדות מעובדי התחנה[16]. בסופו של דבר המעבר בוטל עקב קשיים בחקיקה, והוחלט שהתחנה תמשיך לפעול במסגרת צה"ל[17].

הזיקה לצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין גלי צה"ל ברחוב יהודה הימית ביפו

גלי צה"ל פועלת במסגרת צה"ל, כיחידה של חיל החינוך והנוער, ובעל התפקיד הבכיר בתחנה מוגדר כ"מפקד גלי צה"ל". תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון של ישראל.

אחד המאפיינים הייחודיים לגלי צה"ל הוא שילובם של חיילים בשירות סדיר בתפקידים בתחום התקשורת, כולל קריינים, כתבים, עורכים, מפיקים, מגישי חדשות, מגישי מוזיקה, עורכים מוזיקליים ועוד. לצידם עובדים בתחנה עיתונאים המועסקים על ידי צה"ל (אזרחים עובדי צה"ל – אע"צ). שילוב זה הפך את גלי צה"ל לחממה המצמיחה עיתונאים ואנשי תקשורת, שמועסקים אחר כך בעיתונים ובערוצי השידור האזרחיים. בין אנשי התקשורת שצמחו בגלי צה"ל ניתן למצוא את ענת דולב, גאולה אבן, יעקב אילון, יצחק איתן, עודד בן-עמי, טל ברמן, אריה גולן, דב גיל-הר, אברי גלעד, אילנה דיין, ירון דקל, ארז טל, גולן יוכפז, יונית לוי, תמר איש-שלום, גדי ליבנה, קרן מרציאנו, קרן נויבך, עמית סגל, גיא פינס, סיון רהב-מאיר, עידו רוזנבלום, רפי רשף, יעל שטרנהל, מתן חודורוב, יאיר שרקי ועוד.

כמה מבוגרי התחנה השתלבו בפוליטיקה, וביניהם מרב מיכאלי, ניצן הורוביץ, ומפקד התחנה לשעבר נחמן שי.

קבלה לשירות בגלי צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאלפיים מלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון – צעירים לפני גיוס) מבקשים לשרת בגלי צה"ל מדי שנה, אך רק כשלושים מהם מתקבלים לשירות בתחנה, בסופו של תהליך מיון ארוך ומורכב. תהליך המיון כולל בחינות ידע כללי וידיעת הארץ, ידע במסורת ותרבות, אתיקה עיתונאית, בחינות קול, ראיונות וסימולציות (הדמיות). הדרישות הבסיסיות העיקריות הן אינטליגנציה וידע כללי נרחב, כושר ביטוי הולם, עברית ברמה גבוהה ויכולת אלתור. כמו כן, תהליך המיון כולל שלב ראיון אישי, ובו נדרש המועמד להוכיח את איכותו מול בוחנים בכירים. קורס העיתונאים של גל"צ מתקיים אחת לשנה, בחודשים אוגוסט-ספטמבר, והעוברים אותו מתחלקים לתפקידים השונים: כתבים, קריינים, מפיקי חדשות, מפיקי תוכניות, עורכי מוזיקה ועורכי דיגיטל.

מחלקות ומדורים בגל"צ[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקליטיית גלגלצ

תחנת גלי צה"ל מורכבת ממספר מחלקות העוסקות בשידור:

 • מטה גלי צה"ל - מורכב ממחלקת הדיגיטל, לשכת מפקד גלי צה"ל, ארכיון גלי צה"ל, מחלקת השיווק, היועצת המשפטית, מחלקת תקציבים והממונה על פניות הציבור. ראש המטה הוא דובר גלי צה"ל, אודי ירושלמי.
 • מחלקת החדשות - מפיקה את תוכניות החדשות בתחנה כגון "בוקר טוב ישראל", "חמש בערב" עם ירון וילנסקי, "עושים צהריים" עם יעל דן, ואת מבזקי החדשות. ראש המחלקה הוא אבי ברזילי.
 • מחלקת השידורים - אחראית על בניית לוח השידורים של התחנה, על התנהלות במצבי חירום, על קרייני התחנה, על ניהול הפקות התחנה וכן על יצירת ושיבוץ הפרומואים שמשודרים בגלי צה"ל ובגלגלצ. ראש מחלקת השידורים והממונה על פניות הציבור הוא ערן אליקים.
 • מחלקת התוכניות - הוקמה בשנת 2013 כאיחוד של מחלקת הקריינים, מחלקת האומר והתעודה, מחלקת מבצעים מיוחדים, מחלקת שידורי חיילים וצבא וחטיבת התרבות והמוזיקה. בין תוכניות המחלקה: "שאלות אישיות", "ספרים רבותיי, ספרים", "יהיה בסדר", "האוניברסיטה המשודרת", "גל עברי ירוק", "הקשב!", "רצועת הביטחון", "משפחה גרעינית", "קולה של אימא", "הולך בחצות", "ציפורי לילה", "בילוי נעים", "הפרעת קשב" ועוד. ראש המחלקה היא מאיה להט-קרמן.
 • גלגלצ – נחשבת בתחנה כמחלקה, אך למעשה היא תחנת שידור נפרדת. מנהל התחנה הוא נדב רביד.
 • מחלקת הדיגיטל – אחראית על תפעול, עדכון ועריכת אתר האינטרנט של התחנה הכולל את רוב תוכני הרדיו ותכנים מיוחדים לאתר, כמו גם את המדיה החברתית של התחנה והיישומון. ראש המחלקה הוא ברק חיימוביץ'.
 • מחלקת שיווק ומדיה – אחראית על שיווק התחנה ועל הפרסומות בה. ראש המחלקה היא קרן גונן.
 • חטיבת ההנדסה – אחראית על הפן הטכני בתחנה ותחתיה פועלים טכנאי אולפנים ומדור המחשב, האחראי על הטיפול במחשבים בתחנה. ראש החטיבה הוא איציק פסטרנק.

אתר גלצ[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר האינטרנט, שהיה ממותג בעבר כ"גלי צה"ל און-ליין", זוכה לכ-125 אלף כניסות ביום ומלווה את פעילות תחנת הרדיו. מחלקת הדיגיטל, שמתחזקת את האתר, הרחיבה את פעילותה ברשתות החברתיות - בפייסבוק, באינסטגרם ובטוויטר, בו עשרות אלפים עוקבים אחרי עדכוני החדשות של התחנה.

האתר הוקם ב-1999 על ידי ראש מחלקת האינטרנט הראשון גידי אורשר בתמיכה טכנית של מיקרוסופט ישראל והיה חלק עיקרי מפורטל MSN. גל"צ לא שילמה ל‭MSN-‬ או לחברת אינטרנט זהב עבור הפעלת האתר אך הייתה לספק החדשות הראשי של הפורטל ופרסמה אותו בשידורי התחנה ובאתר. בשנת 2004 מתח מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, ביקורת על התחנה וקבע כי ההתקשרות בין הצדדים נעשתה ללא "תמחור כולל של השירותים שנותן כל אחד מן הצדדים"[18]. עקב כך דרש המבקר מהתחנה לצאת למכרז מחודש לבחירת אתר חסות[19]. גלי צהל רכשה את זכויות האינטרנט והתחילה להפעיל את האתר בכוחות עצמה.

בינואר 2013 עבר האתר שינוי עיצובי, שבמסגרתו נמחקו מאתר כל התכנים הרבים שנצברו בו עד אותה עת[20].

הסמליל ששימש את גל"צ עד שלהי 2015

תוכניות בולטות בתחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים נוצרו בתחנה תוכניות, אשר הפכו עם הזמן לנכסי צאן ברזל, חלקן משודרות כבר לאורך עשרות שנים.

תוכניות בימי חול[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בוקר טוב ישראל - יומן הבוקר של גלצ, בהגשת אפי טריגר. היומן, המשודר בשעה 6:00 בבוקר, ממותג כ"חדשות הראשונות של הבוקר". על פי סקרי TGI, זהו יומן החדשות המואזן ביותר ברדיו הישראלי. היומן מורכב מכתבות ומראיונות. ביום ו' מגיש קובי אריאלי באותה משבצת את התוכנית "קובי בשבע".
 • נכון להבוקר - שעה יומית של אקטואליה בהגשת ניב רסקין. התוכנית משודרת בשעה 8:00. בימי ה' מגישה אילנה דיין. באותה משבצת ביום ו' משודרת התוכנית "מחשבות בע"מ" עם יעקב ברדוגו, משה שלונסקי ואיתן ליפשיץ.
 • מה בוער - תוכנית אקטואליה בהגשת רזי ברקאי, המשודרת בשעה 9:00 בימים א'-ד'. באותה משבצת שידור בימי ה' מגישים ירון דקל ועמית סגל את תוכניתם, "דקלסגל".
 • אראל סג"ל - הפובליציסט ואיש התקשורת אראל סג"ל מסקר את אירועי היום מהזווית שלו. בכל יום, מגיש אורח מנחה איתו את התוכנית. התוכנית משודרת בשעה 11:00. ביום ה' משודרת באותה שעה התוכנית "מצד שני" עם יועז הנדל.
 • רינו צרור - תוכנית המשודרת בימים א'-ד' בשעה 12:00 העוסקת בנושאי כלכלה, חברה ורווחה. ביום ה' באותה משבצת שידור מוגשת התוכנית "עושים ספורט" בהגשת אלי אוחנה ואפי טריגר.
 • עושים צהריים - יומן הצהריים של התחנה בהגשת יעל דן המשודר בימים א'-ד', המשודר בשעה 13:00. תוכן היומן לעתים קרובות עוסק בנושאים שוליים וחברתיים יותר הנמצאים על סדר היום, כגון להט"ב, תרבות, זכויות הנשים, מדיה חברתית וכו'. באותה משבצת ביום ה' משודר "יומן חוץ" בהגשת גלית אלטשטיין, הסוקר ידיעות שונות מהעולם.
 • באופן מילולי – פינה יומית של אבשלום קור בענייני השפה העברית.
 • יהיה בסדר – תוכנית כלכלית צרכנית בהגשת אביב לביא ונעמי רביע \ לינוי בר-גפן. שבה מנסים המגישים לעזור למאזינים שנתקלו בקשיים או בעוולות מצד משרדי ממשלה, חברות וגופים ביורוקרטיים שונים.
 • ארבע אחרי הצהרים – תוכנית יומית של שירים עבריים, המשודרת בשעה ארבע אחר הצהריים.
 • בילוי היום - מגזין של רבע שעה על ענייני תרבות ופנאי, אותו מגישים לסירוגין אפי בן אברהם וענבל גזית בשעה 16:45 בימים א'-ה'.
 • חמש בערב - יומן הערב בהגשת ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו. היומן ממותג כ"סיכום אירועי היום", ומורכב מיומן כתבות קצר ולאחריו פרק ראיונות עם דמויות בולטות בחדשות היום.
 • המילה האחרונה - עירית לינור בשיחה קלילה על ענייני היום עם עמיתים שונים, ביניהם ליאת רון, רענן שקד, תומר שרון וד"ר יפעת ביטון. התוכנית משודרת בשעה 18:00.
 • התוכנית הכלכלית - מגזין הכלכלה היומי של גלצ בהגשת ובעריכת עודד לבינסון, שמארח אנשי מפתח בכלכלה המקומית על צרכנות, מדע, טכנולוגיה ועוד. התוכנית משודרת בשעה 19:00.
 • רצועת הביטחון - תוכנית צבאית יומית שעוסקת בהיבטים שונים של הפעילות הצבאית, הן של צה"ל והן של צבאות אחרים בעולם. התוכנית משודרת בשעה 19:30. ביום א', טל לב-רם עוסק בנושא הצבא; ביום ב', יוני שנפלד עוסק בממשל ואסטרטגיה; ביום ג', אבי יששכרוף דן בעולם הערבי ובמזרח התיכון; ביום ד', האלופה במיל' אורנה ברביבאי דנה ביחסים שבין הצבא והחברה.
 • הקשב - מגזין החיילים היומי של גלצ, בהגשת איתמר קציר ואור לוי, המורכב משירים ומפינות מתחלפות ביניהן - קצינים/נגדים מקדישים שירים לחבריהם מהשירות, כתבי "במחנה" מדווחים מהשטח ועוד. התוכנית משודרת בשעה 21:00.
 • 24 היום שהיה - תוכנית סיכום חדשות היום. התוכנית, בהגשתו של אפי בן אברהם, כוללת סיכום חדשותי של היום, פינה כלכלית, וגיחה תרבותית.
 • ציפורי לילה היא מהתוכניות הוותיקות בתחנה. התוכנית עלתה לשידור בשנת 1976, ומשודרת מאז ברציפות עד היום. מגישי הרצועה משתנים בין ימות השבוע.

תוכניות ביום שישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפן ה' על שם אורי אורבך, ממנו משודרות מרבית תוכניות גל"צ
 • קולה של אימא - תוכנית המעלה לשידור אמא (או קרוב אחר) של חייל סדיר לשיחה קלילה. התוכנית שודרה גם בעבר בשידור חי בחינוכית של ערוץ 2.

תוכניות שמשודרות מדי פעם ולא באופן קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אלה האחים שלי - מיזם חדש לזכר חללי מערכות ישראל, בו חיילים מלחינים ומבצעים שירים שנכתבו על ידי נופלים.
 • בקולם - פרויקט מיוחד בגלצ, בשיתוף יד ושם - תיעוד מפגשים אישיים בין חיילי גלי צה"ל לניצולי שואה.

תוכניות בולטות ששודרו בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוניברסיטה משודרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אוניברסיטה משודרת

אוניברסיטה משודרת היא אחת מתוכניות גלי צה"ל הוותיקות ביותר - ונוסדה כמיזם בשיתוף אוניברסיטת תל אביב. התוכנית היא סדרת הרצאות אקדמיות מגוונות, אותה יזם בשנת 1977 מפקד גלי צה"ל, מרדכי נאור.

במתכונתה הנוכחית, התוכנית משדרת ארבעה סוגי הרצאות: ביום א', "מסע סביב רעיון" - סדרת הרצאות, המוגשת על ידי מומחים שונים, שנסובה סביב רעיון-על אחד. ביום ב', "המדען העירום" - בן שני נפגש עם חוקרים שונים לשיחה אחד-על-אחד מול קהל. ביום ג', "מבוא ל-" - קובי מידן נפגש עם חוקרים שונים לראיונות סביב נושא משותף. ביום ד', "מהים התיכון למזרח התיכון", ליעד מודריק נפגשת עם מומחים בנושא הגיאו-פוליטיקה של ישראל וסביבתה. העורכת הראשית היא מאיה גייר.

ביקורת ציבורית כלפי גלי צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכב שידור של גלי צה"ל

על תחנת השידור הצבאית נמתחה במשך השנים ביקורת בנושאים שונים:

 • תדמית סקטוריאלית – נטען[דרושה הבהרה] כי לתחנה תדמית אשכנזית, חילונית ותל אביבית, המדירה משידוריה חלקים נרחבים של האוכלוסייה. שדר התחנה, אברי גלעד, סיפר כי בעת שירותו הצבאי בתחנה כחייל, היו מתקיימים טקסים של הטחת תקליטים מזרחיים אל הקיר בכל עת שאלו היו נשלחים לתחנה מטעם האמנים. על פי עדותו, הטקסים לוו בתחושות "סיפוק", "עליונות" ו"יהירות"[22]. בשנים האחרונות נשמעת ביקורת כלפי מדיניות הפלייליסט של גלגלצ (מחלקה ותחנת בת של גלי צה"ל), על פיה השירים המושמעים בתחנה נקבעים על ידי מספר מצומצם של עורכים. הזמר-יוצר עמיר בניון טען שגלי צה"ל וגלגלצ מחרימים אותו מאז שהוציא את השיר "אני אחיך" המבקר את השמאל הרדיקלי על שיתוף פעולה עם ועדת גולדסטון והגשת תביעות כנגד חיילי צה"ל[23][24]. בתוכנית סאטירה ליום העצמאות 2014 הקומיקאי אריאל ויסמן הביע רצון לדלל את אוכלוסיית החרדים וטען כי יש להם טעם מגעיל. לבסוף התנצלה התחנה על הדברים[25]. העיתונאית יעל פז מלמד ביקרה אף היא את גל"צ וכתבה שהעובדה שאנשי התקשורת הישראלית בילו ברובם את שירותם הצבאי ככתבים בתחנה, לא אפשרה להם להכיר את גווניה של החברה הישראלית ולקבל פרספקטיבה רחבה ואמינה יותר כלפיה.
 • סמלי יחידת גלי צה"ל
  חוסר איזון והטיה פוליטית – הביקורת מגיעה בעיקר מצידה הימני של המפה הפוליטית[26], אך גם מהשמאל[27]. תנועת ישראל שלי פתחה ב-21 ביוני 2011 במסע פרסום נגד התחנה בטענה שזו פועלת נגד חיילי צה"ל ומביעה אג'נדה פוליטית שמאלית קיצונית. ב-26 ביוני למעלה מ-100 חיילי מילואים יוצאי יחידות קרביות, הפגינו מול תחנת גלי צה"ל בקריאה להפריט את התחנה או לאזן את שידוריה באופן שיהלום כלי תקשורת הנושא את התווית "שידורי צבא ההגנה לישראל"[28].
 • ביקורת מתוך הצבא – ב-2016 אמר הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט כי "לא נכון שצה"ל יחזיק בתחנה צבאית שעוסקת במחלוקות אזרחיות, מה גם שמספר התקנים של חיילים ואנשי קבע בתחנה זו הוא גדול מאוד". באותה השנה התבטא ראש אכ"א חגי טופולנסקי כי אינו מכיר צבא שיש לו תחנה צבאית חוץ מקוריאה הצפונית.
 • דו"ח מבקר המדינה מבקר בחריפות את התחנה: "דרוש ניתוח שיפריד את גלי צה"ל מהצבא. עקרונית, זה לא הגיוני שלצבא יש תחנת שידור שלא משדרת לצבא, וזה לא יכול להימשך שהיא תישאר במימון צבאי. צבא שאין לו כסף למים ללוחמים, אסור לו לתחזק תחנה שאינה תורמת לצבא כלום"[29].
 • חוסר שוויון בין החיילים – העיתונאי נחום ברנע ביקר את הקונספט של גל"צ וטען כי בזמן שחיילים רבים משרתים שירות קרבי תובעני ואינם יוצאים עם מקצוע לאחר שחרורם מצה"ל, חיילי גל"צ בונים לעצמם קריירה תקשורתית מבטיחה בזמן שירותם.
 • תנאי העסקת העובדים בתחנה בוקרו בשל האחוז הגבוה של שדרנים העושים את עבודתם בהתנדבות. לצד חיילים בשרות סדיר ואזרחים עובדי צה"ל מועסקים בתחנה שדרנים רבים כפרילנסרים ללא תנאים סוציאליים, או אף ללא שכר כלל. על פי התחנה והמתנדבים עצמם, מצב זה נגרם בשל בעיות תקציב מחד והיוקרה המקצועית והציבורית על שידור בתחנה מאידך[30]. דוגמה בולטת למצב זה היא רצועת ציפורי לילה.
 • כמו כן הושמעה ביקורת ציבורית על התבטאויות שדרנים בגנות פעולות צה"ל, על השמעת שירים של משתמטים משירות בתוכניות גל"צ ועל העסקתו של הזמר אביב גפן בתוכנית "ציפורי לילה". ביקורת מסוג זה הביאה בין היתר להשעיית השדרנית רונית כפיר[31].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ערן בר-און, מפקד גלי צה"ל החדש: ירון דקל, באתר ynet, 5 בפברואר 2012
 2. ^ אמילי גרינצווייג, רשות השידור תקבע נוהלי פיקוח על גל"צ, באתר הארץ, 14 במאי 2012.
 3. ^ נתי טוקר, גילי כהן, אחרי יותר מ-50 שנה, גלי צה"ל תעבור מיפו ללוד, באתר הארץ, 18 בפברואר 2014
 4. ^ נתי טוקר, הערכות: גלי צה"ל תקצץ בתקציבה העומד על כ-40 מיליון שקל בשנה, באתר TheMarker‏, 16 באפריל 2012
 5. ^ נתי טוקר, פרסומת אחת, ונחזור לשדה הקרב: כמה עובדים יש בגלי צה"ל ומי מממן אותם?, באתר TheMarker‏, 17 ביוני 2016
 6. ^ גלי צהל יפתחו היום, קול העם, 24 בספטמבר 1950
 7. ^ ד"ר אורן סופר, האנומליה של גלי צה"ל, האוניברסיטה הפתוחה.
 8. ^ שר הביטחון:החלטתי להעביר את גלי צה"ל ללוד, באתר עיריית לוד
 9. ^ אמילי גרינצווייג, גל"צ תקצר את מהדורות החדשות ותבטל יומנים, באתר הארץ, 14 באוגוסט 2012‬
 10. ^ דוד אברהם‏, מהפכה בגל"צ – מחלקות התוכן יאוחדו, באתר וואלה! NEWS‏, 3 ביוני 2013.
 11. ^ דוד אברהם‏, גלעד אמיליו שנקר יסיים את תפקידו כמנהל הפיתוח בגלי צה"ל, באתר וואלה! NEWS‏, 23 ביולי 2013.
 12. ^ נתי טוקר, מה שקורה עכשיו – מפקד גל"צ החדש ערך בה שינוי היסטורי – בדרך הוא גם פיטר טאלנטים והפחית את השכר, באתר TheMarker‏, 30 באוגוסט 2013.
 13. ^ חוק גלי צה"ל – שידורי רדיו של צבא הגנה לישראל (שידורי חסות ותשדירי שירות), ס"ח 2403 מיום 25 ביולי 2013
 14. ^ התקבלו בכנסת חוק ותקנות גלי צה"ל, אתר הפרקליטות הצבאית
 15. ^ נטעאל בנדל, נחשפו הנחיות היועמ"ש לניתוק גל"צ מהצבא, NRG/360, ‏26/1/2017
 16. ^ אמיר בוחבוט‏, גלי צה"ל יוצאת מהצבא: תחנת הרדיו תהיה כפופה למשרד הביטחון, באתר וואלה! NEWS‏, 24 בינואר 2017
 17. ^ "ליברמן חזר בו: גל"צ תישאר בצה"ל". ynet (בעברית)‎. 5 בפברואר 2017. בדיקה אחרונה ב-5 בפברואר 2017. 
 18. ^ מתוך דו"ח מבקר המדינה
 19. ^ לי-אור אברבך, מכה נוספת ל-MSN:‬ עשויה לאבד את גל"צ, באתר nrg‏, 10 ביולי 2008
 20. ^ דוד שי, שמור על קשר, באתר העין השביעית, 14 במרץ 2013
 21. ^ סיפור ישראלי – דף הבית
 22. ^ במהלך התוכנית "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, 25/01/2009
 23. ^ אראל סג"ל, אחים בדם, nrg מעריב, פורסם במקור ב"מוספשבת" של מעריב, 26 ביוני 2011.
 24. ^ עמיר בניון, ‏גלגלצ מצנזרים אותי מסיבות פוליטיות, באתר ‏mako‏‏, ‏19 ביוני 2011‏
 25. ^ nrg יהדות, גל“צ נכנעו ללחץ: ”מסתייגים מהאמירות נגד החרדים“, באתר nrg‏, 9 במאי 2014
 26. ^ לדוגמה: גבי אביטל, גלי צה"ל – הרדיו של מרצ, באתר nrg‏, 15 באוקטובר 2008
 27. ^ לדוגמה: לי-אור אברבך, ברית מילה: בשמאל מתלוננים על "המילה האחרונה", באתר nrg‏, 1 באוגוסט 2009
 28. ^ יוני קמפינסקי, לוחמי המילואים כבשו את גל"צ, באתר ערוץ 7, 26 ביוני 2011
 29. ^ עמי דור-און, גל"צ, חממת השמאל בתקשורת, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 1 בנובמבר 2008
 30. ^ ‫נעמי דרום, כך עושקים אתכם – כל הדרכים להעסיק עובדים בלי לשלם, באתר TheMarker‏, 11 באוגוסט 2012.‬
 31. ^ עידן יוסף, בניהו: גל"צ משדרת שירי משתמטים, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 2 באוגוסט 2007


מפקדי גלי צה"ל Glzlogo.jpg
צבי ברוש בנו צור דן בוהם יצחק לבני מרדכי נאור צבי שפירא רון בן ישי נחמן שי אפרים לפיד עמוס גלבוע משה שלונסקי זאב דרורי אבי בניהו יצחק טוניק ירון דקל
1950 - 1952 1952 - 1965 1965 - 1967 1967 - 1974 1974 - 1978 1978 - 1983 1983 - 1985 1985 - 1989 1989 - 1991 1991 1991 - 1997 1997 - 2000 2001 - 2007 2007 - 2011 2012 -
זרועות, פיקודים ואגפים
אגפים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומק
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל השלישותחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי