לואיס בלומפילד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לואיס מורטימר בלומפילדאנגלית: Louis Mortimer Bloomfield; ‏19061984) היה עורך דין, איש עסקים ופילנתרופ ציוני, יהודי קנדי.

עורך דין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיס שימש כעורך דין והתמחה במשפט בינלאומי. בין השאר הועסק על ידי חברת "פיליפס ווינברג" ממונטריאול וכן נשלח בשירות מחלקת המדינה של ארצות הברית להונדורס הבריטית (כיום בליז) בשנת 1968 על מנת להעביר דיווחים מקרוב במהלך המאבק לעצמאות מבריטניה. לואיס אף נשאר בהונדורס הבריטית כיועץ ללא תשלום למפלגת האופוזציה. הוא גם כתב מספר ספרים בתחום הדין הבינלאומי ובהם: "העימות הונדורס הבריטית גואטמלה" (1953) ו"מצרים, ישראל ומפרץ עקבה" (1957).

פעילות צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המרד הערבי הגדול, אשר במהלכו תקפו הערבים גם את כוחות המנדט הבריטי, הזרימו הבריטים כוחות תגבור לארץ בסדר גודל שטרם נראה כמותו. מתוך רצונו לסייע בהקמת המדינה היהודית, התגייס לואיס לצבא בריטניה והצטרף לכוחות תגבור אלו. כך הגיע בשנת 1936 לארץ ישראל, ושרת תחת פיקודו של אורד צ'ארלס וינגייט בהקמת פלגות הלילה המיוחדות ואימון החיילים היהודים.

בשנת 1942 גויס לואיס למשרד לשירותים אסטרטגיים (שהפך לאחר כמה שנים לסוכנות הביון המרכזית - CIA) אשר הוקם על ידי הנשיא האמריקני רוזוולט. ללואיס ניתנה דרגת מייג'ור.

פילנתרופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיס היה פילנתרופ ציוני, ויחד עם אחיו ברנרד, באמצעות "קרן האחים בלומפילד", תרם רבות ליישוב הציוני ולמדינת ישראל בתחילת דרכה. לואיס ואחיו תרמו רבות לארגון הסתדרות הפועלים ובין השאר מימנה הקרן את הקמת אצטדיון בלומפילד בתל אביב-יפו. ללואיס אף הוענק ב-1967 פרס ההסתדרות. לואיס ואחיו הקימו את קרן ליידי דייוויס, הפועלת להבאתם של אנשי מחקר אקדמי לאוניברסיטה העברית בירושלים ולטכניון בחיפה. לואיס היה חבר בדירקטוריון מכון ויצמן למדע והוא בעל תואר דוקטור כבוד באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת בר-אילן.

על שמו ושם אחיו נקרא היישוב שדה ניצן שבנגב המערבי (תרגום של שם המשפחה בלומפילד - שדה פרחים).

רצח הנשיא קנדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה תאוריית קונספירציה אשר טוענת כי לואיס בלומפילד היה קשור לתכנון רצח הנשיא ג'ון קנדי. במסגרת התאורייה נטען כי פעילותו בתחום המודיעין - שהחלה עם גיוסו לצבא הבריטי ונמשכה בעבודתו עם ה-CIA, יחד עם קשריו במסגרת היותו עורך דין מוצלח ומבוקש בעולם, תרמו להצלחת קשירת הקשר נגד קנדי.[1]

הנצחתו של בלומפילד במצבת אבן ליד הגן

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לאצטדיון בלומפילד, הקרוי על שמו ועל שם אחיו, בירושלים הוקם גן בלומפילד, הקרוי על שמם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Dispute over releasing archives keeps lid on potential link to JFK's death אליזבת תומפסון, אתר canada.com מתאריך 27.01.2007