לווייתני ענק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgלווייתני ענק
Blue Whale 001 noaa body color.jpg
לווייתן כחול, Balaenoptera musculus,
הלוייתן ובעל החיים הגדול ביותר שחי אי-פעם.
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: לווייתנאים
תת־סדרה: לווייתני מזיפות
משפחה: לווייתני ענק
סוגים
  • Megaptera
  • Balaenoptera
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Balaenopteridae

לווייתני ענק (לעתים: לווייתניים; שם מדעי: Balaenopteridae) היא המשפחה הגדולה ביותר בתת-הסדרה לווייתני מזיפות, בהכלילה תשעה מינים המחולקים לשני סוגים. היא כוללת את בעל החיים הגדול ביותר שחי אי פעם, לווייתן כחול, היכול להגיע למשקל 200 טון, ושני מינים המגיעים למשקל 50 טונות. המין הקטן ביותר במשפחה, לווייתן גוץ (לווייתן מינקי, Balaenoptera acutorostrata), מגיע גם הוא למשקל של תשע טונות.

שמם הלטיני של לווייתני הענק, Balaenopteridae, נגזר ממילה נורווגית שמשמעותה "לווייתני תלם". שם זה ניתן להם בשל העובדה שלכל חברי המשפחה יש תלמים אורכיים בעורם, המתחילים מתחת לפיהם, ומסתיימים בטבור. סבורים כי תלמים אלה מאפשרים ללוייתן לפעור את פיו לרווחה במהלך האכילה.

תפוצתם של לווייתני הענק רחבה למדי: רורקל ענק, לווייתן כחול, לווייתן גדול סנפיר, לוייתן סיי (Balaenoptera borealis) ולווייתן גוץ נמצאים בכל האוקיינוסים המרכזיים; יתר המינים נעדרים רק ממימיהם הקרים של אוקיינוס הקרח הצפוני והאוקיינוס הדרומי.

מרבית לווייתני הענק מזדווגים במים בעלי טמפרטורה חמה במהלך החורף, ואחר-כך נודדים חזרה לאזורי הקוטב, אזורים שלרוב עשירים במזון - פלנקטון וקריל (Euphausiacea) - בתקופת הקיץ הקצרה.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת לווייתני הענק מחולקת לשתי תתי-משפחות: Balaenopterinae ו-Megapterinae. כל תת-משפחה מכילה סוג יחיד – לווייתן (Balaenoptera) ולווייתן גדול סנפיר (Megaptera)] בהתאמה. עם זאת, מחקרים פילוגנטיים בנוגע למיני לוייתני הענק הראו כי המיון הנוכחי הוא פרפילטי, וייתכן שהמיון ישתנה בעתיד בהתאם.

בנובמבר 2003 הוכרז על גילויו של מין חדש באוקיינוס ההודי, Balaenoptera omurai, הדומה במראהו ללווייתן המצוי, אך קטן ממנו בגודל. המיון הנוכחי של לווייתני הענק:

העץ הפילוגנטי של לווייתני הענק