לומברדיה הגדולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
איטליה בשנת 616, שנת מותו של מלך הלומברדים, אגילולף:מחולקת בין לומברדיה הגדולה בצפון, האקסרכיה של רוונה הביזנטית באמצע, בקלבריה ובדרום אפוליה, לומברדיה הקטנה בדרום, האקסרכיה הביזנטית של אפריקה באיי סיציליה, סרדיניה וקורסיקה

לומברדיה הגדולה או לנגוברדיה הגדולהלטינית:Langobardia maior) היה בתחילת ימי הביניים שם השטח בשליטה לומברדית בצפון איטליה, במישור הפדני ובטוסקנה. היו כלולים בו לומברדיה עצמה, הדוכסויות פריולי וטרנטו וכן טוסקנה שגבלה מדרום עם נחלת פטרוס הקדוש. עיר הבירה הייתה העיר פאביה. אחרי כיבוש ממלכת לומברדיה על ידי קרל הגדול בשנת 774 סופחה לומברדיה הגדולה לאימפריה הקרולינגית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 568 בהגיעם לפריולי, כבשו הלומברדים מידי הביזנטים את רוב השטח מדרום להרי האלפים, אולם בהתחלה הייתה אחיזתם בלתי אחידה. השטחים בשליטתם חולקו במושגי התקופה לשתי ישויות עיקריות:"לומברדיה הגדולה", בין האלפים לטוסקנה של היום, ו"לומברדיה הקטנה" שכללה את השטחים הדרומיים. בין שתי ישויות אלה עבר הפרוזדור הביזנטי שחיבר את האקסרכיה של רוונה עם רומא, דרך אורבייטו, קיוזי ופרוג'ה.

לומבדרדיה הגדולה הייתה מחולקת לדוכסויות ולנחלות מלכותיות בהנהגת גסטלדים. הדוכסות הלומברדית הראשונה, פריולי, הוקמה על ידי אלבוין ב-569. בעקבותיה קמו בשנים 572-569 דוכסויות של ערים כבושות נוספות:צ'נדה,ויצ'נצה,ורונה,טרנטו, ברגמו,סן ג'וליו, פאביה, טורינו, אסטי,לוקה (טוסקיה). בשנים 584-574 שלטו הדוכסים הלומברדים שליטה בלתי מעורערת ושמרו על אוטונומיה רבה כלפי השלטון המרכזי של המלכים הלומברדים. במאה השביעית בתוך לומברדיה הגדולה התהוו שלושה אזורים נפרדים:[נאוסטריה]] במערב ואוסטריה במזרח וטוסקנה בדרום אחרי נפילת הממלכה הלומברדית עברה לומברדיה הגדולה תחת שלטון הפרנקים, אולם המבנה המדיני-מנהלי נשאר במקומו כשהדוכסים הלומברדים הוחלפו על ידי רוזנים פרנקים.