ליגת ההגנה האנגלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חבר הליגה מול שוטר בהפגנה
הפגנת חברי הליגה

ליגת ההגנה האנגלית (או הליגה האנגלית להגנה) (באנגלית English Defence League) בקיצור EDL, היא תנועת מחאה של הימין באנגליה הפועלת כנגד הקיצוניות האסלאמית.

בהפגנות ה-EDL באנגליה נעשה שימוש תמידי גם בדגלי ישראל[1], מתוך הזדהות לנוכח האלימות המוסלמית שישראל חווה ותמיכה במלחמה של ישראל נגד האסלאם הרדיקלי.

הקמת הליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם בשנת 2009 כתגובה להפגנות המוסלמים נגד השתתפות בריטניה בפעילות צבאית באפגניסטן.

מקורה של ליגת ההגנה האנגלית היא קבוצה הידועה בשם "הברית העממית של לוטון", אשר נוצרה בתגובה למקרים בהם חיילים בריטיים שחזרו מן המלחמה האפגנית הותקפו בידי מוסלמים באנגליה. אחד האסטרטגים העיקריים של הארגון הוא אלן לייק, אשר ייעץ גם למפלגת הימין הקיצוני. במהלך הזמן בעקבות התנועה הוקמו גם ליגת ההגנה הסקוטית וליגת ההגנה הוולשית.

אידאולוגית הליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה מתנגדת להתפשטות של האסלאם וחוקיו בבריטניה, כגון החלת חוקי השריעה ולקיצוניות האסלאמית באנגליה.

התנועה מתנגדת לגזענות, ואומרת כי הם מעוניינים למשוך את תמיכתם של אנשים בני כל הגזעים, כל הדתות, כל הזרמים הפוליטיים, וכל סגנון חיים, אחד ממנהיגי הארגון הוא הרב האמריקני נחום שיפרן.

חברי הליגה מתנגדים לנאציזם ואף שרפו בעבר דגלים נאציים לאות מחאה. מדיניות התנועה היא מחאה ללא אלימות, ולהפגין בדרכי שלום בערים אנגליות, אך סכסוכים עם מתנגדים מקומיים לתנועה הובילו לאלימות וקטטות רחוב, שבעקבותן באו מעצרים.

ביולי 2011, הודיע אנדרס בריוויק, המעורב במתקפת הטרור בנורווגיה על אהדתו והערצתו לליגת ההגנה האנגלית. מהנהגת הליגה להגנה אנגלית נמסר כי אנדרס בריוויק אינו חבר בליגה, וכי הם מגנים את פעולותיו ומעשיו.

בשנת 2014 במהלך מבצע צוק איתן ארגנו חברי הליגה הפגנות רבות לתמיכה בישראל ובפעולות צה"ל, חלק מהן נערכו כאשר מטרים ספורים משם נערכו הפגנות של המוסלמים והשמאל הרדיקלי שהפגינו נגד ישראל.

מבנה הליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתוני החברות בליגה אינם ברורים, לטענתם "אין כרטיס חבר רשמי, או דמי חבר או דמי שימוש באחד מאתרי הליגה באינטרנט", כך גם לא ניתן לערוך רשימות של החברים בליגה ולהדליף אותן לתקשורת. בחודש אוקטובר 2009, דובר הליגה טען כי ישנם אלפי חברים בעשרות סניפים, וכי כ-300 פעילים ותומכים השתתפו בהפגנות תמיכה של קרדיף, סוונסי, לוטון ופורטסמות'.

חוקרים הראו כי ליגת ההגנה האנגלית היא ארגון יוצא דופן בין ארגוני הימין הקיצוני בבריטניה, וכי היא מבקשת לצרף אליה גם חברים שאינם לבנים, דבר אשר משקף את המציאות בבריטניה. מחקרי שטח שנעשו בקרב חברי הליגה הראו כי אסלאמופוביה וגזענות הן יותר נפוצות בקרב הפעילים הרגילים בשטח, דברים אשר לא יאמרו על ידי מנהיגי הארגון.

על פי הנהגת הליגה מספר חברי הארגון עומד על 100,000 חברים, אך על פי קבוצת מחקר חיצונית הוערך המספר של 25,000 לבין 35,000 חברי הליגה ותומכיה.

מאז הקמת הליגה חברים בה יהודים רבים אשר מוצאים לנכון לשתף פעולה עם הארגון במאבקיהם בקיצוניות האסלאמית. משום שחלקם מרגישים לא בנוח עם לבישת חולצות הארגון המעוטרות בצלבים, הוקמה מחלקה יהודית לארגון אשר סמלה הוא מגן דוד.

פעילויות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתו הפעילויות העיקריות של הליגה הן בהפגנות רחוב, על פי רוב הפגנות מעין אלה מסתיימות באלימות ומעצרים תכופים של חברי הליגה. הקבוצה עושה ניסיונות נמרצים כדי להשפיע בדיונים על דעת הקהל, אך מנהיג התנועה טומי רובינסון טוען כי אינו מוכן להיכנס לפוליטיקה בעצמו כדי להשפיע, וכי חברי הליגה להגנה אנגלית לא שואפים להיות מפלגה פוליטית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליגת ההגנה האנגלית בוויקישיתוף

האתר הרישמי של הליגה EDL. (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]